انگلیسی برای اهداف خاص – ESP

با توجه به نیاز بشر برای برقراری ارتباط با کشورهای دیگر به منظور تجارت و یا تحصیل و با در نظرگرفتن این که زبان انگلیسی به عنوان زبان بین‌المللی به شمار می رود، یادگیری و اجرای هر چه بهتر آن در نظام آموزشی به یک ضرورت تبدیل گشته است. به طوری که، تقاضای زیادی برای طراحی دوره‌های متنوع آموزش زبان انگلیسی جهت پاسخگویی به نیازهای رشته‌های شغلی و تحصیلی مختلف به وجود آمده است. این رویکرد هدف‌گرا، به شکل‌گیری نوعی آموزش به نام “انگلیسی برای اهداف خاص (ESP)” منجر شد.

از آنجایی که امروزه تقاضا برای دوره های ESP که یکی از برجسته‌ترین دوره‌های آموزش زبان انگلیسی محسوب می‌شود در موسسه زبان ایران اروپا افزایش یافته است، در ادامه به بررسی این موضوع بیش‌تر خواهیم پرداخت.

شاخه‌های ESP:

ESP زیرشاخه‌های متعددی دارد که در سه گروه اصلی قرار می‌گیرند:

 • انگلیسی برای اهداف تحصیلی: (EAP)

شاخه‌ای از ESP است که برای کمک به دانشجویانی که در زمینه‌ی رشته‌ی تحصیلی خود به زبان انگلیسی نیاز دارند، طراحی شده است. دوره‌های EAP به نحوی برنامه‌ریزی می‌شوند که دانش تخصصی زبان‌آموز را در اختیار وی قرار دهند تا بتواند از مهارت‌هایی نظیر مطالعه‌ی‌ متون تخصصی، جستجوی علمی، نوشتن مقالات تحقیقاتی، شرکت در همایش‌های علمی- پژوهشی و گوش‌دادن به سخنرانی‌های تخصصی و یادداشت‌برداری، بهره‌مند گردد.

 • انگلیسی برای اهداف شغلی: (EOP)

انگلیسی برای اهداف شغلی

این شاخه از ESP برای افراد شاغلی که در حرفه‌ی خود به زبان انگلیسی نیاز دارند، طراحی شده است. دوره‌های EOP فعالیت‌محور است و به نحوی برگزار می‌شوند که زبان‌آموز بتواند متناسب با نیاز کاری خود، مهارت‌هایی نظیر مکالمات کاری، نوشتن و خواندن نامه‌ها و قراردادهای اداری، شرکت در همایش‌ها و مأموریت‌های کاری را کسب نماید.

 • انگلیسی برای اهداف علوم و فناوری: (EST)

شاخه‌ی دیگری از ESP است که به دانشمندان، اساتید و کارشناسانی که برای به‌روز بودن و آگاهی از آخرین پیشرفت‌های علمی و فناوری نیاز به زبان انگلیسی دارند، کمک می‌کند. دوره‌های EST به نحوی ارائه می‌شود که زبان‌آموز بتواند از مهارت‌هایی نظیر مطالعه‌ی متون تخصصی، نگارش کتب و مقالات علمی و سخنرانی پیرامون موضوع علمی مورد نظر برخوردار شود.

البته برخی نظریه‌پردازان، زیرشاخه‌های فوق را یکی می‌دانند و انگلیسی برای اهداف خاص را به عنوان یک دوره‌ی تخصصی آموزش زبان انگلیسی که کاربردهای شغلی و تحصیلی دارد، در نظر می‌گیرند.

با توجه به نیاز بیش از پیش صاحبان کسب و کار و جویندگان شغل به کاربرد انگلیسی در راستای مشاغل مورد نظرشان و استقبال بی نظیر از دوره های EPO در آموزشگاه زبان ایران اروپا، ادامه ی مقاله را به بررسی انگلیسی برای اهداف شغلی اختصاص خواهیم داد.

انگلیسی برای اهداف شغلی:

در دنیای کنونی انگلیسی به ابزاری ضروری برای به دست آوردن شغل، ارتقاء رتبه و عملکرد موثر در بازار کار تبدیل شده است. تقاضا برای زبان انگلیسی برای اهداف شغلی (EOP) متناسب با تقاضای جهانی برای استخدام کارمندانی که بتوانند در زمینه های تخصصی خود به زبان انگلیسی فعالیت کنند، در حال رشد است. در زیر نمونه هایی از کاربرد EOP در مشاغل مختلف آورده شده است.

انگلیسی در تجارت یکی از نمونه‌های انگلیسی برای مقاصد خاص به شمار می رود. در دنیای کنونی که ارتباطات به صورت بین المللی انجام می شوند، نقش انگلیسی در تجارت اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند، زیرا شرکت‌ها بیشتر به کارکنانی نیاز دارند که به چند زبان مسلط باشند. هدف هر دوره ی آموزشی زبان انگلیسی تجاری، این است که به کاربران خود اجازه دهد تا به طور مؤثر در یک محیط تجاری با دیگران ارتباط برقرار کنند، خواه این ارتباط به صورت مکاتبه ای باشد، خواه جلسات حضوری یا سایر روش ها. بنابراین زبان انگلیسی تجاری ممکن است شامل موضوعاتی مانند مهارت خواندن و نوشتن نامه ها، رزومه ها، عبارات تجاری، یا شرایط فروش، تبلیغات و بازاریابی باشد. برای این منظور، منابع زیر می توانند به عنوان راهنما استفاده شوند:

منابع پیشنهادی:

• Current Trends in Teaching and Learning Business English: Adapting to Internationalisation, Michael Thundercliffe. http://www.scribd.com/doc/37409071/Current-Trends-in-Teaching-and-Learning-Business-English.

• Business vocabulary in use: intermediate, Bill Mascull. Cambridge University Press; 2nd edition, ISBN: 9780521748629.

• Business Vocabulary in Use Advanced with Answers, Bill Mascull. Cambridge University Press; 2nd edition (May 17, 2010), ISBN-10: 0521128293.

انگلیسی در حقوق

زبان انگلیسی حقوقی جزء جدانشدنی انگلیسی برای اهداف خاص است. زبان مورد استفاده در گفتمان حقوقی در سراسر جهان انگلیسی است. با این حال، انگلیسی مورد استفاده در گفتمان حقوقی از انگلیسی متداول و عمومی، متمایز است. این تمایز در تبادلات گفتاری در دادگاه و بازجویی ها، بین وکلا و شاهدان و قضات به خوبی قابل مشاهده است.

منابع پیشنهادی:

• Plain English for Lawyers, Richard C. Wydick. Carolina Academic Press, 1994, ISSBN: 0890895627.

• Career Paths: Law, Virginia Evans, Jenny Dooley, David J. Smith – J.D. ISBN: 978-1-4715-6273-0.

• Legal English, Jill Northcott. 2012, https://doi.org/10.1002/9781118339855.ch11.

• International Legal English, Krois-Lindner, A. 2006, Cambridge: Cambridge University Press.

انگلیسی برای خدمه ی پرواز

انتقال ایمن و راحت مسافران خطوط هوایی از مقصدی به مقصد دیگر نیازمند کار گروهی است. صنعت خطوط هوایی افراد مختلفی را، از خلبان و خدمه پرواز گرفته تا کیترینگ و خدمه زمینی، به کار می گیرد. بسیاری از این مشاغل نیاز به برقراری ارتباط به زبان انگلیسی چه بین همکاران و چه با مسافران، دارند.

بنابراین اکثر شرکت های هواپیمایی از خدمه ی پرواز می خواهند که حداقل به دو زبان مسلط باشند. انگلیسی رایج ترین زبان دومی است که اعضای خدمه باید فرا بگیرند و شامل موضوعاتی از قبیل مسئولیت ها، مراحل قبل و حین پرواز، سرو غذا، شرایط اضطراری و … می شود.

منابع پیشنهادی:

• Career Paths: Flight Attendant, Virginia Evans, Jenny Dooley. ISBN: 978-1-4715-3306-8.

• English for Cabin Crew, Terence Gerighty, Shon Davis. Summertown Pub., 2011, ISBN: 0462098737.

• English for Cabin Crew, Lewis Lansford and Sue Ellis. Oxford University Press, 2010, ISSBN: 9780194579582.

 • انگلیسی در پزشکی و درمان: (English in Medical)

انگلیسی در پزشکی و درمان

یادگیری زبان انگلیسی برای متخصصان ضروری به نظر می رسد زیرا اکثر منابع این رشته به زبان انگلیسی موجود هستند و نیز اکثر کنفرانس ها و کنگره های بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می شوند. علاوه بر اینها، اگر پزشکان یا سایر کادر درمان بخواهند در یک کلینیک معتبر مشغول به کار شوند یا حتی در قدم بالاتر، با همکاران خارجی خود همکاری داشته باشند، ناچارند به زبان انگلیسی مسلط باشند.

منابع پیشنهادی:

• Good Practice 2 Audio CD Set: Communication Skills in English for the Medical Practitioner, Marie McCullagh, Ros Wright. Cambridge University Press, 2008, ISSBN: 0521755921.

• English for Medical Purposes: Doctors, Virginia Allum. 2012, ISBN:‎ 978-1471678622.

انگلیسی در فناوری اطلاعات

بسیاری از متخصصان فناوری اطلاعات که انگلیسی زبان نیستند، اگرچه ممکن است در این حوزه متخصص باشند، اما فاقد مهارت زبان انگلیسی لازم برای برقراری ارتباط موثر با شرکت های بین المللی هستند. فناوری اطلاعات یک صنعت در حال حرکت است که همیشه دستگاه‌ها (مانند تلفن‌های همراه و تبلت‌ها) و برنامه‌های جدید ایجاد و منتشر می‌شوند. متخصصان باید با آخرین پیشرفت‌های تکنولوژیک و زبانی که در مورد آن‌ها صحبت می‌کنند، هم در کار و هم در زندگی شخصی‌، همگام باشند. بنابراین دانستن انگلیسی عمومی به تنهایی کافی نیست، و نیاز به درک اصطلاحات کامپیوتری یا اصطلاحات و عباراتی که فقط در صنعت فناوری اطلاعات استفاده می‌شوند وجود دارد.

منابع پیشنهادی:

• Oxford English for Information Technology, Eric H. Glendinning, John McEwan . Oxford University Press, 2002, ISBN: 0194573753.

• English for Information Technology, Maja Olejniczak. Pearson Education, 2011, ISBN: 1408269961.

 • انگلیسی در مهندسی (English for engineers):

انگلیسی در مهندسی

مهندسی تنها موضوعی است که تمام دنیا را از طریق فناوری، یکپارچه کرده است. دنیا به پلتفرمی تبدیل شده است که در آن هرکس می تواند نظر خود را بیان کند، ایده ها را به اشتراک بگذارد و با دیگران تعامل داشته باشد. علاوه بر نیازهای عمومی به زبان انگلیسی و ارتباط موثر با همکاران بین المللی، یک مهندس باید بتواند طرح ها، نقشه ها و نمودارها را به انگلیسی تشریح کند، درباره ی موضوعات فنی بحث کند، در جلسات فنی و تجاری به صورت موثر شرکت کند، و در سمینارها و کنفرانس ها، مقاله های فنی ارائه دهد، که تمامی اینها نیازمند دانش انگلیسی مهندسی است.

مهندسی، زمینه ای بسیار رقابتی و چالش برانگیز است بنابراین تنها مهندسانی می توانند در این حوزه موفق عمل کنند که به زبان انگلیسی فراتر از سطح عمومی مسلط باشند.

منابع پیشنهادی:

• Cambridge English for Engineering, Mark Ibbotson, Cambridge University Press, 2019, ISBN: 9780521715188.

• Professional English in Use Engineering with Answers : Technical English for Professionals, Mark Ibbotson, Cambridge University Press, 2009, ISBN:0521734886.

طراحی دوره‌های ESP

طراحی دوره‌ی ESP، به برنامه‌ریزی و ساختار دوره‌ جهت دستیابی به اهداف مورد نظر اشاره دارد که با تحلیل نیازهای زبان‌آموز، رویکرد مدرس به برنامه‌های درسی، روش تدریس، منابع مربوطه، زمان‌بندی مناسب و ارزیابی صحیح، مرتبط است. در حقیقت، یک مدرس در دوره های انگلیسی برای اهداف خاص وظیفه دارد پس از شناسایی نیازها و اهداف زبان‌آموز، براساس ضرورت‌ها، کمبودها و خواسته‌های وی، به طراحی برنامه‌‌ی درسی مناسب مبتنی بر منابع و مطالب آموزشی مفید، زمان‌بندی مطلوب و ارزشیابی پیشرفت و بازخورد نهایی، بپردازد. طراحی مناسب دوره‌ی ESP، زبان‌آموز را قادر می‌سازد تا با کسب دانش و مهارت‌های جدید، به موفقیت‌های شغلی یا تحصیلی بیش‌تری دست یابد.

نتیجه‌گیری

دنیای امروز، دنیای مبتنی بر علوم، فناوری و تجارت است و برای رشد و شکوفایی در چنین دنیایی، آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان بین‌المللی، ضرورتی انکارناپذیر است. دوره های انگلیسی برای اهداف شغلی (English for Occupational Purposes) که زیرمجموعه ای از انگلیسی برای اهداف خاص به شمار می رود، دقیقا همان چیزی است که در این مسیر به آن احتیاج خواهید داشت. موسسه زبان ایران اروپا با همکاری جمعی از اساتید خبره با برگزاری دوره‌های مذکور، با ارائه‌ی برنامه‌ی آموزشی متناسب با مقاصد و نیازهای شما، می‌تواند نقش مؤثری در پیشرفت و موفقیت شغلی و تحصیلی شما داشته باشند.

 

 

 

4 باور کاملا اشتباه در یادگیری زبان انگلیسی

امروزه با پیشرفت سریع تکنولوژی و برداشته شدن مرزهای میان ملت ها، ایجاد ارتباط در سطح بین الملل جهت انجام امور مختلف نظیر امور اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و خصوصا آموزشی مستلزم تسلط به زبانی واحد است. اهمیت یادگیری چنین زبانی بر کسی پوشیده نیست. بدین سبب اقشار مختلف در رده سنی متفاوت به یادگیری زبان انگلیسی، به عنوان یک نیاز می نگرند. یادگیری اصولی زبان، طی فرایندی وابسته به عوامل مختلف صورت می پذیرد. در این میان متاسفانه مشاهده شده افرادی علیرغم استعداد بالا، تنها بواسطه باورهایی نادرست قادر به تکمیل فرایند یادگیری نبوده و در نیمه راه تسلیم این باور ها و موانع یادگیری زبان می شوند.

4 مانع جدی در یادگیری زبان انگلیسی:

لذا در این مقاله کوشیده شده تا علاوه بر معرفی برخی از موانع یادگیری زبان، راه حل هایی جهت زدودن این باورها و هموار کردن فرایند یادگیری ارائه داده شود.

موانع یادگیری زبان انگلیسی - موسسه ایران اروپا

1- من خجالتی هستم و همیشه کم صحبت می کنم

یکی از موانع یادگیری زبان در هنگام برقراری ارتباط چیزی نیست جز احساس خجالت. وجود چنین حسی برگرفته از عوامل متعددی می باشد. عواملی مانند محدود بودن دایره لغات، درست تلفظ نکردن تمامی کلمات و یا دانش گرامری محدود. آیا تا به حال از خود نپرسیده اید که فلان شخصی که می تواند در حال حاضر با تسلط صحبت کند؟ آیا از روز اول هم همینطور بوده است؟ قطعا خیر.

شما به عنوان زبان آموز باید ترس و خجالت را کنار گذاشته و با توجه به سطح فعلی زبانتان ارتباط برقرار کرده و صحبت کنید. در این مسیر، کسب تسلط و روان صحبت کردن مستلزم تمرین، تمرین و تمرین است. اگر به این حس غلبه نکنید، می تواند به عنوان یکی از موانع یادگیری زبان شما را از مسیر منحرف کند.

2- می ترسم اشتباه کنم، پس کم صحبت می کنم

اشتباه کردن در فرایند یادگیری، اصلی در جهت رسیدن به هدف می باشد به شرطی که از اشتباهاتمان درس گرفته و آنها را تکرار نکنیم. وقتی شما زیاد اشتباه می کنید این بدان معناست که سعی در صحبت کردن و ایجاد ارتباط دارید و یادتان باشد تا زمانیکه اشتباه نکنید، نقاط ضعفتان آشکار نشده و در نتیجه پیشرفت نخواهید کرد. هرگز به اشتباهات خود منفی نگاه نکنید.

متاسفانه گرامر بحثی است که اکثر زبان آموزان در ابتدای مسیر نگران آن هستند. این نگرانی اشتباه است. گرامر باید آخرین مبحث نگرانی شما در فرایند یادگیری باشد. در ابتدا باید دغدغه صحبت کردن و برقرای ارتباط داشته باشید زیرا برای نیل به این امر اصلا مجبور نیستید که تمام قواعد دستوری زبان را بلد باشید.

فرض کنید از یک انگلیسی زبان می خواهید آدرس بپرسید و می گویید:

Excuse me, can you tell me how can I go to the gas station?

جمله بالا از لحاظ دستوری ایراد دارد و باید بگوییم:

Excuse me, can you tell me how I can go to the bus station?

خب، یک انگلیسی زبان شما را کامل درک کرده و حتما شما را راهنمایی می کند. مطمئن باشید شما بابت این اشتباه مواخذه نخواهید شد. زبان آموزان عزیز به یاد داشته باشید که تمرکز و تاکید بیش از اندازه بر روی گرامر و ترس از اشتباه کردن، اعتماد به نفستان را از بین برده و مانع پیشرفت شما می شود. لذا تمرکز بیش از حد بر روی مبحث مذکور خود یکی از موانع یادگیری زبان به حساب می آید و هدف اصلی یادگیری زبان که همان ایجاد ارتباط است را تحت شعاع قرار می دهد.

3- شاید دیگران بتوانند، اما من نمی توانم

شاید برایتان پیش آمده باشد بعد از مدتی از شروع یادگیری زبان از خود ناامید شده و احساس کنید که پیشرفت چندانی مانند اوایل ندارید. چنین احساسی کاملا طبیعی بوده و اغلب زبان آموزان آن را تجربه می کنند. اما نکته حائز اهمیت نحوه برخورد و مدیریت این احساس است. شما باید همواره در این مسیر خود را در معرض یادگیری و چالش های جذاب قرار دهید.

اگر برای مثال همواره فیلم و سریال ببینید و یا اخبار گوش کنید خواهید یافت که مطالب بسیار زیادی برای یادگیری باقی مانده است و در نتیجه بیش تر از گذشته ترغیب می شوید تا یاد بگیرید. بدون اغراق باید بگوییم که زبان آموزان در حال تحصیل در موسسه زبان ایران اروپا به ندرت دچار چنین سردرگمی و نا امیدی می شوند زیرا علاوه بر حضور در کلاس عمومی، در کلاس های جانبی رایگان موسسه در رده های سنی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان با محوریت موضوعات بسیار متنوع شرکت کرده و نیز سایر زبان آموزان را می بینند که چقدر مشتاق یادگیری اند و در نتیجه همین امر خود انگیزه شان را مضاعف می کند.

درست است که حس نا امیدی یکی از موانع یادگیری زبان به حساب آمده اما علاوه بر راه حل فوق، مشاوران تحصیلی ما در موسسه ایران اروپا با ترسیم و ارائه نقشه راه یادگیری شما را تا انتهای مسیر همراهی می کنند و اجازه نداده تا ناامید شوید.

4- چرا بقیه سریعتر از من پیشرفت می کنند

متاسفانه مقایسه سطح زبانی خود با دیگران یکی دیگر از موانع یادگیری زبان بوده و در روحیه و پیشرفت شما نقشی مخرب را ایفا می کند. برای اینکه شما به این سطح از توانایی در زبان برسید، قطعا سخت تلاش کرده اید. باید به این موضوع به عنوان یک موفقیت و دستاورد نگاه کرده و به آن افتخار کنید. هرگز به نظر دیگران اعتنا نکنید زیرا آنها نمی دانند که شما چقدر در این مسیر با چالش های مختلفی مواجه شده اید.

از طرفی دیگر یادگیری در افراد متفاوت است شخصی به راحتی یاد می گیرد اما فرد دیگر باید بیشتر تمرین کند تا یادگیری برایش رخ دهد. یادتان باشد شما مجاز هستید خودتان را با گذشته تان مقایسه کنید و ببینید کجا بودید و الان در چه سطحی قرار دارید.

نتیجه گیری:

همانطور که گفته شد یادگیری زبان فرآیندی است که علاوه بر زمان، مستلزم تلاش و تمرین مداوم می باشد. لذا هرگز تحت تاثیر باورهای غلط قرار نگیرید و تا کسب نتیجه دلخواه دست از تلاش بر ندارید. در این میان نیز نمی توان نقش مهم موسسات آموزشی را نادیده گرفت. موسساتی که از تمامی استاندارد های لازم برخوردار بوده و نقطه اتکایی برای زبان آموزان به حساب آیند.

ما مفتخریم به عنوان مجموعه ای کاملا حرفه ای با تمامی امکانات شما را در این مسیر و در رفع موانع یادگیری زبان همراهی کنیم زیرا همواره بر شعارمان تاکید داریم: شکوه آموختن با حرفه ای ها

 

 

 

نگارنده: مهدی بختیاری

4 راهکار در تسریع یادگیری زبان انگلیسی

تمام افرادی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند قطعا دنبال هدفی بوده که به واسطه یادگیری زبان انگلیسی به آن برسند. اهدافی مانند مهاجرت، یافتن شغلی بهتر، ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان معتبر و غیره. در این بین شاید بارها از خودتان پرسیده اید که چرا روند یادگیری تان سریع نیست. یا اینکه چرا نمی توانم زبان انگلیسی و مطالبی که فرا گرفته ام را به صورت کاربردی در زندگی روزمره استفاده کنم. آیا تا به حال به تاثیر نرم افزارها در یادگیری زبان فکر کرده اید؟

تاثیر نرم افزارها در یادگیری زبان انگلیسی:

تاثیر نرم افزارها در یادگیری زبان انگلیسی

در این مقاله ما به شما زبان آموزان عزیز نکاتی را خواهیم آموخت که با استفاده از آنها می توانید یادگیری زبان را تسریع ببخشید و آن را به بخشی مفرح و لذت بخش از زندگی تان تبدیل کنید.

 • گوش دادن به پادکست های انگلیسی زبان

برنامه های متنوع زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی در سایت های مختلف وجود دارند که دربردارنده موضوعات مختلفی نظیر اخبار، داستان و غیره می باشند. شما با دانلود کردن این نوع از برنامه ها به دریچه ای از مطالب بسیار گوناگون وصل خواهید شد که هیچ محدودیتی از بعد کیفیت و کمیت برای مخاطبانش قائل نیست. پیشنهاد ما گوش دادن به ESL PODCASTS است. زیرا این نوع از پادکست ها اهداف آموزشی در بعد یادگیری زبان انگلیسی را در بردارند.

برای مثال با انتخاب بخش سفر در این پادکست نحوه تعامل و صحبت کردن هنگام پذیرش در هتل با جزئیات بسیار کاربردی به شما آموزش داده می شود. نکته جالب و بسیار کاربردی این نوع پادکست ها این است که بعد از شنیدن شان اصطلاحات و لغات مربوطه جدید توسط گوینده توضیح داده خواهد شد. در انتهای این بخش شاید بعضی از شما از خود بپرسید که وقت کافی برای گوش دادن ندارید. یادتان باشد همیشه نیاز نیست که قلم و کاغذ در کنارتان باشد. شما می توانید حین رانندگی به این پادکست ها گوش بدهید آن هم هنگام رفتن به محل کار و نیز حین بازگشت از آنجا.

برای موفق شدن باید در کمترین زمان بیشترین بهره از فرصت ها را ببرید. امروزه نباید تاثیر نرم افزارها در یادگیری زبان که با هدف کمک و هموار نمودن مسیر یادگیری ساخته شده اند را نادیده گرفت. کافیست چند دقیقه وقت گذاشته و به یکی از سایت های بسیار مفید آموزشی نظیر reallife English سر بزنید.

 • گوش دادن به پادکست هایی با محوریت موضوع های رادیویی

برنامه های رادیویی همواره عموما به موضوعات مختلف روزمره در زندگی می پردازند. این برنامه ها فرصتی عالی و بینظیر برای در معرض انگلیسی واقعی قرار گرفتن و نیز نحوه ایجاد ارتباط و مهمتر از همه آشنایی با فرهنگ افراد بومی می باشند. شما با مراجعه به سایت Tunein Radio و دانلود برنامه این سایت در تلفن همراه تان همواره این فرصت را خواهید داشت که در هر زمان و هر مکانی انگلیسی را به بخشی جذاب و سرگرم کننده از زندگی تان تبدبل کنید. از آنجایی که تکنولوژی همواره در خدمت بشر بوده، روش های یادگیری قدیمی و به نوعی منسوخ شده جای خود را به روش های نوین با استفاده از نرم افزارهای کاربردی داده و هر روز که می گذرد تاثیر استفاده از نرم افزارها در یادگیری زبان بیش از پیش نمایان می شود.

 • استفاده از فلش کارت های الکترونیکی

در گذشته بسیاری از افراد برای افزایش دامنه واژگان خود از فلش کارت های چاپی استفاده می کردند. این یکی از راه های موثر در جهت افزایش دامنه واژگان بود، اما امروزه این روش سنتی قلمداد شده و از بعد فیزیکی جاگیر بوده و شاید به راحتی گم شوند. اما امروزه نرم افزارهای مختلفی با همین قابلیت و با ویژگی های بیشتر وجود داشته که به شما کمک می کند تا دایره واژگانتان را افزایش دهید. این دسته از نرم افزار ها به راحتی در تلفن همراه نصب می شوند و قابلیت به روزرسانی نیز دارند. بنابراین به راحتی و در تمام ساعات شبانه روز و در هر مکانی که باشید به جعبه الکترونیکی واژگان خود دسترسی دارید و به لطف تاثیر نرم افزارها، می توانید دایره لغاتتان را به طرز چشمگیری گسترش دهید.

 • حضور و شرکت در گفت و گوهای جوامع انگلیسی زبان

سایت های مختلفی وجود دارند که شما با عضویت در آنها می توانید به گروه های مختلفی ملحق شوید. حتی می توانید نرم افزار سایت مورد نظر را در گوشی همراهتان نصب کنید و در هرجا و مکانی که قرار دارید به هزاران نفر در سرتاسر دنیا متصل شوید. این گروه ها چندین نفر عضو داشته و به موضوعات مختلفی می پردازند.

بخش بسیار جذاب دیگر این نرم افزار ها این است که به شما اجازه داده تا با پارتنر یا همان دوستی که پیدا کرده اید به صورت صوتی و حتی تماس تصویری صحبت کنید. این یک تمرین عالی برای ارتقای سطح زبانی به حساب می آید. در این میان شما نه تنها با نحوه استفاده از انگلیسی طبیعی آشنا شده بلکه در این حین به اصطلاحات و کالوکیشن های متنوعی بر خواهید خورد که طبیعتا با یادگیری و استفاده از آنها سطح زبانی شما دچار دگرگونی و پیشرفت می شود.

وب سایت RealLife English یکی از وب سایت های مذکور است که قابلیت های ذکر شده را دارد. با عضویت در این نوع جوامع ها خواهید دید که تاثیر استفاده از نرم افزارها در یادگیری زبان تا چه حدی در پیشرفت شما نقش دارد.

 

نتیجه گیری

در این مقاله که به همت تیم تخصصی ایران اروپا گردآوری شده است به راه های مختلفی اشاره شد که با استفاده از آنها می توانید فراگیری زبان انگلیسی را به لذت بخش ترین بخش از زندگی روزمره تان تبدیل کنید علاوه بر این تاثیر استفاده از نرم افزارها در یادگیری زبان بیش از پیش نمایان شده است. همواره این نکته را در ذهن داشته باشید که برای موفق شدن شما باید مطالب فوق را به عادتی برای خود تبدیل کنید و به آن پایبند باشید. با اعمال این کار شما دائما درگیر یادگیری خواهید بود و می توانید در کلاس های زبان و هنگام ایجاد ارتباط با دوستان و یا حتی انگلیسی زبانان از مطالب آموخته شده بهره ببرید.

 

 

 

نگارنده: مهدی بختیاری

نقش تکنولوژی در آموزش زبان انگلیسی

امروزه تکنولوژی به کمک بشر به جهت افزایش بهره وری از کارهای مختلف آمده است. تاثیر تکنولوژی را می توان حتی در چیزهایی مشاهده کرد که غیر قابل باور هستند. یکی از مواردی که تکنولوژی تاثیر مثبتی در آن گذاشته و تاثیرگذاری اش روز به روز بیشتر و بیشتر می شود، آموزش زبان است. تکنولوژی در آموزش زبان امروزه نقش موثری ایفا کرده و بسیاری از افراد به واسطه آن شروع به یادگیری زبان می کنند. به عنوان مثال تکنولوژی به کمک موسسه هایی مثل موسسه ایران اروپا آمده تا به واسطه آن اقدام به آموزش آنلاین دانشجویان و زبان آموزان خود کنند. در این مطلب قصد داریم در مورد تاثیر تکنولوژی در آموزش زبان و اهمیتی که در افزایش یادگیری دارد صحبت کنیم. همراه ما باشید.

نقش تکنولوژی در آموزش زبان

امروزه از نرم افزارها گرفته تا هوش مصنوعی، سخت افزارهای جدید و گجت های متنوع به افراد کمک می کنند تا بتوانند زبان انگلیسی را بهتر بیاموزند.

یادگیری به واسطه تکنولوژی مزایا و فواید بسیاری را به همراه آورده تا حدی که برخی به جای کلاس های حضوری، آموزش زبان به شکل آنلاین را انتخاب می کنند.

اکنون این سوال پیش می آید که آیا با وجود رشد چشمگیر تکنولوژی در آموزش زبان می توان انتظار داشت که کم کم به طور کامل جای کلاس های حضوری را بگیرد؟ یا بهتر است سوال را اینگونه مطرح کنیم که آیا کلاس آنلاین می تواند مثل یک کلاس حضوری موثر و حتی بهتر باشد؟

 • پلتفرم آموزشی قدرتمند استفاده از کلاسهای آنلاین

پلتفرم آموزشی ایران اروپا

موسسه زبان ایران اروپا به عنوان قطب آموزش آنلاین زبان انگلیسی در کشور یک پلتفرم اختصاصی آموزشی را طراحی کرده که ابزار و امکاناتی را جهت یادگیری زبان انگلیسی در اختیار اساتید و زبان آموزان قرار داده است تا شرایط درست مانند یک کلاس حضوری و کارآمد شبیه سازی شود.

این پلتفرم اختصاصی دارای ویژگی هایی مانند:

 1. یک وایت برد با امکانات متنوع
 2. این امکان وجود دارد کا فایل های صوتی و تصویری در سایت بارگذاری شوند.
 3. امکان ایجاد Room های مجازی در کلاس های برای بحث و گفتگو
 4. امکان برقراری ارتباط تصویری بین استاد و زبان آموزان به صورت گروهی و دو نفره
 5. و غیره
 • ویدیوهای ضبط شده کلاسها

در دوره های آموزش آنلاین زبان انگلیسی ایران اروپا محتوای هر جلسه ضبط می شود و زبان آموزان می توانند کلاس ها را بارها مشاهده نمایند. کلاس های اصلی آنلاین تا 72 ساعت و کلاس های جانبی آنلاین به مدت 2 هفته در سایت قرا می گیرند تا زبان آموزان بتوانند از آنها استفاده نمایند. این ویژگی ضبط کلاس ها باعث می شود که مطالب هر جلسه توسط زبان آموز مرور شود.

 • کلاسهای جانبی آنلاین با اساتید بین المللی آیلتس

موسسه ایران اروپا با استفاده از پلتفرم اختصاصی خود این فرصت را برای زبان آموزان فراهم آورده که بتوانند در کنار کلاس های اصلی خود از کلاس های جانبی رایگان که بصورت آنلاین برگزار می گردند بهره مند شوند. استفاده از این کلاس ها باعث ارتقا سطح علمی زبان آموزان می شود. هر زبان آموز در هر ترم می تواند از 30 جلسه کلاس جانبی استفاده نماید. این کلاسهای جانبی شامل News, Movie, Vocabulary, Real English, Grammar, Free Discussion و غیره می باشد.

 • گروههای مجازی آموزشی در پلتفرم اختصاصی ایران اروپا

تکنولوژی در آموزش زبان به نحوی عمل کرده که امروزه حتی می توان به صورت مجازی دورهمی و گردهمایی هایی تشکیل داد و در آنجا در مورد مباحث آموزشی به بحث پرداخت. افراد می توانند با شرکت در گروه های مجازی علم خود را با هم به اشتراک گذاشته و به این شیوه در یادگیری زبان قدرتمندتر عمل کنند.

آموزشگاه زبان ایران اروپا در پلتفرم اختصاصی خود امکان تشکیل گروه هایی به مانند breakout room را تشکیل داده است. دانشجویان و اساتید می توانند در این گروه ها نکات درسی مطرح شده را با هم به اشتراک بگذارند و یا به بحث در مورد نکات آموزشی مختلف بپردازند. این گروه های مجازی کمک شایانی به دانشجویان و زبان آموزان می کنند تا بتوانند بار علمی خود را بیشتر کرده و در مورد مفاهیم درسی نکات بیشتری را یاد بگیرند.

 • ارسال آنلاین تکالیف و دریافت آنلاین feedback

تکنولوژی در آموزش زبان این امکان را به وجود آورده تا زبان آموزان بتوانند در قالب پلتفرم های اختصاصی مانند پلتفرم آموزشی ایران اروپا اقدام به ارسال تکالیف شان برای استاد نمایند و استاد همان لحظه فیدبک یا بازخورد خود را در مورد تکالیف مطرح کند.

یکی دیگر از بخش های این پلتفرم اختصاصی که در اختیار زبان آموزان قرار دارد بخش FileBox می باشد. این بخش این امکان را به استاد می دهد تا تکالیف مورد نظر خود را برای زبان آموزان قرار دهد و یا منابع متعددی را در اختیار زبان آموزان قرار دهند.

ایران اروپا، پیش به سوی یادگیری نوین زبان با تکنولوژی

اکنون از تاثیر فوق العاده تکنولوژی در آموزش آگاه شدید. تکنولوژی زمان و مکان نمی شناسد اگر قصد آموزش آنلاین زبان انگلیسی را دارید و می خواهید در دوره های آمادگی آیلتس بصورت آنلاین شرکت کنید می توانید از کلاس های آنلاین زبان انگلسی موسسه ایران اروپا بهره مند شوید.

چگونه یک زبان آموز برتر و بالاتر از سطح کلاس خود باشیم؟

“هر کسی می تواند برتر باشد”. بله، این جمله ای است که وقتی آن را میخوانیم ممکن است به آن اعتقادی نداشته باشیم اما موضوع اینجاست که دقیقا همین باور نداشتن به این موضوع باعث می شود که با خودمان فکر کنیم “من نمی توانم” و یا “برتر بودن مال افراد خاص است”! واقعیت این است که اگر شما هم چند نکته ی جزئی اما بسیار مهم را رعایت کنید، مستمر به دنبال هدفتان بروید و دست از تلاش برندارید، خیلی سریع به یکی از”زبان آموزان برتر” تبدیل می شوید. شرایطی که شاید هر کسی آرزو دارد در آن باشد، اما باید دید که چه کسی “واقعا” برای آن تلاش میکند.

زبان آموز برتر - موسسه زبان ایران اروپا

اگر نکته های درج شده را دقیق رعایت کنید و محکم پای هدفتان بایستید، شک نکنید که اتفاق خواهد افتاد. پس اراده تان را روی قوی ترین درجه تنظیم کنید و برای زبان آموز برتر بودن با ادامه ی این مطلب همراه باشید!

راه های زبان آموز برتر بودن:

هیچ کس از بالاتر بودن و بهتر بودن بدش نمی آید. همه ی ما وقتی در جمعی از همسانان خود قرار میگیریم، ناخوداگاه دوست داریم که از بقیه بهتر باشیم و اگر این اتفاق بیافتد، اعتماد به نفس مان نیز بیشتر می شود. اگر بحث کلاس زبان باشد که زبان آموز برتر بودن تاثیرات فوق العاده خاص خودش را دارد! فرقی هم نمی کند که در کلاس های آنلاین و مجازی شرکت کنید و یا کلاس های حضوری، در هر صورت اگر زبان آموز برتر باشید در درجه ی اول توجه استاد را به خود جلب میکنید و در قدم های بعدی هم اعتماد به نفس بیشتری بین همکلاسی های خود خواهید داشت و اشتیاقتان برای یادگیری افزایش پیدا میکند.

پس اگر می خواهید که تبدیل به یک زبان آموز بالاتر از سطح کلاس خودتان شوید، نکات زیر را خوب بخاطر بسپارید و آنها را در کلاس اجرا کنید. نتیجه شگفت انگیز خواهد بود!

1- اصلا، ابدا و به هیچ وجه از سوال کردن دریغ نکنید!

ممکن است با خودتان فکر کنید کسی که سوال میکند هیچوقت دانشش از بقیه بیشتر نیست، پس سطح زبانی بالاتری از بقیه هم ندارد؛ در صورتی که دقیقا عکس این قضیه درست است! زبان آموزان برتری که همیشه سوال میکنند خوب به مطالب گوش میدهد و ابهامات خود را سر کلاس رفع میکنند. هیچوقت از سوال کردن نترسید و تمامی ابهامات و اشکالاتی که در ذهنتان هست را با استادتان در میان بگذارید تا رفع شوند. کسانی که سر کلاس سوال نمی پرسند، در نهایت همه چیز به ضرر خودشان تمام می شود. زیرا در زمان دوره و یا همان review time به مشکلات متعددی برخورد میکنند.

2- فقط به کلاس بسنده نکنید

بگذارید همین اول کار نکته ای را مشخص کنیم. اینکه به کلاس بسنده نکنید، به این معنا نیست که هر روز و هر ساعت سراغ منابع قطور و قدیمی و سطح بالا بروید و سعی کنید از خود “رابرت فراس” بسازید! نه، این روش جواب نمی دهد. قرار نیست کار سخت و طاقت فرسایی صورت گیرد. فقط برای زبان آموز برتر شدن، باید سعی کنید کمی از کلاس فراتر بروید.

برای مثال، اگر لغتی را در کلاس فرا می گیرید، پس از کلاس سراغ دیکشنری خود بروید و اطلاعات جانبی آن را هم چک کنید. حالا می توانید به لغات هم معنی (synonyms ) و متضاد (antonyms) هم نگاهی بیاندازید. خودتان را همیشه برای ماجراجویی های بیشتر آماده کنید تا در کلاس یکی از بهترین ها باشید.

از مهم ترین نکات دیگر این بخش می توان به کلاس های جانبی ایران اروپا نیز اشاره کرد. اگر در این موسسه مشغول به تحصیل هستید باید بدانید یکی از بهترین امکاناتی که در اختیارتان قرار گرفته، کلاس های جانبی است. با شرکت در این کلاس ها در کنار کلاس ترمیک خودتان، می توانید یک دوپینگ واقعی در پروسه ی یادگیری زبان خود داشته باشید!

3- تکالیف سر وقت

انجام تکالیف بسیار مهم هستند. علی الخصوص در آموزشگاه زبان ایران اروپا که بخش مهمی از یادگیری را شامل می شوند. البته این مربوط به سیاست های صحیح و بجای انتخاب نوع تکالیف هم مربوط می شود، اما در هر صورت همیشه زبان آموزان برتر به بخش تکالیف اهمیت می دهند. سعی کنید همیشه تکالیف خود را در فاصله ی مناسب بین جلسه ی فعلی و جلسه ی بعدی کلاستان انجام دهید و در انجام آنها دقت کنید. تکالیف را سر سری نگیرید و نسبت به آنها بی اهمیت نباشید. نکته ی دیگر اینکه همیشه به پاسخ و یا همان feedback استاد نسبت به تکالیفتان دقت زیادی داشته باشید؛ زیرا دقیقا همین نکات است که یادگیری شما را کامل و بی نقص می کند.

4- برای خودتان درگیری بیش از حد درست نکنید

بله! قرار نیست فکر و ذکر شما شب و روز این باشد که چطور می توانید از کلاس جلو بزنید. اگر اینطور باشد، تنها چیزی که در انتها نصیبتان می شود درگیری ذهنی و درجا زدن در سطح خودتان است! رقابت سالم همیشه نیاز به تمرکز دارد، اما نباید از همه چیز غافل بشوید و فقط به این موضوع بچسبید. در عین تلاش برای یادگیری، سعی کنید این نکات را حتی الامکان رعایت کنید تا پس از مدتی نتایج شگفت انگیز به سراغتان بیاید.

نتیجه گیری:

همانطور که در ابتدا گفتیم، زبان آموز برتر شدن شکستن شاخ غول نیست. فقط به رعایت چند نکته ی کلیدی که در بالا عنوان شد و همچنین تلاش و استمرار در رعایت این نکات بستگی دارد. در سیستم اموزشی آموزشگاه ایران اروپا، در کنار کلاس هایتان میتوانید از نکات بی شمار دیگری که توسط اساتید عنوان می شود، بهره مند شوید. به یاد داشته باشید اگر واقعا میخواهید یک قدم بزرگ به سوی تقویت زبان خود بردارید، نباید هیچگاه دست از تلاش بکشید و همواره به دنبال یادگیری نکات جدید باشید.

 

 

 

نگارنده: مرضیه محرابی

بهترین ویدیوهای TED برای تقویت زبان انگلیسی

برای تقویت زبان انگلیسی راهها، نظرات و روشهای فراوانی وجود دارد. گاهی می شنویم که باید فیلم نگاه کنیم، یا به پادکستهای متفاوت گوش کنیم اما سوال مهم اینجاست که این منابع بسیار زیاد هستند و در سطح های متفاوتی ارائه می شوند و این کار را دشوار می کند. از جمله منابعی که به زبان آموزان معرفی می شود ویدئوهای TED می باشد که به واقع تاثیر فوق العاده ای می تواند روی سطح زبان آموزان بخصوص داوطلبین آزمونهای بین المللی بگذارد. واژگان فوق العاده و بیان ایده ها و نظرهای متفاوت و بدیع عملا نکاتی هستند که یک زبان آموز سطح متوسط به بالا به آن نیاز دارد و همه آنها در قالب یک سخنرانی جذاب ارائه می شوند.

پس تمام آنچه که می خواهید در این ویدئوها موجود است اما این تمام ماجرا نیست. تنوع بالای ویدئوها باعث شده که انتخاب ویدئوی خوب کار دشواری باشد چرا که سطح لغات و عبارات استفاده شده در ویدئوها کاملا متفاوت است یعنی در حالی که یک ویدئو می تواند کاملا مفید باشد ویدئو دیگر برای یک زبان آموز سطح متوسط عملا می تواند یک کابوس باشد. به عبارت بهتر معرفی TED.com بدون معرفی ویدئوهای خوب و مفید این پلتفرم قدرتمند بیشتر گمراه کننده است تا سودمند.

در این مقاله می خواهیم به معرفی چند ویدئو بسیار مفید برای زبان آموزان سطح متوسط به بالا بپردازیم. سخنرانی های تد برای تقویت زبان بسیار مفید می باشند. پس تا انتها با ما همراه باشید، ویدئوها را تماشا کنید و در انتها لغات ارزشمند از نظر خودتان را یادداشت کنید، مثال بزنید و آنها را در صحبتها و مقاله هایتان استفاده کنید.

نمونه هایی از ویدیوهای آموزشی تد تاک:

1- همه ما در مورد اهمال کاری و موکول کردن کارها به بعد صحبت می کنیم. گاها یا خودمان یا یکی از نزدیکانمان این عادت را دارند. اما چرا؟ ریشه این عادت کجاست؟ Tim Urban در یک ارائه جذاب در این باره صحبت می کند. هیجان Tim و قدرت داستان گویی به علاوه شوخی هایی که در طول صحبتش ارائه می کند اینقدر فوق العاده هستند که شما متوجه گذر زمان نخواهید شد. دقت داشته باشید که این ویدئو برای زبان آموزان متوسط به بالا مفید است و لغات جالبی مثل procrastinate (به تعویق انداختن) و procrastinator (اهمال کار، کسی که کارها را بارها و بارها به تعویق می اندازد.) در آن بارها و بارها استفاده می شود.

TimUrban

2- اگر علاقه به دنیای بازایابی و تبلیغات دارید و می خواهید بدانید شرکت های بزرگی همچون Apple چگونه با مشتریان خود ارتباط برقرار می کنند و چگونه برند خود را همیشه در اوج نگه می دارند، اگر می خواهید بدانید که چرا شرکتهای موفق گاها تصمیمات عجیب می گیرند و با تمام ثروت و داراییشان نابود می شوند احتمالا این ویدیو می تواند برای شما حکم کیمیا را داشته باشد. Simon در این ارائه مثال زدنی از نکاتی صحبت می کند که نگرش شما را شاید حتی نسبت به خود و شغلتان عوض کند. نویسنده یکی از بهترین کتابهای Leadership به نام Leaders Ear Last از باور به آنچه که انجام میدهیم صحبت می کند.

SimonSinek

3- اگر گمان می کنید نسل پزشکان و دانشمندان فوق العاده به سر رسیده حتما این ویدیو را تماش کنید. Jil در هجده دقیقه محصور کننده شما را به سفری می برد که خودش تا پای مرگ داشته است. از آنجا که خود یک پزشک و جراح اعصاب و روان است و خودش شخصا بسیاری از بیماران را کمک کرده است، تجربه کردن یک سکته مغزی برای خودش حکم یک سفر علمی را داشته است. او در این ارائه خیره کننده قصد دارد شما را اندکی از آنچه که هیچ نمیدانید با خبر کند.

آموزش زبان انگلیسی-JillBolteTaylor

4- ما برای تکلم عملا نیازی به آموزش ویژه ای نداریم. بودن در کنار پدر، مادر و خانواده یا دوستان عملا کافی است. اما سوال اصلی اینجاست آیا برای گوش کردن هم ما نیازی به آموزش نداریم؟ بر اساس آنچه که Celeste در این سخنرانی پر انرژی ارائه می کند ما نیاز داریم نحوه درست ارتباط کلامی را یاد بگیریم و از آنجا این نکات هرگز جایی به ما گفته نمی شوند صحبتهای این مجری تلویزیونی به شدت شنیدنی و پرکاربرد است.

یادگیری زبان انگلیسی-celeste-headlee

5- به عنوان یک فراگیرنده زبان اصلا کار بدی نیست که صحبتها و تجربه های دیگر زبان آموزان را گوش دهیم و اگر آن کسی که می خواهیم به او گوش دهیم یک چند زبانه باشد (polyglot) این صحبتها اهمیت بسیاری پیدا می کند. در این ارائه جذاب Lýdia در مورد موضوعی صحبت می کند که همه ما می خواهیم در مورد آن بدانیم: استعداد! بارها و بارها در مورد استعداد داشتن یا نداشتن یادگیری زبان در مورد خودمان یا دیگران صحبت کرده ایم اما اگر همه ما به شکلی مستعدد یادگیری هر زبانی بودیم چه؟ شاید هنوز نمیدانیم که چگونه یاد بگیریم و همیشه در حال آزمودن شیوه ای هستیم که برای دیگران مفید بوده اما شاید نحوه یادگیری ما متفاوت باشد! در این صحبت کوتاه به جواب این سوال خواهیم رسید.

تقویت زبان انگلیسی-lydia-machova

این پنج ویدئو را که جز بهترین ویدیو های تد می باشند را در بازه های زمانی متفاوت و در روزهای مشخص تماشا کنید سعی کنید لغت ها و ایده های آنها را یادداشت کنید. برای تماشای این ویدیوها نیاز به ابزار خاصی ندارید، شما می توانید برای مشاهده سخنرانی تد با زیرنویس انگلیسی سایت TED را جستجو کنید، وارد وب سایت شوید و با دانلود رایگان سخنرانی های تد با زیرنویس انگلیسی از تماشای این ویدیو های تد لذت ببرید. همچنین می توانید علاوه بر دانلود سخنرانی های تد با زیرنویس انگلیسی، زیرنویس فارسی آنرا نیز فعال نمایید.

بنابراین شما می توانید با توجه به موارد ذکر شده از طریق ویدیو های تد به تقویت زبان انگلیسی خود بپردازید. علاوه بر افراد مذکور، سخنرانان زیادی در این سازمان فعالیت دارند که هر یک روش های خاص خود را معرفی می کنند. TED Talk یکی از بهترین و کاربردی ترین روش های تقویت و آموزش زبان انگلیسی می باشد و به افراد در افزایش سطح یادگیری کمک می کند. زبان آموزان می توانند با مراجعه به سایت ted talk ویدئوهای بی شماری در زمینه های مختلف را مشاهده کنند و روی آنها متمرکز شوند.

همچنین شما برای تقویت زبان انگلیسی خود علاوه بر مشاهده ویدیوهای انگلیسی TED می توانید از کلاس های جانبی رایگان موسسه زبان ایران اروپا مانند free discussion استفاده نمایید.

ویژگی های کلاس زبان خوب و استاندارد

شاید برای شما پیش آمده باشد که قصد یادگیری زبان انگلیسی را داشته باشید اما با این حال نمی دانید که در کدام موسسه زبان ثبت نام کرده و زبان را فرا بگیرید. موسسات زبان متعددی در شهرها و مراکز استانها وجود دارد اما آیا می توان گفت که همگی استاندارد و قابل اطمینان هستند؟ در مقالات گذشته که به همت تیم آموزشی آموزشگاه زبان ایران اروپا به رشته تحریر درآمده کاملا توضیح داده شد که یک موسسه زبان خوب باید چه ویژگی و استانداردهایی را داشته باشد. در این مقاله قصد داریم معیارها، استانداردها و ویژگی های کلاس زبان خوب در یک آموزشگاه زبان را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

معیارها و استانداردهای کلاس زبان خوب:

کلاس های یک آموزشگاه زبان خوب دارای استانداردها و ویژگی هایی می باشد که می توانند کیفیت یادگیری زبان را برای زبان آموزان افزایش دهند.

در ادامه به برخی از ویژگی های یک کلاس استاندارد اشاره می کنیم:

 • تاثیر معلم در یادگیری زبان انگلیسی:

این امر هرگز بر کسی پوشیده نیست که یک معلم خوب نقش بسزایی در فرایند یادگیری دارد. نحوه تدریس و استفاده از منابع مختلف جهت تسهیل یادگیری و ایجاد انگیزه در زبان آموزان همگی بستگی به معلم مربوطه دارد. علاوه بر این باید گفت که علاوه بر داشتن سطح زبانی بالا، یک معلم خوب باید یک راهنما و تسهیل کننده خوبی باشد. همچنین شناخت کافی از علایق و نکات شخصیتی دانشجویان یکی دیگر از فاکتورهایی است که یک استاد خوب داشته باشد. به عبارت دیگر می توان گفت که یک استاد خوب باید یک روان شناس خوب نیز باشد.

 • برنامه آموزشی کلاس زبان:

برنامه آموزشی کلاس زبان انگلیسی

از دیگر ویژگی های کلاس زبان خوب، هدفمند بودن و داشتن برنامه آموزشی مشخص است. به عبارت دیگر طبق یک برنامه مدون می بایست مشخص کرد که بعد از اتمام ترم مربوطه، زبان آموزان چه مطالب و نکاتی را باید فرا گرفته باشند. علاوه بر این در یک برنامه آموزشی استاندارد شیوه های ارزیابی مستمر زبان آموزان باید گنجانده شود تا بتوان از نقاط ضعف و قوت شان مطلع شد.

تیم آموزشی موسسه زبان ایران اروپا با تنظیم و نگارش محتوای آموزشی اصولی و صحیح دقیقا اعلام می کند که دانشجویان در فلان سطح مربوطه باید بعد از اتمام ترم به آن دسته از مهارت های لازم منطبق بر سطح گذرانده شده برسند. علاوه بر این در کنار کتاب اصلی یا همان course book جزوات و کتابهای داستان برای هر ترم لحاظ شده و فعالیت های متنوع جانبی در این راستا در نظر گرفته شده تا زبان آموز بتواند از مطالب تدریس شده کتاب به راحتی و بطور طبیعی استفاده کند. همچنین باید به موارد فوق به روز بودن مطالب آموزشی را نیز افزود. کتب آموزشی هر چند سال یکبار مورد بازبینی قرار می گیرند و تنها دلیل این امر تسهیل نمودن یادگیری زبان است.

 • تجهیز کلاس به سیستم صمعی و بصری مدرن و به روز:

ویزگی های کلاس زبان خوب

از ملزومات یک کلاس استاندارد، داشتن سیستم صوتی و تصویری مناسب است تا زبان آموزان بتوانند ارتباط بیشتری با مطالب تدریس شده توسط استاد برقرار کنند. تاکید بر داشتن سیستم به روز تنها به این دلیل است که با کمترین میزان اتلاف وقت بتوان فایل صوتی و یا تصویری را پخش و اجرا نمود.

 • چیدمان و دکور مناسب:

کلاس های یک آموزشگاه خوب باید از دکور مناسب و شاد برخوردار باشد تا از لحاظ روانشناختی بتوان انرژی مثبتی را به زبان آموزان انتقال داد. استفاده از رنگ آمیزی مناسب، دارا بودن نور کافی، تهویه مناسب، سیستم سرمایشی و گرمایشی خوب، آکوستیک بودن درب کلاس جهت به حداقل رساندن ورود صدای بیرون همگی از ملزومات یک کلاس استاندارد می باشند. علاوه بر این نباید از چیدمان صندلی های کلاس طبق اصول آموزش غفلت کرد. باید استفاده از صندلی های چوبی سفت و سخت به حداقل ممکن رسیده و از صندلی های نرم و راحت تر استفاده نمود. با توجه به تصویر فوق استفاده از صندلی های مناسب با رنگ های متنوع می توان انتظار یک کلاس به مراتب پویاتری را داشت.

 • ایجاد ارتباط بین کلاس درس و زندگی روزمره:

ارتباط بین کلاس درس و زندگی روزمره

از جمله فاکتورها و ویژگی های کلاس زبان خوب و پویا و نیز تاثیرگذار باید به جنبه ارتباطی کلاس و میزان اثر بخشی آن در زندگی روزمره اشاره کرد. باید دانست که هدف از ارائه مطالب چیست و چگونه می توان از آنها در دنیای واقعی بهره برد. برای مثال فرض کنید که درس امروزتان درباره نحوه استفاده از زبان در رستوران است. بعد از تدریس مفاهیم مدرس باید فضایی شبیه فضای رستوران را ایجاد کند و شما را در آن محیط قرار دهد تا بطور طبیعی نیز بتوانید از الگوهای تدریس شده بهره ببرید. مثلا دانشجوی شماره 1 پیشخدمت یا همان waiter و دانشجوی شماره 2 سفارش دهنده است. فرض کنید در کتاب شما تنها نحوه سفارش دادن و گرفتن تدریس شده اما مدرس با ایجاد این محیط طبیعی یا همان Real life task این امکان را برای شما به ارمغان می آورد که چگونه نسبت به کیفیت پایین غذا اعتراض کنید و یا اگر از رفتار پیشخدمت ناراضی بودید چگونه اعتراض خود را به گوش مدیر رستوران برسانید و غیره….

 • متکی بودن کلاس زبان انگلیسی خوب بر فعالیت زبان آموزان:

در یک کلاس استاندارد شما باید از 80 درصد وقت جهت فعالیت و صحبت کردن بهره ببرید و استاد تنها از 20 درصد زمان آن هم جهت گرفتن اطلاعات از شما و تدریس مطالب استفاده کند. به عبارت بهتر شما باید بعد از اتمام کلاس خسته شوید.

ویژگی های کلاس زبان خوب | متکی بودن کلاس بر فعالیت زبان آموزان

 • ارزیابی پیشرفت و شناسایی نقاط ضعف زبان آموز:

یکی دیگر از ویژگی های کلاس زبان خوب این است که اساتید در هر کلاس باید با ایجاد یک پروفایل یا بهتر است بگوییم پرونده نقاط مثبت و ضعف دانشجویان را یادداشت کرده تا بتواند هر چند جلسه یکبار طی یک صحبت کوتاه feedback و یا همان نقطه نظراتش را در اختیار دانشجویان قرار دهد. در ایران اروپا بعنوان بهترین آموزشگاه زبان انگلیسی در تهران اساتید نه تنها این امر را انجام داده بلکه در صورت وجود نقطه ضعف در سطح زبانی دانشجویان، آنها را به تیم پشتیبانی موسسه ارجاع داده تا با برگزاری کلاس های پشتیبانی ضعفشان برطرف گردد.

علاوه بر این زبان آموزان توسط تیم آموزشی موسسه دو بار در طول ترم مورد ارزیابی شفاهی قرار می گیرند تا میزان پیشرفتشان بررسی شده و در صورت نیاز به زبان آموزان راهنمایی و مشاوره داده می شود.

 

 

نگارنده: مهدی بختیاری

مزایای آموزش مجازی در موسسه زبان ایران اروپا

با توجه به شیوع ویروس کرونا در سال 2019 و عوامل متعدد دیگری نظیر رفت و آمد، مدیریت زمان و غیره موسسات و آموزشگاه های مختلف در سرتاسر دنیا را بر این داشت که به طور جدی تری مشتاق و مصمم به برگزاری کلاس های آنلاین شوند. در این مقاله که توسط تیم آموزشی موسسه زبان انگلیسی ایران اروپا به تحریر درآمده قصد داریم به بررسی مقوله مزایای آموزش مجازی بپردازیم که یادگیری زبان به صورت حضوری موثرتر است یا به صورت آنلاین.

کلاس های آنلاین ایران اروپا:

قبل از اینکه بخواهیم به توضیح مزیت آموزش مجازی بپردازیم، در ابتدا باید دقیقا به این سوال پاسخ داد که کلاس های آنلاین چگونه می باشند. کلاس های آنلاین بر بستر نرم افزارهای متعددی مانند skype, google Hangout,face time و سایر نرم افزارهای موجود تشکیل می شوند. لازم به ذکر است که این نرم افزارها باتوجه به کارایی قابل قبولشان لزوما برای تشکیل کلاس بخصوص کلاس های گروهی بازدهی زیادی ندارند زیرا استاد عملا به یک تخته مجازی برای یادداشت بر روی تخته و سایر قابلیت های ضروری دسترسی ندارد چرا که چنین کارایی برای این نرم افزارها تعبیه نشده است.

مزایای آموزش مجازی

اما آموزشگاه تخصصی زبان انگلیسی ایران اروپا با بهرمندی از یک نرم افزار و پلتفرم مخصوص برگزاری کلاس آنلاین توانسته محیطی صد درصد شبیه محیط کلاس حضوری را فراهم سازد. در پلتفرم آموزش آنلاین زبان انگلیسی ایران اروپا بعنوان بهترین پلتفرم تدریس آنلاین، استاد و شاگرد دسترسی کامل به تخته مجازی برای نوشتن با کارایی بالا را داشته و علاوه بر آن هم استاد و هم شاگرد می توانند تصویر یکدیگر را مشاهده نمایند که این امر به پویایی بیشتر مقوله آموزش و یادگیری کمک شایانی می نماید. اگر در گذشته در کلاس های حضوری شرکت کرده باشید دقیقا منظورمان از کار دو به دو یا همان Pair work را متوجه می شوید.

در پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین ایران اروپا برای مثال اگر هشت زبان آموز در کلاس حضور داشته باشند و استاد به آنها کار دو به دو دهد به راحتی می توانند به روم های اختصاصی رفته و با توجه به زمان تعیین شده توسط استاد تمرین کنند. همچنین برخلاف سایر نرم افزارهای موجود، در پلتفرم اختصاصی ایران اروپا که به جرات می توان گفت در نوع خود بهترین است، استاد به راحتی می تواند هر نوع مطلب و یا فایلی نظیر pdf و فایل های صوتی و تصویری را اجرا کند. این یعنی کلاسی به شدت پویا مانند کلاس حضوری.

مزایای کلاس آنلاین موسسه ایران اروپا:

هم اکنون در ادامه بیایید به مزایای آموزش آنلاین بپردازیم.

 • زمان:

یکی از فاکتورهایی که باعث محبوبیت روزافزون کلاس آنلاین می گردد، انتخاب زمان دلخواه برای حضور و شرکت در کلاس می باشد. با انتخاب کلاس دست شما برای شرکت در کلاس در ساعات مختلف روز بازتر است.

 • صرفه جویی در وقت و هزینه:

فرض کنید محل سکونت و کار شما در شرق تهران واقع شده است اما محل برگزاری کلاس زبانتان در غرب تهران است. حداقل با توجه به ترافیک و شلوغی شهر می بایست وقت زیادی را برای رسیدن به کلاس صرف نمایید. اما با حضور در کلاس آنلاین عملا هم در وقت و هزینه تان صرفه جویی کرده اید و هم با شادابی و انرژی بیشتر در کلاس حاضر می شوید.

 • آشنایی بیشتر با فرهنگ های مختلف:

همانطور که از نامش پیداست، کلاس آنلاین به افراد با توجه به پراکندگی جغرافیایی شان این امکان را می دهد که در کلاس شرکت کنند. در کشور خودمان ایران عزیز، افراد از شهرهای مختلف کشور در کلاس های زبان شرکت می کنند که همین امر در مقوله آموزش یعنی آشنایی بیشتر بافرهنگ اقوام موجود در کشور. علاوه بر این در مقیاس وسیع تر این امر به دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی ساکن در سایر کشورها تعمیم می یابد و این به منزله آشنایی با فرهنگ آن کشور خارجی نیز است.

 • تصحیح اشتباهات دانشجویان و بازبینی مجدد کلاس توسط شاگرد:

شاید همیشه خوشایند نباشد که صحبت زبان آموز را قطع کرده و اشتباهش را متذکر شویم. در بستر کلاس آنلاین استاد می تواند اشتباه دانشجو را هر چند که جزئی باشد، تصحیح کرده و در چت باکس بنویسد. بدین صورت شاگرد احساس خوشایند تری خواهد داشت و اعتماد به نفسش کاسته نمی شود. یکی دیگر از مزایای کلاس آنلاین این است که شما شخصا می توانید کلاس را ضبط کرده و بعدا نیز مجدد مشاهده کنید. در موسسه زبان انگلیسی ایران اروپا کلاس ها ضبط شده و در حساب کاربری دانشجو قرار می گیرد و می توان با مشاهده مجدد اگر احیانا مطلبی را کامل فرا نگرفته ایم بیاموزیم و این یک امکان بی نظیر است.

چگونه از کلاس آنلاین حرفه ای استفاده کنیم؟

کلاس آنلاین

تا این جا با محاسن آموزش مجازی و مزایای کلاس های آنلاین آشنا شدیم اما هرگز نمی توان موضوعی را نادیده گرفت آن هم ارتباط اینترنتی ضعیف است که می تواند تمامی عوامل ذکر شده را تحت تاثیر خود قرار دهد. مهم ترین رکن برگزاری کلاس آنلاین و بهره مندی از آن داشتن اینترنت قوی و مناسب است. توصیه می شود که حتما اینترنت خود را از یک شرکت ارائه دهنده اینترنت قوی تهیه کرده تا این دغدغه برطرف شود در غیر این صورت عملا نخواهید توانست از کلاس آنلاین بهره ببرید. یکی دیگر از نکات که می تواند کلاس آنلاین را برای شما مطبوع تر نماید مکانی است که در آنجا جهت شرکت در کلاس مستقر می شوید. حتما در جای راحتی بنشینید زیرا این عامل محیطی در داشتن تمرکز شما نقش مستقیمی دارد. نکته دیگری که بسیار مهم است داشتن هدفونی مناسب است. استفاده از یک هدفون مناسب و خوب باعث بهتر شنیدن و بهتر شنیده شدن شما در کلاس شده و نیز صداهای موجود در محیط یا اصطلاحا پارازیت را تا حدودی خواهد کاست.

آیا کلاس آنلاین مانند کلاس حضوری است؟

آموزش آنلاین زبان انگلیسی

موسسه زبان ایران اروپا با بهره گیری از بهترین پلتفرم کلاس آنلاین رایگان با بستر بسیار قوی توانسته این دغدغه را کامل از بین ببرد. در کلاس های آنلاین ایران اروپا، شما از ابتدا می توانید استاد و هم کلاسی هایتان را ببینید و علاوه بر ارتباط سمعی ارتباط بصری هم برقرار نمایید. همچنین همانطور که در بالا اشاره شد با وجود تخته مجازی و سایر قابلیت های بینظیر پلتفرم موجود به صراحت می گوییم که 99 درصد کلاس های آنلاین برگزار شده در این مرکز مانند کلاس های حضوری می باشند.

چه آنلاین و چه حضوری، ایران اروپا بهترین امکانات آموزشی را ارائه می دهد

همانطور که در مطالب بالا به نکات و عوامل تاثیر گذار کلاس آنلاین اشاره شد، این خود شما هستید که باید تصمیم بگیرید که کدام یک برایتان بیشتر می تواند مفیدتر واقع شود. امروزه بسیاری از افراد با توجه به شیوع ویروس کرونا و سایر عوامل تاثیر گذار مانند مسافت، هزینه و وقت تمایل بیشتری به شرکت در کلاس آنلاین دارند. نا گفته نماند که کلاس های حضوری مشتاقان خود را کماکان داشته و مجدد باید گفت که تصمیم نهایی با شما زبان آموز عزیز است. لذا اگر مردد هستید و یا زیاد به کلاس آنلاین خوشبین نمی باشید کافیست با مشاوران ما تماس بگیرید و با دریافت مشاوره های تخصصی بتوانید به راحتی تصمیم بگیرید.

 

 

 

نگارنده: مهدی بختیاری

بهترین روش های یادگیری لغات انگلیسی

زبان انگلیسی در حال حاضر زبان علم، فناوری، تجارت بین‌الملل، تحقیقات و انتشارات دانشگاهی است، روش های آموزش و یادگیری مؤثر زبان انگلیسی همچنان موضوع مورد علاقه معلمان و زبان آموزان انگلیسی است و شاید روش های موثر یادگیری و آموزش زبان انگلیسی برای سال‌های آینده به عنوان موضوع محبوب مورد بحث و تحقیق باقی بماند. با توجه به اهمیت داشتن دانش گسترده لغات، یعنی دانستن بسیاری از لغات انگلیسی به ویژه لغات پر تکرار، بسیاری از افراد در سراسر جهان ممکن است علاقه زیادی به دانستن و درک چگونگی و نحوه یادگیری لغات انگلیسی به روشی موثر داشته باشند.

در این مقاله که به همت تیم تخصصی موسسه زبان ایران اروپا گردآوری شده است به روش های یادگیری لغات انگلیسی که برای فراگیری لغات انگلیسی موثر هستند می پردازیم.

روش های یادگیری موثر لغات زبان انگلیسی:

ایده های ارائه شده در این مقاله بر اساس یافته های تحقیقی است که از پایان نامه کارشناسی ارشد برگرفته شده است. در این مطالعه با 5 دانش‌آموز و 5 معلم زبان انگلیسی مصاحبه شده است و شرکت کنندگان از یک مدرسه انگلیسی خصوصی در کامبوج انتخاب شده اند. یافته‌های به‌دست‌آمده از تجزیه و تحلیل مصاحبه، تعدادی از روش ‌های مورد استفاده شرکت‌کنندگان در پژوهش را نشان می‌دهد که به عنوان روش های یادگیری مؤثر زبان انگلیسی نامبرده اند. این روش ها، که برخی از آنها توسط هر دو گروه از شرکت کنندگان ذکر شده است، در زیر خلاصه شده است.

یادگیری واژگان انگلیسی

1. مطالعه آزاد:

برای یادگیری لغات زبان انگلیسی تا حد امکان منابع زیادی به زبان انگلیسی بخوانید. به منظور بهبود دایره لغات خود، دانش آموزان باید زیاد مطالعه داشته باشند تا با کلمات زیادی آشنا شوند.

2. از کلمات جدید در speaking و writing استفاده کنید:

تا حد امکان از کلمات جدیدی که یاد گرفته اید در گفتار و نوشتن استفاده کنید. دانش آموزان باید سعی کنند با استفاده از لغاتی که یاد گرفته اند مثال بزنند. آنها می توانند با دوستان، معلمان یا هر کسی که می شناسند کلمات جدید را تمرین کنند.

3. استراتژی های حافظه:

استفاده از استراتژی های حافظه مانند حفظ کردن و تکرار، سعی کنید تا حد امکان املا و معنی کلمات جدید را به خاطر بسپارید. دانش آموزان باید سعی کنند املای کلمات (جدید) و همچنین معنای کلمات را به خاطر بسپارند، زیرا اگر معنی کلمات را به خاطر نیاورند، نمی توانند از آنها استفاده کنند.

4. لغات جدید را یادداشت کنید

هر وقت لغات جدید را دیدید در دفترچه لغت خود یادداشت کنید. هنگامی که با کلمات جدید روبرو می شوید، آنها را در دفترچه یادداشت کنید. بعد از آن معنی آنها را بررسی کنید. پس از بررسی معنی، شروع به یادگیری آن کلمات کنید.

5. استفاده از دیکشنری ها مقاله

مکرراً معنی و ویژگی های دستوری کلمات جدید را در فرهنگ لغت بررسی کنید. دانش آموزان باید تا حد امکان از یک فرهنگ لغت، ترجیحاً یک فرهنگ لغت ( دیکشنری انگلیسی-انگلیسی) استفاده کنند.

6. فرهنگ لغت خود را بسازید

فهرست کلمات را بر اساس حروف الفبا یا بر اساس موضوع ایجاد کنید. هر دانش آموز می تواند فرهنگ لغت خود را بسازد. آنها می توانند همه آن کلمات جدید را کنار هم بگذارند و آنها را به ترتیب حروف الفبا مرتب کنند.

7. خود را با زبان انگلیسی احاطه کنید

در داخل و خارج از کلاس درس یادگیرنده فعال باشید. مهمترین نکته این است که دانش آموزان هنگام یادگیری لغات جدید باید سعی کنند در فعالیت های کلاس درس شرکت کنند و از لغات جدید استفاده کنند.

8. تمرین تمرین و تمرین

به دنبال فرصتی برای تمرین استفاده از کلمات جدید در نوشتن و گفتار تا حد امکان باشید. سعی کنید از کلمات جدیدی که یاد گرفته اید حمله های جدید بسازید. وکلمات جدید را با صدای بلند بخوانید.

9. خواندن

تا حد امکان کتاب، روزنامه، مجله یا هر چیز دیگری به زبان انگلیسی بخوانید. برای یادآوری کلمات، اغلب کتاب بخوانید. وقتی می خوانید بارها و بارها با کلمات روبرو می شوید که باعث می شود کلمات را به یاد بیاورید. همچنین روزنامه ها، مجلات، و به خصوص کتاب های داستانی که کلمات جدید زیادی دارند را بخوانید.

10. استفاده از فرهنگ لغت

از یک فرهنگ لغت “خوب” استفاده کنید تا اطلاعات لازم در مورد یک کلمه مانند بخش های گفتار، املا، تلفظ، تعاریف و سایر ویژگی های دستوری را بیاموزید. کلمات سخت و جدید را هایلات کنید. و در فرهنگ لغت خود یادداشت کنید.

11. داشتن دفترچه لغات

در زمان یادگیری لغات انگلیسی، کلمات جدید را در یک دفتر یادداشت کنید تا بعداً آنها را به راحتی مرور کنید. همیشه کلمات جدید را در دفتر یادداشت کنید. تا وقتی کلمه ای را فراموش کردید، آن را در دفتر بررسی و دوباره مرور کنید.

12. سوال بپرسید

هر زمان که معنی کلمات جدید را نمی فهمید یا نمی دانید چگونه از آنها استفاده کنید از دوستان و معلمان خود کمک بخواهید. هر زمان که پس از بررسی فرهنگ لغت معنای کلمات جدید را متوجه نشدید، از معلمتان سوال بپرسید.

13. با صدای بلند صحبت کردن

کلمه جدید را در یک جمله قرار دهید و آن جمله را با صدای بلند بخوانید. این کار نیز به یادگیری لغات انگلیسی کمک زیادی می کند.

14. مطالعه آزاد

تا حد امکان به برنامه های زبان انگلیسی گوش دهید. به برنامه های تلویزیونی که زیرنویس دارند گوش دهید تا بتوانیم بارها و بارها کلمات جدید را ببینید.

15. حدس زدن معنی کلمه از متن

سعی کنید با استفاده از سرنخ‌های متن مانند معنای سایر کلمات در جمله، معنای یک کلمه ناآشنا را حدس بزنید.

16. استفاده از فلش کارت

یک کلمه جدید روی کارت بنویسید و معنی کلمه را در طرف دیگر کارت بنویسید. به کلمه نگاه کنید و سعی کنید معنی آن کلمه را حدس بزنید و به خاطر بسپارید. یکی ازتکنیک ها یا استراتژی های خودم که برای مطالعه لغات میتوان استفاده کرد، استفاده از فلش کارت است. به این صورت که ما می توانیم به کلمه در یک طرف کارت و به معنی کلمه در طرف دیگر نگاه کنیم.

17. مطالعه لیست کلمات

فهرستی از کلمات جدید داشته باشید و فهرست را اغلب مرور یا مطالعه کنید.

18. حفظ کردن

همانطور که در بالا ذکر شد، سعی کنید تا حد امکان املا و معنی کلمات جدید را به خاطر بسپارید. این تکنیک برای دانش‌آموزانی که خجالتی هستند یا در استفاده از کلمات جدید در گفتار و نوشتن اعتماد ندارند، بهترین کار است. سعی کنید کلمات را با تکرار حفظ کنید.

همانطور که در توضیحات ملاحظه کردید، روش های بسیاری وجود دارد که شرکت کنندگان برای یادگیری لغات جدید انگلیسی موثر می دانند. که به طور خلاصه استفاده از دفترچه لغت، دیکشنری، تمرین زیاد، خواندن منابع متنوع، جمله سازی از پر تکرارترین پاسخ های شرکت کنندگان بوده است. البته قابل ذکر است که بسیاری از روش های دیگر در یادگیری لغات انگلیسی وجود دارد که در این مقالع توسط شرکت کنندگان ذکر نشده است. با توجه به انواع یادگیری، هر زبان آموزان باید نوع یادگیری خود را پیدا کند و روش مناسب خود را به کار گیرد. به طور خلاصه، برخی ممکن است یک یا چند روش را مفید یا مؤثر بدانند، در حالی که برخی دیگر ممکن است همان روش را برای خود کمتر مؤثر بدانند. بنابراین، بسیار مهم است که آنها روش های مختلف را امتحان و بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی را برای خود برگزینند.

 

 

نگارنده: مینو پژمان

یادگیری زبان دوم و فواید آن برای کودکان

در دهه 1990 مردم نیاز به یادگیری زبان دوم را دریافتند و همچنین این دهه آغاز علاقه والدین به یادگیری زبان دوم و اهمیت آن برای فرزندانشان شد زیرا مطالعات نشان داده است که بهترین زمان یادگیری زبان انگلیسی (زبان دوم) تا قبل از سن دبستان می باشد (لاچ، 1997 و ناش، 1997). برای شروع یادگیری زبان هرگز زود نیست چرا که هم می تواند باعث سرگرمی شود، و هم باعث رشد سالم شود و بسیاری از مزایای شناختی و اجتماعی مادام العمر در کودک باقی خواهند گذاشت.

فواید یادگیری زبان دوم برای کودکان:

در این مقاله می خواهیم به فواید یادگیری زبان دوم و سوم بپردازیم و شما را با آنها آشنا کنیم.

1- فواید شخصی:

یکی از فواید یادگیری زبان انگلیسی در کودکی این است که فرصت برقراری ارتباط با افراد بیشتر در کشورهای مختلف و همچنین در دست داشتن منابع بیشتر برای مطالعه را فراهم می سازد. و این توانایی باعث درک بیشتر موضوعات انسانی می شود. و در آخر فرصت های تحصیلی و شغلی بیشتری در انتظار کودک خواهد بود. (ویلانو، 1996).

2- فواید هوشی و شناختی:

کودکانی که زبان دوم می آموزند در حل مشکلات موفق تر و خلاق تر هستند (بامفورد و میزوکاوا، 1991). در مطالعه ی دیگری نشان داده شده که کودکان دو زبانه در انجام تست هوش عملکرد بهتری دارند که این نشانگر بالا رفتن توانایی ذهن کودکان است (براک، لامبرت و تاکر، 1974؛ و هاکوتا، 1986).

3- فواید علمی:

این روزها اکثر والدین نگران این موضوع هستند که شاید یادگیری زبان دوم باعث اختلال در صحبت کردن و نوشتن کودکان به زبان مادری شود ولی مطالعات خلاف این را ثابت کرده است. در مطالعاتی (بیالیستوک، 1997) که بر روی 134 کودک با گروه سنی چهار و پنج سال انجام شد نتیجه بیانگر درک بالاتر و بهتر کودکان دو زبانه از الفبای زبان مادری بود به طوریکه بین یادگیری زبان دوم و زبان مادری رابطه مستقیم و مثبت وجود دارد (باریک و سوین، 1975؛ جنسی، 1976؛ سوین، 1981).

4- فواید اجتماعی:

افراد چند زبانه توانایی ارتباط با افراد از کشور های دیگر را دارند و همین امر سبب پیشرفت در اقتصاد، سیاست، تجارت، علوم پزشکی، مهندسی و غیره می شود.

5- یادگیری زبان دوم، شروعی بزرگ:

کودکانی که قبل از پنج سالگی زبان دیگری را یاد می گیرند از همان قسمتی از مغز برای یادگیری زبان دوم استفاده می کنند که برای یادگیری زبان مادری خود استفاده می کنند. ترس از اشتباه کردن در حین یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان امری بسیار وحشتناک است در صورتی که برای کودکان معمولا قابل کنترل می باشد.

6- تقویت مغز:

تحقیقات نشان می‌دهد از دیگر فواید این یادگیری علاوه بر بهبود حافظه، تمرکز و توانایی انجام چند کار به طور همزمان، مهارت‌های حل مسئله، تفکر انتقادی و گوش دادن را افزایش می‌دهد. در تحقیقات انجام شده کودکان مسلط به زبان های دیگر نشانه هایی از افزایش خلاقیت و انعطاف پذیری ذهنی را در خود نشان می دهند.

7- تضمین پیشرفت تحصیلی کودکان:

از دیگر مزایای یادگیری زبان انگلیسی بعنوان زبان دوم تأثیر مستقیم آن بر پیشرفت تحصیلی کودکان می باشد. در مقایسه با کودکانی که زبان دوم یا خارجی را نیاموخته اند، کودکان دو زبانه مهارت های خواندن، نوشتن و ریاضی بهتری دارند و معمولاً در آزمون های استاندارد وجامع نمره بالاتری کسب می کنند.

 

چه اقداماتی برای کمک به فرزندتان می توانید انجام دهید:

چه دو زبانه باشید و چه این اولین تجربه شما در یادگیری زبان خارجه است، حمایت شما تفاوت بزرگی در موفقیت فرزندتان ایجاد خواهد کرد. برای ایجاد یک محیط آموزشی تشویق کننده و فعال، لازم نیست به زبانی که فرزندتان یاد می گیرد مسلط باشید. تا جایی که می توانید فرصت های زیادی فراهم کنید و ابزارها و منابع آنلاین زیادی را که در دسترس شماست استفاده کنید.

 • اولین قدم برای بهره مندی از فواید یادگیری زبان دوم، انتخاب آموزشگاه زبان است. دپارتمان تخصصی کودکان در موسسه ایران اروپا بعنوان بهترین موسسه زبان با برگزاری دوره های ترمیک کودکان بصورت آنلاین و حضوری و همچنین کلاس های جانبی رایگان گودکان زمینه ساز آموزش زبان انگلیسی برای کودکان شده است. به یاد داشته باشید که این فرآیند برای کودکان نیازمند صبری ده ساله می باشد که البته پس از گذشتن سه الی چهار سال نشانه های یادگیری آشکار می شود.
 • قدم بعدی می تواند در خانه برداشته شود. والدینی که تمایل به شروع یادگیری زبان دوم از قبل از سن رفتن به آموزشگاه دارند می توانند در خانه با استفاده از کارتون، شعر های کودکانه و داستان یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کنند. در این میان خانواده با صحبت در مورد این فواید و همچنین آشنا کردن فرزند خود به سایر زبان ها، می تواند نقش بسزایی در تشویق کودک خود به یادگیری زبان دوم بکند.
نتیجه گیری:

یادگیری در هر زمانی و هر سنی امکان پذیر است. مطالعات زیادی در خصوص فواید یادگیری در سنین پایین تر انجام شده است که حاکی از این امر می باشد که بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان در سنین پایین می باشد که دلیل آن هم به منعطف بودن فک و دهان، درصد یادگیری تلفظ pronunciation درست بیشتر است. در مقاله ای عنوان شده است که کودکان در سنین پایین توانایی ذاتی برای یادگیری زبان دارند که این توانایی در سنین بالاتر و بزرگسالی کمتر می شود (هارلی، 1986؛ پاتکوسکی، 1990).

از این رو هر جامعه ای که به دنبال رشد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است باید افراد آن جامعه را به یادگیری زبان دوم و یا سوم تشویق کند و فواید آن را فرهنگ سازی کند.

 

 

نگارنده: مینو پژمان

 

 

 

منابع:

 • Lach, J. Spring/Summer 1997. “Cultivating the Mind.” Newsweek Special Issue: Your Child–From Birth to Three 38-39.
 • Nash, J. M. February 3, 1997. “Fertile Minds.” Time 149 (5): 49-56.
 • Patkowski, M. S. 1990. “Age and Accent in a Second Language: A Reply to James Emil Flege.” Applied Linguistics 11 (1): 73-90.
 • Villano, D. April 1996. “Heads Up: Time To Go Bilingual?” Smartkid 1 (4): 45-49.
 • Bamford, K. W., and D. T. Mizokawa. 1991. “Additive-Bilingual (Immersion) Education: Cognitive and Language Development.” Language Learning 41 (3): 413-429.
 • Bruck, M., W. E. Lambert, and R. Tucker. 1974. “Bilingual Schooling Through the Elementary Grades: The St. Lambert Project at Grade Seven.” Language Learning 24 (2): 183-204.
 • Hakuta, K. 1986. Cognitive Development of Bilingual Children. Los Angeles: University of California, Center for Language Education and Research. ERIC Document Reproduction Service No. ED 278 260.
 • Bialystok, E. 1997. “Effects of Bilingualism and Biliteracy on Children’s Emergent Concepts of Print.” Developmental Psychology 30 (3): 429-440.
 • Barik, H. C., and M. Swain. 1975. Bilingual Education Project: Evaluation of the 1974-75 French Immersion Program in Grades 24, Ottawa Board of Education and Carleton Board of Education. Toronto: Ontario Institute of Studies in Education. ERIC Document Reproduction Service No. ED 121 056.
 • Genesee, F. 1976. “The Role of Intelligence in Second Language Learning.” Language Learning 26 (2): 267-280.
 • Swain, M., 1981. “Early French Immersion Later On.” Journal of Multicultural Development 2 (1): 1-23.
 • Brickman, W. W. 1988. “The Multilingual Development of the Gifted.” Roeper Review 10 (4): 247-250.
 • Harley, B. 1986. Age in Second Language Acquisition. San Diego, CA: College Hill Press.
 • Patkowski, M. S. 1990. “Age and Accent in a Second Language: A Reply to James Emil Flege.” Applied Linguistics 11 (1): 73-90.