بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی (تجربه موسسات خارجی)

همانگونه که قبلا هم در مورد بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی صحبت کردیم، یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین گام های یادگیری زبان انگلیسی، انتخاب بهترین متریال آموزشی است. با توجه به همین ضرورت، 5 عنوان از بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی را از زبان چند موسسه معتبر آموزش زبان انگلیسی به شما معرفی خواهیم کرد.

این که سوال که چه کتابی بهترین کتاب برای یادگیری زبان انگلیسی است، واقعا جواب قاطعی ندارد. چرا؟ چون بهترین کتاب باید مناسب سطح شما، سن شما، نوع یادگیری شما و هدف شما باشد. آیا انگلیسی را در سطح مقدماتی مطالعه می کنید یا متوسط یا پیشرفته؟ نوجوان هستید یا کودک؟ با سرگرمی بهتر یاد می گیرید یا با متن؟ می خواهید برای تحصیل انگلیسی یاد بگیرید یا صرفا برای یک سفر توریستی؟

اما در این پست فرض می کنیم می خواهید زبان را بصورت عمومی از مقدماتی تا متوسط بیاموزید و برای آزمون های پیشرفته تری همچون تافل و آیلتس آماده شوید. پس شروع می‌کنیم:

۱- کتاب های Oxford Word Skills (انتشارات آکسفورد – سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته)

سری Oxford Word Skills یکی از بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی برای تقویت دایره واژگان (Vocabulary) به شمار می‌رود. این سری که شامل سه کتاب Basic و Intermediate و Advanced است و جدیدا دو کتاب Idioms & Phrasal Verbs در دو سطح متوسط و پیشرفته هم به آن اضافه شده که بتوانید هر واژه‌ای که در مکالمه انگلیسی به آن نیاز دارید را بدانید.

در سری آموزشی Oxford Word Skills از تصاویر، مثال‌های واقعی و تمرین‌های کاربردی به خوبی استفاده شده است و مطالعه آن به عنوان یک کتاب جانبی در کنار دوره آموزشی اصلی بسیار توصیه می‌شود.

بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی

۲- کتاب English Grammar in use (انتشارات Cambridge-سطح مقدماتی تا پیشرفته)

بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی

اگر می خواهید گرامر انگلیسی را برای کنکور، مکالمه، نوشتن، تافل، آیلتس و … یاد بگیرید، حتما باید از سری سه جلدی English Grammar in Use استفاده کنید. کتاب Grammar in Use معروفترین و پرفروش ترین کتاب مربوط به آموزش گرامر زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه معتبر کمبریج تهیه و چاپ می‌شود. این کتاب منبع کامل و کاربردی گرامر در زبان انگلیسی بوده و تقریبا اصلی ترین مرجع آموزش گرامر انگلیسی در دنیا است.

گرچه کتاب گرامر این یوز برای افرادی که تازه شروع به آموزش زبان انگلیسی کرده اند نیز قابل استفاده است اما بیشترین کاربرد آن برای افرادی است که سطح تقریبا متوسطی در زبان انگلیسی دارند. در کتاب Grammar In Use، تعداد ۱۴۵ یونیت وجود دارد که هر کدام از آنها یکی از مباحث گرامری زبان انگلیسی را پوشش داده است. هر یونیت شامل دو صفحه است که صفحه اول به آموزش گرامر و صفحه دوم به تمرین گرامر انگلیسی درباره آن یونیت اختصاص یافته است. در انتهای کتاب نیز کلید حل سوالات قرار داده شده که بتوانید به خوبی متوجه ایرادات کار خود بشوید.

۳- کتاب های سری تاپ ناچ (Top notch -از موسسه معتبر پیرسون لانگمن – سطوح مقدماتی تا پیشرفته)

بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی

سری کتاب های تاپ ناچ واقعا برای یادگیری عمومی زبان انگلیسی بی نظیر هستند، چه برای Writing یا Speaking و چه برای گرامر و لغت.

می‌توان گفت که تمام این کتابها بر اساس موضوعات بروز و کاربردی طراحی شده و ضمن تاکید بر مکالمه، تمامی مهارتهای زبان انگلیسی از قبیل گرامر ، واژگان ، مهارتهای خواندن و نوشتن، مکالمه و درک مطلب شنیداری را در بر می‌گیرند.

بطور کلی کتابهای تاپ ناچ نگاه ساده ای بر مفاهیم از قبیل تلفظ صحیح، واژگان و گرامر داشته و سعی دارد تا از حداقلهای مفاهیم کاربردی استفاده کند و زبان آموز را به برقراری مکالمات ساده تشویق کند. این امر برای زبان آموزانی که از اعتماد به نفس کافی در مکالمات روزمره برخوردار نباشند، شیوه مناسبی در آموزش است ولی پس از مدتی ممکن است زبان آموز با مشکلاتی در زمینه های تلفظ صحیح لغات، گرامر و کم بودن دامنه واژگان روبرو شود. برای غلبه بر این مشکل می توان از کتابهای جنبی در کنار کتابهای اصلی تاپ ناچ استفاده کرد.

۴- کتاب های English File (انتشارات آکسفورد-مقدماتی تا پیشرفته)

بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی

سری کتاب‌های English File که هم نسخه بریتیش و هم آمریکایی‌ آنها در بازار موجود است، یکی از معتبرترین و پرکاربردترین منابع آموزش زبان انگلیسی از سطح مقدماتی تا پیشرفته  هستند. محتوای این کتاب‌ها کامل و جامع بوده و به خوبی به تمامی جنبه‌های زبان انگلیسی از جمله چهار مهارت اصلی و مهارت‌های فرعی مثل دایره واژگان، تلفظ، گرامر و … پرداخته است.

یادگیری زبان انگلیسی با کتاب‌ های Top Notch و English File معمولا به اطلاعات عمومی بالا، زمان زیاد و تمرین فراوان زبان آموز نیاز دارد. با وجود توانایی فوق‌العاده این کتاب‌ ها در آموزش زبان انگلیسی، اندکی این خطر وجود دارد که زبان آموزان به علت مطالعه و تمرین کم یا عدم ارائه صحیح مطالب از سوی استاد، سرخورده شده و یادگیری را کلا رها کنند.

۵- کتاب های فور کورنرز (Four corners) و Passages از دانشگاه کمبریج

بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی

کتاب های فور کورنرز (Four Corners) که توسط دانشگاه معتبر کمبریج منتشر می شوند برای تقویت زبان انگلیسی از سطح مقدماتی تا متوسط با تمرکز بر چهار مهارت شنیداری، نوشتاری، گفتاری و خواندن تهیه شده‌اند. روند کار در این کتاب‌ها بسیار روان و ساده بوده و تمرکز اصلی روی تقویت توانایی افراد در برقراری ارتباط با انگلیسی زبانان است.

در ادامه کتاب‌های Four Corners و Interchange که آن هم روش کار مشابهی دارد، معمولا از سری دوتایی Passages استفاده شده تا زبان آموزان از سطح متوسط (Intermediate) بتوانند خود را به سطح پیشرفته (Advanced) برسانند.

روان و کاربردی بودن کتاب‌های Four Corners و Passages باعث شده که به یکی از بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی تبدیل شوند و تجربه ما نشان داده که برای زبان آموزان گوناگون مخصوصا ایرانی‌ها به خوبی جواب داده‌اند.

بهترین نحوه استفاده از کتاب های آموزش زبان انگلیسی چیست؟

 

نکته مهم اول: کتاب ها و همه متون انگلیسی را با صدای بلند برای خود و ترجیحا دوستان بخوانید، نه آهسته. چون وقتی با صدای بلند متنی را می خوانید، در واقع دارید مکالمه یا Speaking انگلیسی را تمرین می کنید. این کار به طرز شگفت آوری موثر است.

نکته دوم: هر کلمه جدیدی که می بینید در لیست همراه خود یاد داشت کنید، لیستی که حمل آن راحت باشد (Portable). (ترجیحا از فلش کارت یا حتی گوشی موبایل برای تهیه لیست استفاده کنید)

نکته مهم سوم: نکات گرامری زبان انگلیسی را در یک جزوه یادداشت کنید (چون بخش گرامر زبان انگلیسی کمی خسته کننده است و با این کار مجبور نیستید دوباره آن نکته گرامری را با ده ها مثال و تمرین دوره کنید)

نکته مهم چهارم: از بازی ها و سرگرمی ها برای دوری کردن از خستگی و کسل شدن استفاده کنید (مثل بازی های موبایل آموزش زبان انگلیسی یا پازل ها و …)

کتاب مورد علاقه شما برای یادگیری زبان انگلیسی یا تقویت مهارت‌هایتان چیست؟ از کدام منابع آموزشی بیشتر جواب گرفته‌اید؟ تجربه‌های خود را با ما در میان بگذارید!

4.3/5 - (13 امتیاز)
33 پاسخ
 1. تورج امین فر
  تورج امین فر گفته:

  ممنونم خیلی وقت بود دنبال بهترین راهی برای یادگیری زبان انگلیسی بودم که به محبت شما متوجه شدم چی کار کنم

  پاسخ
 2. مائده محمدی
  مائده محمدی گفته:

  سلام قبلا در سایت یک کتاب در زمینه تقویت رایتینگ معرفی کرده بودید
  مدت هاست میگردم اما پیداش نمیکنم
  ممکنه برام اسمش رو بنویسید

  پاسخ
 3. arian
  arian گفته:

  در بین کتاب های آموزشگاهی زبان به تصدیق اساتید برتر آموزشگاه ها , بهترین بر اساس انسجام مطالب و شیوه ارائه و متد بدون شک کتاب نیو هدوی هست.. به غیر از کتب oxford word skills که برای سلف استادی ماهرانه طراحی شدن کتاب های دیگه ای که در این لیست آوردید قطعا در مرتبه پایین تری از نیو هدوی هستند حتی فیلم های آموزشی مربوط به این کتاب ها نظیر فورکورنرز هم جذابیت و جامعیت فیلم های نیو هدوی رو ندارند

  پاسخ
 4. امیر
  امیر گفته:

  عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود

  پاسخ
 5. صدرا
  صدرا گفته:

  سلام بهترین کتاب برای آموزش زبان انگلیسی سطح پیشرفته و فوق پیشرفته چیه مرسی

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام. بسته به نیازتون کتاب های CAE و CPE کمبریج، کتاب های Gold و Objective Proficiency خوب هستند. البته پیشنهاد می‌کنیم با موسسه تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان آموزشی ما استفاده کنید.

   پاسخ
 6. حسام
  حسام گفته:

  سلام من دارم بریتیش کتاب English result رو میخونم همراه ket هم تمام کردم بعدا هم pet رو میخوام شروع کنم
  قبلا هم امریکن four corners را خوندم (۱و۲) که ب ۳ رسیدم زبان رو ول کردم
  حالا به نظرتون بریتیش بهتره یا امریکن ؟
  کدوم رو ادامه بدم ؟

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   سلام حسام عزیز.
   ما قبلا درباره تفاوت های بین انگلیسی امریکن و بریتیش صحبت کردیم و توصیه می‌کنیم شما هم این مطلب رو مطالعه کنید. اما به صورت کلی استفاده از منابع بریتیش یا امریکن موردی نسبتا سلیقه ای هستش و در انتهای کار اهمیت زیادی نداره. مهم اینه که یادگیری رو رها نکنید و برای رسیدن به هدفتون به تلاشتون ادامه بدید.

   پاسخ
  • علیرضا
   علیرضا گفته:

   سلام دوست عزیز ، من طبق تجربه ای که دارم آمریکن خیلی بهتره و و اصلا با بریتیش قابل مقایسه نیست !
   تو بیشتر کشور ها با آمریکن کار و صحبت میکنن و پیشنهاد میکنم آمریکن رو ادامه بدید ، موفق باشید ، برای همگی موفقیت آرزو میکنم

   پاسخ
  • الهه سادات بزاززاده
   الهه سادات بزاززاده گفته:

   سلام و عرض ادب
   ممنون از توضیحاتتون
   من کارشناسی ارشد دارم و تمایل دارم که در صورت امکان در 5 سال اینده مهاجرت کنم
   ولی زبانم اصلا خوب نیست و ممنون میشم کتبی رو معرفی کنید که در حیطه مهاجرت و ادامه تحصیل در دانشگاه های اروپا فایده داشته باشه
   متشکرم

   پاسخ
   • Mohammadreza Fallah
    Mohammadreza Fallah گفته:

    بهترین پیشنهادی میتوانیم به شما بدیم شرکت در کلاس های آموزش زبان است.

    پاسخ
 7. زمان سلطانمرادی
  زمان سلطانمرادی گفته:

  سلام
  کتاب ۵۰۴ از نان شب برای زبان آموزان واجبتره.

  پاسخ
 8. ساسان
  ساسان گفته:

  هر شخصی با توجه به نیاز خودش بهترین رو تعریف میکنه پسر من که تو کلاسای موسسه ایران اروپا شرکت میکنه براش کتاب داستان های مناسب سنش خریدم و ازونا استفاده میکنن و خیلی خوبه

  پاسخ
 9. جلالی_حدیث
  جلالی_حدیث گفته:

  باتوجه به اینکه چه کتابی برای رفع نیازامون احتیاج داریم تو اوقات فراغت ازش استفاده کنیم کتاب های هدفمند با نیازمون بخونیم و کلاسای ایران اروپا رو شرکت کنیم

  پاسخ
 10. امیرعلی کاویانی
  امیرعلی کاویانی گفته:

  کتاب هایی که میخریم و CD تلفظ دارند بیشتر برای من مورد توجه بود چون تلفظم رو هم قوی میکرد

  پاسخ
 11. Arsham mostafavi
  Arsham mostafavi گفته:

  تو کلاسا که سطح بندی میشه و هرکسی تو یه سطحی هست مطمئنا کتاب هایی که میتونه ازشون استفاده کنه متفاوت

  پاسخ
 12. نامدار
  نامدار گفته:

  بسیار ممنونم از راهنماییتون و تشکر میکنم از کلاس زبان آنلاینتون و اینکه مارو تو این شرایط کرونایی تنها نزاشتید????

  پاسخ
 13. Mohsenii
  Mohsenii گفته:

  کمتر سایت و آموزشگاه زبانی هست که اطلاعاتش رو در اختیار کاربران و عموم قرار بده ممنون از اطلاعات مفیدتون

  پاسخ
 14. سمانه عبدلی
  سمانه عبدلی گفته:

  من بعضی از این‌کتاب هارو دارم، درسته نگارششون سخته و باید سطح انگلیسی حداقل متوسطی داشت تا متوجه شد، اما فوق العاده هستن

  پاسخ
 15. ثریا
  ثریا گفته:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من کتاب English Grammar in Use جلد قرمز رنگ رو دارم میخواستم بدونم جلد چندم میشه اخه داخل کتاب هرچی نگاه میکنم درج نشده

  پاسخ
  • moradi
   moradi گفته:

   این کتاب دارای سه سطح Basic و intermediate و Advanced می باشد. و لول آن بر روی جلد کتاب درج شده است.

   پاسخ
 16. Ladan Mirkarimi
  Ladan Mirkarimi گفته:

  سالها پیش از کتاب های Top notch استفاده میکردم الان که تصویرش رو دیدم مرور خاطرات شد

  پاسخ
 17. زینب
  زینب گفته:

  سلام خواستم بدونم سطح کتاب summit 1A بهتره یا Gold first B2 سبز؟
  ممنون میشم یه توضیح مختصری درباره این دو کتاب بدید🙏🏻

  پاسخ
 18. سعید
  سعید گفته:

  از نظر من بهترین روشی که برای یادگیری زبان هستش اینه که کلی کتاب که دارای لغت انگلیسی هستن بخونیم و سپس بعد از اون ریدینگ مطالعه بشه.

  پاسخ
 19. سروری
  سروری گفته:

  همه کتاب هایی که معرفی کردین رو از خیلی از استاد موفق شنیده بودم واقعا مشخصه که کارتون حرف نداره و عالیه.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *