چگونگی نوشتن متن انگلیسی

چگونه می‌توانیم یک متن انگلیسی بنویسیم؟

اگر در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید یا در شغلی مشغول به کار هستید که ممکن است روابط بین‌المللی داشته باشید، پس لازم است مهارت نوشتن یک متن انگلیسی را به دست آورید. در این مطلب ما سعی داریم با بیان چند نکته در مورد نوشتن متن انگلیسی، یک راهنمای کلی پیش روی شما بگذاریم. برای آنکه بتوانید به‌خوبی یک متن انگلیسی بنویسید، لازم است از اصول گرامری و قواعد نگارشی اطلاع کامل داشته باشید. رسمیت متن را مدنظر قرار دهید و سعی کنید در جایگاه‌های مناسب، از اصطلاحات عامیانه استفاده کنید. یک کتاب راهنما تهیه کنید و مطالب مندرج در آن را با تمرین‌های مکرر، به مهارت‌های خود تبدیل کنید.

آنچه در نوشتن یک متن انگلیسی به شما کمک می‌کند

آیا تابه‌حال اقدام به نوشتن یک متن انگلیسی کرده‌اید؟ آیا می‌دانید برای نوشتن یک متن انگلیسی نیاز به چه مهارت‌هایی دارید؟ رعایت چه نکاتی برای نوشتن یک متن انگلیسی ضروری است؟  به اندازه کافی با گرامر برای نوشتن یک متن انگلیسی آشنایی دارید؟

مهارت نوشتن یک متن انگلیسی به‌مراتب از پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به مهارت مکالمه، برخوردار است. هنگام مکالمه رودررو، می‌توانید از زبان بدن و اشاره نیز برای رساندن منظور و مفهوم کلام خود استفاده کنید؛ اما در یک متن مکتوب، لازم است موارد زیر رعایت شود تا منظور نویسنده به‌درستی منتقل شود؛

 • نکات گرامری رعایت شوند
 • بهترین لغات ممکن انتخاب شود
 • جملات کوتاه اما رسا و گویا بیان شود
 • اصول نگارشی رعایت شوند
 • از اصطلاحات و عبارات عامیانه به‌درستی استفاده شود

اهمیت مهارت نوشتن متن انگلیسی

مهارت نوشتن متن انگلیسی، برای افراد و موقعیت‌های مختلفی کاربرد دارد. اگر قصد دارید برای ادامهٔ تحصیل به خارج کشور سفر کنید یا در پستی مشغول به کار هستید که روابط بین‌المللی یا ارباب‌رجوع انگلیسی دارید، لازم است مهارت نوشتن یک متن انگلیسی را کسب کنید. نوشتن نامه یا یک متن و گزارش کاری به زبان انگلیسی، از اصول و قواعد خاصی برخوردار است که لازم است بامطالعه و تمرین، این مهارت را کسب کنید.

چنانچه شما مدرس زبان انگلیسی باشید، لازم است مهارت فوق را به دست آورید تا بتوانید آن را به زبان‌آموزان کلاس خود آموزش دهید. بدیهی است آنچه را خود به آن مسلط نباشید، نمی‌توانید به شخص دیگری آموزش دهید.

معرفی یک کتاب راهنمای نوشتن 

: این کتاب یکی از بهترین و جامع‌ترین منابع تقویت مهارت نوشتن است. در این کتاب موضوعات و نکات مختلف نوشتن مقاله و متن انگلیسی، در چارچوب مثال‌هایی ارائه می‌شود و تمریناتی نیز مطابق با آن نکات در نظر گرفته‌شده است. این کتاب با ارائهٔ مباحث گرامری در متن‌های مختلف، راهنمای کامل و جامعی برای زبان‌آموزانی است که قصد ارتقا به سطح پیشرفته را دارند.

1- افزایش مهارت نوشتن با تمرین به هر بهانه‌ای 

اگر می‌خواهید در نوشتن انواع متن‌های انگلیسی، به تبحر کامل برسید، بهتر است تمرین و تمرین و تمرین کنید. به هر بهانه‌ای، قلم دست بگیرید و یک متن بنویسید. اگر لغات مربوط به یک موضوع جدید را یاد گرفته‌اید، سعی کنید یک یا دو متن تمرینی مربوط به آن موضوع بنویسید. به اخبار زبان انگلیسی گوش دهید و به لغات جدید توجه کنید. موضوعات اخبار روز، می‌تواند موضوع مناسبی برای تمرین نوشتن متن انگلیسی باشد.

یکی دیگر از راه‌های تمرین نوشتن متن انگلیسی، داستان‌نویسی است. مهم نیست داستان شما واقعی باشد یا خیالی، مهم این است بتوانید با یک موضوع پیش بروید و یک متن طولانی بنویسید. در طول داستان سعی کنید اتفاقات مختلف را عنوان کنید تا بتوانید لغات مربوط به موضوعات متنوعی را در متن خود بکار ببرید. نامه‌ای به یک دوست قدیمی و تعریف کردن خاطره‌ای برای او، می‌تواند تمرین خوب و جذابی برای نوشتن یک متن انگلیسی باشد.

متون مجلات فارسی را بخوانید و سعی کنید آن متن را با «جملات خود» به زبان انگلیسی بنویسید. تأکید می‌شود سعی کنید متن فارسی را با جملات خودتان به زبان انگلیسی بنویسید. منظور از این روش، اصلاً ترجمه نیست. بلکه نوعی بازگویی به زبان انگلیسی است.

نوشتن یک متن انگلیسی با رعایت قواعد گرامری، استفاده از اصطلاحات عامیانه و افزایش دایرهٔ واژگان، موجب افزایش مهارت صحبت کردن نیز می‌شود. برای آنکه بتوانید خوب صحبت کنید، باید بتوانید خوب بنویسید. چون در نوشتن یک متن انگلیسی، به‌اندازهٔ کافی فرصت دارید فکر کنید و در صورت نیاز متن خود را ویرایش کنید؛ بنابراین می‌توانید با نوشتن‌های مکرر و روخوانی متن‌ها، مهارت صحبت کردن را در خود پرورش دهید.

چگونگی نوشتن متن انگلیسی

2- خلاصه‌نویسی

یکی از روش‌های بسیار مفید و کاربردی که معمولاً در آموزشگاه‌های زبان از زبان‌آموزان خواسته می‌شود، خلاصه‌نویسی متن اصلی درس است. شما می‌توانید از این تمرین در مورد موضوعات و متون مختلف دیگر استفاده کنید. بامطالعهٔ یک متن انگلیسی از هر منبع و کتابی، تلاش کنید که یک خلاصه از آن تهیه کنید و کلمات تخصصی و مهم متن را در خلاصه، به کار ببرید. از تکرار جملات متن مبدأ بپرهیزید و سعی کنید خودتان جملات جدید بسازید.

3-دفترچهٔ لغات و اصطلاحات

یک دفترچهٔ لغات و اصطلاحات  داشته باشید و لغات جدیدی را که یاد می‌گیرد در آن یادداشت کنید. در این دفترچه، لغات جدید و اطلاعاتی همچون part of speech، لغات هم‌معنی و مشابه، لغات مخالف و یک جمله نمونه بنویسید. نوشتن این اطلاعات، موجب می‌شود در هنگام نوشتن متن انگلیسی، ذهن شما به دنبال لغات مشابه و هم‌معنی باشد؛ و در صورت لزوم نیز به لغات مشابه و اطلاعات مذکور دسترسی آسان داشته باشید و بتوانید بهترین لغت را انتخاب کنید.

4- رعایت حروف بزرگ

در متن انگلیسی، حرف اول برخی کلمات در جایگاه‌های مختلف جمله، باید به‌صورت حروف بزرگ نوشته شوند. حرف اول اسامی خاص، اسم افراد، شهرها و کشورها و بسیاری موارد دیگر حتماً باید بزرگ نوشته شوند. نکات مربوط به اسامی خاص را یاد بگیرید و در نوشتن متن انگلیسی رعایت کنید.

چگونگی نوشتن متن انگلیسی

5- رعایت جایگاه آپاستروف 

می‌دانید که علامت آپاستروف (`) در ترکیب‌های ملکی و در مخفف شدن‌ها مورداستفاده قرارمی‌گیرد؛ اما دیده می‌شود که برخی زبان‌آموزان در موقعیت‌های مختلفی به‌اشتباه از آپاستروف استفاده می‌کنند. بدیهی است استفاده از آپاستروف در جایگاه نادرست، علاوه بر کاهش ارزش و صحت متن، موجب تغییر معنی و مفهوم جمله نیز شود.

6- نقل‌قول

همانطورکه می‌دانید دو نوع نقل‌قول در زبان انگلیسی وجود دارد: نقل‌قول مستقیم و نقل‌قول غیرمستقیم. علامت گیومه (“…”) را، فقط در نقل‌قول‌های مستقیم استفاده کنید. استفاده از گیومه در نقل‌قول‌های غیرمستقیم، ازلحاظ اصول نگارشی اشتباه است.

7- الگوی نوشتن متن

متون مختلف، الگوهای مختلفی دارند. الگوی متن یک انشاء با الگوی متن یک مقالهٔ علمی یا یک نامهٔ اداری متفاوت است. الگوهای متن‌های مختلف را یاد بگیرید؛ هر بند از یک متن انگلیسی، باید با توجه به ساختار و الگوی مقتضی نوشته شود. به‌طور مثال یک مقالهٔ علمی از بخش‌های مقدمه، تعریف مسئله، روش تحقیق، نتایج و نتیجه‌گیری تشکیل‌شده است.

8-انسجام پاراگراف 

موضوع اصلی را در هر پاراگراف حفظ کنید. جملات کوتاه بنویسید و از موضوع اصلی به حاشیه نروید. به این گمان نباشید که استفاده از کلمات سنگین و جملات پیچیده، موجب افزایش ارزش متن شما می‌شود؛ بلکه هرچه یک متن انگلیسی، ساده و قابل‌فهم‌تر باشد و بتواند با جملات کوتاه و به‌سادگی، منظور نویسند را منتقل کند، از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار است.

9-رسمیت متن 

همان‌طور که می‌دانید، اکثر کلمات زبان انگلیسی دارای چند معنی با کاربردها و زمینه‌های مختلف هستند. لازم است هنگام نوشتن متن انگلیسی دقت کنید و کلمات درست را انتخاب کنید. یکی از معیارهای انتخاب کلمات صحیح، مقدار رسمیت هر متن است. به‌عنوان یک مثال ساده، کلمات hello و hi دو نوع از رسمیت را در سلام گفتن می‌رساند. دقت نکردن به این موارد، از ارزش و اعتبار متن می‌کاهد و در موارد مهم‌تر، موجب القای مفهوم غلط به خواننده می‌شود.

10-اهمیت گرامر در متن انگلیسی 

اهمیت رعایت نکات گرامری در نوشتن یک متن انگلیسی، غیرقابل‌انکار است. نکات مربوط به زمان‌های جمله، ترکیبات وصفی و اضافی، به کار بردن قیود و موصول و بسیاری نکات دیگر، در نوشتن جملات درست و انتقال مفهوم درست، اهمیت ویژه‌ای دارند.

نیازی نیست برای نوشتن یک متن انگلیسی ساده یا یک نامهٔ اداری، گرامر را در سطح پیشرفته یاد بگیرید؛ اما برای نوشتن متون تخصصی همچون مقاله‌های علمی، نیاز دارید نکات گرامری بیشتری را رعایت کنید.

چگونگی نوشتن متن انگلیسی

11-بکار بردن اصطلاحات 

سعی کنید تعدادی از اصطلاحات، عبارت‌های عامیانه و ضرب‌المثل‌های پرکاربرد  زبان انگلیسی را یاد بگیرید. واضح است در نوشتن یک نامهٔ اداری، نیاز چندانی به این اصطلاحات نخواهید داشت امّا برای زیباتر شدن متن یک داستان یا یک مقاله، بهتر است به حد تعادل از اصطلاحات استفاده کنید.

برای آنکه بتوانید جایگاه درست اصطلاحات و عبارت‌های عامیانه را یاد بگیرید، نیاز است مطالعه کنید. همچنین می‌توانید بامطالعهٔ داستان، روزنامه‌های انگلیسی و گوش دادن به اخبار و دیدن فیلم‌های انگلیسی، کاربرد اصطلاحات را یاد بگیرید.

12-اصول نگارشی 

اگر می‌خواهید یک مهارت را در حد پیشرفته یاد بگیرید، باید به تمام نکات آن، توجه کنید. زبان‌آموزانی که درصدد کسب مهارت نوشتن هستند، اغلب از توجه به علائم نگارشی، غافل می‌مانند. همان‌طور که می‌دانید علائم نگارشی، بر مکث‌ها، فواصل بین کلمات و آهنگ بیان جمله‌های خبری و پرسشی مؤثر است. علائم نگارشی موجب زیبایی و درک بهتر جملات می‌شود؛ بنابراین از یادگرفتن علائم نگارشی و جایگاه آن‌ها غفلت نکنید.

13-نکته آخر ؛ پرهیز از انجام یک اشتباه 

از اینکه متن موردنظر خود را به فارسی بنویسید و بعد آن را به انگلیسی برگردانید، به‌شدت پرهیز کنید. این چیزی نیست جز ترجمه از فارسی به انگلیسی. فراموش نکنید که مهارت نوشتن یک متن انگلیسی، یعنی اینکه شما بتوانید منظور خود را به زبان انگلیسی بیان کنید، نه اینکه یک متن فارسی را به انگلیسی ترجمه کنید.

 

4.3/5 - (186 امتیاز)
35 پاسخ
 1. محمودی
  محمودی گفته:

  بنظرم برا کسایی که اول راهن نوشتن اتفاقات روزانه خیلی میتونه کمکشون کنه و اینکه تو موسسه ایران اروپا کتاب هایی که خونده میشه میتونیم ازشون الگو برداری کنیم

  پاسخ
 2. فراهانی-همتا
  فراهانی-همتا گفته:

  املای صحیح ، نگارش صحیح ، یادداشت برداری روزانه و از همه مهمتر شرکت تو کلاسای موسسه زبان به تقویت هر نقصی تو زبان کمک میکنه

  پاسخ
 3. پرتو
  پرتو گفته:

  نوشتن ذهن رو مجبور میکنه که اطلاعات رو به کار بگیره و با اینکار مهارت نوشتاری رو تقویت کنه

  پاسخ
 4. تیناب
  تیناب گفته:

  مطالبتون آموزنده و مفید بود من قبلا که میخاستم بنویسم اول فارسی مینوشتم و بعد اونو به انگلیسی تغییر میدادم ولی اینکار یه اشتباهه نه تنها درست نیست ذهن انسان رو کند میکنه

  پاسخ
 5. Sh.md
  Sh.md گفته:

  بسیار عالی
  کاش زودتر این موارد رو میدونستم سالهاست که زبان میخونم ولی نه اصولی حالا با کمک موسسه زبان شما هم اعتماد به نفسم زیاد شده هم اشتباهاتم کم شده

  پاسخ
 6. مائده خلیلی
  مائده خلیلی گفته:

  شاید این هم بد نباشه که لیست قواعد گرامر رو دم دستمون داشته باشیم و سعی کنیم ازش الگو برداری کنیم و درست نوشتن رو تمرین کنیم

  پاسخ
 7. قندچی
  قندچی گفته:

  من تو یه شرکت بین المللی کار میکنم و آموزش و یادگیری نوشتن نامه های اداری بسیار به شغل و کاراییمون کمک میکنه

  پاسخ
 8. کتابی
  کتابی گفته:

  یک کتاب تحت عنوان pen to paper یه کتاب الکترونزکط هست که برای نوشتن نامه های اداری کمک میکنه

  پاسخ
 9. جواهری
  جواهری گفته:

  یه نرم افزار هست به اسم grammarly که اشکلات گرامری رو توی نوشتمون مشخص میکنه و میتونیم اون ها رو از بین ببریم

  پاسخ
 10. مهران
  مهران گفته:

  سلام خسته نباشید خدمت بهترین آموزشگاه زبان تهران
  ضمن مطالبی که یادداشت کردید بعضی ازسایت های انگلیسی هستند که ما متنمون رو وارد میکنیم و اونجا اشتباهاته گرامری حتی نوشتاری رو بهمون میگه در عرض ۱ الی ۲ ماه میتونیم خودمونو تقویت کنیم

  پاسخ
 11. Laryjany
  Laryjany گفته:

  ممنون از موسسه زبان ایران اروپا که تجربیات کاری و علمی‌شون رو در اختیار ما قرار میدهند

  پاسخ
 12. Ganji
  Ganji گفته:

  مطالبی که از طرف آموزشگاه زبان ارائه شده بسیار دقیق و من هم اون هارو قبول دارم خیلی نوشتن رو دوست داشتم بخاطر همین کارهایی که تو موسسه بهمون میگن رو انجام دادم و الان تا حد متوسطی نوشتار خوبی دارم

  پاسخ
 13. فتاحی
  فتاحی گفته:

  من خیلی از نوشتنم ناراضی هستم ? مطالبی که گذاشتید علاقه مند شدم که دوباره شروع کنم

  پاسخ
 14. فقیهی
  فقیهی گفته:

  سلام
  داخل توضیحات راجع به یک کتابی نوشتید اما اسمش رو نیاوردید میشه لطفا اسمش رو بهمون معرفی کنید

  پاسخ
 15. Fooladvand
  Fooladvand گفته:

  به جرات میشه گفت وبلاگ هایی که تو سایت آموزشگاه زبان میگذارید دقیقا همون مواردی هستند که زبان آموزان برای یادگیری بهش احتیاج دارند

  پاسخ
 16. محرابی
  محرابی گفته:

  کاش سال های زودتری موسسه زبان رو پیدا میکردم خیلی آموزشگاه زبان های متعدد و مختلفی رفتم که اون کارایی و دانش لازمه رو نداشتند

  پاسخ
 17. Vartan
  Vartan گفته:

  درست نوشتید کار دیگه ای که میشه کرد اینه که در مورد یه موضوع خاص یا خاطره ای بتونیم بنویسیم تا کم کم به سطوح بالاتر هم برسیم

  پاسخ
 18. zzzzzzz
  zzzzzzz گفته:

  خیلی خوب بود.فقط من نمیدونم برای نوشتن انشا چجوری تاریخ بنویسیم ?

  پاسخ
  • محمد جهان فر
   محمد جهان فر گفته:

   سلام
   لطفا با کارشناسان پشتیبانی تماس حاصل فرمایید تا در این موضوع راهنمایی لازم انجام شود

   پاسخ
 19. محمدرضا
  محمدرضا گفته:

  سلام عذرمیخوام میخواستم بدونم نوشتن muhammadمحمدبایودرمدارک بین المللی اشکال داره یانه بایدبه صورت mohammadبااوُنوشته بشه

  پاسخ
  • moradi
   moradi گفته:

   نحوه نگارش درست Mohammad می باشد اما برای اطمینان باید به نحوه نوشتن آن در پاسپورتتان توجه نمایید.

   پاسخ
 20. طلیسچی
  طلیسچی گفته:

  من یک روزی هدفم نوشتن یک متن انگلیسی بود و الان دقیقا به این هدف رسیدم

  پاسخ
 21. آمنه کیانی
  آمنه کیانی گفته:

  اصولا تولید محتوا برای اموزش هر چیزی سخت هست، ممنون از تلاشتون

  پاسخ
 22. امیرحسین قاسمی
  امیرحسین قاسمی گفته:

  من همیه تو نوشتن متنهای رسمی اشکال داشتم
  ممنون از نکات به جا و کاربردیتون

  پاسخ
 23. امیر هوشمند
  امیر هوشمند گفته:

  بحث نوشتاری خیلی کمک میکنه به تقویت ذهن ودر نهایت تقویت مکالمه و …..

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *