از نگاه مشاوران آموزشی بخوانید؛ چرا در یادگیری زبان انگلیسی موفق نمی شویم؟

از دلایل عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی، می‌توان به عدم وجود علاقه، برنامه‌ریزی نادرست، انتخاب منابع نادرست، مشکل سیستم آموزشی مدارس، کاهش عزت‌نفس و عدم توجه به‌سلامتی جسمی اشاره کرد. هرکدام از این عوامل در یادگیری زبان انگلیسی خللی ایجاد می‌کنند. زبان‌آموز باید بتواند مانع یادگیری را بشناسد و در جهت رفع آن اقدام کند.

 

دلایل عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی

 

در اطرافمان افراد زیادی را می‌بینیم که زبان انگلیسی را نیمه‌کاره رها کرده‌اند. اگر با آن‌ها مصاحبه کنید، هرکدام دلیل خاصی را برای این ناکامی ارائه می‌کنند؛ اما آیا همهٔ آن‌ها، این دلایل را به‌صورت واقع‌بینانه پیداکرده‌اند؟ آیا به دنبال راه‌حل رفته‌اند یا زبان انگلیسی را رها کرده‌اند؟

در این مطلب میخواهیم، مهم‌ترین موانع یادگیری زبان انگلیسی را بشماریم و هرکدام را به تفکیک بررسی کنیم.

از نظر مشاوران آموزشی ازجمله مهم‌ترین عوامل ناکامی و عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی، موارد زیر را نام می برند؛

 • انگیزه، اراده و علاقهٔ ضعیف به یادگیری زبان انگلیسی

 • انتخاب نادرست منابع و روش مطالعه

 • برنامه‌ریزی نادرست

 • مشکل سیستم آموزشی مدارس

 • تأکید بر یک مهارت

 • عدم توجه به‌سلامتی جسمی

یادگیری زبان-2

در ادامه به بررسی هرکدام از این عوامل می‌پردازیم.

 • انگیزه، اراده،‌ علاقه

انگیزه و اراده، مکمل یکدیگر و سوخت هر فعالیتی هستند. اگر هدفی برای خود تعیین کرده‌اید، باید انگیزهٔ خود را از تعیین آن هدف مشخص کنید و ارادهٔ خود را در جهت آن هدف سوق دهید. هدف خود را درست تعیین کنید؛ تعیین زمان و معیار دقیق سنجش هدف، از فاکتورهای مهم تعیین هدف است. سپس برای آن برنامه‌ریزی کنید. عمل به برنامه‌ها، فقط با اراده‌ای قوی، امکان‌پذیر است.

هدف و انگیزهٔ خود را از یادگیری زبان، با توجه به زمان و سطح مطلوب خود تعیین کنید. به‌عنوان‌مثال در طول 3 ماه مطالعهٔ منابع خودآموز در منزل، برای ارتقا از سطح مبتدی به سطح متوسط، هدفی منطقی به نظر می‌رسد. انگیزهٔ شما با توجه به هدف متفاوت است. آیا هدف ادامه تحصیل دارید یا مهاجرت و …؟ در طول بازهٔ زمانی که تعیین کرده‌اید، منابع مناسب را انتخاب کنید. سپس با توجه به زمانی که در طول روز به مطالعه تخصیص می‌دهید و منابع مطالعه، برنامهٔ منطقی و معقولی برای مطالعهٔ خود طراحی کنید.

برای آنکه به برنامه‌ریزی خود عمل کنید، باید ارادهٔ خود را به کار بگیرید. این را بدانید اول راه ممکن است کمی سخت به نظر برسد؛ اما بعد از مدت کوتاهی، انجام برنامه‌ها، جزء روال روزمرهٔ شما می‌شوند و خواهید دید زیاد هم سخت نیست. ازنظر علم مشاوره و روانشناسی، ایجاد یک عادت جدید، 21 روز طول می‌کشد. به‌عبارت‌دیگر اگر به مدت سه هفته، ارادهٔ خود را تقویت کرده و کاری را به‌صورت مرتب و روزانه، انجام دهید، بعدازاین مدت، خواهید دید آن کار به روزمرگی‌های شما تبدیل می‌شود؛ بنابراین صبر در مسیر یادگیری زبان انگلیسی، از عوامل مهم و غیرقابل‌انکار است. باید بدانیم که مهارت مکالمه، در روزها و هفته‌های اول، حاصل نمی‌شود.

علایقتان را دنبال کنید

دنبال کردن علائق، همیشه جذاب و دوست‌داشتنی است. علاقهٔ شما به یادگیری زبان انگلیسی، می‌تواند نیرومحرکهٔ خوبی برایتان باشد. علاقه، می‌تواند شمارا به سمت هدفتان سوق دهد؛ ارادهٔ شمارا چند برابر می‌کند و مسیر رسیدن به هدف، برایتان شیرین و جذاب می‌شود.

خوب است بدانیم علاقه، به دنبالهٔ شناخت ایجاد می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، فردی که به یادگیری زبان انگلیسی علاقه‌ای ندارد، حتماً تاکنون با اشتیاق یادگیری به سراغ زبان انگلیسی نرفته است. درواقع شناخت فرد از زبان انگلیسی با شناخت روش‌های درست مطالعه و یادگیری هرچه بیشتر ایجاد می‌شود. فرد می‌تواند با شناختی که از روش مطالعه و یادگیری زبان انگلیسی به دست آورده است، ادامهٔ مسیر را باعلاقهٔ بیشتری دنبال کند.

 

 • انتخاب نادرست منابع و روش مطالعه

ورود به هر مسیر ناشناخته، ممکن است با اشتباهاتی مصادف باشد. استفاده از علم و تجربهٔ فردی خبره در آن زمینه، می‌تواند در صد خطا و اشتباه را کاهش دهد. توصیه می‌شود فردی که قصد یادگیری زبان انگلیسی (به‌خصوص به‌صورت خودآموز) را دارد، از مشاورهٔ افراد تحصیل‌کرده و خبره در رشتهٔ زبان انگلیسی استفاده کنند. تحقیق در اینترنت نیز می‌تواند درزمینهٔ روش‌های درست مطالعه و منابع مناسب، بسیار راهنما باشد. تحقیق و بررسی قبل از هر اقدامی، سبب می‌شود فرد بتواند با اطلاعات و واقع‌بینی بیشتری به برنامه‌ریزی منطقی بپردازد.

روش مطالعهٔ درست از عوامل مهم در حفظ سطح انرژی و انگیزهٔ زبان‌آموز است. باوجود تنوع روش‌های مطالعه و منابع موجود، صرفاً مطالعهٔ منابع مکتوب، موجب یکنواختی می‌شود. استفاده از ابزارهای کمک‌آموزشی، فایل‌های صوتی و فیلم‌های دوزبانه به افزایش کارایی یادگیری می‌افزاید. بدیهی است که افزایش مهارت شنیداری، فقط با استفاده از منابع صوتی و تصویری امکان‌پذیر است.

 

یادگیری زبان-2

 • برنامه‌ریزی نادرست

برنامه‌ریزی فشرده، منابع نادرست و روش نادرست مطالعه، می‌توانند از موانع مهم در مسیر یادگیری زبان انگلیسی باشند. چنانچه برنامه‌ریزی به‌صورت فشرده تدوین شود، در همان ابتدای مسیر، موجب دلسردی و افت سطح انرژی فرد می‌شود. یک برنامهٔ درست و علمی که تراکم درس و ساعات مطالعه را به‌صورت تدریجی افزایش دهد، به‌مراتب می‌تواند موجبات موفقیت بیشتری را فراهم کند.

 • از دست دادن عزت‌نفس

از مشکلات عمدهٔ دانش‌آموزان در یادگیری هر درسی که با مشکل مواجه شده‌اند، عدم عزت‌نفس است. درواقع فرد با اولین موانعی که در مسیر یادگیری مواجه شده است، عزت‌نفس خود را ازدست‌داده است و در ادامهٔ راه، انرژی کافی برای یادگیری صرف نمی‌کند. به عبارتی او بر این باور است که: «من در این درس استعدادی ندارم، بنابراین هرچه تلاش کنم، به نتیجهٔ مطلوب نمی‌رسم». درنتیجه فرد از تلاش بیشتر، دست می‌کشد.

در وضعیتی که رخ‌داده، اتفاق خوب این است که فرد با موفقیتی هرچند کوچک مواجه شود. این موفقیت می‌تواند یادگیری مطلبی جدید یا کسب نمرهٔ بالا باشد. در این صورت خودباوری خود را بازیافته و می‌تواند باانرژی بیشتری به ادامهٔ یادگیری بپردازد.

 

 

 

 • مشکل سیستم آموزشی مدارس

سیستم آموزشی کشورهای مختلف در سراسر جهان، با کاستی‌هایی مواجه است اما شدت این کاستی‌ها و نوع آن در هر کشور متفاوت است. سیستم آموزشی کشور ایران، درزمینهٔ تدریس درس زبان انگلیسی به‌عنوان زبان بین‌المللی، دچار مشکل است. به‌عبارت‌دیگر، دانش‌آموزان در مقطع دورهٔ اول دبیرستان، با زبان انگلیسی آشنا می‌شوند اما نه به‌درستی.

طراحی کتاب زبان انگلیسی، روش تدریس معلم، استفاده از ابزارهای کمک‌آموزشی، ارزشیابی و تأکید بر مهارت‌های چهارگانهٔ زبان انگلیسی در مدارس ایران، از کیفیت مطلوبی نسبت به سطح استاندارد سیستم آموزشی کشورهای جهان، برخوردار نیست. ازاین‌رو در گام‌های اول یادگیری زبان انگلیسی در مدارس، باعث ایجاد دلسردی نسبت به این درس در دانش‌آموزان می‌شود. تصویر ذهنی منفی دانش‌آموزان از درس زبان انگلیسی در مدارس، روند پیشرفت آن‌ها را در این درس، در سال‌های آینده، تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

یک راه حل ؛

یکی از راه‌هایی که احساس منفی دانش‌آموزان را نسبت به زبان انگلیسی از بین می‌برد، شرکت در کلاس‌های آموزشگاهی و ترمیک زبان انگلیسی است. دانش آموزان، با قرار گرفتن در معرض شیوه‌های تدریس استاندارد کلاس‌های آموزشگاهی، به زبان انگلیسی علاقه‌مند می‌شوند و این‌یکی از بزرگ‌ترین کاستی‌های سیستم آموزشی کشور ماست.

درواقع علاقهٔ دانش‌آموزان باید در مدارس بیدار شده و استعداد آن‌ها نیز شکوفا شود. اینکه لازم باشد برای آشنایی درست فرد با زبان انگلیسی، به سیستم آموزشی غیردولتی متوسل شویم، بدون شک نشان از وجود نقص در سیستم آموزشی دولتی است.

 • تأکید بر یک مهارت

زبان انگلیسی شامل چهار مهارت نوشتن، شنیدن، صحبت کردن و خواندن است. واضح است که هرکدام از این مهارت‌ها به‌تنهایی نمی‌توانند مهارت کلی زبان‌آموز را به سطح مطلوبی برسانند. افرادی که هر یک از مهارت‌ها را موردتوجه ویژه قرار داده و از دیگری غافل شوند، درنهایت قادر به مکالمه و برقراری ارتباط دوطرفه به زبان انگلیسی نخواهند بود.

شرایطی مشابه در تأکید بر گرامر و لغات وجود دارد. به خاطر سپاری تعداد کثیری از کلمات، بی‌آنکه توانایی جمله‌سازی و به‌کارگیری کلمات وجود داشته باشد، عملاً بی‌فایده است. فردی که معنی لغت را بدون توجه به نقش آن در جمله حفظ کند، نخواهد توانست کلمات را در جایگاه درست آن‌ها در جمله قرار داده و جمله‌ای صحیح ازنظر گرامری بسازد؛ بنابراین یادگیری مهارت‌های چهارگانه و توجه به لغت و گرامر، به‌صورت توأم می‌تواند موجب افزایش مهارت در زبان انگلیسی شود.

 • عدم توجه به‌سلامتی جسمی

اکثر افرادی که با مشکلی درروند یادگیری مواجه می‌شوند، به دنبال عوامل بیرونی برای توجیه و رفع آن هستند؛ اما لازم است بدانیم برخی نارسایی‌ها درروند یادگیری، مربوط به مشکلات ذهنی و جسمی است. برخی بیماری‌ها، ضربه به سر و عوارض بعضی از داروها، در حافظهٔ انسان، اختلال ایجاد می‌کند. چنانچه فردی با مشکل اساسی در یادگیری دروس مختلف مواجه است، لازم است این موضوع را با پزشک خود در میان گذاشته و اقدامات درمانی را انجام دهد. به‌عنوان‌مثال فردی که ازلحاظ مغزی دچار عارضه‌ای شده است، بدون شک باید با کمک علم پزشکی این عامل را برطرف کند.

درنتیجه هر فرد باید در یادگیری هر مطلبی، به این خودشناسی و واقع‌بینی رسیده و بتواند مانع واقعی یادگیری‌اش را بشناسد. افرادی که همیشه به دنبال علتی بیرونی برای مشکلات خود هستند، با هر گام از هدف دور می‌شوند. شناخت و رفع مسائل و موانع، از مهم‌ترین عوامل رسیدن به‌تمامی اهداف زندگی است.

 

از نگاه مشاوران آموزشی بخوانید؛ چرا در یادگیری زبان انگلیسی موفق نمی شویم؟
میانگین 5 (100%) از 1 رای
0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *