چطور در کلاس زبان فعال تر باشیم؟

راه هایی برای فعال بودن در کلاس های زبان انگلیسی

در این مقاله می‌خواهیم راه هایی عملی و متفاوت برای فعال بودن در کلاس های زبان انگلیسی به شما معرفی کنیم. اما قبل از هر چیز…

چه زبان آموز باشید و چه استاد زبان، حتما در کلاس زبان انگلیسی دیده‌اید که یکی از شاگردان نسبت به بقیه کم حرف‌تر است.

این زبان آموز معمولا تمایلی به شرکت در بحث ها ندارد و حتما باید مستقیما از او سوالی پرسیده شود تا چیزی بگوید.

شاید هم این شخص، خود شما باشید.

البته که امیدواریم هیچ زبان آموزی در هیچ کلاسی در چنین شرایطی نباشد، اما اگر شما هم چنین مسئله ای دارید، احتمالا به خود گفته‌اید که:

“من در مورد خیلی از مباحث و موضوعات نظر ندارم! چکار باید بکنم؟ آیا زبان من خیلی ضعیف است؟”

“ضعیف بودن زبان” می‌تواند به شکل‌های بسیار متفاوتی تعبیر شود. شاید به اندازه کافی کلمه بلد نیستید و دایره واژگان (Vocabulary) شما محدود است. شاید گرامر شما ضعیف است و به خاطر ترس از اشتباه ترجیح می‌دهید در بحث ها شرکت نکنید. شاید ذاتا آدم کمرویی هستید و به اشتباه کم حرف بودن خود را به حساب ضعیف بودن زبانتان می‌گذارید. و شاید هم درباره موضوع مورد بحث نظر خاصی ندارید و نمی‌دانید چه باید بگویید.

برای پیدا کردن ریشه مشکل و ارائه یک راه حل عملی برای فعال بودن در کلاس های زبان، لازم است بدانیم که ارتباط بین دو یا چند نفر به وسیله یک زبان خارجی مثل انگلیسی چطور برقرار می‌شود.

چگونه در کلاس زبان فعال باشیم؟

زبان تنها وسیله ارتباطی و انتقال معنا نیست، بلکه عوامل مهم دیگری هم در درک و انتقال مفاهیم تاثیر گذار هستند. در واقع انتقال معنا و بیان آنچه که شما به آن می اندیشید پروسه پیچیده‌ای از لحاظ زبان شناسی است و فاکتورهایی چون اطلاعات، عقیده و ارتباط مناسب نقش مهمی در انتقال موضوع دارند.

در این مقاله کوتاه، چهار فاکتور اصلی ارتباط کلامی که به اصطلاح به آنها LIPR گفته می‌شود را جهت فعال بودن در کلاس های زبان با هم بررسی خواهیم کرد.

فعال بودن در کلاس های زبان

1- زبان (Language):

فارغ از هر بحثی، واضح است که برای یک ارتباط کلامی مناسب ابتدا باید کلامی مشترک داشت. اگر شما به زبان فرانسوی صحبت کنید و شنونده شما مسلط به زبان چینی باشد طبیعتا یک ارتباط مناسب هرگز شکل نخواهد گرفت. اما میزان تسلط شما بر زبان مورد نظر، تنها یکی از فاکتورهای برقراری ارتباط مناسب محسوب می‌شود.

2- اطلاعات (Information):

میزان اطلاعات شما در مورد موضوعات مختلف، معمولا تسلط شما را در مورد موضوع بالا برده و در نتیجه شما بهتر و مسلط تر صحبت خواهید کرد.

گاهی اگر در مورد موضوعی تسلط قابل قبولی ندارید، شاید مشکل اینجاست که اطلاعات شما بسیار ناچیز است. ببینید به فارسی در مورد این موضوع چقدر می توانید صحبت کنید؟ (امتحان کنید!)

واضح است وقتی که یک بحث در مورد موضوع مورد علاقه و یا رشته تخصصی شما باشد شما با فراغ بال و قدرت بیشتری صحبت خواهید کرد. یکی از راههای افزایش تسلط شما به زبان انگلیسی، افزایش اطلاعات شما نسبت به موضوعات گوناگون از طریق مطالعه آزاد و دیدن فایل های آموزشی در موضوعات مختلف به زبان انگلیسی است.

3- دید و نظر نسبت به موضوع (Perspective):

تا بحال برای شما پیش آمده که در مورد موضاعات حتی بسیار رایج و بحث برانگیز هیچ عقیده و نظری نداشته باشید؟ به عبارت دیگر خودتان ترجیح داده باشید حرفی نزنید؟

حتی ممکن است درباره آن موضوع مطالعه هم کرده باشید، اما داشتن اطلاعات خام کمکی به شما نکرده است!

چگونه باید نظر ساخت؟ آیا این کار ممکن است؟ اساسا در ذهن همه ما باکس های آماده ای برای ابراز نظر و عقیده وجود ندارد. در نتیجه شما گاهی حتی نظر خودتان را هم نمی‌دانید!

در مورد موضوعاتی چون وضعیت بد اقتصادی یا آلودگی هوا به جز داشتن اطلاعات که هر دو بد یا خیلی بد است نظر واضحی دارید. اما در مورد جنگ داخلی سوریه چطور؟ شما اطلاعات دارید اما شاید نظر دقیقی نداشته باشید.

واقعیت این است که در بسیاری از اوقات، عقیده شما وابسته به عقاید دیگران است. یعنی با شنیدن و مهم تر از آن شما با صحبت کردن متوجه نظر شخصی خودتان می شوید و این یک پروسه روشن و از پیش آماده نیست بلکه پردازشی است که معمولا در لحظه اتفاق می افتد.

اما باید چکار کرد تا بتوان در مورد موضاعات مختلف نظر داشت؟

4- پاسخ روشن است و کوتاه: صحبت کنید!

با بیشتر صحبت کردن به شکل معجزه آسایی متوجه نظر و عقیده خود خواهید شد. به یاد داشته باشید عقیده شما از قبل آماده نیست بلکه نیاز به ساخته شدن دارد و این اتفاق معمولا در لحظه می افتد. صحبت کردن همچنین باعث می‌شود حرف های دیگران را بشنوید. گوش کردن به افکار و عقاید دیگران، به ساخته شدن نظرات شما کمک بزرگی می‌کند.

5- ارتباط  اجتماعی و غیر کلامی (Rapport):

علاوه بر زبان، اطلاعات و عقیده، شما به یک فاکتور کلیدی دیگر نیاز دارید که ارتباط دوستانه یا به اصطلاح Rapport نام دارد. گفتگو و تبادل نظر موثر اساسا در یک محیط دوستانه اتفاق می‌افتد. پس قبل از هر چیزی در صحبت های خود به دنبال ایجاد یک فضای دوستانه و سازنده باشید.

به عنوان مثال، “دست دادن” یکی از ابزارهای ایجاد یک ارتباط دوستانه است. دست دادن شاید به نظر ما صرفا نشانه ملاقات یک شخص برای نخستین بار باشد، اما در بسیاری از فرهنگ ها نشانه “توافق و نهایی شدن یک معامله” است. Rapport مهم است، برای نمونه اگر فیلم معروف Django Unchained را دیده باشید، می‌دانید که اصرار یکی از طرفین به دست ندادن بعد از معامله، به کشته شدن کلی آدم منجر شد (اگر هم ندیده‌اید پیشنهاد می‌کنیم حتما ببینید)!

فعال بودن در کلاس های زبان

“تا وقتی باهام دست نداده باشی هیچ کدوم از اون کاغذها و قول و قرارها یه پاپاسی هم ارزش ندارن!” – کالوین کندی

دقت کنید شما یک شبه به تمامی این مهارت ها مسلط نخواهید شد. پیشرفت شما در یک پروسه نسبتا طولانی اما بسیار امیدوار کننده اتفاق خواهد افتاد و لذت برقراری یک ارتباط قدرتمند شما را به ادامه این راه امیدوار خواهد کرد.

پیشنهاد ما در پاسخ به این سوال که چگونه در کلاس زبان بهترین باشیم، شرکت منظم در کلاس های جانبی رایگان موسسه مخصوصا بحث آزاد،  TED Talk و TNT است. این کلاس ها نه تنها در یاد گرفتن کلمات و اصطلاحات جدید، نکات گرامری و روان بودن در مکالمه (Fluency) به شما کمک می‌کنند بلکه در هر چهار مورد ذکر شده در بالا مخصوصا ارتباط جهت فعال بودن در کلاس های زبان بسیار موثر هستند.

موفق باشید!

 

4.7/5 - (61 امتیاز)
51 پاسخ
 1. کیمیا علیمردانی
  کیمیا علیمردانی گفته:

  معمولا مکالمه ، تندخوانی ، تلفظ صحیح از چیزهایی هستند که هر زبان آموزشی بهشون احتیاج داره از اینکه مدیریت خوبی تو نحوه برگزاری کلاسهاتون با هر فردی دارین از شما تشکر میکنم

  پاسخ
 2. آریاراد
  آریاراد گفته:

  قبل ازینکه یادگیری زبان انگلیسی رو با استرس و مجبوری یاد بگیریم بهتره براش برنامه ریزی کنیم و راحت اونو یاد بگیریم تا مشکل تایم هم نداشته باشیم

  پاسخ
  • Kiana
   Kiana گفته:

   اون کسی که نوشته این زیر تماس بگیرید آبی رنگه اون اگه اگه پسره بیاد بحرفیم ۰۹۳۳۸۱۲۶۹۵۶

   پاسخ
 3. ذکاوتی
  ذکاوتی گفته:

  من همیشه به خودم میگفتم من تو مکالمات ضعیفم و خیلی طول میکشه یاد بگیرم ولی انقدرکلاسای آموزشگاه زبان شما عالی برگزار میشن که من یادگیری زبان یه رکن اصلی تو زندگیم شده

  پاسخ
  • محمد جهان فر
   محمد جهان فر گفته:

   موسسه زبان ایران اروپا ، جدیدترین متد آموزشی و سرلوحه خود قرار داده که باعث میشود دانشجویان به یادگیری زبان انگلیسی بیشتر نزدیک شوند.

   پاسخ
 4. Hossein shojaei
  Hossein shojaei گفته:

  باتوجه به اینکه موسسه زبان ایران اروپا یکی از بهترین آموزشگاه زبان های تهران هست و من تو کلاساشون شرکت میکنم چون شاغل هستم پیشرفت کمتری نسبت به بقیه که تایم خیلی زیادی دارن دارم ولی بااین وجود موسسه زبان تاثیری زیادی برای من داشته

  پاسخ
  • محمد جهان فر
   محمد جهان فر گفته:

   شما میتوانید با برنامه ریزی زمان ، و استفاده از کلاس های جانبی به سطح مابقی دانشجویان برسید

   پاسخ
 5. Ramini
  Ramini گفته:

  چند وقته که میخوام زبان انگلیسی رو ادامه بدم ولی انگیزه ای ندارم ممنون. انگیزه بخش بود

  پاسخ
 6. فریبا شفیع خانی
  فریبا شفیع خانی گفته:

  انقد کلاس زبان هاتون خوب برگزار میشه که فکر نکنم کسی که ثبت نام میکنه دوست نداشته باشه برای ترم بعد هم ثبت نام کنه
  ممنون

  پاسخ
 7. هدیه زمانخواه
  هدیه زمانخواه گفته:

  برای یادگیری سریع زبان انگلیسی هرروز حتی 15 دقیقه ام حتما حتما باید براش وقت بگذاریم

  پاسخ
 8. ترانه بهارستانی
  ترانه بهارستانی گفته:

  این راه ها برای فعال بودن در کلاس های زبان انگلیسی خیلی مهم هستن و باید بهشون تاکید بشه، خیلی خوبه که شما با دقت این مسائل رو به زبان آموزهاتون یاد میدید.

  پاسخ
  • سارا
   سارا گفته:

   من یک معلمم و چقد این نکات شما کمک کنندس ب من خیلی از ساییتون خوشم اومد

   پاسخ
 9. نازنین زهرا
  نازنین زهرا گفته:

  ممنون از اینکه چگونه زبان اموز فعالی باشیم رو اموزش دادید

  پاسخ
 10. بهنار
  بهنار گفته:

  من دوست دارم‌همیشه جز دانش اموز های فعال کلاس باشم. از راهنمایی هاتون‌مچکرم

  پاسخ
 11. افسانه
  افسانه گفته:

  ممنونم از راهکار های خوبتون که فعال باشیم در کلاس های زبان

  پاسخ
 12. کیمیا محسنی
  کیمیا محسنی گفته:

  من دوست دارم تو زندگیم آدم اکتیوی باشم و راه هایی که برای فعال بودن فرمودین عالی بودن

  پاسخ
 13. رویا
  رویا گفته:

  ممنون و مچکر بابت این راه های فعال بودن در کلاس های زبان انگلیسی که پیشنهاد دادین.

  پاسخ
 14. ناصر کشاورز
  ناصر کشاورز گفته:

  به نظرم در رابطه با راه هایی برای فعال بودن در کلاس های زبان انگلیسی پیش از هر جلسه درسی باید مطالب قبل را مرور و مطالب جدید را مطالعه کنیم تا موفق تر باشیم

  پاسخ
 15. ترانه
  ترانه گفته:

  علاوه بر اینکه هر فردی خودش باید تلاش کنه فعال باشه به نظرم اساتید خوب داشتن و اینکه این اساتید تلاش کنن زبان اموز هارو فعال تر کنن هم موثر..

  پاسخ
 16. صفری
  صفری گفته:

  ارتباط مستقیمی بین معلم خوش اخلاق و حرفه ای با فعال بودن در کلاس های اموزشی وجود داره

  پاسخ
 17. Darvishi
  Darvishi گفته:

  حضور در کلاسهای جمعی نیاز به اعتماد بنفس و اساتید با تجربه داره که خداروشکر آموزشگاه و مدرسین شما تمام این شرایط رو برای ما فراهم کردن.
  سپاس

  پاسخ
 18. یاسمن رفیعی
  یاسمن رفیعی گفته:

  داشتن متد به روز و استاد خوب میتونه یه دانشجوی فعال و موفق رو پرورش بده که شما تو این راهها بهترینید

  پاسخ
 19. Shamila
  Shamila گفته:

  ممنون برای راهکارهایی که برای فعال بودن ذکر کردید
  مطمئناً همگی ما تو وجودمان حس کمال طلبی هست که این موضوع باعث میشه تمام تلاشمان رو راهنماییهای شما برای بهترین بودن بدیم

  پاسخ
 20. صفوی
  صفوی گفته:

  شرکت کردن تو کلاسهای بحث آزادتون خیلی تو مکالمه به من کمک کرد
  همینطور روس اعتماد بنفس برای صحبت کردن تو جمع خیلی تاثیر داشت
  ممنونم

  پاسخ
 21. بهار پیران
  بهار پیران گفته:

  من چون گرامر ضعیفم، اعتماد بنفسم پایینه و برای همین تو فعالیتهای کلاسی نمیتونم زیاد شرکت کنم. ولی با مطالعه مطالب مفید شما سعی کردم اونهارو به کار ببندم تا موفق بشم.

  پاسخ
 22. سعیدی
  سعیدی گفته:

  داشتن یک استاد خوب خیلی میتونه تو فراگیری بهتر زبان تاثیر بزاره

  پاسخ
 23. سوری
  سوری گفته:

  اطلاعات خوب و مفیدی در مورد اینکه چگونه یک زبان اموز فعال باشیم در سایتتون آوردین که خیلی بهم کمک کرد. از موسسه ایران اروپا متشکرم

  پاسخ
 24. سیما
  سیما گفته:

  با کلاسهای بحث آزاد موسسه خیلی موافقم و سعی میکنم تو این کلاسها اکتیو باشم.

  پاسخ
 25. داریوش. ج
  داریوش. ج گفته:

  خیلی خوبه که کلاسهای آموزشی موسسه زبان ایران اروپا طبق متد روز برگزار میشن.

  پاسخ
 26. جهانگیری
  جهانگیری گفته:

  شرکت کردن شاگردان در کلاسهای بحث آزاد موسسه تاثیر بسیار زیادی داره در یادگیری بهتر اونها و موفقیت بیشترشون.
  واقعا فکر خوبی کردید در راستای کمک به زبان آموزان سپاس

  پاسخ
 27. دهکردی
  دهکردی گفته:

  عرض سلام و خداقوت. خاستم یک تشکر ویژه داشته باشم از موسسه بابت برگزار کردن کلاس های جانبی مخصوصا کلاسهای بحث آزاد، سپاس فراوان

  پاسخ
 28. atena
  atena گفته:

  از موسسه زبان ایران اروپا بابت مطالب آموزنده ای که قرار دادن کمال تشکر را دارم

  پاسخ
 29. پریوش.ن
  پریوش.ن گفته:

  مطالبی که در مورد راه هایی برای فعال بودن در کلاس های زبان انگلیسی بیان داشتید عالی بودن. متشکرم

  پاسخ
 30. بهادر ملایی
  بهادر ملایی گفته:

  برای اینکه بتونیم در کلاس اکتیو باشیم باید اعتماد به نفسمون رو بالا ببریم و بتونیم راحت با بقیه ارتباط بگیریم تا متوجه نقاط ضعف و قوت خودمون بشیم تا بتونیم تو این زمینه موفق باشیم

  پاسخ
 31. نگار
  نگار گفته:

  و اما اعتماد به نفس که شرط اولیه برقراری ارتباط و صحبت کردن هست

  پاسخ
 32. مینا کیهان
  مینا کیهان گفته:

  از نظر من که مدرس هستم هرچقدر بین دانش اموزان تعامل ایجاد بشه خیلی میتونن اکتیو باشن داخل کلاس و بهتر یاد بگیرن و علاقه نشون بدن به یادگیری

  پاسخ
 33. سبحانی
  سبحانی گفته:

  هیچوقت برای یادگیری زبان دیر نیست همیشه باید سعی کنید تو کلاس فعال باشین و ارتباط بگیرید

  پاسخ
 34. صادق نیا
  صادق نیا گفته:

  من همیشه سعی میکنم توکلاسا اکتیو باشم با بقیه ارتباط برقرار کنم اینطوری خیلی لذت بخشه برام یادگیریه زبان

  پاسخ
 35. ستوده
  ستوده گفته:

  چقد خوبه ک این مسائل رو مطرح کردید من واقعا دوست دارم ک دانش آموزام داخل کلاسم راحت باشن و این نکات رو رعایت کنن

  پاسخ
 36. حامد عابدی
  حامد عابدی گفته:

  دانش آموزان باید خجالت نکشن داخل کلاس و با سایر دانش آموزان و استاد خود ارتباط صمیمی برقرارکنند تا بتونن کلاس فعالی داشته باشن و فضای کلاس براشون خسته کننده نباشه

  پاسخ
 37. تقی پور
  تقی پور گفته:

  من همیصه سعی میکردم تو بحث های کلاسی شرکت کنم و این باعث شد نه برای یادگیری ترسی داشته باشم نه تو صحبت کردن انگلیسی

  پاسخ
 38. ساحل هادی زاده
  ساحل هادی زاده گفته:

  من کلاس زبان ک میرفتم همیشه سعی میکردم تو مباحث شرکت شدم اینطوری هم برام لدت بخش بود یادگیری هم اینکه ترسی از مکالمه کردن دیگ نداشتم

  پاسخ
 39. ساحل بابایی
  ساحل بابایی گفته:

  همیشه باید بدون خجالت و رودروایسی داخل بحث های کلاسی شرکت کرد و با اعتماد ب نفس صحبت کرد حتی اگر چیزی هم بلد نباشیم هیچ ایرادی نداره با مکالمه ی دیگران اون مشکل رفع میشه

  پاسخ
 40. elham moradi
  elham moradi گفته:

  دانش اموزان بعد از هر کلاس ودرس جدید موظف هستن ک اون مباحث رو مرور کنن و تمرین کنن و در بحث های کلاسی همیشه شرکت کنن‌ اینطوری هم میتونن دانش اموز فعالی باشن هم میتونن ب تسریع یادگیری خودشون کمک کنن

  پاسخ
 41. رضایی
  رضایی گفته:

  از نظر من دانش آموزانی که داخل کلاس فعال هستند و تو پرسش و پاسخ فعالیت میکنن خیلی سریع تر از بقیه لغات و گرامر زبان انگلیسی رو یاد میگیرن.

  پاسخ
 42. کیان
  کیان گفته:

  بچه های خیلی کم حرف و اون هایی که اصلا تو بحث های گروهی کلاس شرکت نمیکنن احتمال موفقیت در کارشون خیلی کم هستش.

  پاسخ
 43. سعیده
  سعیده گفته:

  منم همیشه تو کلاس های زبان انگلیسی خیلی کم حرف بودم و اصلا سوالاتمو نمی پرسیدم واقعا به خاطر همین خجالتی بودنم کلی ضرر کردم الان خیلی پشیمونم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *