آزمون های بین المللی

آخرین تغییرات آزمون آیلتس در سال 2020

همین که در حال مطالعه این صفحه باشید یعنی اینکه در حال آماده شدن برای آزمون آیلتس هستید، یا دست کم به فکر آن هستید! به همین خاطر فکر کردیم که خوب است از آخرین تغییرات آزمون آیلتس در سال 2020 آگاه باشید!

نگران نباشید، این تغییرات در حدی نیستند که فکر شما را آشفته کرده یا خللی در برنامه‌ ریزی های شما وارد کنند. آزمون آیلتس، همان آزمون آیلتس است. اما کمی توجه به این نکات به شما کمک خواهد کرد سر امتحان اصلی به خاطر همین تغییرات کوچک و کم اهمیت تمرکزتان را از دست نداده و نتیجه بهتری در آزمون بگیرید!

این تغییرات در بخش Listening اعمال شده و بخش های دیگر همچنان به همان شکل هستند.

تغییرات داخل بخش Listening

اولین تغییر در بخش Listening آزمون آیلتس، در کلمات به کار رفته در آزمون است. در این بخش کلمه Section حذف شده و Part تبدیل شده است.

اما شاید تغییر اصلی که در اینجا اتفاق افتاده در ابتدای بخش Listening باشد. از اینجا به بعد دیگر خبری از مثال ابتدای آن نیست. صدای ضبط شده از همان ابتدا پخش شده و شما هم باید از همان اول با دقت به آن گوش کرده و سوالات را جواب دهید. این فایل صوتی دوباره پخش نخواهد شد.

به همین خاطر، باید از قبل تمرین کرده باشید تا سر جلسه شوکه نشوید. از همان لحظه اول که دفترچه بخش Listening به شما داده می‌شود، تمرکز کرده و به دستور العمل هایی که برای شما پخش می‌شود دقت کامل داشته باشید.

تغییر بعدی، در صفحه بندی دفترچه آزمون است. این بار دیگر خبری از شماره صفحه نیست که شاید به نظر برای بعضی از داوطلبان کمی ترسناک به نظر آید، اما بدیهی است که اگر همراه با صدای پخش شده در آزمون پیش رفته و موضوع صحبت ها را گم نکنید، این مسئله کوچکترین مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

آخرین تغییرات آزمون آیلتس

موضوع مکالمات داخل بخش Listening آیلتس

همان طور که می‌دانید، قسمت Listening آزمون خود از چهار بخش تشکیل شده که در هر یک مکالمه ای پخش می‌شود.

بخش اول، مکالمه‌ای است بین دو نفر که و موضوع آن هم معمولا عبارت است از رزرو یک اتاق در هتل، گرفتن کارت عضویت باشگاه یا چیزی مشابه آن.

بخش دوم، صحبت های تنها یک نفر است و آن هم مربوط به موضوعات اجتماعی مثل شغل، دانشگاه یا تحصیلات ابتدایی.

موضوع بخش های سوم و چهارم برخلاف اولی و دومی موضوعی آکادمیک دارند. بخش سوم مکالمه ای است بین دو نفر که ممکن است صدای افراد دیگری هم همراه آن باشد. بخش چهارم هم سخنرانی یک شخص درباره موضوعی آکادمیک بوده و درک آن از بخش های قبلی دشوارتر است.

موفق باشید!

 

 

موفقیت در رایتینگ آیلتس: چطور در بخش Writing آزمون IELTS نمره بالای 8 بگیریم

بخش رایتینگ آزمون آیلتس مخصوصا آیلتس آکادمیک، یکی از چالش برانگیزترین بخش های این آزمون است.

افراد بسیاری حتی انگلیسی زبانان بومی (Native) بوده‌اند که با دایره واژگان بسیار گسترده و تسلط کامل بر گرامر این زبان توانسته‌اند در بخش‌های دیگر آزمون نمره‌های بالای 8 بگیرند اما در بخش Writing آزمون به آنچه می‌خواستند نرسیدند.

اشتباه اصلی بسیاری از داوطلبان این است که در بخش رایتینگ چیزی را می‌نویسند که به نظر خودشان خوب می‌آید؛ و کاری ندارند به اینکه آزمون گیرندگان (Examiner ها) چه ملاک‌ هایی برای نمره دادن دارند.

پس گام اول در موفقیت در رایتینگ آیلتس، آشنایی با انتظارات Examiner ها است:

برای موفقیت در رایتینگ آیلتس  (IELTS Writing) به چه مهارت هایی نیاز داریم؟

Examiner ها برای همه بخش های آزمون از جمله بخش رایتینگ آیلتس جدولی دارند که مهارت‌های مورد انتظار در آنها نوشته شده و مشخص شده که هر یک از آنها با چه کیفیتی می‌تواند چه نمره‌ای (از 1 تا 9) بگیرد.

در بخش رایتینگ آیلتس، چهار مورد برای آزمون گیرندگان اهمیت دارند:

Task Achievement

Coherence and Cohesion

Lexical Reference

Grammatical Range and Accuracy

در ادامه مطلب، تمامی این موارد را توضیح خواهیم داد. فقط قبل از آنکه بحث را شروع کنیم، باید بدانید که شما در بخش رایتینگ آیلتس باید از هر چهار نظر بالا نظر شخص تصحیح کننده را جلب کنید.

رایتینگ آیلتس، دو بخش اصلی دارد (Task 1 و Task 2). در ماژول آکادمیک، Task 1 معمولا شامل یک جدول یا گراف است که با توجه به اطلاعات داخل آن باید یک توضیح بنویسید و در Task 2 هم باید درباره موضوع داده شده یک Essay شامل نظر و تحلیل خود ارائه کنید.

نکاتی برای موفقیت در Task 1 رایتینگ آیلتس

Task Achievement یا پاسخ دادن به آنچه سوال از ما خواسته، اولین معیار نمره دهی توسط تصحیح کنندگان رایتینگ آیلتس است.

متاسفانه، بیشتر داوطلبان قبل از آنکه تصویر یا نمودار را به طور کامل درک کنند شروع به نوشتن می‌کنند. در حالی که قبل از هر کار، باید بدانید قرار است درباره چه چیزی بنویسید. حتی بهترین نوشته هم اگر در مورد موضوع اشتباه نوشته شده باشد، از طرف Examiner امتیاز Task Achievement نگرفته و نمره آن می‌تواند تا 4 پایین بیاید.

پس پیش از نوشتن، به شکل یا نموداری که به شما داده شده با دقت فراوان نگاه کنید، روی آن وقت بگذارید و سعی کنید کاملا متوجه پیام آن بشوید.

موضوعات کلیدی یا Key Feature ها را از شکل بیرون بکشید و یادداشت کنید. موارد غیر ضروری را کنار بگذارید.

به جزئیات دقت کنید. برای مثل در نموداری که به شما اطلاعات آماری ارائه می‌کند به بالا و پایین رفتن‌ها، نوسان‌ها و روند کلی تغییرات توجه داشته باشید.

منظور از Coherence and Cohesion، ساختار نوشته و جریان اطلاعات داخل آن است.

ساختار یا Structure صحیح تسک 1 رایتینگ آیلتس معمولا یعنی چند پاراگراف که که در پاراگراف اول باید نمودار را توصیف کنید، در پاراگراف دوم به موضوعات کلیدی یا Key Feature ها اشاره کنید و در پاراگراف‌های بعدی به جزئیات بیشتر درباره هر Key Feature بپردازید.

تسک 1 رایتینگ آیلتس معمولا نتیجه گیری یا Conclusion ندارد.

جریان یا Flow یعنی اینکه ایده‌های متفاوت چطور در یک متن به هم متصل می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم از این شاخه به آن شاخه نپرید و روند کلی توصیف را از ابتدا به انتها حفظ کنید.

قبل از آنکه شروع به نوشتن کنید درباره ساختار متن خود، اینکه نوشته باید چند پاراگراف داشته باشد و هر پاراگراف چه موضوعاتی را در بر بگیرد تصمیم بگیرید.

از آنجا که رایتینگ آیلتس همچنان معمولا به شکل کاغذی برگزار می‌شود و شما هم برای ویرایش جملاتتان دکمه Backspace در اختیار ندارید، حتما قبل از نوشتن هر جمله به آن خوب فکر کنید.

 

رایتینگ آیلتس

Lexical Reference یعنی دامنه واژگانی که به کار می‌برید و همچنین استفاده از آنها به شکل صحیح.

شخص تصحیح کننده در این بخش دو موضوع را در نظر می‌گیرد: یکی اینکه کلمات مختلف هم معنی را بلد باشید و یکی هم اینکه از آنها در جایگاه یا معنی اشتباه استفاده نکنید.

از یک کلمه خاص بیشتر از یک بار استفاده نکتید. و اگر هم ناچارید این کار را انجام دهید، معادل‌ها (Synonym های) آن واژه را در نوشته خود به کار ببرید یا با ضمیرها (Pronoun ها) و تکنیک‌های ساختاری آنها را از داخل نوشته حذف کنید.

از طرف دیگر، خطری که در کمین بسیاری از داوطلبان نشسته این است که تعداد زیادی کلمه به عنوان هم معنی یا متضاد حفظ کرده‌اند و سر جلسه آزمون آنها را به اشتباه جایگزین کلمه اصلی می‌کنند. در حالی که کلمه‌ای که نوشته‌اند لزوما آن معنی که مد نظرشان است را نداشته و در نتیجه شخص تصحیح کننده نمره بسیار پایینی برای آنها در نظر می‌گیرد.

پس نکته بعدی این است که در رایتینگ آیلتس از هیچ واژه‌ای استفاده نکنید مگر آنکه صد درصد مطمئن باشید معنی و کاربرد صحیح آن را می‌دانید. این هم بستگی به تمرین قبلی شما و شیوه صحیح یادگیری کلمات جدید دارد.

منظور از Grammatical Range and Accuracy چیست؟

خیلی از داوطلبان به اشتباه فکر می‌کنند اشکال کارشان از به کار نبردن زمان‌های مختلف است! Range به معنی استفاده از Tense های مختلف گذشته، حال و آینده در متن نیست چون این موضوع اصولا در اختیار ما نیست! شما باید بسته به موضوعی که درباره اش صحبت می‌کنید باید فعل‌ها و زمان‌های مناسب به کار ببرید.

حتی داوطلبان Native هم که هیچ گونه اشکال ساختاری ندارند اگر ندانند Range یعنی چه، ممکن است از نظر Grammatical Range and Accuracy نمره بالاتر از 4 نصیبشان نشود!

تصحیح کنندگان رایتینگ آیلتس، دوست دارند چهار نوع جمله را حتما در نوشته‌های داوطلبان ببینند:

  • جملات Complex
  • جملات سوالی
  • فعل های Modal (مثل could یا might)
  • جملات شرطی

منظور از جملات Complex این است که آنچه می‌نویسید بایستی از حالت ساده فاعل، فعل و مفعول درآمده و با استفاده از حروف ربط بتواند اطلاعاتی بیشتر مثل دلیل، هدف، توضیحات اضافی درباره یک کلمه، زمان‌ و مکان و … را برساند. به عبارت دیگر، اگر نتوانید از کلمات زیر به درستی در نوشته‌تان استفاده کنید احتمالا از نظر Grammar Range نمره بالاتر از 4 نمی‌گیرید:

حروف ربط

تا آنجا که می‌توانید جملات ساده را از نوشته خود حذف کنید و با استفاده از کلمات بالا آنها را به فرم Complex درآورید.

نوشته شما در تسک 1 رایتینگ آیلتس حداقل باید 150 کلمه داشته باشد. اگر کمتر بنویسید، نمره از دست خواهید داد.

در آزمون آزمایشی آیلتس شرکت کنید تا با نقاط ضعف خود آشنا شده و بتوانید اشکالات خود را برطرف کنید!

نکاتی برای موفقیت در Task 2 رایتنیگ آیلتس

موضوع Grammatical Range and Accuracy در تسک 2 هم درست به اندازه تسک 1 اهمیت دارد.

هر چیزی که درباره گرفتن نمره‌ای بهتر در بخش اول Writing گفتیم اینجا هم مهم است.

برخلاف تسک 1، نوشته شما در تسک 2 باید حتما یک Conclusion یا نتیجه‌گیری نهایی داشته باشد.

در نوشته خود حداقل از 5 جمله Complex، یک جمله Passive، یک سوال و یک جمله شرطی (Conditional) استفاده کنید.

درباره Accuracy توضیح خاصی ندادیم چون این موضوع چیزی نیست به جز نداشتن اشتباهات ساختاری، گرامری و دیکته‌ای. بدیهی است که چنین اشتباهاتی نمره داوطلبان را پایین خواهد آورد و راه حل این مسئله هم چیزی نیست جز تمرین و توجه بیشتر به درست نوشتن. قبلا درباره بالابردن Fluency و Accuracy نوشته‌ایم، توصیه می‌کنیم حتما مطالعه کنید!

به عنوان آخرین نکته، به یاد داشته باشید حتی اگر در انگلیسی اشکالات گرامری و ساختاری دارید باز هم باید تلاش کنید در بخش رایتینگ آیلتس از ساختارهای ترکیبی و واژه‌های متنوع استفاده کنید، چون نمره‌ای که با این کار می‌گیرید قطعا نسبت به نمره‌ای که به خاطر اشتباهات از شما کم می‌شود بیشتر خواهد بود. پس ارزشش را دارد!

 

موفقیت در آزمون PTE: رازهایی برای گرفتن بالاترین نمره در آزمون PTE

موفقیت در آزمون PTE از آن موضوعاتی است که نمی‌توان به آسانی برای آن نسخه دقیقی پیچید. امتحان PTE تفاوت‌های فراوانی با آزمون‌ های بین المللی دیگر مثل آیلتس یا تافل آی بی تی دارد، و حتی اگر سطح دانش انگلیسی شما بسیار بالا بوده و این آزمون‌ها را با موفقیت گذرانده باشید، باز هم شاید نتوانید با خیال راحت در آزمون PTE نمره بالایی کسب کنید.

جالب است بدانید انگلیسی زبانان بومی (Native) هم وجود داشته اند که در آزمون PTE شرکت کرده و امتحان را خراب کرده‌اند چون نمی‌دانستند سر جلسه آزمون چه باید بکنند. تجربه‌ای که این افراد به دست آوردند بسیار ارزشمند بود اما برای آن بهای سنگینی هم پرداختند.

قصد ما ترساندن شما نیست. فقط می‌خواهیم بگوییم که داشتن تکنیک برای موفقیت در آزمون PTE مهم است. اگر بدانید چطور باید امتحان بدهید، سر جلسه آزمون هیچ مشکل خاصی نخواهید داشت.

در اینجا، می‌خواهیم برای شما از دو راز صحبت کنیم، رازهایی برای موفقیت در آزمون PTE. با ما همراه باشید!

راز شماره 1: انگلیسی شما هر چقدر هم قوی باشد، نمی‌توانید “همینطوری” و بدون آمادگی قبلی امتحان بدهید.

این دقیقا اتفاقی است که برای افراد Native افتاده. آنها مطمئن بودند که می‌توانند به راحتی در آزمون PTE نمره 90 بگیرند اما در عمل نمره‌ای بهتر از 70 نصیبشان نشد. بسیاری از افراد که دوره ‌های پیشرفته مثل CAE یا حتی CPE را گذرانده پیش خود فکر می‌کنند که در هر چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی بسیار قوی هستند (البته که همینطور هم هست) و به همین خاطر نیازی به شرکت در کلاس های PTE ندارند.

اما نکته اصلی اینجاست که آزمون‌های بین‌ المللی انگلیسی از جمله آزمون PTE صرفا دانش انگلیسی شما را نمی‌سنجند.

کار آزمون PTE این است که توانایی شما را در کار در یک محیط کاملا انگلیسی بسنجد. این محیط می‌تواند دانشگاه، دفتر کار یا خیابان باشد.

برای موفقیت در آزمون PTE، باید در فکر کردن تحت فشار، ارتباطات اجتماعی و حل مشکل هم توانایی بالایی داشته باشید. معمولا این که انگلیسی صحبت کنید یک موضوع بوده و این که خودِ واقعی‌‌تان را به انگلیسی نشان دهید موضوعی متفاوت است. شما نه تنها باید مهارت‌های انگلیسی خود را به خوبی نمایش دهید، بلکه باید نقاط قوت و مهارت‌های فردی خود را هم به زبان انگلیسی در عمل نشان دهید.

چه کار باید بکنید؟

اگر زبان انگلیسی شما به سطح پیشرفته رسیده، قطعا هوش و توانایی لازم را برای موفقیت در آزمون PTE دارید. فقط باید تمرین کرده و مهارت‌های خود را تقویت کنید. این کار نیاز به زمان دارد و صبر و پشتکار شما را می‌طلبد. برای رسیدن به این هدف، باید چند نکته را رعایت کنید:

از قبل بدانید در چه جایگاهی قرار دارید.

در اینترنت جستجو کنید تا سوالات تمرینی آزمون PTE را پیدا کرده و بتوانید تصوری کلی از قالب بندی آزمون PTE داشته باشید. باید از قبل بدانید کدام یک از بخش‌های آزمون PTE برای شما آسان هستند و کدام یکی ممکن است برایتان دردسرساز شود. متاسفانه افرادی وجود دارند که برای شرکت در آزمون PTE ثبت نام کرده و تا امتحان آنها یک هفته بیشتر باقی نمانده، وقتی برای مطالعه نداشته و هیچ تصوری هم از فرمت آزمون PTE ندارند.

متوجه هستیم که شاید عجله داشته باشید و ددلاین‌هایی برای شما وجود دارند. اما این را هم بدانید که شرکت در آزمون PTE بدون آمادگی قبلی هیج فایده‌ای ندارد. اگر همچنان اصرار به شرکت زودهنگام در آزمون PTE دارید، سعی کنید روحیه خود را حفظ کنید تا بتوانید در صورت لزوم در دفعه بعدی نتیجه بهتری بگیرید.

خودآموزی نکنید!

حالا که می‌دانید در چه وضعیتی قرار دارید، وقت آن رسیده که کمی روی نقاط ضعف خود کار کنید. در اینجاست که متخصصان آزمون PTE در موسسه زبان ایران اروپا به کمک شما می‌آیند.

ما به شما کمک می‌کنیم به شکلی واقع بینانه برای موفقیت در آزمون PTE برنامه ریزی کنید، بدانید به چه چیزی نیاز دارید و کدام نقاط ضعف را باید بهبود دهید. بسیاری از زبان آموزان شاید فکر کنند در قسمت‌های Reading یا Writing مشکل دارند و سعی کنند این مشکلات را با مطالعه راهنماهای آزمون PTE حل کنند، اما حبر ندارند شاید یکی دو اشکال گرامری داشته باشند که ممکن است نمره آنها را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد.

استادان ما با دقت این نقاط ضعف را شناسایی کرده و برای رفع هر یک از این مشکلات به شما راه حل‌های عملی ارائه می‌دهند.

موفقیت در آزمون PTE

خود را دوباره ارزیابی کنید.

بعد از اینکه روی مهارت‌های خود کار کردید، وقت آن رسیده که ببینید در امتحان واقعی PTE چطور می‌توانید عمل کنید. آزمون‌ آزمایشی PTE یا ماک PTE به همین منظور طراحی شده است.

در حال حاضر برای شرکت در آزمون ماک PTE، تنها می‌توانید به وبسایت پیرسون مراجعه کرده و به صورت آنلاین امتحان بدهید. علاوه بر آن، بعضی از آموزشگاه‌ها هم با استفاده از نمونه سوالات PTE اقدام به برگزاری آزمون های آزمایشی PTE کرده که البته هیچ یک مورد تایید موسسه پیرسون نبوده و تصحیح این امتحانات هم همانند آزمون ماک PTE اصلی به صورت الکترونیکی انجام نمی‌شود.

راز شماره 2: حفظ آرامش و مدیریت زمان در هنگام برگزار آزمون، درست به اندازه خودِ آزمون اهمیت دارد.

می‌خواهیم واقعیت را به شما بگوییم. مراکز آزمون PTE که هیچ کدام هم در ایران نیستند، اصلا جاهایی نیستند که در آنها به شما خوش بگذرد. مراکز آزمون PTE محیطی دارند پر از افراد عصبی، تدابیر امنیتی عجیب و غریب و مهم‌تر از همه، کلی سر و صدا.

این محیط اصلا شبیه به کلاس‌های درس نیست و به همین خاطر شاید با ورود به این مراکز در لحظه اول به شما شوک وارد شود. در هنگام امتحان، پشت یک کامپیوتر خواهید نشست که دور و بر شما کلی آدم دارند داخل میکروفن‌هایشان صحبت می‌کنند یا در حال تایپ کردن چیزی هستند. شما حق ندارید چیزی بخورید، نمی‌توانید آب هم بنوشید. میزان سختگیری در آزمون PTE در حدی است که هر گونه حرکت فیزیکی ناگهانی شما ممکن است باعث شود به جرم تقلب از شرکت در امتحان محروم شوید!!

چطور می‌توان در چنین محیطی امتحان داد؟

  1. باید خود را به مطالعه در مکان‌های شلوغ و پر استرس عادت بدهید. صدای خود را وقتی که داخل یک کافه شلوغ نشسته‌اید ضبط کنید. تمرین‌های Reading خود را داخل اتوبوس یا مترو حل کنید. روی یک نیمکت داخل پارک بنشینید که نزدیک به زمین بازی بچه‌ها باشد و تمرین‌های Listening خود را آنجا انجام دهید. چنین کارهایی مغز شما را عادت خواهند داد که بتواند از میان سیلی از اطلاعات درهم و برهم، اطلاعات مورد نظر را تشخیص داده و روی آنها تمرکز کند. این کار در ابتدا آسان نخواهد بود اما کم کم برای شما آسان‌تر خواهد شد و شما هم در نهایت خواهید توانست در این محیط ارامش خود را بیشتر حفظ کنید.
  2. در هنگامی که سر امتحان هستید و بخش Speaking آزمون PTE شروع می‌شود، بلافاصله شروع به صحبت نکنید. یکی دو ثانیه صبر کنید تا بقیه داوطلبان شروع به حرف زدن کنند و سپس شما شروع کنید. با این کار، مغز شما به صدای محیط عادت کرده و دیگر حواستان پرت نخواهد شد. اما از طرف دیگر اگر بلافاصله پس از شروع آزمون حرف زدن را شروع کنید، صدای صحبت بقیه حتما حواس شما را پرت خواهد کرد.

3. سعی کنید در ساعت‌های اولیه روز یه مرکز آزمون بروید. اگر صبح خیلی زود شروع به پاسخ به سوالات کنید ممکن است کمی خواب آلود باشید، اما‌ ساعت‌های 9 یا 10 صبح برای این کار عالی هستید. توصیه می‌کنیم بعد از ظهرها امتحان ندهید چون حس سنگینی و خواب آلودگی بعد از ناهار می‌تواند باعث شود بعضی از سوالات مخصوصا در بخش Listening از دست شما در برود.

به زودی باز هم درباره آزمون PTE خواهیم گفت. موفق باشید!

 

 

 

 

 

 

موفقیت در آزمون آیلتس: نکات، بایدها و نبایدها

این روزها، موفقیت در آزمون آیلتس تبدیل به یکی از اصلی‌ترین اهداف زبان آموزان شده است. دلیل این مسئله هم مشخص است: هدف شما از یادگیری زبان انگلیسی چه تحصیل باشد، چه کار و چه مهاجرت، به احتمال خیلی زیاد نیاز به نمره بالایی در آزمون آیلتس دارید.

واقعیت این است که موفقیت در آزمون آیلتس آنقدرها هم دور از دسترس نیست. بدون شک گرفتن نمره بالا در آیلتس درست مانند هر امتحان دیگری نیاز به تمرین و آمادگی دارد، اما این صحبت به این معنی نیست که خود را درگیر روش‌های عجیب و غریب کرده یا برای مدتی زندگی را به کام خود تلخ کنید!

ما در اینجا تلاش کرده‌ایم به نکاتی ساده و کاملا عملی اشاره کنیم که رعایت آنها به شما کمک خواهد کرد نمره بسیار بهتری در آزمون آیلتس بگیرید . امیدواریم این نکات برای شما هم سودمند بوده و بتوانند به شما در موفقیت در آزمون آیلتس کمک کنند. با ما همراه باشید!

ادامه مطلب …