راه‌های تقویت مهارت Listening زبان انگلیسی

بسیاری از ما در درک و تحلیل Listening زبان انگلیسی مشکل داریم و معمولاً راهی هم برای برطرف کردن آن نمی‌شناسیم. زبان انگلیسی ریتم و سرعت بالایی در ادای کلمات دارد و برخلاف فارسی یا عربی که شمرده و جدا از هم ادا می‌شود انگلیسی پیوسته و پرسرعت است.

تا زمانی که نتوانیم یک گفتار را به‌درستی درک کنیم قطعاً نمی‌توانیم به‌درستی ارتباط برقرار کنیم. در حقیقت زمانی می‌توانیم چیزی را بگوییم که چیزی را شنیده باشیم یا منتظر شنیدن چیزی باشیم.

از چه راه‌هایی می‌توان Listening زبان انگلیسی را تقویت کرد؟

ارتباط کلامی دو رکن دارد، گفتن و شنیدن. در صورت نبودن هرکدام از این دو، ارتباط عملاً شکل نمی‌گیرد. برای تقویت مهارت Listening‌ زبان انگلیسی راه‌های زیادی وجود دارد و این راه‌ها عموماً در آموزشگاه‌های زبان به‌صورت ناخودآگاه و ذهنی فراگرفته می‌شوند.

در اینجا چند مهارت ساده اما کاربردی در حوزهٔ Listening زبان انگلیسی را به شما آموزش می‌دهیم. سعی کنید این مراحل را به ترتیب انجام دهید تا بتوانید نتایج خوبی از آن بگیرید.

 

Listening زبان انگلیسی -2

 

قبل از آن نکاتی را در مورد مهارت شنیداری به‌صورت عام بیان می‌کنیم و سپس به راه‌های تقویت مهارت Listening زبان انگلیسی می‌پردازیم.

مهارت شنیداری چیست؟

مهارت شنیداری تنها شنیدن درست یک گفته نیست. بلکه شنیدن و درک متقابل کلام و ذخیره کردن داده‌ها در حافظه و درعین‌حال ساختن و پرداختن برخی از قسمت‌های جوابی که قرار است بدهید همه و همه مربوط به فرایند شنیدار است.

برخلاف آن چیزی که عموم فکر می‌کنند مهارت شنیداری آن‌قدر آسان و غریزی نیست و اتفاقاً جزو مهارت‌هایی است که به دلیل کار نکردن و عدم تمرین ناقص و نپخته باقی می‌ماند. این مهارت را با روش‌های زیادی می‌توان تقویت کرد.

حال‌آنکه مهارت شنیداری در زبان مادری از کودکی کسب می‌شود و معمولاً مشکل زیادی دراین‌باره گریبان گیر ما نمی‌شود؛ اما مهارت شنیداری در زبان دیگر مانند Listening زبان انگلیسی مشکل غالب ما است.

تکنیک‌های تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی

همان‌طور که اشاره شد زبان انگلیسی‌زبانی سریع و پویا است و ممکن است هنگام شنیدن یک دیالوگ یا سخنرانی بعضی کلمات از دست ما در برود و نتوانیم با مخاطب ارتباط برقرار کنیم. این مشکل در ذات زبان انگلیسی نیست، سرچشمهٔ این مشکل خودمان و توانایی‌های شنیداری‌مان است. در اینجا چند روش برای حل این مشکل ارائه می‌کنیم.

۱ در کلاس زبان حضور مستمر و پویا داشته باشید.

 

Listening زبان انگلیسی -3کلاس درس جایی است که در هرلحظه سیلی از کلمات به سمت شما روانه می‌شوند و استاد یا معلم شما و دانش‌آموزان حاضر هرکدام با گویش‌ها و بیان متفاوت خود کلمات را ادا می‌کنند. اینجا دقیقاً نقطه‌ای است که مهارت Listening زبان انگلیسی شما تقویت می‌شود.

بارها در کلاس درس پیش می‌آید که یکی از بچه‌ها کلمه یا جمله‌ای را اشتباه می‌گوید و ما به آن خندیده‌ایم. این نشانهٔ خوبی است. چراکه قوهٔ ادراک ما به مرحلهٔ تشخیص اشتباهات در حوزهٔ شنیداری رسیده است. کلاس درس از این لحاظ که هم جنبهٔ فان و سرگرمی قضیه را فراهم می‌کند و هم تقریباً اجباری برای شنیدن و فهم جملات وجود دارد بسیار تأثیرگذار است.

در تأثیرگذاری کلاس زبان می‌توان به این مورداشاره کرد که به‌طورکلی در برخی کلاس‌ها قسمتی از زمان یادگیری به فهم کلام و دیالوگ‌ها و جملات اختصاص داده می‌شود.

مغز ما عموماً حین شنیدن حرکات لب طرف مقابل را نیز آنالیز می‌کند ازاین‌رو مکالمهٔ حضوری و یا تصویری و حضور در کلاس درس کم‌کم به شما این امکان را می‌دهد تا راحت‌تر جملات را درک و آنالیز کنید.

 

۲ کلمات را بشنوید ولی جملات را درک کنید.

از اشتباهاتی که بسیاری از زبان آموزان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند می‌توان به معنی کردن کلمه به کلمهٔ جملاتی که می‌شنوند اشاره کرد. این کار نه‌تنها انرژی زیادی از شما می‌گیرد بلکه سرعت شمارا هم در فهم جمله به‌شدت کم می‌کند. نکتهٔ بعدی این است که بامعنی کردن کلمه به کلمه لزوماً معنی درست جمله را درک نخواهید کرد.

پیشنهاد ما این است که کلمات را صرفاً بشنوید اما مقصد اصلی شما جمله باشد. جملات حاوی معنا و مفهوم هستند و کلمات به‌تنهایی انتزاعی و بدون معنی هستند. آنالیز کردن یک جملهٔ مثلاً ۱۰ کلمه‌ای بسیار راحت‌تر از آنالیز همان ۱۰ کلمه و سپس مرتبط کردن آن‌هاست.

برای اینکه بتوانید بهتر و دقیق‌تر از این شیوه استفاده کنید با جملات ساده شروع کنید.

I am a student.

این جمله متشکل از چهار کلمه به معنای من و هستم و یک و دانش‌آموز است؛ اما شما نیازی نیست هر چهار کلمه را معنی کنید و سپس رابطه‌ای منطقی بین آن‌ها برقرار کنید. کافی است کل جمله را یک ساختار در نظر بگیرید. آنگاه دو کلمهٔ am و a خودبه‌خود از ساخت معنایی آن خارج می‌شوند و مغز شما صرفاً دو کلمهٔ دیگر را تحلیل و بررسی می‌کند.

۳ فعل جمله را شناسایی کنید و اجزای جمله را نسبت به آن بسنجید.

 

Listening زبان انگلیسی -4

همان‌طور که می‌دانید در زبان انگلیسی فعل جمله در اکثر مواقع بعد از فاعل ظاهر می‌شود. این به‌خودی‌خود برای یک فارسی‌زبان نعمت است. چراکه در زبان فارسی فعل عموماً در انتهای جمله قرار می‌گیرد و تا زمانی که جمله به‌صورت کامل ادا نشود نمی‌توان منظور گوینده را درک کرد.

شناسایی فعل جمله در Listening زبان انگلیسی نقش مؤثر و کلیدی را دارد، تمام اجزای جمله حول فعل می‌چرخند و می‌توان به‌جرئت گفت که فهم و شناسایی فعل برابر با درک نیمی ازجمله است.

در جملاتی که می‌شنوید فعلاً را در کانون توجه خود قرار دهید. شاید اگر بعضی از قیدها یا سایر اجزای جمله را متوجه نشوید هم در درک کلی مفهوم جمله خللی ایجاد نمی‌شود. شناسایی و تحلیل فعل بعد از مدتی به‌صورت ناخودآگاه و غریزی در مغز شما انجام می‌گیرد.

 

 

۴ پادکست صوتی گوش کنید و تد تاک نگاه کنید.

پادکست امروزه به یکی از ابزارهای رسانه تبدیل‌شده است. تقریباً در هر موضوعی پادکست صوتی وجود دارد، سخنرانی‌های TED هم که به‌صورت رایگان در اینترنت وجود دارند و هرلحظه از شبانه‌روز می‌توانید تماشا کنید.

پادکست صوتی عموماً شمرده و با گویشی درست و با یک ریتم مناسب بیان می‌شوند و این امکان را به مخاطب می‌دهند تا تمام مسائل و مفاهیم بیان‌شده را درک کنند، در برخی از پادکست‌ها از موسیقی متن استفاده می‌شود که این خود در برانگیزش حس شنوایی مفید و مؤثر است.

پیشنهاد ما برای تقویت Listening زبان انگلیسی از طریق پادکست این است که حین پیاده‌روی، در تاکسی یا مترو و اتوبوس و درجاهایی که به‌جای شنیدن نویز اطراف می‌توانید یک فایل صوتی گوش کنید و همراه با لذت بردن زبان خود را نیز تقویت کنید.

سخنرانی‌های تد طرفداران زیادی در سرتاسر جهان دارند اگر به تماشای ویدیوهای علمی علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم آن را از دست ندهید در وب‌سایت آن TedTalk.com امکان مشاهدهٔ تمام ویدیوها وجود دارد و می‌توانید حین تماشا زیرنویس انگلیسی آن را نیز فعال کنید تا اگر در شنیدن برخی کلمات مشکل‌دارید از نوشتار آن متوجه شوید.

۵ داستان صوتی گوش کنید.

داستان شب قبل از خواب احتمالاً ما را یاد داستان‌هایی بیاندازد که در کودکی پدر و مادرمان قبل از خواب برایمان می‌خواندند و چه‌بسا بیشترین کلمات و ماندگارترین کلماتی که یاد گرفته‌ایم هم از خلال این داستان‌ها باشد.

داستان انگلیسی قبل از خواب هم خواب راحتی را برای شما فراهم می‌کند و هم باعث می‌شود تا کلمات را به‌درستی یاد بگیرید. داستان معمولاً روندی منطقی و روبه‌جلو دارد و فهم برخی از اتفاقات از روی حدس و گمان نیز امکان‌پذیر است. ازاین‌رو Listening زبان انگلیسی از خلال شنیدن داستان بسیار مستعد تقویت و قدرتمند شدن است.

یک داستان صوتی بلند مانند یک کتاب داستان یا رمان ممکن تأثیر بیشتری هم داشته باشد. البته سعی کنید داستان‌های راحت‌تر و به‌روزتر انتخاب کنید و فعلاً از شنیدن شاهکارهای ادبیات خودداری کنید تا زمانی که به یک سطح خوب در زبان انگلیسی برسید.

 

Listening زبان انگلیسی -5

 

نتیجه گیری

تقویت Listening زبان انگلیسی با برخی از روش‌ها و تکنیک‌ها به راحتی انجام می‌گیرد و می‌توان در مدت زمان کمی این مهارت را در سطح خوبی بالا آورد. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد کافی است با تکیه بر توانایی‌های مغز برخی عملیات را در ذهن نهادینه کنیم.

حضور در کلاس زبان و تعامل با استاد و دانش‌آموزان از مواردی است که به‌راحتی می‌توان در این مسیر از آن استفاده کرد، از موارد دیگر شناسایی موقعیت فعل و همخوانی آن با سایر اجزا است. گوش دادن به پادکست‌های صوتی و تماشای تدتاک و همچنین داستان صوتی قبل از خواب هم از موارد پیشنهادی ما برای تقویت Listening زبان انگلیسی می‌باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *