گرامر زبان انگلیسی در مدرسه و نکات یادگیری گرامر

گرامر زبان انگلیسی بخش جدانشدنی زبان انگلیسی است. برخی دانش‌آموزان و معلمان بر این عقیده هستند که نیازی نیست دانش‌آموزان در مقاطع تحصیلی مدرسه‌ای، به گرامر بپردازند. درصورتی‌که با رعایت نکاتی که در این مقاله ارائه‌شده است، می‌توانند بخش عمده‌ای از مشکلات گرامری خود را حل کنند. دانش‌آموزان باید به اهمیت گرامر آگاه شوند و برای فهمیدن آن، تلاش منظم داشته باشند. تدریس افعال و زمان‌ها و صفات، به روش‌های اصولی و منطقی انجام شود تا دانش‌آموزان فرصت کافی برای تمرین مطالب قبلی داشته باشند. کتاب راهنمای زبان عمومی از آرمان اشراقی می‌تواند راهنمای خوبی در منزل باشد.

 

بدیهی است برای یادگیری هر زبان، توجه به یک بعدازآن، نتیجهٔ مطلوبی برای زبان‌آموز نخواهد داشت. اصول و قواعد ساخت جمله، زمان افعال، قیود و… از مباحث مهم دستور زبان هستند که لازم است در مکالمه‌ها و نوشته‌ها رعایت شود. زبان انگلیسی، از اهمیت ویژه‌ای به‌عنوان زبان بین‌المللی برخوردار است. این زبان به‌عنوان زبان دوم در مدارس آموزش داده‌می‌شود اما اغلب دانش‌آموزان از این درس، ذهنیت خوبی ندارند. علی‌الخصوص مباحث گرامری برای اکثرشان، سخت تلقی شده و ترجیح می‌دهند سؤالات بخش گرامر را در امتحانات، سفید بگذارند. درصورتی‌که با رعایت نکاتی چند از طرف دانش‌آموزان و معلمان، این مبحث می‌تواند ملکهٔ ذهن دانش‌آموزان شده و در یادگیری سایر مباحث زبان انگلیسی، کمک‌کننده باشد. لذا در این مطلب سعی داریم نکاتی برای تدریس بهتر و یادگیری بهینهٔ گرامر زبان انگلیسی، در اختیار شما قرار دهیم.

 

چند نکته در مورد تدریس و یادگیری گرامر زبان انگلیسی بخوانید 

 

معلمان درس زبان انگلیسی، با دانش‌آموزانی مواجه می‌شوند که یادگیری زبان انگلیسی علی‌الخصوص مبحث گرامر را برای خود غیرممکن می‌دانند. بامطالعهٔ آسیب‌شناسی روش‌های تدریس و یادگیری گرامر زبان انگلیسی، به این نتیجه می‌رسیم که می‌توان این مشکل را نیز برای دانش‌آموزان حل کرد. به ادامهٔ مطلب توجه کنید.

1-تفکر اشتباه اول درباره گرامر زبان انگلیسی

برخی دانش‌آموزان ترجیح می‌دهند از سؤالات گرامر در امتحانات زبان انگلیسی صرف‌نظر کنند. ازنظر این دسته از دانش‌آموزان، یادگرفتن گرامر زبان انگلیسی، تأثیر چندانی در سایر مهارت‌های زبان انگلیسی ندارد؛ و همچنین به دلیل اینکه از بخش گرامر، سؤالات کمی در امتحانات درس زبان انگلیسی طرح می‌شود، می‌توان از نمرهٔ این بخش، چشم‌پوشی کرد.

 

گرامر زبان انگلیسی-1

 

اما، تأسف‌بارتر ازنظر دانش‌آموزان در مورد گرامر، توصیهٔ آن دسته از معلمانی است که خودشان به دانش‌آموزان پیشنهاد می‌دهند در هنگام امتحانات، زمان خود را برای مطالعهٔ بخش‌های گرامر زبان انگلیسی، صرف نکنند! نقص سیستم آموزشی مستقر در مدارس دولتی کشور، آسیب جدی به تفکر، تلاش و آیندهٔ دانش‌آموزان وارد می‌کند. نتیجهٔ این سیستم، دانش‌آموزانی خواهد بود که تعدادی محدود لغت یاد گرفته‌اند درصورتی‌که ساخت جملات کلیشه‌ای و سادهٔ زبان انگلیسی را نیز بلد نیستند.

لازم است اهمیت گرامر زبان انگلیسی برای دانش‌آموزان تشریح شده و از آن‌ها خواسته شود تا تلاش خود را به‌طور موزون و هماهنگ در تمام بخش‌های زبان انگلیسی ادامه دهند. غیرممکن است زبان‌آموز تمام جملات زبان انگلیسی را حفظ کند و هرگز نیازی به ساخت جملهٔ جدید نداشته باشد. لذا نیاز به گرامر زبان انگلیسی، همگام با یادگیری و بکار بردن زبان انگلیسی، در جریان است.

2-تفکر اشتباه دوم 

مقایسهٔ ساختار گرامر زبان انگلیسی با قواعد دستور زبان فارسی کاملاً اشتباه است. باکمی دقت در مباحث ابتدایی هر دستور زبان، متوجه خواهید شد تفاوت‌های اساسی در دستورهای دو زبان وجود دارد. ترتیب اجزای جمله، ترتیب صفات، زمان افعال، ترتیب و جایگاه قیود جمله و بسیاری مباحث دیگر، ازجمله تفاوت‌های اساسی دستور زبان فارسی و گرامر زبان انگلیسی است.

بنابراین چنانچه گرامر زبان انگلیسی را مطابق با روش دستور زبان فارسی، یاد بگیرید یا به کار ببرید، به‌زودی دچار مشکل اساسی در زبان انگلیسی خواهید شد. آنچه واضح است تفاوت اصول دو زبان است. لذا هر زبان را منفک از دیگری و با خصوصیات ویژهٔ خودش یاد بگیرید.

 

3-سخنی با زبان‌آموزان و دانش‌آموزان 

روی سخن این پاراگراف با زبان‌آموزان و دانش‌آموزانی است که قصد دارند مانع گرامر را از جلوی راه خود حذف کنند. این را بدانید یکی از دلایل ترس از چیزی، عدم شناخت آن است. پس اگر نسبت به گرامر زبان انگلیسی، حالت تدافعی و احساس گریز دارید، به این دلیل است که شناختی از گرامر ندارید. مسلماً نگاه کردن به یک کوه هم از دور، فکر صعود را سخت جلوه می‌دهد، اما با قدم‌های ابتدایی در مسیر، خواهید دید که حتی کوه هم با قدم‌های کوچک، فتح می‌شود.

بنابراین سعی کنید باراهنمایی معلم خود و تلاش منظم، گرامر زبان انگلیسی را یاد بگیرید. اولین موفقیت‌ها در مسیر یادگیری گرامر زبان انگلیسی، موجب تغییر افکار منفی به مثبت می‌شود و در ادامهٔ مسیر، باعلاقه، اشتیاق و سرعت بیشتری پیش خواهید رفت.

4-اولویت تدریس با گرامر یا لغت؟

اغلب دانش‌آموزان پایهٔ هفتم یا زبان‌آموزانی که در جلسات اول آشنایی با زبان انگلیسی، با مباحث گرامری مواجه می‌شوند، دچار ترس و دلهرهٔ یادگیری این مبحث می‌شوند. روش‌های جدید تدریس زبان انگلیسی، تأکید بر این دارد که آموزش مبحث گرامر زبان انگلیسی با تأخیر چند جلسه‌ای آغاز شود.

 

 

گرامر زبان انگلیسی-2

 

 

ازاین‌رو در جلسات ابتدایی سعی بر این است جملات ساده‌ای همچون سلام و احوالپرسی و معرفی خود، آموزش داده شود. پس‌ازاینکه دانش‌آموزان توانایی یک مکالمهٔ کوتاه و ساده را به دست آوردند،‌ آمادگی ذهنی لازم برای شروع مباحث گرامری را خواهند داشت. به‌عبارت‌دیگر دانش‌آموزان ابتدا کاربرد و معنی جملهٔ “I am a student” را یاد می‌گیرند. سپس در مراحل بعدی نحوهٔ ساخت جمله را یاد می‌گیرند.

 

5-جمله‌سازی با استفاده از فرمول 

برخی کتاب‌های آموزش گرامر زبان انگلیسی، انواع جمله را از طریق فرمول‌ها آموزش می‌دهند. آموزش از طریق فرمول به این صورت است که یک فرمول کلی برای تمام جملات خبری و پرسشی گفته می‌شود. سپس با استفاده از همان فرمول، اجزای جملات، به ترتیب جایگذاری می‌شوند. به مثال زیر توجه کنید.

فرمول جمله خبری:

قید زمان + قید مکان + قید حالت + مفعول یا مسند + فعل + فاعل

مثال:

Ali was in this restaurant last night.

فرمول جملات سؤالی:

نوع اول: جملات سؤالی با «آیا»:

? + قید زمان + قید مکان + قید حالت + مفعول + فعل اصلی + فاعل + فعل کمکی

مثال:

Do you like yellow?

نوع دوم: جملات سؤالی با Wh ها:

? + قید زمان + قید مکان + قید حالت + مفعول + فعل اصلی + فاعل + فعل کمکی + کلمهٔ پرسشی Wh

مثال:

What color do you like?

فرمول‌های فوق، کامل‌ترین و کلی‌ترین فرمول ساخت جمله‌های خبری و پرسشی است. بنا به مقتضیات جمله‌های خبری، ممکن است هرکدام از قیدها یا فعل کمکی، حذف شود. بدیهی است هر جمله‌ای متشکل از حداقل دو جزء فاعل و فعل است. در جمله‌های سؤالی با کلمات پرسشی نیز، آنچه مورد سؤال است حذف می‌شود.

بنا به تجربهٔ مدرسان، مشاهده‌شده است بسیاری از زبان‌آموزان با استفاده از این فرمول‌ها، توانایی ساخت جملات متنوع بسیاری را کسب کرده‌اند.

6-روش تدریس افعال و زمان‌های گرامر زبان انگلیسی

همان‌طور که می‌دانید گرامر زبان انگلیسی شامل سه زمان اصلیِ گذشته، حال و آینده است که هرکدام از آن‌ها شامل زمان‌های فرعی دیگری نیز هستند. واضح است یادگیری تمام این زمان‌ها برای دانش‌آموزان و زبان‌آموزان مبتدی، بسیار سخت است؛ بنابراین لازم است ترتیب تدریس زمان‌ها، از آسان به سخت رعایت شود.

 

گرامر زبان انگلیسی-3

 

ترجیحاً ابتدا زمان‌های اصلی و به‌تدریج، زمان‌های فرعی به دانش‌آموزان تدریس شود. با این روش، دانش‌آموزان می‌توانند در طول یادگیری زمان‌های فرعی، از زمان‌های اصلی در جملات خود استفاده کنند تا به تبحر کامل در زمان‌های اصلی برسند.

یادگیری تدریجی زمان‌ها موجب می‌شود دانش‌آموزان فرصت کافی برای تمرین هر مبحث داشته باشند. با تمرین و تکرار هر مبحث، ذهن دانش‌آموزان آمادگی لازم برای یادگیری مبحث جدید و مرتبط را پیدا می‌کند.

 

 

7-تمرین کنید

 

اگر قصد دارید مهارت قابل قبولی در گرامر زبان انگلیسی به دست آورید، باید در خارج کلاس نیز فعال باشید. هر مبحثی از گرامر زبان انگلیسی را که یاد می‌گیرید، حتماً تمرین کنید. بهترین تمرین برای مباحث مختلف گرامری، جمله‌سازی و نوشتن متن است. سعی کنید متن خود را بیش از یک پاراگراف ادامه دهید تا بتوانید در جملات مختلف، از آموخته‌های جدیدتان استفاده کنید.

 

 

8-یادگرفتن تشابهات 

 

در مباحث گرامر زبان انگلیسی، برخی عناوین از شباهت ظاهری با یکدیگر برخوردارند. از مباحثی که شباهت بسیاری با یکدیگر دارند، ضمایر فاعلی و مفعولی است. به جدول زیر توجه کنید.

شخص ضمایر فاعلی ضمایر مفعولی
من I me
تو you you
او she / he / it her / him / it
ما we us
شما you you
آن‌ها they them

 

همان‌طور که می‌بینید شباهت ضمیر فاعلی و مفعولی، ممکن است امکان خطا را برای زبان‌آموزان و دانش‌آموزان به وجود آورد؛ بنابراین تدریس این دو مبحث به‌صورت مقایسه‌ای می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. قبل از تدریس این مبحث، دانش‌آموز باید به مبحث فاعل، مفعول و ضمایر زبان فارسی  کاملاً آشنا باشد.

مثال:

ضمیر فاعلی:

She teaches to this class.

ضمیر مفعولی:

She teaches me.

 

9-معرفی یک کتاب

 

یک کتاب راهنمای گرامر زبان عمومی در منزل داشته باشید. کتاب‌های بسیاری با عناوین مختلف در کتاب‌فروشی‌ها هستند که می‌توانند پاسخ مناسبی برای سؤال‌های گاه‌وبیگاه شما داشته باشند؛ اما کتاب «زبان عمومی» به تألیف «آرمان اشراقی» یکی از مطمئن‌ترین کتاب‌های آموزش گرامر به تفکیک موضوعات است. این کتاب راهنمای خوبی برای دانش‌آموزان و زبان‌آموزان تا مقطع آزمون کارشناسی ارشد (به‌غیراز رشته‌های زبان انگلیسی) است.

این کتاب به‌صورت نکته‌وار، واضح و شیوا، مباحث گرامر زبان عمومی را تدریس کرده و مثال‌ها و تمرین‌هایی را برای درک هرچه بهتر مفاهیم آورده است.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *