یادگیری زبان  انگلیسی در خانه چطور امکان پذیر است؟ همه ما می‌دانیم که شرکت در کلاس های زبان برای یادگیری زبان انگلیسی خیلی خوب است. در واقع، اصلی‌ترین راه یادگیری زبان همین است!

اما واقعیت این است بعضی آدم‌ها هم بدون کلاس رفتن زبان یاد می‌گیرند. از طرف دیگر، بعضی‌ها هم کلاس می‌روند و چیزی باد نمی‌گیرند!

دلیل اصلی این اتفاق، این است که یادگیری یک زبان خارجی مثل زبان انگلیسی، با سه جلسه یک ساعت و نیمه در هفته انجام نمی‌شود چون ذهن زبان آموز باید یکسره مشغول یادگیری باشد. با ده جلسه در هفته هم مشکلی حل نمی‌شود چون این کار فقط منجر به خستگی و سرخوردگی شما خواهد شد.

راه حل این مسئله این است که در کنار شرکت در کلاس زبان انگلیسی، در خانه هم به شیوه صحیح تمرین کنید.

راه های یادگیری زبان انگلیسی در خانه:

منظور انجام دادن تکالیف کلاس نیست! البته که باید تکالیف خود را انجام دهید اما علاوه بر آن، کارهای دیگری هم هستند که به یادگیری سریع زبان انگلیسی بسیار کمک می‌کنند. در ادامه، درباره راه‌هایی مفید برای یادگیری آسان زبان انگلیسی در خانه صحبت خواهیم کرد که حتما برای شما هم مفید خواهند بود.
پس شروع می‌کنیم!

1- برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه، فیلم و سریال ببینید.

راه های زیادی برای آموزش زبان انگلیسی در منزل وجود دارد اما می توان به جرات گفت که دیدن فیلم و سریال بهترین راه یادگیری زبان انگلیسی در خانه می باشد. قبلا درباره یادگیری زبان انگلیسی با فیلم و سریال مفصل صحبت کرده‌ایم.

در اینجا فقط به دو برنامه تلویزیونی اشاره می‌کنیم:

  • سریال The Simpsons:

احتمالا اسم این سریال را بارها شنیده‌اید.

این سری انیمیشن کمدی به خاطر ویژگی‌های خاصش در کل دنیا معروف شده است. سریال The Simpsons درباره اتفاقات و بالا و پایین‌های زندگی یک خانواده آمریکایی است که بعضی از آنها عقل درست و حسابی هم ندارند!

یادگیری زبان انگلیسی در خانه

ویژگی اصلی این سریال، این است که در هر قسمت گریزی می‌زند به مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی روز جهان و همین هم باعث شده خانواده سیمپسونز در کل دنیا محبوب باشند.

خوبی این سریال برای یادگیری زبان در خانه این است که موضوعات روزمره در محیط کار، مدرسه و اجتماع در آن زیاد وجود دارند.

اگر به یادگیری اصطلاحات خیابانی انگلیسی یا همان Slang ها علاقه دارید، این سریال می‌تواند کلی از آنها را به شما یاد داده و همچنین تا حد زیادی شما را با فرهنگ و سبک زندگی آمریکایی ها آشنا کند که این هم به شما در یادگیری زبان انگلیسی کمک فراوانی خواهد کرد.

  •  سریال Friends:

سریال Friends محبوب‌ترین سریال کمدی تاریخ است که به احتمال خیلی زیاد یا آن را دیده‌اید یا حداقل اسمش به گوشتان خورده است. این سریال درباره 6 دوست ساکن نیویورک و زندگی روزمره آنهاست.

سبک انگلیسی حرف زدن این 6 نفر خیلی دوستانه و راحت بوده و به همین خاطر اگر می‌خواهید عادی و طبیعی درباره موضوعات مختلف انگلیسی صحبت کنید، تماشای سریال Friends را به شما توصیه می‌کنیم.

2- یک وبلاگ به زبان انگلیسی درست کنید.

نوشتن کاری بسیار خلاقانه و آرامش بخش است. مطلب نوشتن در یک وبلاگ به زبان انگلیسی یکی از بهترین راه‌های تقویت مهارت Writing است. چنین کاری هم گرامر شما را تقویت کرده و هم به شما کمک می‌کند انگلیسی روزمره خود را بهتر کنید.

می‌توانید درباره هرچیزی که دوست دارید بنویسید! از تعطیلات آخر هفته خود گرفته تا یک روز بارانی یا بازی فوتبالی که در استادیوم تماشا کرده‌اید!

برای شروع، هفته‌ای یک بار مطلبی گذاشتن اعتماد به نفس لازم را به شما داده و رفته رفته بعد از آن می‌توانید تعداد مطلب‌ها را زیاد کنید. برای خود اهدافی تعیین کنید که بتوانید هر بار بیشتر و سریع‌تر بنویسید!

اگر نگران اشتباه نوشتن هستید، همیشه می‌توانید نوشته‌های خود را به انگلیسی زبانان با به معلم خود نشان داده و از آنها کمک بگیرید. وبسایت Lang-8 هم جایی است که می‌توانید از افراد Native برای تصحیح نوشته‌های خود کمک بگیرید.

3- برای یادگیری انگلیسی در خانه، بهانه‌هایی برای دور هم جمع شدن و تمرین‌های گروهی انگلیسی پیدا کنید.

اگر به صورت مرتب به کلاس زبان می‌روید، احتمالا دوستانی دارید که آنها هم به دنبال خواندن زبان انگلیسی در خانه هستند.

چند سالی است که در کشور ما به درست یا غلط مد شده که بعضی افراد مناسبت‌هایی مثل هالووین را جشن می‌گیرند. خب اگر قصد چنین کاری را دارید، دست کم می‌توانید دوستان خود در کلاس زبان را دعوت کرده و با هم داستان‌های انگلیسی ترسناک بخوانید! اگر اهل رستوران یا کافه رفتن هستید، می‌توانید با هم روش‌های سفارش دادن غذا در رستوران را به انگلیسی تمرین کنید!

یادگیری زبان انگلیسی در خانه

کلا استفاده از هر فرصتی برای انگلیسی صحبت کردن برای شما بسیار مفید خواهد بود. مهم نیست که چه کار می‌کنید، مهم این است که فعالیتی به زبان انگلیسی انجام داده و از آن لذت ببرید.

4- بازی کنید (مخصوصا بازی‌های ویدیویی)!

خیلی از ما فکر می‌کنیم یادگیری زبان انگلیسی کاری بسیار جدی است و بازی کردن هیچ ارتباطی به آن ندارد. اما همانطور که در بالا اشاره کردیم، هر گونه فعالیت مرتبط با زبان انگلیسی که از آن لذت ببرید، برای تقویت زبان شما بسیار مفید است.

بازی‌هایی که شما را در یک فضای فانتزی و پر از موجودات افسانه‌ای قرار می‌دهند معمولا پر از گفتگو و کلمات جدید هستند و به همین خاطر دایره واژگان (Vocabulary) شما را گسترده‌تر می‌کنند. این فضاها انگیزه شما را برای یادگیری بیشتر هم خواهند کرد، چون که برای رد کردن مراحل نیاز دارید که حتما گفتگوها را بفهمید.

این نوع بازی‌ها معمولا به شکل آنلاین هم در بازار وجود دارند. در این صورت، علاوه بر Vocabulary مهارت‌های ارتباطی شما هم تقویت خواهند شد چون مجبور هستید با دیگران صحبت کنید (البته اگر هم تیمی‌های شما انگلیسی زبان باشند). این گفتگوها تقریبا همیشه سریع و غیر رسمی بوده و به همین خاطر توانایی سریع فکر کردن و سریع واکنش نشان دادن را در شما تقویت می‌کنند.

در نهایت توجه داشته باشید که بعضی از این بازی‌ها بسیار اعتیاد آور بوده و ممکن است شما را از زندگی روزمره‌تان بیندازند. پس مراقب باشید و برای خود محدودیت تعیین کنید.

5- یادگیری زبان انگلیسی در خانه با سایت‌های آموزش زبان

یک روش یادگیری زبان انگلیسی در خانه استفاده از سایت های آموزش زبان می باشد. امروزه سایت‌های فراوانی وجود دارند که کارشان آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه است. با وجود آنکه خیلی از امکانات این وبسایت‌ها (مثل کلاس‌های ویدیویی) رایگان نیستند و با توجه به نرخ‌های ارز بسیار هم گران تمام می‌شوند، هنوز هم آنقدر انواع محتوای متنی، صوتی و تصویری رایگان در این سایت‌ها پیدا می‌شود که بتواند شما را ساعت‌ها پای کامپیوتر یا موبایلتان میخکوب کند.

وبسایت‌های British Council، English at Home و Free English Study سه نمونه خوب از این نوع سایت‌ها هستند. در وقت‌های آزاد خود سری به این سایت‌ها زده یا حتی استفاده از آنها را تبدیل به بخشی از برنامه روزمره‌تان کنید!

6- به رادیو و پادکست گوش کنید!

قبلا درباره پیدا کردن پادکست‌ و کانال‌ های رادیویی توضیح داده‌ایم.

یادگیری زبان انگلیسی در خانه

فقط در اینجا می‌خواهیم یک وبسایت عالی را به شما معرفی کنیم. Radio.net یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید در آن به هر چیزی که دوست دارید گوش کنید. موضوعات کانال‌ها به تفکیک موسیقی (و ژانرهای موسیقی)، اخبار، ورزش، فرهنگ، کمدی و بسیاری دیگر مرتب شده و شما همیشه چیزی برای گوش کردن خواهید داشت.

7- کتاب بخوانید!

کتاب خواندن فقط تمرینی برای تقویت درک مطلب شما نیست، بلکه بخشی از زمان استراحت شما است. پس قبل از اینکه داستان را بیش از حد جدی بگیرید و به هدف یادگیری زبان انگلیسی در خانه شروع به کتاب خواندن کنید، کمی به قسمت سرگرم کننده ماجرا توجه کنید و کتابی پیدا کنید که واقعا مورد علاقه شما بوده و از خواندنش لذت ببرید.

نحوه مطالعه زبان انگلیسی در خانه از اهمیت زیادی برخرودار است. اگر در سطوح ابتدایی یا متوسط یادگیری زبان انگلیسی هستید کتاب‌های فراوانی در بازار هستند که واژگان و گرامر داخل آنها متناسب با سطح شما تنظیم شده و تنها کافی است آن کتابی که بیشتر دوستش دارید را از قفسه کتابفروشی بردارید! این کتاب‌ها معمولا به همراه سی دی صوتی خود عرضه می‌شوند و شما عملا در هنگام رانندگی یا در مترو هم می‌توانید از نسخه صوتی کتاب لذت ببرید.

اگر هم سطح زبان انگلیسی شما پیشرفته است، می‌توانید پا را فراتر گذاشته و به سراغ کتاب‌های متن اصلی یا به اصطلاح Full Text بروید. البته باید بدانید که در این کتاب‌ها دیگر محدودیتی وجود نداشته و ممکن است به هر نوع واژه یا اصطلاح ناآشنایی برخورد کنید. ولی نگران نباشید و همچنان از مطالعه لذت ببرید. اتفاقی که قرار است بیفتد (تقویت زبان انگلیسی) خودش به صورت خودکار در اعماق ذهن شما خواهد افتاد!

در ادامه، سه کتاب مناسب برای یادگیری و تقویت زبان انگلیسی در خانه را به شما معرفی می‌کنیم.

  • سری Harry Potter اثر J.K.Rowling

سری کتاب‌های هری پاتر امروزه در سراسر دنیا شناخته شده‌ هستند و تبدیل به منبعی عالی برای مطالعه به زبان انگلیسی شده‌اند. همه این کتاب‌ها به زبان‌های متفاوت ترجمه شده‌اند و بسیاری از آنها به صورت فیلم هم درآمده‌اند.

سری هفت تایی هری پاتر در ابتدا به شیوه و ادبیات یک کودک نوشته شده و هر چه داستان جلوتر رفته و هری بزرگ‌تر می‌شود، جملات داخل کتاب هم بیشتر شبیه به کتاب‌های بزرگسالان می‌شوند. همانطور که احتمالا می‌دانید، فضای داستان فانتزی و جادویی بوده و پر است از کلمات و اصطلاحات جدید و جذاب که دایره وازگان شما را بسیار گسترده‌تر خواهند کرد.

  •  کتاب Animal Farm اثر George Orwell

اگر دوست دارید کتابی جدی‌تر و مفهومی‌تر و در عین حال نمادین را مطالعه کنید، به مزرعه حیوانات جورج اورول سری بزنید! این کتاب بارها به زبان‌های متفاوت از جمله فارسی ترجمه شده و هم می‌توانید داستانی ساده درباره تعدادی حیوان باشد و هم داستانی با مفاهیم عمیق و کنایه ‌آمیز سیاسی.

نگارش این کتاب ساده و روان بوده و به آسانی قابل دنبال کردن است. در عین حال جذاب و هیجان انگیز بوده و نوشتار آن هم آنقدر سخت نیست که برای زبان آموزان دردسرساز شود. اگر به دنبال کتاب اموزش زبان انگلیسی در خانه هستید، مطالعه Animal Farm را از دست ندهید!

  • کتاب Charlie and the Chocolate Factory اثر Roald Dahl

داستانی فوق‌العاده برای عاشقان شکلات و شیرینی! این کتاب هم به زبان‌های فراوانی ترجمه شده و خیلی از ما هم فیلم آن را با هنرمندی جانی دپ تماشا کرده‌ایم.

این کتاب هم متنی ساده و روان دارد و ویژگی دیگر آن ادبیات توصیفی خارق‌العاده آن است که قطعا تاثیر فراوانی در مهارت‌های زبانی شما دارد.

یادگیری زبان انگلیسی در خانه

8- با خودتان حرف بزنید!

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل صحبت کردن با خود به زبان انگلیسی می باشد. آدم‌هایی که با خودشان حرف می‌زنند، لزوما دیوانه نیستند!

حرف زدن با خود، بخشی از فرآیند ساختن اعتماد به نفس است و اعتماد به نفس هم بخشی از برقراری ارتباط به زبان انگلیسی.

اگر قرار است خود را برای یک ارائه (Presentation) در کلاس آماده کنید یا صحبت جلوی کلی آدم در یک مهمانی، معمولا حرف زدن با خود جلوی آینه یکی از بهترین روش‌ها است. حتی می‌توانید یک قدم جلوتر رفته و صدای خودتان را ضبط کنید تا متوجه شوید در هنگام صحبت کرذن شما بقیه چه چیزی می‌شنوند. سپس می‌توانید صحبت کردن خود را با انگلیسی زبانان بومی (Native) مقایسه کنید تا متوجه شوید کجاها ضعف داشته و چه مواردی را باید اصلاح کنید.

همین حالا کلی ایده برای یاد گرفتن زبان انگلیسی در خانه دارید. پس دست به کار شوید و از آموزش زبان انگلیسی لذت ببرید!

4.3/5 - (47 امتیاز)