تقویت مهارت مکالمه در زبان انگلیسی

چگونه مهارت مکالمه به زبان انگلیسی را در خود تقویت کنید؟

نوشتن، خواندن، شنیدن و حرف زدن به زبان انگلیسی، 4 مهارت مهمی هستند که باید آنها را بلد باشید. مشکلی که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند، این است که دایره واژگان خوبی دارند و از کلمات در نوشتن به درستی استفاده می‌کنند؛ ولی موقع حرف زدن هیچ کلمه ای به زبانشان نمی آید!

برای تقویت مهارت مکالمه به زبان انگلیسی، خواندن کتاب‌های بیشتر و گشتن در میان وب‌سایت‌ها و برنامه‌های مختلف راه‌گشا نیست. شما وقتی در مهارت مکالمه به زبان انگلیسی قوی می‌شوید که مانند زبان مادری خود، به زبان انگلیسی حرف بزنید. بهترین راه آن است که با فردی که انگلیسی می‌داند همواره در ارتباط باشید و با او حرف بزنید. مشکل اینجاست که خیلی‌ها در خانواده و در جمع دوستانشان کسی را ندارند که زبان انگلیسی را بلد باشد؛ در این جاست که شما باید خودتان مهارت مکالمه خود را تقویت کنید. اما چگونه می‌توانید مهارت مکالمه به زبان انگلیسی را در خود تقویت کنید؟

این نوشته را بخوانید زیرا راهکارهای تقویت مکالمه به زبان انگلیسی را به شما آموزش داده‌ایم.

تقویت مهارت مکالمه در زبان انگلیسی

با این روش‌ها می‌توانید مکالمه به زبان انگلیسی را در خود تقویت کنید:

1- به زبان انگلیسی فکر کنید.

بیشتر اوقات برای حرف زدن به زبان جدید، خودِ زبان دشوار نیست؛ بلکه چگونگی تفکر در مورد آن دشوار است. مثلاً شما برای اینکه به انگلیسی حرف بزنید، ابتدا معادل فارسی آن را پیدا می‌کنید و بعد سعی می‌کنید که فارسی را به انگلیسی ترجمه کنید. ترجمه کردن راه آسانی برای ذهن ما نیست؛ حتی افرادی که به دو یا چند زبان آشنا هستند، از پسِ تغییر و انتقال میان دو زبان بر نمی‌آیند.

راه حل این است که برای صحبت کردن، فقط به زبان انگلیسی فکر کنید. شما می‌توانید در هر زمان و در هر مکان، این کار را انجام دهید. هنگامی که در مورد روز خود فکر می‌کنید، سعی کنید از انگلیسی استفاده کنید یا زمانی که سعی می‌کنید تصمیم بگیرید که چه غذایی را سفارش دهید. حتی می‌توانید از یک فرهنگ لغت انگلیسی به انگلیسی برای جستجوی کلمات استفاده کنید. به این ترتیب شما یاد می‌گیرید که بدون استفاده از زبان مادری و ترجمه کردن کلمات، انگلیسی صحبت کنید. متوجه خواهید شد که وقتی به انگلیسی فکر می‌کنید، صحبت کردن به زبان انگلیسی برای شما آسان‌تر می‌شود.

2- با خودتان صحبت کنید.

وقتی در خانه تنها هستید (یا در هرجای دیگری) با شخص موردعلاقه‌تان شروع به صحبت کنید: یعنی خودتان! مثلا تفکرات خود را به انگلیسی بر زبان بیاورید. آرزوهایتان را به زبان انگلیسی به خود بگویید. با صدای بلند کتاب انگلیسی خود را بخوانید. تمرین کردن هرچه که باشد سودمند است. این روش به شما کمک می‌کند که راحت‌تر انگیسی حرف بزنید.

3- از آینه استفاده کنید.

هر زمان که می‌توانید، چند دقیقه از روز خود را برای ایستادن در مقابل آینه و صحبت کردن اختصاص دهید. موضوعی را انتخاب کنید، تایمر را برای 2 یا 3 دقیقه تنظیم کنید و فقط صحبت کنید. مزیت تمرین آینه این است که هنگام صحبت کردن، دهان، صورت و زبان بدن خود را می‌توانید تماشا کنید. همچنین باعث می‌شود شما احساس کنید که با کسی صحبت می‌کنید. اگر بر روی یک کلمه که نمی‌دانید گیر کرده‌اید، به جای قطع مکالمه، سعی کنید بیان خود را با روش دیگری بیان کنید. بعد از پایان مهلت مکالمه، می‌توانید به کلماتی که نمی‌دانید فکر کنید. 3 دقیقه بدون توقف حرف بزنید. این تمرین به شما کمک می‌کند بفهمید در چه کلمات و چه نوع جمله‌هایی مشکل دارید و ایرادات خود را اصلاح کنید.

4- بر روان بودن زبان تمرکز کنید، نه دستور زبان.

هنگامی که شما به زبان انگلیسی صحبت می‌کنید، چقدر متوقف می‌شوید؟ بیشتر افراد متوقف می شوند، زیرا اعتماد به نفس کمی دارند و دوست دارند در میان حرف زدن نفس بگیرند و صدایشان را صاف کنند! تمرین آینه را انجام دهید؛ اما در نظر داشته باشید که در میان حرف‌های خود نایستید و مکالمه خود را متوقف نکنید.حتی اگر مکالمه شما از نظر دستور زبان غلط باشد، باز هم باید حرف بزنید تا  مکالمه روان و بی‌وقفه‌ای داشته باشید. اگر به حرف زدن پیوسته و نه لزوماً درست تمرکز کنید، شیرینی مکالمه انگلیسی را درک خواهید کرد و قوانین گرامر و دستور زبان را بهتر یاد می‌گیرید.

5- برخی از پیچ‌و‌تاب‌های زبان انگلیسی (twister) را امتحان کنید.

 twister مجموعه‌ای از کلمات است که به سرعت می‌توان آن را گفت. مثلا عبارت زیر یک twister است:

 The thirty-three thieves thought that they thrilled the throne throughout Thursday.

با پیدا کردن این مدل عبارت‌ها، بازی‌های زبانی انجام دهید و صورت و ذهن خود را با کلمات انگلیسی در گفتار بیشتر آشنا کنید. ذهن شما هم قلقلک می‌شود و صوت کلمات را راحت‌تر به خاطر می‌سپارید.

چگونه مهارت مکالمه به زبان انگلیسی را در خود تقویت کنید؟

6- آوازهای انگلیسی بخوانید.

آهنگ‌های انگلیسی خود را به ذهن بسپارید و به زبان آنها آواز بخوانید. این کار به شما کمک می‌کند خیلی روان انگلیسی صحبت کنید. اگر می‌خواهید مهارت‌های خود را با چیزی کمی سخت‌تر ترکیب کنید، به آهنگ‌های رپ رو بیاورید! رپ یک راه عالی برای تمرین انگلیسی است؛ زیرا اغلب کلمات مانند جملات، منظم ادا می‌شود. از آنجا که، رپ استفاده از ریتم قوی‌تر و سرعت بیشتر است، برخی از کلمات ممکن است به گوش شما آشنا نباشند. اگر بتوانید با رپ کار کنید، خیلی زود مهارت مکالمه شما تقویت می‌شود.

7- به جای تمرکز بر کلمات، بر عبارات تمرکز کنید.

ممکن است واژگان و دستور زبان را خوب یاد گرفته باشید؛ اما هنوز هم نمی‌توانید مانند بومیان به زبان انگلیسی صحبت کنید. برای رفع این مشکل به جای کلمات، عبارات را نیز یاد بگیرید. مثلا ممکن است شما برای احوالپرسی از کسی بگویید که: ” ?how do you feel today” اما مردم انگلیسی زبان در مکالمات عادی خود از این عبارات استفاده می‌کنند: ” ?how’re you doing” یا “?what’s up”. وقتی به زبان انگلیسی حرف می‌زنید، عبارات و توضیحات به شما کمک می‌کنند که گفتار طبیعی‌تری داشته باشید.

8- عبارات متداول انگلیسی را یاد بگیرید.

در زبان انگلیسی یک سری عبارت و اصطلاح رایج وجود دارد که مردم در هنگام گفتگو با یکدیگر از آنها استفاده می‌کنند. در تلاش باشید تا این عبارات را پیدا کنید. در زبان مادری شما هم چنین عبارت‌هایی وجود دارد که از روز اول با آنها آشنا نبودید و به تدریج آنها را یاد گرفته‌اید. کمی وقت بگذارید و این عبارات را پیدا کنید و در صحبت‌هایتان از آنها استفاده کنید.

9- آرامش داشته باشید.

هنگام یادگیری مکالمه به زبان انگلیسی، خودتان بهترین دوست یا بدترین دشمن خود هستید! با استرس داشتن فقط حال خود را خراب می‌کنید. ما می‌دانیم که سخت است، اما نباید نگران نباشید که وقتی صحبت می‌کنید صدای شما به چه شکل شنیده می‌شود. فقط آرام باشید! اگر گیر کرده یا گیج شده باشید، یک نفس عمیق بکشید و دوباره شروع کنید. می‌توانید کمی آرام‌تر حرف بزنید. به خودتان زمانی برای توقف بدهید و به جمله بعدی خود فکر کنید. هر کاری که باعث راحتی شما در هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی می‌شود را انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید.

10- داستانی را از زبان خودتان به زبان انگلیسی ترجمه کنید و آن را بگویید.

یک داستان را که واقعا به خوبی می‌شناسید را انتخاب کنید و آن را به زبان انگلیسی بنویسید. طبق روش اول باید به زبان انگلیسی فکر کنید و از ترجمه لغت به لغت پرهیز کنید. به جای صحیح صحبت کردن به روانی حرف‌های خود فکر کنید. هر جمله‌ای را با صدای بلند برای خودتان بگویید. حتی اگر هیچ کسی نیست که داستان شما را بشنود، با اعتماد به نفس و مهارت آن را برای خودتان تعریف کنید. خیلی اوقات حرف زدن با خودتان بهتر از حرف زدن با دیگری است؛ زیرا با خیال راحت و بدون دست‌پاچگی حرف می‌زنید. برگرداندن داستان به زبان انگلیسی و تعریف کردن آن، روشی جذاب است که به شما نشان می‌دهد که مهارت‌های گفتاری شما تا چه اندازه می‌تواند توسعه پیدا کند.

11- بشنوید و تکرار کنید.

برای اینکه بهتر صحبت کنید، از فیلم های به زبان انگلیسی کمک بگیرید. فیلمی را انتخاب کنید و قسمتی از آن را بارها و بارها تکرار کنید. سعی کنید لحن، سرعت و حتی لهجه را مطابقت دهید. مهم نیست که چند کلمه‌ای از فیلم را از دست بدهید، مهم این است که صحبت کنید. سعی کنید صدایی درست مانند سخنرانان بومی در فیلم داشته باشید.

در این مقاله با 11 روش برای تقویت مهارت مکالمه به زبان انگلیسی آشنا شدید. تقویت مهارت مکالمه انگلیسی کار سختی نیست و فقط به استمرار و تلاش مداوم نیاز دارد. 11 روشی که گفته شد را به کار بگیرید و ببینید چگونه خیلی سریع می‌توانید به زبان انگلیسی صحبت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *