تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی

چگونه دایره واژگان (Vocabulary) خود را تقویت کنیم؟

تقویت دایره واژگان (Vocabulary) وسیع و قابل قبول، یکی از مهم‌ترین مهارت‌های لازم در یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری است. گفته شده که با بلد بودن کلمات و ضعیف بودن در گرامر شاید اشتباه صحبت کنید، اما دست کم می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید! اما از طرف دیگر اگر دایره واژگان شما ضعیف باشد، گرامر قوی شما چندان به درد شما نخواهد خورد چون ابزار اصلی برقراری ارتباط را در اختیار ندارید!

تقویت دایره واژگان (Vocabulary) در یادگیری زبان انگلیسی یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که هر زبان آموز باید انجام دهد. زبان انگلیسی پرواژه‌ترین زبان دنیا است و همه ساله هم دست کم ده‌ها کلمه جدید به آن اضافه می‌شود. به همین علت است که نه تنها زبان آموزان بلکه استادان و افرادی که دانش وسیعی در زبان انگلیسی دارند هم باید به شکل مستمر به فکر تقویت دایره لغات خود باشند.

تقویت دایره واژگان آنقدر هم که به نظر می‌آید سخت نیست. کافی است چند نکته کلی را رعایت کنید. قبل از اینکه شروع به خواندن این نکات کنید، یک توضیه کلی داریم: برای گرفتن نتیجه بهتر، این نکات را نه تنها برای یک ماه یا یک سال، بلکه برای همیشه رعایت کنید!

یک واژه نامه شخصی داشته باشید.

این روش یکی از قدیمی‌ترین راه‌های تقویت دایره لغات است. خیلی از ما احتمالا تجربه داشتن یک دفتر لغت شخصی را در دوران مدرسه داشته‌ایم. این کار شاید چندان جذاب و مدرن به نظر نیاید اما هنوز هم یکی از بهترین روش‌های تقویت دایره واژگان است.

اگر به نوشتن کلمات در دفتر علاقه ندارید، می‌توانید همین کار را در گوشی تلفن همراه خود انجام دهید! اگر نگران آن هستید که با عوض شدن یا ریست شدن گوشی شما این اطلاعات از دست بروند، اپلیکیشن های زیادی از جمله Evernote وجود دارند که نوشته‌های شما را در یک سرور ابری (Cloud) ذخیره کرده و این اطلاعات تا ابد و از طریق هر دستگاه دیگری در دسترس شما خواهند بود.

تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی

توصیه می‌کنیم به جای آنکه کلمات را به ترتیب الفبایی یادداشت کنید، آنها را در دسته‌بندی‌های موضوعی قرار دهید. برای مثال، یک دسته بندی می‌تواند Cars and Driving نام داشته باشد و شما هم هر واژه مربوط به ماشین، حمل و نقل و رانندگی را در آن دسته یادداشت کنید.

تکرار کنید!

جمله معروفی وجود دارد که می‌گوید “تکرار، مادر یادگیری است.” درک این موضوع بسیار ساده است: روش کار مغز انسان این گونه است که هر چیزی که برایش تکرار می‌شود را بهتر به خاطر سپرده و به کار می‌برد. این موضوع منحصر به تقویت دایره واژگان نیست، حتما مهارت‌های عملی هم اینگونه هستند. بروس لی، کونگ فو کار معروف در این زمینه جمله زیبایی دارد. او می‌گوید:

من از کسی که ده هزار فن مختلف یاد گرفته هراسی ندارم، بلکه از کسی می‌ترسم که یک فن را ده هزار بار تمرین کرده است.

تکرار کلمات جدید را برای خود تبدیل به یک عادت روزمره کنید تا نتایج فوق العاده آن را در عمل مشاهده کنید!

به هر کلمه جدیدی که یاد می‌گیرید مفهوم بدهید.

مطالعه نشان داده که مغز ما کلمات یا جملاتی را بهتر یاد می‌گیرد که به یک تصویر یا مفهوم مشخص لینک شده باشند. برای مثال برای یاد گرفتن واژه Crunchy (به معنی ترد و شکننده) می‌توانید آن را به چیپس‌های کرانچی داخل سوپرمارکت‌ها ربط بدهید که معنی آن را بهتر درک کنید. این ارتباط‌ها فقط کافی است از نظر خود شما درست باشند و لزومی ندارد برای همه از نظر منطقی با عقل جور در بیایند.

مطالعه کنید!

اهمیت مطالعه دیگر نیازی به توضیح ندارد. خواندن متن از هر نوع؛ چه کتاب باشد و چه روزنامه و چه محتوای آنلاین، یکی از بهترین‌ روش‌های تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی است. با این کار نه تنها همیشه کلمات جدیدی یاد می‌گیرید بلکه آنها را در جمله مشاهده کرده و کاربرد آنها را هم بهتر فرا خواهید گرفت.

کلمات را تجزیه و تحلیل کنید.

در هنگام خواندن متن، تا حد امکان وابستگی خود به دیکشنری را کم کرده و به جای آن هر وقت کلمه جدیدی می‌بینید سعی کنید معنی آن را در متن حدس بزنید. بعد از گذشت مدتی کوتاه، خواهید دید که این کار آنقدر هم دشوار نیست. حدس زدن معنی کلمات با توجه به محتوا، یکی از مدرن‌‎ترین روش‌های تقویت دایره لغات است و قطعا ارزش امتحان کردن را دارد چون در آزمون‌های بین المللی مثل آیلتس یا PTE ، به شدت به این مهارت نیاز خواهید داشت.

اطراف خود را زیر نظر بگیرید.

همین که تعدادی کلمه در دفتر واژگان خود یادداشت کردید، سعی کنید با دقت به محیط اطراف دقت کنید تا ببینید این کلمات چطور و در کجا استفاده می‌شوند. این کلمات را ممکن است در آهنگ‌ها، فیلم‌ها، روزنامه‌ها و بسیاری جاهای دیگر ببینید و بشنوید. اگر به شکل مستمر حواستان به این موضوع باشد و با اشتیاق به دنبال یافتن نمونه‌های مختلف از کاربرد کلمات جدید باشید، می‌توانید معنی‌های دیگر و فرم‌های ترکیبی آنها را هم یاد بگیرید.

به یاد داشته باشید که دانستن کاربرد کلمات از دانستن معنی آنها بسیار مهم‌تر است.

از بازی‌ ها و اپلیکیشن ها استفاده کنید.

این کار یکی از بهترین روش‌های تقویت دایره واژگان در زبان انگلیسی است. این روزها اپلیکیشن‌های فراوانی وجود دارند مثل Duolingo، Memrise و QuizUp که قبلا هم درباره بعضی از آنها توضیح داده‌ایم و می‌توانید در اینجا درباره اپلیکیشن های یادگیری زبان انگلیسی بیشتر بخوانید. نکته دیگر این است که این اپ ها معمولا به شکل واژه محور (Vocabulary Centered) به آموزش زبان انگلیسی پرداخته و از روش تکرار برای آموزش واژگان استفاده می‌کنند.

تقویت دایره واژگان زبان انگلیسی

این اپ ها همیشه در دسترس هستند و معمولا محدودیت زمانی خاصی ندارند، پس می‌توانید هر وقت می‌خواهید از آنها استفاده کنید.

بعضی از این اپلیکیشن ها مثل Scrabble یا Crosswords به شکل بازی طراحی شده اند و به تقویت دایره لغات انگلیسی شما کمک فراوانی می‌کنند.

از هر چیزی که یاد می‌گیرید به صورت فعال استفاده کنید.

خود را محدود به استفاده از اپلیکیشن‌ ها و یا تکرار کلمات جدید نکنید. واقعیت این است که شما زمانی می‌توانید ادعا کنید کلمات جدیدی یاد گرفته‌اید که بتوانید آنها را در زندگی واقعی و در صحبت‌های روزمره به کار ببرید. پس با افراد دیگر وارد بحث و گفتگو شده و تلاش کنید کلمات جدید را با اعتماد به نفس وارد جملات خود کرده و کلمات جدید را به همین شکل تمرین کنید.

انگیزه خود را حفظ کنید.

انگیزه داشتن، استخوان بندی یادگیری هر چیز جدید از جمله واژگان انگلیسی است. برای تقویت دابره واژگان (Vocabulary) زبان انگلیسی، حس کنجکاوی را در خود تقویت کنید تا هر روز کلمات جدید یاد بگیرید. داشتن انگیزه درونی است که به شما کمک می‌کند پیشرفت خود را حفظ کرده و همیشه به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود برسید.

برای خود هدف تعیین کنید.

اجرای این بند بسیار مهم است. بسیاری از زبان آموزان خیلی از نکات بالا را رعایت می‌کنند اما تعیین نکردن دقیق اهداف است که باعث می‌شود انگیزه آنها کم شده یا حتی کلا بیخیال یادگیری زبان انگلیسی شوند.

همیشه بهتر است برای خود تعداد مشخصی کلمه برای یادگیری از یک روز یا هفته مشخص کنید و سعی کنید از آن تعداد جلوتر هم نروید.

یادگیری زبان انگلیسی درست همانند کاشتن بذری داخل یک گلدان است که تا این گیاه سبز شده و گل بدهد، نیاز به آبیاری و مراقبت مستمر دارد. شما نمی‌توانید یک هفته به این گلدان آب داده و یک هفته هم به حال خود رهایش کنید!

ممکن است میزان تمرین مورد نیاز در ابتدای کار خیلی زیاد نباشد اما رفته رفته این ضرورت بیشتر احساس شده و شما هم باید هر چه به سطوح بالاتر می‌رسید تمرین را بیشتر کنید.

پیشنهاد ویژه ما: شرکت در کلاس های Lords of Words

شرکت در کلاس Lords of Words که یکی از کلاس های جانبی رایگان ارائه شده در موسسه ایران اروپا است، به فراگیری اختلاف‌های معنایی بین واژگان کمک کرده، درک عمیقی از مقوله Vocabulary و Word Choice به زبان آموز می‌دهد و به پیشرفت آنها در انتخاب آگاهانه و صحیح واژگان در گفتار و نوشتار کمک شایانی می‌کند. در واقع در انتهای هر جلسه از این کلاس،  زبان آموز با مجموعه جامعی از واژگان در یک تِم خاص اشنا می‌شود و صرفا معنای آنها را یاد نمی‌گیرد، بلکه درک عمیقی از آن واژگان پیدا کرده و آنها را با تمام شَم زبانی خودش حس می‌کند. ناگفته نماند که در طول کلاس، انواع مختلفی از فعالیت‌ها جهت تمرین و تکرار واژگان تدریس شده نیز ارائه می‌شوند.

شما از چه روش‌هایی برای تقویت دایره واژگان خود استفاده می‌کنید؟ ما را از نظرات و تجربیات خود محروم نکنید!

4.1/5 - (27 امتیاز)
9 پاسخ
 1. سهیل فاقه
  سهیل فاقه گفته:

  Ever note شاید برنامه ای کاربردی با‌شه اما قطعا گزینه های بهتری هم وجود داره
  مثلا برنامه ای مثل Quizlet که قابلیت های زیادی مثل ایجاد فلش های مختلف که میشه با دیگران به اشتراک گذاشت و ایجاد کلاسهای مدون که میتونه عضو داشته باشه و از طرف مدرس طرح درس بشه و همچنین تلفظ کلمات و… رو دارا هستش
  یا مثلا برای هر کدوم پسوورد کذاشته بشه و…
  و حتی پیشنهاد میکنم از طرف موسسه برای اهداف و سطوح مختلف این فلش کارتها ایجاد بشه و این خودش میتونه یه قسمتی از و زحمات اساتید رو که سر کلاس قراره برای لغت یا ضرب و اموزش phrasal verb ها و… گذاشته بشه رو راحت تر کنه و شاید تو وقتشون صرفه جویی ایجاد کنه

  پاسخ
 2. یاسر سرمدی
  یاسر سرمدی گفته:

  واسه افزایش دایره لغات هم میتونیم کتاب هایی که تو موسسه زبان میخونیم رو تهیه کنیم و لغاتش رو کار کنیم یا اینکه مواردی رو که بلد نیستیم یادداشت برداری کنیم تا بهمون کمک کنه

  پاسخ
  • محمد جهان فر
   محمد جهان فر گفته:

   قطعا میتونه کمک کنه و برای خردی کتاب ها میتوایند از فروشگاه ایران اروپا استفاده کنید

   پاسخ
 3. Naser zeynali
  Naser zeynali گفته:

  سلام وقت بخیر
  بحث های آزادی تو کلاس های ایران اروپا برگزار میشه و هر کدوم برای یه موضوعی هستند رو میتونیم بعنوان یه منبع برا افزایش دایره لغات خودمون استفاده کنیم

  پاسخ
 4. Nasrin
  Nasrin گفته:

  کلاسهای بحث آزادتون میتونه کمکی در افزایش دایره ی لغات داشته باشه؟

  پاسخ
 5. سید مهدی
  سید مهدی گفته:

  سلام علیکم
  خیلی متشکرم؛ از مطالب سایت شما استفاده کردم/می‌کنم.

  پاسخ
 6. سحر
  سحر گفته:

  از نظر من هم تکرار مادر یادگیری هستش هر چقدر که یه مطلب رو تکرار و تمرین کنیم ملکه ذهنمون میشه و دیگه فراموش نمیشه.

  پاسخ
 7. کوثر
  کوثر گفته:

  من کتاب ۵۰۴ رو واسه تقویت لغات انگلیسی گرفتم و دارم مطالعه میکنم به نظر شما این کتاب خوب هستش و میتونه به موفقیتم کمک کنه یا نه؟.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *