تفاوت ازمون آیلتس آکادمیک و جنرال

تفاوت های آزمون آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال

تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال در چیست؟ مدرک آیلتس یکی از معتبرترین مدرک های بین المللی زبان انگلیسی می باشد. واژه آیلتس مخفف عبارت سیستم ارزیابی بین المللی زبان انگلیسی (The International English Language Testing System) می باشد. مدرک آیلتس یکی از شرایط اصلی گرفتن پذیرش از دانشگاههای بین المللی می باشد. همچنین برای افرادی که قصد مهاجرت دارند داشتن مدرک آیلتس یک امتیاز بسیار عالی به حساب می آید خصوصا افرادی که قصد گرفتن پذیرش ویزای کاری در یک کشور خارجی را دارند داشتن این مدرک کمک شایانی به آنها در پیدا کردن شغل مناسب می کند.

یکی از سوالاتی که برای متقاضیان ادامه تحصیل در کشورهای خارجی و مهاجرت مطرح می شود اینست که در کدام نوع از آزمون آیلتس شرکت کنند؟ آزمون آیلتس جنرال یا آکادمیک؟ تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال از لحاظ ساختاری در چیست؟ دانستن این تفاوت بسیار مهم است چرا که با توجه به آنها می توانند روش ها و استراتژی های مورد نیاز را برای آموزش و تمرین انتخاب نمایند.

حال اگر بخواهیم یک دید کلی در مورد آزمون آیلتس به شما بدهیم باید بگوییم آزمون آیلتس دارای دو نوع می باشد. آزمون آیلتس آکادمیک و آزمون آیلتس جنرال. هر کدام از این آزمون ها اهداف و کاربردهای مشخصی را دنبال می کنند. فرمت هر دو آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال یکسان می باشد ولی از لحاظ محتوای آزمون در بخش های Writing و Reading با هم متفاوت هستند.

حال برای بالا بردن شانس قبولی و موفقیت در کسب نمره لازم درآزمون آیلتس کارهای زیادی وجود دارد که به داوطلبان پیشنهاد میشود قبل از شرکت در آزمون انجام دهند، از جمله:

 • تحقیق در مورد فرمت و محتوای آزمون
 • صحبت با کسانی که در این آزمون شرکت کرده اند
 • شرکت در دوره های آمادگی آیلتس بصورت آنلاین یا حضوری
 • مورد دیگری که باید به آن توجه کنید اینست که باید مشخص کنید که قصد شرکت در کدام نوع از آزمون آیلتس را دارید. آیلتس جنرال (عمومی) یا آیلتس آکادمیک.

در ادامه اطلاعاتی در مورد چگونگی تعیین و انتخاب نوع آزمون و همچنین شباهت ها و تفاوتهای بین این دو آزمون برای شما آماده کرده ایم تا بتوانید درک بهتری از آزمون آیلتس پیدا کنید.

تفاوت آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال: (تفاوت ielts academic و general)

آیلتس آکادمیک یا جنرال

آزمون آیلتس دارای دو نوع می باشد آزمون آکادمیک و آزمون جنرال. انتخاب نوع آزمون آیلتس برای شرکت کنندگان در آزمون، بر اساس اهداف و نیازهای شخصی، آموزشی و حرفه ای آنها انتخاب می شود. نکته دیگر اینکه باید شرایط ویزا را نیز در نظر گرفت چرا که در کشورهای انگلیسی زبان انتخاب نوع آزمون آیلتس یکی از شروط اخذ ویزا می باشد.

برای تصمیم گیری در مورد شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک یا جنرال و دانستن فرق آیلتس جنرال و آکادمیک باید به چندین نکته توجه کرد.

 1. آیلتس آکادمیک: آزمون آکادمیک آیلتس برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و یا بالاتر در دانشگاههای انگلیسی زبان را دارند مناسب می باشد. همچنین برای کسانی که مایل به ادامه کار یا آموزش در زمینه های حرفه ای مانند پزشکی یا مهندسی هستند مناسب می باشد. همانطور که از نام آن پیداست، این نوع از آزمون آیلتس آمادگی داوطلب را برای تحصیل یا آموزش به زبان انگلیسی را ارزیابی می کند.
 2. آیلتس جنرال:  آزمون جنرال آیلتس برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع پایین تر از کارشناسی در دانشگاههای انگلیسی زبان و یا زندگی و کار را دارند مناسب می باشد. مانند استرالیا، کانادا، نیوزلند و یا انگلستان. داوطلبانی که در آزمون آیلتس جنرال شرکت می کنند، در مورد استفاده روزمره از زبان، با محتوا و سوالات متمرکز بر محیط کار و موقعیت های اجتماعی مورد آزمون قرار می گیرند.
 3. آزمون آیلتس لایف اسکیلز نیز برای افرادی که متقاضی دریافت ویزای Family Member  در انگلستان هستند می باشد.
 4. آزمون آیلتس UKVI: آزمون UKVI که مخفف United Kingdom Visas and Immigration می باشد تنها آزمون قابل قبول برای مهاجرت و زندگی در انگلستان می باشد. در این آزمون هر چهار مهارت Speaking، Reading، Writing و Listening مورد ارزیابی قرار می گیرند.

فرمت آزمون آکادمیک و جنرال آیلتس:

بخش های آزمون آکادمیک و جنرال آیلتس

در ادامه به بیان شباهت و تفاوت ایلتس اکادمیک و جنرال (شباهت و تفاوت ielts academic و general) می پردازیم. هر دو آزمون آکادمیک و جنرال دارای چهار بخش Listening، Speaking، Reading و Writing هستند.

1-بخش listening:

کل زمان بخش Listening برای هر دو آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال 30 دقیقه بعلاوه 10 دقیقه مربوط به Transfer time (تایم انتقال جوابها از دفترچه سوال به پاسخنامه) می باشد. که در هر دو آزمون چهار بخش شنیداری ضبط شده وجود دارد.

2- بخش Reading:

 • بخش Reading برای هر دو آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال 60 دقیقه می باشد.
 • برای هر دو آزمون آکادمیک و جنرال، سه ریدینگ آورده می شود که سوالاتی درمورد هر ریدینگ پرسیده می شود.
 • بخش Reading آزمون آیلتس آکادمیک، شامل سه یا چهار متن مختلف می باشد که از آسان به سخت پشت سر هم قرار می گیرند. سوالات این بخش بصورت تشریحی، تحلیلی و چهارگزینه ای می باشد و سبک آنها توصیفی، همچنین بخش Reading شامل نمودار و تصاویر می باشد.
 • بخش Reading آزمون آیلتس جنرال، شامل سه بخش می باشد. بخش اول، شامل دو یا سه متن کوتاه می باشد. بخش دوم، دو متن کوتاه و مرتبط با کار وجود دارد. و بخش پایانی، شامل یک متن طولانی در مورد یک موضوع عمومی می باشد.
  برای هر دو آزمون آکادمیک و جنرال، متون معتبر هستند. متون از کتاب ها، روزنامه ها، مجلات و غیره (برای آزمون آکادمیک) و کتاب ها، روزنامه ها، کتاب های راهنمای شرکت و غیره (برای آزمون جنرال) آمده است.
 • برای بخش Reading تایم انتقال جواب ها به پاسخنامه داده نمی شود.

3- بخش Writing:

 • بخش Writing برای هر دو آزمون آیلتس و جنرال و آکادمیک 60 دقیقه است.
 • هر کدام از آزمون ها شامل دو task می باشند: Task1 حداقل 150 کلمه و Task2 حداقل 250 کلمه است.
 • برای آزمون آیلتس آکادمیک، Task1 نوشتن در مورد جدول، نمودار، نقشه و غیره است. و Task2 یک مقاله می باشد.
 • برای آزمون آیلتس جنرال، Task1 نوشتن نامه و Task2 یک مقاله است

4- بخش speaking:

 • برای هر دو آزمون آکادمیک و جنرال آیلتس، یک مصاحبه حضوری با یک آزمون دهنده وجود دارد.
 • بخش Speaking برای هر دو آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال 11 تا 14 دقیقه می باشد.
 • بخش Speaking شامل دو نوع سوال بصورت سوالات کوتاه و سوالات طولانی تر است که در آن داوطلب در مورد یک موضوع آشنا صحبت می کند. که این موضوع دارای یک چارچوب مشخص می باشد.

انواع آزمون آیلتس (IELTS Test Format):

فرمت های آزمون آیلتس

آزمون آیلتس به دو صورت برگزار می شود:

1- آزمون آیلتس کاغذی (PDI)

در آزمون آیلتس کاغذی PDI یا همان Paper Delivered IELTS بخش های Listening، Writing و Reading در یک رو برگزار می شوند ولی آزمون Speaking در یک زمان مشخص شده یک هفته بعد و یا قبل از آزمون کتبی دیگر مهارت ها گرفته میشود.

2- آزمون آیلتس کامپیوتری(CDI)

آزمون آیلتس کامپیوتری CDI یا همان Computer Delivered IELTS در همه موارد از جمله محتوا، زمان بندی، نوع سوالات، نمره دهی، اعلام نتایج Speaking، فرم های گزارش تست و همچنین اعتبار نتایج درست همانند آزمون آیلتس کاغذی می باشد با این تفاوت که به جای نوشتن جواب ها با قلم، باید آنها را تایپ نمایید و در بخش Speaking نیز همانند آزمون آیلتس کاغذی باید به صورت حضوری در محل مشخص شده برای آزمون حضور پیدا کنید.

قبل از اینکه گزینه های خود را برای آزمون آیلتس در نظر بگیرید، به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا مدت زمانی را به تحقیق و درک آنچه به شما در رسیدن به اهداف شخصی، حرفه ای، آموزشی و کاری کمک می کند، صرف کنید. با دانستن الزامات تحصیل، آموزش، کار و یا مهاجرت، فرق آیلتس آکادمیک و جنرال و داشتن یک برنامه مشخص می توانید گام های لازم را در جهت رسیدن به اهداف خود بردارید.

امیدواریم که توانسته باشیم بصورت شفاف و کامل فرق آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس را شرح داده باشیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در دپارتمان آیلتس موسسه زبان ایران اروپا تماس گرفته تا اطلاعات دقیق و کاملی از فرمت و ساختار آزمون آیلتس و همچنین تفاوت آیلتس جنرال و آکادمیک را در اختیار شما قرار دهند. همچنین می توانید با شرکت در دوره های آمادگی آزمون آیلتس و همچنین آزمون ماک آیلتس موسسه ایران اروپا شرکت کرده و با کمک جمعی از اساتید برتر آیلتس کشور در این موسسه خود را به خوبی برای کسب نمره مورد انتظار از آزمون آیلتس آماده نمایید.

 

 

نگارنده: مهشاد مرادی

4.6/5 - (28 امتیاز)
41 پاسخ
 1. فرخ عظیمی
  فرخ عظیمی گفته:

  من برای مهاجرت قصد داشتم که در آزمون آیلتس شرکت شدم و واقعا نمیدونستم که کدوم نوعش بهتره ممنونم از مطالب خوبتون و اساتید خوب موسسه

  پاسخ
 2. مهسا جاوید
  مهسا جاوید گفته:

  من مقطع کارشناسی هستم و آیلتس آکادمیک رو شرکت کردم بنظرم خیلی سخت تر آیلتس جنرال هستش اما برای مقطعی که من داشتم و آیلتس آکادمیک قطعا بهتره

  پاسخ
  • سبحان
   سبحان گفته:

   یک بار تست ریدینگ جنرال بده بعد متوجه عمق فاجعه میشی.
   ریدینگ جنرال من 5.5
   ریدینگ آکادمیک من 7 شد.
   لطفاً جنرال رو به کسی توصیه نکنید تا امتحانشو ندادید.
   بعد از 3 بار جنرال ukvi فهمیدم ای کاش از همون اول آکادمیک شرکت میکردم

   پاسخ
 3. هاشم اسدی
  هاشم اسدی گفته:

  اگر بتونم جلوی این استرس زیاد رو بگیرم فکر نمیکنم مشکلی برام طی ازمون پیش بیاد ولی این هول شدن و اضطراب کار دستم میده 🤦🏻‍♂️

  پاسخ
 4. علی بهشتی
  علی بهشتی گفته:

  من شنیدم ازمون ایلتس اکادمیک خیلی سخت تر هستش الانم تو قسمت نظرات دیدم یک عزیزی بهش اشاره کرد

  پاسخ
  • سبحان
   سبحان گفته:

   یک بار تست بده پولتو بریز دور تازه متوجه میشی جنرال بیخوده چون ریدینگش وحشتناک سخته بر اساس اون جدول نمره دهیش

   پاسخ
 5. امیر داوودی
  امیر داوودی گفته:

  من چون میخواستم تو رشته ی تحصیلیم که مهندسی نرم افزار هست موفق تر باشم دوره ی آیلتس آکادمیک رو شرکت کردم یخورده سنگین و سخت بود اما خیلی کمکم کرد

  پاسخ
 6. رضا اخوی
  رضا اخوی گفته:

  مقالات شما پیرامون ایلتس بانوجه به درخواست بالای ازمون در جامعه ما خیلی کمک ویژه ای میکنه

  پاسخ
 7. شیرازی
  شیرازی گفته:

  با سلام تا به حال نمیدونستم چند نوع ازمون ایلتس وجود داره ممنون بابت اطلاع رسانی

  پاسخ
 8. سیامک
  سیامک گفته:

  سلام
  الان دیگه تفاوت امتحان های آیلتس رو متوجه شدم و میتونم بقیه رو هم راهنمایی کنم

  پاسخ
  • میر سعید حسینی
   میر سعید حسینی گفته:

   سلام.یک سوال ذهن منو خیلی مشغول کرده

   من میخوام برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد برم اروپا،با توجه به این که آزمون آیلتس آکادمیک برای تحصیلات کارشناسی و بالاتر استفاده میشه و آزمون جنرال برای متقاضیانیه که برای ویزای کاری اقدام میکنن،اگر من تو آزمون آکادمیک شرکت کنم و در لحظه آخر و قبل از خروج از ایران به جای رفتن به دانشگاه پیشنهاد کاری دریافت کنم،میتونم با آیلتس آکادمیک از ایران مهاجرت کاری انجام بدم یا برای مهاجرت کاری فقط باید آیلتس جنرال داشته باشم؟؟

   پاسخ
 9. امیرحسن ازمون
  امیرحسن ازمون گفته:

  تمایزهای آزمون های مختلف آیلتس رو به عالی ترین شکل ممکن توضیح داده شد.

  پاسخ
 10. شکوهی
  شکوهی گفته:

  من آیلتس آکادمیک رو شرکت کردم سخت بود اما خیلی برای مقطعم مناسب بود

  پاسخ
 11. کامران
  کامران گفته:

  یکی از مهم ترین چیز ها اینه که تفاوت بین آزمون های آیلتس رو بدونی این عالیه

  پاسخ
 12. احمدی
  احمدی گفته:

  چقدر خوب که تفاوت هارو بیان کردید خیلی ها تفاوت این دو رو نمیدونن

  پاسخ
 13. سیما
  سیما گفته:

  سلام وقت بخیر ممنون از مقاله عالیتون خیلی نکات خوبی رو بیان کردید

  پاسخ
 14. مرتضی
  مرتضی گفته:

  سلام وقت بخیر چقدر خوب که تفاوت ها رو بیان کردید و آگاهی دادید

  پاسخ
 15. ایمان
  ایمان گفته:

  در ازمون آیلتس حتما به نوع آزمون دقت کنید تا بعدا اشتباهی انجام نشه

  پاسخ
 16. پریناز
  پریناز گفته:

  سلام خسته نباشید من قبلا یک دوره کلاس زبان می رفتم خیلی سال پیش الان ولی چیزی یاد نگرفتم میخوام اینجا ثبت نام کنم باید از پایه شروع کنم

  پاسخ
 17. دلارام
  دلارام گفته:

  سلام از نظر من موسسه ایران اروپا بهترین موسسه در ایران هست فوق العاده کلاس های خوب و عالی که من واقعا راضی بودم

  پاسخ
 18. پانیز
  پانیز گفته:

  سلام میخواستم بدونم کلاس هاتون برگزاریش به چه صورت هست و دقیقا چند ساعت در هفته میشه؟

  پاسخ
 19. مسعود
  مسعود گفته:

  سلام بنده خیلی راضی هستم از موسسه ایران اروپا از وقتی پسرم رو ثبت نام کردن خیلی زبان یاد گرفتم.

  پاسخ
 20. نیلوفر
  نیلوفر گفته:

  سلام من خیلی از موسسه زبان ایران اروپا راضی هستم چون واقعا در زبان پیشرفت داشتم.

  پاسخ
 21. مرتضایی
  مرتضایی گفته:

  سلام وقت بخیر من آزمون آیلتس کامپیوتری شرکت کردم بنظرم خیلی آسون تر از آزمون آیلتس کاغذی بود ونمره بالاتری هم گرفتم

  پاسخ
 22. آقایی
  آقایی گفته:

  سلام. تفاوت این دو تا آزمون یکی از مهمترین سوالات ذهن من بود. این مطلب رو که خوندم به صورت کامل از تفاوت هاشون و ویژگی هر کدام از این آزمون ها مطلع شدم.‌

  پاسخ
 23. صحرا
  صحرا گفته:

  من نمیدونم آیلتس کاغدی شرکت کنم یا کامپیوتری؟ اگر کسی شرکت کرده یه کم توضیح میدین که کدوم راحت تره؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *