روش های یادگیری واژگان انگلیسی

بهترین روش های یادگیری لغات انگلیسی

زبان انگلیسی در حال حاضر زبان علم، فناوری، تجارت بین‌الملل، تحقیقات و انتشارات دانشگاهی است، روش های آموزش و یادگیری مؤثر زبان انگلیسی همچنان موضوع مورد علاقه معلمان و زبان آموزان انگلیسی است و شاید روش های موثر یادگیری و آموزش زبان انگلیسی برای سال‌های آینده به عنوان موضوع محبوب مورد بحث و تحقیق باقی بماند. با توجه به اهمیت داشتن دانش گسترده لغات، یعنی دانستن بسیاری از لغات انگلیسی به ویژه لغات پر تکرار، بسیاری از افراد در سراسر جهان ممکن است علاقه زیادی به دانستن و درک چگونگی و نحوه یادگیری لغات انگلیسی به روشی موثر داشته باشند.

در این مقاله کوتاه به روش های یادگیری لغات انگلیسی که برای فراگیری لغات انگلیسی موثر هستند می پردازیم.

روش های یادگیری موثر لغات زبان انگلیسی:

ایده های ارائه شده در این مقاله بر اساس یافته های تحقیقی است که از پایان نامه کارشناسی ارشد برگرفته شده است. در این مطالعه با 5 دانش‌آموز و 5 معلم زبان انگلیسی مصاحبه شده است و شرکت کنندگان از یک مدرسه انگلیسی خصوصی در کامبوج انتخاب شده اند. یافته‌های به‌دست‌آمده از تجزیه و تحلیل مصاحبه، تعدادی از روش ‌های مورد استفاده شرکت‌کنندگان در پژوهش را نشان می‌دهد که به عنوان روش های یادگیری مؤثر زبان انگلیسی نامبرده اند. این روش ها، که برخی از آنها توسط هر دو گروه از شرکت کنندگان ذکر شده است، در زیر خلاصه شده است.

یادگیری واژگان انگلیسی

1. مطالعه آزاد:

برای یادگیری لغات زبان انگلیسی تا حد امکان منابع زیادی به زبان انگلیسی بخوانید. به منظور بهبود دایره لغات خود، دانش آموزان باید زیاد مطالعه داشته باشند تا با کلمات زیادی آشنا شوند.

2. از کلمات جدید در speaking و writing استفاده کنید:

تا حد امکان از کلمات جدیدی که یاد گرفته اید در گفتار و نوشتن استفاده کنید. دانش آموزان باید سعی کنند با استفاده از لغاتی که یاد گرفته اند مثال بزنند. آنها می توانند با دوستان، معلمان یا هر کسی که می شناسند کلمات جدید را تمرین کنند.

3. استراتژی های حافظه:

استفاده از استراتژی های حافظه مانند حفظ کردن و تکرار، سعی کنید تا حد امکان املا و معنی کلمات جدید را به خاطر بسپارید. دانش آموزان باید سعی کنند املای کلمات (جدید) و همچنین معنای کلمات را به خاطر بسپارند، زیرا اگر معنی کلمات را به خاطر نیاورند، نمی توانند از آنها استفاده کنند.

4. لغات جدید را یادداشت کنید

هر وقت لغات جدید را دیدید در دفترچه لغت خود یادداشت کنید. هنگامی که با کلمات جدید روبرو می شوید، آنها را در دفترچه یادداشت کنید. بعد از آن معنی آنها را بررسی کنید. پس از بررسی معنی، شروع به یادگیری آن کلمات کنید.

5. استفاده از دیکشنری ها مقاله

مکرراً معنی و ویژگی های دستوری کلمات جدید را در فرهنگ لغت بررسی کنید. دانش آموزان باید تا حد امکان از یک فرهنگ لغت، ترجیحاً یک فرهنگ لغت ( دیکشنری انگلیسی-انگلیسی) استفاده کنند.

6. فرهنگ لغت خود را بسازید

فهرست کلمات را بر اساس حروف الفبا یا بر اساس موضوع ایجاد کنید. هر دانش آموز می تواند فرهنگ لغت خود را بسازد. آنها می توانند همه آن کلمات جدید را کنار هم بگذارند و آنها را به ترتیب حروف الفبا مرتب کنند.

7. خود را با زبان انگلیسی احاطه کنید

در داخل و خارج از کلاس درس یادگیرنده فعال باشید. مهمترین نکته این است که دانش آموزان هنگام یادگیری لغات جدید باید سعی کنند در فعالیت های کلاس درس شرکت کنند و از لغات جدید استفاده کنند.

8. تمرین تمرین و تمرین

به دنبال فرصتی برای تمرین استفاده از کلمات جدید در نوشتن و گفتار تا حد امکان باشید. سعی کنید از کلمات جدیدی که یاد گرفته اید حمله های جدید بسازید. وکلمات جدید را با صدای بلند بخوانید.

9. خواندن

تا حد امکان کتاب، روزنامه، مجله یا هر چیز دیگری به زبان انگلیسی بخوانید. برای یادآوری کلمات، اغلب کتاب بخوانید. وقتی می خوانید بارها و بارها با کلمات روبرو می شوید که باعث می شود کلمات را به یاد بیاورید. همچنین روزنامه ها، مجلات، و به خصوص کتاب های داستانی که کلمات جدید زیادی دارند را بخوانید.

10. استفاده از فرهنگ لغت

از یک فرهنگ لغت “خوب” استفاده کنید تا اطلاعات لازم در مورد یک کلمه مانند بخش های گفتار، املا، تلفظ، تعاریف و سایر ویژگی های دستوری را بیاموزید. کلمات سخت و جدید را هایلات کنید. و در فرهنگ لغت خود یادداشت کنید.

11. داشتن دفترچه لغات

در زمان یادگیری لغات انگلیسی، کلمات جدید را در یک دفتر یادداشت کنید تا بعداً آنها را به راحتی مرور کنید. همیشه کلمات جدید را در دفتر یادداشت کنید. تا وقتی کلمه ای را فراموش کردید، آن را در دفتر بررسی و دوباره مرور کنید.

12. سوال بپرسید

هر زمان که معنی کلمات جدید را نمی فهمید یا نمی دانید چگونه از آنها استفاده کنید از دوستان و معلمان خود کمک بخواهید. هر زمان که پس از بررسی فرهنگ لغت معنای کلمات جدید را متوجه نشدید، از معلمتان سوال بپرسید.

13. با صدای بلند صحبت کردن

کلمه جدید را در یک جمله قرار دهید و آن جمله را با صدای بلند بخوانید. این کار نیز به یادگیری لغات انگلیسی کمک زیادی می کند.

14. مطالعه آزاد

تا حد امکان به برنامه های زبان انگلیسی گوش دهید. به برنامه های تلویزیونی که زیرنویس دارند گوش دهید تا بتوانیم بارها و بارها کلمات جدید را ببینید.

15. حدس زدن معنی کلمه از متن

سعی کنید با استفاده از سرنخ‌های متن مانند معنای سایر کلمات در جمله، معنای یک کلمه ناآشنا را حدس بزنید.

16. استفاده از فلش کارت

یک کلمه جدید روی کارت بنویسید و معنی کلمه را در طرف دیگر کارت بنویسید. به کلمه نگاه کنید و سعی کنید معنی آن کلمه را حدس بزنید و به خاطر بسپارید. یکی ازتکنیک ها یا استراتژی های خودم که برای مطالعه لغات میتوان استفاده کرد، استفاده از فلش کارت است. به این صورت که ما می توانیم به کلمه در یک طرف کارت و به معنی کلمه در طرف دیگر نگاه کنیم.

17. مطالعه لیست کلمات

فهرستی از کلمات جدید داشته باشید و فهرست را اغلب مرور یا مطالعه کنید.

18. حفظ کردن

همانطور که در بالا ذکر شد، سعی کنید تا حد امکان املا و معنی کلمات جدید را به خاطر بسپارید. این تکنیک برای دانش‌آموزانی که خجالتی هستند یا در استفاده از کلمات جدید در گفتار و نوشتن اعتماد ندارند، بهترین کار است. سعی کنید کلمات را با تکرار حفظ کنید.

همانطور که در توضیحات ملاحظه کردید، روش های بسیاری وجود دارد که شرکت کنندگان برای یادگیری لغات جدید انگلیسی موثر می دانند. که به طور خلاصه استفاده از دفترچه لغت، دیکشنری، تمرین زیاد، خواندن منابع متنوع، جمله سازی از پر تکرارترین پاسخ های شرکت کنندگان بوده است. البته قابل ذکر است که بسیاری از روش های دیگر در یادگیری لغات انگلیسی وجود دارد که در این مقالع توسط شرکت کنندگان ذکر نشده است. با توجه به انواع یادگیری، هر زبان آموزان باید نوع یادگیری خود را پیدا کند و روش مناسب خود را به کار گیرد. به طور خلاصه، برخی ممکن است یک یا چند روش را مفید یا مؤثر بدانند، در حالی که برخی دیگر ممکن است همان روش را برای خود کمتر مؤثر بدانند. بنابراین، بسیار مهم است که آنها روش های مختلف را امتحان و بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی را برای خود برگزینند.

 

 

نگارنده: مینو پژمان

4.2/5 - (47 امتیاز)
4 replies
 1. زهرا منادی
  زهرا منادی says:

  من همیشه دنبال بهخرین روش یادگیری لغات انگلیسی ام
  اینم که شما گفتین خوبه انتحان کنم تا ببینن نتیجه چیه ؟

  پاسخ
 2. سمیرا احمدیان
  سمیرا احمدیان says:

  سلام
  ایا کتاب های word skills انتشارات اکسفورد هم میتونه مفید واقع بشه ؟ مخصوصا در ازمون ایلتس؟

  پاسخ
 3. المیرا مظفری
  المیرا مظفری says:

  روشهایی که برای یادگیری زبان انگلیسی مطرح کردید واقعا کاربردی است من که همه نکات را انجام دادم و نتیجه مطلوب گرفتم ممنونم از مطالب شما

  پاسخ

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *