فونتیک زبان انگلیسی و مهمترین نکاتی که باید در مورد آن بدانید

یادگیری فونتیک زبان انگلیسی ، از ملزومات یادگیری تلفظ درست کلمات است. در این مطلب نکاتی پیرامون شناخت بیشتر فونتیک ارائه‌شده است. اهمیت فونتیک در تلفظ کلمات، انواع فونتیک زبان انگلیسی، آواهایی که ویژهٔ زبان انگلیسی است، استثناهایی که در فونتیک زبان انگلیسی وجود دارد، اهمیت گوش دادن در تلفظ صحیح کلمات و تفاوت تلفظ‌ها در انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی، از مواردی است که در این مطلب عنوان‌شده است.

مهم‌ترین نکات فونتیک زبان انگلیسی

در این مطلب نمیخواهیم فونتیک زبان انگلیسی را با نحوهٔ تلفظ و مثال به شما آموزش دهیم؛ این آموزش‌ها به‌وفور در دسترس همهٔ شما زبان‌آموزان، قرار دارد. در این مطلب، به نکاتی در مورد فونتیک زبان انگلیسی می‌پردازیم که کمتر موردتوجه و دقت قرار می‌گیرد. نکاتی همچون استثناها، آواهای خاص و … را در ادامهٔ همین مطلب مطالعه کنید.

 

فونتیک چیست؟

فونتیک یک سیستم اختصاری برای نشان دادن تلفظ کلمات به‌صورت مکتوب است. IPA، سرواژهٔ عبارت International Phonetic Alphabet و به معنی «الفبای آوایی بین‌المللی» است.

نشانه‌های اختصاری فونتیک را جلوی کلمات داخل دیکشنری می‌بینید. اگر آوای هر نشانه را بلد باشید، به‌راحتی می‌توانید کلمات جدید را بدون نیاز به راهنمایی و منبع صوتی، به‌درستی تلفظ کنید.

اهمیت فونتیک 

در آموزش زبان انگلیسی، مبحثی به نام pronunciation وجود دارد که به تلفظ کلمات می‌پردازد. وجود مبحثی مختص به تلفظ، نشان از اهمیت تلفظ درست در زبان انگلیسی است. نه‌تنها زبان انگلیسی، بلکه در تمامی زبان‌های دنیا، تلفظ درست کلمات می‌تواند موجب برقراری ارتباطی هرچه بهتر و مؤثر باشد.

یک فرد ایرانی را در نظر بگیرید که با یادگیری لغات بسیار زیاد و گرامر در سطح مطلوب، به‌خوبی می‌تواند انشاء یا مطلبی در مورد هر موضوعی بنویسد. این نوشته می‌تواند برای تمامی انگلیسی‌زبان‌ها قابل‌فهم باشد. حال اگر این فرد از مهارت تلفظ در سطح مطلوبی برخوردار نباشد، آیا می‌تواند کلماتی را که نوشته است، به‌خوبی ادا کند و به درک شنونده برساند؟

 

فونتیک زبان انگلیسی -2

 

همان‌طور که می‌دانید برخی آواهای زبان انگلیسی بسیار شبیه به هم هستند. به‌عنوان‌مثال تلفظ there، them و door را در نظر بگیرید. افرادی که از تلفظ صحیح آگاهی ندارند، آوای th را همانند d تلفظ می‌کنند؛ اما اگر بخواهید این کلمات را به‌درستی تلفظ کنید، باید به فونتیک آن‌ها توجه کرده و درست تلفظ کنید.

 

انواع فونتیک 

انواع فونتیک زبان انگلیسی به شرح زیر است:

  1. فونتیک‌های بی‌صدا

این فونتیک‌ها برای آن دسته از حروفی استفاده می‌شوند که صدایی ندارند و صامت هستند؛ همچون dʒ و k.

  1. فونتیک‌های صدادار

این فونتیک‌ها برای حروف صدادار به کار می‌روند. می‌دانیم که حروف صدادار (مصوت) زبان انگلیسی، ممکن است در کلمات مختلف، تلفظ‌های مختلفی داشته باشند؛ همچون e وL.

  1. فونتیک‌های ترکیبی

این فونتیک‌ها برای کلماتی به کار می‌رود که چند حرف صدادار در کنار هم دارند یا تلفظ حرف صدادار آن‌ها، شبیه یک حرف صدادار نیست. در این‌گونه کلمات، تلفظ حرف مصوت را با ترکیبی از حروف صدادار، نمایش می‌دهند؛ همچون ʊr و ɪr.

آواهای مخصوص زبان انگلیسی را بشناسید

 

فونتیک زبان انگلیسی-3

 

هر الفبایی، آواهای (صدا) مخصوص به خود را دارد. ممکن است آوایی که در الفبای یک‌زبان وجود داشته باشد که در زبان دیگر نباشد. به‌عنوان‌مثال، زبان عربی، چهار حرف «پ»، «ژ»، «گ» و «چ» را ندارد. همین‌طور در فونتیک زبان انگلیسی نیز، آواهایی وجود دارد که در زبان فارسی ندارد. به‌عنوان‌مثال فونتیک «q»، آوایی بین «ت» و «س» را نشان می‌دهد. به‌عنوان‌مثال فونتیک کلمهٔ “thin”، به‌صورت/qIn/ نوشته می‌شود.

آواها و صداهای مخصوص فونتیک زبان انگلیسی، در ابتدا سخت به نظر می‌آیند اما با تمرین و تکرار و گوش دادن‌های پیاپی به فایل‌های آموزشی صوتی، این مشکل برطرف می‌شود.

استثناهای فونتیک زبان انگلیسی را یاد بگیرید 

فونتیک‌ها، علائمی اختصاری هستند که بدون یادگیری معنی آن علائم، نمی‌توانید از فونتیک در پیدا کردن تلفظ کلمات، استفاده کنید. هر صدا و آوایی در فونتیک زبان انگلیسی، به‌صورت نشانه‌ای نوشته می‌شود که بسیاری از آن نشانه‌ها، هیچ شباهتی به حروف الفبای انگلیسی ندارند.

استثناهایی در فونتیک‌ها وجود دارد که گاهی موجب اشتباه در تلفظ می‌شود. در ادامه به دو مورد از آن استثناها اشاره می‌کنیم:

  • فونتیک /j/

برخی نشانه‌های فونتیک زبان انگلیسی، شبیه یکی از حروف الفبا هستند. با دیدن آن‌ها، فکر نکنید که حتماً باید آن حرف الفبا را تلفظ کنید. به‌عنوان‌مثال، فونتیک /j/، صدای «ی» دارد (صدای ج یا ژ ندارد). به کلمهٔ use با فونتیک /ju:z/توجه کنید. در این کلمه، فونتیک /j/، صدای «ی» و فونتیک /u:/ صدای «او» را نشان می‌دهد.

  • فونتیک /h/

فونتیک /h/ آوایی شبیه «ن» اما به‌صورت کاملاً پنهان دارد. این فونتیک حرف «ن» را به صورتی که زبان در حالت ساکن داخل دهان قرارگرفته است، تلفظ می‌کند. کلمه‌ای همچون rung، با فونتیک /rLh/، اگر به‌درستی تلفظ شود، صدای «گ» در انتهای کلمه به‌صورت پنهان شنیده می‌شود و نیازی به درج /g/ در انتهای فونتیک این کلمه نیست.

اما در کلمه‌ای همچون anger، با فونتیک / æhger/، حرف “g” تلفظ می‌شود. توجه کنید در فونتیک این کلمه، حرف “g” درج‌شده است. این به معنی تلفظ قوی “g”نسبت به کلمهٔ rung است. درواقع، چنانچه بعد از نشانهٔ /h/، حرف “g” درج نشود، صدای «گ» به‌صورت خیلی خفیف و پنهان تلفظ می‌شود، چنانچه حرف /g/ درج شود، حرف «گ»، باقدرت بیشتری تلفظ می‌شود به صورتی که کاملاً واضح شنیده شود.

 

تلفظ کلمات انگلیسی را به فارسی ننویسید

تلفظ هیچ کلمه‌ای را با حروف فارسی ننویسید. دلیل این امر هم کاملاً مشخص است. آواهای هر زبان کاملاً متفاوت از زبان دیگر است لذا نمی‌توانید تلفظ درست کلمات را با الفبای فارسی بنویسید. به‌عنوان‌مثال اگر بخواهیم تلفظ there را به زبان فارسی بنویسیم، باید بنویسیم «دِر». کاملاً مشخص است که این کلمه، نمی‌تواند تلفظ درست there را نشان دهد. فونتیک این کلمه به‌صورت /ðer/نوشته می‌شود.

 

کلمات انگلیسی را غلیظ تلفظ کنید

زبان‌آموزان به‌خصوص تازه‌واردها، از اینکه کلمات را به‌صورت غلیظ تلفظ کنند، خجالت می‌کشند. اگر از همان روزهای اولی که یادگیری زبان را آغاز کرده‌اید، به تلفظ صحیح کلمات دقت نکنید، در میان راه نمی‌توانید تلفظ خود را تصحیح کنید. تلفظ‌های اشتباه زمانی برایتان مسئله‌ساز می‌شود که به سطح متوسط یا پیشرفته رسیده‌اید. کلماتی که در سطوح بالاتر یاد می‌گیرید، تلفظ‌های سخت‌تری دارند.

همچنین اگر قصد مهاجرت داشته باشید، حتماً روزی دریکی از خیابان‌های یک کشور انگلیسی‌زبان، در مکالمه با یک فرد بومی، مورد تمسخر قرار خواهید گرفت. پس از هم‌اکنون، از اینکه کلمات انگلیسی را آن‌طور که درست هستند، تلفظ کنید، خجالت نکشید. به دو مثال زیر توجه کنید؛

  • تلفظ حرف R: حرف R را هیچ‌وقت مانند «ر» در زبان فارسی تلفظ نکنید. برای تلفظ صحیح R، زبان خود را به عقب بکشید و تلفظ کنید.
  • تلفظ s در ابتدای کلمات: تلفظ صحیح s در ابتدای کلمات، به‌صورت «س» است و نه «اِس». درواقع کلمات را با فونتیک /s/ و به‌صورت صامت، تلفظ کنید، نه با فونتیک /əs/. مانند کلمهٔschool.

در تکمیل فونتیک، زیاد گوش بدهید

 

فونتیک زبان انگلیسی-4

هرچقدر هم بر فنون فونتیک زبان انگلیسی آشنا باشید، بازهم تأثیر گوش دادن به منابع صوتی، غیرقابل‌انکار است. اهمیت گوش دادن در یادگیری تلفظ کلمات زبان انگلیسی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. گوش دادن مؤثر، سبب بهبود شگفت‌انگیز تلفظ‌هایتان می‌شود. اخبار انگلیسی رادیو و تلویزیون از منابع غنی تلفظ‌های صحیح هستند.

هنگامی‌که برای تقویت و بهبود تلفظ‌هایتان، گوش می‌دهید، سعی کنید صرف‌نظر از ترجمه و گرامر، به نحوهٔ تلفظ کلمات دقت کنید. اگر دستگاه ضبط و پخش در اختیاردارید، حتماً صدای مجری اخبار را ضبط کنید و به تلفظ کلماتی که نامفهوم بوده‌اند، دوباره و با دقت گوش بدهید.

 

تفاوت تلفظ‌ها در لهجه‌های انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی

 

همان‌طور که می‌دانید تلفظ انگلیسی آمریکایی با انگلیسی بریتانیایی که از خود کشور انگلستان است، دارای تفاوت‌هایی است. این تفاوت‌ها، گاهی محسوس هستند. به‌عنوان‌مثال حرف a در کلمهٔ tomato، در لهجهٔ آمریکایی به‌صورت “ei” و در لهجهٔ بریتانیایی به‌صورت “A” تلفظ می‌شود.

 

فونتیک زبان انگلیسی-5

 

برخی تفاوت‌ها در نوشتن کلمات نیز دیده می‌شود. به‌عنوان‌مثال کلمهٔ color در روش آمریکایی، به همین صورت و در روش بریتانیایی، به‌صورت colour نوشته می‌شود. درواقع لهجهٔ آمریکایی، اغلب از نوشتن حروف و صداهایی که در تلفظ ادا نمی‌شوند، خودداری می‌کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *