تندخوانی متون انگلیسی را در کوتاهترین زمان ممکن یاد بگیرید

تندخوانی متون انگلیسی را در کوتاهترین زمان ممکن یاد بگیرید
میانگین 5 (100%) از 3 رای

آیا شما هم دوست دارید تندخوانی متون انگلیسی را یاد بگیرید آیا شما هم با مشکل کم بودن سرعت در هنگام خواندن متون انگلیسی و یا حتی فارسی مواجهید؟ این مشکلات تا حد زیادی قابل برطرف شدن هستند. آیا نمی‌توانید هم‌زمان هم مطالعه کنید و هم مفهوم را درک کنید؟ این مشکل هم قابل‌حل است.

خواندن متون انگلیسی عموماً برای ما فارسی‌زبانان مشکل‌آفرین و دردسر زا است، شاید یک ساعت طول می‌کشد تا یک صفحه را به‌طور کامل بخوانیم و تازه حتی در برخی موارد معنی آن را هم متوجه نمی‌شویم.

با چه روش‌هایی می‌توان متون انگلیسی را تندخوانی کرد؟

روش‌هایی تجربی و گاهی در حالت سعی و خطا معمولاً برای تندخوانی پیشنهاد می‌شود. آما یا این روش‌ها با کارکرد مغز مطابق‌اند؟

مسلماً تطابق روش‌های کاربردی و امتحان شده با نورون‌های حسی و قشر میانی مغز بیشتر است. بهتر است بدانیم مغز انسان تنها در حالتی تقویت می‌شود و می‌تواند یک مهارت را به سطح بالاتری ببرد که ماهیچه‌های مغز درگیر کار و فعالیت شوند.

ما سعی خواهیم کرد روش‌های منطقی و کاربردی ارائه کنیم و نکاتی که رعایت کردن آن‌ها به بهبود این فرایند کمک می‌کند را مفصل توضیح دهیم.

تندخوانی متون انگلیسی -2

 

تندخوانی چیست و چرا یاد میگیریم ؟

تندخوانی مطالعه و درعین‌حال درک یک متن با سرعت‌بالا است. این دو شرط لازم و کافی هستند یعنی حتماً با سرعت متناسب خوانده شود و هم‌زمان متن نیز درک شود.

روزنامه‌وارخوانی با تندخوانی تفاوت دارد، در تندخوانی هدف نهایی درک متن است اما روزنامه‌وارخوانی به شما صرفاً یک دید کلی از متن می‌دهد.

تندخوانی زمانی جایز است که شما با زیروبم یک‌زبان آشنا باشید و سپس آن را تندخوانی کنید. به‌طور مثال ما متن‌های فارسی را می‌توانیم با سرعت زیادی بخوانیم چراکه اغلب لغات آن را بلدیم و در ترکیب آن با سایر لغات به‌راحتی می‌توانیم مفهوم را به‌درستی حدس بزنیم.

باید زبان انگلیسی را هم در حد مناسبی یاد بگیریم به‌گونه‌ای که لغات را به‌راحتی بشناسیم و بتوانیم معنی آن‌ها درک کنیم. اصول خواندن متون انگلیسی را یاد بگیریم و حین خواندن به کار ببندیم.

تندخوانی متون انگلیسی تنها زمانی به کار می‌آید که بخواهید همانند فارسی که متون را می‌خوانید و بدون رجوع به فرهنگ لغات تمام متن را متوجه می‌شوید زبان انگلیسی را هم به همان قدرت مسلط باشید.

روش‌های تندخوانی متون انگلیسی

در اینجا چند روش کاربردی برای تندخوانی متون انگلیسی ارائه می‌شود که در نوع خود بسیار کارآمد و پربازده هستند. برای اینکه متون انگلیسی را همراه با خواندن درک کنید باید بیشتر تلاش کنید و شاید در ابتدا برای شما سخت و طاقت‌فرسا باشد.

در کتابی که مارک بیل و پم مولان به نام Speed Reading منتشر کرده‌اند چند روش و راه‌حل برای این کار ارائه کرده‌اند که در اینجا به آن‌ها پرداخته می‌شود.

 

تندخوانی متون انگلیسی -3

 

** شروع به کار

تندخوانی متون انگلیسی دقیقاً مثل رانندگی است، شما در رانندگی دوست دارید شروع کنید و سرعت متعادلی داشته باشید و اگر جاده خلوت باشد حتی سرعت بیشتری بگیرید. تندخوانی به همین شکل شروع می‌شود پس کمربندهایتان را ببندید.

اولین کار شروع به خواندن متن است سعی یک جمله را بخوانید و در ذهن خود تصویرسازی یا تداعی کنید. شاید در اوایل کار نتوانید سرعت اولیه را حفظ کنید و شتابتان رفته‌رفته کم شود اما این مشکلات در ادامهٔ روند حل می‌شوند.

سعی کنید در همان ابتدای کار دست‌ها را در حالت آزاد قرار دهید و صرفاً با حرکات چشم و سر و گردن متن را دنبال کنید. این کار هم بدن شمارا در یک حالت آرام قرار می‌دهد و هم آزادی عمل بیشتری به چشمانتان می‌دهد تا هیچ کلمه‌ای را ندیده رد نکند.

در همین مرحله سعی کنید Vision یا همان ادراک بصری خود را نیز افزایش دهید. ادراک بصری به شما این امکان را می‌دهد اطلاعات را درجایی از مغز که آنالیز متن در آن انجام می‌شود ذخیره نکنید و باعث ایجاد یک قدرت تحلیل موازی باقدرت تحلیل متن می‌شود.

 

** حرکت کن، به دوروبر توجه نکن، به عقب برنگرد

 

تندخوانی متون انگلیسی -4

رانندگی شما شروع‌شده است با این تفاوت که جاده یک‌طرفه است و هیچ ماشینی از جلو یا کناره‌ها مزاحمتان نمی‌شود صرفاً باید مراقب باشید به ماشین جلویی برخورد نکنید یا به عقب برنگردید چون جریمه می‌شوید.

تندخوانی متون انگلیسی هم دقیقاً به همین شکل است متن را شروع کنید و هر جا که متوجه نشدید را رد کنید و حتی به عقب هم برنگردید. شاید بپرسید که پس تکلیف مفهوم چه می‌شود؟

این شروع به کار شماست یعنی شما در اول مسیر تندخوانی متون انگلیسی هستید پس به نحوی تمرین محسوب می‌شود و کنار گذاشتن برخی مفاهیم در جمله هیچ خللی وارد نمی‌کند اما فایده‌ای که دارد این است که مغز شما به‌مرورزمان تقویت می‌شود و هیچ مفهومی را نفهمیده و درک نکرده باقی نمی‌گذارد.

 

 

 

در این مرحله سعی کنید چهار خصلت را در خود تقویت کنید که به 4s معروف هستند:

Skimming به معنای تماس مختصر ذهنی با مفهوم برقرار کردن

Scanning به معنای اسکن و تصویربرداری ذهنی از جملات و حتی پاراگراف‌ها

Skipping به معنای جهش و رها کردن برخی جملات که نمی‌توانید معنی آن را به‌درستی تشخیص دهید.

Summarizing به معنای خلاصه‌سازی کردن مفاهیم و جملات حین خواندن

در حقیقت شما به متن فکر نمی‌کنید بلکه آن را اسکن و فراخوانی می‌کنید و مغز تصویر را همیشه بهتر از متن می‌فهمد حتی اگر آن تصویر خودش متن باشد.

 

** متعادل‌سازی سرعت

 

تندخوانی متون انگلیسی -5در رانندگی شما نمی‌توانید تمام‌مسیر را با یک سرعت مشخص و ثابت برانید. برخی دست‌اندازها در مسیر هستند و شاید بعضی وقت‌ها خودتان خسته می‌شوید و سرعتتان را کم می‌کنید و یا جاده را کامل خلوت می‌بینید و با حداکثر سرعت می‌رانید.

تندخوانی متون انگلیسی با یک سرعت ثابت عملاً امکان‌پذیر نیست، گاهی جمله‌ای به‌شدت سخت است و نمی‌توانید خوب و با سرعت کافی آن را فراخوانی و بازیابی کنید. در این حالت باید اندکی ترمز بگیرد تا سرعت شما کمی کمتر شود و بتوانید خوب آن را هضم کنید.

در این مرحله شما یاد می‌گیرید چگونه خود را با متن سازگار کنید. سازگاری با متن در سرعت و مفهوم و لغت را می‌توان از اصلی‌ترین نکات تندخوانی متون انگلیسی دانست.

حتی در خواندن متون فارسی هم سرعت شما در خواندن یکدست نوشته در مورد موضوعی خاص با سرعت خواندن کتاب تاریخ بیهقی یکسان نیست. خود کتاب تاریخ بیهقی هم در بعضی جاها کاملاً ساده و بدون لغات سخت و در برخی جاها طوفانی از مفاهیم و لغات سخت در برابر شما ظاهر می‌شوند که مجبور می‌شوید سرعتتان را کم کنید.

 

 

** مدیریت اضافه‌بار

در رانندگی ممکن است تنها باشید و یا تعدادی مسافر داشته باشید، شاید اصلاً رانندهٔ ماشین باری باشید که در حال بردن یک‌بار بسیار سنگین به مقصد است. این اضافه‌بار چه مشکلاتی برای شما ایجاد می‌کند؟

همین اضافه‌بار در تندخوانی متون انگلیسی هم وجود دارد و در بسیاری مواقع ممکن است باعث شود سرعت شما بسیار کمتر از حالت عادی شود؛ اما این اضافه‌بار چیست؟

مواردی نظیر دانش لغوی کم، عدم آشنایی با برخی نکات گرامری، ضعف مهارت‌های چشمی، عدم تسلط بر محتوای تخصصی متن در حال خواندن و چندین مورد دیگر می‌توانند برای شما ازنظر خوانش متن اضافه‌بار ایجاد کنند.

تندخوانی متون انگلیسی -6

برای مدیریت این اضافه‌بار بهتر است قبل از اینکه بخواهید یک محتوای تخصصی را بخوانید لغات مربوط به آن را خوب بشناسید.

ترفندی که در کتاب Speed Reading ارائه‌شده است این است که قبل از خواندن کلی متن یک‌بار متن را برانداز کنید و لغاتی که ناآشنا هستند را قبل از خواندن از دیکشنری پیدا کنید و بعدازآن شروع به خواندن متن کنید.

برای تقویت مهارت‌های چشمی می‌توانید با متون فارسی شروع کنید و سپس به متون انگلیسی تعمیم دهید. درصورتی‌که در گرامر و قواعد دستوری هم مشکل‌دارید ابتدا آن را برطرف کنید وگرنه در سرعت خواندن شما بسیار تأثیرگذار خواهند بود.

 

نتیجه گیری

تندخوانی متون انگلیسی مطابق روشی که مارک بیل و پم مولان در کتابشان توضیح داده‌اند هم لذت‌بخش است و هم کارآمد. در بخش لذت‌بخش ماجرا تکنیک‌ها و ترفندهایی ارائه‌شده‌اند که توضیح همهٔ آن‌ها عملاً مقدور نیست و می‌توانید کتاب را تهیه کنید و بخوانید؛ اما برخی کلیات آن در متن توضیح داده‌شده آورده شده است.

تندخوانی متون انگلیسی همانند رانندگی است در حین رانندگی هر حرکتی که انجام می‌شود در خوانش متن هم‌شکل می‌گیرد، اگر می‌خواهید متون را با سرعت خوبی بخوانید ابتدا باید مهارت آن را کسب کنید. کسب این مهارت با انجام چند مرحلهٔ ساده قابل‌دسترسی است و ممکن است مشکلات و موانعی هم در مسیر باشد که به‌راحتی می‌توان آن‌ها را حل کرد.

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *