مطالعه کتاب های آموزش زبان انگلیسی

شیوهٔ صحیح استفاده از کتاب‌ های آموزش زبان انگلیسی

کتاب‌ها نقش مهمی در یادگیری هر زبانی دارند. کتاب‌ های آموزش زبان انگلیسی شاید مهم‌ترین عنصر یادگیری زبان انگلیسی در ایران و سایر کشورها هستند. یادگیری از طریق کتاب بنا به گفتهٔ محققین حوزهٔ یادگیری ماندگارتر از هر نوع یادگیری است. کتاب‌ها به‌صورت کارشده و هدفمند طراحی می‌شوند و سعی می‌کنند نیازهای زیادی را پوشش دهند.

کتاب‌ های آموزش زبان انگلیسی شاید در نظر برخی بدون استفاده، وقت‌گیر و کم‌کارکرد به نظر بیایند اما باید گفت بقیهٔ انواع یادگیری اگر بدون دخالت کتاب یا نوشتار معتبر باشند عملاً بدون استفاده و ناکارآمد هستند.

مطمئناً اغلب شما، چه آن‌هایی که در آموزشگاه زبان در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید و یا در خانه به‌صورت سلف استادی در حال یادگیری هستید کتاب‌هایی چه برای مطالعه و چه برای تمرین دارید. این کتاب‌ها یا به پیشنهاد استاد شما بوده و یا احتمالاً خودتان با پرسش و پاسخ از افراد مختلف آن را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید.

درهرصورت مطالعهٔ کتاب هم اگر به شیوهٔ اصولی و درست آن نباشد عملاً بدردنخور و بی‌استفاده است. مطالعهٔ کتاب باید اصولی و هدفمند باشد. در اینجا مواردی که شمارا در خواندن صحیح کتاب‌ های آموزش زبان انگلیسی یاری می‌کند آورده‌ایم و امیدواریم بامطالعهٔ آن‌ها بتوانید بهرهٔ کافی را از این کتاب‌ها ببرید.

چه کتابی را برای یادگیری زبان انگلیسی انتخاب کنیم؟

در اینجا قصد نداریم کتاب خاصی را برای یادگیری به شما معرفی کنیم. صرفاً می‌خواهیم شما را با برخی از ویژگی‌های کتاب‌های سودمند آشنا کنیم. انتخاب نهایی کتاب درنهایت بر عهدهٔ خود شماست و بسته به سلیقه و ذائقهٔ مطالعاتی‌تان آن را انتخاب و استفاده می‌کنید.

اما یک کتاب خوب برای یادگیری زبان انگلیسی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ در اینجا چند مورد را برای شما می‌آوریم:

 • هدفمند باشد و بخش زیادی از نیاز شما را پوشش دهد. به این معنا که بتواند هم در حوزهٔ درک و مفهوم کمک‌حال شما باشد و هم مهارت‌های خواندن و نوشتار شمارا بهبود دهد.
 • به‌روز و معتبر باشد. این مورد از آن نظر اهمیت دارد که برخی کتاب‌ها اطلاعات و داده‌های چند قرن پیش را همراه با کلمات قدیمی که در حال حاضر استفاده نمی‌شوند را استفاده می‌کنند. به‌طور مثال کتاب انگلیسی که در مدارس کشور ما تدریس می‌شود کاملاً قدیمی و بدردنخور است.
 • اصول نگارش را رعایت کرده باشد. از این نظر کتاب‌ های آموزش زبان انگلیسی باید کاملاً دقیق و بدون اشکال باشند، چراکه کتاب‌هایی که از همان ابتدا غلط و نادرست مفاهیم را آموزش دهند تا انتها مشکل‌آفرین خواهند بود.
 • لحن صمیمی و انگیزشی داشته باشد و از تصاویر و نکات جذاب استفاده کرده باشد. تنها چیزی که هنگام مطالعه و یادگیری زبان انگلیسی بیشتر گریبان زبان آموزان را می‌گیرد خستگی و بی‌انگیزگی است که این مورد را کتاب‌ها می‌توانند با تدابیری برطرف سازند

کتاب‌ها را به چه صورت مطالعه کنیم؟

کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی هرکدام شیوه و روش خود را برای آموزش مفاهیم دارند. برخی کتاب‌ها متن محورند و برخی دیالوگ محور، برخی مصورند و برخی کمتر از تصاویر استفاده کرده‌اند، برخی برای مطالعه‌اند و برخی تمریناتی نیز برای خواننده در نظر گرفته‌اند.

 

مطالعه کتاب های آموزش زبان انگلیسی

 

بسته به سبکی کتاب در نظر داشته است باید شیوهٔ مطالعاتی‌تان را نیز منطبق بر آن تغییر دهید. البته این تغییر شیوه به این معنا نیست که به‌طورکلی نوع مطالعهٔ تان را تغییر دهید بلکه به این معناست که کتاب را به‌گونه‌ای در مطالعهٔ خود قرار دهید و بهینه استفاده کنید.

چند مرحلهٔ زیر را با دقت بخوانید تا یک مطالعهٔ سودمند و هدفمند داشته باشید.

شناسایی تیپ مطالعاتی کتاب

تیپ مطالعاتی کتاب از مواردی است که باید از همان ابتدا بتوانید تشخیص دهید. شناسایی این تیپ کار سختی نیست، در ابتدای کتاب هم در اغلب مواقع نظرات مؤلف یا مؤلفین کتاب در مورد شیوهٔ صحیح مطالعهٔ هر کتاب در بخش مقدمهٔ کتاب آورده شده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

درهرصورت نگاه اجمالی به فصل‌های کتاب و مطالعهٔ روزنامه‌ای هر بخش آن و تیترهای مطالب و محتوای موجود یک دید کلی از شیوهٔ مطالعه صحیح کتاب به شما می‌دهد. درصورتی‌که نتوانید این تیپ را تشخیص دهید از استاد یا معلم خود در این زمینه سؤال کنید.

اهمیت تمام بخش‌های کتاب

هر کتاب عموماً از بخش‌های مختلفی تشکیل‌شده است که هرکدام اهداف خاص خود رادارند، اگر می‌خواهید از کتاب به نحو احسن استفاده کنید هیچ‌کدام از بخش‌ها را نخوانده رها نکنید، هر بخش از کتاب هدف خاصی را دنبال می‌کنند.

بارها دیده‌شده که در میان مطالعهٔ برخی کتاب‌ های آموزش زبان انگلیسی برخی از تمرینات را به‌طور کامل ندیده می‌گیریم. این تمرین مطمئناً به دلایل خاصی که مؤلفین کتاب مدنظرشان بوده است در آنجا قرار داده‌شده است و رد شدن از آن به معنای یادگیری ناقص و استفادهٔ بدون بهره از کتاب بوده است.

یک تجربه شخصی!

در این مورد با یک تجربهٔ شخصی مطلب را تشریح می‌کنم. در سنین نوجوانی کتابی از معلمی هدیه گرفتم که شامل بخش‌های متن، تمرینات، سؤالات و یک جدول سرگرمی بود و تقریباً هر صد بخش کتاب به این شکل و روال بود. من این کتاب را کامل مطالعه کردم و تمام تمرینات و سؤالات آن را نیز جواب دادم، اما بخش سرگرمی آن را بی‌اهمیت می‌دانستم و هیچ‌کدام را انجام ندادم.

حدود یک سال بعد که از سر بی‌حوصلگی کتاب‌هایم را ورق می‌زدم، به این کتاب رسیدم و یکی از جدول‌های آن را حل کردم، بعد جدول دوم را حل کردم و همین‌جور به خودم آمدم دیدم تعداد زیادی از جدول‌ها را حل کرده‌ام و چقدر این جدول‌ها جالب‌اند و مؤلفین چقدر بر روی آن انرژی گذاشته‌اند؛ و اگر همان وقت که کتاب را می‌خواندم این جدول را نیز حل می‌کردم چقدر بهتر مطالب را یاد می‌گرفتم.

 

مطالعه کتاب های آموزش زبان انگلیسی

پالس‌های زمانی مشخص

بااینکه هر کتابی بخش‌های مختلفی دارد اما این شما هستید که تصمیم می‌گیرید بر روی هر بخش چقدر انرژی بگذارید. به‌طور مثال در اکثر کتاب‌ های آموزش زبان انگلیسی قسمت متن یا مکالمه از همه برجسته‌تر است و هم در کلاس درس و هم میان فراگیران وقت زیادی بر روی این مطلب سپری می‌شود.

بخش تمرینات و پرسش و پاسخ‌ها نیز از آن مواردی است که بیشتر در میان فراگیران مستلزم انرژی و وقت است در مواردی می‌توان این انرژی را در بخش‌های دیگری نیز صرف کرد. می‌توان تمرین‌های اساسی آن را بیشتر انجام داد و یا اگر می‌بینید در بخشی مشکل‌دارید بهتر است وقت بیشتری برایان در نظر بگیرید.

پالس‌های زمانی در مطالعه را خودتان انتخاب کنید. اینکه چقدر مطالعه کنید چقدر استراحت کنید و کدام بخش را در چه زمانی بخوانید همه به شما بستگی دارد.

هدفمند بخوانید.

اگر در مطالعه‌ای که انجام می‌دهید هدف و انگیزه‌ای وجود داشته باشد مطمئناً نتیجه‌بخش خواهد بود. این هدفمندی می‌تواند موارد زیادی را دربرداشتن باشد. به‌طور مثال فعالیت مؤثر و پویا یکی از موارد است اگر در حین خواندن سعی کنید باکارهایی نظیر هایلایت کردن متن و محتوا و یا نوشتن نکات اضافه‌ای که سر کلاس درس یاد می‌گیرید در حاشیهٔ کتاب می‌توانید مطالعهٔ خود را هدفمند کنید.

سؤالات را با دقت بخوانید و با دقت نیز جواب دهید. این جدیت و پشتکار شما باعث خواهد شد تا بتوانید نتیجهٔ مثبتی از مطالعهٔ خود دریافت کنید. درصورتی‌که بتوانید مطالعه را به نحوی برای خودتان جذاب‌تر کنید هم تأثیر بسزایی در یادگیری شما خواهد داشت.

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند یادگیری شمارا هدفمند کند نت‌برداری از متن کتاب است. شاید هایلایت و خط کشیدن زیر مطالب باعث شود مطالب را بهتر و کامل‌تر بفهمید اما نت‌برداری از مواردی است که ماندگاری مطلب را دوچندان می‌کند.

اگر از این کتاب همراه با کلاس‌های آموزشگاه زبان استفاده می‌کنید، سعی کنید اشکالات خود را در هر بخش معلم و استاد خود بپرسید و در حاشیهٔ کتاب بنویسید. یک نصیحت غیرمنطقی به شما بکنم که کتابتان را تمیز نگه ندارید. روی کتاب مطالب جدیدی که یاد می‌گیرید را بنویسید و کلاً هر کاری که یک‌ذره به شما در یادگیری زبان کمک می‌کند را می‌توانید داخل کتاب انجام دهید.

مطالعه کتاب های آموزش زبان انگلیسی

نتیجه گیری

کتاب‌ های آموزش زبان انگلیسی از ابزارهای لازم و ضروری در یادگیری زبان انگلیسی هستند یادگیری از طریق کتاب بسیار سودمندتر از سایر انواع یادگیری است و ماندگاری آن نیز بیشتر است.

 برای اینکه بتوانید از کتاب به نحو احسن و درست استفاده کنید چند مرحله وجود دارد اول باید بتوانید کتاب مناسبی را پیدا کنید و سپس با شناسایی تیپ مطالعاتی کتاب و سپس تخصیص پالس‌های زمانی مشخص به هرکدام از بخش‌های آن و سپس هدف‌دار کردن مطالعه به‌راحتی می‌توانید یک مطالعهٔ مفید و کاربردی داشته باشید.

در مواردی که فکر می‌کنید یک کتاب با ذائقهٔ مطالعاتی شما همخوانی ندارد و نمی‌تواند نیاز محتوایی و متنی شمارا برطرف کند به‌راحتی می‌توانید آن را کنار بگذارید و سراغ کتاب دیگری بروید. در خواندن یک کتاب به‌خصوص هیچ اجباری وجود ندارد و اگر روش مطالعاتی خود را می‌شناسید کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی را نیز بسته به آن انتخاب کنید.

4.2/5 - (8 امتیاز)
2 پاسخ
 1. آتنا ریاحی
  آتنا ریاحی گفته:

  با توجه به اینکه در حال حاضر یادگیری صوتی و تصویری آنلاین معمول و باب شده و جای کلاسهای حضوری رو تا حد بسیار زیادی در یادگیری زبان گرفته ولی نمی توان نقش مهم کتاب رو در آموزش و یادگیری زبان انکار کرد… با نظر شما موافقم?

  پاسخ
 2. علیرضا
  علیرضا گفته:

  من هدفم این هستش که بتونم تو بیشتر آزمون های زبان که برگزار میشه شرکت کنم و نمره قبولی هم کسب کنم. مطمئنم و صدرصد هم موفق میشم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *