10اشتباه متداول در کلمات انگلیسی

جنبه های زیادی برای یادگیری یک زبان خارجی یا ثانویه از جمله انگلیسی وجود دارد، اما شاید یکی از مهم ­ترین آنها یادگیری واژگان باشد، حوزه زبانی که به نظر می رسد معمولا آن طور که شایسته است به آن توجه نمی شود. زمانی که یک فرد انگلیسی زبان بومی به 5 سالگی برسد، معمولا بانک کلماتی با حدود 5000 کلمه گردآوری کرده است و روزانه نیز به این بانک کلمات خواهد افزود. اما یک فرد غیر انگلیسی زبان اگرچه ممکن است حتی به بیش 5000 کلمه در زبان مادری خود مسلط باشد، اما اکنون با چالش یادگیری یک زبان جدید، مواجه است و باید این شکاف واژگانی را برطرف کند. اشتباهات لغوی زمانی رخ می دهند که درک واضحی از کلمات خاص نداشته باشید. حتی اگر در گرامر یا قواعد دستور زبان متخصص باشید، نداشتن کلمات کافی در بانک واژگان، یا عدم برداشت روشن از یک اصطلاح، می تواند مانع درک درست شما از آن می شود.

یکی از تاکتیک هایی که می توانید در زمانی که شکل صحیح یک کلمه را نمی دانید یا در مورد آن تردید دارید به کار ببرید، تکنیک circumlocution یا توصیف تفصیلی آن واژه با استفاده از لغاتی است که در ذهن دارید و از معنای درست آن ها مطمئن هستید. اما در هر صورت، بهترین روش اجتناب از اشتباهات لغوی، مطالعه بیشتر واژگان و بالا بردن دایره لغات است. ممکن است گاهی سوال پیش بیاید که چرا با وجود اینکه زبان­آموز هنوز به واژگانی که از قبل فراگرفته است مسلط نیست، باز هم باید لغت جدید یاد بگیرد؟ پاسخ اینجاست که داشتن دایره وسیعی از واژگان، دست فرد را در توضیح آنچه می خواهد بیان کند (تکنیک circumlocution) باز می گذارد، و از طرف دیگر برای تصحیح اشتباهات لغوی قطعا باید به ابزارهای بیشتری مجهز باشد. شیوه های مختلفی برای یادگیری موثر لغات وجود دارد که هر زبان آموز با توجه به سطح و امکانات خود، می تواند روش مناسب خود را انتخاب کند.

اما آیا اشتباه کردن لزوما بد است؟ بگذارید یک چیز را صادقانه بگویم و آن این است که اشتباهات به خودی خود بد هستند و هیچ معلمی، زبان ­آموزان را به خاطر اشتباهاتشان تشویق نمی کند! اما دلیل آنکه می گویند که نباید از اشتباهات اجتناب کرد، اول این است که اشتباهات بخش جدایی ناپذیری از فرآیند یادگیری هستند. بنابراین، تنها راه برای جلوگیری از اشتباهات زبانی، پرهیز از صحبت کردن و نوشتن به زبان خارجی است! دوم اینکه اشتباه کردن و اصلاح آن یکی از بهترین راه های یادگیری زبان انگلیسی است. وقتی اشتباه شما توسط مدرس اصلاح می شود، در حافظه بلندمدت شما ثبت خواهد شد و امکان بروز مجدد آن اشتباه به مراتب پایین می آید.

اکنون با این مقدمه بر اساس تجربیاتی که در طی سال ها سر و کار داشتن با زبان آموزان مختلف در موسسه زبان ایران اروپا کسب کرده ایم، به بررسی چند مورد از اشتباهات رایج لغوی در زبان انگلیسی می پردازیم.

 

1- Know یا Meet

زبان آموزان انگلیسی خصوصا در سطح مبتدی، معمولا این دو کلمه را اشتباه می گیرند. Meet زمانی استفاده می‌ شود که برای اولین بار به کسی معرفی می‌شوید، مثلا: “Nice to meet you” ، در حالیکه Know زمانی به کار می رود که در مورد چیزی یا شخصی صحبت می کنیم که از قبل با آن آشنا هستیم. به مثال های زیر دقت کنید:

 • Even though Justin and I went to the University of Colorado, we didn’t know each other before; we met in Brazil.
 • با وجود اینکه من و جاستین به دانشگاه کلرادو رفتیم، از قبل همدیگر را نمی شناختیم؛ ما در برزیل با هم آشنا شدیم.
 • I met my wife in Madrid. I already knew her brother for several years, and he introduced us.
 • من با همسرم در مادرید آشنا شدم. چند سالی بود که برادرش را می شناختم و او ما را معرفی کرد.

نکته! شاید بد نباشد که با عبارت “get to know” نیز آشنا شوید، که به این معنی است که شما در حال آشنایی با کسی یا چیزی هستید یا به بیان بهتر در حال صرف وقت برای شناختن آن چیز یا شخص هستید. مثلا:

 • Belo Horizonte is a huge city, but I got to know the ways around the city after living there for a few weeks.
 • اگرچه بلو هوریزونته شهر بزرگی است، اما پس از چند هفته زندگی در آن شهر با راه ها آشنا شدم.
 • I met my girlfriend in high school, but we didn’t get to know each other and start dating until college.
 • من در دبیرستان با دوست دخترم را دیده بودم (برای نخستین بار با او ملاقات کرده بودم)، اما تا زمان دانشگاه با هم آشنا نشدیم و شروع به قرار گذاشتن نکردیم.

 

 

 

Drive یا Ride

 

 

2- Drive یا Ride

این دو کلمه برای اکثر زبان آموزان انگلیسی گیج کننده هستند و واقعاً قانونی برای زمان استفاده از آنها وجود ندارد، فقط باید یاد بگیرید که چه چیزهایی را سوار می شوید (Ride) و با چه چیزهایی رانندگی می کنید (Drive).

به طور کلی، شما چیزی را می ‌رانید که چهار چرخ یا بیشتر دارد، و سوار چیزی می ‌شوید که یا کمتر از چهار چرخ دارد، یا بدون چرخ است یا وسیله ‌ای که راننده آن نیستید (یعنی حمل‌ونقل عمومی). به مثال های زیر دقت کنید:

Ride

 • a bicycle
 • a motorcycle
 • an animal (like a horse)
 • the bus
 • the subway/metro/underground

Drive

 • an ATV [all terrain vehicle]
 • a car
 • a tank

 

have یا take

 

3- Have یا Take

این مورد یکی از پرتکرارترین اشتباهات لغوی در بین زبان آموزان ایرانی است. اگر در به کار بردن این دو واژه به مشکل برمیخورید باید بدانید که شما تنها نیستید، بلکه مطالعات نشان می دهد زبان آموزان بسیاری از کشورهای دیگر مانند اسپانیا نیز در استفاده از آنها گیج می شوند.

تمایز این دو واژه از یکدیگر چندان ساده نیست، زیرا گاهی اوقات می ‌توان از هر دو فعل استفاده کرد و در موارد دیگر، آمریکایی‌ها از take استفاده می ‌کنند در حالی که بریتانیایی‌ ها از have با همان معنی استفاده می ‌کنند.

Have و Take هر دو معمولاً با اسم مفعول استفاده می شوند تا نشان دهند که شخصی یک عمل را انجام می دهد یا در یک فعالیت شرکت می کند. به صورت کلی می توان گفت که تفاوت بین آنها این است که Have به معنی داشتن، دارا بودن و نگه داشتن است در حالیکه Take بیشتر به معنای در دست گرفتن و برداشتن به کار می رود. البته این دو فعل هر کدام معانی و کاربردهای مختلف دیگری نیز دارند اما در اینجا تنها بر تفاوت بین آنها تمرکز پرداختیم.

 • Look what I have here — a frog I found on the street!
 • Could you please take my bag for a second?

 

 

Carrier or Career

 

4- Carrier یا Career

کلمه Carrier در اصل به معنای هر کسی یا هر چیزی است که حامل است. این کلمه از فعل «حمل کردن» گرفته شده است. همچنین این کلمه می تواند به شخص یا شرکتی اشاره کند که کالا یا افرادی را در ازای دریافت مبلغی، حمل می کند. ضمنا، می ‌تواند به شیئی اشاره داشته باشد که برای حمل اشیاء از مکانی به مکان دیگر استفاده می ‌شود، مانند کیف، ظرف، وسیله حمل بر روی دوچرخه یا ماشین.

علاوه بر این، کلمه Carrier می تواند به چیزی نیز اشاره کند که می تواند بیماری را به دیگران منتقل کند. این بدان معنی است که اگرچه خودش دارای عفونت است و می تواند آن را به دیگران منتقل کند، اما خودش از آن رنج نمی برد، به عنوان مثال: ” The mosquitoes are carriers of malaria and dengue” یعنی «پشه ها ناقل مالاریا و دانگ هستند».

از طرف دیگر، Career به کاری اطلاق می شود که شخص برای امرار معاش انجام می دهد: شغل، حرفه، رشته کار و غیره. در واقع، Career حرفه ای است که شخص برای آن آموزش می بینید و از طریق آن درآمدزایی می کند، مثلا: دکتر، وکیل، مهندس و غیره. تفاوت Career و Ocuupation (شغل) در این است که اولی به فعالیتی اطلاق می شود که برای سالها ادامه دارد در حالیکه دومی می تواند حتی یک شغل موقت و کوتاه مدت باشد.

 • I need a plastic carrier to hold my stuff.
 • She wants to pursue a career as a singer.

 

Moral Or Morale

اشتباهات کلمات زبان انگلیسی

5- Moral یا Morale

این یکی هم یکی از اشتباهات رایج لغوی در زبان انگلیسی به شمار می رود که در طی آزمون های مختلفی که در موسسه زبان ایران اروپا از زبان آموزان گرفته ایم، به کرات شاهد آن هستیم. این دو واژه علاوه بر اینکه در یک حرف تفاوت دارند، از لحاظ تلفظ نیز متفاوت هستند اما به دلیل املای مشابهشان می توان آنها را به راحتی اشتباه گرفت.

Moral می تواند هم به عنوان صفت به کار برود و هم به عنوان اسم. به عنوان صفت به چیزهایی مربوط می شود که به درست یا نادرست بودن رفتار فرد مربوط می شود، یا به عبارت بهتر: «اخلاقی».

 • As more and more Americans become eligible for Covid-19 vaccines despite their limited supply, deciding whether to take an available shot has turned into a moral
 • از آنجایی که علیرغم عرضه محدود واکسن ها، آمریکایی ‌های بیشتری واجد شرایط دریافت واکسن‌ کووید-۱۹ می‌ شوند، تصمیم‌ گیری برای در دسترس قرار دادن واکسن به یک معضل اخلاقی تبدیل شده است.

اگر Moral به قالب اسم به کار رود، به صورت جمع برای اشاره به اعمال یا آموزه ‌های اخلاقی یا شیوه ‌های رفتار، یا به عبارت دیگر، رفتاری مطابق با آنچه که شخص درست می‌داند، استفاده می ‌شود. اسم مفرد moral نیز می تواند به درس یا حقیقتی اشاره داشته باشد که از یک داستان یا تجربه قابل درک است.

 • Rose believes the values, morals and work ethic that comes from small town living makes for admirable, hirable young adults.
 • رز معتقد است ارزش ها، اخلاقیات و وجدان کاری ناشی از زندگی در شهرهای کوچک، جوانان قابل تحسین و استخدام را ایجاد می کند.

 

Beside Or Besides

اشتباهات کلمات زبان انگلیسی

6- Beside یا Besides

Beside یک حرف اضافه به معنی «در کنار» یا «مجاور» است و مترادف با عبارات ” next to” و ” close” به شمار می رود. Besides نیز یک حرف اضافه است که به معنای « به علاوه» یا «گذشته از این» به کار می رود و مترادف ” in addition to” و ” apart from” است. به مثال های زیر دقت کنید:

 • Come and sit beside Your shirt is beside the closet.
 • Besides Anna, who else went to the concert? Besides, there’s more than meets the eye.

 

اشتباهات انگلیسی

اشتباهات کلمات زبان انگلیسی

7- Advise یا Advice

تفاوت اصلی این دو کلمه، علاوه بر حرف و تلفظشان، در نقش دستوری آنهاست. Advise (که در آن s  به صورت \z\ تلفظ می شود) فعلی است که بیانگر عملِ نظر دادن، پیشنهاد دادن، توصیه دادن یا اطلاعات دادن است، در حالی که Advice  (که در آن s به صورت \s\ تلفظ می شود) اسمی است که به نظر و پیشنهاد و … که داده یا دریافت می شود، اشاره دارد. به عبارت دیگر، فعل Advise به معنای «نصیحت دادن» است. در اینجا نمونه هایی از استفاده صحیح از هر دو کلمه آورده شده است:

 • I advise you to stay at home—the weather is nasty.
 • My parents’ advice was to always follow my dreams.

دقت داشته باشید که Advice  یک اسم غیر قابل شمارش است و هرگز جمع بسته نمی شود. در صورت نیاز به جمع بستن باید مثلا به صورت two pieces of advice نوشته شود.

 

 

Desert or Dessert

اشتباهات کلمات زبان انگلیسی

8- Desert یا Dessert

کمتر زبان آموزی است که در ابتدای راه بین این دو کلمه گیج نشده باشد. این دو واژه اگرچه تلفظی کاملا متفاوت دارند، اما به دلیل شباهت املایی بسیار زیادشان که فقط در یک s تفاوت دارند، اکثرا با هم اشتباه گرفته می شوند. Desert به «منطقه‌ای بزرگ، خشک و بایر اطلاق می شود که معمولاً دارای خاک شنی یا صخره‌ای و دارای پوشش گیاهی کم یا بدون پوشش» است. Dessert یا همان دسر، «غذایی شیرین است که بعد از وعده اصلی میل می شود». اگر مدام در استفاده از این دو واژه سردرگم می شوید، شاید بد نباشد که با یک ترفند آن را در ذهن خود کدگذاری کنید. مثلا s دوتایی در Dessert به این دلیل است که دسر آنقدر خوشمزه است که همیشه دوست داریم دو تا از آن سفارش دهیم!

 • Even so, the Sonoran desert can feel immense and hostile, with sand and scrub stretching into the horizon.
 • The key lime pie, topped with extra-thick whipped cream, is the best-selling dessert.

آزمون آیلتس

9- Except یا Expect

به عنوان فعل، تفاوت بین این دو کلمه در این است که Except به معنی مخالف بودن یا مستثنی کردن است در حالیکه Expect به معنی چشم انتظار بودن برای چیزی است که تصور می شود در شرف وقوع یا آمدن، یا پیش بینی کردن است. همچنین Except در قالب حرف اضافه و حرف ربط نیز به کار می رود که در اسن صورت معنای «مگر، به جز» می گیرد.

 • I teach every day except
 • No one expects the Spanish Inquisition.

آیلتس

10- Faint یا Feint

Faint اگر به صورت اسم یا فعل به کار رود، به معنی از «از دست دادن مختصر هوشیاری» است. اگر به عنوان صفت استفاده شود، به معنی «ضعیف، ناواضح و کمرنگ» است. Feint اگر به عنوان اسم استفاده می شود، به معنای « یک حمله ساختگی یا اقدام فریبنده به منظور منحرف کردن توجه از هدف واقعی» است و اگر به عنوان فعل به کار رود، به معنای « گیج کردن حریف با انجام یک حرکت مزاحم یا فریبنده» است.

 • He walked cheerfully down to the car and then felt everything go dark. He realized that he must be about to faint and lowered himself to the ground beside his car.
 • It is late in the fall, although it is still warm here in Texas, and the faint sounds of football practice drift in through the open window.

 

کلاس ielts

 

در این مقاله تنها ده مورد از اشتباهات لغوی رایج در زبان انگلیسی را توضیح دادیم. واضح است که تعداد این کلمات گیج کننده بسیار بیشتر از ده تا است و هر زبان آموزی در مسیر یادگیری زبان انگلیسی، قطعا با تعدادی از این اشتباهات لغوی دست و پنجه نرم می کند. برای افزایش دامنه واژگان خود، می توانید در کلاس های ترمیک موسسه زبان ایران اروپا ثبت نام کرده و در کنار دوره های اصلی، از کلاس های جانبی Lord of Words که به صورت رایگان برگزار می شوند، نیز شرکت کنید. همچنین کتاب Common Mistakes in English برای مطالعه بیشتر، توصیه می شود.

 

راستی شما با کدام یک از این اشتباهات لغوی مواجه شده اید؟ کدام کلمات برای شما گیج کننده هستند که در این لیست نیامده اند؟

آزمون کامپیوتری آیلتس – CD IELTS

با افزایش روز افزون مهاجرت‌های تحصیلی و شغلی و در نتیجه افزایش تقاضا برای شرکت در آزمون IELTS، ما در موسسه زبان ایران اروپا تصمیم به آشنایی بیشتر شما با انواع شیوه‌های برگزاری این آزمون گرفته‌ایم. اگر سابقه شرکت در آزمون‌ آیلتس را داشته باشید، احتمالا با آزمون Paper-based آشنا هستید. برای این آزمون، بخش‌های Listening، Reading و Writing به صورت کاغذی است و آزمون Speaking به صورت حضوری توسط یک ممتحن آموزش‌دیده آیلتس برگزار می‌شود. اما در رابطه با CD IELTS یا آزمون کامپیوتری آیلتس شرایط چگونه است؟

آزمون کامپیوتری آیلتس: CD IELTS

آزمون کامپیوتری آیلتس دقیقاً همان آزمون آیلتس Paper-based می باشد، با این تفاوت که به جای اینکه پاسخ‌های خود را روی کاغذ بنویسید، آن‌ها را در کامپیوتر تایپ می‌کنید.

از آنجایی که محتوای هر دو آزمون یکسان است، سطح دشواری آزمون کامپیوتری آیلتس و آزمون Paper-based تفاوتی ندارد. علاوه بر این، از آنجایی که نمره‌دهی برای همه بخش‌ها نیز در هر دو آزمون مشابه است، هیچ یک از آزمون‌ها آسان‌تر از دیگری نیست. با این حال برخی از شرکت‌کنندگان آزمون CD IELTS را به دلیل راحتی بیشتر، آسان‌تر می‌دانند. همچنین، افرادی که در زندگی روزمره خود بیشتر از تلفن‌های هوشمند برای تایپ کردن استفاده می‌کنند، ترجیح می‌دهند در آزمون CD IELTS شرکت کنند تا آنکه پاسخ‌ها را بر روی کاغذ بنویسند.

در آزمون آیلتس Paper-based، یک مداد و یک پاسخنامه به شما داده می شود. قبل از تمام شدن زمان آزمون، باید پاسخ‌های خود را بر روی برگه پاسخنامه بنویسید. در آزمون CD IELTS شما پاسخ‌های خود را در کادرهای مربوطه، در صفحه نمایش مقابل خود تایپ می‌کنید. همچنین به شما یک مداد یا خودکار به همراه کاغذ داده می‌شود تا در صورت نیاز یادداشت برداری کنید (با وجود اینکه آزمون آیلتس را به صورت کامپیوتری انجام می دهید).

آزمون کامپیوتری آیلتس - آزمون کاغذی آیلتس

اگر نگران این موضوع هستید که ممکن است به اندازه کافی سریع تایپ نکنید باید بدانید که آزمون کامپیوتری آیلتس برای افرادی با مهارت‌های تایپ معمولی طراحی شده است. اگر شما توانایی تایپ یک ایمیل را دارید، پس توانایی شرکت در آزمون CD IELTS را نیز دارید. آزمون‌های آیلتس Paper-based معمولاً در اتاق‌های بزرگ‌ مانند دانشگاه ها برگزار می‌شوند، در حالی که آزمون‌های CD IELTS در اتاق‌های کوچک‌تر، سفارشی‌سازی شده و کاملاً جدید برگزار می‌شوند. هر کسی که آزمون آیلتس CD IELTS را انتخاب می‌کند، جدا از یک اتاق آزمون جدید، کامپیوتر مخصوص به خود، صفحه نمایش با کیفیت و هدفون مخصوص به خود را برای بخش Listening آزمون دارد. از آنجایی که شما نیازی به صحبت با دستگاه حین آزمون آیلتس ندارید، بنابراین هیچ میکروفونی در اختیار شما قرار نخواهد گرفت. در برخی مراکز برگزاری آزمون CD IELTS هدفون‌های ضد نویز به شما ارائه می‌دهند که به شما کمک می‌کند تا بتوانید تمرکز بیشتری بر روی عملکرد خود در حین آزمون داشته باشید.

مزایا و معایب آزمون آیلتس کامپیوتری

در ادامه به منظور آشنایی بیشتر شما با آزمون CD IELTS، به بررسی مزایا و معایب آن در بخش های مختلف آزمون آیلتس می‌پردازیم.

 • مزایای آزمون کامپیوتری آیلتس:

در صورتی که شما سرعت تایپ بالایی داشته باشید و در تایپ کردن مهارت داشته باشید، نوشتن پاسخ سوالات برای شما آسان خواهد بود. همچنین اندازه بزرگ صفحه‌های نمایش، خواندن سوالات را برای شما راحت‌تر می‌کند. معمولا تعداد افرادی که به طور همزمان در آزمون‌های CD IELTS شرکت می‌کنند،‌ کمتر از تعداد افرادی است که متقاضی شرکت در آزمون‌های Paper-based هستند و این به معنای استرس کمتر و تجربه‌ای آسان‌تر نسبت به شرکت در آزمون در مکان‌های بزرگ‌تر برگزاری آزمون که استرس و سر و صدای بیشتری دارند، می باشد.

تصور کنید در یک پرواز بین المللی با بیش از 200 مسافر یا هواپیمایی با 12 سرنشین هستید. کدام یک راحت‌تر است؟ در آزمون کامپیوتری آیلتس شما نتایج آزمون خود را دربازه زمانی 2 تا 5 روز دریافت خواهید کرد. بنابراین، اگر برای درخواست ویزا یا تحصیل در یک دانشگاه به دریافت فوری نتیجه آزمون خود نیاز دارید، بهتر است آزمون CD IELTS را انتخاب کنید. همچنین آزمون های CD IELTS از انعطاف زمانی بالایی برخوردار هستند و شما می توانید تا 7 روز در هفته و حداکثر 3 بار در روز در آزمون CD IELTS شرکت کنید.

مزایای آزمون کامپیوتری آیلتس

 • معایب آزمون کامپیوتری آیلتس:

شما باید در تایپ کردن ماهر باشید. اگر شما از مهارت تایپ به قدر کافی برخوردار نیستید، بهتر است در آزمون Paper-based شرکت کنید. همچنین به هنگام اتمام آزمون، نمایشگرها دقیقاً در زمان ذکر شده قفل می‌شوند، بنابراین شما نمی‌توانید در لحظه آخر، هیچگونه تغییری در پاسخ‌ها ایجاد کنید. تایمر آزمون دقیقه شمار بوده و ثانیه‌ها را در یک دقیقه آخر نمایش نمی‌دهد، بنابراین شما نخواهید دانست که صفحه نمایش دقیقا چه زمانی قفل می‌شود.

 • توصیه کلی

قبل از شرکت در آزمون CD IELTS، بهتر است که با شرکت در نمونه آزمون‌های CD IELTS مهارت خود را در آزمون‌های کامپیوتری بسنجید. این نمونه آزمون‌ها در وب‌ سایت IDP موجود هستند. در صورتی که سرعت تایپ شما پایین است، بهتر است آزمون Paper-based را انتخاب کنید. در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر به منظور انتخاب نوع آزمون متناسب با شرایط شما، می توانید از راهنمایی‌های مشاورین مجرب و حرفه ای موسسه زبان ایران اروپا، به‌ صورت رایگان بهره‌مند شوید.

مزایا و معایب CD IELTS در بخش های مختلف آیلتس:

اگر بخواهیم مزایا و معایب آزمون کامپیوتری آیلتس را با جزییات بیشتری برایتان بازگو کنیم، لازم است به بررسی بخش‌های مختلف این آزمون بصورت جداگانه بپردازیم.

مزایا و معایب CD IELTS در بخش لیسنینگ:

از جمله مزایای آزمون CD IELTS در بخش لیستنینگ آزمون آیلتس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. امکان هایلایت کردن بخشی از متن توسط شما وجود دارد.
 2. با استفاده از کلید تب می توانید از یک بخش به بخش دیگر سوالات حرکت کنید.

و از معایب آزمون CD IELTS  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. با وجود اینکه به شما کاغذ و خودکار داده می‌شود، شما موظف هستید که پاسخ خود را مستقیما در کامپیوتر تایپ کنید و این بدان معناست که باید توانایی شنیدن و تایپ را به صورت هم‌زمان داشته باشید.
 2. در برخی از سوالات از شما خواسته می‌شود که پاسخی را تایپ کنید، در برخی دیگر از شما می‌خواهند کلمات را از مکانی به مکان دیگر بکشید و در برخی دیگر از انواع سوالات از شما می‌خواهند که کادرهایی را انتخاب کنید. شما باید با روش‌های مختلف پاسخ دادن به سوالات در کامپیوتر آشنا باشید. به منظور آشنایی بیشتر با ظاهر آزمون و انواع سوالات در آزمون CD IELTS می‌توانید به وب سایت IDP مراجعه کنید.
 3. درآزمون آیلتس Paper-based به آزمون دهندگان ده دقیقه فرصت داده می‌شود که پاسخ‌های خود را به پاسخنامه منتقل کنند. این مرحله زمانی که پاسخ‌دهی مستقیما بر روی کامپیوتر انجام می‌شود، از بین می‌رود. بنابراین در بخش Listening آزمون مبتنی برکامپیوتر، شما فقط دو دقیقه برای بررسی پاسخ‌های خود، زمان دارید و نه ده دقیقه برای انتقال سوالات.
 4. اگر بلد نباشید چگونه از یک بخش به بخش دیگر حرکت کنید، ممکن است زمان ارزشمندی را برای کشف و پیدا کردن آن تلف کنید.

مزایا و معایب CD IELTS در بخش رایتینگ:

از جمله مزایای آزمون CD IELTS در بخش رایتینگ آزمون آیلتس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. شما نیاز به شمردن تعداد کلمات ندارید.کامپیوتر تعداد کلمات را به شما نشان خواهد داد.
 2. ویرایش Writing شما به دلیل امکان انجام کات، کپی و پیست راحت‌تر خواهد بود.

و از معایب آزمون CD IELTS  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عیب اصلی آزمون CD IELTS آن است که ممکن است ما دچار اشتباهات تایپی ناخواسته ‌شویم و با وجود اینکه املای صحیح یک کلمه را می‌دانیم، در هنگام تایپ دچار اشتباه شویم. تشخیص همه اشتباهات تایپی در بازبینی Writing همواره ممکن نیست.
 2. افراد زیادی به مدت یک ساعت بصورت همزمان در حال تایپ خواهند بود و این بدان معنی است که احتمال وجود سر و صدا خواهد بود که می‌تواند منجر به حواس پرتی برخی افراد شود.
 3. سرعت تایپ شما باید به اندازه کافی بالا باشد.

مزایای CD IELTS در بخش ریدینگ:

از مزایای CD IELTS در بخش ریدینگ آزمون آیلتس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. شما می توانید سایز فونت را به دلخواه خود تغییر دهید.
 2. درصورت نیاز شما می‌توانید متن را هایلایت کنید. راست کلیک کنید و هایلایت را انتخاب کنید. در آزمون آیلتس Paper-based امکان هایلایت کردن برای شما وجود ندارد، زیرا اجازه استفاده از ماژیک‌های هایلایتر را در آزمون ندارید.
 3. مزیت دیگر آزمون کامپیوتری آیلتس در بخش Reading آن است که شما می‌توانید توسط دستورات Ctrl+C و Ctrl+V به منظور کاهش اشکالات تایپی در متن کپی/پیست انجام دهید.

CD IELTS در بخش اسپیکینگ:

بخش Speaking آزمون آیلتس در هر دو آزمون Paper-based و کامپیوتری آیلتس به صورت یک مصاحبه توسط ممتحن برگزار می‌گردد و توسط کامپیوتر انجام نمی شود. شما این آزمون را به صورت رو در رو، در یک اتاق ساکت، با یک ممتحن آیلتس با تجربه و در محیطی دوستانه انجام خواهید داد. این موضوع امکان تجربه صحبت کردن در دنیای واقعی را برای شما فراهم می‌کند. علاوه بر این، یک انسان واقعی لهجه شما را درک می‌کند و از شما به دلیل داشتن لهجه امتیازی کم نخواهد شد.

در سایر آزمون‌های انگلیسی شما مجبور به صحبت با کامپیوتر هستید و موضوع لهجه توسط کامپیوتر در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه، حتی انگلیسی زبانان بومی نیز ممکن است ضعیف‌تر از حد انتظار عمل کنند. در آزمون آیلتس، شما با یک انسان واقعی صحبت می کنید. شما می توانید از ممتحن بخواهید که یک سوال را روشن و شفاف‌تر بیان کند یا سوال را تکرار کند.

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی در دنیای امروز

زبان ابزاری است که برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می شود بطوری که انتقال ایده ها، احساسات و بسیاری چیزهای دیگر را برای ما آسان تر می کند. در دنیا زبان های زیادی استفاده می شوند، حتی یک کشور می تواند تا دو زبان داشته باشد. و در این دنیای مدرن زبانی که توسط بسیاری از مردم استفاده می شود به عنوان زبان بین شناخته می شود. از این رو در این مقاله به دلایل اهمیت یادگیری زبان انگلیسی میپردازیم.

امروزه از زبان انگلیسی در مسائل زیادی از جمله آموزش، پزشکی، تجارت، سیاست، فناوری و تکنولوژی استفاده می شود. به همین دلیل نمی توان اهمیت زبان انگلیسی در دنیای امروز را دست کم گرفت. و یا انگلیسی را به عنوان زبان رایج در اکثر نقاط جهان نادیده گرفت. زبان انگلیسی نه تنها به عنوان یک ابزار ارتباطی ایفای نقش می کند، بلکه می تواند سازگاری ما با محیط و کار در حال و آینده را آسان تر کند. از این رو، می توان به ضرورت و اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای زندگی روزمره پی برد.

دلایل یادگیری زبان انگلیسی:

اول از همه باید به این نکته توجه داشت که زبان انگلیسی یک زبان مشترک، بین المللی و شناخته شده می باشد. به عنوان مثال دو نفر از کشورهای مختلف معمولاً از زبان انگلیسی به عنوان زبان مشترک برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. و همین باعث می شود که همه برای برقراری ارتباط در سطح بین المللی خود را به زبان انگلیسی مسلط نمایند. آشنایی به این زبان به شما کمک می کند تا بتوانید با افرادی از کشورهای مختلف در سراسر جهان صحبت و تعامل نمایید.

ظهور زبان انگلیسی به عنوان یک زبان جهانی و همچنین اهمیت یادگیری آن غیر قابل انکار می باشد. به گونه ای که کریستال و نونان و همچنین شورای بریتانیا استدلال کردند که یادگیری زبان انگلیسی دسترسی نامحدود به دنیای مدرن علم، فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، پول، قدرت، ارتباطات بین‌المللی و درک بین‌فرهنگی و همچنین سرگرمی و بسیاری زمینه‌های دیگر را فراهم می کند. گفتنی است که زبان انگلیسی در 60 کشور به عنوان زبان دوم دارای جایگاه رسمی است و در 20 کشور دیگر به عنوان زبان خارجی جایگاه ویژه ای دارد. همچنین انگلیسی زبان مادری پنج کشور از جمله ایالات متحده امریکا، بریتانیا، استرالیا، نیوزیلند و کانادا است.

علاوه بر این، یادگیری زبان انگلیسی باعث افزایش ضریب هوشی می شود به این دلیل که ما زبانی را یاد می گیریم که زبان مادری ما نیست و باعث رشد و افزایش هوش به خصوص در کودکان می شود. یادگیری زبان انگلیسی علاوه بر افزایش کارکرد مغز، درک تکنولوژی را برای ما آسان تر می کند.

مشکلات یادگیری زبان انگلیسی:

در یادگیری زبان انگلیسی، ما اغلب دچار مشکل می شویم. این دشواری توسط بسیاری از کشورها تصدیق و تایید شده است، به خصوص اگر آموزش آن در بزرگسالی آغاز شود. برخی از این مشکلات مربوط به ساختار زبان انگلیسی می باشد که شامل:

 • استثناها
 • تلفظ کلمات
 • کلمات و معانی آنها
 • مترادف ها
 • واژگان در متن
 • اصطلاحات

روش های یادگیری زبان انگلیسی:

برای یادگیری زبان انگلیسی می توان از روش های گوناگونی استفاده کرد. بعنوان مثال می توان با گوش دادن به موسیقی و دیدن فیلم های انگلیسی زبان تمرین کرد. همچنین می توان با جستجو در اینترنت به تقویت آن پرداخت. در همه این موارد خواندن، شنیدن و صحبت کردن از عوامل ضروری در یادگیری زبان انگلیسی می باشند.

چگونه ادبیات به ما در یادگیری زبان انگلیسی کمک می کند:

ادبیات در یادگیری زبان انگلیسی بسیار مفید است. برای مثال هنگامی که به یک واژه جدید انگلیسی بر می خوریم، به دنبال معنی آن واژه در دیکشنری و  اینترنت خواهیم بود. یا بعنوان مثال زمانی که شروع به یادگیری دستور زبان (گرامر) می کنیم، باید به دنبال منابعی از آن باشیم که درک آن را برای ما آسانتر کند. از مثال بالا، می‌توان نتیجه گرفت که ادبیات در یادگیری زبان انگلیسی می تواند به ما کمک شایانی کند، زیرا منابع مورد نظر ما اغلب از ادبیات می‌آیند.

همچنین شما می توانید برای یادگیری زبان انگلیسی یک داستان را به زبان انگلیسی بازگو کنید و یا داستان های کوتاه زبان انگلیسی را بخوانید سپس آن ها را برای خود با انگلیسی بازگو کنید.

تاثیر زبان انگلیسی بر نسل جوان:

در این عصر جهانی شدن برای بسیاری از مردم از نسل قدیمی تا نسل جوان انگلیسی یک زبان شناخته شده می باشد که همین زبان انگلیسی باعث تغییرات زیادی در زندگی نسل جوان شده است. یکی از این دلایل می توان به استفاده از تکنولوژی و رسانه های اجتماعی اشاره کرد. بنابراین در حال حاضر اهمیت یادگیری زبان انگلیسی در زندگی روزمره، از آموزش و کسب و کار گرفته تا تکنولوژی و فناوری بسیار چشمگیر است. اگر در یادگیری زبان انگلیسی بتوان از روش ها موثری استفاده کرد، در نهایت خروجی استفاده از آن نیز به خوبی قابل مشاهده خواهد بود.

 

 

نگارنده: مینو پژمان

نکات ضروری در آزمون شفاهی آیلتس

آزمون آیلتس یک امتحان زبان انگلیسی است که دارای اعتبار بین المللی است. آزمون آیلتس IELTS از سر واژه های عبارت International English Language Testing System برداشته شده است که به معنای نظام بین المللی ارزشیابی زبان انگلیسی می باشد. آزمون آیلتس، یکی از معتبر ترین آزمون های زبان انگلیسی در سراسر جهان است که توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، مرکز آیلتس استرالیا و شورای فرهنگی بریتانیا برگزار می شود. این آزمون دارای چهار بخش است که شامل شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه است. ما در این مقاله می خواهیم به نکاتی برای موفقیت در قسمت مکالمه آزمون آیلتس یا به اصطلاح آزمون شفاهی آیلتس بپردازیم.

در ابتدا به معرفی آزمون آیلتس و اهمیت این آزمون می پردازیم و بعد از آن به بررسی دقیق نکاتی که باعث موفقیت در آزمون شفاهی آیلتس می شود، خواهیم پرداخت.

معرفی بخش مکالمه آزمون آیلتس:

این قسمت از آزمون آیلتس به صورت شفاهی برگزار می شود و زمان این آزمون شفاهی بین پانزده الی بیست دقیقه است. آزمون شفاهی دارای سه بخش است:

 1. در بخش اول آزمون شفاهی آیلتس فرد باید به سوالات عمومی و شخصی پاسخ بدهد. این سوالات در زمینه محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایقش است. این بخش چهار الی پنج دقیقه طول می کشد.
 2. در بخش دوم آزمون شفاهی آیلتس موضوعی در اختیار فرد قرار داده می شود. زمانی که موضوع در اختیار فرد قرار داده شد به مدت یک دقیقه می تواند به آن فکر کند و مطالب خود را یادداشت نماید. بعد از گذشت یک دقیقه باید به مدت یک الی دو دقیقه در مورد آن موضوع صحبت کند.
 3. بخش سوم آزمون شفاهی فرد باید به مدت چهار الی پنج دقیقه با فرد مصاحبه کننده در مورد موضوع بخش دوم صحبت کند.

چگونگی موفقیت در آزمون شفاهی آیلتس:

همانطور که میدانید برای موفقیت در این آزمون نیاز به تمرین و تلاش زیاد است. شما برای موفقیت در اسپیکینگ آیلتس کارهای متفاوتی می توانید انجام دهید. به عنوان مثال می توانید در کلاس های آنلاین زبان انگلیسی، دوره های مکالمه موسسه زبان و آزمون ماک آیلتس شرکت کنید و همچنین کتاب ها و نمونه آزمون های مختلفی در این زمینه وجود دارد که می توانید تهیه نمایید. ناگفته نماند که شما می توانید برای آمادگی این بخش آزمون آیلتس در دوره های مکالمه موسسه زبان ایران اروپا شرکت کنید.

بررسی آزمون ماک آیلتس:

آزمون ماک آیلتس یا به عبارتی آزمون آزمایشی آیلتس، یک آزمون می باشد که توسط موسسه های مختلف برگزار می شود. هزینه آزمون اصلی آیلتس زیاد است و این آزمون های آزمایشی طراحی شده اند که شما قبل از پرداخت هزینه های سنگین آزمون آیلتس اصلی بتوانید سطح زبان خود را بسنجید. تمام موسسات تلاش می کنند تا این آزمون های ماک را شبیه به آزمون اصلی برگزار کنند که این شبیه بودن بسیار مهم است و باعث می شود افراد با آن موقعیت بیشتر آشنا شوند.

آزمون ماک آیلتس

ما پیشنهاد می کنیم برای آمادگی در آزمون شفاهی آیلتس، حتما ابتدا اقدام به ثبت نام آزمون ماک آیلتس کنید. ناگفته نماند که آموزشگاه زبان ایران اروپا که یکی از بهترین آموزشگاه های زبان انگلیسی است دارای آزمون ماک آیلتس می باشد و شما می توانید در موسسه اقدام به ثبت نام آزمون ماک نمایید و در این آزمون که دارای بالاترین شباهت به آزمون اصلی آیلتس است شرکت کنید.

نکات ضروری برای موفقیت در آزمون شفاهی آیلتس

شما برای این که بتوانید نمره بسیار بالایی در آزمون شفاهی بدست آورد باید به نکات بسیار زیادی توجه نمایید که در ادامه به بررسی این نکات می پردازیم.

1- روان بودن در صحبت (fluency):

یکی از مواردی که در آزمون شفاهی آیلتس بسیار مهم است، روان صحبت کردن شما به زبان انگلیسی است. این روان صحبت کردن شامل عدم وجود مکث و همچنین یکپارچه بودن مسائل مطرح شده می باشد. راه های مختلفی برای نداشتن مکث وجود دارد که یکی از بهترین این راه ها، استفاده از عبارات و کلماتی است که جاهای خالی یا همان مکث ها را پر می کنند.

مهارت روان صحبت کردن در انگلیسی

به این کلمات و عبارات، Gap Fillers گفته می شود. این کلمات و عبارات می توانند برای شما وقت بخرند. این تکنیک به این معنی است زمانی که فرد مصاحبه کننده از شما سوال پرسید شما به جای این که مکث کنید و به سوال فکر کنید می توانید از یک جمله عمومی استفاده کنید و در حین گفتن جمله عمومی به سوال فکر کنید.

بنابراین زمانی که سوال سخت پرسیده می شود و شما پاسخ را نمی دانید می توانید از این جمله ها استفاده کنید، با این کار شما می توانید در صورت رعایت نکات تلفظی نمره کامل را کسب می کنید. ناگفته نماند زمانی که سوال آسان نیز پرسیده می شود نیز می توانید از این جملات استفاده نمایید.

2- گرامر (Grammer)

در قسمت گرامر دو موضوع مطرح است. اولین موضوعی که در قسمت گرامر آزمون شفاهی آیلتس مطرح است، این است که جملات شما از نظر گرامر صحیح باشد که این امری منطقی است و اگر جملات شما صحیح نباشد، شما نمره این قسمت را از دست می دهید. برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی کتاب، کلاس و تمرین های بسیار زیادی وجود دارد. البته ناگفته نماند که شما می توانید از آموزش های آنلاین زبان انگلیسی نیز استفاده کنید.

گرامر زبان انگلیسی

دومین مورد در قسمت گرامر آزمون شفاهی تنوع گرامری است که در جملات خود استفاده می کنید. این مورد دوم هر چقدر بهتر باشد نمره شما را نیز افزایش می دهد. تنوعی که شما باید استفاده کنید از زمان ها آغاز می شود و تا مفاهیم و کارکرد های گرامری پیشرفته ادامه دارد.

3- کلمات (Vocabulary)

یکی از مواردی که فرد مصاحبه کننده آزمون شفاهی آیلتس بسیار به آن اهمیت می دهد، انتخاب واژگان و همچنین تنوع و سطح آنها است. نکته ای که آن فرد در این آزمون در نظر میگیرد این است که آیا این کلمات در جایگاه مناسب و با کیفیت و موقعیت مناسب استفاده شده است یا نه.

 • در مورد جایگاه، منظور همان بخش گرامری است که با لغت در ارتباط هستند.
 • در مورد کیفیت، منظور تلفظ صحیح یا تکیه گاه کلمات است. ناگفته نماند در تلفظ کلمات لهجه اصلا مهم نیست و فقط تلفظ درست کلمات بدون در نظر گرفتن لهجه مهم است.
 • در مورد موقعیت، کلمات در آزمون شفاهی منظور رسمی یا غیر رسمی بودن عبارات است. شما باید قبل از استفاده از اصطلاحات و ضرب المثل ها کاربرد و شرایط آنها را بدانید و اطمینان حاصل کنید.

4- قبل از آزمون شفاهی آیلتس حتما نمونه سوالات آنها را مطالعه کنید.

به طور معمول در این آزمون از مباحث روزمره مثل کار، تحصیل، خانواده و … از شما سوال می پرسند ولی سعی کنید حتما نمونه سوالات دوره های پیشین را مطالعه کنید و همچنین همانطور که گفته شد در آزمون های آزمایشی (ماک) شرکت کنید. البته ناگفته نماند که شما از سادگی سوالات آزمون تعجب می کنید و فقط باید اعتماد به نفس کافی داشته باشید. سعی کنید قبل از آزمون شفاهی آیلتس واژگان مناسب را در ذهن خود مرور کنید.

5- دوباره از فرد آزمون گیرنده سوال بپرسید.

اگر در آزمون شفاهی آیلتس سوالی را متوجه نشدید و برایتان سوال واضح نبود از مصاحبه کننده سوال بپرسید و خجالت نکشید. زیرا سوال پرسیدن امتیازی از شما کم نمی کند و مشکلی ندارد ولی اگر به سوال اشتباه پاسخ دهید، حتما آن امتیاز را از دست خواهید داد.

مصاحبه آزمون شفاهی آیلتس

6- اگر اشتباه کردید وحشت نکنید.

اگر در پاسخ به سوالات اشتباه کردید، وحشت نکنید؛ چون باعث می شود اعتماد به نفس خود را از دست بدهید و نتوانید به بقیه سوالات پاسخ دهید. در زمانی که اشتباه کردید سعی کنید پاسخ خود را تصحیح کنید و اگر نمی توانید تصحیح کنید به صحبت کردن خود ادامه دهید. زیرا به خاطر چند اشتباه امتیاز زیادی از دست نمی دهید ولی اگر به خاطر آن چند اشتباه وحشت کنید و نتوانید ادامه دهید، باعث می شود که کل امتیاز را از دست بدهید.

7- در روز آزمون شفاهی آیلتس رسمی باشید.

آزمون آیلتس یک آزمون بین المللی و رسمی است؛ بنابراین در روز آزمون شفاهی کاملا جدی و رسمی باشید و فکر کنید که قرار است یک مصاحبه شغلی انجام دهید. شما به هیچ وجه نباید با برگزار کننده آزمون شوخی کنید، زیرا ممکن است از شما امتیاز کم کند. پس بهتر است در این مورد هم احتیاط لازم را مد نظر داشته باشید.

8- از سرعت مناسب در آزمون استفاده کنید.

در آزمون شفاهی آیلتس از بیش از حد سریع صحبت کردن خودداری کنید. زیرا ممکن است این سرعت باعث اشتباهاتی شود. همچنین بسیار آهسته صحبت نکنید چرا که ممکن است فرد آزمون گیرنده فکر کند که شما تسلط ندارید. سعی کنید با سرعتی بسیار مناسب صحبت کنید که هیچ کدام از این مشکلات پیش نیاید.

9- از پاسخ های کوتاه خودداری کنید.

تا اینجا متوجه شدید که آزمون شفاهی آیلتس دارای سه بخش است. شما در این سه بخش نباید پاسخ کوتاه بدهید، چون ممکن است فرد آزمون گیرنده فکر کند که شما دانش کافی ندارید و نمی توانید از ابعاد گوناگون یک سوال صحبت کنید.

حرف آخر

باید در نظر داشته باشید که مواردی که از ابتدا در این مطلب گفته شد، نکات بسیار مهمی هستند که با رعایت آنها میتوانید سطح دانش و استعدادتان را افزایش دهید و از طرفی بتوانید در آزمون شفاهی آیلتس خودتان را بخوبی پرزنت کنید و استرس کمی داشته باشید. درصورتی که نیاز به تمرین بیشتر دارید و می خواهید قبل از آزمون شفاهی آیلتس سطح توانایی و تسلط خودتان را محک بزنید و مشاوره های لازم قبل از آزمون را داشته باشید، کافیست با مشاوران ما در موسسه زبان ایران اروپا تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

تفاوت دو آزمون GRE و GMAT

تفاوت دو آزمون GRE و GMAT! مهاجرت قطعا باید با مشورت افراد با تجربه و کاربلد همراه باشد تا به نتیجه دلخواه برسد زیرا در مسیر مهاجرت شما با چالش های فراوانی روبرو خواهید شد که یکی از این چالشها یادگیری زبان خارجه است. انتخاب نوع زبان بستگی به مقصد مهاجرت شما دارد. در بحث زبان های خارجی دو تا چالش شما را ممکن است به دردسر اندازد اولی یادگیری زبان و دومی انتخاب آزمون مناسب می باشد. با انتخاب یک روش یادگیری اصولی از سد اولی می توان رد شد اما در مورد دومی حتما باید از افراد کاربلد مشورت بگیرید.

آزمون های زیادی هستند که با قبولی در آنها می توانید اقدام به مهاجرت کنید مثل تافل، آیلتس، PTE ،GRE و GMAT. در این مقاله قصد دارم در مورد دو آزمون GRE و GMAT صحبت کنم و به بررسی تفاوت دو آزمون GRE و GMAT بپردازم. پس اگر شما قصد مقایسه و بررسی این دو آزمون را دارید تا پایان همراه من باشید.

همه چیز در مورد آزمون GRE

آزمون GRE آزمونی است که از طریق آن توانایی تحصیلی افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشورهایی مثل آمریکا و کانادا را دارند مورد ارزیابی قرار می دهد.

GRE مخفف Graduate Record Examination است. در آزمون GRE مهارتهای محاسباتی و ریاضی، مهارت مقاله نویسی و همچنین مهارت درک مطلب فرد متقاضی مورد آزمون قرار می گیرد.

این آزمون توسط موسسه ETS برگزار می شود. این موسسه در مورد این آزمون می گوید: آزمون GRE هوشمندانه ترین راه برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی و مدارس کسب و کار است. همین یک جمله کافی است تا متوجه سطح دشواری این آزمون نسبت به آزمون های دیگر بشویم. از دید شرکت کنندگان در این آزمون سخت ترین بخش آزمون GRE آنجاست که باید پاسخ و تحلیل خود را از سوالات مربوط به مهارت هایی مثل احتمالات، جبر و هندسه به زبان انگلیسی داده شود و جواب ها نیز به گونه ای باشد که علاوه بر منطقی بودن مفهوم را هم برساند.

آزمون GRE قسمت های مختلفی دارد که در ادامه بعد از بررسی قسمت های مختلف آن در مورد تفاوت دو آزمون GRE و GMAT نیز صحبت خواهیم کرد.

آزمون GRE دو نوع متفاوت دارد:

 • آزمون GRE General
 • آزمون GRE Subject

این دو آزمون در محتوا و نحوه برگزاری با هم تفاوت دارند.

آزمون GRE

 • آزمون GRE General

این آزمون (جی آر ای جنرال) هم به صورت کاغذی برگزار می شود هم به صورت کامپیوتری. ولی آزمون جی آر ای در ایران بیشتر به صورت کامپیوتری برگزار می شود. بخش های مختلف این آزمون شامل:

 1. بخش نگارش تحلیلی: این بخش شامل دو سوال است که مدت زمان پاسخگویی به آن 60 دقیقه است و مجموعا 6 نمره دارد.
 2. بخش لغت و درک مطلب: بخش واژگان و درک مطلب شامل 40 سوال است که به صورت دو قسمت 20 تایی تقسیم شده اند و 30 دقیقه زمان نیز برای پاسخگویی به این سوالات در نظر گرفته شده است. شما می توانید از این بخش 130 تا 170 نمره کسب کنید.
 3. بخش استدلال ریاضی: این بخش آزمون gre خاص ترین بخش آن است. این بخش در مقدار نمرات و تعداد سوالات همانند بخش لغت و درک مطلب است.
 • آزمون GRE Subject

نحوه برگزاری آزمون جی آر ای سابجکت فقط به صورت کاغذی است و این بزرگترین تفاوت آزمون جنرال و سابجکت است. در آزمون GRE Subject دانش شما در زمینه مفاهیم و موضوعات آکادمیک مورد بررسی قرار می گیرد.

بهتر است قبل از اینکه به بررسی تفاوت دو آزمون GRE و GMAT بپردازیم کمی با آزمون GMAT نیز آشنا شوید.

همه چیز در مورد آزمون GMAT

مدرک قبولی در آزمون GMAT برای دانشجویان فعال در رشته های MBA، اقتصاد و حسابداری که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر سایر کشورها را دارند الزامی است.

آزمون GMAT

بخش های مختلف آزمون جی مت شامل:

 1. ارزیابی نگارش تحلیلی (Analytical Writing Assessment): این بخش از آزمون GMAT اولین بخش آزمون است که توانایی فرد را در نقد و بررسی یک موضوع و تفکر انتقادی مورد ارزیابی قرار می دهد. مهمترین تفاوت این بخش از آزمون GMAT با دو آزمون آزمون تافل و آزمون آیلتس در استفاده از متون بسیار پیچیده است.
 2. مهارت کلامی (Verbal): بخش وربال در آزمون جی مت به مهارت و توانایی خواندن متون مختلف، تحلیل و تصحیح متون و در نهایت استخراج یک نتیجه گیری می پردازد.
 3. مهارت محاسباتی Quantitative Sections: این بخش مربوط به توانایی شما در بخش ریاضی و محاسباتی است که مورد آزمون قرار می گیرد.

مقایسه و بررسی تفاوت بین آزمون های GRE و GMAT:

آزمون های GRE و GMAT مشترکات زیادی با هم دارند اما در محتوا، ساختار، نحوه نمره دهی و سیاست های کلی تفاوت هایی نیز باهم دارند، که در ادامه به تفاوت آزمون gre و gmat اشاره خواهیم کرد.

مقایسه GRE و GMAT

تفاوت ساختاری دو آزمون gre و gmat:

آزمون gmat یا gre؟ آزمون GRE دارای سه بخش نگارش تحلیلی، لغت و درک مطلب و استدلال ریاضی است اما آزمون GMAT دارای 4 بخش است که شامل نگارش تحلیلی، واژگان، استدلال یکپارچه و محاسبات است که قسمت استدلال یکپارچه خود شامل چند بخش متفاوت است.

 • درجه سختی: در یک کلام آزمون GMAT نسبت به آزمون GRE سخت تر است یا بعبارتی سختی آزمون gre کمتر می باشد زیرا در آزمون جی مت سوال ها بیشتر استدلالی هستند اما در آزمون جی آر ای سوال استدلالی وجود ندارد. در آزمون GMAT امکان تعویض سوال و برگشت به سوال قبل وجود ندارد و هر سوال زمینه ساز سوال بعدی است این در حالی است که در آزمون GRE این امکان وجود دارد.

از دیگر دلایل سختی آزمون GMAT نسبت به GRE بخش Verbal است که در آزمون GMAT وجود دارد و دارای سه بخش است که برای پاسخگویی به سوالات آن تنها تسلط به گرامر و زبان انگلیسی کافی نیست بلکه فرد شرکت کننده باید دارای ذکاوت و دقت بالایی باشد.

از دلایل دیگر سختی و تفاوت دو آزمون GRE و GMAT بخش سوالات تطبیقی (Questio Adaptive) در آزمون جی مت است. سوالات در این بخش به این صورت است که با جواب صحیح دادن به یک سوال، سوال بعدی سخت تر می شود اما در آزمون GRE با پاسخ دادن به سوالات یک بخش، بخش بعدی روی مانیتور برایتان ظاهر می شود. (Section Adaptive)

 • مدت زمان برگزاری آزمون: فرق gre و gmat در مدت زمان برگزاری آزمون ها انقدری نیست که باعث مزیت یکی بر دیگری شود. در آزمون GRE مدت زمان آزمون سه ساعت و چهل و پنج دقیقه است و در آزمون GMAT مدت زمان برگزاری آزمون سه ساعت و سی دقیقه است.
 • مراکز برگزاری آزمون ها: تفاوت در محل برگزاری نیز یکی دیگر از دلایل تفاوت دو آزمون GRE و GMAT است. آزمون جی مت در ایران برگزار نمی شود و برای شرکت کنندگان در این آزمون چالش بزرگی است چرا که برای شرکت در این آزمون باید به کشور های همسایه مثل ترکیه یا امارات سفر کنند. هر چند آزمون gre در ایران (آزمون رایانه ای GRE) نیز برگزار نمی شود اما آزمون کاغذی آن در 9 مرکز تحت نظر سازمان سنجش در داخل کشور برگزار می شود. مراکزی چون دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه شیراز و موسسه آموزشی معرفت از برگزارکنندگان این آزمون در داخل کشور هستند.
 • هزینه شرکت در آزمون: هزینه ثبت نام آزمون gre و همچنین ثبت نام gmat بسته به کشور برگزار کننده متفاوت است اما در حالت کلی برای شرکت در هریک از این آزمون ها به 205 دلار آمریکا نیاز دارید. صرف نظر از هزینه یکسان آزمونها می توان گفت هزینه شرکت در آزمون GMAT به دلیل عدم برگزاری در داخل برای متقاضیان آن بیشتر است.
 • نمره قبولی در آزمون: در آزمون GRE نمره قبولی در سه بخش نوشتار، کلامی و ریاضیات باید به ترتیب حداقل 3.8، 520 و 720 باشد اما در آزمون GMAT در بخش های نوشتار، کلامی و ریاضیات باید به ترتیب 3.5، 550 و 550 باشد.
 • دفعات شرکت در آزمون: در آزمون GRE هر 21 روز یک بار می توان در آن شرکت کرد اما تعداد دفعات در یک سال نباید بیشتر از 5 بار باشد این در حالی است که در آزمون GMAT هر 16 روز یکبار می توان شرکت کرد به این شرط که در یک سال تعداد شرکت در آزمون بیشتر از 5 بار نشود.

اگر بخواهیم به اصلی ترین تفاوت دو آزمون GRE و GMAT اشاره کنیم باید بگوییم آزمون GMAT برای سنجش استعداد متقاضیان تحصیل در حوزه مدیریت است و آزمون GRE با توجه به دامنه وسیعی که دارد برای سنجش سوابق تحصیلی متقاضی در رشته های مختلف است.

جمع بندی

به طور کلی با توجه به تفاوت دو آزمون GRE و GMAT اگر شما دارای حافظه قوی در زمینه حفظیات هستید آزمون GRE برایتان مناسب تر است ولی اگر در تحلیل موضوعات قوی تر عمل می کنید آزمون GMAT برایتان مناسب است. بهتر است این موضوع را به یاد داشته باشید که شما در حال رقابت با کسانی هستید که زبان مادریشان انگلیسی است پس باید با انتخاب آزمون درست درصد قبولی خود را بالا ببرید.

از نظر اعتبار هر دوی این آزمون ها در سطح بین الملل معتبر هستند و اعتبار آنها نیز 5 ساله است. تنها نکته مهم در انتخاب این آزمون این است که بدانید نتایج آنها را برای چه می خواهید و قصد شرکت در چه رشته ای و در کدام دانشگاه را دارید و بسته به هدفتان آزمون مورد نیازتان را انتخاب کنید تا نتایج آن برایتان مفید واقع شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره های رایگان موسسه زبان ایران اروپا استفاده نمایید.

چرا آموزش آنلاین زبان انگلیسی؟

برگزاری دوره های آموزش آنلاین زبان انگلیسی یک راه حل بسیار مناسب و کارآمد برای همه کسانی است که بنا به دلایل گوناگون نمی توانند در کلاس های حضوری زبان شرکت کنند. این افراد ممکن است به دلیل داشتن مشغله های کاری زیاد یا دوری مسافت بین محل سکونت و یا محل کارشان از آموزشگاه و یا نوبت های کاری مختلف در صورت شیفت بندی کاریشان و…. نتوانند از کلاس های حضوری استفاده کنند.

در شرایط کنونی هم که شیوع غافلگیرانه بیماری کرونا همه جهان و کشور ما را درگیر خود کرده گزینه ماندن در خانه و قرنطینه خانگی به عنوان مهمترین راه مبارزه با بیماری به جهت جلوگیری از گسترش بیماری از سوی همه سران کشورها ارائه شده است . در چنین شرایطی که همه مراکز آموزشی به اجبار تعطیل شده اند و معلوم نیست تا کی این شرایط ادامه خواهد داشت برای جلوگیری از عقب افتادگی های تحصیلی استفاده از شیوه های آموزش آنلاین به عنوان مناسب ترین راه حل ادامه آموزش عنوان شده است.

آموزش آنلاین زبان انگلیسی

چرا آموزش آنلاین:

اکنون ما در عصری زندگی می کنیم که به آن عصر اطلاعات و ارتباطات نام داده اند و به حق که شایسته این نامگذاری است. تکنولوژی بسیار پیشرفته ایی که امروزه در قالب ابزارهایی چون کامپیوترها، لب تاب و گوشیهای هوشمند تلفن همراه طراحی و بکار گرفته شده است عملا این امکان را برای همگان به وجود آورده است که در هر کجا و هر زمانی بتوانیم به اطلاعات لازم دسترسی داشته باشیم و به سرعت آنها را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم.

محتواهای تولید شده در قالب های مختلف در تمام زمینه های علمی و کاربردی و بارگذاری اطلاعات متنوع بی شمار در سایت ها و فضاهای سایبری موجب شده تا انبوهی از اطلاعات در دسترس همگان قرار داشته باشد تا جایی که انسان امروزی گویی در زیر آوار حجم عظیمی از اطلاعات در حا ل له شدن و دست و پا زدن است.

در این میان آنچه مسلم است این است که برخلاف گذشته های نه چندان دور دیگر نمی توان فقط با شیوه های آموزش سنتی به امر یادگیری پرداخت و باید شیوه های جدید آموزشی را نیز تجربه کرد. در گذشته پیدا کردن منابع علمی و مراکز آموزشی و معلم خوب و خبره بسیار سخت و محدود بود. اما اکنون به دلیل دسترسی همه به این منابع این مشکلات تا حد زیادی برطرف شده است. آنچه مشکل است این است که ما باید بتوانیم از میان انبوه اطلاعات موجود تنها در حوزه مورد نیازمان اطلاعات مفیدی را جمع آوری کرده و استفاده کنیم تا وقتمان بیهوده هدر نرفته و به نتایج دلخواه نیز برسیم.

موسسه زبان ایران اروپا هم با اتخاذ شیوه های نوین آموزشی از جمله آموزش آنلاین و با برنامه ریزی درست و همچنین پیشرفته ترین امکانات سعی کرده اند تا از این منابع به بهترین وجه استفاده کرده و آنها را در اختیار فراگیران قرار داده و به ارتقای سطح علمی آنها و جامعه کمک کنند.

شیوه آموزش آنلاین در کشورهای توسعه یافته بیش از ده سال است که اجرا می شود. با این حال هنوز عده زیادی از اساتید و فراگیران وجود دارند که معتقدند شیوه آموزشی کلاس های حضوری بهتر و موثرتر از اموزش آنلاین است زیرا در کلاس های حضوری تعاملات بهتری بین استاد و فراگیر برقرار می شود و امکان درک مطالب درسی بیشتر است. ما با بیان دلایل فراوانی نشان می دهیم که برخلاف باورهای موجود برگزاری کلاس های آنلاین از جهات مختلفی دارای مزیت های بسیاری است که کلاس های حضوری از آنها محرومند.

در شیوه ی آموزش آنلاین زبان به عنوان یکی از آسان ترین روش های یادگیری سطح آموزش و یادگیری زبان تا حد زیادی افزایش یافته و قابل ارتقا است و محدودیت های نظام آموزشی سنتی را ندارد.

در کلاس هایی که به صورت حضوری برگزار می شوند مشکلاتی وجود دارد که می تواند به امر یادگیری آسیب هایی را برساند و سطح کیفیت یادگیری  را پایین بیاورد.

به عنوان مثال در کلاس های حضوری لازم است که استاد و زبان آموز در یک زمان خاص و در مکانی مشخص گرد هم آمده و با تمرکز بالایی در کلاس حاضر شوند تا بتوانند در آن زمان معین و محدود حداکثر بهره وری را از آموزش و یادگیری زبان داشته باشند.

یقینا همه ی ما این را تجربه کرده ایم که گاهی اوقات به دلیل خستگی و شرایط بد جسمی و روحی ممکن است نتوانیم حواس خود را کامل جمع کرده و روی موضوعات درسی تمرکز لازم را داشته باشیم و متوجه مطالب گفته شده در کلاس نشویم. این مسئله باعث می شود که ما کلاس درس را ترک کنیم بدون اینکه چیزی از درس فهمیده باشیم  و در واقع  وقت و پول ما به هدر رفته و حتی گاهی نتوانیم آن عقب افتادگی را جبران کنیم.

آموزش آنلاین زبان انگلیسی موسسه ایران اروپا

محاسن آموزش آنلاین:

بر این اساس آموزش مجازی و آنلاین زبان انگلیسی شیوه جدید و بسیار کارآمدی است که مزایای فراوانی داشته و می توان از آن با هدف جایگزین کردن آن به جای بخشی از آموزش های حضوری بهره برد.

در شیوه ی آموزش آنلاین زبان به عنوان یکی از آسان ترین روش های یادگیری سطح آموزش و یادگیری زبان تا حد زیادی افزایش یافته و قابل ارتقا است و محدودیت های نظام آموزشی سنتی را ندارد.

اینترنت و فضای مجازی به نوعی تمامی محدودیت های موجود را در زمینه آموزش بر طرف ساخته به طوری که فاصله های مکانی و محدودیت های زمانی دیگر نمی توانند مانع یادگیری زبان بشوند. همانطور که قبلا اشاره کردیم اگر بخواهیم مقایسه ای بین برگزاری کلاس ها به صورت حضوری و یا آنلاین داشته باشیم دلایل زیادی برای نشان دادن اینکه چرا باید از آموزش آنلاین استفاده کنیم می توانیم بیاوریم.

در رویکرد جدید آموزش آنلاین زبان انگلیسی تعاملات بهتر راحت تر و بیشتری می تواند بین استاد و زبان آموز و همچنین خود زبان آموزان با یکدیگر در گروه های درسی صورت بگیرد و اگر زبان آموزی نسبت به کل کلاس در سطح پایین تری بود می تواند با صرف وقت بیشتر بر روی موارد تدریس شده خود را به هم دوره ایی های خود برساند بدون آنکه باعث شود کلاس متوقف شده و دیگران عقب بیفتند.

در شیوه های آموزش الکترونیک زبان انگلیسی در موسسه زبان ایران اروپا زبان آموزان از این امتیاز برخوردارند مانند کلاس های حضوری به صورت گروه های مجزا به یکدیگر به تمرین و مکالمه بپردازند.

این نوع آموزش ( آنلاین ) سبب می شود که دانش آموزان احساس خودباوری و اعتماد به نفس بالاتری پیدا کنند و بدون مشکل خاصی حرف ها و احساسات خودشان را با اساتید و سایر اعضای گروه در میان بگذارند. چیزی که در کلاس های حضوری معمولا زبان آموزانی که نسبت به دیگران ضعیف تر هستند به دلیل خجالت و اعتماد به نفس پایین از آن خودداری می کنند.

در شیوه آموزشی آنلاین اساتید وقت بیشتری دارند تا به سوالات زبان آموزان پاسخ بدهند. همچنین در این نوع از شیوه ی آموزشی تنوع محتواهای درسی تولید شده بسیار بیشتر از شیوه های سنتی آموزشی است زیرا مطالب درسی که در فرمت های مختلفی مثل  پی دی اف، پاورپوینت، فایل های صوتی و ویدئویی تهیه و تولید می شوند این قابلیت را دارند که خیلی راحتتر و سریعتر به روزرسانی شوند و در اختیار زبان آموزان قرار بگیرند.

زبان آموزان نیز این فرصت را دارند که با توجه به توانایی های خود از میان محتواهای درسی متنوع محتوای مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

یکی دیگر از مزیت های مهم کلاس های آنلاین آموزش زبان انگلیسی قابلیت ضبط کلاس درس است. بدین ترتیب زبان آموزان می توانند تا یک هفته از کلاس درس و مطالب تدریس شده توسط استاد بهره ببرند و آنها را کاملا یاد بگیرند.

ویژگی های مهم آموزش آنلاین زبان انگلیسی:

در ادامه به برخی از مزایای کلاس زبان آنلاین اشاره می نماییم. با ما همراه باشید.

 • قابلیت دسترسی آسان

بی تردید یکی از مهمترین ویژگی های آموزش آنلاین زبان انگلیسی و آموزش مجازی این است که شما در هر زمان و مکانی که خودتان بخواهید می توانید در این کلاس ها شرکت کنید. برای دسترسی به این کلاسها  فقط کافی است رایانه خود را روشن و به اینترنت متصل کنید و وارد فضای آموزشی آنلاین بشوید.

 • برطرف شدن محدودیت های مکانی

برای حضور در کلاس های حضوری زبان انگلیسی باید حتما در یک زمان معین و در یک مکان مشخص بنام آموزشگاه حضور داشته باشیم تا بتوانیم در کلاس درس شرکت کنیم. دوری مسافت های طولانی از آموزشگاه تا محل سکونت و یا محل کار خود یکی از مشکلات بزرگ در این رابطه است که زبان آموزان باید آن را تحمل کنند و این امر مستلزم صرف وقت و همچنین هزینه ی رفت و آمد می باشد. با به کار گیری روش آموزش زبان انگلیسی بصورت آنلاین این مشکلات به خودی خود حل می شود.

به علاوه می دانیم در کشور ما همه ی امکانات در همه نقاط کشور بطور یکسانی وجود ندارد و شهر ها و مناطق مختلفی وجود دارند که از امکانات و کیفیت آموزشی لازم برخوردار نیستند. در این میان افراد با استعداد فراوانی هستند که به دلیل عدم دسترسی به کلاسهای آموزشی با کیفیت از پیشرفت های لازم علمی باز می مانند. وجود کلاس آموزش زبان آنلاین راه حل مناسبی برای برخورداری همه افراد جامعه در سراسر کشور به امکانات آموزشی است و به این ترتیب عدالت آموزشی نیز برقرار می شود.

 • صرفه جویی در موارد گوناگون

استفاده از آموزش آنلاین موجب کاهش رفت و آمد به آموزشگاه ها است که همین مسئله باعث صرفه جویی در مصرف بنزین و سایر سوختهای فسیلی می شود. بنابراین می توان گفت که شیوه آموزش آنلاین دوستدار محیط زیست  نیزاست و از جهات مختلفی موجب صرفه جویی در استفاده از منابع است.

یکی دیگر از مواردی که استفاده از شیوه آموزش آنلاین باعث صرفه جویی در آن می شود صرفه جویی در هدر رفت زمان زبان آموزان است. زمانی که در هنگام رفت و آمد به آموزشگاه  در راه  به هدر می رود.

 

در پایان امید است که بتوانیم با برگزاری کلاس های آنلاین با کیفیت گامی در جهت افزایش یادگیری در این دوران برداریم.

باید و نبایدهای یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت

مهاجرت به یک کشور خارجی به قصد کار یا تحصیل، یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های بسیاری از افراد برای یادگیری زبان انگلیسی است.

طبیعتاً یادگیری هر زبان خارجی نیاز به تلاش و زمان گذاشتن دارد. واقعیت این است که افرادی که بدون هدف خاصی و صرفا به قصد یادگیری در کلاس‌ زبان انگلیسی شرکت می‌کنند، با آرامش و فراغ بال بیشتری به یادگیری پرداخته و درگیر مشکلات متقاضیان مهاجرت نمی‌شوند.

اما وقتی بحث مهاجرت مطرح می‌شود، محدودیت‌های زمانی و استرس ناشی از آن گاهی باعث کاهش راندمان و کیفیت یادگیری می‌شود.

ما از این مشکلات آگاهیم و برای رفع آنها راه حل‌هایی هم داریم.

اگر شما هم قصد یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت را دارید، با ما همراه باشید!

ادامه مطلب

موفقیت در ریدینگ آیلتس (IELTS Reading) با رعایت چند نکته کلیدی

موفقیت در ریدینگ آیلتس (IELTS Reading) معمولا کار چندان دشواری نیست اگر از قبل خود را به خوبی آماده کرده باشید.

اما در اینجا منظور از “موفقیت” چیست؟ خیلی ها به دنبال گرفتن آیلتس 6 یا 7 هستند اما به باور ما، بهتر است در این بخش هدف خود را بالاتر در نظر بگیرید تا بتوانید کمبود نمره احتمالی در بخش های دیگر آزمون آیلتس را جبران کنید.

بله، گرفتن 9 هم شدنی است. البته 9 گرفتن در ریدینگ آیلتس (IELTS Reading) برای کسانی که زبان مادری شان انگلیسی نیست اصلا آسان نیست چون معمولا نمی‌توانند از پس آن همه کلمه جدید ناآشنا در متن‌های داخل آزمون بربیایند.

طبیعی است که در سر جلسه امتحان به کلی کلمه جدید بربخورید. اما نباید نگران شوید چون این موضوع کاملا طبیعی است.

اصلی ترین هدف ریدینگ آیلتس، سنجیدن توانایی شما در فهمیدن آن چیزی است که خوانده‌اید. به همین خاطر اگر چند کلمه‌ای را هم ندانید، باز هم می‌توانید با حدس زدن معنی آنها امتیاز کامل این بخش را بگیرید.

ادامه مطلب

چگونه یک CV یا رزومه انگلیسی موثر بنویسیم؟

یکی از مهمترین الزامات پذیرش در موقعیت های تحصیلی در خارج از کشور ، داشتن یک CV آکادمیک یا رزومه انگلیسی خوب و تاثیر گذار است. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور را دارید بهتر است از اصول و استانداردهای نوشتن یک رزومه یا CV و ترفندهای مهم در ارائه آن با خبر باشید.

ما از نیازهای شما خبر داریم و به همین خاطر می‌خواهیم به شما آموزش دهیم چطور یک رزومه استاندارد، قوی و جذاب به زبان انگلیسی بنویسید.

اگر شما هم به تحصیل یا کار در خارج از کشور فکر می‌کنید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید!

ادامه مطلب

5 راه برای مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا یا هر کشور دیگر، معمولا کار آسانی نیست و نیاز به تلاش و پیگیری فراوان دارد. خوشبختانه، کانادا کشوری است مهاجرپذیر که راه‌ های فراوانی را جلوی پای متقاضیان مهاجرت به این کشور گذاشته است.

برای کسانی که قصد زندگی و کار در کانادا را دارند، 5 راه اصلی وجود دارد که هر کدام برای عده‌ای از آنها مناسب است. در ادامه ای نوشته، به ارائه توضیحاتی درباره این 5 روش خواهیم پرداخت تا بتوانید از ابتدای کار هدف خود را مشخص کرده و تا انتهای مسیر با موفقیت پیش بروید.

با ما همراه باشید!

ادامه مطلب