ترس از مکالمه زبان انگلیسی

ترس از مکالمه زبان انگلیسی خود را با استفاده از این 6 نکته بر طرف کنید

ترس، یکی از ابزارهایی است که ما آدم‌ها به طور طبیعی برای در امان ماندن از خطر به آن نیاز داشته و وجود آن در ما اصلا چیز بدی نیست.

ترس به هیچ وجه به طور طبیعی در وجود ما قرار ندارد. یک کودک هیچ گاه از بدو تولد درکی از ترسناک بودن ارتفاع، حیوانات وحشی یا آتش نداشته و این موضوع را با دیدن رفتار والدین یا اطرافیان خود از آنها می‌آموزد.

به همین خاطر است که علاوه بر ترس منطقی، انواعی از ترس هم می‌توانند در ما به جود بیایند که نه تنها هیچ کمکی به ما نکرده بلکه تنها نقش یک مانع را در مسیر پیشرفت ما بازی می‌کنند.

یکی از این ترس ها، ترس از مکالمه زبان انگلیسی است.

کاملا برای ما قابل درک است که این ترس، ترسِ از اشتباه کردن است و شاید بتواند به افراد کمک کند که در صحبت کردن بیشتر دقت کنند.

اما احتمالا شما همین حالا هم می‌دانید که این ترس هیچ کمکی به شما نکرده و تنها جلوی صحبت کردن شما را می‌گیرد.

امیدواریم این ترس گریبانگیر شما نباشد، اما اگر هست، توصیه می‌کنیم ادامه این نوشته را از دست ندهید!

ترس از مکالمه زبان انگلیسی

شناخت ریشه ترس از مکالمه زبان انگلیسی

مشخص کنید که دقیقاً شما از چه چیزی می‌ترسید؟ ترس از مکالمه زبان انگلیسی معمولاً به خاطر این است که فکر می‌کنید که احتمالا مرتکب اشتباهی به زبان انگلیسی شوید. یا یک برخورد منفی ببینید.

وقتی فردی به این شکل می ترسد، در هر شرایطی، ذهن او از کار می ایستد. یعنی اینکه دیگر نمی‌تواند به چیز دیگری فکر کند. این موضوع فقط مخصوص زبان انگلیسی نیست. ممکن است قبلاً به یک مصاحبه‌ شغلی رفته باشید و این موضوع برای شما هم پیش آمده باشد. شاید یک ارائه در حضور جمع داشته‌اید. خیلی‌ از افراد در مقابل دوربین، وقتی کسی با آن‌ها مصاحبه می‌کند درمانده می شوند و واقعا نمی دانند که چه کنند. هر جایی که با این ترس رو به رو شوید ذهن شما کاملاً بسته می‌شود و عملکردتان بسیار ضعیف می شود.

برای اینکه ترس خود را بهتر متوجه شوید، از خود بپرسید که عکس‌ العمل شما زمانی ‌که شخصی خارجی، می‌خواهد تلاشی بکند که به زبان فارسی صحبت کند چیست؟ آیا او را مسخره می‌کنید یا هر چند بار هم که اشتباه کند خوشحال می‌شوید و او را بیشتر تشویق می‌کنید. احتمالاً پاسخ شما مورد دوم است. همین شرایط برای شما نیز صدق می کند. بیشتر افراد با روی باز با این موضوع رو به رو می شوند. اگر هم کسی شما را مسخره کند واقعاً مشکل از شما نیست. بلکه آن فرد تعادل روحی و روانی ندارد و باید تا جایی که می‌شود از او دور شوید.

گرامر نازی در مکالمه زبان انگلیسی

دسته‌ی دومی از افراد که باید از آن‌ها دوری کنید افرادی هستند که به‌ صورت ناخودآگاه هر اشتباه گرامری که ببینند تصحیح می‌کنند. به این افراد به‌ اصطلاح گرامر نازی(grammar nazi) گفته می شود. گرامر نازی‌ها واقعاً یک گفتگوی خوب و دلچسب را خراب می‌کنند. بنابراین از این نوع افراد هم تا جایی که می‌توانید دوری کنید.

ترس از مکالمه زبان انگلیسی

تمرین و تقویت مهارت شنیداری قبل از مکالمه زبان انگلیسی

 

اگر شما به ‌تازگی آموختن زبان انگلیسی را شروع کرده‌اید خیلی مهم است که قبل از اینکه مکالمه به زبان انگلیسی را شروع کنید، برای مدت‌ زمان خیلی زیادی به تنهایی بخوانید و بشنوید. دلیل این موضوع ببه این دلیل است که بهتر است مکالمه زبان انگلیسی را تا وقتی که چیزی برای گفتن داشته باشید عقب بیندازید. در غیر این صورت مکالمه‌ی شما محدود به صحبت‌های کلیشه‌ای مانند احوالپرسی ساده می‌شود. ضمنا اگر دایره‌ی لغات شما محدود باشد ممکن است که صحبت ‌های طرف مقابل را کلا متوجه نشوید.

 

برای تقویت مهارت شنیداری باید از منابع مختلفی استفاده نمایید تا شرایط مختلف را تجربه کنید. به عنوان مثال یک ‌بار فیلم ببینید. بار دیگر اخبار گوش کنید و یک ‌بار هم موسیقی مناسب بشنوید. برای خواندن هم همین روش را در پیش بگیرید. زیرا تغییر شرایط خیلی می‌تواند در بهتر شدن یادگیری کمک کند.

 

کودکان قبل از شروع مکالمه تا مدت‌ها به دیگران گوش می‌دهند.

مکالمه زبان انگلیسی دو نفره

اگر کمی ترس از مکالمه زبان انگلیسی دارید و یا تازه‌کار هستید، صحبت کردن در یک جمع می‌تواند ترسناک ‌تر باشد. چون تمرکز بر صحبت‌های تمامی افراد با لهجه‌ها و سرعت‌های مکالمه‌ای مختلف بسیار سخت و دشوار است و ممکن است موضوع را به ‌طور کلی از دست بدهید.

در کل مکالمه در جمع به هر زبانی که باشد سخت‌تر از مکالمه‌ی دونفره است. بنابراین پیشنهاد می‌شود با رعایت مواردی که در اولین پیشنهاد گفته شد مکالمه‌ را دونفره به زبان انگلیسی شروع کنید. وقتی مکالمه دونفره باشد شخص مقابل می‌تواند شرایط شما را بهتر بفهمد و اگر سطح شما پایین است آرام‌تر و شمرده تر صحبت کند.

ترس از مکالمه زبان انگلیسی

یکی دیگر از راه های کاهش ترس از مکالمه زبان انگلیسی مکالمه دو نفره است ، در مکالمه‌ی دونفره باید همواره به این نکته دقت کنید که شخص مقابل مدرس زبان انگلیسی شما نیست که سؤالات درسی و اشکالات گرامری خود را از او بپرسید. این موضوع نه ‌تنها کمکی به شما نمی‌کند، بلکه در یک مکالمه دوستانه را به‌ شدت اشکال ایجاد می‌کند. سعی کنید که تنها به گفتگوی دوستانه و عادی توجه کنید تا مسائل درسی و گرامری.

 

برای شروع، مکالمه‌ی دو نفره به زبان انگلیسی کارآمدتر از مکالمات گروهی است.

 

برای شروع مکالمه زبان انگلیسی قبلا چیزی در ذهن خود آماده کنید.

بسیاری از وقت‌ها شروع یک موضوع جرات خیلی زیادی می‌طلبد. اگر بتوانید آغاز کننده‌ خوبی باشید، ادامه‌ی راه برای شما آسانتر می‌شود و شما در آن راه با اطمینان بیشتری قدم می گذارید. مکالمه به زبان انگلیسی نیز همین‌طور است.

اگر سطح شما زیاد بالا نباشد، ممکن است برای شروع یک مکالمه به مشکل بخورید. اما می‌توان این مشکل را تا حد زیادی برطرف کرد. برای این کار قبلا موضوعات احتمالی که ممکن است در آغاز یک مکالمه به وجود بیاید را تمرین کنید. به عنوان مثال برای ما فارسی زبان‌ها سلام و احوالپرسی جزء پر تکرارترین موضوعاتی است که در مکالمه به وجود می‌آید. اما به عنوان مثال تصور کنید که در خارج از کشور هستید و می‌خواهید به یک رستوران بروید. از قبل چیزهایی در ذهن خود برای سفارش غذا آماده کنید. با این کار به خودتان اطمینان بیشتری خواهید داشت.

ترس از مکالمه زبان انگلیسی

عجله نکنید.

در آموختن زبان زیادی عجله نکنید. آهستگی و پیوستگی رمز موفقیت در آموختن زبان انگلیسی است. چون زمان زیادی باید بگذارید که ذهن شما به ساختارهای جدید زبان انگلیسی عادت کند. برای مکالمه به زبان انگلیسی نیز همین‌طور است. اگر احساس می‌کنید هنوز آماده‌ی مکالمه به زبان انگلیسی نشده اید. صبر کنید تا زمانی که احساس قدرت بکنید. فراموش نکنید که یادگیری زبان انگلیسی مثل یک مسابقه نیست.

8 پاسخ
 1. اتوسا
  اتوسا گفته:

  سلام ممنون از زحمات شما من دو پیشنهاد دارم
  1-متن کتابهای درسی بسیار ریز میباشد خواهشا رعایت کنید من با ذره بین بعضی لغات را میخوانم 2- کانون زبان ایران یک سایت باز کزده به اسم iliplus که تمام متن کتاب را با صوت و ترجمه گذاشته دیکشنری فازسی هر درس با ویس هر لغت که خیلی جالبه حتما برید گوگل سرچ کنید iliplus
  ببینید چقدر جالبه ؟
  ممنون میشم شما هم اینکار را بکنید

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام آتوسای عزیز، ممنونیم از توجهتون و خوشحالیم که دیدگاهتون را با ما در میون گذاشتید.
   درباره سایز متن‌ها باید خدمت شما عرض کنیم که کتاب‌ها درست با قطع و اندازه فونت نسخه اصلی کتاب چاپ می‌شوند و البته چاپ این کتاب‌ها توسط ناشر انجام می‌شود نه موسسه ایران اروپا. با این وجود، پیشنهاد شما رو با ناشر مطرح خواهیم کرد.
   از پیشنهاد شما در مورد گذاشتن پاسخنامه و فایل‌های صوتی کتاب‌ها بسیار ممنونیم و حتما برای اینکه متریال‌های آموزشی را از طریق سایت با زبان آموزان به اشتراک بگذاریم برنامه‌‌هایی داریم. برای مثال، امکان دانلود Worksheet های کلاس های بحث آزاد در صفحه Idea Box سایت وجود دارد.

   پاسخ
 2. Arad
  Arad گفته:

  سلام من وقتی خودم تنهام و با خودم صحبت میکنم خیلی روون و خوب صحبت میکنم اما تو جمع خیلی استرس میگیرم هول میکنم

  پاسخ
 3. Jafari
  Jafari گفته:

  سلام من خیلی مشکل شنیداری دارم
  وقتی طرف مقابلم باهام صحبت میکنه اصلا متوجه نمیشم که داره چی میگه خیلی هم فایل های صوتی گوش دادم اما تقریبا بی فایده

  پاسخ
 4. Eskandari
  Eskandari گفته:

  سلام من زبانم در حد متوسط هست و تصمیم گرفتم در حد پیشرفته روش کار کنم و میخواد بصورت خودآموز خودم ادامه بدم سایت آموزشگاه زبان ایران اروپا رو دیدم و از اطلاعاتش استفاده کردم ایشالا که بتونم با کمک شما ادامه بدم

  پاسخ
 5. ترنم.
  ترنم. گفته:

  از مطالبتون در مورد ترس از مکالمه زبان انگلیسی خود را با استفاده از این 6 نکته بر طرف کنید، خیلی ممنونم. چون خیلی ها فکر میکنن چون از زبان مدرسه چیزی یاد نمیگیرن آموزشگاه ها هم همینطور، درصورتی که موسسه ایران اروپا عالی.

  پاسخ
 6. FATEMEH
  FATEMEH گفته:

  ممنون از نکات کلیدی که در رابطه با ترس از مکالمه زبان انگلیسی خود را با استفاده از این 6 نکته بر طرف کنیم. روخوانی مطالب انگلیسی و پرسش و پاسخ خیلی کمکمون میکنه.

  پاسخ
 7. Marjan
  Marjan گفته:

  ترس از هر چیزی برابر با عدم پیشرفت هست، ترس از مکالمه زبان انگلیسی رو باید از وجود خودمون حذف کنیم.

  پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *