معرفی مهمترین ابزارهای یادگیری زبان انگلیسی در منزل

یادگیری زبان انگلیسی در منزل ، نیازمند منابع جامع و کامل و ابزارهایی است که به زبان آموز کمک کند بدون معلم و به تنهایی بتواند زبان انگلیسی را یاد بگیرد. در این مطلب به معرفی کتاب‌های برتر، نرم افزارهای موبایل و روش‌های خودآموز می‌پردازیم .

 

 ابزارهای یادگیری زبان انگلیسی در منزل

یادگیری زبان انگلیسی همیشه با فراز و نشیب هایی همراه بوده‌است؛ افراد زیادی در نیمه‌ی راه، خسته شده و بازمانده اند. اما آن دسته از زبان آموزانی که این مسیر را با موفقیت به پایان رساندند و توانستند به مهارت قابل قبولی در زبان انگلیسی دست پیدا کنند، دارای اراده‌ ای قوی بوده‌اند. بدیهی است که یادگیری هر مطلبی، نیاز به تلاش و اراده دارد اما می‌توان این مسیر را با ابزارها و روش‌هایی، تسهیل کرد.

اما چنانچه بخواهییم درباره یادگیری زبان انگلیسی در منزل صحبت کنیم، اولین نکته ای که باید بدانید این است که شما نیازمند منابع، روش ها و ابزاری هستید که برایتان نقش معلم و همکلاسی را بازی کنند. معلمی که بتواند به تمامی سوالات شما پاسخ قابل قبول دهد؛ همکلاسی و همراهی که انرژی و اشتیاق شما را دو چندان کند.

بدون شک برای طی کردن این مسیر ، نیاز دارید شناخت درستی از منابع کارآمد در این زمینه داشته باشید.

در این مطلب ، ما به طور کلی، خودآموز‌هایی را برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل ، به 3 دسته‌ی کتاب، ابزار و نرم‌افزار تقسیم کرده و هرکدام را به تفکیک مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

  • کتاب‌های خود آموز زبان انگلیسی

کتاب های خودآموز باید به شیوه ای طراحی و تدوین شده باشند که در عین سادگی و بیان شیوا، بتوانند مطالب را به درک عمیق زبان آموز برساند. اینکه با مطالعه ی کتاب، زبان آموز بتواند تمرین های همان کتاب را به درستی حل کند، از اهمیت ویژه ای برخوردار نیست. به عبارت دیگر، زبان آموز باید بتواند آموخته های خود را در موقعیت های مختلف و مطلوب، به کار ببرد. این موقعیت بنا به هدف از یادگیری زبان انگلیسی، می تواند جلسه‌ی کنکور یا مکالمه‌ی روزمره باشد.

از بین کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • 504 واژه ی ضروری

اگر بخواهیم یکی از در دسترس ترین منابع آموزشی را برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل ، بشماریم، میتوانیم به کتاب 504 لغت اشاره کنیم. این کتاب از جمله منابع ضروری و ارجح و قابل استفاده برای هر زبان‌آموز است. کتاب 504، شامل 42 درس و هر درس شامل 12 واژه‌ی جدید است. تعریف، تلفظ، کلمات هم معنی و جملات نمونه‌ای که برای هر لغت جدید آورده شده است، به درک هر چه بهتر واژه های جدید، کمک می‌کند. در متن درس‌ها و تمرین ها نیز واژه‌های جدید دیگری نیز به چشم می‌خورد و نهایتاً شمار لغاتی که از این کتاب آموخته می‌شود، از 1000 فراتر می‌رود.

 

یادگیری زبان انگلیسی در منزل-1

 

  • Four Corners

مجموعه آموزش زبان Four Corners یک دوره  کتابهای آموزشی کاملا جدید به سیستم آمریکایی (American Accent)  است که در چهار سطح تنظیم شده است و نیز در بسیاری از آموزشگاههای زبان برای تدریس دوره های آموزشی هم از آن استفاده می شود. حتی بسیاری از موسسات آموزش این کتاب ها را جایگزینی برای کتاب های Interchenge و Top Notch قرار داده اند. Four Corners  یک دوره جامع آموزش زبان است که هر چهار مهارت اصلی زبان را شامل می شود . این محموعه کتاب برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل و کسانی که قصد دارند از زبان انگلیسی جهت برقراری ارتباطات موثر در زندگی روزمره استفاده کنند، بسیار ایده آل است. دو کتاب اول برای سطح (A1,A2) و دو کتاب دوم برای سطح (B1,B2) تقریبا با سیستمی شبیه کتاب های Interchange به آموزش هر چهار مهارت پرداخته و با تمرکز بر نکات گرامری و واژگان زمینه ای برای فراگیری مکالمه (communication) فراهم می کند.

 

یادگیری زبان انگلیسی در منزل-2

 

 

هر بخش از  Four   Corners شامل ارائه ای واضح و روان از واژگان، دستور زبان، و یک درس کاربردی از انگلیسی روزمره به همراه تمرین های برنامه ریزی شده مهارت های چهارگانه زبانی می باشد. تاکید مجموعه Four Corner  در آموزش، در جهت افزایش اعتماد به نفس برای انجام گفتگو و مکالمات روان است. تمرین های Speaking که آخر هر درس آمده است، زبان آموز را قادر می سازند که از میزان پیشرفت خود مطلع شوند و خود را مورد ارزیابی قرار دهند.

 

 

 

 

یادگیری زبان انگلیسی در منزل-3

  • 1100 واژه‌

این کتاب از جمله بهترین کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی است که 1100 واژه‌ی پرکاربرد را در قالب روش تدریس خاصی، معرفی می‌کند. در متن کتاب نیز حدود 5000 واژه‌ی جدید دیگر هست که شما در حین مطالعه‌ی کتاب، آن‌ها را نیز خواهید آموخت. ‌این کتاب مناسب افرادی است که قصد شرکت در آزمون ارشد، دکترا، آزمون‌های  GRE و آیلتس را دارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Grammar in use

این کتاب، جامع‌ترین کتاب آموزش گرامر زبان انگلیسی و مناسب افرادی است که گرامر را به قصد شرکت در آزمون‌های ارشد و دکترا، تافل و آیلتس مطالعه می‌کنند. هر بخش از این کتاب، شامل آموزش و تمریناتی است که موجب یادگیری هر چه بهتر گرامر زبان انگلیسی می‌شود.

 

یادگیری زبان انگلیسی در منزل-4

 

 

  • Oxford word skills

کتاب Oxford word skills ، در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته، منبع خوبی برای افرادی است که قصد دارند مکالمه‌ی زبان انگلیسی را از پایه یاد بگیرند. در این کتاب به شیوه‌ای جذاب، به آموزش لغات پرداخته شده‌است. در واقع این کتاب با تمرین‌های متعدد و متنوع، یکی از بهترین منابع در زمینه‌ی یادگیری لغات است.

 

یادگیری زبان انگلیسی در منزل-5

یادگیری زبان انگلیسی در منزل و ابزارهای کمک آموزشی

منظور از ابزار، وسایل کمک آموزشی موجود در بازار است که در مراحل مختلف یادگیری زبان انگلیسی، کارایی زبان‌آموز را افزایش می دهند؛ علاوه بر این، ابزارها و وسایل کمک آموزشی، مانع یکنواختی یادگیری زبان انگلیسی می‌شوند. کتاب‌ها هر چقدر هم که خلاقانه طراحی شده باشند، منابع مکتوبی هستند که روش سنتی آموزش را تداعی می‌کنند و ممکن است برای همه افراد قابل استفاده نباشند. بنابراین ابزارهای کمک آموزشی، می‌توانند خلاقیت را در آموزش و یادگیری افزایش و خستگی و یکنواختی را کاهش دهند.

از جمله ابزارهای خودآموز زبان انگلیسی جهت یادگیری زبان انگلیسی در منزل، می‌توان به موارد زیر به عنوان بهترین‌ها، اشاره کرد:

 

یادگیری زبان انگلیسی در منزل-6

  • دست‌سازه‌های آموزشی

دست‌سازه‌های آموزشی با عنوان کاردستی، از سال‌ها پیش، مورد استقبال معلمین و دانش‌آموزان بوده است. ساخت کاردستی‌های آموزشی، علاوه بر تقویت خلاقیت فرد، به تثبیت مطالب در ذهن و حافظه‌ی او، کمک شایانی می‌کند.

ساخت کاردستی‌ در آموزش بخش‌های مختلف زبان انگلیسی اعم از مکالمه و گرامر کاربرد زیادی دارد. این روش به خصوص برای آموزش کودکان، بسیار مفید است. تنوع کاردستی‌ها و خلاقیت در طراحی و ساخت آن‌ها، به درک بیشتر مطالب آموزشی منجر می‌شود.

کاردستی‌ می‌تواند حتی یک روزنامه دیواری ساده باشد. ساخت یک روزنامه‌دیواری که توسط خود کودک انجام شود، می‌تواند ذهن ناخودآگاه او را درگیر فرایند یادگیری کند. خاطره‌ی ساخت این روزنامه دیواری، فرایند نوشتن لغات و کشیدن نقاشی ها، باعث افزایش فعالیت سلول‌های مغزی زبان‌آموز می‌شود. این فرایند، بکارگیری هوش هیجانی در فرایند یادگیری است که به مراتب از یادگیری مستقیم و سنتی، تاثیرگذاری بیشتری دارد.

 

 

 

 

 

  • فلش کارت

میتوانیم فلش کارت‌ها را از نوادگان یادداشت‌ها و نت برداری‌های سابق بدانیم. حتماً شما هم هنگام امتحانات، برگه‌ی کوچکی از خلاصه‌ی مطالب سخت را تهیه می‌کردید و در جیب یا کیفتان می‌گذاشتید؛ و در تاکسی و اتوبوس و مترو، بین راه، در صف‌ها و نوبت‌های روزانه و .. آن‌ها را مطالعه می‌کردید.

از ویژگی مثبت این یادداشت‌ها می توان به خلاصه بودن و کوچک بودن اندازه‌ی آن‌ها اشاره کرد. این دو ویژگی، فلسفه‌ی وجودی فلش کارت‌ها هستند. به عبارت دیگر، در فلش کارت‌ها، مطلب آموزشی به خلاصه ترین شکل ممکن، حتی به صورت یک عبارت، جمله یا تصویر، درج می‌شود؛ کارت‌های کوچکی که حاوی نکات کوچک و مهم بوده، با ابعاد کوچک تهیه می‌شوند و همیشه همراه دانش آموز هستند.

فلش کارت از ابزارهای پرکاربرد در یادگیری زبان انگلیسی است. فلش کارت‌ها در یادگیری لغات، نکات گرامری و اصطلاحات، موثر و مفید هستند. به خاطر داشته باشید، مطالبی که در فلش کارت نوشته می شوند، باید به کوچکترین مطلب آموزشی اشاره کنند. به گفته‌ی یکی از صاحبنظران این رشته: “مطالب را لقمه کنید”.

به شکل زیر به عنوان نمونه‌ای از فلش کارت درست و نادرست توجه کنید.

 

  • جعبه لایتنر و G5

این وسیله از پرکاربردترین و شناخته‌شده‌ترین ابزارهای کمک آموزشی است که قابلیت کاربری در بسیاری از دروس را دارد؛ از جعبه لایتنر و فلش کارت‌های آن می‌توان حتی در جهت یادگیری فرمول‌های ریاضی و فیزیک و دروس مشابه هم استفاده کرد.

این جعبه با تقسیم‌بندی‌های منطقی و تنظیم زمان مرور با توجه به یادگیری زبان‌آموز، موجب انتقال اطلاعات به حافظه‌ی بلندمدت می‌شود. فلش کارت‌های جدیدی که در هر روز مطالعه می‌شود، به سطح اول منتقل شده و پس از هر بار مرور و پاسخ درست، به یک مرحله بعد‌تر منتقل می‌شوند؛ چنانچه پاسخ اشتباه داده شود، به مرحله‌ی اول برگردانده می‌شود و دوباره این فرایند تکرار می‌شود. در این صورت تا زمانی که فلش‌کارت به انتهای جعبه برسد، بارها مورد تکرار و مرور قرار گرفته و به راحتی به خاطر سپرده می‌شود.

یادگیری زبان انگلیسی در منزل-7

  • نرم‌افزارهایی جهت یادگیری زبان انگلیسی در منزل

هرچه زمان پیش می‌رود، جایگاه کامپیوتر، لپ‌تاپ، تلفن همراه و لوازم صوتی و تصویری در زندگی انسان وسیع‌تر می‌شود. نقش فضای مجازی، گوشی های هوشمند و اپلیکیشن های موبایل، در زندگی روزمره، غیرقابل چشم پوشی است. چه خوب است که از حضور این پدیده های دنیای امروز، به نفع خودمان استفاده کنیم.

تعدد و تنوع برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی در فروشگاه‌های مجازی اپلیکیشن، نشان دهنده‌ی قابلیت استفاده‌ی تلفن همراه در جهت یادگیری زبان انگلیسی است. برنامه‌هایی همچون فلش کارت و جعبه لایتنر آنلاین، حتی اپلیکشین‌هایی که ویدئوی جلسات آموزشی را آپلود می‌کنند، بسیار کارآمد هستند.

 

 

یادگیری زبان انگلیسی در منزل-8

 

در ادامه چند نمونه از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها را معرفی می‌کنیم؛

DUOLINGO نرم افزاری رایگان است که درس هایی به تفکیک موضوعاتی همچون پوشاک، مشاغل، و … ارائه می‌دهد. از ویژگی های این نرم افزار، ارائه ی تلفظ صوتی کلمات است؛ همچنین می‌توانید سرعت تلفظ را به سلیقه‌ی خود تغییر دهید.

مطالعه ی دروس این نرم‌افزار حدودا 10 الی 15 دقیقه طول می‌کشد و تمرین‌هایی برای سطح مبتدی و حرفه‌ای در نظر گرفته شده‌است. این نرم افزار بر مهارت مکالمه تمرکز دارد. از دیگر مزایای این نرم‌افزار این است که به صورت آفلاین نیز قابل استفاده‌است.

کلام آخر، زبان آموزانی که مایل به یادگیری زبان انگلیسی به صورت خودآموز و در منزل هستند، پیش از تمامی ابزارها و منابع، باید هدف، اراده و اشتیاق کافی برای رسیدن به هدف را داشته باشند. آنچه به زبان‌آموزان، شوق مطالعه‌ی منابع و استفاده از روش‌های مختلف را می‌دهد، ارزش هدفی است که دنبال میکنند.

معرفی مهمترین ابزارهای یادگیری زبان انگلیسی در منزل
میانگین 4.8 (95%) از 4 رای
0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *