آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی و چگونگی شروع به این کار

به صورت کلی، جذابیت و محبوبیت استادان زبان نزد زبان آموزان باعث می‌شود که شاگردان بعد از مدتی به این فکر بیفتند که از جایی به بعد خودشان هم کار آموزش زبان انگلیسی را شروع کنند. در واقع بسیاری از استادان زبان انگلیسی خود زمانی زبان آموز بوده اند و علاقه و اشتیاق آنها به انتقال معلوماتشان آنها را به سوی تدریس زبان انگلیسی برده است. اما ممکن است این سوال برایشان ایجاد شود که برای تدریس زبان انگلیسی از کجا شروع کنم؟ و چگونه زبان انگلیسی تدریس کنیم؟

اگر در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید و سطوح مقدماتی را پشت سر گذاشته‌اید، شاید چنین فکری به ذهن شما هم رسیده باشد.

آموزش حرفه ای زبان انگلیسی شغلی جذاب و کم استرس است که هرگز برای شما تکراری نمی‌شود چون هر روز برای شما اتفاقات جدید رخ داده و خودتان دائما هم در حال یادگیری خواهید بود. البته از طرف دیگر اگر به تدریس زبان انگلیسی به عنوان یک شغل تمام وقت نگاه می‌کنید، نباید انتظار داشته باشید مثل یک تاجر درآمد کسب کنید!

آموزش زبان انگلیسی و چگونگی شروع به این کار:

کار اصلی یک معلم زبان انگلیسی، تدریس کلمات و ساختارهای زبان انگلیسی به کسانی است که با این زبان آشنایی کافی ندارند. استادان زبان معمولا محیط تدریس را تبدیل به فضایی صمیمانه کرده تا زبان آموزان به یادگیری بیشتر تشویق شوند. معلمان زبان انگلیسی ممکن است انگلیسی زبان بومی (Native) بوده یا انگلیسی را به عنوان زبان دوم تا حد حرفه‌ای آموخته‌اند.
ما در این مطلب تلاش می‌کنیم درباره شغل آموزش زبان انگلیسی بیشتر توضیح داده و به شما توضیح دهیم چه ویژگی هایی باید داشته باشید تا تبدیل به یک استاد خوب زبان انگلیسی شوید. پس با ما همراه باشید!

آموزش زبان انگلیسی چه مهارت ها و وظایفی را شامل می‌شود؟

اگر به فکر تدریس زبان انگلیسی هستید، برای شروع تدریس زبان انگلیسی قبل از هر چیز باید دانش و درک عمیقی از ساختار، گرامر، واژگان، تلفظ‌ ها و حتی ادبیات زبان انگلیسی داشته باشید. برای تدریس بهتر خوب است که هم با اشعار، داستان ها و نقل قول های انگلیسی آشنا باشید و هم بدانید نوشتن متن اخبار، گزارش ها، مقاله ها، تحلیل ها و نامه ها به زبان انگلیسی چطور انجام می‌شود. یک استاد زبان باید بتواند مهارت های ارتباطی گفتاری و نوشتاری زبان آموزان از جمله تفکر انتقادی (Critical Thinking)، درک مطلب (Comprehension) و حتی حل مسئله (Problem Solving) را بهبود دهد. استادان زبان همچنین باید بتوانند با توجه به منابع آموزشی و برنامه تحصیلی موسسه برنامه درس (Lesson Plan) چیده و آن را در کلاس اجرا کنند.

 چطور می‌توان آموزش زبان انگلیسی را شروع کرد؟

بیشتر استادان زبان انگلیسی دارای یک مدرک مرتبط به زبان انگلیسی مثل ادبیات یا تدریس زبان انگلیسی هستند. اما در کشور ما (و بسیاری از کشورهای دیگر جهان) صرفا داشتن یک مدرک دانشگاهی زبان انگلیسی برای شروع به تدریس کافی نیست و قبل از آن باید مهارت های دیگری هم کسب کرده باشید.

پس موارد را به صورت فهرست وار نام می‌بریم:

 • چه مدرک دانشگاهی شما زبان انگلیسی باشد و چه رشته دیگری، مهم این است که دانش واقعی و کاربردی زبان انگلیسی خود را به سطحی برسانید که بتوانید بدون هیچ مشکلی به صورت روان، بدون ایرادات ساختاری و با استفاده از دایره واژگان (Vocabulary) قابل قبولی به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کرده و توانایی پاسخ دادن به سوالاتی که زبان آموزان سطح پایین تر ممکن است از شما بپرسند را داشته باشید.
 • مرحله بعدی کار، شرکت در یک یا چند دوره تخصصی آموزش زبان انگلیسی است. چنین دوره هایی معمولا بسته به سطحی که قصد تدریس در آن را دارید متفاوت هستند اما معمولا اولین دوره ای که باید بگذرانید دوره TTC نام دارد. در کلاس های TTC مبانی اولیه تدریس زبان انگلیسی از جمله مدیریت کلاس (Classroom Management)، آموزش مهارت ها (Skills)، برنامه ریزی درسی (Lesson Planning) و رفع ایراد (Error Correction) به متقاضیان آموزش داده می‌شوند. یکی دیگر از کارهایی که داوطلبان در این دوره ها انجام می‌دهند مشاهده (Observe) کلاس های مدرسان با تجربه تر و استفاده از تجربیات آنان است.
 • بعد از گذراندن دوره، وقت آن رسیده که مهارت هایی که آموخته‌اید را در عمل بسنجید. در این زمان بسته به موقعیت های شغلی در دسترس و سیاست های آموزشگاه ها، باید مدتی کوتاه را مشغول کارآموزی یا تدریس در سطوح کمتر حرفه‌ای زبان انگلیسی باشید تا تجربه و تبحر شما در تدریس زبان انگلیسی افزایش یافته و بتوانید در سطوح بالاتر و مراکز آموزشی معتبرتر تدریس کنید.

چه مدارک دیگری برای آموزش زبان انگلیسی وجود دارند؟

از آنجا که مدرک TTC بسته به موسسه صادر کننده آن متفاوت بوده و میزان اعتبار آن به اعتبار موسسه وابسته است، در مرحله بعدی می‌توانید یک مدرک بین المللی تدریس زبان انگلیسی مانند DELTA ،CELTA یا TESOL بگیرید.

 • مدرک CELTA

کلمه CELTA مخفف عبارت Certificate in Teaching English to Speakers of Other languages است. دوره CELTA توسط مراکز رسمی تحت نظر دانشگاه کمبریج در کشورهای مختلف برگزار شده و تمامی شرکت ها، موسسات آموزشی و دولت های سراسر جهان آن را قبول دارند.

دوره CELTA به سه شکل فشرده (5 هفته‌ای)، پاره وقت (چند ماهه) و آنلاین برگزار شده و در آن تمام هر آنچه که برای آموزش زبان انگلیسی نیاز دارید بدانید به شما ارائه می‌شود.

برای شرکت در دوره و اخذ مدرک CELTA، باید Advanced بودن واقعی سطح زبان انگلیسی خود را در عمل اثبات کنید (با شرکت در مصاحبه حضوری یا ارائه مدرک آیلتس با نمره Overall حداقل 7). برای شرکت در این دوره نیازی به داشتن تجربه تدریس ندارید.

متاسفانه دوره های CELTA در ایران ارائه نشده و امکان اخذ مدرک آن داخل کشور وجود ندارد. به همین علت، کسانی که قصد گرفتن مدرک CELTA را دارند جهت شرکت در دوره به کشورهای همجوار سفر می‌کنند.

آموزش زبان انگلیسی

پس از اتمام موفقیت آمیز دوره CELTA، به شما یکی از سه نمره Pass B ،Pass یا Pass A اعطا می‌شود که Pass A از همه بالاتر است. در صورتی که نتوانید نمره های لازم را کسب کنید، Fail شده محسوب خواهید شد.

 • مدرک DELTA 

کلمه DELTA مخفف Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages است و این دوره هم درست مثل CELTA توسط مراکز دانشگاه کمبریج ارائه می‌شود.

مدرک DELTA نسبت به CELTA بالاتر محسوب شده و در آن تکنیک های Testing و Material Development هم ارائه می‌شوند.

برای گرفتن مدرک DELTA، باید مدرک CELTA یا معادل آن و حداقل یک سال سابقه مفید آموزش زبان انگلیسی داشته باشید اما در مواقع خاص ممکن است استثنائاتی هم وجود داشته باشند.

 • مدرک TESOL

واژه TESOL مخفف Teaching English to Speakers of Other Languages است. درست همانند TTC، مدرک TESOL متعلق به موسسه خاصی نیست و مراکز آموزشی مختلف طبق سیلابس های خود اقدام به برگزاری این دوره ها می‌کنند.

در حال حاضر، معتبرترین مراکز ارائه دهنده TESOL در دنیا، دانشگاه Pennsylvania در امریکا و موسسه Trinity در لندن هستند.

 چطور می توان به یک استاد زبان خوب تبدیل شد؟ 

اصلی‌ترین راز تبدیل شدن به یک استاد خوب زبان، علاقه و اشتیاق شما به تدریس است. در ادامه، به 10 نکته کوتاه برای بهتر تدریس کردن زبان انگلیسی خواهیم پرداخت:

 • برای تدریس یک درس یا مفهوم جدید راه‌های متفاوت پیدا کنید هر کسی روش یادگیری خاص خود را دارد. بعضی از زبان آموزان با تصاویر راحت ترند، بعضی با تجربه کردن مفهوم در دنیای واقعی و بعضی هم به دنبال نوشته متن هستند. برای آنکه خیالتان راحت شود که همه شاگردان متوجه مفاهیم شده‌اند، برای Present کردن محتوای آموزشی از راه‌های گوناگون استفاده کنید.
 • در دسترس باشید بسیاری از زبان آموزان خجالتی بوده و از سوال پرسیدن در حضور همکلاسی‌هایشان وحشت دارند. به همین خاطر، شما هستید که باید با ایجاد فضایی دوستانه، سوال پرسیدن و کمک خواستن را برای آنها آسان کنید.
 • یادگیری را تبدیل به فعالیتی لذت بخش کنید . یادگیری زبان انگلیسی فعالیتی کاملا جدی و دقیق است اما این صحبت به این معنی نیست که کلاس های آموزش زبان انگلیسی خشک و حوصله سربر باشند. از طرف دیگر هم Fun بودن محیط کلاس به معنی شوخی و خنده از اول تا آخر جلسه نیست بلکه یعنی اینکه فعالیت ها جذاب، سرگرم کننده و انگیزه دهنده باشند.
 • از قبل برای کلاس برنامه داشته باشید. “همینطوری” و بی برنامه سر کلاس آمدن و داشتن این فکر که “سر کلاس کار را یه جوری جمع می‌کنم” هیچ وقت فکر خوبی نیست. این موضوع را زبان آموزان هم به خوبی متوجه می‌شوند و همین باعث خواهد شد انرژی و انگیزه شان را برای یادگیری از دست بدهند. از طرف دیگر، وقتی که از قبل برای کلاس مطلب آماده کرده باشید و دقیقا بدانید از ابتدا تا انتها چه کارهایی قرار است انجام دهید، زبان آموزان هم خواهند فهمید که تدریس برای شما کاری جدی بوده و آنها هم درس را جدی خواهند گرفت.
 • به تمرین های شفاهی اهمیت بدهید. صحبت کردن یکی از مهم‌ترین بخش های یادگیری یک زبان است و فراگرفتن واژگان و ساختارهای جدید زمانی به خوبی انجام می‌شود که زبان آموزان آنها را در صحبت تمرین کنند.

آموزش زبان انگلیسی

 • تکنولوژی را به کار بگیرید. در استفاده از فن آوری های مدرن (مخصوصا اینترنت و شبکه های اجتماعی) در آموزش زبان انگلیسی هیچ محدودیتی وجود نداشته و همه چیز به خلاقیت شما بستگی دارد.
 • زبان آموزان را درک کنید. یادگیری یک زبان جدید مخصوصا برای کسانی که تازه آن را را شروع کرده اند کار آسانی نیست. همواره آموزش را محکم و جدی بگیرید اما در عین حال سختی های کار زبان آموزان را درک کنید و با اشتباهات آنان به مهربانی برخورد کنید.
 • بین مطالب درسی و زندگی شخصی زبان آموزان ارتباط برقرار کنید.  سعی کنید زبان آموزان را در شرایطی قرار دهید که آنچه در کلاس مطرح می‌شود در زندگی روزمره خود تجربه کنند. برای مثال، از آنها بخواهید تا می‌توانند درباره تجربیات شخصی بنویسند یا صحبت کنند.
 • زبان آموزان را به چالش بکشید. اصلی ترین تنیجه بیش از حد آسان بودن مطالب آموزشی، سررفتن حوصله زبان آموزان و بی علاقه شدن آنها به یادگیری است. فقط مراقب باشید که مطالب بیش از حد هم دشوار نباشند چون این هم باعث سرخورده شدن آنها خواهد شد.
 • به صورت مستمر مطالب قدیمی تر را یادآوری کنید.  اتفاق بدی که در بسیاری از کلاس های زبان انگلیسی می‌افتد این است که زبان آموزان با یاد گرفتن هر کلمه یا ساختار جدیدی آن را فقط در همان جلسه ای که تدریس شده به کار می‌برند و در جلسات بعدی آن را کامل کنار می‌گذارند.

منظور از یادآوری این نیست که در هر جلسه درس های قدیمی‌تر را دوباره تدریس کنید. بلکه همواره در طول ترم هرجا که فرصتی پیش آمد زبان آموزان را وادار کنید ساده صحبت کردن را کنار گذاشته و از تمام واژگان و ساختارهایی که به تازگی آموخته‌اند استفاده کنند. این کار هم به تسلط شما به کل محتوای آموزشی کتاب و تدریس هدفمند نیاز دارد.

به دنبال آموزش حرفه ای زبان انگلیسی هستید؟

اگر فکر می‌کنید علاقه و استعداد لازم را برای تدریس زبان انگلیسی دارید، ما هم آماده کمک به شما هستیم! کافی است با موسسه زبان ایران اروپا تماس گرفته و از مشاوره متخصصان TTC ما بهره‌مند شوید. و با شرکت در دوره های مربوطه به تدریس زبان انگلیسی بپردازید. تصمیم با شماست!

4.2/5 - (66 امتیاز)
48 پاسخ
 1. مجتبی
  مجتبی گفته:

  تصویر سازی هم میتونه یکی از ارکان اصلی برای آموزش باشه
  در ضمن مطالب آموزنده و عالی دارید

  پاسخ
 2. سهراب
  سهراب گفته:

  بحث آزاد هم که کلاسای موسسه دارن و فیلم دیدن هم به جذب افراد و یادگیری سریع کمک میکنه

  پاسخ
 3. شیرین زارع
  شیرین زارع گفته:

  بنظر من تمام تایم های اضافی رو به یادگیری زبان باید اختصاص داد البته اگر واقعا قصد یادگیری باشه

  پاسخ
 4. مهدوی
  مهدوی گفته:

  سلام
  رده سنی که ثبت نام میکنید تو موسسه زبان چندسال هست ؟

  پاسخ
  • محمد جهان فر
   محمد جهان فر گفته:

   سلا رده های سنی که ثبت نام میشوند کودک ، نوجوان ، بزرگسال هستند

   پاسخ
 5. نغمه صابر
  نغمه صابر گفته:

  سلام من شاغل هستم و خیلی وقت آزاد ندارم که تو کلاساتون شرکت کنم موسسه زبان شما کلاس آنلاین هم برگزار میکنه؟

  پاسخ
  • محمد جهان فر
   محمد جهان فر گفته:

   سلام بله موسسه ایران اروپا با استفاده از سیستم آموزش آنلاین اختصاصی که دارد شما میتوانید به صورت آنلاین از کلاس ها استفاده کنید

   پاسخ
 6. تیناب
  تیناب گفته:

  خب مسلم که اول راه خیلی سخت شروع کنیم ولی به تدریج و با کمک اساتید ایران اروپا واقعا پیشرفت خواهیم داشت

  پاسخ
 7. الهام مرادی
  الهام مرادی گفته:

  مطالب عالی و کاربردی بسیاری توی سایت گنجانده شده واقعا بهترین موسسه زبان هستید

  پاسخ
 8. سعادت
  سعادت گفته:

  با سلام و تشکر از مطالب خوبتون
  به نظر من یک معلم زبان انگلیسی به جز دانش کافی مهارت های ارائه مطالب را هم باید داشته باشد یک موسسه زبان خوب در استخدام مربی های خود به این نکته توجه کافی داشته باشد

  پاسخ
 9. صالحی
  صالحی گفته:

  من هم با نظر سعادت موافقم صرف داشتن علم و دانش و نداشتن مهارت در انتقال آن نمی‌تواند برای یک موسسه زبان نتایج خوبی داشته باشد

  پاسخ
 10. مهدی دلشاد
  مهدی دلشاد گفته:

  من با اینکه فوق لیسانس دارم، اما زبانم ضعیف و تصمیم به آموزش زبان انگلیسی گرفتم و چگونگی شروع به این کار برام خیلی مهم بود. ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید.

  پاسخ
 11. هدیه زرین
  هدیه زرین گفته:

  ممنون از انگیزه و اموزشی که برای یادگیری زبان انگلیسی دادید

  پاسخ
 12. شعبانی
  شعبانی گفته:

  ممنون از اطلاعاتتون درمورد اموزش زبان‌انگلیسی امیدوارم در مسیر درست اموزش قرار بگیرم

  پاسخ
 13. محمد طاها
  محمد طاها گفته:

  درمورد آموزش زبان انگلیسی و چگونگی شروع به این کار، من با اینکه مدرک لیسانس زبان دارم اما چند دوره تخصصی زبان هم در موسسه خوب شما شرکت کردم.

  پاسخ
 14. حیدری
  حیدری گفته:

  آموزش زبان انگلیسی از واجبات رندگی و پیشرفت الان هست و چگونگی شروع به این کار و اینکه از کجا شروع کنیم خیلی مهمه. ممنون از راهنمایی هاتون

  پاسخ
 15. رز کمالی
  رز کمالی گفته:

  برای آموزش زبان انگلیسی و چگونگی شروع به این کار مربی خوب به نظرم 70 درصد نقش داره چون هم نحوه ی اموزشش مهم و هم پیگیری هایی که انجام میدن مهمه

  پاسخ
 16. حیدر پور
  حیدر پور گفته:

  من خیلی دوست دارم معلم زبان انگلیسی بشم، امیدوارم آموزش های شما به من، در رسیدن به اهدافم کمک کنه

  پاسخ
 17. جمشیدی
  جمشیدی گفته:

  آموزشگاهی که برای زبان انگلیسی میریم خیلی مهم و چگونگی شروع به این کار هم اهمیت زیادی داره .ممنون از ایران اروپا که هر دو ویژگی را دارد.

  پاسخ
 18. زینب
  زینب گفته:

  اموزشگاهی که برای یادگیری زبان انگلیسی انتخاب میکنیم و حرکت در مسیر یادگیری خیلی مهم که موسسه ایران اروپا در این مسیر کمکمون‌میکنه.

  پاسخ
 19. بهروز شهیدی
  بهروز شهیدی گفته:

  اهمیت آموزش زبان انگلیسی و چگونگی شروع به این کار فوق العاده مهم هست و راهنمایی های شما یقینا نتیجه خوبی به همراه داره..

  پاسخ
 20. نازنین
  نازنین گفته:

  تشکر میکنم بابت آموزشی که برای زبان انگلیسی و چگونگی شروع به این کار میدید.

  پاسخ
 21. داوران
  داوران گفته:

  در بین روش های آموزش زبان انگلیسی و چگونگی شروع به این کار من موسسه شما رو بین موسسه های دیگه قبول دارم و تایید میکنم

  پاسخ
 22. مهسا خرم آبادی
  مهسا خرم آبادی گفته:

  من آموزشگاه های زیادی رو در رابطه با آموزش زبان انگلیسی امتحان کردم، اما ایران اروپا اساتید بهتری از نظر من داره

  پاسخ
 23. الناز شاه رضایی
  الناز شاه رضایی گفته:

  من رشته تحصیلی دانشگاه ام زبان هست و چون از بچگی اموزشگاه زبان میرفتم و اساتید فوق العاده ای داشتم، الان در رشته تحصیلیم خیلی قوی هستم.

  پاسخ
 24. آمنه چایچی
  آمنه چایچی گفته:

  مطالبی که برای شروع روند یادگیری اموزش زبان انگلیسی مطرح کردین خوب بود اما تلاش های فردی ام جهت روند یادگیری موثر هستن.

  پاسخ
 25. گودرزی
  گودرزی گفته:

  با اینکه سطح زبان انگلیسیم خوب هست اما دوست دارم، دوره های تخصصی موسسه شما رو هم شرکت کنم که قطعا نتیجه خوبی برام داره

  پاسخ
 26. محسنی
  محسنی گفته:

  درمورد توضیح اینکه چه مدارکی رو با تحصیل در موسسه زبان میتونیم کسب کنیم، فرمودین ممنونم

  پاسخ
 27. چاووشی
  چاووشی گفته:

  مچکر از اموزشی که برای یادگیری زبان و اساتید بسیار خوبی که در اختیارمون قرار میدین..

  پاسخ
 28. مهرسام رضوی
  مهرسام رضوی گفته:

  انگیزه شخصی و اینکه از کجا و چطورشروع به یادگیری زبان داشته باشیم خیلی موثر هست

  پاسخ
 29. آزاده شیخی
  آزاده شیخی گفته:

  من به دنبال آموزش حرفه ای زبان انگلیسی هستم، امروز حتما با موسسه تماس میگیرم و در این مورد مشورت میگیرم

  پاسخ
 30. رعیتی
  رعیتی گفته:

  مدارک معتبر زبان انگلیسی رو خیلی خوب و پروسه ای که میتونیم به این مدارک برسیم هم خیلی عالی توضیح دادین

  پاسخ
 31. سپیده ترابی
  سپیده ترابی گفته:

  آموزش زبان انگلیسی و چگونگی شروع به این کار رو موسسه ایران اروپا به بهترین نحو ممکن تدریس میکنه

  پاسخ
 32. آرزو جوادی
  آرزو جوادی گفته:

  برای اینکه یک معلم خوب زبان بشیم باید اول از همه لذت بخش بودن یادگیری رو در نظر بگیریم و در مرحله دوم تلاش و مداومت

  پاسخ
 33. حدیث
  حدیث گفته:

  من در یک مهد کودک انگلیسی تدریس میکنم و واقعا عاشق شغلم هستم.

  پاسخ
 34. سحر نجفی
  سحر نجفی گفته:

  به نظرم از پنج سالگی بهترین زمان برای یادگیری زبان دوم مخصوصا زبان انگلیسی هست

  پاسخ
 35. Mr. Reza
  Mr. Reza گفته:

  من چون میخوام فوق لیسانس شرکت کنم، تصمیم گرفتم زبانم رو تقویت کنم

  پاسخ
 36. yalda
  yalda گفته:

  دقیقا وظیفه یک معلم اینکه ک دلسوزانه تدریس کنه و بهترین نتیجه رو شاگرداش بدست بیارن

  پاسخ
 37. پروانه
  پروانه گفته:

  میشه راهنماییم کنید
  اگه نخوام مدرک بگیرم فقط بخوام تو مکالمه قوی بشم
  یعنی فقط برای مکالمه آموزش ببینم اشکالی داره؟

  پاسخ
 38. مژگان عظیمی
  مژگان عظیمی گفته:

  سلام
  میشه لطفاً راهنماییم کنید
  میخواستم بپرسم برای مکالمه و روان صحبت کردن اگه بخوام از پایه شروع کنم چه مدت آموزش و تمرین لازم هست
  یعنی چند ماهه یا طی چند سال اوکی میشم؟؟

  پاسخ
 39. پریسا
  پریسا گفته:

  سلام
  من به تازگی شروع به یادگیری کردم
  و از اینکه آموزشگاه شما رو انتخاب کردم بی نهایت راضی هستم
  ممنون برای اینکه اتقد خوب و حرفه ای هستید

  پاسخ
 40. سمیرا
  سمیرا گفته:

  برای آموزش زبان باید انگیزه و هدف داشته باشیم که تکمیل کننده ی رسیدن به این هدف داشتن اساتید برجسته و حرفه ای هست که خداروشکر آموزشگاه شما تو این راستا بهترین کمک و راهنما برای من بوده

  پاسخ
 41. فرنوش
  فرنوش گفته:

  سلام
  ببخشید
  امکانش هست که فقط برای مکالمه تو کلاسهاتون شرکت کنم؟

  پاسخ
 42. راستاد
  راستاد گفته:

  از نکات مهمی که در مورد یک استاد خوب بودن بیان داشتید بهره بردم. با تشکر

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *