5 روش موثر در یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی

5 روش موثر در یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی
میانگین 5 (100%) از 2 رای

اصطلاحات زبان انگلیسی از بخش‌های جدانشدنی و غیرقابل انکار مکالمات روزمره و رایج زبان انگلیسی است. یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی به زبان آموز کمک می‌کند تا بتواند در بیان منظور و مفهوم دقیق صحبت‌های خود، به صورتی کارا و موثر عمل کند.

روش‌های مختلفی برای آموزش و یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به، مکالمه با انگلیسی زبانان، گوش دادن به رادیوی انگلیسی، تماشای فیلم های دوزبانه، مطالعه‌ی متون عمومی، و یادگیری از طریق تصاویر اشاره کرد.

اصطلاحات زبان انگلیسی را بشناسیم، یاد بگیریم و در موقعیت‌های مناسب به کار ببریم

قبل از شروع بحث، با چند سوال شروع میکنیم؛

  • اصطلاحات زبان انگلیسی را می شناسید؟
  • آیا به کاربرد این اصطلاحات توجه کرده‌اید؟
  • آیا تاکنون به فکر یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی افتاده‌اید؟

 

 

5 روش موثر در یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی-1

اصطلاح چیست؟ 

اصطلاحات زبان انگلیسی با لفظ Idiom شناخته می‌شود و عبارت شبه جمله‌ای است که معنی آن چیزی غیر از معنی کلمه به کلمه‌ی تشکیل دهنده‌ی کل عبارت است. اصطلاح در تمامی زبان‌های دنیا وجود دارد و لزوم استفاده از آن‌ها در مکالمات روزمره، رسمی و غیررسمی، غیر قابل انکار است.

اصطلاحات، برای اشاره‌ی غیرمستقیم به یک موضوع خاص، بیان مطلبی با گوشه و کنایه و توضیح بیشتر جملات گفته شده، بکار برده می‌شود. اصطلاحات موجب زیباتر شدن و جلوگیری از یکنواختی مکالمه و به نوعی باعث تنوع بخشیدن به کلام می‌شود. شمار اصطلاحات زبان انگلیسی به بیش از 25000 هزار عبارت می‌رسد.

از آنجایی که در بسیاری از منابع آموزشی، سرفصل “عبارات و اصطلاحات زبان انگلیسی” به فراموشی سپرده شده‌است، کمتر زبان‌آموزی را می‌بینیم که با این مبحث آشنایی کافی داشته‌باشد. در صورتی‌که یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی، از ملزومات یادگیری بهینه‌ی زبان است.

 

چرا باید اصطلاحات زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟ 

آنچه در منابع مختلف از زبان انگلیسی یاد می‌گیرید، مجموعه‌ای از تئوری‌هاست که تا وقتی به کار برده نشود، چیزی جز انبوهی از آموخته‌ها نیست. زبان انگلیسی در کتب با زبان انگلیسی در دنیای واقعی، بسیار متفاوت است. یکی از دلایل این تفاوت، اصطلاحات و عباراتی است که در فرهنگ کشور میزبان جا افتاده است و در مکالمات رسمی و غیررسمی استفاده می‌شود. مکالمه‌ای که در آن از عبارات و اصطلاحات استفاده نشود، مکالمه‌ای ساده و ابتدایی است.

 

بدون شک در زبان انگلیسی، همچون سایر زبان‌های دنیا، اصطلاحات و عبارات عامیانه‌ی بسیاری وجود دارد که بکار بردن آنها، به مکالمه‌ی  بهتر و سلیس تر، کمک می‌کــند. اصطلاحات هر زبان، باعث ارسال دقیق‌تر منظور و مفهوم کلام می‌شود. به عبارت دیگر، گوینده برای آنکه منظور صحبت خود را دقیق تر برساند، از یک عبارت کنایه‌ای استفاده می‌کند.

 

فردی که به تازگی وارد زبان دوم می‌شود، لازم است از همان ابتدای آموزش لغات و گرامر، اصطلاحات و عبارات ایهامی و ضرب المثلی را نیز یاد بگیرد. یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی موازی با آموزش مکالمه، لغات و گرامر، باعث می‌شود فرد بتواند جایگاه درست به کار بردن عبارات و اصطلاحات را یادگرفته و حین مکالمات خود از آن‌ها استفاده کند. به این ترتیب به تدریج مکالمه‌ای نزدیکتر به مکالمات رایج و روزمره‌ی انگلیسی انجام می‌دهد.

 

نکته‌ی مهم دیگر این است که برخی اصطلاحات، از نظر گرامری درست نیستند اما به صورت شبه جمله، در مکالمات روزمره استفاده می‌شود. بنابراین لازم است زبان‌آموز آن‌ها را از پیش شناخته و سعی در ترجمه‌ی لغت به لغت آن عبارت نداشته‌باشد؛ در غیر اینصورت به معنی درست و کاربردی نمی‌رسد.

 

در صورت یادگیری عبارات عامیانه و اصطلاحات زبان انگلیسی باعث می‌شود که شما :

  • مکالمه‌هایتان، طبیعی‌تر به نظر برسند.
  • به صورت پیشرفته‌تر و روان تر صحبت کنید.
  • راحت‌تر بتوانید به زبان انگلیسی صحبت کنید.
  • کاربرد اصطلاحات رسمی و غیررسمی را بشناسید و بتوانید آن‌ها را به درستی و در موقعیت‌های مناسب به کار ببرید.
  • بتوانید یک متن انگلیسی را روان‌تر و دقیق‌تر به زبان فارسی ترجمه کنید.

5 روش موثر در یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی-2

چگونه اصطلاحات زبان انگلیسی را بشناسیم؟ 

همانطور که گفته شد معنی  عبارات عامیانه و اصطلاحات زبان انگلیسی، با معنی جداگانه‌ی کلمات آن عبارت، یکسان نیست. بنابراین چنانچه با عبارتی مواجه شدید که با ترجمه‌ی کلمات آن به معنی متناسب با جمله نرسیدید، بدانید که باید معنی آن عبارت را در میان اصطلاحات بیابید.

بسیاری از عبارات عامیانه و اصطلاحات زبان انگلیسی، از لحاظ گرامری دارای قاعده‌ای نیستند. بنابراین با مشاهده‌ی آن‌ها می‌توان حدس زد که عبارتی اصطلاحی است؛ و میبایست در کتاب راهنما یا دیکشنری مرتبط با اصطلاحات زبان انگلیسی، به دنبال معنی آن باشید.

روش های یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی؛

زبان انگلیسی از مهارت‌های مختلفی تشکیل شده‌است که یادگیری هر مهارت، روش و منابع ویژه‌ای دارد. یادگیری اصطلاحات نیز، نیازمند روش‌های یادگیری موثری است که علاوه بر یادگیری بتوانید آن‌ها را در مکالمات خود به صورت کارآمد استفاده کنید. در غیر اینصورت حفظ کردن عبارات، تاثیری در یادگیری زبان انگلیسی و بهبود مکالمه ندارد.

اکنون 5 روش از مؤثرترین روش‌های یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی را معرفی می‌کنیم. با به کارگیری این روش‌ها، می‌توانید اصطلاحات را یاد گرفته و برای مکالمه‌ای زیباتر، عامیانه و رایج، آن‌ها را به کار ببرید.

روش اول: یادگیری با تصاویر 5 روش موثر در یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی-35 روش موثر در یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی-4

بدون شک یادگیری به کمک تصاویر، از کارآمدترین روش‌های آموزش و یادگیری هر مبحثی است. کتاب‌های آموزشی دروس مختلف را تصور کنید به گونه‌ای که هیچ تصویری میان متون جای داده نشده‌باشد. یکنواختی متن و کلمه، موجب خستگی مفرط شده و یادگیری را کاهش می‌دهد.

تصاویر می‌توانند در بیان مطالب آموزشی، به کمک معلم و دانش آموز بیایند؛ مخصوصاً برای افرادی که حافظه‌ی تصویری بهتری دارند، بسیار کاربرد دارد.

 

 

 

روش دوم: مطالعه‌ی متون عمومی

متون عمومی همچون روزنامه‌ها و کتاب داستان، می‌تواند منبع خوبی از اصطلاحات هر زبان باشد. در متون عمومی و غیررسمی، از اصطلاحات و کنایه‌های بیشتری جهت افزایش جذابیت متن، استفاده می‌شود.

بنابراین می‌توانید با مطالعه‌ی این متون، به صورت کاربردی با اصطلاحات آشنا شده و جایگاه آن ها را یاد بگیرید. به خاطر داشته‌باشید در مطالعه‌ی متون، یک دیکشنری یا راهنمای اصطلاحات در اختیار داشته‌باشید.

 

روش سوم:  فیلم ببینید  

فیلم‌های زبان اصلی با زیرنوبس فارسی، منبعی بسیار قوی از اصطلاحات زبان انگلیسی است. همانطور که در مکالمات روزمره، از اصطلاحات استفاده می‌شود، تماشای این فیلم‌ها می‌تواند بسیار مؤثّر باشد. همچنین با دیدن فیلم‌ها می‌توانید موقعیت به کاربردن اصطلاحات و عبارات عامیانه را بهتر یاد بگیرید؛ حتی لحن و مقدار رسمیت اصطلاحات، بیشتر رعایت می‌شود.

از طرفی برخی عبارات و اصطلاحات هستند که ممکن است معنی کنایه‌ای در چارچوب ادب اجتماعی نداشته باشند، لازم است آن‌ها را یاد بگیرید، هرچند نخواهید هرگز از آن‌ها استفاده کنید؛ این دسته از اصطلاحات را به راحتی می‌توانید از طریق تماشای فیلم‌ها و سریال‌ها یاد بگیرید.

 

روش چهارم: یک دوست انگلیسی زبان پیدا کنید

با وسعت روزافزون نقش اینترنت و فضای مجازی در زندگی روزمره‌ی انسانها، می‌توانید بهترین استفاده را از ارتباطات ببرید. در شبکه‌های مجازی مختلف همچون فیس بوک و اینستاگرام، می‌توانید به راحتی به دنبال یک دوست انگلیسی زبان باشید. با اون صحبت کنید و در میان مکالمه، به عبارات عامیانه و اصطلاحاتی که او به کار می‌برد، توجه کنید.

بسیار افرادی هستند که در این مسیر مایل هستند به شما کمک کنند. به عنوان مثال افرادی که به دانستن هر چه بیشتر در مورد فرهنگ‌های دیگر کشورها علاقمندند، می توانند دوستان و معلمان خوبی برای شما باشند. در مکالمات شما و دوستتان، او از فرهنگ شما یاد می‌گیرد و شما از زبان مادری او.

 

روش پنجم: رادیوی انگلیسی زبان گوش کنید

برنامه‌های رادیویی از تنوع خوبی برخوردارند. نمایش‌های رادیویی، مصاحبه‌ها و اخبار، منبع بسیار غنی از مکالمه و اصطلاحات رایج است. برای تقویت مهارت شنیداری خود می‌توانید به برنامه‌های رادیویی کودکان گوش کنید. لازم به ذکر است برنامه های تلویزیونی و رادیویی کودکان، از مؤثرترین روش های تقویت مهارت شنیداری است.

البته واضح است زبان آموزی که در مرحله‌ی ابتدایی آموزش زبان است، از مهارت شنیداری خوبی برخوردار نیست. با گذشت زمان و تقویت مهارت شنیداری خود، می‌توانید به رادیویی که به زبان انگلیسی اجرا میکند گوش کنید.

از دیگر مزایای گوش کردن به رادیو، عدم محدودیت مکان و زمان است. حین رانندگی، انجام امور منزل یا حتی هنگام خواب می‌توانید به رادیو گوش کنید. از کوچکترین فرصت‌ها بهترین استفاده را ببرید.

 

کلام آخر:

روش‌های یادگیری متفاوت و متنوع است. آنچه مهم است اینست که روحیات و ویژگی‌های شخصیتی خود را بشناسید و روش یادگیری متناسب با خود را انتخاب کنید. فردی که حافظه‌ی تصویری خوبی دارد، بهتر است از یادگیری به کمک تصاویر استفاده کند و فردی که حس شنوایی قوی تری دارد، منابع صوتی برایش مثمر ثمر تر خواهد بود.

آنچه یادگرفته اید به کار ببرید. اگر حتی ساده‌ترین مهارت ها را تمرین نکنید، بدون شک فراموششان خواهید کرد. اصطلاحات زبان انگلیسی را یاد بگیرید و حتما سعی کنید در تمرین‌های مکالمه و انشاء های خود استفاده کنید. بدین ترتیب می‌توانید به خوبی مکالمه‌ی رایج را یاد بگیرید.

0 نظر

نظر شما مهم است!

شما درباره این نوشته چه فکر می‌کنید؟
مننظر نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *