مفهوم دو زبانگی

مفهوم دو زبانگی چیست؟

تحقیقات نشان میدهد که حدود نیمی از جمعیت جهان دو زبانه هستند. امروزه کمتر می توانید کشوری را بیابید که حداقل عده کمی از جمعیت آن، به دو زبان یا بیشتر صحبت نکنند. زبانشناسان، در مورد مفهوم دو زبانگی تعاریف مختلفی ارائه داده اند که هیچ یک از آنها را به تنهایی نمی توان تعریفی کامل و جامع در نظر گرفت. مفهوم دو زبانگی در اغلب کشورها به حالتی گفته می شود که شخص به زبانی غیر از زبان مادریش آموزش می بیند.

تعریف دو زبانگی در ویکی پدیا

به اولین زبانی که آموخته می شود، فرد با آن صحبت می کند و مسائل فرهنگی و اجتماعی را به وسیله آن می فهمد، زبان مادری گفته می شود. اما پیشرفت علم و همزمان با آن تغییر و تحولات در عرصه تکنولوژی، عدم ثبات شرایط اقتصادی و سیاسی و گستردگی نیازهای بشر، باعث مهاجرت گسترده مردم در سراسر جهان شده است. تغییر محل سکونت در اغلب موارد نیاز به یادگیری زبانی جدید و به تبع آن دو زبانگی را به دنبال دارد.

مفهوم دو زبانگی
روش های دو زبانه شدن

1- روش طبیعی : زمانی که فارغ از آموختن به صورت رسمی و تنها با زندگی در خانواده و یا جامعه ای دو زبانه، فرد، به علت قرار گیری در معرض دو زبان مختلف، توانایی درک و استفاده از هر دو زبان را پیدا می کند. در این روش شخص احتیاجی به تلاش برای یادگیری ندارد و هر یک از این دو زبان را همانند زبان مادری فرا می گیرد. او حتی می تواند به هر یک از این دو زبان تفکر کند.

2- روش آموزش : وقتی که در کشوری دیگر زبانی به غیر از زبان رسمی آن کشور، در سیستم آموزش رسمی آموزش داده شود، به صورت گسترده افراد در معرض زبانی دیگر قرار می گیرند و در واقع دو زبانه می شوند. ممکن است با افزایش سطح تحصیلات شخص و به دلیل موقعیت شغلی و اجتماعی، استفاده شخص از زبان دوم افزایش پیدا کند.

3- روش یادگیری خود به خود : در این شیوه، فرد به دلیل اینکه بعد از دوران کودکی در جامعه ای قرار می گیرد که به زبانی غیر از زبان مادریش صحبت می کنند در تماس همیشگی با زبان جدید قرار گرفته و آن را به کار می گیرد.

4 – روش آکادمیک : رایج ترین روش یادگیری یک زبان خارجی، یادگیری آن زبان در کشور خود شخص است.

یادگیری زبان دوم، به هر یک از روش های فوق صورت پذیرد، با توجه به میزان مهارت فرد در استفاده از آن زبان، طبقه بندی می شود. اگر تسلط فرد به هر دو زبان یکسان باشد، در طبقه “دو زبانگی برابر یا محض” و وقتی که تسلط او به یکی از زبان ها بیشتر باشد، درطبقه “دو زبانگی نابرابر یا ناقص” قرار می گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + چهارده =