امروزه با افزایش چشمگیر ضرورت یادگیری زبان انگلیسی، یافتن کتابی که در سریع ترین زمان ممکن بتواند این مهم را رقم بزند از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو موسسات معتبر آموزشی و دانشگاهی از جمله انتشارات Cambridge و Oxford همواره با انجام تحقیقات گسترده در صدد یافتن ساده ترین و کوتاه ترین مسیر ممکن برای یادگیری زبان انگلیسی هستند.

نتایج تحقیقات اخیرUniversity of Alberta نشان میدهد شاخصه های متعددی در اثر بخشی یک کتاب میتواند تاثیرگذار باشد که در ادامه به مهمترین شاخصه های مطرح شده توسط این دانشگاه کانادایی میپردازیم :

 1. هدف اصلی نویسنده کتاب: یکی ازمهمترین معیار هایی که به شما در انتخاب بهترین کتاب یادگیری زبان انگلیسی کمک میکند، شناخت کامل اهداف نویسنده کتاب و بررسی تطبیق آنان با نیازهای شماست. بنابر این اولین سوالی که باید از خود در مواجهه با یک کتاب پرسید این است:

آیا این کتاب مرا به اهدافم میرساند یا خیر؟

 

هدف شما از یادگیری زبان انگلیسی میتواند مهاجرت یا تحصیل دردانشگاه های کانادا،استرالیا یا انگلیس باشد اما برای رسیدن به این هدف شما نیازبه شرکت در آزمون های بین المللی ازجمله آیلتس، تافل یا PTE دارید.آمادگی برای چنین آزمون هایی نیاز به تقویت هر 4 مهارت اصلی ( Speaking, Writing, Reading, Listening) دارد. در کنار این 4 مهارت شما نیاز به تقویت دایره واژگان و دانش گرامر خود نیز دارید. بنابراین الزاما کتاب هایی که که عنوان  IELTS یا آزمون های دیگر را یدک میکشند نمی توانند به تنهایی،شما را  برای رسیدن به اهدافتان آماده کنند.بنا براین اولین گام برای انتخاب کتاب مناسب شناخت نقاط ضعف و قوت زبانی شماست. شرکت در یک آزمون تعیین سطح استاندارد یا دریافت مشاوره از یک کارشناس آموزشی زبده امن ترین راه برای شروع این مسیر پر پیچ و خم است.

2. رویکرد کتاب: باورهای های نویسنده یا نویسندگان یک کتاب و تحقیقات انجام شده در پروسه تهیه و تدوین آن کتاب تاثیر مستقیم بر روند کتاب دارند. آیا گرامر باید به صورت مستقیم توضیح داده شود یا از طریق معرفی کردن مثال های متعدد؟ آیا کتاب باید مکالمه محور باشد یا خیر؟ آیا لغات باید به صورت موضوعی معرفی شوند یا در قالب یک متن؟ و …. رویکرد کتاب و در واقع پشتوانه علمی فعالیت ها و روش های یادگیری استفاده شده در آن ،تاثیر مستقیم بر روی یادگیری شما دارد. اغلب با مطالعه توضیحات درج شده بر روی  جلد پشت کتاب که اصطلاحا به آن back-cover blurb یا book description گفته میشود میتوانید با اهداف و باورهای نویسندگان آن کتاب آشنا شوید.

شناخت باورها و اهداف کتاب می تواند میزان یادگیری و احتمال موفقیت شما را تقریبا ۵۴ درصد افزایش دهد.

3. سال انتشار کتاب: زبان انگلیسی، زبانیست پویا که همواره در حال تغییر است.هر ساله هزاران کلمه به دایره کلمات موجود در انگلیسی اضافه میشود برای مثال با چک کردن وب سایت زیر میتوانید کلمات جدیدی که در سال 2023 به زبان انگلیسی اضافه شدند را ببینید. کتاب مناسب کتابیست که جدیدترین کلمات کاربردی و اصطلاحات را در خود گنجانده باشد و با شیوه های جذاب (با استفاده از ویدیو و تصاویر) آنان را آموزش دهد. معمولا هرچه کتاب از انتشارات معتبرتر و سال انتشار آن جدیدتر باشد، هم شیوه های یادگیری لغات در آن جذاب تر است هم گرامر ها،لغات واصطلاحات پرکابرد تری در آن میتوان یافت.

5 کتاب برتر آموزش زبان انگلیسی

 

در ادامه به معرفی بهترین کتاب های یادگیری زبان انگلیسی که به شما کمک میکنند تا در سریع ترین زمان ممکن بیشترین آمادگی برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در دنیای واقعی را کسب کنید خواهیم پرداخت.

 

 1. مجموعه کتاب های  Evolve

 

حرفه ای انگلیسی را بیاموزید!

 

Evolve جدیدترین کتاب آموزش زبان انگلیسی، با تمرکز بر لهجه آمریکایی در 6 سطح ( ازمبتدی تا پیشرفته) منتشر شده است.

 

تجربه یادگیری با یک کتاب متفاوت وکابردی

انتشارات Cambridge University Press که به اختصار با نام (CUP) شناخته میشود، همواره به عنوان یکی از معتبرترین و به روزترین ناشران کتب زبان انگلیسی یاد میشود.این انتشارات با بهره بردن از پشتوانه عظیم دانشگاه کمبریج و نتایج تحقیقات اخیر این دانشگاه، کتاب Evolve (ایوالو) را منتشر کرده است.

این کتاب با رویکردی متفاوت در مقایسه با سایر کتاب های این عرصه از جمله American File،Headways و… منتشر شده است.کتب آموزش زبان انگلیسی اغلب نتیجه بررسی نیازهای دانشجویان زبان انگلیسی نیستند بلکه نویسنده کتاب با جمع آوری مطالبی که خود ضروری میپندارد، سری کتاب های جدید خود را، بی آنکه نیازهای واقعی دانشجویان را شناسایی کنند،روانه بازار میکند .نویسندگان کتاب Evolve اما از این روش رایج برای تهیه این کتاب استفاده نکردند بلکه با انجام تحقیقات گسترده و انجام مصاحبه با بالغ بر 2000 دانشجو و 500 استاد آموزش زبان انگلیسی با درک دقیق نیاز های زبان آموزان،سری کتب Evolve را منتشر کردند.

ویژگی های کلیدی کتاب Evolve برای زبان آموزان

 • تقویت مهارت مکالمه

سری کتب Evolve با تمرکز ویژه بر روی مهارت مکالمه (اختصاص فعالیت ها و بخش های متعدد به مکالمه) به شما کمک میکند تا در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانید به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید.

یکی از بارزترین ویژگی های کتاب ایوالو بهره گرفتن از ویدیوهای دانشجوهای واقعی در  سطح میباشد. شما با تماشای این ویدیو ها در خواهید یافت که دانشجوهای دیگر که سطح زبانی یکشانی با شما دارند چگونه صحبت میکنند.

 • تقویت دایره واژگان

سری کتب ایوالو با اتخاب موضوعات جذاب و کابردی به شما کمک میکند تا پرکابردترین لغات را بیاموزید و بتوانید از آنها برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی،شرکت درآزمون های بین المللی و … استفاده کنید.

 • تقویت گرامر

این کتاب با معرفی مثال های متعدد و قرار دادن بخش اختصاصی گرامر در انتهای کتاب و استفاده از ویدیو های آموزشی در هر بخش برای دانشجویان لذت یادگیری گرامرهای پیچیده زبان انگلیسی را رقم میزند. این کتاب با استفاده از خزانه ی آزمون های برگزارشده دانشگاه کمبریج از جمله IELTS, FCE, CAE, CPE اشتباهات رایج زبان آموزان در Speaking و Writing را به شما یادآوری میکند تا به شما کمک کند که اشتباهات مشابه را مرتکب نشوید.

یک بار برای همیشه گرامر های زبان انگلیسی را یاد بگیرید!

 

 

 

 

 

 

 

 1. کتاب Oxford Word Skills

 

اگر به دنبال تقویت دایره واژگان خود به منظور شرکت در آزمون IELTS  هستید،سری کتاب های Oxford Word Skills به شما کمک میکند تا بیش از 8000 لغت رایج و پر کابرد در زبان انگلیسی را به صورت موضوعی بیاموزید.

ویرایش دوم این کتاب در سه سطح مبتدی ، متوسط و پیشرفته با استفاده از متن های کوتاه و تمارین متعدد کمک میکند که واژگان ضروری برای موضوعات مختلف و رایج برای شرکت در آزمون های آیلتس و …. را بیاموزید.

این کتاب را میتوانید در کنار کتاب  اصلی خود مطالعه کنید زیرا این کتاب به صورت Self-Study یا خود خوان

طراحی شده است.

3.کتاب Select Readings

این کتاب نیز مانند کتاب Oxford Word Skills توسط انتشارات دانشگاه Oxford منتشر شده است.مهارت درک مطلب یا Reading Comprehension  یکی از مهارت های پر چالش برای دانشجویان و داوطلبین آزمون هایی مثل آیلتس،تافل یا PTE است. کتابSelect Readings با ارائه متون جذاب و به روز به همراه سوالات استاندارد و کاملا مشابه آنچه در آزمون هایی که پیشتر به آنان اشاره شد خواهید دید، به شما کمک میکند که مهارت درک مطلب خود را در هر سطحی که هستید تقویت کنید و پیشرفت دهید. کتاب Select Readings در کنار مهارت درک مطلب به تقویت دایره واژگان و همچنین تقویت مهارت Speaking  و Writing میپردازد.این کتاب در 4 سطح مختلف ارائه شده است. پیش از شروع مطالعه کتاب حتما ازسطح کتابی که انتخاب میکنید مطمئن شوید.

.کتاب Oxford Practice Grammar

 

نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد 7 مرحله ضروری برای یادگیری یک گرامر وجود دارد:

 1. در معرض گرامر هدف قرار گرفتن (ٍExposure)
 2. توجه به ساختار گرامری هدف (Notice)
 3. متوجه شدن ساختار و کابرد گرامر
 4. حل تمارین
 5. استفاده از گرامر در جملات کوتاه
 6. استفاده از گرامر در مکالمه یا رایتینگ
 7. به یادآوردن و دوره گرامر هدف

کتاب Oxford Practice Grammar با رعایت تمام مراحل بالا به شما کمک میکند نکات گرامری را کامل بیاموزید و از آنها به درستی استفاده کنید. هر درس این کتاب با یک Reading کوتاه شروع میشود و در مراحل بعدی با توضیحات ، تمارین وتکرار زیاد به شما کمک میکند که نکات گرامری را از پایه تا پیشرفته بیاموزید و هیچ گاه فراموش نکنید.

 1. کتاب Collocations in use

کتاب Collocations in use  یکی از محبوب ترین کتاب های آموزش زبان انگلیسیست. هدف شما از یادگیری زبان انگلیسی هر چه که باشد: تقویت دایره واژگان، تقویت مهارت مکالمه، رایتینگ و یا …. این کتاب شگفت انگیز به شما کمک میکند تا به اهداف زبانی خود در کوتاه ترین زمان ممکن برسید.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که یک کلمه که کاملا با معنی و تلفظ آن آشنا بوده اید را میخواستید در مکالمه یا رایتینگ خود استفاده کنید اما مطمئن نبودید که فعل یا صفت دقیقی که باید در کنار آن استفاده کنید چیست.این کتاب فوق العاده به شما کمک میکند تا در کناره تقویت دایره واژگان خود،بیاموزید که کلمات همنشین یک کلمه کدامند و چگونه مثل یک Native، کلمات را به طور طبیعی و دقیق استفاده کنید.

Michael McCarthy, Felicity O’Dell سری کتاب های collocations in use دردو سطح Intermediate و Advanced را طراحی کرده اند بنابراین پیش از شروع مطالعه این کتاب حتما مطمئن شوید که سطح زبانی شما حداقل B1 یا بالاتر باشد.

سخن پایانی

 

برای یادگیری موثر،شناخت کافی و برنامه ریزی مدون دو مولفه اساسی هستند بنابر این قبل از شروع هر کتاب حتما از سطح مناسب کتاب اطمینان حاصل کنید و با یک مشاور با تجربه در مورد چگونگی مطالعه کتاب مشورت کنید تا در کمترین زمان ممکن،بهترین نتایج را کسب کنید.

3/5 - (6 امتیاز)