زمان های آینده در زبان انگلیسی

استفاده صحیح از زمان‌ های آینده در زبان انگلیسی (Future Tenses)

در ابتدای زمانی که شروع به یادگیری زبان انگلیسی می‌کنیم، اولین چیزی که یاد می‌گیریم معمولا صحبت کردن از خودمان و زندگی روزمره‌مان است که آن هم با استفاده از زمان‌های حال (Present Tenses) انجام می‌شود. در این مقاله قصد داریم زمان های آینده در زبان انگلیسی را برای شما شرح دهیم. (توجه نمایید که زمان آینده به انگلیسی Future Tenses می باشد)

زمان ها در زبان انگلیسی:

در کنار زمان آینده در انگلیسی (Future Tenses)، با زمان‌ های گذشته (Past Tenses) نیز آشنا شدیم. به این صورت که یاد گرفتیم با اضافه کردن ed به آخر خیلی از فعل‌ها، می‌توانیم آنها را به حالت گذشته برگردانیم و با گذاشتن یک Will ناقابل قبل از فعل هم جمله را به شکل آینده (آینده به انگلیسی Future می باشد) درآورده‌ایم! با مطالعه تعدادی کتاب داستان و تماشای چند فیلم هم احتمالا آنقدر کلمه بلد شده‌ایم که بتوانیم به انگلیسی تا حدی منظور خود را به طرف مقابل برسانیم.

تمام این اتفاقات معمولا تا قبل از رسیدن به سطح Pre Intermediate یا همان A2 اتفاق می‌افتند.

از اینجا به بعد برای رسیدن به هدف نهایی خود که احتمالا گرفتن نمره خوبی در آزمون آیلتس است، تازه کلی راه در پیش دارید.

یکی از موضوعاتی که در سطح فوق متوسط (Upper Intermediate) و پیشرفته (Advanced) بسیار اهمیت پیدا می‌کند، انواع مختلف زمان‌ های آینده (Future Tenses) در زبان انگلیسی است.

اهمیت استفاده صحیح از زمان‌ های آینده در زبان انگلیسی:

یکی از پدیده‌هایی که در کلاس‌ها بسیار زیاد مشاهده می‌کنیم این است که زبان آموزان در سطوح بالا هم اصرار دارند به همان شکل ساده‌ای که همان اوایل یاد گرفته بودند صحبت کنند: تعدادی جمله کوتاه با زمان‌های حال ساده، گذشته ساده یا آینده ساده که با یک یا چند and به هم وصل می‌شوند.

همانطور که قبلا هم گفته‌ایم، این شکل جمله‌سازی در آزمون آیلتس برای شما نمره‌ای بالاتر از 5 نخواهد آورد. فاکتور Complexity یکی از عوامل حیاتی در موفقیت در آزمون آیلتس است.

یکی از ابزارهایی که در بالا بردن Complexity به شما بسیار کمک می‌کند، استفاده از ساختارهای گوناگون زمانی در زبان انگلیسی است. استفاده صحیح از فعل آینده در زبان انگلیسی می‌تواند نمره شما را در آزمون‌ های بین‌ المللی زبان انگلیسی خیلی بالا ببرد.

انواع زمان های آینده در انگلیسی: (گرامر future forms)

در مورد انواع زمان آینده در زبان انگلیسی، شاید بهتر باشد بگوییم صحبت کردن درباره فعل های آینده انگلیسی با استفاده از Tense های مختلف، چون اتفاقی که در عمل می‌افتد همین است. انگلیسی زبان‌ها به صورت کلی با استفاده از دو نوع Tense درباره آینده حرف می‌زنند. زمان‌های حال (Present) و زمان‌های آینده ( Future)

در ادامه به انواع زمان آینده در انگلیسی با مثال توجه نمایید:

1- زمان های حال (Present Tenses):

انواع زمان حال در انگلیسی معمولا برای صحبت کردن درباره وقایع روتین و روزمره یا اتفاقاتی که همین حالا یا این روزها در حال رخ دادن است به کار می‌روند.

مثال برای گرامر present tenses used for future:

.John gets to work at 9:00 everyday

.Everybody’s watching Game of Thrones these days

!Who’s frying fish? I can smell it

2- حال استمراری (Present Continuous) برای آینده

حتما می‌دانید که ساختار Present Continuous به صورت be به اضافه فعل به همراه ing است و معمولا برای صحبت کردن درباره “همین الان” به کار می‌رود. در زبان انگلیسی از این Tense برای صحبت کردن درباره برنامه‌های افراد در آینده نزدیک هم استفاده می‌شود.

مثال گرامر present continuous for the future:

?Are you doing anything fun this weekend

?My friends and I are camping in the woods. Can you come

.I’m afraid not. I’m seeing my grandma on Sunday. She’s in the hospital now

علاوه بر این، حالت خاصی از Present Continuous هم وجود دارد: be going to به اضافه فعل. کاربرد این دو حالت یکی است، با این تفاوت کوچک که be going to روی “قصد داشتن” یا “برنامه ریزی کردن برای انجام کاری” تمرکز بیشتری دارد.

.Sarah is going to celebrate her birthday in her dad’s garden

?What are we going to eat during the trip

birthday

3- حال ساده (Present Simple) برای آینده

ساختار Present Simple به درد صحبت کردن درباره زندگی روزمره، مسائلی که همیشه واقعیت دارند (Facts) و برنامه‌های زمانی مشخص (Timetables) می‌خورند. طبیعی است که حتی برای صحبت کردن از آینده هم وقتی بحث بر سر Timetable ها باشد، باید از حال ساده استفاده کرد. برنامه‌های حرکت قطارها، هواپیماها، کلاس های آموزشی، برنامه های تلویزیونی، وقت دکتر و هر چیزی که از قبل در یک جدول زمانی قرار داده شده در این دسته بندی قرار می‌گیرند.

.We are flying to Istanbul tomorrow

?What time does your flight leave

.The plane takes off at 8:30 a.m. So I need to wake up early

4- زمان های آینده (Future Tenses)

نقطه مشترک همه زمان های آینده در زبان انگلیسی، وجود فعل زمان اینده will در آنها است. will از نظر ساختاری مثل modal verb ها کار می‌کند (برای مثال، can یا should) و به همین خاطر در گرامر آینده در انگلیسی (گرامر future) فعل بعد از آن باید همیشه به شکل ساده بیاید. اما استفاده از فعل‌های مختلف بعد از will، حالت‌های مختلفی را خلق می‌کند که به تک تک آنها خواهیم پرداخت:

 • آینده ساده (Future Simple)

آینده ساده یکی از انواع آینده در انگلیسی می باشد. این اولین فرم از Future Tense ها است که معمولا در کلاس های زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود. ساختار عبارت است از will یا won’t (که همان will not) است به علاوه شکل ساده یک فعل. این ساختار برای پیش بینی یک اتفاق در آینده، قول دادن، دادن یک پیشنهاد یا حتی انتخاب یک چیز به کار می‌رود.

.It will rain on Monday

.Don’t worry. My friends will help you with your problem

.Do you need help with cleaning the apartment? I’ll mop the floor

.I’ll have the chicken, please. I am allergic to fish

 • آینده استمراری (Future Continuous)

ساختارهای استمراری در زبان انگلیسی همگی شامل فعل به همراه ing و حالتی از be به کار می‌رود. در این مورد خاص، will be یا won’t be.

حالت Future Continuous برخلاف شکل ساده آن بر “یک فعالیت در حال انجام در آینده” تاکید دارد نه اتفاقی که قرار باشد یک یا چند بار در آینده بیفتد. به این مثال‌ها دقت کنید:

.I don’t know whom I will marry, but I’m sure I will meet someone

.Tomorrow night is the big night! At this time tomorrow, you will be dancing with your bride at the wedding

wedding

همان طور که می‌بینید، در جمله اول گفته شده که “یک روز یک نفر را خواهم دید” اما در جمله دوم تاکید بر این است فردا شب همین موقع “در حال رقصیدن با همسرت خواهی بود”. در اینجا تاکید روی “در حال انجام یک کار بودن” است و نه انجام شدن و تمام شدن آن.

فعل های دیگری هم در زبان انگلیسی وجود دارند که به آنها افعال Non-action یا Stative گفته شده و معمولا به شکل Continuous به کار نمی‌روند مثل need یا understand. می‌توانید بسیاری از آنها را با یک جستجوی ساده در اینترنت یا در کتاب‌های آموزش گرامر انگلیسی پیدا کنید.

 • گذشته در آینده (Future Perfect)

خیلی ها فکر می‌کنند Future Perfect معادل دقیقی در فارسی ندارد اما با کمی توجه و دقت، می‌توان از آن به خوبی در مکالمه انگلیسی استفاده کرد. Future Perfect زمانی به کار می‌رود که بخواهیم از تمام شدن کاری تا قبل از یک زمان مشخص در آینده صحبت کنیم. به این جملات دقت کنید:

.I will fly to Madrid tomorrow morning

.At this time yesterday, I will be flying above Mediterranean sea

   .By 12 p.m, I will have been flying for 5 hours

.Before the meeting starts, I will have arrived to Barajas Adolfo Suárez Airport

airplane

دیدید چه اتفاقی افتاد؟ این شخص در جمله اول می‌گوید که به مادرید پرواز خواهد کرد (آینده ساده)، در جمله دوم تاکید روی در حال انجام بودن کار است (آینده استمراری)، در جمله چهارم گفته می‌شود که قبل از شروع جلسه شخص به فرودگاه مادرید رسیده است (گذشته در آینده) و جمله سوم حالت استمراری آن (Future Perfect Continuous) است که می‌گوید قبل از ساعت 12 شخص پنج ساعت در حال پرواز بوده است (تاکید روی مدت زمان انجام کار).

همانطور که می‌بینید، جملات مربوط به فعل آینده در انگلیسی محدود به یک یا دو حالت نیستند و بسته به شرایط می‌توانید از یکی از حالت‌های بالا استفاده کنید. پس از این به بعد به دنبال فرصت باشید که در کلاس های درسی یا کلاس های بحث آزاد به درستی این ساختارهای گرامر زمان آینده در انگلیسی (future tense گرامر) را به کار ببرید!

انواع زمان‌های آینده در زبان انگلیسی

حالا وقت تمرین است! گزینه صحیح را انتخاب کنید!

4.1/5 - (170 امتیاز)
53 پاسخ
 1. ریحانه
  ریحانه گفته:

  خیلی خوبه . ولی نه برای کسی که در سطح مدرسه انگلیسی بلده ‌…

  پاسخ
  • سارا
   سارا گفته:

   خب برا شما نیست فرزندم!!!خداییش من به همچین مطلب پر محتوایی نیاز داشتم فوقققققق العاده بود دمتون گرم

   پاسخ
 2. علیرضا ضرغام
  علیرضا ضرغام گفته:

  خوب بود
  فقط اگر یکم واضح تر توضیح می‌دادید بهتر بود
  در کل به نظرم موضوع گنگی هست

  پاسخ
  • زیبا فرمانی
   زیبا فرمانی گفته:

   توضیحات در مورد ساختارها خیلی عالی و کامل هستش
   سپاس

   پاسخ
 3. مهدیه حسینی
  مهدیه حسینی گفته:

  زمان ها به نظرمن ۷۰درصد ساختار زبان انگلیسی رو تشکیل میدن یادگرفتن زمان ها میتونه مکالمه و درک ما رو از گفتارهایی که داریم شگفت انگیز بالا ببره من خیلی خوب زمان ها رو یاد گرفتم که اصلا تو مدرسه اینطور نبود خیلی ممنونم از ایران اروپا

  پاسخ
 4. ریحانه
  ریحانه گفته:

  سلام روزتون بخیر
  معمولا زبان آموزی که همیشه یاد گرفته با تفکر فارسی اما انگلیسی صحبت کنه حتما تو استفاده از زمان ها تو زبان انگلیسی به مشکل برخورد میکنه این روند آموزش که معلمین موسسه زبان بهش رسیدگی کردن آموزش رو راحت تر برامون کرده ممنونم

  پاسخ
 5. سهراب علوی
  سهراب علوی گفته:

  زمان های انگلیسی واقعا پر اهمیت هستند ولی تو آموزشگاه های دیگه خیلی بهشون اهیمت داده نمیشه سیستم آموزشی شما خیلی ریزبین و خوبه

  پاسخ
  • رفیع الله
   رفیع الله گفته:

   عالیی بود لکن کمی پیچیده بود کمی واضع نوشته شود خوبس وما نمی فهمیم که برای زمان اینده چه استعمال میشود مثل بخاطر i we you they he she it در این کمی معلومات اضافه کننه مثل will shallما نمی فهمیم که این بخاطر چه استعمال میشود مثل i we you ……

   پاسخ
 6. سلین
  سلین گفته:

  استفاده از ززززززززماااان تو مدرسه واقعا یه کار وحشتناک بود چقد کلاساتون خوبن من باید زودتر ازینا تو کلاساتون ثبت نام میکردم واقعا سیستم آموزشی خوبی دارید
  مرسی از آموزشگاه زبان ایران اروپا

  پاسخ
  • محمد جهان فر
   محمد جهان فر گفته:

   اگر سوالی براتون پیش امده میتوانید با اموزشگاه تماس بگیرید تا کارشناسان مربوط شما را راهنمایی کنند

   پاسخ
 7. کسری رادمنش
  کسری رادمنش گفته:

  حتی کسیم که زبانش صفر باشه انقدر کلاسای آموزشگاه زبان خوب برگزار میشن که هرکسی تو هرسنی یاد میگیره

  پاسخ
  • کیمیا رشیدی
   کیمیا رشیدی گفته:

   من تو استفاده از افعال برای آستده خیلی اشتباه داشتم. ولی با خوندن این مطلب و مطالب مرتبط تو سایتتون خیلی از اشتباهاتم برطرف شده. ممنون از آموزشتون

   پاسخ
 8. احسان گودرزی
  احسان گودرزی گفته:

  یادگیری زمان ها در انگلیسی هم ساده‌س هم پیچیده بستگی داره که چه آموزشگاه زبان و پیش چه اساتیدی یاد بگیری؟

  پاسخ
 9. گیسو
  گیسو گفته:

  آزمونی که تو سایت گذاشتید خیلی خوب بود برا بخشای دیگه ام بذارید

  پاسخ
 10. آرین جاودان
  آرین جاودان گفته:

  یادگیری زبان انگلیسی تو موسسه زبان های معتبر برامون خیلی خوبه ولی وقتی وارد یه کشور دیگه میشیم چون محیط برای ما آموزشی محسوب میشه خیلی زودتر رو یادگیریمون تاثیر داره

  پاسخ
 11. عطایی
  عطایی گفته:

  همینکه استفاده صحیح از زمان‌ های آینده رو کامل یادگرفتم، خیلی خوشحالم.

  پاسخ
 12. جمالی
  جمالی گفته:

  خیلی اموزش های سایتتون عالی و کمک کننده هستن و واقعا تاثیر بهتری در روند یادگیری داره. ممنون از اموزش استفاده صحیح از زمان‌ های آینده در زبان انگلیسی.

  پاسخ
 13. ملیحه موسوی
  ملیحه موسوی گفته:

  پسرم واقعا توی این حیطه خیلی مشکل داشت، این استفاده صحیح از زمان‌ های آینده در زبان انگلیسی که شما توضیح دادید خیلی زیاد کمکش کرد. ممنون

  پاسخ
 14. مدیری
  مدیری گفته:

  ممنون از اینکه استفاده صحیح از زمان‌ های آینده در زبان انگلیسی (Future Tenses) مجددا یاد اوری کردید

  پاسخ
 15. شیدا رستمی
  شیدا رستمی گفته:

  ممنونم که درمورد نحوه استفاده از زمان در زبان انگلیسی راهنمایی جامع ای ارائه دادید

  پاسخ
 16. فائزه هنری
  فائزه هنری گفته:

  اهمیت بالایی داره استفاده صحیح از زمان‌ های آینده در زبان انگلیسی (Future Tenses) که شما اینجا برای کسانی که مشکل داشتند، روش درست استفاده رو معرفی کردید

  پاسخ
 17. شراره ضیغمی
  شراره ضیغمی گفته:

  علاوه بر اینکه از نحوه اموزشتون در اموزشگاه راضی هستم از مطالب سایتتون هم کاملا رضایت دارم و میدونم که خیلی برای این مطالب زحمت میکشید

  پاسخ
  • محمد جهان فر
   محمد جهان فر گفته:

   ما سعی میکنیم در همه ی موارد شما دوستان را راهنمایی کنیم

   پاسخ
 18. محمدی
  محمدی گفته:

  ممنونم که برای استفاده صحیح از زمان‌ های آینده در زبان انگلیسی (Future Tenses) این مقاله خوب رو تهیه کردید.

  پاسخ
 19. امامی
  امامی گفته:

  بخوایم به صورت تخصصی و ریز زبان انگلیسی رو اموزش ببینیم باید به انواع زمان‌ ها در زبان انگلیسی دقت کنیم، مچکر که درمورد زمان های آینده توضیح دادید.

  پاسخ
 20. رضا
  رضا گفته:

  اموزش استفاده صحیح از زمان‌ هارو خیلی خوب توضیح میدید مخصوصا زمان آینده در زبان انگلیسی رو

  پاسخ
 21. صادق نیا
  صادق نیا گفته:

  واقعا ازتون ممنونم برای این اموزشی که
  در استفاده صحیح از زمان‌ های آینده در زبان انگلیسی فرمودین

  پاسخ
 22. آیناز فتحی
  آیناز فتحی گفته:

  سلام فعل های زمان های آینده رو خیلی خوب در اموزشگاه، اموزش میدید و این مقاله جهت فعل های آینده کامل و خوب بود

  پاسخ
 23. مهشید خالقی
  مهشید خالقی گفته:

  مقاله شما در رابطه با استفاده صحیح از زمان‌ های آینده در زبان انگلیسی و گذشته در آینده (Future Perfect) بسیار کامل بود

  پاسخ
 24. یاسین زارعی
  یاسین زارعی گفته:

  توضیحاتتون درمورد فعل زمان های اینده خوب بود و اگر مثالهاتون بیشتر بشن عالی

  پاسخ
 25. روشن روان
  روشن روان گفته:

  زمان در زبان انگلیسی نقش مهمی رو به همراه داره و خیلی ممنون که استفاده صحیح از زمان‌ های آینده در زبان انگلیسی (Future Tenses) رو به خوبی توضیح دادین

  پاسخ
 26. احمد پور
  احمد پور گفته:

  استفاده صحیح از زمان‌ های آینده در زبان انگلیسی (Future Tenses) رو متوجه شدم فقط یک سوال کلیپ های اموزشی در این مورد دارید؟

  پاسخ
 27. یاوری
  یاوری گفته:

  افعال همشه معنای جمله رو تغییر میدن و باید درست استفاده بشه

  پاسخ
 28. آشتیانی
  آشتیانی گفته:

  استفاده صحیح از زمان‌ های آینده در زبان انگلیسی (Future Tenses) رو ممنون که گفتین

  پاسخ
 29. سعدی
  سعدی گفته:

  یادگیری گرامر و دونستن زمان افعال خیلی مهمه… مطالبتون مفید بود… با تشکر فراوان

  پاسخ
 30. پارسا.ج
  پارسا.ج گفته:

  تقریبا قسمت های اصلی گرامر زبان رو تو این مقاله آوردین و خیلی خوب توضیح دادین. ممنون از شما

  پاسخ
 31. Ramin.F
  Ramin.F گفته:

  گرامر زبان اگر توسط استاد، خوب آموزش داده بشه خیلی تو یادگیری زبان تاثیرگذاره.

  پاسخ
 32. هانیه پاپی
  هانیه پاپی گفته:

  توضیحاتتون در مورد زمان گذشته در آینده خوب بود ولی کاش مفصل تر بود با مثالهای بیشتر.

  پاسخ
 33. مناجی
  مناجی گفته:

  از اونجایی که مبحث زمانها مربوط به گرامر هست، اگر گرامرمون ضعیف باشه به طبع زمانهای جملات رو هم نمیتونم تشخیص بدیم. مطالبی که در این مورد گذاشتید آموزنده بود. ممنون

  پاسخ
 34. شیوا
  شیوا گفته:

  گرامر و یادگیری زمان افعال یکی از مهمترین موارد در امر یادگیری زبان هست که نباید سرسری از اون رد شد.

  پاسخ
 35. مهراد. م
  مهراد. م گفته:

  مطالبی که در مورد زمان های اینده در زبان انگلیسی بیان کردید فوق العاده بود… با تشکر از زحمات شما

  پاسخ
 36. جاودان
  جاودان گفته:

  افعال نقش مهمی در ساختن جملات دارند بویژه اینکه تعیین کننده زمان جملات هستند که باید در یادگیری زبان به اون اهمیت داده بشه

  پاسخ
 37. مهرشاد
  مهرشاد گفته:

  نکات گرامری که در مورد زمانهای آینده توضیح دادید خیلی مفید بود. سپاس

  پاسخ
 38. شاهد
  شاهد گفته:

  یخورده زمان آینده برام سخت بود گرامرش چندباری وبلاگتون رو خوندم واقعا خیلی تاثیر گذار بود و قابل فهم برام

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *