آموزش زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم

آموزش زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم
میانگین 5 (100%) از 1 رای

تماشای فیلم انگلیسی

در این مقاله به بررسی آموزش زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم می پردازیم و شما مخاطبان عزیز را با این شیوه نوین آموزشی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

استفاده از منابع صوتی و تصویری در آموزش زبان نقش بسیار مهم و به سزایی دارند. برای بسیاری از زبان آموزان، یادگیری زبان های خارجی از روش‌های مرسوم و سنتی، خسته کننده وکسالت بار است. روش‌های نوین آموزشی با توجه به تفاوت‌های فردی زبان آموزان، قادر به ارائه روش هایی جدید و قابل توجه برای یادگیری زبان خارجی می باشند که این روزها بسیار مورد توجه آموزشگاه های زبان و حتی زبان آموزان قرار گرفته است.
یکی از متدهای آموزشی یادگیری زبان خارجی به خصوص زبان انگلیسی، آموزش از طریق فیلم است که بسیار موثر و موفق بوده است. امروزه در هر آموزشگاه زبان حداقل یک لابراتوار زبان وجود دارد و یا در بهترین آموزشگاه های زبان همانند آموزشگاه زبان ایران اروپا هر کلاس زبان مجهز به بهترین تجهیزات سمعی و بصری می باشد که خود لازمه استفاده از روش های نوین آموزشی است و بیانگر به روز بودن تجهیزات و متدهای آموزشی نیز می باشند.
تماشای فیلم معمولا فعالیتی لذت‌بخش، مفرح و سرگرم‌کننده است در حالیکه یادگیری زبان برای بخشی از زبان آموزان به خصوص رده های سنی پایین تر اغلب فرآیندی زمان‌ بر و خسته‌کننده می باشد. حال بیاییم این فرآیند خسته‌کننده و آن فعالیت لذت بخش را با یکدیگر ادغام کنیم. مسلما اگر از متد های آموزشی لذت ببرید، بازدهی بسیار بیشتری خواهید داشت و روند رشد شما نیز چشمگیرتر خواهد بود.
تماشای فیلم و انیمیشن به ویژه برای تقویت مهارتهای شنیداری و گفتاری یکی از متدهای لذت بخش آموزشی است و موکدا به کلیه زبان آموزان توصیه می شود. زیرا فیلمها را برای شاگردان زبان انگلیسی نمی سازند بلکه برای مردمان انگلیسی زبان و کسانی که زبان بومی و یا زبان مادریشان انگلیسی است می سازند. به همین دلایل زبان بکار رفته در فیلم ها دقیقاً همان زبانیست که باید در زندگی واقعی بشنوید. زبانی سریع، با لهجه های محلی و مملوء از اصطلاحات و عبارات عامیانه و روزمره …
البته لازم به ذکر است که از این روش صرفا به عنوان یگانه منبع یادگیری زبان انگلیسی استفاده نکنید، بلکه صحیح تر است که در کلاس های زبان نیز شرکت کرده و به عنوان مکمل آن از این روش استفاده کنید.
تماشای انیمیشن ها به دلیل استفاده از ادبیات روان و ساده تر در کلمات و گفتار شخصیت ها و همچنین سازگاری بیشتر با قواعد فرهنگی و اخلاقی کشور ما مناسب تر از فیلم ها خواهد بود، علی الخصوص برای رده های سنی پایین تر.

تماشای فیلم انگلیسی
علاوه بر تماشای فیلم و انیمیشن، تماشا کردن و گوش دادن به اخبار های انگلیسی اعم از امریکایی و بریتیش نیز توصیه می شود چرا که شما را با لهجه های مختلف و بیانات و گویش های رسمی نیز آشنا می کند.
تقویت دایره لغات، تقویت شنیدار ، شنیدن و درک لغات تخصصی و درک اصطلاحات در گفتار های عامیانه و روزمره و … از مزایای استفاده از فیلم، انیمیشن و اخبار خواهد بود.

تماشای فیلمهای انگلیسی چه فایده ای دارد؟
در ادامه چند فایده مهم و برجسته آن را به صورت مختصر توضیح می دهیم :

مهارتهای شنیداری :

استفاده روزمره و محاوره ای زبان انگلیسی را خواهید شنید. ممکن است بعضی دیالوگها از نظر شما بسیار سریع باشند اما بهترین راه برای عادت کردن به شنیدن زبان انگلیسی واقعی است. زبان انگلیسی که انگلیسی زبانان در مکالماتشان استفاده میکنند پر از عبارات عامیانه، اصطلاحات و زبان غیررسمی است که معمولاً در کلاس و کتاب و دیکشنری کمتر مشاهده می کنید.

مهارتهای گفتاری :

گوش دادن به مکالمات انگلیسی زبانان بومی به تقویت مهارتهای گفتاری مخصوصا روان بودن و سرعت مکالمات بسیار کمک خواهد کرد. یاد می گیرید که چطور کلمات را به یکدیگر متصل کنید و جملات و کلمات خاص را با چه لحنی بیان کنید. حتی میتوانید با دوستانتان فیلم ببینید و بعد از آن در مورد فیلم بحث کنید. یا فیلمنامه فیلم را در اینترنت پیدا کنید و بعضی از صحنه های آن را با دوستان خود بازسازی کنید تا بهتر درک کنید که آیا تلفظ شما صحیح است یا خیر؟
پژوهشگران زبان معتقدند تنها ۳۰ درصد از گفتار، قابل انتقال از طریق کلمات است و در حدود ۷۰ درصد گفتار از طریق حالات بدن و تن صدا انتقال داده می‌شود. با توجه به استرس روی کلمات و چگونگی بیان آن ها، تأکید بر روی کلمات در جملات، خنده و اخم و موارد بسیار دیگر، می توان مفهوم اصلی را تغییر داد. با تماشای اتفاقات فیلم و صحنه‌های رخ داده بهتر می‌توان مفهوم جملات را درک کرد.
بازیگران می‌توانند نگرانی، ناراحتی و خوشحالی، عصبانیت و وحشت را به خوبی انتقال دهند نکته ای که با خواندن از روی کتاب‌های آموزشی امکان پذیر نمی باشد.

تلفظ :

همه میدانند که تلفظ زبان انگلیسی دشوار است و درک نحوه تلفظ و بیان صحیح لغت از روی نوشتار دشوار تر از آن. شنیدن دیالوگهای فیلمهای انگلیسی کمک می کند از چگونگی تلفظ لغات آگاه شوید. اگر از زیرنویس های انگلیسی نیز استفاده کنید میتوانید با املای کلمات هم آشنا شوید.

دایره لغات :

با تماشای فیلمهای انگلیسی زبان، لغات انگلیسی و عبارات و اصطلاحات انگلیسی جدید بسیاری خواهید شنید خصوصا اصطلاحات و عبارات روزمره و عامیانه. پیشنهاد می شود در هنگام تماشای فیلم دفترچه ای همراهتان داشته باشید و لغات و عباراتی که معنی آن ها را نمی دانید یادداشت کرده تا در فرصتی مناسب از دیکشنری پیدا کنید و یا از استادتان بپرسید و آن هارا به دایره لغات خود اضافه کنید.
به طور مثال هنگام تماشای یک فیلم در رابطه با رشته‌های فنی مهندسی یا پزشکی و یا حتی فیلم های پلیسی و جنایی می‌توان لغات تخصصی را در جمله بندی و موقعیت‌های طبیعی‌تر فراگرفت.
اگر شما به طور میانگین در هفته 3 فیلم تماشا کنید و در هر فیلم تنها حداقل 10 کلمه جدید یاد بگیرید بعد از حدود 6 ماه نزدیک به 700 لغت و اصطلاح جدید به دانش زبان خود افزوده اید. توجه داشته باشید این مقدار حداقل لغاتی می باشد که شما تنها با صرف کمترین هزینه و انجام یک فرآیند لذت بخش به دست آورده اید.

بکارگیری آموخته ها :

در کلاس زبان و در آموزشگاه زبان انگلیسی، لغات جدید و نکات گرامری بسیار زیادی آموزش داده می شود که احتمالا ندانید چگونه آن ها را کاربردی کنید و در زندگی واقعی از آنها استفاده کنید. تماشای فیلمهای انگلیسی زبان کمک میکند که چگونگی استفاده از آموخته هایتان را در موقعیتهای مختلف زندگی روزمره کاربردی کنید. تماشای فیلم به زبان اصلی بسیار لذت بخش تر است پس دوبله را فراموش کنید و لذت واقعی تماشای فیلم را لمس کنید.

تماشای فیلم انگلیسی

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *