با آزمون ها و مدارک زبان انگلیسی آشنا شوید و کاربرد هریک را بشناسید

با آزمون ها و مدارک زبان انگلیسی آشنا شوید و کاربرد هریک را بشناسید
میانگین 3.5 (70%) از 2 رای

آیا انواع مدارک زبان انگلیسی و کاربرد هریک را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید برای شرکت در آزمون دکترا، مهاجرت یا ثبت نام در دانشگاه‌ های خارجی به کدام مدرک زبان انگلیسی نیاز دارید؟ در این مطلب درباره ی 5 مورد از مهمترین مدارک زبان انگلیسی، بخش‌های آزمون هریک و تعدادی از منابع قوی و غنی را برای آمادگی آزمون‌ها به شما معرفی کنیم.

مهمترین مدارک زبان انگلیسی

 

 •  اولین مورد از مهمترین مدارک زبان انگلیسی ؛

  MSRT

  the most important of english certification-1

MSRT، مخفف عبارت “Ministry of Science, Research and Technology” به معنی “وزارت علوم، تحقیقات و فناوری” است. این آزمون یکبار در ماه برگزار می‌شود؛ از آنجایی که این آزمون در داخل ایران به نام تافل کوچک شناخته شده است، دانشجویان برای آمادگی این آزمون، منابع تافل را مطالعه می‌کنند. اعتبار مدرک MSRT، دوسال است.

مدرک MSRT برای پذیرش در مقطع دکتری لازم است؛ همچنین از طرف تمام دانشگاه‌های کشور، برای پذیرش دانشجویان دکتری قابل قبول و نمره‌ی حدنصاب آن، 50 به بالا است. چنانچه  قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج کشور را داشته باشید، به نمره‌ی حداقل 40 این مدرک نیاز دارید.

 

 • بخش‌های آزمون

این آزمون شامل 30 سوال شنیداری، 30 سوال گرامر و 40 سوال درک مطلب است. این آزمون نمره منفی ندارد و چنانچه موفق به اخذ نمره‌ی قبولی نشوید، می‌توانید بلافاصله در دوره‌ بعدی شرکت کنید.

 

 • IELTS

واژه‌ی IELTS مخفف عبارت International English Language Testing System  به معنی سازمان جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است. این مدرک، از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در سراسر جهان بوده و برگزار‌کننده‌ی این آزمون، دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا است.

بازه‌ی نمره‌ی این آزمون، 0 تا 9 است و به نمره‌ی 6 به بالا، به عنوان سطح خوب، تلقی می‌شود؛ اما برخی دانشگاه‌های خارج کشور، حداقل نمره‌ی 7 را یکی از معیارهای پذیرش دانشجو قرار داده‌اند. لازم به ذکر است مدرک آیلتس، در دانشگاه‌های سراسر جهان از اعتبار بیشتری نسبت به تافل، برخوردار است.

در آزمون IELTS هر چهار مهارت زبان انگلیسی اعم از شنیدن، نوشتن، خواندن و مکالمه، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. آزمون آیلتس در دو ماژول آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود که برای تحصیل در یک کشور خارجی، معمولا به آیلتس آکادمیک نیاز دارید.. در ادامه، به تشریح بخش‌ های آزمون آیلتس آکادمیک خواهیم پرداخت.

توجه داشته باشید که محتوای انگلیسی داخل آزمون آیلتس از نوع British است، اما لهجه شما یا آمریکایی بودن کلماتی که به کار می‌برید هیچ تاثیر منفی در نمره شما نخواهد داشت.

 

the most important of english certification-2

 • بخش‌های چهارگانه‌ آزمون IELTS:

  • مهارت شنیدن (Listening): زمان حدودا 30 دقیقه برای پاسخ به 40 سوال در 4 بخش در اختیار شما قرار می‌گیرد. پس از اتمام پخش فایل های صوتی آزمون، 10 دقیقه به شما فرصت داده می‌شود پاسخ‌ها را به پاسخنامه منتقل کنید. موضوعات مورد بحث در فایل های صوتی آزمون آیلتس، معمولا موضوعات اجتماعی، مکالمه بین چند نفر، موضوعات داتشگاهی، یک مکالمه 4 نفره یا یک کنفرانس هستند.
  • مهارت خواندن (Reading): یک ساعت زمان برای 40 سوال در این بخش تخصیص داده شده‌ است. سه متن حداکثر 2700 کلمه‌‎ای به شما داده می‌شوند. این متن‌ها جنبه‌ علمی ندارند بلکه موضوعات عمومی استخراج شده از مجله‌ها، روزنامه‌ها، کتاب‌ها و جزوات هستند. حداقل یک متن استدلالی در این بخش جای داده‌ می‌شود. در صورت وجود کلمات تخصصی، واژه‌نامه‌ای کوتاه در اختیار شما قرار داده می‌شود. در این بخش، زمانی برای انتقال پاسخ‌ها از دفترچه‌ی سوال به پاسخنامه، در نظر گرفته نشده‌ است.
  • مهارت نوشتاری (Writing): یک ساعت زمان برای نوشتن دو انشا (Essay) تعیین شده است. موضوع اول، جدول یا نموداری است که باید آن را تشریح کنید. دقت کنید متن تشریح نباید کمتر از 150 کلمه باشد. در انشای دوم باید مخالفت یا موافقت خود را نسبت به مسئله‌ای بیان کنید. انشای دوم باید حداقل 250 کلمه باشد. چنانچه تعداد کلمات انشاها، کمتر از حد نصاب گفته شده باشد، از نمره‌ی آن بخش، کم خواهد شد.
  • مهارت گفتاری (Speaking):

   این بخش در سه قسمت انجام می‌شود.

  • در قسمت اول، شما باید در طول 4 یا 5 دقیقه مکالمه‌ای به صورت پرسش و پاسخ در مورد موضوعات شخصی از جمله محل زندگی، شغل و علاقه‌های خود انجام دهید.
  • در قسمت دوم کارتی به شما داده می‌شود که حاوی چند سوال در مورد موضوعی خاص است، سپس 1 دقیقه زمان برای فکر کردن و 2 دقیقه زمان برای صحبت خواهید داشت.
  • در قسمت سوم، باید مکالمه‌ای دو طرفه با شخص مصاحبه کننده به مدت 4 یا 5 دقیقه و در مورد موضوع قسمت دوم انجام دهید.

 

یکی دیگر از مدارک بسیار مهم زبان انگلیسی که گرفتن آن برای افراد زیادی اهمیت دارد مدرک TOEFL است . واژه‌ی TOEFL مخفف عبارت “Test Of English as a Foreign Language” به معنی “آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی” است. این آزمون توسط موسسه‌ آمریکایی ETS برگزار می شود و طبیعتا محتوای انگلیسی آزمون هم از نوع American است.

آزمون تافل امروزه کاربرد و گستردگی سابق خود را ندارد چون اکثر موسسات آموزشی به سمت آزمون‌ های آیلتس و PTE متمایل شده‌اند. اما اگر هدف شما مهاجرت به آمریکا است، همچنان به مدرک TOEFL نیاز دارید!

مدت اعتبار مدرک TOEFL، دو سال است. این آزمون به دو صورت کاغذی (PBT) و اینترنتی (IBT)  انجام می شد اما به تدریج آزمون کاغذی جای خود را به آزمون اینترنتی داده است.

 

 • بخش‌های آزمون

 آزمون تافل از چهار بخش مهارت شنیداری، ساختار زبان، مهارت خواندن و مهارت نوشتن تشکیل شده است. برای این آزمون 4 ساعت زمان در نظر گرفته شده است و در 4 بخش اجرا می‌شود. هر بخش دارای 30 نمره و در مجموع، آزمون دارای 120 نمره است که اکثر دانشگاه‌ها، نمره‌ی بالای 80 را ملاک قرار می‌دهند.

 • مهارت شنیداری (Listening):

  بخش شنیداری شامل 6 سوال است و این سوالات از نوع چندگزینه‌ای یا تستی هستند.

 • مهارت صحبت کردن (Speaking):

  بخش Speaking در آزمون تافل، 6 بخش دارد که در هر یک باید بین 45 ثانیه تا یک دقیقه درباره موضوعی صحبت کرده یا درباره یک متن، تصویر یا ویدیو نظر شخصی خود را بیان کنید.

 • مهارت خواندن (Reading):

  در این بخش، 3 تا 4 متن مدت زمان داده شده به شما برای تکمیل این بخش ثابت نیست و بسته به نوع و تعداد سوالات از 60 تا 80 دقیقه متغیر است. تعداد سوالات هم می‌توانند از 36 تا 56 عدد متغیر باشند.

 • مهارت نوشتن (Writing):

  آزمون بخش مهارت نوشتن از دو بخش تشکیل شده‌است. در قسمت اول متنی به شما داده می شود که آن را مطالعه و سپس نظرات خود را راجع به آن بیان کنید؛ و در قسمت دوم از شما خواسته می شود مقاله‌ای شخصی در مورد سوال ارائه شده بنویسید.
   

 • PTE

pte academic

آزمون PTE یکی از جدیدترین آزمون‌ های بین المللی زبان انگلیسی است که به تازگی مورد توجه فراوانی قرار گرفته است. آزمون PTE هم درست مثل آیلتس در دو حالت جنرال و آکادمیک برگزار می‌شود اما اگر قصد مهاجرت به استرالیا یا نیوزیلند را دارید یا می‌خواهید در دانشگاه‌های کانادا ادامه تحصیل دهید، به احتمال زیاد به مدرک PTE آکادمیک نیاز خواهید داشت.

نمره آزمون PTE از 0 تا 90 محاسبه می‌شود که نمره 90 در آزمون PTE درست همانند آیلتس 9 خواهد بود.

آزمون PTE  درست همانند آزمون‌های تافل آی بی تی و آیلتس چهرا بخش داشته که هر بخش مربوط به یکی از مهارت‌های چهارگانه شما است. اما یک تفاوت بزرگ وجود دارد:

در آزمون PTE، برخلاف دو آزمون دیگر، مهارت‌های چهارگانه به صورت جداگانه ارزیابی نمی‌شوند بلکه تک تک آنها به صورت ترکیبی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. برای مثال، در بخش  Listening سوال‌هایی از شما پرسیده می‌شود که برای پاسخ به آنها باید Reading و Writing خوبی هم داشته باشید!

 

 

واژه‌ی GRE مخفف عبارت Graduate Record Examination به معنی “سنجش توانایی تحصیلی” است. مدرک آزمون GRE، جزء مواردی از مدارک زبان انگلیسی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکای شمالی، در مقطع ارشد و دکتری، را دارند.

the most important of english certification-4

 • بخش‌های آزمون

 این آزمون در سه بخش مهارت محاسبات ذهنی، درک مطلب و مقاله‌نویسی طراحی شده‌ است.

 • محاسبات ذهنی:
  در این بخش مسائل ریاضی به صورت تشریحی مطرح شده و باید بتوانید در زمان کوتاهی به آن ها پاسخ دهید. سوالات ریاضی این بخش، در سطح ریاضی مقطع دبیرستان است اما به دلیل اینکه سوالات به صورت تشریحی مطرح می‌شوند، سخت به نظر می‌آید. برای پاسخگویی به این بخش، باید از قدرت درک مطلب بالایی برخوردار باشید. در این بخش، دو مجموعه‌ی سوال 20 تایی قرار دارد که برای پاسخگویی به هر مجموعه، 35 دقیقه زمان تعیین شده است.
 • درک مطلب:

  در این بخش، بعضاً کلمات، مترادف و متضادهایی آورده می‌شود که حتی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، سخت است. بنابراین مطالعه‌ی منابع مختلف در این آزمون، به گسترش دایره‌ی واژگانتان کمک می‌کند.

 • تحلیل متن:

  این بخش از انشا نویسی، دارای ویژگی متمایزی نسبت به سایر آزمون‌ها است؛ بدین صورت که استدلال و نحوه‌ی نتیجه‌گیری شما از موضوع داده شده، مهم است. رعایت ترتیب ارائه‌ی شواهد، استدلال و نتیجه‌گیری در این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • TOLIMO‌the most important of english certification-5

  آخرین مورد از مدارک زبان انگلیسی مهم، میتوانیم به آزمون و گواهی تولیمو اشاره کنیم

واژه‌ی TOLIMO، مخفف عبارت the Test of Language by the Iranian Measurement Organizations به معنی “آزمون زبان سازمان سنجش ایران” است. همانطور که از نام این آزمون پیداست، برگزار‌کننده‌ی این آزمون، سازمان سنجش ایران است و مدرک این آزمون برای دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون دکتری را دارند، ضروری است. سوالات این آزمون شامل دو دفترچه‌ی تستی و تشریحی می شود.

ملاک ارزیابی آزمون TOLIMO، طبق جدول زیر انجام می‌شود:

بازه ی نمره

عالی

متوسط

ضعیف

310 تا 677

بالای 600

بین 520 و 599

کمتر از 479

 • بخش‌‌های آزمون

  • دفترچه‌ی تشریحی:

   در این بخش 30 دقیقه زمان دارید تا داخل همان دفترچه به سوال مطرح شده به صورت تشریحی پاسخ دهید.

  • دفترچه‌ی تستی:

   این دفترچه، شامل 140 سوال به ترتیب، 40 سوال نوشتار زبانی، 50 سوال درک متن، و 50 سوال درک مطلب شفاهی (شنیداری) است.

برای آمادگی هرچه بیشتر جهت شرکت در آزمون‌های فوق، می‌توانید علاوه بر منابع پرتکراری که در سایت‌های مختلف معرفی شده‌اند، منابع ذکر شده در جدول زیر را نیز به عنوان منابعی قوی اما کمتر شناخته شده، مطالعه کنید.

 

the most important of english certification-6

 

 

8 پاسخ
 1. فهیمه جوادیان
  فهیمه جوادیان گفته:

  سلام. من ارشد اقتصاد دارم و مترجم مقالات انگلیسی به فارسی هستم. می خواستم بپرسم که برای اینکه صرفا سطح دانش انگلیسیم رو بسنجم، کدوم آزمون شرکت کنم. ممنون

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام فهیمه عزیز، ممنونیم از توجه شما به این نوشته.
   کار اصلی همه آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی سنجیدن سطح دانش انگلیسی شماست و از این نظر تفاوتی بین اونها نیست. شما می‌تونید در آزمون‌های آیلتس، تافل، پی تی ای یا هر آزمون دیگری شرکت کنید و دیدی کلی و همه جانبه نسبت به انگلیسی خودتون پیدا کنید. اما اگر می‌خواهید داخل ایران و به شکلی سریع و کم هزینه این کار رو انجام بدید، آزمون MSRT وزارت علوم می‌تونه یکی از انتخاب‌های شما باشه.

   پاسخ
 2. رها
  رها گفته:

  با سلام ، من قصد مهاجرت ندارم کدوم یکی از آزمونها برای اینجا ممکنه بدرد بخوره؟ مثلا برای تحصیل

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. اگر قصد مهاجرت ندارید گرفتن تمامی این مدارک می‌تونه برای شما مفید باشه البته باز هم بستگی به این داره که چه کاری بخواید انجام بدید. برای شرکت در آزمون دکترا همان طور که در نوشته گفته شد MSRT یا Tolimo می‌تونند برای شما مفید باشند و اگر قصد کار در یک شرکت بین المللی رو دارید، داشتن آیلتس یا PTE برای شما مزیت بزرگی محسوب می‌شه.

   پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. کاری که باید بکنید اینه که اول دانش زبان انگلیسی خودتون رو به سطح پیشرفته واقعی برسونید و بتونید روان و بدون هیچ ایراد ساختاری انگلیسی صحبت کنید، برای مثال بتونید آیلتس 7 یا PTE 80 بگیرید. در اون زمان باید در دوره‌ های تربیت مدرس (TTC) شرکت کنید تا اصول تدریس رو یاد گرفته و کم کم شروع به کار کنید.
   البته برای خیلی از موسسات داشتن حداقل مدرک کارشناسی در یک رشته مرتبط با زبان مهمه. موفق باشید.

   پاسخ
 3. nafas
  nafas گفته:

  سلام من الان دارم تخصصی برا ایلتس میخونم البته بیشتر بخاطر تقویت زبانم چون میخوام pte بگیرم امروز فهمیدم یکی از همکلاسی هام با این که مدرکی نداره داره تو موسسه ای خودش قبلا درس میخونده به بچه ها آموزش میده منم مشتاق شدم این کارو انجام بدم میخاستم بدونم به نظرتون چه کتابایی رو بخونم یا این که شما به راهکاری رو پیشنهاد میدید؟
  ممنون میشم اگه جوابمو بدید.

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. بله امکانش وجود داره، شما باید قبل از هر چیز دانش زبانتون به حدی برسه که بتونید کاملا روون و بدون هیچ گونه ایراد ساختاری به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید و دایره واژگان شما هم در حد قابل قبولی باشه که توانایی تدریس رو داشته باشید؛ حداقل آیلتس 7 یا PTE 75 می‌تونه این قابلیت رو در شما ایجاد کنه. بعد از اون باید در دوره های TTC شرکت کنید و کم کم وارد تدریس زبان انگلیسی بشید.

   پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *