15 نکته کاربردی برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی

زبان‌آموزان همیشه دنبال راه‌هایی  برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی هستند. برخی از زبان‌آموزان به‌صورت خودآموز و برخی دیگر تحت نظر کلاس‌های آموزشگاهی یا خصوصی، اقدام به یادگیری زبان انگلیسی می‌کنند؛ اما صرف‌نظر از روشی که هر زبان‌آموز برای یادگیری زبان انگلیسی، انتخاب می‌کند، باید از نکات و روش‌هایی برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی کمک بگیرد. ازاین‌رو در این مطلب، سعی داریم 15 نکته از مهم‌ترین روش‌ها و نکات مؤثر در یادگیری بهتر زبان انگلیسی را به شما معرفی کنیم.

 

15 نکتهٔ کاربردی برای اینکه مفیدتر زبان انگلیسی را یاد بگیرید

 

 • دفترچه یادداشت خود را همیشه همراه داشته باشید

همیشه یک دفترچهٔ یادداشت کوچک داخل کیف یا جیبتان داشته باشید. با هر کلمه یا نکتهٔ جدیدی که مواجه شدید، سریعاً آن را یادداشت کنید؛ و در منزل، آن نکات را به دفتر اصلی خود منتقل کنید. ازآنجایی‌که برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی، نباید یادگیری را متوقف کنید، بهتر است جریان جاری یادگیری را از روش‌های مشابه، حفظ کنید.

 

 • زبان گوشی خود را به انگلیسی تغییر دهید 

منوی انگلیسی گوشی تلفن همراه شما می‌تواند منبع خوبی از لغات پرکاربرد باشد. بسیاری از افراد، برای استفادهٔ راحت‌تر از گوشی خود، منوی آن را به زبان فارسی تنظیم می‌کنند. امّا شما که در حین یادگیری زبان انگلیسی هستید، بهتر است از منوی انگلیسی استفاده کنید.

 

یادگیری بهتر زبان انگلیسی-1

 

 • با انگلیسی‌زبانان ارتباط برقرار کنید

یکی از بهترین روش‌های یادگیری بهتر زبان انگلیسی، ارتباط زنده با افراد انگلیسی‌زبان است. با پیشرفت علم و فنّاوری و گسترش راه‌های ارتباطی، به‌راحتی می‌توانید افراد انگلیسی‌زبان را پیدا کنید و در مورد موضوعات مختلف با آن‌ها صحبت کنید.

 

 

 

 • ویدئوهای یوتیوب را دنبال کنید

این روش، یک‌راه بسیار آسان و مفرح برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی مخصوصاً درزمینهٔ تقویت مهارت شنیداری و تلفظ‌ها است. هنگامی‌که ویدئوهای انگلیسی‌زبان یوتیوب را مشاهده می‌کنید، صرفاً یک بیننده نباشید. بلکه تلفظ، لهجه، عبارات، اصطلاحات ، رسمیت و.. را در مکالمات، موردبررسی قرار دهید.

 

 • زیاد سؤال بپرسید

اگر به کلاس زبان می‌روید، سؤالات زیادی از معلم خود بپرسید. سؤال پرسیدن چندین مزیت برای شما دارد؛

 • روان‌تر صحبت کردن را تمرین می‌کنید؛
 • اعتمادبه‌نفس شما افزایش می‌یابد؛
 • در میان سؤالات، چیزهای جدیدی یاد می‌گیرید؛
 • آموخته‌هایتان را تحت نظارت مدرس، تمرین می‌کنید.

 

 • انگیزهٔ خود را زنده نگه‌دارید

 

یادگیری بهتر زبان انگلیسی-3

 

هدفتان از یادگیری زبان انگلیسی چیست؟ هدف خود را از یادگیری زبان انگلیسی مشخص و روی آن تمرکز کنید. برای آنکه از هدف خود دور نشوید، به نکات زیر دقت کنید:

 • هدف خود را از یادگیری زبان انگلیسی تعیین کنید؛
 • زمان معقولانه‌ای متناسب باهدف خود در نظر بگیرید. به‌طور مثال اگر هدفتان کسب مدرک آیلتس یا تافل باشد، مطالعه بین 6 ماه تا یک سال طبیعی است؛
 • هدف خود را روی یک تابلو بنویسید تا هرروز آن را ببینید. اینکه چشمتان به آن نوشته بیفتد، به‌عنوان یک نیروی محرکه عمل می‌کند؛
 • برنامه‌ریزی کنید و در هرروز و هفته و ماه، اهداف کوچک‌تری در نظر بگیرید؛ مثلاً تعیین کنید که در یک هفته، 100 لغت جدید یاد بگیرید؛
 • سعی کنید هرروز زمان مشخصی (حتی کم) را به زبان انگلیسی اختصاص دهید. برای اینکه در شرایط مختلف حتی در روزهای پرمشغله بتوانید به این نکته عمل کنید، بهتر است از تکنولوژی کمک بگیرید. برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل روش‌های خوبی هستند که در تاکسی، اتوبوس و مسیرهای رفت‌وآمد، زبان انگلیسی را مرور کنید. اگر رانندگی می‌کنید، از پادکست‌های آموزشی کمک بگیرید.

 • به دنبال تبادل اطلاعات باشید

اگر در کلاس‌های آموزشگاهی شرکت کرده‌اید، حتماً با همکلاسی‌هایتان گروه تشکیل دهید و ساعاتی را در هفته باهم درس بخوانید. اگر به‌صورت خودآموز به یادگیری زبان انگلیسی اقدام کرده‌اید، از روش‌های مجازی برای تبادل اطلاعات استفاده کنید. تبادل‌نظر در سایت‌های آموزش زبان انگلیسی یا گروه‌های مجازی، از روش‌هایی هستند که می‌توانید از طریق اینترنت، به تبادل اطلاعات بپردازید.

 

 

یادگیری بهتر زبان انگلیسی-4

 

 • از اشتباه کردن نترسید

بسیاری از زبان‌آموزانی که مهارت و جرئت مکالمه را دارند، از اشتباه و سؤال کردن در کلاس فرار کرده‌اند. بسیاری از آموختنی‌ها از لابه‌لای همین سؤالات و خطاهای زبان‌آموزان به وجود می‌آید. این را مطمئن باشید فقط شما نیستید که احتمال خطا و اشتباه رادارید، بلکه تمامی کسانی که در کنار شما نشسته‌اند، ممکن است اشتباه کنند.

 

 • هر چهار مهارت را باهم یاد بگیرید

همان‌طور که می‌دانید زبان انگلیسی از چهار مهارت شنیداری، صحبت کردن، نوشتن و خواندن تشکیل‌شده است. این چهار مهارت در کنار هم می‌توانند برای شما مهارتی کاربردی در زبان انگلیسی را به وجود آورند. برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی، باید بتوانید در هر چهار مهارت، به تسلط مقبولی برسید. زبان‌آموزی که بتواند خوب بشنود و متوجه شود، اما نتواند جواب دهد و صحبت کند، موفقیتی در زبان انگلیسی به دست نیاورده است.

 

 

یادگیری بهتر زبان انگلیسی-5

 

 • مرور کنید

بنا به توصیهٔ روانشناسان و مشاوران تحصیلی، هر مبحث و مطلبی که یاد گرفته‌اید، چنانچه در 24 ساعت اول، مرور نکنید، فراموش خواهید کرد. مطلبی را که دیشب خوانده‌اید، حتماً امروز مرور کنید تا به حافظهٔ بلندمدت منتقل شود. در مورد یادگیری بهتر زبان انگلیسی، این نکته بیشتر در مورد لغات به کار می‌رود. ابرازهای کمک‌آموزشی بسیاری هستند که به شما کمک می‌کنند این مرور را در وقت معین انجام دهید. ازجمله این ابزارها  می‌توان به جعبه لایتنر، جی 5 و ویجت‌های موبایل اشاره کرد.

 

 • سطح خود را بشناسید

یکی از اشتباهاتی که زبان‌آموزان مرتکب می‌شوند، این است که اغلب نمی‌توانند سطح خود را به‌درستی تعیین کنند. این اشتباه، موجب اشتباهات متعاقب دیگری نیز می‌شود. خرید منابع درست و مناسب، منوط به تعیین سطح درست است. ازاین‌رو ممکن است زبان‌آموز، منابعی را خریداری کند که از سطح فعلی خود بالاتر یا پایین‌تر باشد. منابعی که از سطح زبان‌آموز بالاتر باشد، موجب بی‌انگیزگی و افت سطح انرژی او می‌شود؛ منابع پایین‌تر از سطح فعلی نیز موجب اتلاف هزینه و زمان می‌شود.

از دیگر عواقب تعیین نادرست سطح فعلی، این است که زبان‌آموز در تعیین زمان موردنیاز برای رسیدن به هدف خود دچار مشکل می‌شود. چنانچه زبان‌آموز در سطح پایینی قرار داشته، اما سطح خود را بالاتر حدس بزند، بدون شک زمان کمتری را برای رسیدن به سطح مطلوب خود در نظر می‌گیرد و برنامه‌ریزی می‌کند. باگذشت زمان و نزدیک شدن به زمان معین، زبان‌آموز هنوز به هدف خود نزدیک نشده است و متأسفانه دچار بی‌انگیزگی می‌شود.

یکی از روش‌های استاندارد تعیین سطح، آزمون‌های آنلاین و آموزشگاهی هستند. سایت‌ها و آموزشگاه‌هایی هستند که آزمون تعیین سطح به عمل می‌آورند. از این طریق می‌توانید مطمئن باشید سطح فعلی شما به‌درستی تشخیص داده‌شده و منابع و برنامه‌ریزی صحیح را تهیه کنید.

 

 • برای هر کلمه چند معنی یاد بگیرید

همان‌طور که می‌دانید اکثر لغات زبان انگلیسی، دارای چند معنی هستند که در موقعیت‌های مختلف به کار می‌روند. بهتر است برای هر کلمه چند معنی و کاربرد هر یک را یاد بگیرید. سعی کنید کاربردها و معانی مختلف را در جمله‌ها و مثال‌های مختلف یاد بگیرید.

 

 

یادگیری بهتر زبان انگلیسی-6

 

 • انگلیسی را همچون یک مهارت یاد بگیرید

همان‌طور که می‌دانید کارهای مهارتی را نمی‌توانید از روی کتاب و به‌صورت تئوری بلکه باید به‌صورت عملی و تجربی یاد بگیرید. برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی نیز سعی کنید در طول روز و در موقعیت‌های مختلف، از زبان انگلیسی استفاده کنید. به‌طور مثال اگر دوستی دارید که در حال یادگیری مهارت زبان انگلیسی است، می‌توانید همیشه باهم به زبان انگلیسی صحبت کنید. از این طریق می‌توانید مکالمه را به‌صورت عملی و تجربی تمرین کنید و بهتر یاد بگیرید.

 

سعی کنید معنی لغات جدید را حدس بزنید. با توجه به متن، جمله و کلمات اطراف هر کلمه می‌توانید قدرت حدس خود را تقویت کنید. از این طریق می‌توانید وابستگی خود را به فرهنگ لغت و دیکشنری کم کنید. با تسلط به این مهارت، می‌توانید در مواقعی که فرهنگ لغت در دسترس خود ندارید، مفهوم متن یا مکالمه را درک کنید.

 

 • مرور قبل از خواب را فراموش نکنید

یکی از بهترین روش‌های یادگیری بهتر زبان انگلیسی، مرور قبل از خواب است. همیشه در کنار تختخواب یا داخل گوشی موبایل خود، جزوه یا برنامهٔ آموزشی زبان انگلیسی داشته باشید. مرور قبل از خواب، باعث می‌شود در طول شب، اطلاعات جدید، به‌صورت کتابخانه طبقه‌بندی‌شده و بازیابی اطلاعات برای مغز راحت‌تر و سریع‌تر باشد.

 

نکتهٔ طلایی در یادگیری بهتر زبان انگلیسی

مهم‌ترین نکته در یادگیری بهتر زبان انگلیسی ، تلاش و پیگیری خود زبان‌آموز است. فقط به منابع و دروس ارائه‌شده در کلاس، متکی نباشید. زبان‌آموز موفق باید به دنبال یادگیری زبان باشد. منابع  مختلف را مطالعه کند و از هر روشی، به دنبال اطلاعات جدید باشد.

تلاش زبان‌آموز تنها روشی است که در موفقیت او، تضمین‌شده است. تلاش زبان‌آموزان در مقایسه با روش‌های تئوری و منابع مکتوب، نتایج به‌مراتب بهتری برایشان به وجود می‌آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *