یادگیری لغات انگلیسی

5 روش برتر یادگیری موثر لغات انگلیسی

حفظ کردن تعداد زیادی از لغات، بدون آنکه بتوانید از آن‌ها به درستی استفاده کنید، تاثیر چندانی در مکالمهٔ شما ندارد. لذا باید با شناخت روش‌های یادگیری موثر لغات انگلیسی ، لغات را به حافظهٔ بلند مدت بسپارید و یاد بگیرید از لغت‌ها، در جایگاه درستی در جملات، استفاده کنید. یادگیری لغات در جمله و متن، کدینگ لغات، ارتقای ویژگی‌های مثبت جعبه لایتنر، نرم‌افزارهای تحت اندروید و متون زبان اصلی از روش‌های برتر یادگیری موثر لغات انگلیسی است.

چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم و فراموش نکنیم

مکالمهٔ هر زبان، متشکل از کلماتی است که طبق قواعد خاص و با ترتیب مشخص چیده شده و با آهنگ و لحن مناسب، بیان می‌شود. بنابراین یک بخش مهم از مکالمهٔ هر زبان، لغات هستند.

اهمیت حفظ لغات در زبان انگلیسی، بر هیچ زبان‌آموزی پوشیده نیست؛ از این رو، آن‌ها سعی در حفظ لغات هرچه بیشتر دارند. اما آیا تعداد لغاتی که حفظ می‌کنند مهم است؟ آیا صرفاً یادگیری لغات، کفایت می‌کند؟ آیا با روش‌های سنتی، به نتیجهٔ مطلوب می‌رسند؟ آیا می‌توانند آن حجم از لغات را در طولانی مدت، در ذهن داشته‌باشند؟ آیا فقط حفظ لغات می‌تواند مفید و کاربردی باشد؟

اساتید زبان همیشه شاهد اعتراضات زبان‌آموزان هستند که در حفظ لغات ناکام‌اند. جملات زیر را از زبان‌آموزان می‌شنویم:

 • نمی‌توانم معنی لغات سخت را یاد بگیرم؛
 • معنی لغات را به زودی فراموش می‌کنم؛
 • نمی‌توانم تعداد زیادی لغت در بازهٔ زمانی کوتاه حفظ کنم؛
 • نمی‌توانم معنی هر لغت را متناسب با متن تشخیص دهم؛
 • و …

از آنجایی که زبان انگلیسی، فرّار است و بدون مرور در مدت زمان کوتاهی به فراموشی سپرده می‌شود، می‌توان تا حدی به زبان‌آموزان حق داد؛ اما چاره چیست؟ آیا روشی هست که بتوان در هر روز تعداد زیادی لغت حفظ کرد؟ و لغات را به حافظهٔ بلندمدت منتقل کرد؟

برای آنکه بتوانید لغات را به شیوه‌ای مؤثر و ماندگار حفظ کنید و از بهترین لغات و به درستی در مکالمه‌ها و متون، استفاده کنید، باید با شیوه‌های مؤثر یادگیری زبان آشنا شوید. شیوه‌هایی که نه تنها سبب ثبت لغات در حافظهٔ بلندمدت می‌شود، بلکه توانایی استفاده از لغات در متن و مکالمهٔ مقتضی را در شما ایجاد کند.

شیوه‌های یادگیری موثر زبان انگلیسی را یاد بگیرید و اجرا کنید تا بتوانید بدون کلاس درس و معلم، زبان انگلیسی را هرچه بهتر فرا بگیرید.

1- برای یادگیری موثر لغات انگلیسی، لغات را در متن یاد بگیرید.

حفظ لغات به تنهایی، هیچ تأثیر مثبتی در مهارت مکالمه ندارد. همانطور که می‌دانید هر لغت در زبان انگلیسی، معانی مختلف و گاهی هم، متناقض دارد. حتی حفظ معانی مختلف یک لغت نمی‌تواند در زبان‌آموز مهارت ترجمه و مکالمه را پرورش داده به یادگیری موثر لغات انگلیسی بپردازد. .

برای آنکه زبان‌آموز بتواند از لغاتی که یاد گرفته‌است، به نحو احسن استفاده کند، باید لغات را در جملات مختلف یاد بگیرد. از این طریق، معانی مختلف هر لغت با توجه به کاربردهایش به خاطر سپرده می‌شود.

به مثال زیر توجه کنید:

Hospitable (adj) = welcoming, friendly, sociable مهمان نواز

On the whole Persians are hospitable. به طور کلی، ایرانیان مهمان‌نواز هستند.

با توجه به جمله، کلمهٔ hospitable، صفت است و به همراه افعال to be می‌آید.

2- کدینگ لغات را یاد بگیرید.

این روزها در تبلیغات آموزشگاه‌ها و همایش‌های زبان، شعار “حفظ لغات به روش کدینگ” را می‌شنویم که یکی از بهترین راه‌های یادگیری موثر لغاات انگلیسی است. بابت کلاس‌های کدینگ لغات، هزینه‌های هنگفتی هم دریافت می‌کنند. اما آیا این کدها حتماً باید توسط یک معلم یا استاد به شما آموزش داده‌شود؟

یادگیری لغات انگلیسی

کدی که به شما آموزش داده می‌شود، عمومی است و برای همگان یکسان است. خودتان با کمی صرف وقت و خلاقیت می‌توانید با توجه به علائق خود، کدهای بهتری برای لغات بسازید. کدهایی که مربوط به خاطرات گذشته، اتفاقی جالب، یا مربوط به شخص خاصی در زندگی خودتان باشد و … راحت‌تر می‌تواند در ذهن شما ثبت شود.

با هم چند نمونه کد می‌سازیم:

 • Abandon: ترک کردن بدون اطلاع قبلی.

کد: در زمان جنگ، مردم آبادان، شهرشان را بدون اطلاع قبلی ترک کردند. (استفاده از تشابه تلفظ abandon با آبادان)

 • Decrease کاهش یافتن

باید بدانیم که “de” در نقش پیشوند به معنی “کاهش” است و متضاد آن، پیشوندِ “in” به معنی “افزایش” است.

کد: کریس صاحب کارخانه‌ای است که به تازگی تولید محصولاتش کاهش یافته‌است.

مشاهده می‌کنید که کد سازی بسیار آسان و جالب است. کدهایی که خودتان ساخته‌اید، با جذابیت بیشتری در ذهنتان ماندگار می‌شود تا کدهایی که به شما دیکته شود.

3- ویژگی‌های جعبه لایتنر را ارتقا دهید.

جعبه لایتنر یکی از ابزارهای یادگیری موثر لغات انگلیسی است. بدیهی است که تعهد به این جعبه و روش آن، می‌تواند موفقیت را شما در حفظ لغات تضمین کند اما در بکاربردن لغات در جملات و مکالمه‌ها، هیچ نقشی ندارد.

برای جبران این کاستی، به دو مورد زیر توجه کنید؛

 • داخل فلش کارت‌های جعبه لایتنر، معنی کلمات را در جمله (نه به صورت کلمه) بنویسید.
 • نقش هر کلمه را در جمله مشخص کنید. (part of speech)

نکته: در زبان انگلیسی هر کلمه می‌تواند نقش خاصی را در جمله بپذیرد. به آن نقش،part of speech گفته می‌شود. به واژه‌های اختصاری که در دیکشنری‌ها، جلوی هر کلمه نوشته شده‌است، دقت کنید. V، adj، adv و N هر کدام به ترتیب نشان دهندهٔ فعل، صفت، قید و اسم هستند؛ و بسیاری نقش‌های دیگر که از حوصلهٔ این مطلب خارج است. هر کدام از آن نقش‌ها، به نحوهٔ ترجمهٔ کلمه و یادگیری کاربرد آن در جمله کمک می‌کند. به عنوان مثال کلمهٔ always همیشه قید است؛ کلمهٔ good می‌تواند در موقعیت‌های مختلف، صفت و اسم باشد.

یادگیری لغات انگلیسی

4- از نرم‌افزارها کمک بگیرید

نرم افزارهای گوشی‌های هوشمند، از قابلیت‌های بسیاری برخوردارند. هرروز تعداد زیادی نرم‌افزار و اپلیکیشن به استورها اضافه می‌شود و در این میان، نرم‌افزارهای آموزشی به خوبی مانور می‌دهند. آمارها نشان می‌دهد در بین نرم‌افزارهای آموزشی، نرم‌افزارهای آموزش زبان، از دانلود بالایی برخوردار است. این نرم‌افزارها اغلب از روش‌های خلاقانه در آموزش لغات استفاده می‌کنند. حتی برنامه‌ها و کلاس‌های آنلاینی که توسط نرم‌افزارها برگزار می‌شود، می‌تواند برای شما تلنگر خوبی در مسیر یادگیری موثر لغات انگلیسی باشد.

در ادامه به سه مورد از برنامه‌های تحت اندروید که در حفظ مؤثّر لغات انگلیسی، به خوبی عمل کرده‌اند، اشاره می‌کنیم:

 • اپلیکیشن MindSnacks: با استفاده از بازی‌های مرحله‌ای، روشی جذاب در آموزش لغات ارائه می‌کند.
 • اپلیکیشن Mosalingua: آموزش حدود 1500 لغت می‌پردازد. وجه تمایز این اپلیکیشن، مرور قبل از زمان فراموشی است. در واقع این اپلیکیشن با مرور در زمان‌های منطقی، مانع فراموشی لغات می‌شود. با توجه به اینکه لغت‌ها در مدت سه ماه به فراموشی سپرده می‌شوند؛ این نرم‌افزار حدود یک یا دو هفته قبل از ماه سوم از مطالعهٔ هر لغت، برنامهٔ مرور را اجرا می‌کند.
 • اپلیکیشن MyWordBook 2: این اپلیکیشن با استفاده از تصاویر، صدا و جملات به شما کمک می‌کند تا واژگان بسیاری را به روش مؤثّر به خاطر بسپارید.

5-داستان بخوانید.

کتاب‌های داستان و روزنامه‌های انگلیسی مطالعه کنید. مطالعهٔ منابع انگلیسی یکی از بهترین روش‌های یادگیری موثر لغات انگلیسی است. در خِلال مطالعهٔ منابع انگلیسی، هم لغات جدید یاد می‌گیرید، هم مرور می‌کنید.

یاد گرفتن لغات جدید از طریق مطالعهٔ داستان و روزنامه، مزایای بسیاری دارد؛ از جمله اینکه از این طریق، نقش کلمه نیز به خاطر سپرده می‌شود. همچنین لغاتی که از طریق داستان یاد می‌گیرید، همیشه به واسطهٔ آن داستان به یادتان می‌آید و به حافظهٔ بلند مدت سپرده می‌شود؛ به نوعی کدگذاری می‌شود.

مطالعهٔ داستان و روزنامه، سبب مرور کاربردی لغاتی می‌شود که قبلاً آموخته‌اید. به عبارت دیگر، آن دسته از لغاتی که قبلاً یاد گرفته‌اید و در متن انگلیسی، دوباره می‌خوانید، مرور می‌شود. مطالعهٔ داستان و روزنامه، به تثبیت هرچه بیشتر لغات، کمک می‌کند.

یادگیری لغات انگلیسی

یک نباید مهم؛  معنی لغات را حفظ نکنید

یکی از مهمترین اشتباهات زبان‌آموزان در یادگیری زبان انگلیسی، تلاش آن‌ها در حفظ کردن معنی لغات است. اکثر لغات زبان انگلیسی، دارای ریشه هستند یا مشتق از کلمه‌ای دیگرند. با شناخت ریشه و مشتقات کلمات، می‌توان از حفظ طوطی‌وار خودداری کرد. زبان‌آموزی که به دنبال درک معنی و ریشهٔ لغات نباشد، حتی با بکارگیری روش‌های گفته شده، در یادگیری موثر لغات انگلیسی موفق نخواهد بود.

بنابراین در هر یادگیری، ذهنیت فرد نیز نقش مهمی دارد. اینکه یاد بگیرید برای همیشه یا فقط برای نمره و قبولی، تفاوت قابل توجهی در روش و نتایج یادگیری دارد. بنابراین هدف خود را تعیین کنید و روش مناسب را پیش بگیرید.

 

4/5 - (31 امتیاز)
17 پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   از توجه شما ممنونیم سهیل عزیز و خوشحالیم که مطلب رو دوست داشتید.

   پاسخ
 1. محمود
  محمود گفته:

  من هم از وقتی از نرم افزار English estuaries استفاده کردم و با داستان خوندم لغات بسیاری یادگرفتم

  پاسخ
 2. حصاری
  حصاری گفته:

  استفاده از فلش کارررررررت
  لغات جدیدی که تو کتاب های زبان هستند رو توی فلش کارت بنویسید و مرور کنید خیلی کمک حاله

  پاسخ
 3. خجسته
  خجسته گفته:

  وقتی داریم تو گوگل ترنسلیت یاهر نرم افزار مترجمی دیگه ای کلمه ای رو سرچ میکنیم کلمات مشابهش رو پایینش یادداشت میکنه ازین ترفند میتونیم برای یادگیری کمک بگیریم

  پاسخ
 4. مژگان جمشیدی
  مژگان جمشیدی گفته:

  همونطوری که توی زبان فارسی مهم که دایره لغات زیادی رو بلد باشیم ، در انگلیسی هم به همین شکل…

  پاسخ
 5. سمیه رازی
  سمیه رازی گفته:

  سلام. من برای اینکه هم املای لغات رو یاد بگیرم هم معنیشون رو حفظ کنم به کرات روی کاغذ مینویسم تا در ذهنم حک بشه و واقعن هم موثر بوده…

  پاسخ
 6. امیرعباس al
  امیرعباس al گفته:

  برای مرور کردن لغاتی که معنی آنها رو قبلا یاد گرفتم باید چی کار کنم؟بعد از حدس زدن معنی هر لغت برم چک کنم تا ببینم که حدس من درست بوده یا نه یا…؟

  پاسخ
  • moradi
   moradi گفته:

   شما می توانید از تکنیک هایی که در متن فوق ارایه شده جهت یادگیری و مرور لغات استفاده کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *