چگونه در زمان خواندن، مطالب را بهتر یاد بگیریم ؟

چگونه در زمان خواندن، مطالب را بهتر یاد بگیریم ؟ احتمالاً سؤال شما هم بوده است که به این مطلب هدایت‌شده‌اید!

بعضی از افراد زمان زیادی را برای خواندن اختصاص می‌دهند اما دائماً با این مشکل روبرو هستند که وقتی قصد دارند مطلبی را بخوانند، نمی‌توانند آن مطلب را به‌درستی یاد بگیرند و آن را به‌صورت کامل حفظ کنند، بااینکه شاید بیشتر مواقع یک مطلب را چندین مرتبه می‌خوانند؛ اما بااین‌حال حفظ کردن مطالب آن‌قدر هم مشکل نیست، بلکه با رعایت برخی نکات می‌توانید پیچیده‌ترین و طولانی‌ترین مطالب را هم از حفظ کرد.پس می توانید سوال ِ چگونه در زمان خواندن، مطالب را بهتر یاد بگیریم ؟ را با استفاده از این متن پاسخ دهید ؛

1- هدف خود را مشخص کنید

برای اینکه بدانید چگونه در زمان خواندن، مطالب را بهتر یاد بگیریم ، باید برای مطالبی که می‌خوانید هدف داشته باشید و در زمان خواندن، این هدف را مدنظر قرار دهید. اگر هدف مطالعه در ذهن شما وجود داشته باشد سبب می‌شود تا بتوانید به بخش‌های مناسب‌تر نوشته متمرکز شوید و آن قسمت را تکرار کنید. این کار همچنین مانع از دست رفتن زمان می‌شود و نیازی به تلاش اضافی نیست.

چگونه در زمان خواندن، مطالب را بهتر یاد بگیریم -1

2- ابتدا یک مرور کلی داشته باشید

برای مطالعه بعضی از مطالب شاید فقط یک مرور کافی باشد. یک مرور مناسب شامل توجه کردن به عنوان‌ها، نمودارها، جدول‌ها و پاراگراف‌های اصلی می‌شود. با توجه به هدف موردنظر، باید سرعت خواندن خود را کم کرده و فقط قسمت‌هایی را که جواب گوی هدفتان هستند با دقت بخوانید.

در مورد مزایای مرور اولیه می‌توان به این موارد اشاره کرد:

– ذهن را آماده می‌کند و باعث می‌شود وقتی برای مرتبه دوم مطلب را می‌خوانید آن را ساده‌تر یادآوری کنید.

– به فکرتان هدف می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا قسمت‌های مهم مطلب را بیابید.

 

3- اگر می‌خواهید بدانید چگونه در زمان خواندن، مطالب را بهتر یاد بگیریم ، باید متن را اصولی بخوانید

برای آنکه مطلبی به‌صورت دقیق خوانده شود، باید چشم‌ها را به‌صورت منظم و کنترل‌شده حرکت داد. هنگام مرور سریع، چشم‌ها بانظم خاصی حرکت نمی‌کنند. وقتی قصد دارید نوشته‌ای را با دقت مطالعه کنید و قسمت‌های زیادی از متن را یاد بگیرید چشم‌های شما باید با حرکتی از راست به چپ بر روی نقاط تثبیت، توقف کند. توقف‌ها نباید یک حرف یا حتی یک کلمه باشند بلکه هر توقف باید چندین کلمه را شامل شود.

 

چگونه در زمان خواندن، مطالب را بهتر یاد بگیریم -2

 

4 – از مشخص کردن نکات مهم و یادداشت‌برداری غافل نشوید

چند نقطهٔ مهم در متن را به‌عنوان مبنایی برای یادآوری مشخص کنید. اگر بخش مناسبی برای مشخص کردن وجود نداشت می‌توانید در حاشیهٔ متن از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید.

تقریباً تمام زبان آموزان قسمت‌های مهم متن را مشخص می‌کنند اما بسیاری از آن‌ها بخش‌های زیاد یا نادرستی را مشخص می‌کنند. آن‌ها به‌قدری سرگرم علامت‌گذاری کتاب خود می‌شوند که اصلاً به آنچه می‌خوانند توجه کافی ندارند. یک‌راه بهتر برای علامت‌گذاری، مشخص کردن فقط چند کلمهٔ کلیدی در هر صفحه است. اگر صفحات زیادی از یک کتاب نیاز به مشخص کردن ندارد چسباندن برگه روی صفحه‌های مشخص‌شده تا حد زیادی به فرایند مطالعه کتاب سرعت می‌دهد.

اگر با اصول اولیه خواندن و  اینکه چگونه در زمان خواندن، مطالب را بهتر یاد بگیریم ، آشنا شده اید می توانید درباره یادگیری زبان انگلیسی را از کجا شروع کنیم؟ هم اینجا بخوانید

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *