یادگیری سریع زبان انگلیسی با رعایت چند نکته ساده

یادگیری سریع زبان انگلیسی! یادگیری مکالمه زبان انگلیسی در کوتاه‌ ترین زمان! آیلتس تضمینی در 5 ماه! چنین عبارت‌هایی را در بسیاری از آگهی‌های تبلیغاتی دیده‌ایم و احتمالا فکر کرده‌ایم می‌توانیم در مدتی بسیار کوتاه به زبان انگلیسی تسلط کامل پیدا کنیم؛ اما واقعیت این نیست.

البته که زبان انگلیسی در مقایسه با زبان‌های اروپایی دیگر بسیار آسان است. در زبان انگلیسی نه خبری از نکات گرامری پیچیده هست و نه مذکر و مونث! خوشبختانه زبان انگلیسی تا حد زیادی استانداردسازی شده و به همین خاطر به عنوان یک زبان بین‌المللی انتخاب شده است. اما با این وجود، یادگیری زبان انگلیسی هم درست مثل زبان‌های دیگر به تمرین و وقت گذاشتن نیاز دارد.

پیش بینی شده که تا سال 2020، حدود 2 میلیارد نفر در دنیا یا از زبان انگلیسی استفاده کرده یا در حال یادگیری آن باشند. همین محبوبیت زبان انگلیسی باعث شده که منابع آموزش زبان انگلیسی در دنیا فراوان باشند.

راه های یادگیری سریع زبان انگلیسی:

 در اینجا چند روش سریع یادگیری زبان انگلیسی را آورده‌ایم که می‌توانید از همین حالا به سراغشان بروید. ما در ادامه به برخی از راه های یادگیری زبان انگلیسی سریع اشاره می کنیم: پس با ما همراه باشید!

1- دید صحیح و روشنی نسبت به آینده داشته باشید.

برای آموزش زبان انگلیسی سریع، باید یک استراتژی موثر برای مطالعه داشته باشیدقبل از اینکه برای خود مشخص کنید “چطور می‌توانید بهتر انگلیسی یاد بگیرید”، باید بدانید که چرا به دنبال بهبود زبان انگلیسی خود هستید. می‌خواهید آیلتس 7 بگیرید؟ PTE با نمره 80 می‌خواهید؟ می‌خواهید 1 سال دیگر در زمینه بازرگانی خارجی مشغول به کار شوید؟ داشتن یک دید صحیح به شما کمک می‌کند که:

 • در طول زمان یادگیری روی اهدافتان متمرکز باشید،
 • انگیزه لازم را برای یادگیری زبان انگلیسی داشته باشید، حتی اگر گاهی اوقات علاقه شما به موضوعات درسی کم شود،
 • و این حس را پیدا کنید که “مجبور نیستید” انگلیسی یاد بگیرید، بلکه “خودتان می‌خواهید”.

داشتن دلیل، برای یادگیری سریع زبان انگلیسی بسیار حیاتی است. آیا هدف خاصی از یادگیری دارید؟ اطمینان حاصل کنید که این هدف آنقدر مهم هست که شما را تا انتهای مسیر یادگیری همراهی کند. برای یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی هرچه متمرکزتر و هدفمندتر باشید، سریع‌تر و آسان‌تر پیشرفت خواهید کرد.

2- برای یادگیری سریع زبان انگلیسی،اهداف خود را دقیق مشخص کنید.

سوالی که تقریبا همه زبان آموزان از ما می‌پرسند این است که “چقدر طول می‌کشد انگلیسی یاد بگیرم؟”.

یادگیری سریع زبان انگلیسی

این موضوع کاملا بستگی به این دارد که می‌خواهید به چه سطحی از زبان انگلیسی برسید، و چه زمانی. اگر اهداف خود را دقیق و روشن مشخص کنید، می‌توانیم به شما بگوییم به چه میزان کار و چقدر زمان نیاز دارید، یا انکه اصولا آن چیزی که به دنبالش هستید شدنی هست یا به زمان بیشتری نیاز دارد.

برای مثال،این اهداف اصلا به درد نمی‌خورند:

 • می‌خواهم به زبان انگلیسی مسلط شوم.
 • می‌خواهم به انگلستان سفر کنم و دوستم را ببینم.
 • می‌خواهم تحصیلاتم را در خارج از کشور ادامه دهم.

در این اهداف، نه محدودیتی مشخص شده و نه زمانی. تعیین مهلت زمانی (Deadline) یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در هدف گذاری و ارزیابی عملکرد است.

اهداف نامشخص باعث می‌شوند ملاک دقیقی هم از موفقیت نداشته باشید. منظور شما از “می‌خواهم به زبان انگلیسی مسلط شوم” چیست؟ اگر می‌خواهید در خارج از کشور ادامه تحصیل بدهید، به چه نمره یا سطحی از زبان نیاز دارید؟ آیلتس 8 می‌خواهید یا سطح B1 هم کافی است؟

اهداف مناسب و هوشمندانه معمولا این شکلی هستند:

 • می‌خواهم تا شش ماه دیگر بتوانم با شرکای تجاری شرکت صحبت کنم و بدون نیاز به دیکشنری به آنها ایمیل بزنم.
 • می‌خواهم تا سه ماه دیگر بتوانم درباره موضوعات روزمره (آب و هوا، سفر، ورزش و …) در بحث‌های کلاسی شرکت کنم.
 •  می‌خواهم تا نه ماه دیگر در آزمون تافل آی بی تی نمره 100 بگیرم تا بتوانم در دانشگاه کلمبیا ثبت نام کنم.

در هدف گذاری هم جاه طلب باشید و هم واقع بین. اگر روزی 12 ساعت کار می‌کنید، روزی 3 ساعت درس خواندن اصلا فکر خوبی نیست. فشار آوردن بیش از حد هیچ وقت به نتایج بهتر منجر نمی‌شود.

به جای این کار، یک برنامه یادگیری برای خود در نظر بگیرید. منظم و روزمره بودن برنامه مهم‌تر از میزان سنگینی آن است. به جای آنکه خود را روزی یک ساعت مشغول کنید، روزی پانزده دقیقه تمرین کنید اما این پانزده دقیقه تمرین را هر روز داشته باشید.

3- تعادل برقرار کنید.

همانطور که می‌دانید، چهار مهارت اصلی در زبان انگلیسی وجود دارند: خواندن، گوش کردن، نوشتن و صحبت کردن. نظرات مختلفی درباره میزان اهمیت این چهار مهارت وجود دارد: بعضی خواندن را مهم‌ترین می‌دانند و بعضی هم صحبت کردن را.

اما چیزی که باید بدانیم این است که هر چهار مهارت اهمیت خاص خود را دارند و هیچ گاه نمی‌توان یکی از آنها را نسبت به بقیه در اولویت قرار داد.

همه چیز به هدف شما بستگی دارد. اگر به دنبال کار در یک کشور خارجی هستید، مهارت صحبت کردن بیش از هر چیز دیگری به درد شما می‌خورد و اگر هم هدف شما فعالیت در فضای مجازی و ارتباط ایمیلی با انگلیسی زبانان است، باید خواندن و نوشتن خود را به شکل ویژه‌ای تقویت کنید.

یکی از بهترین راه‌های یادگیری سریع زبان انگلیسی، برقراری تعادل بین هر چهار مهارت در هنگام مطالعه است. قبل از آنکه خوب بنویسید، باید بتوانید خوب بخوانید. اگر می‌خواهید خوب صحبت کنید، باید بتوانید خوب گوش کرده و صحبت‌های بقیه را متوجه شوید.

پس به همه جنبه‌های یادگیری زبان انگلیسی توجه کنید و بدانید تک بعدی کار کردن نتیجه‌ای به جز ضرر برای شما نخواهد داشت.

4- متناسب با سطح خود مطالعه کنید.

در هنگام انتخاب هر کتاب یا منبع آموزشی از هر نوع یا مرتبط با هر مهارتی، آنهایی را انتخاب کنید که درست با سطح زبان شما منطبق بوده یا اندکی (فقط اندکی!) شما را به چالش بکشند.

برای نمونه، اگر تازه شروع به یادگیری زبان انگلیسی کرده‌‎اید نمی‌توانید اخبار انگلیسی BBC را تماشا کنید! به جای آن می‌توانید از وبسایت‌ News in Level متناسب با سطح زبان خود اخبار را دنبال کنید. اگر به کتاب خواندن علاقه دارید، خوشبختانه کتاب‌های داستان سطح بندی شده از مبتدی تا پیشرفته در بازار موجود هستند و تقریبا هر کتابی درباره هر موضوعی که دوست داشته باشید می‌توانید پیدا کنید.

یادگیری سریع زبان انگلیسی

مراقب باشید در آموزش سریع زبان انگلیسی منابع آموزشی شما بیش از حد ساده نباشند چون در این صورت، چیزی به معلومات شما اضافه نکرده و تنها وقت شما را تلف خواهند کرد.

5- سعی کنید واژگان (Vocabulary) جدید را با توجه به محتوا و موضوع یاد بگیرید نه با دیکشنری.

جدا از اینکه این کار بهترین روش تقویت دایره واژگان (Vocabulary) است، یکی از بهترین روش‌های یادگیری سریع زبان انگلیسی هم هست.

کلمه حفظ کردن، کاری بی فایده یا حتی غیر ممکن است. بهترین راه یادگرفتن کلمات، یادگرفتن معنا و کاربرد آنها داخل یک موضوع مشخص مثل کتاب، موسیقی، فیلم یا حتی بازی است. با این کار هم استفاده از واژه جدید را یاد گرفته و هم گرامر خود را تقویت خواهید کرد!

6- با تمرین فراوان و مستمر، اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

برای یاد گرفتن سریع زبان انگلیسی، سفر به یک کشور انگلیسی زبان بسیار مفید است. اما اگر امکان این کار را ندارید، نگران نباشید! با سر زدن به سایت‌هایی مثل MyLanguageExchange.com می‌توانید با انگلیسی زبانان بومی مستقیما در ارتباط باشید یا حتی آنها را دور و بر خود پیدا کنید!

7- حرف آخر، برای یادگیری سریع زبان انگلیسی هیچ وقت ناامید نشوید!

از اشتباه کردن نترسید. یادگیری زبان انگلیسی فرصتی است فوق‌العاده برای رشد شخصیت و بهبود مهارت‌های شما. نگران این نباشید که حرف زدن شما به چشم انگلیسی زبانان Native خنده دار به نظر آید و از این که بقیه اشتباهات شما را بگیرند ناراحت نشوید. اگر نگران چنین چیزهایی باشید، هیچ وقت پیشرفت نخواهید کرد. فقط با اعتماد به نفس به کارتان ادامه دهید و یادتان باشد که هرچه بیشتر تمرین کنید، سریع‌تر پیشرفت می‌کنید!

پس از همین حالا رویکرد خود را در یادگیری تغییر دهید!

 

4.4/5 - (78 امتیاز)
23 پاسخ
 1. دانشجو زبان
  دانشجو زبان گفته:

  واقعا مطلب خوبی بود و من استفاده بردم مخصوصا از منابعی که گفتید .

  پاسخ
 2. نگار پورخانعلی
  نگار پورخانعلی گفته:

  سلام بسیا مطالب خوبی بود فقط میشه طرز کار و استفاده از اون منبعی رو که درباره ارتباط برقرار کردن از راه دور با انگلیسی زبانان بومی بود رو هم اموزش بدید الان من یک نفر رو توی اون سایت دیدم و میخوامبا اون ارتباط برقرار کنم باید چیکار کنم لطفا جواب بدید ممنون

  پاسخ
 3. علی حسینی نسب
  علی حسینی نسب گفته:

  سلام . سپاسگزارم از اطلاعات حرفه ای مفیدتون . نکته های مورد اشاره همگی کاربردی و عملگرایانه تنظیم و بیان شدن . من درپی یادگیری به روش مورد اشاره ی شما یعنی متناسب با تعیین اهداف مورد نیاز و ابتلایی هستم . ارتباط غیر مستقیم با انگیسی زبانان یا کسانی که زبان قابل اشتراک گزاریشان انگلیسی است برای ارتباطات حرفه ای و مطالعه ی متون و منابع فرهنگی هنری و روزمره برای بهره بردن از تجربیات بیشتر و موثرتر آنها درمسیر اهداف فکری و اقتصادی مدنظر من هست .باتوجه به سطح پایه ی معمولی دبیرستانی چه مدت زمان و به چه شکل نیاز هست تا به سطح قابل قبولی برای برقراری مقدماتی و البته موثر ارتباطات اینچنینی برسم ؟
  ممنونم از اشتراک گذاری دانش و مهارتتون .

  پاسخ
 4. ناصر محمدی
  ناصر محمدی گفته:

  تمرین با صدای بلند ، تفسیر و خلاصه نویسی هم میتونه به آموزش سریع تر ما کمک کنه

  پاسخ
 5. ساینا
  ساینا گفته:

  سلام وقت بخیر
  اگه قبل از کلاس هدف هامونو مشخص کنیم بهتر میتونیم گروه بندی مناسبی داشته باشیم ممنون از موسسه که متن های خوبی برامون میذارن

  پاسخ
 6. الیکا
  الیکا گفته:

  دنیای امروز دنیای سرعته سریعتر یاد گرفتن سریع تر خوندن سریع تر فهمیدن

  پاسخ
 7. محسن جلال نژاد
  محسن جلال نژاد گفته:

  من خیلی فیلم زبان اصلی نگاه میکنم وقتی که تو موسسه زبان شما ثبت نام کردم متوجه اینکه چقدر بلد شدم منو شگفت زده کرد

  پاسخ
 8. رضا خلیلی
  رضا خلیلی گفته:

  اگه واقعا بحث یادگیری سریع باشه باید همه جا رو مثل کلاس آموزشی کنیم مثلا موقع رانندگی موقع آهنگ گوش دادن موقع فیلم تماشا کردن

  پاسخ
  • moradi
   moradi گفته:

   این بستگی به سطح شما دارد. اول باید تعیین سطح شوید. لطفا با همکاران آموزش موسسه تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

   پاسخ
 9. نیلوفر رابط
  نیلوفر رابط گفته:

  این متدها واقعا کارساز هستند و نباید دست کم گرفته بشن با رعایت همه قواعدهای خوندن زبان انگلیسی ماهم میتونیم اعتماد به نفسمون رو تقویت کنیم

  پاسخ
 10. Narvan
  Narvan گفته:

  واقعا راهکار ها و مطالب مفیدی بودند معلم ها و آموزشگاه زبان های خیلی خوب این راهکار ها رو پیشنهاد میدن

  پاسخ
 11. ریحانه احدی
  ریحانه احدی گفته:

  من دارم راجع به آموزش زبان انگلیسی و یادگیریش تحقیق میکنم و مطالبی که سایتتون داره خیلی نظرمو جلب میکنه بنظر من بهترین آموزشگاه زبان تهران قطعا ایران اروپاست

  پاسخ
 12. نظام دوست
  نظام دوست گفته:

  میشه لطفا راجع به مهارت های تندخوانی هم مطلب قرار بدید
  ممنون

  پاسخ
 13. Faranak lazemi
  Faranak lazemi گفته:

  من حدود ۷ماه تو یک موسسه زبان ثبت نام کرده بودم اما هیچ پیشرفتی نداشتم بعد از پرس و جو متوجه شدم کلاس زبان های شما چقدر مدرن و خوب هستند و از انتخابم خیلی راضیم پیشرفتی که تو ۱ماه پیش شما داشتم جاهای دیگه نداشتم

  پاسخ
 14. نهال
  نهال گفته:

  من تازه شروع کردم به یادگیری. ممنون برای مطالب مفیدتون و اعتماد بنفسی که به ما نوآموزا میدید??

  پاسخ
 15. راضیه میری
  راضیه میری گفته:

  تمرین با صدای بلند و خلاصه کردن هم میتونه به آموزش سریع تر ما کمک کنه

  پاسخ
 16. قلی زاده
  قلی زاده گفته:

  تنها با تکرار و تمرین در طی مدت طولانی میشه زبان انگلیسی رو به صورت کامل یاد گرفت غیر از این و در مدت زمان کوتاه یادگیری این زبان به صورت کامل تقریبا امکان پذیر نیست.

  پاسخ
 17. فرشته
  فرشته گفته:

  چه سایت خوب و کاملی رو در این مقاله معرفی کردین تا بتونیم از طریق اون با افرادی که انگلیسی صحبت میکند در تماس باشم.

  پاسخ
 18. منیره
  منیره گفته:

  آدم هر کاری که قبلش هدف هاشو مشخص کنه خیلی زودتر به نتیجه مورد دلخواهش میرسه . قبل یادگیری زبان هم باید هدف هامونو مشخص کنیم تا زودتر بهشون برسیم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *