چه روش‌ها و منابعی برای تقویت مکالمهٔ زبان انگلیسی ، مؤثرتر است؟

چه روش‌ها و منابعی برای تقویت مکالمهٔ زبان انگلیسی ، مؤثرتر است؟
میانگین 5 (100%) از 1 رای

تقویت مکالمهٔ زبان انگلیسی با این 12 روش مؤثر و مفید، تضمین می‌شود. کلمات را در جمله یاد بگیرید، نه به‌تنهایی. مکالمه را در تمام اوقات و حتی کوچک‌ترین زمان، تمرین کنید. به منابع صوتی مختلفی از زبان انگلیسی گوش دهید. کتاب و روزنامه‌های انگلیسی را روخوانی کنید و هرروز خاطره‌ای مهم به زبان انگلیسی بنویسید. یک دوست خارجی پیدا کنید و با او در مورد موضوعات مختلف روز، صحبت کنید. نقش گرامر را در مکالمه، نادیده نگیرید. حتی در خیال خود به زبان انگلیسی حرف بزنید. ترجیحاً از دیکشنری‌های انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید. سری کتاب‌های top notch برای تقویت مهارت مکالمه، بسیار مفید است و کتاب 504 واژهٔ ضروری برای تمامی زبان‌آموزان، کاربرد دارد.

روش‌هایی برای تقویت مکالمه انگلیسی

زبان انگلیسی، مجموعه‌ای از چهار مهارت زیر است:

  • مهارت شنیداری (listening)
  • مهارت مکالمه یا گفتاری (speaking or conversation)
  • مهارت نوشتاری (writing)
  • مهارت خواندن (reading)

تقویت مکالمهٔ انگلیسی-1

اگر می‌خواهید زبان انگلیسی را به‌صورت کاربردی یاد بگیرید، بهتر است هر چهار مهارت فوق را جدی بگیرید. صِرف یادگرفتن کلمات متعدد، توانایی مکالمه را در شما ایجاد نمی‌کند. بلکه باید بتوانید این کلمات را با تلفظ درست بیان کنید؛ جملات درست بسازید و جملات را نیز در موقعیت‌های مناسب به کار ببرید. مجموعهٔ این توانایی‌ها، مهارت مکالمه را به وجود می‌آورند.

صاحب‌نظران و اساتید این رشته، روش‌ها و منابع مختلفی برای تقویت مکالمهٔ زبان انگلیسی معرفی می‌کنند؛ اما این سؤال مطرح می‌شود که آیا تمام این روش‌ها و منابع، کارآمد هستند؟ و آیا لازم است تمام آن‌ها، به کار گرفته شوند؟

بدون شک، تمامی روش‌ها از اثر یکسانی برخوردار نیستند. همین‌طور که مطالعهٔ همهٔ آن‌ها حتمی نیست. روش‌ها و منابعی که معرفی می‌شوند، بنا به سطح دانش زبان‌آموز و سطحی که هدف اوست، متفاوت است.

در ادامه به معرفی 13 مورد از برترین منابع و روش‌های تقویت مکالمهٔ زبان انگلیسی می‌پردازیم.

1- یادگیری جملات به‌جای کلمات

به‌جای اینکه هزاران کلمه و عبارت را یاد بگیرید، سعی کنید تعداد کمتری کلمه اما با توجه به کاربرد آن‌ها در جمله بیاموزید. به‌عبارت‌دیگر، نقش هر کلمه در جمله را یاد بگیرید. به این فن، part of speech یا نقش کلمه گفته می‌شود.

با نقش کلمات در زبان فارسی آشنا هستیم. صفت، قید، مضاف و مضاف‌الیه و امثالهم از نقش‌های کلمات در جملات فارسی هستند. برای یادگیری نقش کلمات، سعی کنید هر کلمه را در جمله‌ای یاد بگیرید و نقش آن را به خاطر بسپارید. آگاهی از نقش کلمات در انگلیسی، مکالمه‌تان را بهبود می‌بخشد. به‌عبارت‌دیگر، از طریق این روش، یاد می‌گیرید که کلمات را چگونه در جملات بکار ببرید.

2- تمرین کنید

شاید به نظرتان خنده‌دار بیاید اما سعی کنید هرچه بیشتر، به زبان انگلیسی صحبت کنید. در ابتدای مسیر که نمی‌توانید جمله بسازید، از کلمات انگلیسی در جملات فارسی خود استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال: من باید بیشتر study کنم، من باید بیشتر مطالعه کنم.

پس از گذشت مدتی که قادر به ساخت جمله شدید، سعی کنید جملات ساده‌ای را که بلد هستید، به زبان انگلیسی بیان کنید.

به‌عنوان‌مثال: I should study more من باید بیشتر مطالعه کنم.

شرایط بهتر زمانی است که در اطرافتان فردی وجود داشته که بتوانید با او تمرین مکالمه کنید. این‌یکی از کارآمدترین روش‌های بهبود مهارت مکالمه است. خوب است که موضوعی از موضوعات اجتماعی، روزمره، علائق و امثالهم را به‌عنوان سوژه، موردبحث قرار دهید. حتی می‌توانید خاطره‌ای برای هم‌تیمی خود تعریف کنید. یا داستانی که قبلاً خوانده‌اید، برایش بازگو کنید. در طی مکالمه، سعی کنید با جملات کمکی، منظورتان را برسانید اما حتی‌الامکان از کلمات فارسی کمک نگیرید.

 

 

3- گوش دادن

تقویت مکالمهٔ انگلیسی-4

 

یکی از روش‌های شناخته‌شدهٔ تقویت مکالمهٔ زبان انگلیسی ، گوش دادن هرچه بیشتر و بیشتر است. گوش دادن با توجه و تمرکز، بررسی کلماتی که متوجه شده‌اید و با تکرار تلفظ‌ها می‌تواند گامی مؤثر در جهت تقویت مکالمهٔ زبان انگلیسی باشد.

فیلم‌های دوزبانه با زیرنویس فارسی، یکی از بهترین منابع همیشه در دسترس است. سعی کنید یک فیلم را بارها نگاه کنید. در دفعات دوم و سوم، اقدام به تکرار کلمات و جملات کنید. هر جمله‌ای را که می‌توانید تکرار کنید. حتی سعی کنید جملهٔ فارسی‌ای را که در زیرنویس می‌خوانید، خودتان به انگلیسی بسازید و با جمله‌ای که در فیلم بیان می‌شود، مقایسه کنید.

نگاه کردن به فیلم دوزبانه، باید همراه با فرایند یادگیری همراه باشد. صِرف نگاه کردن و دنبال کردن ماجرای فیلم، تأثیری بر مهارت مکالمه ندارد. باید وقت صرف کنید و جملات را بررسی کنید. سعی کنید در ابتدا، انیمیشن و سپس به فیلم‌های بزرگ‌سال ببینید. انیمیشن خانوادهٔ سیمپسون، یکی از بهترین انیمیشن‌هایی است که برای یادگیری زبان انگلیسی توصیه می‌شود.

4- روخوانی 

کتاب‌ها و روزنامه‌های انگلیسی، همه‌جا در دسترس هستند. اگر هدف شما در یادگیری زبان انگلیسی جدی است، باید حتی از کمترین زمان‌های پرتی نهایت استفاده را ببرید. می‌توانید کتاب‌های داستان جیبی یا روزنامه‌های انگلیسی را به همراه داشته باشید و در کوچک‌ترین فرصت‌های خالی، مطالعه کنید.

5- خاطره بنویسید 

دفترچه‌ای برای ثبت روزمره تهیه کنید و هرروز سعی کنید حتی به‌اندازهٔ چند خط، مهم‌ترین اتفاق روز را یادداشت کنید. سعی کنید از ثبت جملات تکراری در هرروز پرهیز کنید. هدف یادگیری است و شما باید سعی کنید به دنبال جدیدها باشید؛ بنابراین سعی کنید اتفاقات خاص و ویژهٔ هرروز را یادداشت کنید. هنگام نوشتن، جملات را بگویید تا در بهبود تلفظ‌ها، عقب نمانید.

 

تقویت مکالمهٔ انگلیسی-8

 

6- دوست خارجی پیدا کنید

از ابرازهای امروزی کمک بگیرید. امروزه گوشی‌های هوشمند، نقش پررنگی در زندگی انسان‌ها ایفا می‌کنند. سعی کنید از این وسیله در جهت بهبود خود استفاده کنید. می‌توانید یک دوست انگلیسی‌زبان در کشوری دیگر پیدا کنید. همین‌که هرروز در مورد اخبار روز جهان با او صحبت کنید، می‌توانید واژگان جدید، اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های عامیانه  ، مکالمات معمول و رایج را یاد بگیرید.

 

7- گرامر را یاد بگیرید 

همهٔ ما می‌دانیم که برای ساخت جملاتی که ازلحاظ دستور زبان، درست باشند، باید با گرامر آشنایی داشته باشیم. هنگام تماشای فیلم دوزبانه، به ساختار جملات توجه کنید. چنانچه در مورد نحوهٔ ساخت جمله‌ای اطلاعی نداشتید، حتماً از یک معلم کمک بگیرید.

8- برای تقویت مکالمهٔ زبان انگلیسی، به انگلیسی خیال‌پردازی کنید 

در خیالتان برای خود نمایشنامه‌ای طراحی کنید، خودتان نقش اول باشید؛ سفر کنید؛ به رستوران، کتابخانه، مدرسه، مهمانی و خرید بروید. دو طرف مکالمه را خودتان بگویید. به‌عنوان‌مثال هم در نقش خریدار باشید و هم فروشنده. این روش باعث می‌شود بتوانید جملات هر دو طرف مکالمه را یاد بگیرید.

 

تقویت مکالمهٔ انگلیسی-7

9- دیکشنری انگلیسی به انگلیسی 

همان‌طور که می‌دانید دیکشنری انگلیسی به انگلیسی، به‌جای معرفی معنی فارسی کلمه، آن را با جملات و عبارات انگلیسی، تعریف می‌کند؛ به‌گونه‌ای ساده که مفهوم دقیق کلمه را برساند.

مطالعهٔ این دیکشنری به شما یاد می‌دهد چطور از جملات ساده برای بیان منظور خود استفاده کنید. این دیکشنری همچنین به افزایش دایرهٔ لغات شما، خیلی کمک می‌کند.

10- بازی با کلمات

سعی کنید با کلمات یک بازی طراحی کنید. روی یک صفحه کاغذ، تعدادی کلمه (بین 5 تا 10 کلمه) بنویسید، سپس سعی کنید در متنی به حداکثر سه سطر، تمام آن کلمات را به کار ببرید.

در یک بازی دیگر، از یک فرد بخواهید روی یک صفحه کاغذ در ابعاد 20*20 سانتی‌متر، 20 کلمه به‌صورت تصادفی از موضوعات مختلف بنویسد. سپس شما به مدت 10 ثانیه به صفحه نگه کنید و بعدازآن، حداقل 10 کلمه از آن کلمات را به خاطر بیاورید؛ سپس یک متن کوتاه (یک‌بند) بنویسید و کلمات برگزیده را، در آن بکار ببرید.

11- کتاب‌های Top Notch

سری کتاب‌های Top Notch، با آموزش مکالمه‌های روزمره، به زبان‌آموزان آموزش می‌دهد در مکالمات روزمره، با جملات ساده، منظور خود را بیان کنند. این کتاب، به‌عنوان یک کتاب خودآموز برای کسانی که می‌خواهند گرامر را در کنار مکالمه یاد بگیرند بسیار مفید است.

12- کتاب 504 واژهٔ ضروری 

این کتاب، از پرکاربردترین کتب آموزش زبان انگلیسی است. این کتاب با ذکر جمله‌های مثال برای هر کلمهٔ جدید، تمرین‌های واژگان و ریدینگ‌های جذاب، لغات پرتکرار و ضروری زبان انگلیسی را به شیوه‌ای متنوع آموزش می‌دهد. مطالعهٔ این کتاب، به گسترش دایرهٔ واژگان و موقعیت بکار بردن هر کلمه، کمک به سزایی می‌کند.

13- دنبال تقویت مکالمهٔ زبان انگلیسی باشید 

می‌بینید که روش‌ها و منابع مختلفی برای تقویت مکالمهٔ زبان انگلیسی (speaking)  وجود دارد اما بکار بردن این روش‌ها بدون تکرار و تمرین و عدم وجود علاقه و پشتکار، نتیجهٔ خوبی حاصل نمی‌کند. آنچه در مسیر تقویت مهارت‌های چهارگانهٔ زبان انگلیسی مؤثر است، «به دنبال یادگیری بودن» است.

زبان‌آموزی که باعلاقه و ارادهٔ فردی، به دنبال یادگیری زبان انگلیسی باشد، به‌غیراز این روش‌ها، بنا به روال زندگی خود، راه‌های جدیدی پیدا می‌کند که بتواند در موقعیت‌های مختلف به یادگیری زبان انگلیسی بپردازد.

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *