یادگیری زبان انگلیسی را از کجا شروع کنیم ؟

اگر به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستید، بهتر است ابتدا یک دید کلی از مسیر پیش رو داشته باشید، سپس شروع کنید. تنوع منابع، تعدد آموزشگاه‌ها، روش‌ها و ابزارهای مختلفی که در بازار موجود است، شما را در انتخاب بهترین‌ها، سردرگم می‌کند. در ابتدا باید هدف خود را از یادگیری زبان انگلیسی مشخص کنید؛ سپس به دنبال نقطه‌ی شروع و انتخاب منابع، روش‌ها و ابزار باشید. واضح است که نیازی به مطالعه‌ی تمام منابع موجود در کتابخانه‌ها نیست، شما باید متناسب با هدفی که دارید، از منابع و ابزارهای مناسب استفاده کنید.

first-steps-to-learn-english- (1)

متاسفانه در اطرافمان افراد زیادی هستند که یادگیری زبان را نیمه‌کاره رها کرده‌اند؛ هریک از آن‌ها دلایل خاصی برای این کار ارائه می کنند، برخی نیز بهانه‌هایی! اما آنچه میان آن‌ها مشترک است، عدم وجود اراده و هدف است. اگر هدفتان برایتان ارزشمند باشد و اراده‌تان در جهت هدفتان سوق داده شود، بدون شک می‌توانید با برنامه‌ریزی صحیح و انتخاب منابع مناسب، به سطح مطلوب خود برسید.

1-انتخاب مسیر

اگر میخواهید یادگیری زبان انگلیسی را از طریق آموزشگاه ها، به انجام برسانید، مسیر راحت‌تر اما طولانی‌تری پیش رو دارید. اما اگر میخواهید از طریق منابع خودآموز، یاد بگیرید، مسیرتان می‌تواند کوتاه و فشرده و البته کمی سختتر شود.

به نمودارهای زنگوله‌ای زیر دقت کنید.

first steps to learn english-(5)

نمودار A ، نشان دهنده‌ی مطالعه‌ی زبان انگلیسی به صورت خودآموز، در مدت زمان کمتر و با سرعت بیشتر است. این نمودار، گویای این مطلب است که شما می‌توانید سرعت یادگیریتان را با توجه به استعداد و تلاش خود، تنظیم کنید. اگر اراده‌ای قوی داشته باشید، به راحتی می‌توانید در طول دو ماه مطالعه‌ی منسجم و متمرکز، از سطح basic  به سطح intermediate ارتقا پیدا کنید.

توجه کنید، در صورتی سریعتر به قله‌ی زنگوله می‌رسید که تلاشتان را افزایش داده و زمان را کوتاه کنید.

نمودار B، نشان دهنده‌ی سرعت پیشرفت در آموزشگاه‌های زبان انگلیسی است. یادگیری در آموزشگاه‌ها، بنا به زمان‌بندی و برنامه‌ریزی ترمیک صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر، چنانچه بخواهید این شیوه‌ی یادگیری را انتخاب کنید، باید بدانید که پیشرفت از سطح basic  به سطح intermediate، بین دو الی سه ترم زمان می‌خواهد.

انتخاب این مسیر با شماست.

2- تعیین هدف

در ابتfirst steps to learn english- (2)دای هر مسیر، باید مقصد را مشخص کنید. آیا می‌خواهید در آزمون آیلتس یا کنکور زبان شرکت کنید؟ آیا می‌خواهید به خارج از کشور مهاجرت کنید یا در شرکتی بین المللی استخدام شوید؟ آیا می‌خواهید در آزمون دکترا شرکت کنید یا برای افزایش دانش شخصی خودتان، زبان انگلیسی را یاد بگیرید؟

با توجه به هدفی که از یادگیری زبان انگلیسی دارید، منابع درست را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید در آزمون دکترا شرکت کنید، لازم نیست روی مهارت‌های مکالمه و شنیداری تمرکز کنید. اگر می‌خواهید مهاجرت کنید، باید مهارت شنیداری خود را تقویت کنید و اصطلاحات و مکالمات روزمره را یاد بگیرید.

3- تعیین سطح و انتخاب منابع

عامل دیگری که در شروع یادگیری زبان انگلیسی، مهم است، سطح فعلی دانش و مهارت شما از زبان انگلیسی است. برای تعیین سطح مهارتتان، با خود صادق باشید. چنانچه در تعیین سطح خود، واقع‌بینانه عمل نکنید ، مطمئن باشید که در ادامه‌ی مسیر به مشکلات متعددی برخورد خواهید کرد نیز و مجبور می شوید به عقب بازگردید؛ در این صورت زمان و هزینه‌ و انرژی زیادی را از دست می دهید.

برای اینکه بتوانید به صورت دقیق‌تر، سطح خود را تعیین کنید، می‌توانید از سایت‌های زیر که آزمون‌های آنلاین تعیین سطح را ارائه می‌دهند هم استفاده کنید. در این سایت‌ها، تحلیل نمره‌ای که از آزمون اخذ می‌کنید، درج شده است.

4- برنامه‌ریزی

پس از تعیین هدف، برنامه‌ریزی را فراموش نکنید! برنامه‌ریزی، پیش نیاز رسیدن به هر هدفی است. اهمیت برنامه‌ریزی در مسیر رسیدن به اهداف، بر هیچکس پوشیده نیست. بدون شک این را می‌دانید که وقتی هدف مشخص باشد، بدون برنامه‌ریزی نمی‌توانید به هدفتان برسید. بنابراین بعد از تعیین هدف از یادگیری زبان انگلیسی، تهیه‌ی فهرست منابع مورد‌نیاز و تعیین مدت زمانی که در اختیار دارید، حتماَ برنامه‌ریزی کنید.

first steps to learn english- (3)

هدف شما از یادگیری زبان انگلیسی، منابع و زمان متناسب با آن را می‌طلبد. اگر آزمون دکترا در پیش رو دارید، پس باید مطالعه‌ی منابع پیشنهادی را حداکثر تا بهمن ماه به پایان برسانید. بنابراین برنامه‌ریزی شما متناسب با آزمون‌های میان دوره‌ای و مرور مطالب تغییر می‌کند. اگر می‌خواهید به خارج از کشور مهاجرت کنید، باید بیشتر منابع زبان اصلی را مطالعه کنید. اگر می‌خواهید در یک شرکت بین‌المللی استخدام شوید، باید مهارت درک مطلب و مکالمه‌تان را تقویت کنید. می‌بینید که بنا به هر هدفی، ابزار و منابع نیز تغییر می‌کند.

گام‌های برنامه ریزی

 • برای برنامه‌ریزی، باید جدولی از منابع و زمان موجود را طراحی کنید.
 • برای هر ماه و هر هفته، اهداف کوچکتر در نظر بگیرید.
 • مطالعه‌ی تعداد دروس در هر هفته را مشخص کنید.
 • برای هر مطلبی که مطالعه می‌کنید، دو یا سه زمان مرور در نظر بگیرید. زمان‌های مرور هر مطلب مطالعه شده را یک روز بعد، یک هفته بعد و یک ماه بعد تعیین کنید.
 • برای اتمام مطالعه‌ی هر منبع (کتاب یا سی دی و ...) بازه‌ی زمانی خاصی در نظر بگیرید
 • بهتر است برنامه‌ریزی هفتگی و ماهانه‌ی خود را در دو صفحه‌ی جداگانه تدوین کنید. بدین ترتیب می‌توانید میزان پیشرفت خود را در طول زمان، بررسی کنید؛ در صورتی که از اهداف هر بازه‌ی زمانی جا مانده‌اید، عامل را پیدا کرده و آن را رفع کنید.

برای نمونه، به جدول زیر توجه کنید و در طراحی جدول برنامه ریزی مناسب خود، از آن ایده بگیرید.

first steps to learn english- (6)

آنچه همواره در برنامه‌ریزی مورد تأکید مشاوران آموزشی است:

 • عدم تعیین ساعت دقیق برای مطالعه‌ی دروس است.

بهتر است هدف گذاری به صورت روزانه یا هفتگی انجام شود. به عبارت دیگر، تعیین ساعت مطالعه‌ی هر درس، اجباری به مغز فرد وارد می‌کند که در او حالت تدافعی ایجاد می‌شود. در این صورت فرد برای عمل به برنامه‌ی خود، به‌ نوعی از اجبار پیروی می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود در جداول برنامه‌ریزی، از تعیین ساعت مطالعه، پرهیز شود.

 • برنامه ریزی معقول و با توجه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های هر فرد، طراحی می‌شود.

چنانچه برنامه‌ریزی، دارای زمان‌بندی فشرده باشد، در روزهای اول اجرا، موجب دلزدگی فرد می‌شود و انرژی و اشتیاق او را در ادامه‌ی مسیر، به شدت کاهش می‌دهد.

5- استفاده از ابزارهای کمک آموزشی

از ابزارهای کمک آموزشی می توان به جعبه لایتنر، نرم‌افزارهای موبایل، کتابچه‌ی همراه، سی‌دی‌های آموزشی و فیلم‌های دو زبانه اشاره کرد.

first steps to learn english- (4)

 • جعبه لایتنر و نرم‌افزارهای موبایل، به مرور منظّم و بخاطرسپاری مطالب در حافظه‌ی بلند مدت، کمک می‌کنند.
 • کتابچه‌های همراه، به شما این امکان را می‌دهند تا از زمان‌های پرتی در ترافیک، صف و حتی داخل تاکسی استفاده‌ی بهینه ببرید.
 • سی‌دی‌های آموزشی و فیلم‌های دوزبانه، برای ایجاد تنوع در روش‌های آموزشی و جلوگیری از یکنواختی، مؤثر هستند. از آنجایی که استفاده زیاد از منابع مکتوب خسته‌کننده به نظر می‌رسند، شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای صوتی و تصویری، به روش‌های یادگیریتان، تنوع ببخشید.

اما نکته‌ی مهم این است که در ابتدای مسیر، نیازی به خریداری تمامی این ابزارهای کمک آموزشی نیست. شما می‌توانید در شروع یادگیری از جعبه لایتنر استفاده کنید امّا سی‌دی‌های آموزشی را به مرحله‌ی بعد موکول کنید. بنابراین در گام‌های ابتدایی یادگیری زبان انگلیسی، خود را با حجم کثیری از منابع و ابزار مواجه نکنید.

6- داشتن یک همراه !

همراه داشتن در آموزش و یادگیری زبان انگلیسی معجزه میکند! اگر در اطرافتان فردی هست که با شما هم مسیر شود، بدانید که می‌توانید برای هم انگیزه‌های خوبی باشید. در واقع داشتن یک هم‌گروهی خوب، می‌تواند شما را همیشه پرانرژی و فعّال نگه دارد. همچنین می‌توانید با هم گروهیتان تمرین کنید؛ با او مکالمه کنید؛ حتی در طول روز، با یکدیگر انگلیسی صحبت کنید.

وقتی در فرآیند یادگیری زبان انگلیسی، با آمادگی بیشتری وارد شوید و زمینه ی پذیرش مشکلات و موانع احتمالی را در خود ایجاد کنید، فرصت‌های یادگیری بیشتری برای خود ایجاد می‌کنید. به خاطر داشته باشید که موفقیت حاصل یک اصل بسیار ساده است و آن عبارت است از: تلاش و استمرار!