استفاده از تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان

استفاده از تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان
میانگین 5 (100%) از 1 رای

یادگیری زبان انگلیسی با تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان در حال حاضر آسانتر و قابل دسترس تر از سابق شده است. شاید اگر سابق بر این تنها راه یادگیری استفاده از یک معلم و یا حضور در یک کلاس آموزش بود در حال حاضر ابزارهای دیگری نیز به این حیطه ورود کرده‌اند، هرچند نمی‌توان تأثیر این ابزارهای جدید را به‌اندازهٔ کلاس و یادگیری از معلم دانست؛ اما مکمل خوبی برای یادگیری هستند.

با گسترش روزافزون علم بشری و تکنولوژی‌های ساختهٔ بشر یادگیری زبان انگلیسی نیز راحت‌تر شده است. ابزارهای تازه‌ای روزبه‌روز در بستر علم به کمک این یادگیری می‌آیند تا در عین راحتی بتوان استفادهٔ مفیدی نیز از آن داشت.

تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان به چه صورت است؟

تکنولوژی یادگیری زبان انگلیسی چه از طریق نرم‌افزارها و چه هوش مصنوعی و سخت‌افزارهای جدید و گجت های دیجیتال یکی از مواردی است که اخیراً بسیار پرکاربرد شده‌اند و مکمل خوبی برای یادگیری در کلاس‌های درس شده‌اند.

تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان از آیتم‌های جدیدی است که می‌توان آن را از موارد مؤثر در فرایند یادگیری بهتر فراگیران قلمداد کرد. این تکنولوژی‌ها چه بر بستر اینترنت و چه به‌صورت فیزیکی می‌توانند راه جدیدی در مسیر یادگیری باشند.

 

چه تکنولوژی‌هایی در حال حاضر برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده می‌شوند؟

 

تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان -2

 

آمار تکنولوژی در حال حاضر از دستان بشر دررفته است، روزی که یک اختراع تازه در این حوزه رونمایی نشود احتمالاً بشری هم در این کرهٔ خاکی نمانده است. از ابزارهای ساده‌تر و پرکاربردتر شروع به معرفی می‌کنیم و سپس رفته‌رفته انواع پیشرفتهٔ تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان را نیز بررسی خواهیم کرد.

۱ دیتا پروژکتور

این مورد بسیار آشنا و مورداستفاده است، حداقل بیشتر ما یک‌بار در کلاس‌های درس با آن مواجه شده‌ایم و فیلم یا یک ویدیوی آموزشی را توسط این پروژکتور در کلاس درس دیده‌ایم. این تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان از ملزومات یادگیری است و البته بسته به نظر استاد می‌توانند از آن استفاده کنند.

از دیتاپروژکتور برای نشان دادن متن یا محتوایی گرافیکی بر پردهٔ بزرگ استفاده می‌کنند، این محتوا می‌تواند تعدادی سؤال، شکلی گرافیکی، یک فیلم آموزشی و هر چیز دیگری بنا به نظر استاد باشد.

در مواردی خود فراگیران نیز می‌توانند برای ارائهٔ مطالبی که قرار است سر کلاس درس برای همه تشریح کنند از این دیتاپروژکتور استفاده کنند تا همه به‌راحتی بتوانند موضوع موردنظر را درک کنند. دیتاپروژکتور در حال حاضر در بیشتر آموزشگاه‌ها وجود دارد و از این حیث مشکلی برای فراگیران وجود نخواهد داشت.

۲ بورد ریکوردر

تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان- 3

همان‌طور که از اسم آن برمی‌آید این ابزار از درسی که طی یک جلسه تدریس می‌شود فیلم آموزشی تهیه می‌کند و از تخته یک فیلم ضبط و استخراج می‌کند؛ و صدای استاد نیز حین تدریس ضبط می‌شود و بر روی ویدئوی موردنظر قرار داده می‌شود. این ویدیو می‌تواند در کیفیت‌های مختلف در اختیار فراگیران و حاضران در کلاس قرار گیرد.

برای بسیاری از ما پیش می‌آید که به دلیل مشکلات یا کمبود وقت نمی‌توانیم در یک کلاس حضور یابیم یا به دلیل مشکلاتی نمی‌توانیم سر جلسه خوب تمرکز کنیم، این موارد با این تکنولوژی جدید کاملاً برطرف شده‌اند.

هرکدام از فراگیران که مایل باشند می‌توانند فایل ویدیویی ضبط‌شده را مسئول آموزشگاه و یا در صورت دسترسی استاد، از بورد ریکوردر دریافت و بعداً مشاهده کنند.

 

 

۳ کلاس آنلاین

برای بسیاری از ما پیش‌آمده است که به دلیل ترافیک، مشغلهٔ کاری و برخی مشکلات دیگر نمی‌توانیم در کلاس‌های حضوری شرکت کنیم. این مشکل به‌راحتی قابل‌حل است. کلاس‌های آموزشگاه می‌توانند به‌صورت آنلاین و زنده هم برای دانش‌آموزان نمایش داده شود.

آموزشگاه‌های زبان این امکان را صرفاً در اختیار دانش‌آموزان خودشان قرار می‌دهند مگر در مواردی برای تبلیغات بیشتر به‌صورت عمومی پخش می‌کنند تا همه با این امکانات آشنا شوند.

این تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان با افزایش سرعت اینترنت و بهینه‌سازی کیفیت پخش زنده روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود. در ضمن در برخی موارد امکان شرکت کردن خود شخص آنلاین هم وجود دارد و می‌تواند به‌راحتی در بحث‌ها شرکت کند.

۴ ارسال فایل تمرین

این مورد بسیار جالب و در نوع خود جالب است، معمولاً در کلاس درس همهٔ دانش آموزان گوشی یا تبلت همراه خود دارند، این امکان جدید به این صورت است که پس از پایان کلاس یا در هر تایمی درصورتی‌که استاد تمرینی برای جلسهٔ بعد مدنظر داشته باشد با نوشتن بر روی تخته برد آن را برای دانش‌آموزان ارسال می‌کند.

این بدین‌صورت است که بعد از نوشتن تمرین بر روی تخته یک ابزار بسیار ساده تخته را اسکن می‌کند و یک عکس دریافتی را از طریق ایمیلی که خود دانشجویان در دیتابیس آن ذخیره کرده بودند ارسال می‌کند یا می‌توانید بلوتوث خود را برای لحظه‌ای بازکنید تا فایل برای شما ارسال شود.

این امکان کوچک اما کاربردی تا حد زیادی از شلوغ شدن کلاس توسط دانش‌آموزان برای عکس گرفتن از تخته جلوگیری می‌کند.

 

۵ گروه های آنلاین

 

تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان -4

 

معمولاً هر کلاسی در داخل فضای مجازی نیز یک گروه کوچک برای تعامل بیشتر دارد، این گروه آنلاین نیز می‌تواند از مصادیق تکنولوژی در آموزشگاه زبان باشد. اثر این گروه کوچک می‌تواند در نوع خود قابل‌توجه باشد.

در این گروه‌های آنلاین علاوه بر گفتگوهایی که انجام می‌شود، فایل تمرینات، کتاب و فیلم‌های آموزشی نیز توسط اساتید و فراگیران معرفی می‌شود و به نحوی محلی برای استفاده از تجربه‌های دیگران است.

ضرورت استفاده از تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان چیست؟

تکنولوژی امروزه عضو جدانشدنی هر خانواده و جامعه‌ای است و حتی یک روز هم نمی‌توان جهان را بدون تکنولوژی تصور کرد. یادگیری زبان انگلیسی هم که تبدیل به یکی از الزامات در زندگی ما شده است تا بتوانیم به‌راحتی با افراد تعامل داشته باشیم.

آموزشگاه‌های زبان هم درصورتی‌که نتوانند خود را با این تکنولوژی‌ها وفق دهند ممکن است به‌سادگی تعداد زیادی از دانش‌آموزان را از دست بدهند. ضرورت استفاده از تکنولوژی در آموزشگاه زبان این است که راحتی و سرعت را برای دانش‌آموزان فراهم کند.

به یاد دارم اخیراً دریکی از کلاس‌های زبان استادی که داشتیم سر کلاس تصمیم گرفت با دوستش که یک انگلیسی‌زبان بود تماس تصویری داشته باشد تا ما هم با او صحبتی داشته باشیم. به‌جرئت می‌توانم بگویم یکی از جالب‌ترین حرکاتی بود که در آموزشگاه‌های زبان با آن مواجه شده بودم؛ و جالب‌تر آنکه آن ده دقیقه تماس تلفنی به‌اندازهٔ چند ساعت حضور در کلاس برای فراگیران حاضر در کلاس سودمند بود.

 

وضعیت استفاده از تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان در ایران چگونه است؟

 

تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان -5

عموماً در هر یک مسائل مربوط به تکنولوژی، شروع یک جریان خاص در ایران نسبت به سایر کشورها قدری کند است. در مورد مسائل مربوط به تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان هم این موضوع صادق است.

هرچند آموزشگاه‌هایی در کشور وجود دارند که تا حد امکان این ملزومات را برای فراگیران فراهم کرده‌اند اما هنوز با آموزشگاه‌های زبان در کشورهای بلوک شرق که مهد تکنولوژی هستند فاصلهٔ زیادی دارد.

 

 

 

 

میزان رضایت افراد از تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان چگونه بوده است؟

تکنولوژی عموماً باعث شگفتی مردم می‌شود، حال‌آنکه اگر این تکنولوژی یک جمع را تحت تأثیر قرار دهد یک شگفتی جمعی را فراهم می‌کند. در پرسشنامه‌ای که توسط محققین در ژاپن تنظیم‌شده بود و بین گروه‌های سنی مختلف در آموزشگاه‌های مختلف پخش و بررسی‌شده بود نتایج جالبی به‌دست‌آمده بود.

قریب به ۹۲ درصد افراد از حضور تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان رضایت داشتند و تنها ۵ درصد نظری غیرازاین داشتند و ۳ درصد هم برایشان اهمیتی نداشت. این آمار گسترده از رضایت عمومی از تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان تنها نشانگر این امر است که باب‌شدن تکنولوژی در امر یادگیری هم منافع زیادی دارد و هم راحتی یادگیری را برای فراگیران امکان‌پذیر می‌سازد.

تأثیر تکنولوژی بر یادگیری چگونه است؟

یادگیری یک فرایند متابولیسمی در مغز است که مراحل مختلفی دارد، هرچه بیشتر بتوان برای مغز چالش ایجاد کرد و آن را بیشتر درگیر کرد مهارت یادگیری نیز در مغز پخته‌تر و بهتر می‌شود.

تکنولوژی و علی‌الخصوص هوش مصنوعی در حال حاضر از این قابلیت ایجاد چالش برای یادگیری به نحو احسن بهره می‌برد و به دلیل در دسترس بودن همیشگی این تکنولوژی‌ها هم سرعت یادگیری بیشتر می‌شود و هم تأثیر بسزایی بر پخته شدن مهارت یادگیری دارند.

نتیجه گیری

یادگیری زبان انگلیسی مستلزم اسباب و لوازمی است تا بتوان راحت‌تر و با صرف هزینهٔ کمتر آن را انجام داد، تکنولوژی یکی از مواردی است که در این مورد به کمک بشر آمده است. این تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان علاوه بر تأثیری که بر جذاب شدن کلاس و فرایند یادگیری می‌شود باعث می‌شود کلاس بسیار آرام‌تر و هدفمندتر نیز جلو رود.

از دیگر تأثیرات تکنولوژی بر یادگیری می‌توان به ایجاد چالش برای فراگیران اشاره کرد. در حال حاضر استفاده از هوش مصنوعی باعث شده است تا کاربران به‌صورت روزانه چالش‌های جدیدی را تجربه کنند و اگر بتوان این چالش‌ها را در حوزهٔ یادگیری زبان انگلیسی هم پیاده کرد می‌توان نتایج بسیار ارزشمندی از آن کسب کرد.

امیدواریم در ایران نیز بتوانیم همگام با سایر کشورها درزمینهٔ آموزش و یادگیری از روش‌های مدرن و پیشرفته استفاده کنیم تا هم نتیجهٔ بهتر و اثرگذارتری بگیریم و هم بتوانیم در موارد ارزش‌آفرین نظیر آموزش و مخصوصاً آموزش زبان انگلیسی کارکرد مناسبی را به نمایش بگذاریم.

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *