موفقیت در آزمون PTE از آن موضوعاتی است که نمی‌توان به آسانی برای آن نسخه دقیقی پیچید. امتحان PTE تفاوت‌های فراوانی با آزمون‌ های بین المللی دیگر مثل آیلتس یا تافل آی بی تی دارد، و حتی اگر سطح دانش انگلیسی شما بسیار بالا بوده و این آزمون‌ها را با موفقیت گذرانده باشید، باز هم شاید نتوانید با خیال راحت در آزمون PTE نمره بالایی کسب کنید.

جالب است بدانید انگلیسی زبانان بومی (Native) هم وجود داشته اند که در آزمون PTE شرکت کرده و امتحان را خراب کرده‌اند چون نمی‌دانستند سر جلسه آزمون چه باید بکنند. تجربه‌ای که این افراد به دست آوردند بسیار ارزشمند بود اما برای آن بهای سنگینی هم پرداختند.

قصد ما ترساندن شما نیست. فقط می‌خواهیم بگوییم که داشتن تکنیک برای موفقیت در آزمون PTE مهم است. اگر بدانید چطور باید امتحان بدهید، سر جلسه آزمون هیچ مشکل خاصی نخواهید داشت.

در اینجا، می‌خواهیم برای شما از دو راز صحبت کنیم، رازهایی برای موفقیت در آزمون PTE. با ما همراه باشید!

راز شماره 1: انگلیسی شما هر چقدر هم قوی باشد، نمی‌توانید “همینطوری” و بدون آمادگی قبلی امتحان بدهید.

این دقیقا اتفاقی است که برای افراد Native افتاده. آنها مطمئن بودند که می‌توانند به راحتی در آزمون PTE نمره 90 بگیرند اما در عمل نمره‌ای بهتر از 70 نصیبشان نشد. بسیاری از افراد که دوره ‌های پیشرفته مثل CAE یا حتی CPE را گذرانده پیش خود فکر می‌کنند که در هر چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی بسیار قوی هستند (البته که همینطور هم هست) و به همین خاطر نیازی به شرکت در کلاس های PTE ندارند.

اما نکته اصلی اینجاست که آزمون‌های بین‌ المللی انگلیسی از جمله آزمون PTE صرفا دانش انگلیسی شما را نمی‌سنجند.

کار آزمون PTE این است که توانایی شما را در کار در یک محیط کاملا انگلیسی بسنجد. این محیط می‌تواند دانشگاه، دفتر کار یا خیابان باشد.

برای موفقیت در آزمون PTE، باید در فکر کردن تحت فشار، ارتباطات اجتماعی و حل مشکل هم توانایی بالایی داشته باشید. معمولا این که انگلیسی صحبت کنید یک موضوع بوده و این که خودِ واقعی‌‌تان را به انگلیسی نشان دهید موضوعی متفاوت است. شما نه تنها باید مهارت‌های انگلیسی خود را به خوبی نمایش دهید، بلکه باید نقاط قوت و مهارت‌های فردی خود را هم به زبان انگلیسی در عمل نشان دهید.

چه کار باید بکنید؟

اگر زبان انگلیسی شما به سطح پیشرفته رسیده، قطعا هوش و توانایی لازم را برای موفقیت در آزمون PTE دارید. فقط باید تمرین کرده و مهارت‌های خود را تقویت کنید. این کار نیاز به زمان دارد و صبر و پشتکار شما را می‌طلبد. برای رسیدن به این هدف، باید چند نکته را رعایت کنید:

از قبل بدانید در چه جایگاهی قرار دارید.

در اینترنت جستجو کنید تا سوالات تمرینی آزمون PTE را پیدا کرده و بتوانید تصوری کلی از قالب بندی آزمون PTE داشته باشید. باید از قبل بدانید کدام یک از بخش‌های آزمون PTE برای شما آسان هستند و کدام یکی ممکن است برایتان دردسرساز شود. متاسفانه افرادی وجود دارند که برای شرکت در آزمون PTE ثبت نام کرده و تا امتحان آنها یک هفته بیشتر باقی نمانده، وقتی برای مطالعه نداشته و هیچ تصوری هم از فرمت آزمون PTE ندارند.

متوجه هستیم که شاید عجله داشته باشید و ددلاین‌هایی برای شما وجود دارند. اما این را هم بدانید که شرکت در آزمون PTE بدون آمادگی قبلی هیج فایده‌ای ندارد. اگر همچنان اصرار به شرکت زودهنگام در آزمون PTE دارید، سعی کنید روحیه خود را حفظ کنید تا بتوانید در صورت لزوم در دفعه بعدی نتیجه بهتری بگیرید.

خودآموزی نکنید!

حالا که می‌دانید در چه وضعیتی قرار دارید، وقت آن رسیده که کمی روی نقاط ضعف خود کار کنید. در اینجاست که متخصصان آزمون PTE در موسسه زبان ایران اروپا به کمک شما می‌آیند.

ما به شما کمک می‌کنیم به شکلی واقع بینانه برای موفقیت در آزمون PTE برنامه ریزی کنید، بدانید به چه چیزی نیاز دارید و کدام نقاط ضعف را باید بهبود دهید. بسیاری از زبان آموزان شاید فکر کنند در قسمت‌های Reading یا Writing مشکل دارند و سعی کنند این مشکلات را با مطالعه راهنماهای آزمون PTE حل کنند، اما خبر ندارند شاید یکی دو اشکال گرامری داشته باشند که ممکن است نمره آنها را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد.

استادان ما با دقت این نقاط ضعف را شناسایی کرده و برای رفع هر یک از این مشکلات به شما راه حل‌های عملی ارائه می‌دهند.

موفقیت در آزمون PTE

خود را دوباره ارزیابی کنید.

بعد از اینکه روی مهارت‌های خود کار کردید، وقت آن رسیده که ببینید در امتحان واقعی PTE چطور می‌توانید عمل کنید. آزمون‌ آزمایشی PTE یا ماک PTE به همین منظور طراحی شده است.

در حال حاضر برای شرکت در آزمون ماک PTE، تنها می‌توانید به وبسایت پیرسون مراجعه کرده و به صورت آنلاین امتحان بدهید. علاوه بر آن، بعضی از آموزشگاه‌ها هم با استفاده از نمونه سوالات PTE اقدام به برگزاری آزمون های آزمایشی PTE کرده که البته هیچ یک مورد تایید موسسه پیرسون نبوده و تصحیح این امتحانات هم همانند آزمون ماک PTE اصلی به صورت الکترونیکی انجام نمی‌شود.

راز شماره 2: حفظ آرامش و مدیریت زمان در هنگام برگزار آزمون، درست به اندازه خودِ آزمون اهمیت دارد.

می‌خواهیم واقعیت را به شما بگوییم. مراکز آزمون PTE که هیچ کدام هم در ایران نیستند، اصلا جاهایی نیستند که در آنها به شما خوش بگذرد. مراکز آزمون PTE محیطی دارند پر از افراد عصبی، تدابیر امنیتی عجیب و غریب و مهم‌تر از همه، کلی سر و صدا.

این محیط اصلا شبیه به کلاس‌های درس نیست و به همین خاطر شاید با ورود به این مراکز در لحظه اول به شما شوک وارد شود. در هنگام امتحان، پشت یک کامپیوتر خواهید نشست که دور و بر شما کلی آدم دارند داخل میکروفن‌هایشان صحبت می‌کنند یا در حال تایپ کردن چیزی هستند. شما حق ندارید چیزی بخورید، نمی‌توانید آب هم بنوشید. میزان سختگیری در آزمون PTE در حدی است که هر گونه حرکت فیزیکی ناگهانی شما ممکن است باعث شود به جرم تقلب از شرکت در امتحان محروم شوید!!

چطور می‌توان در چنین محیطی امتحان داد؟

  1. باید خود را به مطالعه در مکان‌های شلوغ و پر استرس عادت بدهید. صدای خود را وقتی که داخل یک کافه شلوغ نشسته‌اید ضبط کنید. تمرین‌های Reading خود را داخل اتوبوس یا مترو حل کنید. روی یک نیمکت داخل پارک بنشینید که نزدیک به زمین بازی بچه‌ها باشد و تمرین‌های Listening خود را آنجا انجام دهید. چنین کارهایی مغز شما را عادت خواهند داد که بتواند از میان سیلی از اطلاعات درهم و برهم، اطلاعات مورد نظر را تشخیص داده و روی آنها تمرکز کند. این کار در ابتدا آسان نخواهد بود اما کم کم برای شما آسان‌تر خواهد شد و شما هم در نهایت خواهید توانست در این محیط ارامش خود را بیشتر حفظ کنید.
  2. در هنگامی که سر امتحان هستید و بخش Speaking آزمون PTE شروع می‌شود، بلافاصله شروع به صحبت نکنید. یکی دو ثانیه صبر کنید تا بقیه داوطلبان شروع به حرف زدن کنند و سپس شما شروع کنید. با این کار، مغز شما به صدای محیط عادت کرده و دیگر حواستان پرت نخواهد شد. اما از طرف دیگر اگر بلافاصله پس از شروع آزمون حرف زدن را شروع کنید، صدای صحبت بقیه حتما حواس شما را پرت خواهد کرد.

3. سعی کنید در ساعت‌های اولیه روز یه مرکز آزمون بروید. اگر صبح خیلی زود شروع به پاسخ به سوالات کنید ممکن است کمی خواب آلود باشید، اما‌ ساعت‌های 9 یا 10 صبح برای این کار عالی هستید. توصیه می‌کنیم بعد از ظهرها امتحان ندهید چون حس سنگینی و خواب آلودگی بعد از ناهار می‌تواند باعث شود بعضی از سوالات مخصوصا در بخش Listening از دست شما در برود.

به زودی باز هم درباره آزمون PTE خواهیم گفت. موفق باشید!

4/5 - (8 امتیاز)