افزایش تمرکز در هنگام مطالعه

روش‌های افزایش تمرکز هنگام مطالعه کدام‌اند و چگونه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؟

داشتن تمرکز هنگام مطالعه همیشه آسان نیست، مخصوصا اگر چیزی که قصد مطالعه‌اش را دارید موضوع مورد علاقه‌تان نباشد.

زمانی که سر کلاس هستید، با معلم یا همکلاسی‌های خود ارتباط دارید. به همین خاطر بخشی از فرآیند یادگیری به تفریح و شوخی و خنده گذشته و میزان خسته کننده بودن آن کم می‎‌شود. اما وقتی دارید شخصا مطالعه می‌کنید، وضعیت اصلات به این شکل نیست.

هنگام مطالعه معمولا تنها هستید و به همین خاطر با کوچکترین اتفاقی ممکن است تمرکزتان را از دست بدهید.

این مسئله مختص یادگیری زبان انگلیسی هم نبوده و در هر نوع مطالعه کم و بیش وجود دارد. اما ما این مشکل را دیده‌ایم و برای آن راه حل هایی داریم. حتی برای مطالعه حوصله سربرترین درس ها هم می‌توانید با رعایت نکاتی به افزایش تمرکز دست پیدا کنید.

بخش اول: آمادگی برای تمرکز هنگام مطالعه

محیط مناسبی پیدا کنید.

معمولا بهتر است از شر عواملی که حواس شما را پرت می‌کنند خلاص شوید تا بتوانید روی مطالبی که دارید می‌خوانید بهتر تمرکز کنید. قبل از هر چیز، محیطی پیدا کنید که در آن احساس شادی، راحتی و آرامش داشته باشید.

فضایی آرام و ساکت مثل یک اتاق پیدا کنید که فقط خودتان در آن حضور داشته باشید. اگر دوست دارید هوای تازه به شما بخورد، به جای رفتن به یک پارک شلوغ سعی کنید جایی در دل طبیعت پیدا کنید که حتی الامکان آدم ها دور و بر شما نباشند.

افزایش تمرکز در هنگام مطالعه

از طرف دیگر، بعضی از افراد هم در محل های خیلی ساکت حواسشان پرت شده و به کمی “سر و صدا” دور و برشان نیاز دارند. معمولا به چنین صداهایی White Noise گفته می‌شود و برخی افراد برای داشتن تمرکز هنگام مطالعه به آن نیاز دارند. اگر شما هم چنین شخصی هستید، تعجب نکنید و جایی مطالعه کنید که در آن آرامش بیشتری دارید.

اگر مطمئن نیستید در چه فضایی بهتر مطالعه می‌کنید، محیط های گوناگون را امتحان کنید تا فضای مطلوب خود ر ا بیابید.

همه منابع درسی را جمع کرده و همراه خود داشته باشید.

منظور ما از منابع درسی فقط کتاب های درسی نیست. نت ها، جزوه ها، خودکار، کاغذ، مداد، ماژیک هایلایت و به صورت کلی هر چیزی که هنگام مطالعه به آن نیاز دارید را همراه خود داشته باشید. بهتر است آب، قهوه (اگر قهوه خور هستید) و اسنک یا تنقلات هم همراه خود دشته باشید.

بهتر است همه این وسایل را یک جا در کنار خود داشته باشید تا موقع درس خواندن مجبور نشوید از جایتان بلند شده و دنبال وسایل خود بگردید.

فضای مطالعه را تمیز و مرتب نگه دارید.

وسایل اضافه و چیزهایی که به آنها نیاز ندارید را کنار بگذارید. هر وسیله ای که به مطالعه شما ارتباط ندارد می‌تواند یک عامل بالقوه برای پرت کردن حواس شما باشد.

افزایش تمرکز در هنگام مطالعه

وسایل الکترونیکی که نیازی به آنها ندارید را خاموش کنید.

همه وسایل الکترونیکی غیر ضروری مخصوصا گوشی و ام پی تری پلیر خود را کنار بگذارید. کامپیوتر هم یکی دیگر از حواس پرت کن هاست. آن را هم خاموش کنید، مگر آنکه برای جستجوی مطالب درسی به آن نیاز داشته باشید.

برای خود یک برنامه روزمره تعریف کنید.

یک جدول زمانی برای مطالعه تهیه کرده و آن را مو به مو اجرا کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد مطالعه برای شما تبدیل به نوعی “عادت” شده و شما هعم ناخودآگاه آن را مو به مو اجرا کنید.

هنگام برنامه ریزی، به این دقت کنید که در چه زمان هایی از روز انرژی و گیرایی بیشتری داشته و در چه ساعاتی ترجیح می‌دهید استراحت کنید. احتمالا همین حالا هم به چنین شناختی از خود رسیده اید!

افزایش تمرکز در هنگام مطالعه

شخصی را پیدا کنید که بتوانید همراه با هم درس بخوانید.

خیلی اوقات مرور کردن مطالب با یک نفر دیگر می‌تواند از تکراری بودن و میزان خسته کننده بدن درس بکاهد. این کار در خیلی از مواقع به فکر شما هم نظم داده و به تمرکز بیشتر هنگام مطالعه منجر می‌شود.

البته بعضی از افراد همواره ترجیح می‌دهند که تنها مطالعه کنند، چرا که حضور یک شخص دیگر باعث پرت شدن حواسشان می‌شود. اگر شما هم اینطور هستید، بهتر است آدمی آرام، با تمرکز و شبیه خودتان را یافته تا بهتر بتواند در این مورد به شما کمک کند.

اگر هم مطمئنید تنهایی تمرکز بیشتری دارید، پیشنهاد ما هم به شما تنهایی درس خواندن است!

برای خود جایزه یا مشوق تعیین کنید.

مطالعه را تکه تکه کنید و بعد از تمام کردن هر بخش، به خودتان جایزه بدهید. به یک دوست سر بزنید، یک شام خوشمزه بخورید تا برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را تماشا کنید.

این کار باعث می‌شود هنگام مطالعه فقط به مطالعه فکر کنید.

هر چه کار سخت تر باشد، جایزه شما هم باید به همان میزان بزرگ و جذاب بوده تا انگیزه لازم را داشته باشید.

بخش دوم: حفظ تمرکز هنگام مطالعه

روش مطالعه موثرتری پیدا کنید.

پیدا کردن یک روش مطالعه موثر که با نوع یادگیری شما سازگار باشد می‌تواند به افزایش تمرکز هنگام مطالعه منجر شود. هر شخصی شیوه مطالعه خاص خود را داشته و به همین خاطر باید آنقدر روش های متفاوت را امتحان کنید تا ببینید کدام یکی بهتر برای شما جواب می‌دهد.

بعضی از این روش‌ها عبارت هستند از:

استفاده از Sticky Note ها: این کار هم به جذابیت مطالعه افزوده و هم به خاطر سپردن مفاهیم و کلمات را برای شما آسان خواهد کرد.

افزایش تمرکز در هنگام مطالعه

طراحی و نقاشی: بعضی وقت ها مطالعه نیاز به کشیدن شکل، نمودار و دیاگرام دارد. این کار به شما کمک می‌کند تصویر ذهنی مناسب خود را ساخته و آنچه نیاز دارید را بهتر درک کنید.

خلاصه نویسی و ایده پردازی: با این کار مفاهیم سنگین و دشوار برای شما آسان‌تر می‌شود.

گفتگو با خود: هر وقت درک موضوعی برایتان سخت است، تلاش کنید آن را برای یک شخص خیالی یا خودتان دوباره توضیح دهید. خودتان را به چالش بکشید و سوال بپرسید. این کار شما را مجبور می‌کند به درک صحیحی از موضوع مورد نظرتان برسید.

“شنونده فعال” باشید.

هر وقت دارید به یک سخنرانی یا فایل صوتی گوش می‌کنید، با مطلب ارتباط برقرار کنید. با شخص گوینده “درگیر شوید” و تلاش کنید در ذهنتان از او سوال پرسیده و او را به چالش بکشید. درباره موضوع فکر کرده و افکار و تحلیل های خود را با دیگران هم به اشتراک بگذارید.

تکنیک های افزایش تمرکز را یاد بگیرید.

افزایش تمرکز هنگام مطالعه روش‌هایی دارد که معمولا به صبر و حوصله نیاز دارند. بعضی از این روش ها عبارتند از:

حضور در لحظه: این استراتژی ساده می‌تواند به خوبی افکار سرگردان شما را سر جای خودش برگرداند: هر وقت احساس کردید دارید به چیزی غیر از موضوع مطالعه فکر می‌کنید، به  خودتان بگویید “اینجا باش” و سعی کنید تمام انرژی‌تان را روی همان کاری که مشغولش هستید بگذارید.

افکار سرگردان خود را پیگیری کنید: هر وقت متوجه شدید هنگام مطالعه از موضوع اصلی منحرف شده‌اید، مورد را یادداشت کرده و تلاش کنید علت این اتفاق را پیدا کنید. با این کار می‌توانید دفعه بعد جلوی اتفاقات مشابه را بگیرید.

نگران نگرانی های خود نباشید!

دانشمندان دریافته‌اند که وقتی افراد زمانی مشخص را در روز به “نگران بودن و فکر کردن” اختصاص می‌دهند، رفته رفته استرسشان در طول زمان کم می‌شود.

افزایش تمرکز در هنگام مطالعه

هر وقت احساس کردید که پرت شدن حواس شما را نگران می‌کند، جمله بالا را به یاد بیاورید. در این لحظات می‌توانید از تکنیک “حضور در لحظه” هم استفاده کنید.

برای مثال، قبل از مطالعه حدود نیم ساعت شروع کنید که “فکر کردن و نگران بودن”. وقتی که این دوره را گذراندید، می‌توانید با آرامش و تمرکز بیشتری به مطالعه بپردازید.

هدف مطالعاتی داشته باشید.

با وجود آنکه مطالبی که می‌خوانید ممکن است برای شما چندان جذاب نباشند، تعیین اهداف مشخص می‌تواند کار را برای شما آسان‌تر کند. برای مثال به خود بگویید “من امشب فصل 6 را تمام خواهم کرد.” و بعد از رسیدن به هر هدف، به خود جایزه بدهید.

وسط مطالعه استراحت های کوتاه داشته باشید.

توصیه کارشناسان معمولا 5 تا 10 دقیقه استراحت کوتاه بعد از هر یک ساعت مطالعه است. یک Break Time کوتاه به ذهن شما استراحت داده و آن را برای کار بیشتر آماده می‌کند.

در این زمان ها معمولا کمی یوگا، نرمش یا قدم زدن مفید است، چرا که بدن شما را از حالت سکون مطالعه خارج کرده و جریان خون شما را تنظیم می‌کند.

افزایش تمرکز در هنگام مطالعه

امیدواریم این نکات برای شما هم مفید باشند. با وجود آنکه چنین تکنیک هایی محدود به یادگیری زبان انگلیسی نیستند، باز هم برای افرادی که امتحانی مهم در پیش دارند (مخصوصا متقاضیان آزمون آیلتس) بسیار سودمند هستند.

موفق باشید!

منبع: WikiHow

5/5 - (6 امتیاز)
4 پاسخ
 1. Ganji
  Ganji گفته:

  افزایش تمرکز و یادگیری بهتر و بیشتر یه برنامه منظم و منسجم میخواد که طبق کارهایی که موسسه زبان از ما میخواد پیش بریم تا آینده خوبی ام داشته باشیم

  پاسخ
 2. مرجان شیخی
  مرجان شیخی گفته:

  در رابطه با روش‌های افزایش تمرکز هنگام مطالعه خیلی خیلی کامل توضیح دادید، علاوه بر اینکه برای مطالعه انگلیسی کارآمد بود برای مطالعه در زمینه های دیگه ام موثر هست.

  پاسخ
 3. بهروز کلانتری
  بهروز کلانتری گفته:

  انجام مراقبه پانزده دقیقه ای در طول روز باعث ایجاد تمرکز و ارامش روح میشه

  پاسخ
 4. کیانا
  کیانا گفته:

  یکی از دلایل مهمی که باعث میشه آدم خیلی دیر یک مطلب و یاد بگیره به خاطر این هستش که موقع خواندن درست هیچ تمرکزی نداره.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *