روش‌ها و مراحل مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان چگونه است؟

روش‌ها و مراحل مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان چگونه است؟
میانگین 5 (100%) از 1 رای

مهاجرت پدیده‌ای شایع و رو به گسترش در شرایط کنونی است، بسیاری برای رفاه و یا کار و تحصیلات کشور را ترک می‌گویند و به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند، سیل مهاجرت در سال‌های اخیر به طرز فزاینده‌ای افزایش‌یافته و یکی از آن‌ها مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان است.

مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان عموماً آسان‌تر به نظر می‌رسد چراکه بیشتر ما از سنین کودکی به یادگیری زبان انگلیسی می‌پردازیم و سعی می‌کنیم هر طور که شده بتوانیم انگلیسی صحبت کنیم، بنویسیم و متوجه صحبت‌های بقیه شویم.

برای مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان چه مراحلی را باید طی کرد؟

مراحل مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان از مواردی است که معمولاً بسیار پرسیده می‌شود، چند روش برای این کار وجود دارد که سعی می‌کنیم در این مقاله به آن بپردازیم.

این روش‌ها تنها روش‌های موجود نیستند بلکه روش‌هایی هستند که عموماً افراد برای مهاجرت از آن‌ها استفاده می‌کنند،. مطالعه و تحقیق و پرس و جوی روش‌های مختلف می‌توانند دید بهتری نسبت به مهاجرت به شما بدهد.

روش‌های مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان

روش‌های متعددی برای مهاجرت وجود دارد و عموماً این روش‌ها برای کشورهای انگلیسی‌زبان در اروپا اندکی سخت‌تر است و مراحل پذیرش سخت‌تر است اما برای کشوری نظیر کانادا نسبتاً راحت‌تر است.

در اینجا روش‌هایی که می‌توان از طریق ایمن مهاجرت کرد و بعدها دچار مشکل نشد را برای شما تشریح می‌کنیم.

 

مهاجرت از طریق تحصیل

 

مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان -1

 

این روش عموماً شایع‌ترین روش برای اقدام به مهاجرت برای دانشجویان است و به دو صورت امکان‌پذیر است:

مهاجرت برای تحصیل در کالج

در روش اول شما ابتدا با مکاتبه با یکی از دانشگاه‌ها و پرداخت قسمتی از شهریه می‌توانید به‌نوعی پذیرش در رشته‌ای که مایل هستید ادامه دهید را اخذ می‌کنید، البته بعضی از دانشگاه‌ها این پذیرش را منوط به گذراندن دورهٔ مقدماتی قبول می‌کنند.

مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان -2

شرایط اخذ پذیرش برای دانشگاه‌ها ازلحاظ سطح زبان انگلیسی و نمره‌های کارنامهٔ IELTS یا TOEFL است که قبل از اقدام بهتر است نسبت به اخذ آن اقدام کنید.

بعد از اخذ پذیرش، می‌توانید مراحل اخذ ویزا که شامل درخواست و پذیرش و بیمه و … است را انجام می‌دهید و بعد از اخذ ویزا در موعد مقرر در دانشگاه حضور می‌یابید.

مهاجرت تحصیلات تکمیلی

مهاجرت تحصیلات تکمیلی به‌مراتب سخت‌تر است، البته به این دلیل سخت است که شما مایل باشید از تحصیل رایگان بهره ببرید، در این صورت شما با ارسال رزومهٔ شخصی خود که شامل مقالات و کارهای تحقیقاتی شما است منتظر پذیرش دانشگاه مقصد خود باشید.

برای این نوع مهاجرت و پذیرش هم‌سطح یادگیری زبان و نمرات شما دخیل است. سپس بعد از اخذ پذیرش اقدامات مربوط به ویزا را انجام دهید. در مراحل کارشناسی ارشد معمولاً فاند یا کمک‌هزینهٔ تحصیل مگر در موارد خاص به دانشجو تخصیص نمی‌یابد اما دانشجوهای مقطع دکترا عموماً فاند دریافت می‌کنند.

مهاجرت از طریق کار

این نوع مهاجرت بیشتر نیاز به تخصص دارد و این تخصص عموماً باید مورد تأیید کشورهای انگلیسی‌زبان باشد، باید قبل از اقدام نیازها و نیروهای خواسته‌شده در شرکت‌ها را شناسایی کنید و مطابق با آن‌ها درخواست کار دهید و رزومهٔ خود را ارسال کنید.

ابتدا برای درخواست کار یا پروژهٔ تحقیقاتی در یک شرکت معتبر در این کشورها اقدام می‌کنید، رزومه و تخصص شما برای آن‌ها محرز می‌کند که آیا به شما نیاز دارند یا خیر. سعی کنید در ترجمهٔ انگلیسی رزومهٔ خود دقت کنید.

 

مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان -3

 

در این نوع مهاجرت هم تسلط شما بر زبان انگلیسی جزو موارد مهمی است که در رزومهٔ شما لازم است. به‌طورکلی یک قاعده را در نظر داشته باشید که حتی اگر بخواهید به کشوری غیر انگلیسی هم مهاجرت کنید باید انگلیسی را در حد خوبی بلد باشید تا بتوانید ارتباط برقرار کنید.

در صورت تأیید رزومه شما و ارسال برگهٔ دعوت‌نامه از شرکت، شما می‌توانید اقدام به دریافت ویزای کاری کنید، مراحل این ویزا اندکی با ویزای دانشجویی متفاوت است و پیشنهاد این است که از طریق وکیل خود و یا نمایندهٔ خود در یک موسسهٔ معتبر اقدام کنید.

 

مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان -4

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت با فاند یا سرمایه‌گذاری روش دیگر مهاجرت است، این مهاجرت به دلیل کارآفرینی شما در کشور مقصد است، یعنی شما با سرمایه‌گذاری یک مبلغ که معمولاً در کشورهای مختلف متفاوت است اقدام به فرایند مهاجرت می‌کنید، این مهاجرت در صورتی تأیید می‌شود که کشور مقصد سرمایه‌گذاری شمارا تأیید کند.

 

بعد از اقدام قانونی و واریز مبالغ و تأیید آن و تخصیص ویزا و مراحل اخذ آن از سفارت، شما سه هفته فرصت دارید تا به کشور مقصد مهاجرت کنید.

ناگفته پیداست که برای هر نفری که همراه شما مهاجرت می‌کند مبالغی دریافت می‌شود. داشتن یک بیزینس پلن تدوین‌شده و به زبان انگلیسی از ملزومات مهاجرت به این روش است.

 

مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ

برای اقدام به فرایند مهاجرت لازم است شخصی داخل انگلستان ضمانت حضور و سودمندی شما چه در حوزهٔ تحصیلی یا حوزهٔ کاری و علی‌الخصوص سرمایه‌گذاری شمارا برای کشور مقصد محرز کند.

مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان در این شیوه منوط به حضور یکی از آشنایان و یا دوستان شما در شهر مقصد باشد. در حقیقت در این شیوه شما

بااین‌حال در این مورد هم مراحل تخصیص و ویزای آن بهتر از طریق وکیل مهاجرتی‌تان صورت گیرد و می‌توانید از این طریق مهاجرت کنید.

این ویزا البته اعتبار چندانی ندارد و باید بتوانید خود را در زمان کم به اثبات برسانید تا بتوانید اقامت دائم بگیرید، فعالیت مستمر و مفید در محل کار، ایده پردازی، خلاقیت و … همه و همه می‌توانند در کسب رضایت کارفرمای شما دخیل هستند و می‌تواند حتی اقامت دائم را برای شما سهل‌الوصول سازد.

چند روش دیگر مهاجرت:

چند روش دیگر برای مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان وجود دارد که به ترتیب آن‌ها را در اینجا می‌آوریم و توضیحاتی برای آن‌ها ارائه می‌دهیم.

** مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان -5

در این روش مهاجرت، ازدواج با یک شهروند مقیم کشورهای انگلیسی‌زبان می‌تواند مراحل اخذ ویزا و اقامت را به‌طور کامل پوشش دهد. ازدواج با یک شهروند مقیم به این معناست که کشور میزبان برای شما جایی برای اقامت تأمین کرده است.

** مهاجرت از طریق پناهندگی

این روش که به‌طورکلی پیشنهاد نمی‌شود و مراحل اخذ ویزا و اقامت بسیار سخت و نفس‌گیر است و صرفاً زمانی به آن فکر کنید که گزینه‌های قانونی بالا امکانی را برای مهاجرت شما ایجاد نمی‌کنند.

 

** مهاجرت از طریق کار پیمانی

این‌یک روش مهاجرت است که معمولاً کارفرماهایی که شغل‌های نسبتاً سخت نظیر کشاورزی و دامداری و … دارند شرط اخذ ویزای اقامتی را برای قبول شغل می‌گذارند و زمان اعتبار ویزا بسته به همکاری کارفرما با شخص مهاجر است.

موانع مهاجرت

مهاجرت به معنای ترک همهٔ آنچه شما در اینجا ساخته‌اید و دوست دارید است، این مهاجرت ممکن است اثرات زیادی بر نحوهٔ کار و نگرش شما داشته باشد. موانعی که عموماً در فرایند مهاجرت به وجود می‌آیند عبارت‌اند از:

۱ – سوابق:

سابقهٔ شما می‌تواند تأثیری زیادی بر پذیرفته شدن و یا عدم پذیرش در کشور مقصد داشته باشد، سوءسابقه در مراحل اخذ و تخصیص ویزا هم جزو مواردی است که معمولاً فرایند مهاجرت را سخت‌تر می‌کند.

۲ – عدم تخصص:

تخصص در حرفه و رشتهٔ تحصیلی مهم‌ترین ملاک پذیرش است، از دلایلی که بسیاری از متقاضیان مهاجرت به این شیوه‌ها رد می‌شوند رزومهٔ ناقض و ناکارآمد آن‌هاست.

۳ – زبان انگلیسی:

یادگیری زبان انگلیسی اصل اساسی است، اگر شما نتوانید آنجا با افراد ارتباط برقرار کنید عملاً سودی نخواهید داشت، به همین دلیل یکی از شرایط سفت‌وسخت مهاجرت همین مسئلهٔ یادگیری زبان انگلیسی و داشتن نمرات موردقبول در آزمون‌های خواسته‌شده است.

۴ – جنبه‌های رفتاری:

رفتار صحیح و حرفه‌ای، رعایت ادب و اخلاق معاشرت و هم‌زیستی از مواردی است که مخصوصاً در مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان در اروپا بسیار موردتوجه است. این موارد در برخی مواقع باعث دیپورت کلی فرد نیز شده‌اند.

 

نتیجه گیری :

مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان سختی‌های خاص خود را دارد، شیوه‌های قانونی متعددی وجود دارد که می‌توان به مهاجرت از طریق کار و سرمایه‌گذاری و تحصیل و پشتیبانی(اسپانسرشیپ) را نام برد. این روش‌ها روش‌های معمولی هستند که هرکدام هم مراحل خاص خود رادارند.

مراحل اخذ ویزا و اقامت معمولاً در روش‌های مختلف مشابه‌اند فقط اندکی تغییرات دارند که بسته به نوع مهاجرت میزان هزینه و روش دریافت آن‌ها متفاوت است.

در نظر داشته باشید قبل از اقدام به مهاجرت، زبان انگلیسی خود را تا سطح خوبی بالا ببرید تا بتوانید در آزمون‌های آیلتس و تافل نمرات خواسته‌شده توسط کشور مقصد را کسب کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *