مدرک زبان انگلیسی

زبان انگلیسی، مدرک زبان انگلیسی و آزمون زبان انگلیسی

آیا انواع مدارک زبان انگلیسی و کاربرد هریک را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید برای شرکت در آزمون دکترا، مهاجرت یا ثبت نام در دانشگاه‌ های خارجی به کدام مدرک زبان انگلیسی نیاز دارید؟ در این مطلب درباره ی 5 مورد از مهمترین مدارک زبان انگلیسی، بخش‌های آزمون هریک و تعدادی از منابع قوی و غنی را برای آمادگی آزمون‌ها به شما معرفی کنیم.

آزمون آیلتس (IELTS)

واژه‌ IELTS مخفف عبارت International English Language Testing System  به معنی سیستم بین المللی ارزیابی زبان انگلیسی است. امروزه به جرات می‌توان گفت آزمون آیلتس معتبرترین آزمون بین المللی زبان انگلیسی در سراسر جهان محسوب می‌شود، چرا که بیشتر دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی و کشورهای مهاجرپذیر در سراسر جهان مدرک آیلتس را به عنوان یک مدرک معتبر زبان انگلیسی پذیرفته‌اند.

آزمون آیلتس به چهار بخش اصلی گوش کردن (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing) و صحبت کردن (Speaking) تقسیم شده و در دو ماژول Academic و General Training برگزار می‌شود.

آزمون آیلتس آکادمیک مخصوص افرادی است که به دنبال ادامه تحصیل یا فعالیت حرفه‌ای در یک محیط انگلیسی زبان هستند. مدرک آیلتس آکادمیک توانایی‌های آکادمیک شما را نمایش داده و میزان آمادگی شما را برای تحصیل یا شرکت در دوره های تخصصی به زبان انگلیسی می‌سنجد.

آزمون آیلتس جنرال برای کسانی مناسب است که برای تحصیلات مقدماتی، اشتغال یا کارآموزی قصد سفر به کشوری انگلیسی زبان را دارند. مدرک آیلتس جنرال یکی از مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا، کانادا، نیوزیلند و بریتانیا است. این آزمون بر خلاف آیلتس آکادمیک روی انگلیسی روزمره مورد استفاده در اجتماع یا محیط کار تمرکز دارد.

نمره این مدرک زبان انگلیسی از 0 تا 9 متغیر است. شرط گرفتن پذیرش در بیشتر دانشگاه ها و موسسات آموزشی معمولا داشتن نمره 6.5 تا 7 است.

محتوای انگلیسی آزمون آیلتس از نوع British است اما لهجه شما یا آمریکایی بودن کلماتی که به کار می‌برید هیچ تاثیر منفی در نمره شما نخواهد داشت.

مدرک ایلتس، از تاریخ برگزاری ازمون تا دو سال اعتبار دارد.

مدرک زبان انگلیسی - IELTS

بخش‌های چهارگانه‌ آزمون IELTS:

 • مهارت شنیدن (Listening): زمان حدودا 30 دقیقه برای پاسخ به 40 سوال در 4 بخش در اختیار شما قرار می‌گیرد. پس از اتمام پخش فایل های صوتی آزمون، 10 دقیقه به شما فرصت داده می‌شود پاسخ‌ها را به پاسخنامه منتقل کنید. موضوعات مورد بحث در فایل های صوتی آزمون آیلتس، معمولا موضوعات اجتماعی، مکالمه بین چند نفر، موضوعات داتشگاهی، یک مکالمه 4 نفره یا یک کنفرانس هستند.
 • مهارت خواندن (Reading): یک ساعت زمان برای 40 سوال در این بخش تخصیص داده شده‌ است. سه متن حداکثر 2700 کلمه‌‎ای به شما داده می‌شوند. این متن‌ها جنبه‌ علمی ندارند بلکه موضوعات عمومی استخراج شده از مجله‌ها، روزنامه‌ها، کتاب‌ها و جزوات هستند. حداقل یک متن استدلالی در این بخش جای داده‌ می‌شود. در صورت وجود کلمات تخصصی، واژه‌نامه‌ای کوتاه در اختیار شما قرار داده می‌شود. در این بخش، زمانی برای انتقال پاسخ‌ها از دفترچه‌ی سوال به پاسخنامه، در نظر گرفته نشده‌ است.
 • مهارت نوشتاری (Writing): یک ساعت زمان برای نوشتن دو انشا (Essay) تعیین شده است. موضوع اول، جدول یا نموداری است که باید آن را تشریح کنید. دقت کنید متن تشریح نباید کمتر از 150 کلمه باشد. در انشای دوم باید مخالفت یا موافقت خود را نسبت به مسئله‌ای بیان کنید. انشای دوم باید حداقل 250 کلمه باشد. چنانچه تعداد کلمات انشاها، کمتر از حد نصاب گفته شده باشد، از نمره‌ی آن بخش، کم خواهد شد.
 • مهارت گفتاری (Speaking): این بخش در سه قسمت انجام می‌شود.
 • در قسمت اول، شما باید در طول 4 یا 5 دقیقه مکالمه‌ای به صورت پرسش و پاسخ در مورد موضوعات شخصی از جمله محل زندگی، شغل و علاقه‌های خود انجام دهید.
 • در قسمت دوم کارتی به شما داده می‌شود که حاوی چند سوال در مورد موضوعی خاص است، سپس 1 دقیقه زمان برای فکر کردن و 2 دقیقه زمان برای صحبت خواهید داشت.
 • در قسمت سوم، باید مکالمه‌ای دو طرفه با شخص مصاحبه کننده به مدت 4 یا 5 دقیقه و در مورد موضوع قسمت دوم انجام دهید.

آزمون TOEFL iBT

یکی دیگر از مدارک بسیار مهم زبان انگلیسی که گرفتن آن برای افراد زیادی اهمیت دارد مدرک TOEFL است . واژه‌ی TOEFL مخفف عبارت “Test Of English as a Foreign Language” به معنی “آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی” است. این آزمون توسط موسسه‌ آمریکایی ETS برگزار می شود و طبیعتا محتوای انگلیسی آزمون هم از نوع American است.

از وقتی که آزمون آیلتس وارد کار شده، آزمون تافل گستردگی سابق خود را ندارد چون بسیاری از موسسات آموزشی در اروپا به سمت آزمون‌ های آیلتس و PTE متمایل شده‌اند. اما این چیزی از اعتبار آزمون TOEFL کم نکرده و اگر هدف شما مهاجرت به آمریکا است، همچنان به مدرک TOEFL نیاز دارید!

مدت اعتبار مدرک TOEFL، دو سال است. این آزمون به دو صورت کاغذی (PBT) و اینترنتی (iBT)  انجام می شد اما به تدریج آزمون کاغذی جای خود را به آزمون اینترنتی داده است.

مدرک تافل، از تاریخ آزمون تا 2 سال اعتبار دارد.

مدرک زبان انگلیسی - TOEFL

·         بخش‌های آزمون

 آزمون تافل از چهار بخش مهارت شنیداری، ساختار زبان، مهارت خواندن و مهارت نوشتن تشکیل شده است. برای این آزمون 4 ساعت زمان در نظر گرفته شده است و در 4 بخش اجرا می‌شود. هر بخش دارای 30 نمره و در مجموع، آزمون دارای 120 نمره است که اکثر دانشگاه‌ها، نمره‌ی بالای 80 را ملاک قرار می‌دهند.

·         مهارت شنیداری (Listening):

بخش شنیداری شامل 6 سوال است و این سوالات از نوع چندگزینه‌ای یا تستی هستند.

·         مهارت صحبت کردن (Speaking):

بخش Speaking در آزمون تافل، 6 بخش دارد که در هر یک باید بین 45 ثانیه تا یک دقیقه درباره موضوعی صحبت کرده یا درباره یک متن، تصویر یا ویدیو نظر شخصی خود را بیان کنید.

·         مهارت خواندن (Reading):

در این بخش، 3 تا 4 متن مدت زمان داده شده به شما برای تکمیل این بخش ثابت نیست و بسته به نوع و تعداد سوالات از 60 تا 80 دقیقه متغیر است. تعداد سوالات هم می‌توانند از 36 تا 56 عدد متغیر باشند.

·         مهارت نوشتن (Writing):

آزمون بخش مهارت نوشتن از دو بخش تشکیل شده‌است. در قسمت اول متنی به شما داده می شود که آن را مطالعه و سپس نظرات خود را راجع به آن بیان کنید؛ و در قسمت دوم از شما خواسته می شود مقاله‌ای شخصی در مورد سوال ارائه شده بنویسید.

آزمون TOEFL Junior

آزمون TOEFL Junior مخصوص دانش آموزان بالای 11 سال طراحی شده که می‌خواهند از زبان انگلیسی به عنوان ابزاری برای موفقیت های آینده خود استفاده کنند.

آزمون TOEFL Junior به دو شکل Standard Test و Speaking Test انجام شده و هم به صورت کاغذی و هم آنلاین برگزار می‌شود.

فرم Standard test آزمون TOEFL Junior شامل سه بخش اصلی است: گوش کردن (Listening Comprehension)، درک معنی و ساختار (Language Form and Meaning) و خواندن (Reading Comprehension). هر بخش 42 سوال داشته و برای انجام این سه بخش به ترتیب 40، 25 و 50 دقیقه وقت خواهید داشت.

فرم Speaking Test آزمون TOEFL Junior همانطور که از اسمش پیداست توانایی داوطلبان را در مهارت صحبت کردن می‌سنجد. مصاحبه در مجموع 18 دقیقه طول می‌کشد که در آن از داوطلب 4 سوال پرسیده شده و نمره ای از 0 تا 16 به او داده می‌شود.

امتیاز کلی داده شده به داوطلب در قالب کارنامه‌ای به او داده می‌شود که سطح CEFR او را هم نمایش خواهد داد.

مدرک تافل جونیور، از تاریخ آزمون تا 2 سال اعتبار دارد.

آزمون PTE

آزمون PTE (مخفف Pearson Test of English) یکی از جدیدترین آزمون‌ های بین المللی زبان انگلیسی است که به تازگی مورد توجه بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی قرار گرفته است. آزمون PTE هم درست مثل آیلتس در دو حالت جنرال و آکادمیک برگزار می‌شود. اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید به PTE جنرال و اگر می‌خواهید در دانشگاه های استرالیا و بعضی از دانشگاه‌های کانادا ادامه تحصیل دهید، به احتمال زیاد به فرم آکادمیک این مدرک زبان انگلیسی نیاز خواهید داشت.

نمره آزمون PTE از 0 تا 90 محاسبه می‌شود که نمره 90 در آزمون PTE درست همانند آیلتس 9 خواهد بود.

مدرک زبان انگلیسی - PTE

آزمون PTE درست همانند آزمون‌های تافل آی بی تی و آیلتس چهار بخش داشته که هر بخش مربوط به یکی از مهارت‌های چهارگانه شما است. اما یک تفاوت بزرگ وجود دارد:

در آزمون PTE، برخلاف دو آزمون دیگر، مهارت‌های چهارگانه به صورت جداگانه ارزیابی نمی‌شوند بلکه تک تک آنها به صورت ترکیبی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. برای مثال، در بخش Listening سوال‌هایی از شما پرسیده می‌شود که برای پاسخ به آنها باید Reading و Writing خوبی هم داشته باشید!

بر خلاف آزمون های آیلتس و تافل آی بی تی، این آزمون در ایران برگزار نشده زیرا موسسه Pearson در ایران نمایندگی رسمی ندارد. برای شرکت در این آزمون، باید به مراکز برگزاری آن در کشورهای همسایه بروید. تمامی مراحل آزمون PTE به صورت کاملا الکترونیک برگزار شده و هیچ ممتحنی در آن حضور ندارد.

مدرک PTE، از تاریخ آزمون تا 2 سال اعتبار دارد.

آزمون GRE General

واژه‌ی GRE مخفف عبارت Graduate Record Examination به معنی “سنجش توانایی تحصیلی” است. این مدرک زبان انگلیسی مناسب کسانی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکای شمالی در مقطع ارشد و دکترا دارند. گرفتن پذیرش از بسیاری از دانشگاه های آمریکایی علاوه بر مدرک TOEFL، به مدرک GRE نیز نیاز دارد.

آزمون GRE هم درست همانند TOEFL، توسط موسسه ETS برگزار می‌شود.

تفاوت بزرگ آزمون GRE با دیگر آزمون های بین المللی زبان انگلیسی این است که آن مهارت‌هایی را می‌سنجد که مرتبط با یک زمینه خاص نبوده و در طول زمان شکل می‌گیرند.

آزمون GRE General سه بخش اصلی دارد:

دانش واژگان و درک مطلب (Verbal Reasoning)

این قسمت توانایی شما را در درک معنی کلمات، جملات، مفاهیم، ارتباط بین واژگان، ساختار متن، منظور نویسنده، نتیجه گیری و … می‌سنجد.

استنتاج و منطق (Quantitative Reasoning)

برای موفقیت در این قسمت، بایستی توانایی بالایی در درک و تحلیل اطلاعات تجمعی، حل کردن سوالات ریاضی و شناخت مفاهیم جبر، هندسه و تحلیل داده‌ها داشته باشید.

مدرک زبان انگلیسی - GRE

نگارش تحلیلی (Analytical Writing)

بخش نگارش آزمون GRE با بخش های رایتینگ آزمون های دیگر مثل IELTS یا TOEFL iBT تفاوت داشته و نیاز دارید تکنیک های خاصی را بیاموزید تا بتوانید به خوبی ایده‌های خود را با دلیل، منطق و مثال‌های کافی روی کاغذ پیاده کرده و ارتباطی موثر با خواننده متن برقرار کنید.

 • آزمون GRE General در مراکز فراوانی در ایران برگزار می‌شود. حداکثر امتیاز بخش های Verbal Reasoning و Quantitative Reasoning از 130 تا 170 متغیر بوده و بخش Analytical Writing هم از 0 تا 6 نمره دارد.

آزمون GRE Subject

آزمون GRE Subject انواع متفاوتی داشته که هر کدام دانش تخصصی شما را در یک رشته خاص می‌سنجند. اگر به دنبال موفقیت یا گرفتن پذیرش در یک رشته خاص هستید، داشتن مدرک GRE Subject می‌تواند شما را به خوبی از دیگر داوطلبان و متقاضیان ورود به یک دانشگاه متمایز کند.

در حال حاضر، شش نوع مدرک GRE Subject وجود دارد:

زیست شناسی (Biology)

شیمی (Chemistry)

ادبیات انگلیسی (Literature in English)

ریاضی (Mathematics)

فیزیک (Physics)

روانشناسی (Psychology)

آزمون GRE Subject به صورت محدود سه بار در سال ارائه شده و در ایران هم برگزار نمی‌شود. برای اطلاع از زمان ها و مراکز برگزاری، به وبسایت ETS مراجعه کنید!

اعتبار مدرک GRE

تاریخ اعتبار این مدرک زبان انگلیسی به تاریخی که در آن آزمون داده‌اید بستگی دارد.

اگر آزمون شما قبل از جولای 2012 برگزار شده، مدرک GRE شما هیچ اعتباری ندارد!

مدارک GRE صادر شده از جولای 2012 تا 30 ژوئن 2016، تا 5 سال بعد از 30 ژوئن همان سالی که امتحان داده‌اید معتبر هستند. یعنی برای مثال اگر 15 می 2015 امتحان داده باشید، مدرک GRE شما تا 30 ژوئن 2020 معتبر است.

تمامی مدارک GRE صادر شده از 1 جولای 2016 به بعد، تا 5 سال بعد از تاریخ آزمون معتبر هستند.

 

به زودی باز هم درباره آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی خواهیم نوشت!

 

 

سوال دیگری دارید؟

اجازه دهید با شما تماس بگیریم.

4/5 - (16 امتیاز)
93 پاسخ
 1. فهیمه جوادیان
  فهیمه جوادیان گفته:

  سلام. من ارشد اقتصاد دارم و مترجم مقالات انگلیسی به فارسی هستم. می خواستم بپرسم که برای اینکه صرفا سطح دانش انگلیسیم رو بسنجم، کدوم آزمون شرکت کنم. ممنون

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام فهیمه عزیز، ممنونیم از توجه شما به این نوشته.
   کار اصلی همه آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی سنجیدن سطح دانش انگلیسی شماست و از این نظر تفاوتی بین اونها نیست. شما می‌تونید در آزمون‌های آیلتس، تافل، پی تی ای یا هر آزمون دیگری شرکت کنید و دیدی کلی و همه جانبه نسبت به انگلیسی خودتون پیدا کنید. اما اگر می‌خواهید داخل ایران و به شکلی سریع و کم هزینه این کار رو انجام بدید، آزمون MSRT وزارت علوم می‌تونه یکی از انتخاب‌های شما باشه.

   پاسخ
  • ملیکا
   ملیکا گفته:

   با سلام
   برای کسی که قصد مهاجرت به خارج از کشور داره کدوم مدرک بهتره؟و اطلاعاتی در زمینه چگونگی ارتباط گرفتن با اساتید دانشگاه تورنتو دارید؟برای کسی که میخواد از مدرسه فارغ التحصیل بشه و اونجا مستقیما وارد دانشگاه بشه
   ممنون?

   پاسخ
 2. رها
  رها گفته:

  با سلام ، من قصد مهاجرت ندارم کدوم یکی از آزمونها برای اینجا ممکنه بدرد بخوره؟ مثلا برای تحصیل

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. اگر قصد مهاجرت ندارید گرفتن تمامی این مدارک می‌تونه برای شما مفید باشه البته باز هم بستگی به این داره که چه کاری بخواید انجام بدید. برای شرکت در آزمون دکترا همان طور که در نوشته گفته شد MSRT یا Tolimo می‌تونند برای شما مفید باشند و اگر قصد کار در یک شرکت بین المللی رو دارید، داشتن آیلتس یا PTE برای شما مزیت بزرگی محسوب می‌شه.

   پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. کاری که باید بکنید اینه که اول دانش زبان انگلیسی خودتون رو به سطح پیشرفته واقعی برسونید و بتونید روان و بدون هیچ ایراد ساختاری انگلیسی صحبت کنید، برای مثال بتونید آیلتس 7 یا PTE 80 بگیرید. در اون زمان باید در دوره‌ های تربیت مدرس (TTC) شرکت کنید تا اصول تدریس رو یاد گرفته و کم کم شروع به کار کنید.
   البته برای خیلی از موسسات داشتن حداقل مدرک کارشناسی در یک رشته مرتبط با زبان مهمه. موفق باشید.

   پاسخ
   • محمد مهدی
    محمد مهدی گفته:

    سلام من داخل یک زبانکده در حال تدریس هستم سه سال دارم تا دیپلم زبانم را بگیرم میخواستم بدونم این مدرک چه فایده ای دارد اصلاً میتونم باهاش مشغول به کار بشم

    پاسخ
 3. nafas
  nafas گفته:

  سلام من الان دارم تخصصی برا ایلتس میخونم البته بیشتر بخاطر تقویت زبانم چون میخوام pte بگیرم امروز فهمیدم یکی از همکلاسی هام با این که مدرکی نداره داره تو موسسه ای خودش قبلا درس میخونده به بچه ها آموزش میده منم مشتاق شدم این کارو انجام بدم میخاستم بدونم به نظرتون چه کتابایی رو بخونم یا این که شما به راهکاری رو پیشنهاد میدید؟
  ممنون میشم اگه جوابمو بدید.

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. بله امکانش وجود داره، شما باید قبل از هر چیز دانش زبانتون به حدی برسه که بتونید کاملا روون و بدون هیچ گونه ایراد ساختاری به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید و دایره واژگان شما هم در حد قابل قبولی باشه که توانایی تدریس رو داشته باشید؛ حداقل آیلتس 7 یا PTE 75 می‌تونه این قابلیت رو در شما ایجاد کنه. بعد از اون باید در دوره های TTC شرکت کنید و کم کم وارد تدریس زبان انگلیسی بشید.

   پاسخ
 4. Zahra
  Zahra گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من میخوام مدرک زبان بگیرم برای کار در ایران
  فقط موندم مدرک دانشگاهی این رشته معتبر تره یا موسسات یا فرقی نمیکنه ؟من خودم ب شخصه موسساتو بیشتر دوس دارم تا فضای تحصیلی دانشگاه .میترسم برم موسسات و بعد از گرفتن مدرک ب نتیجه ای نرسم

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام زهرای عزیز، ممنونیم از توجه شما به این نوشته.
   همه چیز بستگی به این داره که کجا، در چه حرفه‌ای و در چه فضایی بخواهید مشغول کار بشید. اگر به دنبال تدریس زبان انگلیسی در موسسات هستید پیشنهاد می‌کنیم بعد از تحصیلات دانشگاهی حتما یک مدرک بین المللی زبان انگلیسی مثل CAE یا آیلتس رو بگیرید و بعد از اون دوره های خاص تیچینگ رو بگذرونید تا بتونید پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این شغل داشته باشید.

   پاسخ
 5. Fatemeh
  Fatemeh گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما من مدرک دیپلم زبان انگلیسیمو ب تازگی گرفتم ولی متاسفانه نمیتونم خوب و روان صحبت کنم و قصد دارم در کلاس های مکالمه شرکت کنم تا کمی در صحبت کردن قوی بشم. من بعد از گذروندن این دوره میتونم در موسسه زبان تدریس کنم؟من علاقه دارم به کودکان زبان انگلیسی تدریس کنم باید مدرک ttc رو حتما بگیرم؟

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. شرط اصلی تدریس زبان انگلیسی اینه که بتونید کاملا روان، بدون اشکال ساختاری و با دامنه واژگان قابل قبولی به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید. شاید لازم باشه که دوره های مکالمه شرکت کنید تا به این سطح برسید. بعد از این هم حتما باید در دوره‌های TTC شرکت کنید تا با اصول و روش‌های تدریس زبان انگلیسی آشنا بشید. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنم با موسسه تماس بگیرید.

   پاسخ
  • محمد مهدی
   محمد مهدی گفته:

   سلام من داخل یک زبانکده در حال تدریس هستم سه سال دارم تا دیپلم زبانم را بگیرم میخواستم بدونم این مدرک چه فایده ای دارد اصلاً میتونم باهاش مشغول به کار بشم

   پاسخ
 6. Mohammad
  Mohammad گفته:

  سلام خسته نباشید من ۱۶ سالمه قصد مهاجرت برای تحصیل دارم شما کدوم مدرک و پیشنهاد میکنید که من برای اونجا به مشکل تو هیچ زمینه زبانی برخورد نکنم

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. مدرک مورد نیاز شما بستگی به کشور مقصد و دانشگاهی داره که قصد ادامه تحصیل در اون رو دارید اما این روزها برای مهاجرت به استرالیا به مدرک PTE، کشورهای اروپایی یا کانادا مدرک آیلتس و برای مهاجرت به ایالات متحده معمولا به مدرک TOEFL نیاز دارید.

   پاسخ
  • مصیب نوری
   مصیب نوری گفته:

   سلام.
   ببخشید مزاحمتون شدم . خواستم بپرسم برای استخدامی های رسمی شرکت ها مانند شرکت نفت و …. باید چه مدرک زبانی رو بگیرم . ایا مدرک زبانی وجود داره که بتونم در ۴/۵ ما مطالعه بگیرم و معتبر باشه و به سختی تافل نباشه ؟

   پاسخ
   • محمد جهان فر
    محمد جهان فر گفته:

    سلام با کارشناسان مربوط تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی لازم انجام گردد

    پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   این سوال خیلی کلی هستش و شاید اینجا نشه جواب دقیقی بهش داد. مدت زمانی که طول می‌کشه که یک مدرک رو بگیرید بستگی به دانش زبان شما داره و وقتی که برای مطالعه می‌گذارید. پیشنهاد می‌کنم با موسسه تماس بگیرید و با متخصصان آموزشی ما صحبت کنید.

   پاسخ
 7. علی اصغر
  علی اصغر گفته:

  سلام
  من زبان تا یه سطح خیلی خوبی ادامه دادم ولی با توجه به شرایطم دوساله که ادامه نمیدم ولی الان میخوام شروع کنم و حداقل توی سه سال اینده یه مدرک زبان معتبر بگیرم به نظرشما اولین و سریع ترین مدرک کدوم میتونه باشه؟؟؟

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. با توجه به صحبت های شما به نظر میاد که در سه سال آینده بتونید نمره خوبی در آیلتس بگیرید.

   پاسخ
 8. Fatemeh
  Fatemeh گفته:

  سلام. خسته نباشین
  فرق بریتیش و امریکایی چیه
  ایا کلمات فرق میکنن ک کلا یه زبان جدا بشه
  یا فقط لهجه فرق میکنه

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام.
   انگلیسی امریکن و بریتیش هم در لهجه و تلفظ ها متفاوت هستند و هم در بعضی از کلمات. اما این تفاوت ها برای افرادی که قصد شرکت در آزمون های بین المللی رو دارند مشکلی ایجاد نمی‌کنند. برای اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می‌کنم این مطلب رو مطالعه کنید.

   پاسخ
   • Mor
    Mor گفته:

    سلام. جسارتا به یاد داشته باشید که تسلط بر زبانی مانند انگلیسی نباید باعث بشه، زبان رسمی کشور خودتان را اشتباه یا نادرست به کار ببرید جناب بلوری. امریکن نداریم، آمریکایی درسته. بریتیش هم اشتباه است، بگید بریتانیایی. گرچه کسی توجه نمی کنه، ولی برای شما که در آموزشگاه سمتی دارید مهم است. موفق باشید.

    پاسخ
    • مانا
     مانا گفته:

     سلام.کسانی که مدارک انگلیسی در فرهنگسرا و شهر آموخت و.. دارن میتونن برای اینکه مدرکسون معتبر بشه از آموزشگاه های معتبر یا فنی حرفه ای مدرک معتبر بگیرن یا باید دوباره کلاسها رو برن ؟؟!
     میشه لطفا راهنمایی کنید.ممنون

     پاسخ
  • Mor
   Mor گفته:

   فاصله و بُعد جغرافیایی، همسایگی با زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف، بر روی یک زبان تاثیرگذار هستند. فارسی ایران و افغانستان و تاجیکستان در اصل یک زبان واحد هستند که خصوصیات سیاسی و جغرافیایی باعث ایجاد تفاوت‌هایی در شکل نگارش و حتی کاربرد واژگانی شوند که در همان زبان در کشور دیگر، مفهوم نباشد. تاجیکستان از رسم‌الخط سیریلیک یا همان‌روسی استفاده می‌کند و ایران و افغانستان از رسم‌الخط عربی اصلاح شده. علاوه بر تفاوت لهجه‌های ایران و افغانستان، اماای برخی واژگان نیز کمی فرق دارد. فارسی افغانستان از کلمات انگلیسی زیادی استفاده می‌کند ولی ایران از کلمات فرانسوی و تاجیکستان از واژگان فراوان روسی که برای ایرانیان و افغانستانی‌ها قابل فهم نیست. تفاوت انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی و استرالیایی و … نیز تا حدودی به به همین شکل است. تاثیر از فرهنگ های مختلف مهاجران و زبانهایی مانند اسپانیولی و … تغییر اماای امگلیسی از سوی آمریکایی ها، انگلیسی آمریکایی را کمی متفاوت از بریتانیایی کرده است. لهجه نیز به همین صورت است.

   پاسخ
 9. علی پیراسته فر
  علی پیراسته فر گفته:

  با سلام أگه میشه سطح های کامل کلاس زبان رو ازـــــbegining تا gre رو کامل بنویسید
  و اینکه آیا لازمه ی فرد۲۵ساله ازbegining شروع کنه؟
  ممنون میشم

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   برای آشنایی با سطوح مختلف کلاس های زبان اینجا کلیک کنید.
   این که از چه سطحی شروع کنید به سن و سال ربطی نداره بلکه بستگی به سطح واقعی دانش انگلیسی شما داره و باید در تعیین سطح حضوری و رایگان ما شرکت کنید تا سطح شما مشخص بشه.

   پاسخ
 10. محمد
  محمد گفته:

  با عرض سلام و ادب محتوای که به اشتراک گذاشته بودین خیلی خوب و مفید بود . فقط یه مطلب ناقص اونم هیچ چیزی در مورد مدت زمان اعتبار این مدارک هیچی نگفتین .ممنون میشم اگه اونارم به اشتراک بذارین

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   ممنونیم از توجه و نکته سنجی شما محمد عزیز. این مورد هم به متن اضافه شد.

   پاسخ
 11. محسن
  محسن گفته:

  سلام و خدا قوت.
  سوالی داشتم. امروز در موسسات زبان داخلی کتاب های متنوعی به کار گرفته میشه. میخواستم بدونم فرضا اتمام اون کتاب ها برابری با چه سطح و مدرکی در کشورهای خارجی میکند؟ منظورم ایلتس و تافل و تولیمو و.. نیست. مثلا موسسه ای تاپ ناچ و سامیت هست کتاب هاش. در انتهای سامیت این زبان اموز در چه سطحی هست نسبت به کدوم کشور. و همچنین دیگر کتاب ها

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. فکر می‌کنم هدف شما از پرسیدن این سوال اینه که بدونید در انتهای هر کتاب دانش زبان انگلیسی زبان آموز به چه سطحی می‌رسه.
   امروزه برای زبان انگلیسی و بسیاری از زبان های بین المللی دیگه مثل آلمانی، فرانسوی و … سطوح CEFR تعریف شده. همه کتاب های استاندارد آموزش زبان انگلیسی داخلشون قید شده که در انتهای این کتاب شما باید کدوم سطح از سطوح CEFR قرار داشته و چه مهارت هایی دارید. آزمون های بین المللی مثل آیلتس هم معیارهای نمره دهی شون با CEFR هماهنگ هستند. برای اطلاعات بیشتر، توصیه می‌کنم این مطلب رو مطالعه کنید!

   پاسخ
 12. nafas
  nafas گفته:

  سلام برای اینکه در دکترای پرستاری تو خود ایران شرکت کنم بنظر شما کدوم مدرک زبانی بهتره؟

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. مدارک بین المللی مثل آیلتس یا TOEFL همیشه به درد شما خواهند خورد اما از بین مدارک داخلی اگر دانشگاه آزادی هستید به EPT و اگر سراسری درس خوندید به MCHE یا Tolimo نیاز دارید.

   پاسخ
   • Nader
    Nader گفته:

    سلام وبا عرض خسته نباشید من چندوقت میشه اموزش زبان میرم والان کتاب family friends1هستم چندسال طول میکشد تا مدرک ایلتس یا افل رابگیرم و ایا برای اتباع افغانستانی در ایران مشکلی پیش نمیاد برای گرفتن مدرک راهنمایی لطفا

    پاسخ
 13. صبا
  صبا گفته:

  ممنون مطالب مفید بود
  سوال من اینکه آگه بخوام مترجم بصورت کتبی بشم و در دارلترجمه مشغول به کار بشوم چه مدرکی برام مناسب است؟

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   رشته های مختلف زبان انگلیسی می‌تونند برای شما خوب باشند اما مهم ترین ملاک سواد واقعی شماست حتی اگر رشته تون زبان نبوده باشه.

   پاسخ
 14. بهار
  بهار گفته:

  سلام وقتتون بخیر باشه.من یه سوالی دارم..من امسال فارغ التحصیل شدم و هیچ مدرک زبانی ندارم..و میخوام زبان بخونم و هر مدرکی که هست رو بگیرم و زبانم هم خوبه…حالا باید چکار کنم..از کجا شروع کنم یعنی اول باید برا کدوم مدرک بخونم و اخرین مدرک چی هست….لطفا راهنماییم کنید چون اطلاعات خوبی در این باره ندارم…با تشکر ازشما..

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. پیشنهاد ما مطالعه به قصد اخذ آیلتس هستش. گرفتن مدرک آیلتس معمولا در هر موقعیتی برای شما سودمند خواهد بود مگر اینکه جایی که بخواهید مشغول به کار بشید به صورت مشخص به مدرک دیگه ای نیاز داشته باشه. برای گرفتن آیلتس باید ابتدا سطح زبانتون به حد قابل قبولی برسه و بعد از اون برای شرکت در ازمون آماده بشید که این کار در یک آموزشگاه زبان معتبر به آسونی انجام پذیره.

   پاسخ
 15. Niloofar
  Niloofar گفته:

  سلام‌من قصدمهاجرت ندارم و ۲۱سالمه میخام تغیررشته بدم‌چون علاقه و مهارت یادگیریم به زبان خوبه ..و درکنار تحصیلات به کلاس های زبان هم برم و قصدم داشتن یه شغل خوب توی ایران هست..ایا من راه درستی انتخاب کردم یا فقط بارفتن به کلاس های زبان و گرفتن مدرک میتونم به همچین خواسته ای برسم..ممنون از راهنمایتون

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. همه اینها خوب هستند و به یاد داشته باشید مهم ترین عامل موفقیت شما تلاش و داشتن سواد واقعی زبان انگلیسی در کنار مدرک هستش. پس از هیچ کاری برای تقویت مهارت های خودتون دریغ نکنید.

   پاسخ
 16. الهه
  الهه گفته:

  سلام ممنون از توضیحات کاملی که ارائه دادین.من خیلی علاقمند به ترجمه هستم و دوست دارم مقاله ها و کتاب هایی. با موضوع هنرهای تجسمی که رشته ی خودمم هست هم بخونم و هم ترجمه کنم‌ اموزشگاه رفتم و کتاب امریکن انگلیش فایل۱ رو برای شروع پیشنهاد دادن. سوالم اینه بعد از این که هر ۵کتابش رو تموم کردم دیپلم زبان میگیرم؟و با دیپلم زبان میتونم وارد حیطه ترجمه بشم؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. بستگی داره منظور شما از “دیپلم زبان” چی باشه. آموزشگاه های زبان معمولا بعد از اتمام دوره ها می‌تونن به شما مدارکی ازائه بدند که نشون می‌ده شما در اون آموزشگاه دوره ای رو گذروندید. اینکه در بازار کار چه عملکردی بتونید داشته باشید بستگی داره به دانش واقعی شما.

   پاسخ
 17. سام
  سام گفته:

  سلام من 18 سالمه و قصد خارج رفتن ندارم اما یک مدرک دائم معتبر زبان میخوام (مثل ایلتس اعتبارش دو سال نباشه) چه ازمونی وجود داره ممنون

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. مدارک بین المللی دانشگاه کمبریج مثل FCE، CAE و CPE تاریخ انقضا ندارند.

   پاسخ
 18. Kiana
  Kiana گفته:

  سلام من میخام امتحان لیسانس پرستاری به پزشکی بدم میخام ایلتس بخونم با نمره ۵ به بالابگیرم
  چقد طول میکشه خوندش چون دانشجوام
  و کجا باید ثبت نام کنم هزینش چثدره

  پاسخ
 19. زینب
  زینب گفته:

  سلام من دانشجوی ترم 1ارشدم و قصد دارم برای دکترا زبانم رو تقویت کنم سطح زبانم مشخص نکردم ولی بنظرم بین مبتدی تا کمی متوسط باشم ممکنه راهنمایی کنید چجوری و از کجا شروع کنم که هم وقت زیادی می ره هم هزینه مناسب داشته باشه ممنون از مطالب خوبتون?
  در ضمن نظراتتون در مورد زبان ترمیم دانشگاه چیه؟

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. پیشنهاد ما اینه که با شرکت در کلاس های زبان انگلیسی دانش خودتون رو بالا ببرید. می‌تونید با متخصصان آموزشی ما مشورت کنید تا کامل راهنماییتون کنند.

   پاسخ
 20. عاطفه
  عاطفه گفته:

  سلام وقت بخیر
  من مدرس زبان انگلیسی هستم
  یک سری موسسات ادعا دارن ک مدارک بین المللی میدن به زبان اموزها در اخر دوره ها
  مثل مدرک موسسه york
  Ya ets.
  مدرک twitt حتی شنیدم ولی هیچ جا اطلاعاتی در موردش پیدا نکردم
  چه طور میتونیم بفهمیم که این ادعا ها واقعیت داره ؟
  ایا تو ایران هنوز هم ازمون های بین المللی غیر تافل و ایلتس برگزار میشه؟
  ممنونم از وقتتون

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام دوست عزیز. تا اونجا که ما اطلاع داریم فقط آزمون های آیلتس، تافل و جی آر ای جنرال رو می‌تونید در ایران مدرک رسمی شون رو بگیرید و به غیر از اون مدرگ رسمی بین المللی دیگه ای در ایران ارائه نمیشه.

   پاسخ
 21. Sarina
  Sarina گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم مدرکای معتبری که بشه باهاش تو ایران تدریس کرد چیا هستن؟

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام وقت شما هم بخیر.
   برای تدریس زبان انگلیسی در ایران باید دانش قابل قبولی داشته باشید و بتونید در جلسات تدریس آزمایشی به سوپروایزرهای موسسات (که به اونها جلسات دمو گفته میشه) عملکرد خوبی داشته باشید. داشتن یک مدرک CELTA هم کمک بسیاری می کنه اما اگر صرفا TTC داشته باشید اعتبار مدرکتون به موسسه صادر کننده اش هم بستگی داره. موفق باشید.

   پاسخ
 22. حدیث
  حدیث گفته:

  سلام خسته نباشید برای مدرک دکتری کدوم ازمون مناسب هست و چه مدت طول میکشه از سطح پایین به سطح مناسب برسیم ؟ممنون میشم اگه جواب بدید

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. به صورت کلی همه دانشگاه ها در ایران مدارک آیلتس و تافل رو قبول دارند، علاوه بر اون دانشگاه آزاد آزمون EPT و دانشگاه سراسری آزمون MCHE رو برگزار می‌کنند که مورد تایید خودشون هست. این که چه مدت طول بکشه از سطح مقدماتی به این سطح برسید کاملا به وضعیت فعلی و شرایطتتون بستگی داره اما به صورت کلی حداقل دو سال برای رسیدن به سطح پیشرفته لازم هست. (از سطح کاملا ابتدایی)

   پاسخ
 23. پگاه م
  پگاه م گفته:

  سلام بنده قصد اشتغال در شرکتی در ایران دارم و از من مدرک زبان خواسته اند و مهمترین هدفشون مکالمه است. و ۶ ماه هم فرصت دارم. شما چه پیشنهادی دارید؟

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. معتبرترین مدرکی که برای چنین موردی به دردتون می‌خوره آیلتس هستش مگر اینکه منظور تخصصی تری از ارائه مدرک داشته باشند.

   پاسخ
 24. منصوره
  منصوره گفته:

  سلام ، من از طریق ازدواج قصد مهاجرت به کشور دیگه ای رو دارم. میخواستم بدونم برای کار کردن در کشور سوئد چه مدرکی از زبان انگلیسی رو باید داشته باشم

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. معمولا مدرک آیلتس رو همه کشورهای اروپایی به رسمیت می‌شناسند و قبول دارند. حالا اینکه به چه نمره ای نیاز دارید رو باید از شرکت یا دانشگاه مورد نظر بپرسید.

   پاسخ
 25. یلدا
  یلدا گفته:

  سلام وقت بخیر.اول تشکر میکنم از سایت خوبتون و زحماتی که میکشید.من مدرک تحصیلیم کاردانی کامپیوتر هستش و تقریبا۳پیش کلاس زبان میرفتم وتاحد متوسط بلدم زبان انگلیسیو وچندماهی هم میشه به طورفشرده میخونم خودم تاسطحموبالاترببرم وخیلی علاقه شدیدی دارم که زبان انگلیسی تدریس کنم تو موسسات وسابقه کاری هم ندارم چکار کنم چه مدرک زبانی وچه مراحلی لازمه که بتونم به هدفم برسم ؟؟لطفا راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام وقت شما هم بخیر.
   اگر قصد تدریس زبان انگلیسی رو دارید، مهم اینه که دانش انگلیسی تون رو تا حد پیشرفته به معنای واقعی بالا ببرید، یعنی اینکه بتونید بدون هیچ گونه ایراد ساختاری و با دایره قابل قبولی از کلمات بخونید، بنویسید و صحبت کنید. در مرحله بعد، می‌تونید با شرکت در یک دوره TTC و کسب تجربه تدریس به یک استاد زبان انگلیسی تمام عیار تبدیل بشید.

   پاسخ
 26. سمیعی
  سمیعی گفته:

  سلام وقت بخیر
  من قصد دارم برای ادامه تحصیل و اشتغال به سوئیس برم اما بین زبان فرانسه و انگلیسی موندم کدومو انتخاب کنم
  بابت این تردید دارم که در اکثر دانشگاه های سوئیس بیشتر در مقطع دکترا و برخی درسای ارشدو انگلیسی اموزش میدن
  نظره شما در این مورد چیه
  اگه بخوام زبان انگلیسی یاد بگیرم پیگیر چه مدرکی باشم

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. در سوییس دانشگاه های انگلیسی زبان، آلمانی زبان و فوانسوی زبان وجود دارند که انتخابشون با شماست. و اینکه برای پذیرش گرفتن در دانشگاه های انگلیسی زبان بهترین مدرک چیزی نیست جز آیلتس.

   پاسخ
 27. Azita Mohammadzadeh
  Azita Mohammadzadeh گفته:

  سلام و خسته نباشید .
  میخواستم بپرسم بعداز کدام کتاب از سری کتاب های بزرگسال دیپلم گرفته میشه؟

  پاسخ
 28. HamidAlizadeh
  HamidAlizadeh گفته:

  سلام ببخشید من دیپلم علوم انسانی دارم برای این که بخاهم به کاری مشغول بشم در ایران یا ترکیه باید چه مدرک زبان انگلیسی را کسب کنم .
  ممنون میشم اگه به پرسشم پاسخ دهید.

  پاسخ
 29. اسماعیل
  اسماعیل گفته:

  با سلام

  آیا داشتن دو مدرک زبان انگلیسی که در یک سال گرفته شود، اشکالی دارد؟

  پاسخ
 30. nafiseh
  nafiseh گفته:

  سلام از محتوای خوبتون سپاسگزارم
  میخواستم ببینم برای تدریس انگلیسی به زبان آموزان خارجی چه مسیری رو باید طی کنم؟ به چه مدرکی نیاز دارم و از کجا میتونم شروع کنم؟

  پاسخ
  • محمدرضا مسیبی مسیبی
   محمدرضا مسیبی مسیبی گفته:

   سلام با موسسه تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتون کنند

   پاسخ
 31. rasouli
  rasouli گفته:

  عرض سلام و خسته نباشید. سوالی از خدمتتون داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  بنده برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی به مدرک زبان نیاز دارم. از بین موارد ونمرات قتبل قبولبرای این آزمون اخذ کدوم مدرک راحت تر و معتبر تر و هزینش به صرفه تر هست؟

  TOEFL ( IBT ) ( 60 ) ، TOEFL ( PBT ) ( 480 ) ، IELTS ( 5 ) ، MSRT ( 50 ) ، MCHE ( 50 ) ، MHLE ( 50 ) ، TOLIMO ( 480 ) ، MELAB ( 70 )

  پاسخ
 32. ادریس
  ادریس گفته:

  سلام اگر کسی خودش مسلط باشه بدون گذروندن دوره چطور میتونه مدرک بگیره؟

  پاسخ
  • محمد جهان فر
   محمد جهان فر گفته:

   سلام لطفا با آموزشگاه تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان مربوط راهنمایی لازم را انجام دهند

   پاسخ
 33. سروش
  سروش گفته:

  برای شاغل بودن تو شرکت های بین المللی که ارباب رجوع انگلیسی زبان دارند داشتن مدرک آیلتس از باید هاست ؟

  پاسخ
  • محمد جهان فر
   محمد جهان فر گفته:

   بله میتوایند از آزمون های ماک که در مجموعه ایران اروپا برگزار میشود استفاده نمایید

   پاسخ
 34. لاله
  لاله گفته:

  سلام من سطح اینتر کانون زبان رو تموم کردم یعنی b1.میتونم جایی مدرک بگیرم و تدریس کنم

  پاسخ
  • moradi
   moradi گفته:

   با موسسه تماس بگیرید تا کارشناس مربوطه شما را راهنمایی نمایند.

   پاسخ
 35. رویا طاهری
  رویا طاهری گفته:

  من مطمعنم امسال با اموزش های خوبی که در موسسه ایران اروپا گذروندم ازمون ایلتس حتما قبولم

  پاسخ
 36. درسا قادری
  درسا قادری گفته:

  برای مهاجرت دارم خودمو اماده میکنم که مدرک زبان رو بگیرم این مطلب بهم کمک کرد مرسی

  پاسخ
 37. حدیثه
  حدیثه گفته:

  سلام وقتتون بخیر من دوره ی زبان و به صورت خصوصی یاد گرفتم با کتاب های تاپ ناچ و سامیت
  میخواستم بدونم بعد از این کتابها چه مدرکی میتونم بگیرم ؟ اصلا میتونم برم تو هر موسسه و آزمون بدم برای مدرک؟
  پایین کتاب سامیت نوشته cse یعنی میتونم مدرکشو برم بگیرم؟ از کجا باید تحقیق کنم در شهری که زندگی میکنم کدوم آموزشگاه مدرک cse میده

  پاسخ
 38. Nader
  Nader گفته:

  سلام وبا عرض خسته نباشید من چندوقت میشه اموزش زبان میرم والان کتاب family friends1هستم چندسال طول میکشد تا مدرک ایلتس یا افل رابگیرم و ایا برای اتباع افغانستانی در ایران مشکلی پیش نمیاد برای گرفتن مدرک راهنمایی لطفا

  پاسخ
 39. ابراهیم
  ابراهیم گفته:

  مقاله ای که نوشتین خیلی خوب و کاربردی بود. شرکت تو این آزمون ها و گرفتن مدرکشون تو زندگی خیلی کمک کننده هستش و باعث پیشرفت و ترقی آدم میشه.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *