باید و نبایدهای یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت

باید و نبایدهای یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت
میانگین 4.5 (90%) از 2 رای

چنانچه قصد یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت دارید، این نکات را مدنظر قرار دهید. قبل از اقدام برای مهاجرت، زبان انگلیسی را یاد بگیرید. فیلم‌های انگلیسی با زیرنویس فارسی ببینید و در مکالمات افراد، به ضرب‌المثل‌ها، اصطلاحات و فرهنگ عامیانهٔ انگلیسی توجه کنید. در کلاس‌های آموزش مکالمه شرکت کنید و فعال باشید. مدارک موردنیاز برای مهاجرت ازجمله تافل یا آیلتس را اخذ کنید. چنانچه نیاز به کلاس‌های خصوصی آموزش زبان انگلیسی داشتید، به مهارت مدرس در مکالمه، شناخت اصطلاحات و فرهنگ کشور میزبان توجه کنید. لازم است که در مورد کشور میزبان، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت

 پیش از آن‌که برای مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان اقدام کنید، باید به دنبال یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت باشید. با توجه به اهداف مختلف افراد از مهاجرت، سطح مهارت موردنیاز آن‌ها در زبان انگلیسی متفاوت است. کسی که باهدف ادامهٔ تحصیل، به کشورهای انگلیسی‌زبان، مهاجرت می‌کند، به سطح پیشرفته‌ای از زبان انگلیسی نیاز دارد؛ بنابراین باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا هزینه و زمان خود را به بهترین نحو استفاده کرده و به نتیجهٔ مطلوب برسد. یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت ، نیازمند رعایت اصول و نکاتی است که در این مطلب به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

 

 

اخذ مدارک انگلیسی

اگر به دلایلی غیر از ادامه تحصیل، اقدام به مهاجرت کرده‌اید، نیازی به مدارک زبان انگلیسی ازجمله تافل و آیلتس ندارید؛ اما اگر تصور می‌کنید که می‌توانید با زندگی کردن در شهر و کشور انگلیسی‌زبان، انگلیسی را یاد بگیرید، بدانید که این تصوری اشتباه است. چنانچه شما قبل از مهاجرت، اقدام به یادگیری زبان انگلیسی نکرده باشید، پس از مهاجرت، نمی‌توانید مکالمه را به‌خوبی و به‌سرعت یاد بگیرید؛ زیرا با دیدن مکالمهٔ افراد بومی و مهاجرانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند، اعتمادبه‌نفس شما کاهش‌یافته و نمی‌توانید در مجامع و گروه‌های مختلف کاری و دوستانه، حضورداشته و به‌خوبی صحبت کنید. هنگامی‌که اطرافیان شما به‌صورت کاملاً مسلط به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، شما شنونده‌ای بیش نیستید. حتی اگر بتوانید معنی مکالماتشان را متوجه شود، بسیار خوب است.

 

مکالمه در کلاس‌های زبان انگلیسی با مکالمه در کشورهای انگلیسی‌زبان، بسیار متفاوت است. لهجه و آهنگ کلام صحبت در کشورهای انگلیسی‌زبان، برای زبان‌آموزانی که حتی مدرک تافل یا آیلتس را اخذ کرده‌اند، راحت نیست. اکنون تصور کنید، هیچ‌دانشی از زبان انگلیسی نداشته باشید و بخواهید در کشور مقصد، شروع به یادگیری زبان انگلیسی کنید؛ در این صورت مسلماً با مشکل مواجه می‌شوید.

 

ممکن است مجبور شوید از شغل دلخواهتان صرف‌نظر کنید چون به زبان انگلیسی مسلط نیستید؛ بسیاری از کارفرماها از شما می‌خواهند حداقل بتوانید منظورتان را به زبان انگلیسی بیان کنید. چنانچه این مهارت را نداشته باشید، مجبورید در مغازه‌ها یا شرکت‌هایی مشغول به کار شوید که ایرانیان مقیم، متصدی آن‌ها هستند.

در این صورت، شما با دو مشکل مواجه می‌شوید. اولاً اینکه تعداد شرکت‌ها و مشاغلی که در کشور میزبان، توسط ایرانیان مقیم، مدیریت می‌شوند، تعداد کمی هستند و ممکن است تقاضای شما با رقابت زیادی مواجه باشد. در این صورت، واضح است افرادی اولویت‌دارند که توانایی مکالمه به زبان انگلیسی را داشته باشند. درست است که آن شرکت‌ها توسط ایرانیان مقیم، دایر و اداره می‌شوند، اما ممکن است ارباب رجویان بومی داشته و لازم است شما بتوانید با آن‌ها مکالمه برقرار کنید.

مشکل دوم، این است که چنانچه از مجامع و گروه‌های انگلیسی فاصله بگیرید، در مدت‌زمان کوتاهی نمی‌توانید به زبان انگلیسی مسلط شوید. چه‌بسا افرادی که چندین سال در کشورهای انگلیسی‌زبان مقیم هستند، اما هنوز به زبان انگلیسی مسلط نیستند.

فیلم ببینید 

 

یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت-2

یکی دیگر از راه‌های یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت، تماشای فیلم‌ها و پویانمایی‌های زبان‌اصلی با زیرنویس انگلیسی است. تماشای فیلم‌های انگلیسی، نه‌تنها موجب افزایش مهارت مکالمه شما می‌شود، بلکه شمارا بافرهنگ کشورهای انگلیسی‌زبان، آشنا می‌کند. همان‌طور که می‌دانید فیلم‌ها بر اساس واقعیت ساخته می‌شوند؛ به‌راحتی می‌توانید آداب‌ورسوم، فرهنگ و اصطلاحات عامیانهٔ زبان انگلیسی را از فیلم‌های انگلیسی یاد بگیرید.

در تماشای فیلم‌ها، به مکالمه‌ای که بین افراد انجام می‌شود، لحن و آهنگ جملات، اصلاحات و موقعیت‌های کاربرد آن‌ها، نحوهٔ درخواست و پاسخ‌ها و عقاید و تعصبات فرهنگی را موردتوجه قرار دهید.

 

به انگلیسی زیاد صحبت کنید

یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت، مکالمهٔ هرچه بیشتر است؛ اما روش‌های صحیح تمرین مکالمه را انتخاب کنید. برای اینکه مکالمه را به‌درستی تمرین کنید و در هر بار تمرین، نسبت به مکالمهٔ قبل، پیشرفت داشته باشید، بهتر است زیر نظر یک استاد مکالمه را ادامه دهید. برای این کار می‌توانید در کلاس‌های بحث آزاد یا صرفاً تقویت مکالمه شرکت کنید. در این کلاس‌ها، استاد یا معلم از شما می‌خواهد راجع به موضوعات مختلف عام و خاص صحبت کنید. تمام زبان‌آموزان باید نظر بدهند و صحبت کنند؛ حتی باید در موردنظر همکلاسی‌هایتان صحبت کنید و نظر خود را بیان کنید.

باهمکلاسی‌های خود ارتباط برقرار کنید. ازآنجایی‌که شما و آن‌ها، هدف مشترک دارید، به‌خوبی می‌توانید به همدیگر کمک کنید. شما می‌توانید در فضای مجازی گروه تشکیل داده و با یکدیگر به زبان انگلیسی صحبت کنید؛ حتی باهم برنامه‌های تفریحی و گردشگری بگذارید و در ساعاتی که باهم هستید، به زبان انگلیسی صحبت کنید.

یکی از روش‌های دیگر تمرین مکالمه، گوش دادن به صدای خود است. شما می‌توانید صدای خود را توسط یک دستگاه ضبط‌صوت، ضبط کنید و چند بار به آن گوش دهید. هر بار که به صدای خود گوش می‌دهید، دقت کنید که اشتباهات خود را پیدا کنید. این کار باعث می‌شود در مکالمه‌های بعدی، اشتباهات خود را تکرار نکنید.

 

مدارک مهم و موردنیاز برای مهاجرت

افرادی که به‌قصد ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی‌زبان، اقدام به مهاجرت می‌کنند، به مدارک زبان انگلیسی برای تکمیل پروندهٔ خود، نیاز دارند. مدارک تافل و آیلتس برای اکثر دانشگاه‌های معتبر، قابل‌قبول است؛ برخی دانشگاه‌ها، مدرک آیلتس را ارجح بر تافل می‌دانند. با توجه به رشتهٔ تحصیلی و دانشگاهی که هدف شماست، مدرک معتبر را اخذ کنید.

 

یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت-3

برای آمادگی در آزمون‌های تافل و آیلتس، از ماه‌ها قبل از آزمون، برنامه‌ریزی کنید. چنانچه سطح مهارت و توانایی‌های شما در زبان انگلیسی، پایین است، با خودتان روراست باشید و بیشتر از یک سال مطالعهٔ منسجم داشته باشید تا بتوانید در آزمون‌های مذکور، نمرهٔ قابل‌قبولی کسب کنید.

کتاب های یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت

چنانچه بخواهید انگلیسی را در منزل و به‌صورت خودآموز یاد بگیرید، نیاز به منابع و کتاب‌هایی دارید که علاوه بر جامعیت مطالب آموزشی، بیان ساده و شیوا داشته باشند. کتاب‌های آموزشی مفید و مؤثر درزمینهٔ آموزش زبان انگلیسی، باید شامل هر چهار مهارت زبان انگلیسی باشند.

 

سری کتاب‌های 6 جلدی American English File در دو سال اخیر، موردتوجه بسیاری از مدرسان و زبان‌آموزان بوده است. این کتاب موجب ارتقای مهارت‌های چهارگانهٔ زبان انگلیسی به‌صورت توأمان می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از این منبع، از مبتدی تا پیشرفتهٔ زبان انگلیسی برای مهاجرت را، در منزل بیاموزید. این کتاب شامل سی‌دی آموزشی، نرم‌افزار و کتاب workbook (student book) است.

بهترین مدرسان انگلیسی برای مهاجرت

افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان رادارند، سه روش برای یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت، پیش رو  دارند؛

آموزشگاه زبان، یادگیری زبان به‌صورت خودآموز و کلاس‌های خصوصی

آموزشگاه های زبان انگلیسی

چنانچه قصد دارید در آموزشگاه زبان ثبت‌نام کنید، حساسیت زیادی برای انتخاب بهترین کلاس زبان به خرج ندهید. بیشتر سعی کنید راهی برای شرکت در کلاس‌های هفتگی پیدا کنید. همین‌که شما به‌صورت منظم، سه جلسه در هفته در کلاس‌های آموزشگاهی شرکت کنید و بهانه‌ای برای تمرین مکالمه زیر نظر استاد و مدرس داشته باشید، می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد.

 

یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت-4

آموزش های خصوصی

اگر قصد دارید یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت را به‌صورت خصوصی و در کلاس‌های تک‌نفره دنبال کنید، نیاز است  به دنبال یک مدرس به‌صورت آزاد باشید. آگهی‌های بسیاری مرتبط با تدریس زبان انگلیسی برای مهاجرت و به‌صورت خصوصی، در مطبوعات و فضای مجازی می‌بینید؛ اما کدام آگهی و مدرس می‌تواند آموزش مؤثری به شما ارائه دهد؟ کدام مدرس تضمین می‌دهد که شما حتماً می‌توانید مکالمه‌ای قابل‌قبول، در مدت‌زمان مشخصی را یاد بگیرید؟

یکی از بهترین راه‌ها، پرس‌وجو از زبان‌آموزان قبلی، مدارک رسمی و بین‌المللی و تضمین کتبی مدرس است. همچنین در ساعات اول مصاحبه یا جلسهٔ معارفه، نحوهٔ بیان و رسایی کلام مدرس نیز، مشخص می‌شود. برخی از آگهی‌ها، مربوط به مدرسانی است که پس از سال‌ها اقامت در کشورهای انگلیسی‌زبان، به ایران بازگشته‌اند و اقدام به تدریس زبان انگلیسی برای مهاجرت و سفرکرده‌اند. اطمینان کردن به‌صرف تجربهٔ مدرس، خطای بزرگی است که ممکن است هزینه و وقت زیادی از شما هدر بدهد.

  یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت به‌صورت خودآموز

 

افراد بسیاری هستند که پس از سال‌ها اقامت در کشورهای انگلیسی‌زبان، هنوز مکالمه را به‌صورت درست و صحیح ازلحاظ گرامری، بلد نیستند. برخی از افراد مقیم، فقط می‌توانند با کلمات بسیاری که بلد هستند، فقط منظور خود را به افراد بومی منتقل کنند. واضح است چنانچه این افراد به وطن بازگردند و اقدام به تدریس زبان انگلیسی کنند، مطمئناً تدریس خوبی برای زبان آموزان ارائه نخواهند کرد.

ازآنجایی‌که تسلط به مکالمهٔ زبان انگلیسی برای مدرسان، کافی نیست، دانستن اصطلاحات و فرهنگ کشورهای مقصد، امتیاز مهمی برای آن‌ها محسوب می‌شود؛ بنابراین آشنایی نزدیکی که این دسته از مدرسان، بافرهنگ، اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های زبان انگلیسی دارند، ممکن است در کتاب‌های آموزشی و کلاس‌های آموزشگاهی، تدریس نشود.

بنابراین تلفیقی از روش‌های خودآموز و تدریس خصوصی، می‌تواند اطمینان مطلوبی برای کسب مهارت لازم، نمرهٔ آزمون مدارک لازم و اعتمادبه‌نفس کافی برای شما فراهم آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *