استفاده از تکنولوژی در آموزش زبان

استفاده از تکنولوژی در آموزش زبان انگلیسی

استفاده از تکنولوژی در آموزش زبان انگلیسی در حال حاضر آسانتر و قابل دسترس تر از سابق شده است. شاید اگر سابق بر این تنها راه یادگیری استفاده از یک معلم و یا حضور در یک کلاس آموزش بود، در حال حاضر ابزارهای دیگری نیز به این حیطه ورود کرده‌اند، هرچند نمی‌توان تأثیر این ابزارهای جدید را به‌اندازهٔ کلاس و یادگیری از معلم دانست؛ اما مکمل خوبی برای یادگیری هستند.

با گسترش روزافزون علم بشری و تکنولوژی‌های ساخته بشر، یادگیری زبان انگلیسی نیز شکل متفاوتی به خود گرفته است. ابزارهای تازه‌ای روزبه‌روز در بستر علم به کمک این یادگیری می‌آیند تا در عین راحتی بتوان استفادهٔ مفیدی نیز از آن داشت.

تکنولوژی یادگیری زبان انگلیسی چه از طریق نرم‌افزارها و چه هوش مصنوعی و سخت‌افزارهای جدید و گجت های دیجیتال یکی از مواردی است که اخیراً بسیار پرکاربرد شده‌اند و مکمل خوبی برای یادگیری در کلاس‌های درس شده‌اند.

تکنولوژی در آموزش زبان انگلیسی از آیتم‌های جدیدی است که می‌توان آن را از موارد مؤثر در فرایند یادگیری بهتر فراگیران قلمداد کرد. این تکنولوژی‌ها چه بر بستر اینترنت و چه به‌صورت فیزیکی می‌توانند راه جدیدی در مسیر یادگیری باشند.

در حال حاضر چگونه از تکنولوژی برای آموزش زبان انگلیسی استفاده می‌شود؟

ذات و معنای تکنولوژی این است که هر روز اتفاق جدیدی در این دنیا افتاده و ابزاری جدید به ابزارهای قبلی اضافه می‌شود. به همین خاطر، شاید آنچه در این مطلب به آن اشاره کنیم باز هم کل ماجرا نبوده و فقط بخشی بسیار کوچک از جنبه های گوناگون کاربرد تکنولوژی در آموزش زبان انگلیسی باشد. با هم مرور می‌کنیم:

۱ – دیتا پروژکتور (Data Projector)

ادیتا پروژکتور از ابزارهای بسیار آشنا و مورد استفاده در بسیاری از محیط های آموزشی است. بیشتر ما حداقل یک‌ بار در کلاس‌های درس با آن مواجه شده‌ایم و فیلم یا یک ویدیوی آموزشی را با استفاده از این پروژکتور در کلاس درس دیده‌ایم. این تکنولوژی در آموزشگاه‌ های زبان از ملزومات یادگیری بوده و البته بسته به روش تدریس استاد کاربردهای گوناگونی دارد.

از دیتا پروژکتور برای نشان دادن متن یا محتوای گرافیکی بر پردهٔ بزرگ استفاده می‌شود. این محتوا می‌تواند یک متن، یک یا چند تصویر، یک فیلم آموزشی و هر محتوای دیگری بنا به نظر استاد باشد.

خودِ زبان آموزان نیز می‌توانند برای ارائه مطالبی که قرار است سر کلاس درس برای همه تشریح کنند از این دیتاپروژکتور استفاده کرده تا همه به‌راحتی بتوانند موضوع موردنظر را درک کنند. دیتا پروژکتور در حال حاضر در آموزشگاه‌ های معتبر زبان انگلیسی وجود دارد، مخصوصا در مراکزی که در آنها کلاس های جانبی مثل کلاس Movie یا آزمون آزمایشی آیلتس برگزار می‌شود.

۲ – بورد ریکوردر (Board Recorder)

همان‌طور که از معنای این کلمه هم مشخص است، این ابزار از درسی که طی یک جلسه تدریس می‌شود فیلم آموزشی تهیه کرده و از تخته یک فیلم ضبط و استخراج می‌کند. صدای استاد نیز حین تدریس ضبط شده و بر روی ویدیوی مورد نظر قرار داده می‌شود. این ویدیو می‌تواند در کیفیت‌های مختلف در اختیار زبان آموزان و حاضران در کلاس قرار گیرد.

برای بسیاری از ما پیش می‌آید که به دلیل مشکلات یا کمبود وقت نتوانیم در کلاس حضور پیدا کرده یا به دلیل مشکلاتی سر جلسه تمرکز کافی داشته باشیم. استفاده از تکنولوژی در آموزش زبان انگلیسی به ما کمک می‌کند این مشکل تا حد زیادی رفع شود.

استفاده از تکنولوژی در آموزش زبان

هرکدام از فراگیران که مایل باشند می‌توانند فایل ویدیویی ضبط‌شده را از مسئول آموزشگاه و یا در صورت دسترسی استاد، از بورد ریکوردر دریافت و بعدا تماشا کنند.

۳ – کلاس های آنلاین

در گذشته نه چندان دور، هم وقت های خالی افراد خیلی بیشتر از این روزها بود و هم ابزارهای ارتباطی آنقدر قدرتمند نبودند که بتوانند به راحتی و در هز زمان امکان ارتباط بین افراد از راه دور را فراهم کنند. به همین خاطر، برای آموزش مطالب گوناگون به افراد، هیچ شیوه‌ای به جز حضور فیزیکی افراد در کلاس درس قابل تصور نبود.

اما امروزه شرایط متفاوت شده است. با ظهور اینترنت و بسترهای ارتباط جمعی آنلاین، آموزش هم شکل دیگری به خود گرفته و امکان یادگیری مطالب از راه دور فراهم شده است.

شاید تصور برخی افراد از آموزش آنلاین، ارتباط ویدیویی استاد و شاگردان از طریق ویدیوچت (با نرم افزارهایی مثل WhatsApp یا Skype) باشد اما کلاس های آنلاین و امکانات داخل آنها از یک ارتباط ویدیویی ساده بسیار فراتر رفته‌اند.

نرم افزارهای مدرن آموزش آنلاین زبان انگلیسی، امکان چت، ویدیوچت، ارسال و دریافت فایل‌های مختلف از جمله مطالب آموزشی و تکالیف درسی، به اشتراک گذاری Desktop سیستم، پخش همزمان صدا و ویدیو و … را داشته و تمام امکانات موجود در یک کلاس حضوری را برای شما فراهم می‌کنند.

4 – دیگر ابزارهای آموزشی دیجیتال

استفاده از تکنولوژی در آموزش زبان

مدرسان برای آموزش مهارت های مختلف از جمله زبان انگلیسی نیاز دارند مطالب آموزشی مختلف را با ساختارها و قالب های گوناگون به شاگردان ارائه کنند. برای تهیه این نوع متریال آموزشی، به ابزارها و نرم افزارهای دیجیتال احتیاج داریم که معمولا هم به شکل آنلاین هستند.

این نوع ابزارها، امکان انجام تقریبا هر کاری که به فکرتان برسد را به شما می‌دهند: ساخت اینفوگرافیک، تبدیل متن به صدا و برعکس، قصه گویی دیجیتال، ساخت پادکست، ساخت نظرسنجی و آزمون، گرفتن عکس از صفحات و برنامه ها، نقل قول و ذکر منبع، یادداشت های سریع، ادیت عکس، ویدیو، فایل های پی دی اف و بسیاری موارد دیگر. 

برای آشنایی بیشتر با این ابزارهای آنلاین و رایگان و استفاده از آنها، به این لینک سری بزنید. حتما کلی وبسایت و اپلیکیشن به درد بخور و کار راه انداز پیدا خواهید کرد. نکته بعدی این است که این ابزارها برای شما مجانی هستند!

وضعیت استفاده از تکنولوژی در آموزش زبان انگلیسی در ایران چگونه است؟

عموماً در هر یک مسائل مربوط به تکنولوژی، شروع یک جریان خاص در ایران نسبت به سایر کشورها قدری کند است. در مورد مسائل مربوط به تکنولوژی در آموزشگاه‌های زبان هم این موضوع صادق است.

هرچند آموزشگاه‌هایی در کشور وجود دارند که تا حدی این امکانات را برای زبان آموزان دانشجویان خود فراهم کرده‌اند اما هنوز مشکلات باقی هستند و وضعیت آموزشگاه‌های زبان در ایران با کشورهای غربی که مهد تکنولوژی هستند فاصلهٔ زیادی دارد.

در انتها…

سه چیز هستند که انتها ندارند: یادگیری، خلاقیت و تکنولوژی. به همین علت است که دوست داریم از تجربیات شما در زمینه استفاده از تکنولوژی در آموزش زبان بدانیم. اگر معلم هستیذد، بگویید بهترین ابزارهای آنلاین و دیجیتال که برای آموزش به کار برده‌اید چه بوده‌اند؟ اگر زبان آموز هستید، بگویید کدام تکنولوژی ها به شما در یادگیری بیشتر کمک می‌کنند؟ چه مواردی را از قلم انداخته‌ایم؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید!

4 پاسخ
 1. چشم آذر
  چشم آذر گفته:

  با اینکه تکنولوژی خیلی پیشرفت کرده و یادگیری ها راحت تر شده اما بنظر من هیچ چیزی نمیتونه جای معلم رو بگیره

  پاسخ
 2. نظری
  نظری گفته:

  بخاطر بودن کرونا که ما نمیتونیم راحت ازخونه دربیایم و نمیتونیم کلاس هامون رو کنسل کنیم چ خوب که کلاس های آنلاین هم دارید

  پاسخ
 3. تاجدار
  تاجدار گفته:

  آموزشگاه زبان ایران اروپا با داشتن کلاس های آنلاین غیرحضوری و کلاس های حضوری جزء بهترین موسسه زبان ها به حساب میاد

  پاسخ
 4. Atusa
  Atusa گفته:

  کلاس های آنلاینی که تو موسسه زبان برگزار میشن با کلاس های حضوری فرق آنچنانی ندارند و تمامی امکانات رو برای ما فراهم کردن چه بسا بهتر که پشتیبان هم دارید

  پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *