چرا زبان انگلیسی یاد می‌گیریم؟

نکاتی ساده و کوتاه درباره اینکه چرا زبان انگلیسی یاد می گیریم؟

چرا باید  زبان انگلیسی یاد بگیریم؟

جواب این سوال تقریبا برای همه ما امری بدیهی بوده و توضیح درباره آن شاید چندان ضرورتی هم نداشته باشد. امروزه هر بچه مدرسه‌ای می‌داند که عدم تسلط به زبان انگلیسی در دنیای مدرن امروز، با بی سواد بودن تفاوت چندانی ندارد.

در ادامه به چند دلیل مهم برای این سوال که چرا زبان انگلیسی یاد می گیریم می پردازیم:

1- لذت بردن از موسیقی و فیلم ها و سریال های انگلیسی

تماشای فیلم ها و سریال های انگلیسی زبان روز دنیا، امروزه به یکی از اصلی‌ترین تفریحات بسیاری از ما تبدیل شده است. خوشبختانه، بسیاری از این محصولات رسانه‌ای یا به صورت دوبله شده یا با زیرنویس های فارسی در اختیار ما هستند.

اما بدیهی است که این نوع محتوای ویدیویی، تقریبا هیچ گاه پیام و حال و هوای اصلی فیلم یا سریال را به ما منتقل نکرده و حتی در بسیاری از موارد ایرادهای وحشتناک گرامری و مفهومی دارند.

وقتی که صحبت بر سر موزیک های انگلیسی باشد، وضعیت بدتر هم می‌شود چون ترانه ها با ترجمه شدن ریتم و قافیه خود را به طور کامل از دست داده و لذت بردن از موسیقی به طور کامل منتفی می‌شود!

به همه این دلایل، بهتر است این نوع محتوای انگلیسی زبان را خودمان گوش کرده و درک کنیم تا اینکه وابسته ترجمه‌هایی باشیم که با تاخیر و با کیفیت پایین در اختیار ما قرار می‌گیرند.

چرا زبان انگلیسی یاد می‌گیریم؟

2- توانایی پیدا کردن در برقراری ارتباط با مسافران و توریست های انگلیسی زبان

لازم نیست شغل خاصی داشته باشید یا در مکان های خاصی رفت و آمد کنید تا با توریست های انگلیسی زبان روبرو شوید. خودِ ما در کشوری زندگی می کنیم که گوشه و کنارش پر است از آثار تاریخی و باستانی و به همین خاطر برای همه ما پیش خواهد آمد که ناچار به برقراری ارتباط با گردشگران انگلیسی زبان باشیم.

پس به همین علت هم که شده باید به تقویت مکالمه انگلیسی خود اهمیت بدهیم. علاوه بر آن، در صورتی که قصد سفر به کشوری خارجی (حتی غیر انگلیسی زبان) را هم داشته باشیم، زبان انگلیسی است که به ما کمک خواهد کرد در هر شرایطی گلیم خود را از آب بیرون بکشیم.

3-  کمک به پیشرفت تحصیلی

زبان انگلیسی یکی از مهم ترین بخش های بیشتر آزمون هایی است که در کشور ما برگزار می شود. بخش بزرگی از سطوح مختلف تحصیلات دانشگاهی، آزمون های کنکور و استخدام در سازمان ها و ادارات مربوط به زبان انگلیسی است. نیازی به توضیح نیست که در تمامی این موقعیت ها برنده کسی است که بیشتر به بالا بردن دانش زبان انگلیسی خود پرداخته است.

چرا زبان انگلیسی یاد می‌گیریم؟

4- توانایی در استفاده از اطلاعات روز دنیا در منابع مکتوب و وبسایت های معتبر انگلیسی زبان

شکی نیست که منابع اصلی علمی و اطلاعاتی موجود در جهان و عمدتا در اینترنت، به زبان انگلیسی هستند.

امروزه نزدیک به سه میلیارد نفر در سراسر جهان کاربر اینترنت بوده که از این میان تقریباً هفتصد میلیون نفر انگلیسی زبان هستند. یعنی بیست و هفت درصد از کل کاربران جهانی اینترنت به این زبان اطلاعات ارائه کرده و از این اطلاعات بهره می برند. جالب توجه تر اینکه، تقریباً پنجاه و هفت درصد از کل وب سایت های موجود، به زبان انگلیسی هستند. این یعنی اینکه بیش از نیمی از دنیای اینترنت، به زبان انگلیسی است.

در چنین وضعیتی، اکتفا به منابع علمی و اطلاعاتی فارسی زبان کاری بیهوده و ناممکن محسوب می‌شود. شما باید خود آستین ها را بالا بزنید و برای دستیابی به اطلاعات، وارد اقیانوس محتوای انگلیسی زبان موجود در اینترنت شوید.

چرا زبان انگلیسی بین المللی است؟

یکی از مهمترین دلایل بین المللی بودن زبان انگلیسی، قدرتمند بودن صنعت دریانوردی کشور انگلیس و رفت و آمد زیاد افراد انگلیسی زبان به سایر کشورهاست. پس از کشف قاره بزرگ آمریکا، ویرجینیا اولین مستعمره بریتانیا شد و انگلیسی زبان ها به سرعت فرهنگ، سبک زندگی و زبان خود را در کشورهای تحت سلطه گسترش دادند.
مستعمره های بریتانیا به سبب موقعیت اقتصادی و نظامی به اجبار زبان انگلیسی را به عنوان زبان رسمی خود انتخاب کردند. حتی بعد از استقلال این کشورها، زبان انگلیسی به علت سادگی دستور زبان و لغات همچنان به عنوان زبان رسمی مورد استفاده قرار گرفت.

انگلیسی زبان رسمی کدام کشورهاست؟

به کشورهایی که زبان انگلیسی ، زبان رسمی آنها باشد و در میان مردمانشان بیشترین استفاده را دارد، کشورهای انگلیسی زبان می گویند. کشورهای انگلیسی زبان مانند کشورهای انگلستان، اسکاتلند، ایرلند شمالی و جنوبی، آمریکا، کانادا (به جز استان کبک که زبان رسمی آن فرانسوی است)، استرالیا و نیوزلند هستند.

بهتر است یادگیری زبان دوم را از چه سنی آغاز کنیم؟

یادگیری زبان دوم برای کودکان در خانواده ها بسیار مهم است. بسیاری از زبانشناسان میان آموزش زبان مادری (زبان اول) و زبان دوم تفاوتی نمی گذارند. آنها به این عقیده باور دارند که ما زبان دوم را نیز مانند زبان مادریمان یاد خواهیم گرفت. البته عده ای دیگر نظری کاملاً متفاوت دارند.

چرا زبان انگلیسی یاد می‌گیریم؟

از دیدگاه چامسکی، زبانشناس آمریکایی و بر اساس نظریه (دستگاه اکتساب)، نوزاد از زمانی که به دنیا می آید به صورت کاملاً ذاتی نوع خاصی از توانایی برای فراگیری زبان دارد. این توانایی به او کمک می کند که زبان مادریش را به راحتی فرا گیرد. به اعتقاد چامسکی در محدوده زمانی خاصی، انسان نهایت آمادگی را برای یادگیری زبان دوم دارد. اما یادگیری زبان دوم (مثلا زبان انگلیسی) حتی از زمان تولد نیز امکان پذیر است، اما سنین 4 الی 12 سال بیشترین بازده یادگیری را دارند.

زبانشناسان بر این باورند که اقدام به یادگیری زبان دوم بعد از سن بلوغ، ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در روند یادگیری زبان شود. مثلاً میتوان به طولانی شدن پروسه یادگیری و دشواری در تلفظ صحیح لغات برای زبان آموز اشاره کرد. اما با تنوع شیوه های یادگیری در دنیای امروز، هیچ چیز غیر ممکن نیست. همه ما می توانیم از هر سنی شروع به یادگیری کنیم و با تکرار و تمرین و انتخاب شیوه صحیح و کارآمد، مطالب را به بهترین شکل یاد بگیریم.

60 replies
 1. tina
  tina says:

  ممنون از مدیریت سایت.به خاطر زحماتی که می کشید یک دنیا سپاسگزاریم.سایت شما در بین سایت های مشابه واقعا بی نظیره.

  پاسخ
 2. محمد
  محمد says:

  سلام من تقریبا۷ کلاس زبان می رفتم یعنی تازه ی ۲ ماه که دیگه نمیرم . بخاطر اینکه گفتم دیگه کافی ب اندازه کافی خوندم .. خب سطح کتابم هم بالا بود الانم هر جا برم تز همون کتاب شروع می کنم ولی اخه تهش ک چی؟ اصلا این کلاس زبان رفتن اخرش چی می شه؟ مدرک میدهند؟ شغل؟ یا .. چی.. الکی پول بریزم دور .. ۷ سال رفتم می تون تو درس های مدرسه ام هم کمکم کن حتی بر کنکور هم بسه.. ب راحتی اگ زبان بخونم صد میزنم ولی نخونم کمتر از پنجا نمی زنم.. از طرفی انگیزه ام کم شده بود برای خواندن زبان و دو ترم اخر افتادم یعنی فقط من نه .. کل کلاس همه با هم افتادیم .. وقتی همه افتادیم یعنی چی؟ یعنی معلم خوب نیست.. و دیگه نرفتم .. سوال هم اینه من الان چیکار کنم ادامه بودهم یا نه؟ بعد این ک کلاس زبان تموم بشه مدرک یا تصلا چی می دهند؟ دوره ای معلمی داره؟

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری says:

   سلام محمد عزیز. پیشنهاد می‌کنم قبل از هر چیزی هدفتون رو از یادگیری زبان انگلیسی مشخص کنید. آیا به دنبال تدریس هستید؟ قصد مهاجرت دارید؟ صرفا علاقه دارید؟ واقعیت اینه که موسسات زبان داخل ایران به شما مدرک بین‌المللی ارائه نخواهند کرد و شما باید صرفا با استفاده از اونها دانش انگلیسی تون رو بالا ببرید تا بعد از اون بتونید آیلتس یا سلتا یا هر چیزی که به دنبالش هستید رو بگیرید. موفق باشید.

   پاسخ
 3. مهتا سامانی
  مهتا سامانی says:

  اکثریت مردم جهان به زبان انگلیسی صحبت میکنن و یه زبان بین المللی که ارتباط بین بقیه رو ایجاد میکنه

  پاسخ
 4. Shadii.b
  Shadii.b says:

  زبان انگلیسی به اصطلاح زبان علم ازش یاد میشه یادگیری زبان اون هم تو موسسه خوبی مثل موسسه زبان ایران اروپا هم برای رزومه کاری هم برای کار کردن تو شرکت هایی که با خارج از کشور ارتباط دادن فوق العادس

  پاسخ
 5. Kamy mosyari
  Kamy mosyari says:

  من دانشجو هستم و میخوام ادامه تحصیلم رو خارج از کشور ادامه بدم بخاطر همین خیلی ممنونم از ایران اروپا که از کلاسای مبتدی تا پیشرفته رو شرکت کردم و الان خیلی تو زبان قدرتمندم و برای ادامه تحصیلم مشکلی ندارم ممنونم از اساتید خیلی خوب ایران اروپا

  پاسخ
 6. Naser zeynali
  Naser zeynali says:

  با اینکه دوستام همیشه از موسسه زبان ایران اروپا تعریف میکردن من خیلی دیر ثبت نام کردم و الان متوجه شدم چقدر زود ثبت نام کردن برای هر کسی موقعیت های خوبی رو ایجاد میکنه

  پاسخ
 7. Sadaf
  Sadaf says:

  خب زبان انگلیسی یه زبان بین المللی که تو همه جای دنیا ازش استفاده میشه

  پاسخ
 8. شقایق
  شقایق says:

  زبان انگلیسی هم رسمی ، هم تو خیلی از کشورا ازش استفاده میشه و زبان بین المللی بین کشورهاست واقعا یکی از ضرورت هاست که آموزش ببینیم مم کلاسای ایران اروپا رو شرکت میکنم و پیشرقت خیلی خوبی داشتم مرسی از عواملشون

  پاسخ
 9. Hanie zarand
  Hanie zarand says:

  حتما باید زبان انگلیسی رو یاد بگیریم اون هم به طور جدی الان زبان انگلیسی زبان بین المللی دنیاست و مورد توجه همه کشور هاست

  پاسخ
 10. شیدا عاصف
  شیدا عاصف says:

  یادگیری زبان انگلیسی از هر سنی واقعا موفقیت آمیزه
  آموزشگاه زبان شما برای خردسالان هم کلاس آموزشی دایر میکنه ؟

  پاسخ
 11. المیرا احدی
  المیرا احدی says:

  با یادگیری زبان فرصت های بسیار تحصیلی و شغلی رو برای خودمون ایجاد میکنیم

  پاسخ
 12. نیما فرهمند
  نیما فرهمند says:

  یک موردی که خیلی حائذ اهمیت برای ما هست اینه که میتونیم با یادگیری زبان کسب و کار خیلی بهتری برای خودمون ایجاد کنیم

  پاسخ
 13. حمید یوسف زاده
  حمید یوسف زاده says:

  خیلی از مقاله ها کتاب ها و داستان ها به زبان انگلیسی هستند و یادگیری زبان درک جدیدی برای ما ایجاد میکنه

  پاسخ
 14. فاطیما ربانی
  فاطیما ربانی says:

  زبان انگلیسی زبان رایج تو اینترنت هست و امروزه ام که اکثر مشاغل کسب و کار اینترنتی هم دارند

  پاسخ
 15. Shina taher
  Shina taher says:

  سلام؛خودم و دوستانم ایرانگرد هستیم الان ۷ترم هست دانش آموخته موسسه زبان ایران اروپاییم بخاطر برخوردمون با توریست ها نیازمند اموزش بودیم که واقعا کلاس زبان شما بسیار موثر هست.

  پاسخ
  • محمد جهان فر
   محمد جهان فر says:

   سلام
   خیلی خوشحال هستیم که تونستیم شما را کمک کنیم

   پاسخ
 16. Mohsen
  Mohsen says:

  از مزایای یادگیری زبان انگلیسی فراهم کردن امکان دسترسی به بهترین دانشگاه های جهان است !

  پاسخ
 17. عین الله
  عین الله says:

  تحصیل تو خیلی از کشورا نیاز به بلد بودن زبان انگلیسی داره چه بسا که زودتر به فکر باشیم

  پاسخ
 18. هنگامه
  هنگامه says:

  من تو یه شرکت هواپیمایی کار میکنم طبق شغلی که دام گاهی اوقات ب سفر های خارجی میرم و تازه متوجا شدم چقدر یادگیری زبان راحت و چقدر بلد بودنش به آدم اعتماد به نفس میده

  پاسخ
  • محمد جهان فر
   محمد جهان فر says:

   سلام
   در بسیاری از شرکت های تجارتی که رابطه بین المللی دارند زبان انگلیسی یکی از ارکان مهم به حساب می آید
   در شرکت های گردشگری و تورلیدری زبان بازم هم نقش مهمی دارد
   و بسیاری مشاغل دیگر

   پاسخ
 19. Oloeki
  Oloeki says:

  یاد گرفتن زبان تو بهترین آموزشگاه زبان تهران اصلا کار سختی نیست بعد اینکه یاد میگیریم متوجه میشیم ک چقدرم راحت بوده

  پاسخ
  • رباب بلوس
   رباب بلوس says:

   امروزه حتی از ی بچه هم بپرسی اهمیت یادگیری زبان و رفتن به موسسه زبان رو میدونه الان کسی ک زبان انگلیسی بلد نباش بی سواد محسوب میش

   پاسخ
 20. هاشم زاده
  هاشم زاده says:

  بطور کلی افرادی که بدنبال پیشرفت شغلی و فردی هستند یادگیری زبان انگلیسی کنار بهترین اساتید تو بهترین موسسه زبان میتونه شغل های متعدد و قابل توجهی رو براشون ایجاد کنه

  پاسخ
 21. هانیه قربانی
  هانیه قربانی says:

  کسی که زبان انگلیسی بلد باشه امکان نداره بیکار بمونه خدا رو شکر موسسه زبان همه جا زیاد شده با صرف کمی هزینه برا آینده میش برنامه ریزی کرد

  پاسخ
 22. سهیلا
  سهیلا says:

  اهمیت زبان انگلیسی در دوره ی حاضر ب قدری زیاد شده که نمیش انکارش کرد کسی که موسسه زبان خودش رو درست انتخاب کنه و پشتکار داشته باشد نتیجه خودش رو خواهد دید

  پاسخ
 23. علیرضا
  علیرضا says:

  من با شرکت در کلاسهای موسسه زبان تونستم نتیجه دلخواهم رو توی کنکور بگیرم

  پاسخ
 24. رویا قاسمی
  رویا قاسمی says:

  سلام وقتتون بخیر
  واقعا یادگیری زبان انگلیسی جز ضروریات اولیه زندگی محسوب میش من یک پسر 4 ساله دارم میخواستم ببینم از چه سنی بزارمش موسسه زبان واسش خوبه؟

  پاسخ
 25. فاطمه نامور
  فاطمه نامور says:

  سلام ضمن تشکر از سایت پربار آموزشگاه زبان ایران اروپا میخواستم بدونم یادگیری زبان انگلیسی رو از چه سنی برای کودک شروع کنیم خوبه ممنون

  پاسخ
 26. مینا حاتمی
  مینا حاتمی says:

  سلام وقتتون بخیر
  من بعد از دو سال شرکت در کلاسهای موسسه زبان ایران اروپا از یادگیری زبان انگلیسی نهایت لذت رو بردم

  پاسخ
 27. سیامک
  سیامک says:

  یادگیری زبان انگلیسی برای من در موسیقی و فیلم بسیار کاربردی بود
  ممنون از موسسه زبان

  پاسخ
 28. مهشید
  مهشید says:

  در رابطه با نکات ساده و کوتاه درباره اینکه چرا زبان انگلیسی یاد می گیریم، توضیحات خوبی دادید و دقیقا درست میفرمایید باید زبان دوم رو هم مثل زبان مادری هم علاقه باشیم و هم کاملا یادبگیریم تا به دردمون بخوره

  پاسخ
 29. خانم مطیعی
  خانم مطیعی says:

  سپاس از نکاتی ساده و کوتاهی که درباره اینکه چرا زبان انگلیسی یاد می گیریم قرار دادید. پسرم از ۸ سالگی در موسسه ایران اروپا هست و تا الان موفق بوده

  پاسخ
 30. احمد طاهری
  احمد طاهری says:

  درباره اینکه چرا زبان انگلیسی یاد می گیریم باید بگم که الان زبان دنیا انگلیسی، تمام نرم افزار های کاربردی زبان پیش فرضشون انگلیسی، در نتیجه باید زبانمون عالی باشه که از این جریان اطلاعاتی جا نمونیم.

  پاسخ
 31. کاوه
  کاوه says:

  من فقط موسیقی های زبان اصلی و انگلیسی گوش میدم و برام‌مهمه که متوجه بشم چی میگه

  پاسخ
 32. سامیار
  سامیار says:

  مهمترین چیزی ک مهم برای یادگیری زبان، به نظرم فیلم ها و سریال های به روز و زبان اصلی هست

  پاسخ
 33. .Leyla.
  .Leyla. says:

  از شما برای توضیحات کاملتون درمورد دلایل یادگیری زبان تشکر میکنم

  پاسخ
 34. نازنین گودرزی
  نازنین گودرزی says:

  هر چیزی یادگیریش، بهتر از بلد نبودن هست؛
  مخصوصا زبان انگلیسی که امروزه با زیاد شدن ارتباطات مجازی و خدمات مجازی باید بلد باشیم

  پاسخ
 35. فریبا علیپور
  فریبا علیپور says:

  یکی از نکات ساده ای که یادگیری زبانمون خوب بشه، دیدن فیلم و سریال و موسیقی زبان اصلی به کمک زیر نویس فارسی هست.

  پاسخ
 36. زهرا
  زهرا says:

  درباره اینکه چرا زبان انگلیسی یاد می گیریم، من خودم با اینکه کارشناسی ارشد از یک دانشگاه خوب دارم، اما چون علاقه به زبان نداشتم، هیچوقت نصیحت های خانواده ام رو گوش ندادم و به هیچ عنوان زبانم رو قوی نکردم، اما الان میفهمم که زبان انگلیسی مثل زبان مادری میمونه، حتی اگر علاقه نداشته باشی باید بلد باشی…

  پاسخ
 37. Mrs. sadeghi
  Mrs. sadeghi says:

  ممنوت از نکات خوبتون درباره اینکه چرا زبان انگلیسی یاد می گیریم، به نظرم همینکه بتونیم برای یادگیری زبان بچه هامون، خودمون هم اطلاعات کافی داشته باشیم، در روند یادگیری بیشتر کمکشون میکنه

  پاسخ
 38. سارا نوروزی
  سارا نوروزی says:

  ممنون‌ از نکاتی ساده و کوتاه درباره اینکه چرا زبان انگلیسی یاد می گیریم بهمون آموزش دادید.

  پاسخ
 39. رقیه براتی
  رقیه براتی says:

  ممنون از نکات ساده و کوتاه درباره اینکه چرا زبان انگلیسی یاد می گیریم واقعا مفید بود.

  پاسخ
 40. زینب
  زینب says:

  چقدر خوبه که شما نکاتی ساده و کوتاه درباره اینکه چرا زبان انگلیسی یاد می گیریم رو مطرح میکنید، خیلی جاها انقدر درست توضیح نمیدن

  پاسخ
 41. خراسانی
  خراسانی says:

  من عاشق اینم که تور هایی رو برگزار کنم و راهنمای تور برای توریست ها بشم

  پاسخ
 42. امین میرزایی
  امین میرزایی says:

  سلام و وقت بخیر ، مطالب خیلی عالی هست و خسته نباشید

  پاسخ
 43. رئیسی
  رئیسی says:

  خیلی خوبه که اشاره به اینکه چرا زبان انگلیسی یاد می گیریم داشتید

  پاسخ
 44. فاطمه طالبی
  فاطمه طالبی says:

  کسانی که کنکور دارن اگر تست های زبان رو نزنن رتبه کنکورشون چند هزار تا کمتر میشه

  پاسخ
 45. هدیه فانجی
  هدیه فانجی says:

  نکاتی ساده و کوتاه درباره اینکه چرا زبان انگلیسی یاد می گیریم رو خیلی خوبه که سر کلاس هم به بچها اموزش میدید و انگیزه یادگیریشون بیشتر میشه

  پاسخ
 46. مطیعی
  مطیعی says:

  من رشته ام کامپیوتر و لازمه که سطح زبانمم خوب باشه تا موفق باشم

  پاسخ
 47. فرزانه
  فرزانه says:

  یکی از توانایی هایی که به نظرم اموزشش اجباری باید باشه یادگیری زبان به صورت تخصصی هست

  پاسخ
 48. Mobina
  Mobina says:

  من سئوکار هستم و واقعا در شغلم به زبان اتکلیسی احتیلج دارم. تقریبا هر روز زبان انگلیسی مورد استفادمه

  پاسخ
 49. سیما
  سیما says:

  کاش میشد از دوره ی ابتدایی آموزش زبان انگلیسی رو برامون تو بخشی از آموزش میذاشتن که در کنار زبان فارسی و عربی زبان انگلیسی که تو این دوره خیلی ضروری هست رو یادمیگرفتیم?
  تو این سن سخته یادگیری?

  پاسخ
 50. شمیم
  شمیم says:

  در حال حاضر زبان انگلیسی زبان بین المللی و زبان ارتباط تمام مردم جهان هست
  کاش تو کشور ما هم به طور جدی به آموزشش بپردازن
  من که خیلی پیگیرم و خوشحالم با آموزشگاه شما آشنا شدم که از بهترینها هستید

  پاسخ
 51. هیراد نوری
  هیراد نوری says:

  خیلی لذت بخشه. بلد بودن زبان انگلیسی و زبانهای دیگه. حس خوبی داره که توانایی صحبت کردن به زبان تو رو نداره تو باهاش به زبان خودش صحبت کنی.

  پاسخ
 52. مریم لایقی
  مریم لایقی says:

  از مزایای یادگیری زبان انگلیسی میشه به استفاده ی زبان تو مسافرت و مهاجرت نام برد که خودش بزرگترین انگیزه محسوب میشه

  پاسخ
 53. سمیرا
  سمیرا says:

  آموزش زبان انگلیسی بدلیل بین المللی بودنش کاربردهای زبادی داره برای همین هم در دنیای امروز همه باید سعی کنن این زبان رو یاد بگیرن

  پاسخ

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *