نکاتی ساده برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان که والدین باید بدانند

نکاتی ساده برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان که والدین باید بدانند
میانگین 4.8 (95%) از 4 رای

آموزش زبان انگلیسی به کودکان از دغدغه‌های مهم والدین است. والدین سعی دارند هرچه زودتر و در سنین پایین، کودکان خود را در آموزشگاه‌های زبان انگلیسی ثبت‌نام کنند. درصورتی‌که ازنظر روانشناسان، بهترین سن آموزش زبان انگلیسی به کودکان، سنین بین ۵ تا ۱۰ سال است. آموزش زبان انگلیسی به کودکان از حساسیت بالایی برخوردار است. طراحی و اجرای دکوراسیون متناسب با روحیات کودکان، روش‌های تدریس خلاقانه و نوع رفتار معلم و مربی با کودکان، از نکات مهمی است که در این مقاله به آن‌ها پرداخته می‌شود.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

توجه به کاربرد روزافزون زبان انگلیسی در موقعیت‌های مختلف ازجمله تحصیل، شغل، سفر و … یادگیری زبان انگلیسی به امری مهم و اجتناب‌ناپذیر تبدیل‌شده است. ازاین‌جهت والدین را می‌بینیم که فرزندان خود را از سنین کودکی، در آموزشگاه‌های زبان انگلیسی ثبت‌نام می‌کنند. آموزش زبان انگلیسی به کودکان، از حساسیت بالایی برخوردار است. به دلیل اهمیت این مسئله، در این مطلب، نکاتی را بررسی می‌کنیم که لازم است موردتوجه والدین و معلمان زبان انگلیسی کودکان قرار گیرد.

ویژگی‌های سن کودکی

در ابتدا باید سن کودکی را بشناسیم. از دیدگاه روانشناسان، زندگی انسان به ۸ دوره تقسیم می‌شود: ۱- مرحله پیش از تولد، ۲- نوزادی و نوپایی، ۳- کودکی اول (۳ تا ۶ سال)، ۴- کودکی میانه (۶ تا ۱۲ سال)، ۵- نوجوانی، ۶- بزرگ‌سالی (جوانی)، ۷- میان‌سالی، ۸- پیری. در این میان، دورهٔ کودکی، دوره‌ای میان نوپایی و نوجوانی است با ویژگی‌های خاص که لازم است والدین و مربیان برای پرورش و تعالی کودکان، از دانش لازم برخوردار باشند. قدرت یادگیری و کنجکاوی کودکان نیز، فرصت خوبی را برایشان فراهم می‌آورد تا شما بتوانید توانایی‌هایشان را در جهت یادگیری مهارت‌های هر چه بیشتر سوق دهید.

سن مناسب برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان

برخی والدین از زمانی که هنوز فرزندشان هنوز به دنیا نیامده است، برنامه‌های مختلفی برای آموزش‌های پیاپی به او، طراحی می‌کنند. طراحی و شروع آموزش‌ها به کودکان، باید متناسب با ویژگی‌های شخصیتی، استعداد و سن کودک باشد. بدون شک آموزش زبان انگلیسی از سنینی که کودک هنوز به زبان مادری مسلط نیست، اشتباه بزرگی است.

برخی از کودکان تا سن خاصی بعضی حروف (مثلاً «ر») را نمی‌توانند تلفظ کنند، یا از هجی کردن برخی کلمات فارسی، برنمی‌آیند. والدین این کودکان نباید این ناتوانی‌ها را به‌حساب جذابیت‌های تکلم کودک خود بگذارند و نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت باشند؛ بلکه باید در جهت آموزش هر چه‌بهتر زبان مادری به کودک خود برآیند.

علاوه بر این، ازنظر روانشناسان توصیه می‌شود که کودک شما بتواند به زبان فارسی (مادری) بخواند و بنویسد. ازنظر این دسته از روانشناسان، لازم است کودک آشنایی اولیه با زبان مادری، دستور قواعد ساخت جمله و حروف الفبای فارسی داشته باشد تا بتواند مفاهیم و قواعد اولیهٔ زبان انگلیسی را فرابگیرد. این مهارت می‌تواند تا سن ۱۰ سالگی به سطح مطلوب و معقول برسد و در کودک آمادگی لازم را جهت فراگیری زبان انگلیسی، ایجاد کند.

نظرات متفاوت روانشناسان در سنین بین ۵ تا ۱۰ سال به نقطهٔ مشترک می‌رسد. ازنظر روانشناسان، آموزش زبان ۲ را می‌توان در این سنین آغاز کرد؛ اما لازم به ذکر است چنانچه کودک ۵ ساله‌ای هنوز قادر به صحبت کردن به زبان فارسی نیست، مسلماً دچار ۱ مشکل جسمی یا ذهنی است و باید تحت درمان قرار گیرد؛ بنابراین الزاماً تمام کودکان بالای ۵ سال، آمادهٔ یادگیری زبان انگلیسی نیست؛ بلکه سلامت و قدرت تکلم کودک است که زمان آموزش زبان دوم را تعیین می‌کند.

ویژگی‌های کلاس آموزشی کودکان

همان‌طور که می‌دانید سن ۷ سال تمام، برای ورود فرزندان به مدرسه، تعیین‌شده است. این سن موردپذیرش علوم مختلف ازجمله روانشناسی، کودکیاری و آموزش‌وپرورش است؛ اما آیا ورود فرزندان به کلاس‌های آموزشی، از سنین قبل از ۷ سالگی، درست است؟

بدیهی است انسان از بدو تولد در حال یادگیری است؛ پس چه خوب است که به یادگیری او جهت داده شود؛ اما در این مسیر باید اصول و قواعد مربوط به سنین کودکی رعایت شود.

آنچه موردپذیرش روانشناسان است، تربیت غیرمستقیم کودکان است. به‌عبارت‌دیگر، امرونهی کردن، نتیجهٔ عکس بر روی فرزندانتان به‌جای می‌گذارد. به عقیدهٔ روانشناسان، هر آموزشی باید به‌صورت غیرمستقیم و در قالب بازی، سرگرمی و تفریح به کودکان ارائه شود. در این راستا، کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی کودکان، باید مفرح بوده و جنبهٔ آمرانه نداشته باشد. در غیر این صورت برای کودک، دافعه ایجادشده و یادگیری حاصل نمی‌شود.

از دیگر ویژگی‌های کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی کودکان، باید به دکوراسیون مخصوص کودکان اشاره کرد. کودکان نسبت به رنگ‌ها واکنش بیشتری نشان می‌دهند. ازاین‌رو سعی کنید دکوراسیون کلاس‌ها را مطابق باروحیه و علائق کودکان طراحی و اجرا کنید. هماهنگی محیط با فعالیت‌های آموزشی، یادگیری را هر چه بیشتر تسهیل می‌کند.

روش‌های آموزش همراه با بازی و سرگرمی

آموزش زبان انگلیسی به کودکان-2

برای افزایش تنوع به روش‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان، باید خلاقیت و ابتکار به خرج دهید. مباحث آموزشی را همراه با بازی و سرگرمی به کودکان ارائه دهید. در سایت‌های مختلف جستجو کنید و روش‌های خلاقانهٔ آموزش زبان انگلیسی به کودکان را یاد بگیرید. در اینجا به سه مورد از روش‌های خلاقانه اشاره می‌کنیم. می‌توانید از این روش‌ها الهام بگیرید و روش‌های دیگری را ابداع کنید.

 

یک اردوی تفریحی ترتیب دهید

برنامهٔ یک اردوی آموزشی را ترتیب دهید. یک اردوی یک‌روزه می‌تواند موجب افزایش کارایی ذهنی کودکان شود. در این اردو، آموزش را نیز متوقف نکنید. می‌توانید آموزش را از لحظهٔ شروع سفر آغاز کنید. این اردو، برای آموزش اجزای طبیعت و رنگ‌ها بسیار کاربردی و عملی است.

 

آموزش زبان انگلیسی به کودکان-3

کاردستی بسازید

برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان، می‌توانید از ساخت کاردستی داخل کلاس بهره ببرید. به‌طور مثال برای آموزش حیوانات، لباس‌ها و اعضای بدن می‌توانید از ساخت کاردستی‌های متناسب استفاده کنید. کاردستی‌ها باید ساده اما جذاب باشند.

  • به هر کودک (زبان‌آموز) تصویر یک جنگل و چند حیوان را بدهید. سپس از آن‌ها بخواهید تصویر هر حیوان را در جای مناسب ازجمله روی درخت، داخل سوراخ‌های زیرزمینی و داخل رودخانه، قرار دهند. در طی این فرایند اسامی حیوانات و اجزای جنگل را نیز به آن‌ها آموزش دهید.
  • یک نقاشی خام و بی رنگ در اختیار هر کودک قرار دهید. از آن‌ها بخواهید هر قسمت را به رنگ خاصی که شما به آن‌ها می‌گویید، رنگ‌آمیزی کنند. در طی این نقاشی، رنگ‌ها را به آن‌ها آموزش دهید.

نمایش اجرا کنید

از دیگر روش‌های جذاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان، می‌توان به «نمایش» به‌عنوان یک روش پرطرفدار بین کودکان، اشاره کرد. برای آموزش برخی مکالمه‌ها ازجمله موضوع سلام و احوالپرسی، معرفی خود و دوستان، مشخصات ظاهری و موضوعات مشابه می‌توانید از طراحی و اجرای یک نمایش کمک بگیرید.

 

آموزش زبان انگلیسی به کودکان-5

ویژگی‌های فردی و شخصیتی معلم زبان انگلیسی کودکان

همان‌طور که همهٔ ما می‌دانیم روح و شخصیت کودکان، از ظرافت بیشتری نسبت به افراد بزرگ‌سال برخوردار است. کودکان از کوچک‌ترین اتفاقات محیط، تأثیر می‌پذیرند؛ بنابراین لازم است برخورد و رفتار معلم با کودکان، متناسب بالطافت‌های کودکانه باشد تا موجب رشد و تعالی هرچه بیشتر کودکان فراهم آید.

فردی که عهده‌دار آموزش زبان انگلیسی به کودکان است، باید ازلحاظ سلامت روح و روان، در وضعیت مطلوب و ایده آلی به سر ببرد. روش‌های آموزش و تدریس زبان انگلیسی به کودکان در مقایسه با بزرگ‌سالان، تفاوت‌های عمده‌ای دارد. لازم است معلم و مدرس کلاس‌های کودکان، آموزش‌های لازم را دیده باشد تا بتواند آموزش‌ها را به‌صورت هرچه جذاب‌تر و بهینه‌تر به کودکان ارائه دهد.

مطالعات معلمان کلاس‌های کودکان درزمینهٔ روانشناسی و کودکیاری، موجب افزایش مهارت برخورد آن‌ها با کودکان می‌شود. کلاس‌های کودکان، متشکل از کودکان باتربیت‌های مختلف و ویژگی‌های شخصیتی متفاوت است. لازم است یک معلم، توانایی و مهارت رفتار کردن باشخصیت‌های مختلف را کسب کرده باشد.

تأثیر مدیا در آموزش زبان انگلیسی به کودکان

از رسانه‌های تصویری، پویانمایی‌ها، فیلم‌های مناسب سن کودکان در کلاس‌های آموزشی بهره ببرید. کودکان در این سنین، علاقهٔ زیادی به تماشای تلویزیون و کارتون دارند. لذا سعی کنید برخی موضوعات را در قالب تماشای فیلم‌های کارتونی به زبان انگلیسی، به کودکان آموزش دهید.

 

نقش والدین در منزل

آموزش زبان انگلیسی به کودکان به کلاس‌های آموزشی محدود نمی‌شود. والدین نیز باید زمینهٔ تکرار و تمرین را در منزل و همراه با روش‌های جذاب و تفریحی، برای کودکان خود فراهم کنند. والدین باید در جریان روند یادگیری و پیشرفت فرزند خود باشند تا بتوانند در منزل نیز، آموخته‌هایشان را با آن‌ها تمرین کنند.

البته در این میان، نکته‌ای حائز اهمیت است؛ این‌که روش تدریس معلم زبان انگلیسی در کلاس، توسط والدین و در منزل، زیر سؤال نرود. چه‌بسا والدینی که با دانش خود از زبان انگلیسی سعی دارند روش خود را به کودکشان القا کرده و در این میان، متأسفانه این کودک است که میان آموزش‌های معلم و والد خود قرار می‌گیرد.

 

آموزش زبان انگلیسی به کودکان-4

بنابراین بهتر است با جلسات مشاوره‌ای با معلم کودک خود، از روند و نحوهٔ درست تمرین در منزل آگاهی پیداکرده و روش صحیح را پیش بگیرید. روش تمرین و تکرار شما با کودکتان، باید مکمل تدریس معلم او باشد، نه ناقض؛ بنابراین سعی در همسویی با معلم، به نفع فرزند شما بوده و موجب پیشرفت هرچه بیشتر او می‌شود.

 

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *