زبان آموز موفق

10 نکته برای آن که یک زبان‌ آموز موفق باشید

برای آنکه یک زبان‌ آموز موفق باشید، نیازی به تلاش بیهوده و بیش از حد و به هدر دادن انرژی نیست. 10 نکته‌ ساده و مهم هستند که با رعایت آنها می‌توانید به یک زبان‌ آموز موفق تبدیل شوید.

پیش از هر چیز، باید به زبان انگلیسی علاقه داشته‌ یا این علاقه را خود ایجاد کنید. هدف خود را از تحصیل زبان مشخص کرده و سعی کنید هرروز حتی به مقدار کم، زبان انگلیسی را مطالعه کنید. روش مطالعه و یادگیری خود را بشناسید. علاوه بر آموزش‌های کتابها و کلاس زبان، خودتان نیز دنبال یادگیری هرچه بیشتر زبان انگلیسی باشید. از مبتدی بودن خجالت نکشید و سعی کنید گاهی به صورت گروهی و با همکلاسی هایتان درس بخوانید. در اتاقتان یک دیوار انگلیسی ایجاد کنید و حتما برای خودتان استراحت و تفریح در نظر بگیرید.

فکر نکنید برای آنکه به یک زبان‌ آموز موفق تبدیل شوید، لازم است از هوش بالایی برخوردار باشید یا سرسختانه و بی‌وقفه تلاش کنید. لازم نیست به خود سخت بگیرید تا جایی که سایر فعالیت‌های روزمره‌تان به فراموشی سپرده شود. با کارهای کوچک اما منظم، می‌توانید به این هدف دست پیدا کنید. در این مطلب، 10 نکته ساده اما مهم مورد نیاز برای تبدیل شدن شما به یک زبان آموز موفق ذکر شده‌ است.

1- علاقه؛ شرط اول موفقیت

علاقه به هر کاری، سبب موفقیت در آن زمینه می‌شود. شما هم اگر می‌خواهید یک زبان‌ آموز موفق باشید، باید به زبان انگلیسی علاقه داشته‌ باشید؛ در اینصورت می‌توانید به مدارج بالایی در این زمینه نائل شوید. چنانچه علاقه‌ای به این درس در خود نمی‌بینید، قبل از شروع یادگیری، سعی کنید این علاقه را ایجاد کنید. از تاثیر زبان انگلیسی در موفقیت‌های تحصیلی، شغلی و اجتماعی، بیشتر بدانید. در فضای اینترنت جستجو کنید یا حتی با افرادی که در زمینه‌های مختلف مخصوصاً در سطح بین‌المللی، به موفقیت‌های چشمگیری رسیده‌اند، مصاحبه کنید. بدون شک اهمیت زبان انگلیسی و نقش آن در زندگی امروزی، برایتان آشکار خواهد شد.

زبان آموز موفق

دلیل دیگر عدم علاقه‌ی دانش‌آموزان به زبان انگلیسی، سیستم آموزش رسمی و دولتی است. کاستی‌های سیستم آموزشی مورد استفاده در کشور ما، از همان سنین راهنمایی (دوره اول دبیرستان) موجب دلسردی دانش‌آموزان نسبت به بسیاری از دروس، علی‌الخصوص زبان انگلیسی می‌شود. فقدان تنوع در روش‌های آموزشی، عدم توجه به روش‌های جدید آموزش و نقش تکنولوژی در یادگیری زبان انگلیسی، موجب یکنواختی کلاس انگلیسی در مدارس می‌شود. عوامل بیشتری در این حیطه مؤثّر هستند که از حوصله و موضوع اصلی این مطلب خارج است. در مقالات آینده، به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

آنچه در این بین مهم است، فکر و عقیده‌ی شما نسبت به زبان انگلیسی است. با وجود کاستی‌های بسیاری که در سیستم آموزشی دیده می‌شود، باز هم دلیل محکمی وجود ندارد که شما یک زبان‌ آموز موفق نشوید. چنانچه هدف شما در زبان انگلیسی، ارتقای مهارت‌هایتان به سطح پیشرفته باشد، باید دلیل و علاقه‌ی آن را برای خود ایجاد کنید.

2- زبان‌آموز موفق، هدف دارد.

قبل از شروع یادگیری زبان انگلیسی، هدف خود را مشخص کنید. چرا قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارید؟ آیا قصد مهاجرت دارید یا میخواهید در آزمون زبان انگلیسی شرکت کنید؟ قصد دارید یکی از مدارک بین المللی زبان را بگیرید یا میخواهید در آزمون دکتری شرکت کنید؟

همه‌ی ما می‌دانیم که تعیین هدف، یعنی بیان هدف به صورتی که قابل اندازه‌گیری باشد و در زمان مشخص حاصل شود. در مباحث روانشناسی به تکرار شنیده‌ایم که زمان مشخصی را تعیین کنید و متعهد شوید که تا آن تاریخ، به هدف خود برسید. تعیین هدف اولین گام در مسیر تبدیل شدن به یک زبان آموز موفق است.

اگر در منزل و به صورت خودخوان در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، به صورت زیر هدف بنویسید:

 

زبان‌ آموز موفق-برنامه ریزی

اگر در یک آموزشگاه زبان در کلاس‌ های زبان انگلیسی شرکت می‌کنید، حداقل نمره و قبولی در ترم جاری را به عنوان هدف برای خود تعیین کنید. دقت کنید انتخاب بالاترین نمره‌، به عنوان یک هدف، عالی هست اما سعی کنید منطقی باشید و نمره‌ی معقولی که در سطح تلاش و استعدادتان است تعیین کنید. انتخاب یک هدف نامعقول ممکن است موجب کاهش سطح انرژی و امیدواری شما شود. (در اینترنت جستجو کنید و نحوه‌ی درست هدف‌نویسی را یاد بگیرید).

اهداف خود را یادداشت کنید و طبق توصیه‌ی برایان تریسی، هرروز برای رسیدن به هدفتان، یک گام بردارید. به عبارت دیگر سعی کنید روزی نباشد که کاری برای هدفتان انجام نداده‌ باشید.

زبان آموز موفق

3- هر روز زبان بخوانید. 

استمرار، یکی دیگر از شروطی است که یک زبان آموز موفق باید داشته باشد؛ تمرین‌های پیاپی، تکرار و مرور، از عوامل موفقیت در یادگیری هر مطلبی هستند. برای آنکه یک زبان‌ آموز موفق باشید، مطالعه‌ی زبان انگلیسی را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانید. مطالعه‌ی زبان انگلیسی، باید به روال روزمره‌ی شما تبدیل شود تا بتوانید به این هدف برسید. یکی از دلایل این امر، فرّار بودن زبان انگلیسی است. مبحثی که امروز مطالعه کرده‌اید، ممکن است چند روز دیگر از یادتان برود مگر اینکه با فواصل منظم، مرور و تمرین کرده باشید. از روش‌های‌مختلفی استفاده کنید تا بتوانید حتی در روزهای پرمشغله، به این نکته عمل کنید. در قسمت 9، در این مورد بیشتر می‌خوانید.

4- روش یادگیری خود را پیدا کنید. 

در مطالعات روانشناسی و مشاوره‌ی تحصیلی، روش‌های یادگیری بسیاری برای افراد ذکر شده‌‌است. برخی افراد با یادداشت‌های مکرر، مطالب را به خاطر می‌سپارند. اینگونه افراد، معمولا یک برگ چرک‌نویس زیر دست خود دارند و هر چیزی که می‌خوانند به صورت نکته یا جمله‌ای به زبان خود، یادداشت می‌کنند. برخی دیگر، با صدای بلند مطالعه می‌کنند. این گونه افراد با شنیدن صدای خود، به نوعی مرور می‌کنند و حتی گاهی به خودشان درس می‌دهند. افرادی هستند که در محیط کاملاً ساکت همچون کتابخانه درس می‌خوانند و برخی دیگر، در محیط شلوغ نیز، قادر به تمرکز و یادگیری هستند. برای جلوگیری از طولانی شدن مطلب، از ذکر همه‌ی این روش‌ها خودداری می‌کنیم.

مهم این است که بتوانید روش خود را پیدا کنید. این موضوع به شناختی که از خود و شخصیتتان دارید، مربوط است. در واقع باید بتوانید موقعیت و نحوه‌ی مطالعه‌ای که بیشترین کارایی را برایتان دارد، بشناسید.

5- خودتان به دنبال یادگیری زبان باشید. 

آنچه در کلاس‌های زبان انگلیسی یا کتابی که در دست دارید، آموزش داده می‌شود، همه‌ی آنچه نیست که باید یاد بگیرید. چنانچه به دنبال مطالب بیشتر باشید، می‌توانید به یک زبان‌آموز موفق تبدیل شوید. مطالعه‌ی کتاب‌ داستان انگلیسی، تماشای فیلم‌های آموزشی دوزبانه، گوش دادن به اخبار انگلیسی، تمرین مکالمه‌ی روزمره، جستجو در اینترنت و سایت‌های آموزشی، توصیه‌هایی هستند که موجب موفقیت هرچه بیشتر شما می‌شوند.

 

زبان‌ آموز موفق- آموزش

6- از مبتدی بودن خجالت نکشید. 

ممکن است در جمعی که حضور دارید، شخصی به شما پیشنهاد بدهد یک مکالمه‌ی کوتاه به زبان انگلیسی با او داشته‌باشید؛ همینکه با قدرت، این پیشنهاد را بپذیرید، نصف کار انجام شده است. پذیرفتن شکست از خودِ شکست بدتر است. شاید نتوانید جمله‌ها را روان و درست بیان کنید، اما یادتان باشد همه موفق‌ها، روزی مبتدی بودند، بنابراین از مبتدی بودن خجالت نکشید. از اینکه در کلاس یا در جمع، به انگلیسی حرف بزنید خجالت نکشید. شاید دفعات اول کمی برایتان سخت باشد، اما خودتان خواهید دید که افزایش اعتماد به نفس، در ارتقای مهارت مکالمه انگلیسی چه تاثیر فوق العاده‌ای در تبدیل شدن شما به یک زبان آموز موفق دارد.

7- یک دیوار انگلیسی داخل اتاقتان داشته‌ باشید. 

برای اینکه یک زبان‌ آموز موفق باشید، توصیه می‌شود اتاقتان را نیز انگلیسی بچینید. قسمت کوچکی از یک دیوار را که در معرض دیدتان باشد، به چسباندن یادداشت‌ها و نکته‌های انگلیسی، اختصاص دهید. سعی کنید خلاصه‌ای از نکات آنچه را در جلسه‌ی آخر یاد گرفته اید، به صورت یک نقشه‌ی ذهنی یا نمودار درختی، روی یک برگه بنویسید و روی این دیوار بچسبانید.

یک چک لیست تهیه کنید و روی این دیوار بچسبانید؛ از این طریق می‌توانید روند پیشرفت خود را تحت‌نظر داشته‌باشید. برنامه‌ی مطالعه‌ی روزانه‌ی انگلیسی را روی یک برگه بنویسید و جلوی هر قسمت یک تیک باکس بگذارید. هر قسمت از برنامه را که انجام دادید، در باکس مربوطه تیک بگذارید.

دیوار یادگیری

8- گاهی به صورت گروهی زبان بخوانید. 

خوب است که یک گروه تشکیل دهید و هفته‌ای حداقل یک جلسه با هم درس بخوانید. این جلسه‌ی گروهی این امکان را برایتان فراهم می‌آورد که مکالمه را نیز به خوبی با هم تمرین کنید. درس دادن به هم گروهی‌ها و تمرین بیشتر، شانس موفقیت شما را افرایش می‌دهد؛ همچنین احساس صمیمیت در این گروه، باعث می‌شود از اشتباه کردن نترسید.

9- مطالب را گام به گام مطالعه کنید. 

درس‌ها را انبار نکنید. این جمله را در سالهای دبستان، به تکرار از معلم‌هایمان شنیده ایم. اگر به این جمله عمل کنید، یک  زبان‌ آموز موفق خواهید بود. هر درس، پیش نیاز درس بعدی است؛ بنابراین لازم است درس هر جلسه را به خوبی یاد بگیرید. با مطالعه‌ی بخش به بخش، امکان تمرین و رفع مشکل، فراهم می‌شود اما در صورت حجم بالای مطالب، مجبورید مطالب را حفظ کنید و رد شوید.

مغز انسان نیز توانایی پذیرش حجم بالایی از مطالب را در بازه‌ی زمانی کوتاه، ندارد. با توجه به پژوهش‌های محققان علم روانشناسی، در هر بار مطالعه، بین 2-7 و 2+7 واحد از مطالب در ذهن انسان ثبت می‌شود؛ به عبارت دیگر در هر وعده مطالعه، می‌توانید بین 5 تا 9 واحد از مطالب را در ذهن خود ثبت کنید. آنچه موجب ثبت 9 واحد می‌شود، مرور در زمان کوتاه پس از مطالعه‌ی اولیه است. در صورتی طبق برنامه‌ریزی و مطالعه ی گام به گام پیش روید، این امکان را خواهید داشت که به یادگیری مؤثّر و بهینه دست یابید.

حتی روزهای پرمشغله را بدون مطالعه‌ی زبان، به شب نرسانید. از نرم افزارهای موبایل و دفترچه‌های همراه استفاده کنید، تا بتوانید در تمام موقعیت‌ها، تمرین و تکرار داشته‌ باشید.

10- ارّه‌ی خود را تیز کنید. 

تصور کنید می‌خواهید درختان یک جنگل را با یک اره قطع کنید. بدون شک به دهمین درخت نرسیده، ارّه‌ی شما، کند می‌شود؛ درختان بعدی با زحمت بیشتری قطع می‌شوند و سرعت کار شما کم می‌شود. پس چه بهتر بود هر 5 درختی که قطع می‌کنید، ارّه‌ی خود را تیز کنید. بدین ترتیب تا انتهای مسیر، با سرعت و تلاش مناسب، به هدف نزدیک می‌شوید. لذا سطح انرژی‌تان افت نمی‌کند و از هدفتان دلسرد نمی‌شوید. اگر میخواهید یک زبان آموز موفق باشید ، استراحت را فراموش نکنید!

تیز کردن اره

موفقیت به معنی تلاش بدون استراحت نیست. اینکه باید شب و روز و بدون استراحت برای هدفی تلاش کرد، یک عقیده‌ی افراطی است. چه بسا این تلاش‌های سرسختانه، موجب بی‌انگیزه شدن فرد شده و از ارزش هدف، می‌کاهد. بنابراین وقفه‌، استراحت، تفریح و تعطیلات به اندازه‌ی منطقی، در بین مسیر، لازم است تا فرد بتواند با انرژی و انگیزه به هدفش برسد.

 

4.1/5 - (79 امتیاز)
32 پاسخ
 1. فرانک
  فرانک گفته:

  هر روز زبان خوندن البته به شیوه های متفاوت
  مثلا یروز فیلم ببینیم یروز ترانه گوش کنیم یروز با بازی پیش ببریم

  پاسخ
 2. هومن
  هومن گفته:

  من اعتماد به نفس پایینی دارم تو مکالمه‌م حالا با مطالبی که تو سایت میذارید برام مفید بوده و روندمون رو بهبود بخشیدم

  پاسخ
 3. رضاییان
  رضاییان گفته:

  خیلی خیلی خیلی مطالب و نکات ریز و دقیق و خوبی بارگذاری میکنید آموزشگاه زبان شما هم خیلی بهمون برای یادگیری و تقویت حافظه کمک میکنه

  پاسخ
 4. چشم آذر
  چشم آذر گفته:

  بحث انگیزه و درس و تلاش یک سمت ولی بحث پیدا کردن یه موسسه زبان عالی زبان که تمام نیاز های ما رو برطرف کنه یه بحث دیگه‌س که آموزشگاه زبان ایران اروپا خداروشکر تدریس خوبی دارند

  پاسخ
 5. مرضیه جوادی
  مرضیه جوادی گفته:

  راستش من پایه‌م خیلی ضعیفه ودنبال آموزشگاه زبان خوبی میگردم با اطلاعاتی که دادین بیشتر علاقمند شدم که تو کلاس هاتون شرکت کنم

  پاسخ
 6. ظاهد
  ظاهد گفته:

  مواردی که گفتید حتما باید مورد استفاده باشن که بتونیم پیشرفت خودمونو تضمین کنیم

  پاسخ
 7. نظری
  نظری گفته:

  درست درس خوندن و درست یاد گرفتن به این نیست که مدام در حال خوندن و یاد گرفتن باشیم به اینکه چیزی رو که داریم یاد میگیریم هم تو موسسه زبان خوبی یاد بگیریم هم وقتی که میگذاریم مفید باشه

  پاسخ
 8. سمانه هداوند
  سمانه هداوند گفته:

  استفاده از چه تکنولوژی هایی برای یادگیری زبان برای ما که تو سطح متوسط هستیم و میخوایم پیشرفته رو یاد بگیریم چه چیزهایی رو میتونیم بکار ببریم ؟

  پاسخ
 9. تابش
  تابش گفته:

  مواردی که تو مطالب قبلی تر ها گفته اید کاملا راه رو به ما نشون میده که چطور میتونیم از زبان نترسیم و با کارایی بالا باهاش کار کنیم

  پاسخ
 10. جاوید عزتی
  جاوید عزتی گفته:

  یادگیری زبان برای سطوح مختلف سنی نیست؟ من ۳۰ سالمه و فکرمیکنم خیلی دیر برای شروع کردن

  پاسخ
 11. نازیلا لطفی
  نازیلا لطفی گفته:

  خیلی خیلی ازتون تشکر میکنم برای گفتن این 10 نکته برای آن که یک زبان‌ آموز موفق باشیم.

  پاسخ
 12. کامران
  کامران گفته:

  ممنون از 10 نکته برای آنکه یک زبان‌ آموز موفق باشیم گفتید. برای موفق شدن در زبان انگلیسی خیلی نکته های خوبی رو داخل سایت بهمون میگید.

  پاسخ
 13. الهه نجاریان
  الهه نجاریان گفته:

  تشکر برای 10 نکته مهمی که یک زبان‌ آموز موفق باشیم، توضیح دادید.

  پاسخ
 14. بهناز باستانی
  بهناز باستانی گفته:

  این 10 نکته برای آن که یک زبان‌ آموز موفق باشیم، خیلی تاثیر گزار. امیدوارم با انجام دادنشون بهترین در حیطه یادگیری زبان باشم.

  پاسخ
 15. شهره سهرابی
  شهره سهرابی گفته:

  سپاس ویژه برای این 10 نکته برای آن که یک زبان‌ آموز موفق باشید میگید، واقعا موسسه هایی وجود دارن که صرفا پول مهمتر از آموزش براشون هست.

  پاسخ
 16. یابنده
  یابنده گفته:

  10 نکته برای آن که یک زبان‌ آموز موفق باشیم، خیلی نکته های کلیدی هستن و باید حتما بهشون توجه کنیم.

  پاسخ
 17. مهیا درویشی
  مهیا درویشی گفته:

  تشکر و سپاس ویژه به تیم حرفه ای ایران اروپا برای این 10 نکته مفید برای آنکه یک زبان‌ آموز موفق باشید.

  پاسخ
 18. شیواااااا
  شیواااااا گفته:

  دستتون درد نکنه، مطالبتون واقعا خیلی کمک ام کرد و نتیجه عالی داشت

  پاسخ
 19. محمد حسین
  محمد حسین گفته:

  10 نکته برای آن که یک زبان‌ آموز موفق باشیم رو سپاس که مطرح کردین‌من علاقه ام به یادگیری کم‌بود اما خیلی تلاش کردم که انگیزه و علاقه ام بیشتر بشه

  پاسخ
 20. فائزه
  فائزه گفته:

  چقدر عالی توضیح دادید. من تازه شروع به یادگیری کردم. ممنون از مطلب خوبتون

  پاسخ
 21. صبا مرادی
  صبا مرادی گفته:

  مطالبتون فوق العاده است. از موسسه ایران اروپا تشکر میکنم بابت این نکته های آموزنده

  پاسخ
 22. صائمی
  صائمی گفته:

  از مقاله خوبتون در مورد ۱۰ نکته برای اینکه یک زبان آموز موفق باشیم لذت بردم. موفق باشید

  پاسخ
 23. محسن افغمی
  محسن افغمی گفته:

  سلام من تازه در آموزشگاه شما ثبت نام کردم و نکاتی که در این مقاله مطرح کردید خیلی به اطلاعات من اضافه کرد بسیار خوشحالم که در موسسه شما در حال یادگیری هستم

  پاسخ
 24. Dariush
  Dariush گفته:

  علاقه ضامن پیشرفت در هرکاری است چون باعث میشه خستگی کار رو تحمل کنیم و دم نزنیم

  پاسخ
 25. دنیا
  دنیا گفته:

  من کلاس زبان می روم و زبان کمی پیشرفت کرده و علاقه ی زیادی هم به زبان دارم و بخاطر امتحان هایی که دارم وقت نمیکنم زبان رو تکرار تمرین کنم
  باید چطور برنامه ریزی کنم 💙🌈

  پاسخ
 26. طالقانی
  طالقانی گفته:

  از نظر من مهمترین مسئله ای که باعث میشه یه دانش آموز بتونه زبان انگلیسی رو مثل بلبل بخونه و یاد بگیره علاقه ای هستش که به یادگیری این زبان داره.

  پاسخ
 27. پروانه کرمی
  پروانه کرمی گفته:

  از مکالمه توی جمع نترسید حتی اگر اشتباه دارید هیچ اشکالی نداره شما اول راهید و کاملا طبیعیه این موضوع و سعی کنید انقد تمرین کنید تا مسلط بشید

  پاسخ
 28. مینو گرگین
  مینو گرگین گفته:

  هدف تون رو از یادگیری زبان همیشه پیش رو داشته باشید برای خودتون سطح مشخص کنید که باید تا آخر ترم به این مرحله برسید و خودتون رو ملزم کنید که به اون هدف برسید

  پاسخ
 29. نیاز صمدی
  نیاز صمدی گفته:

  همیشه از مطالب و مقالاتتون استفاده میکنم و لذت میبرم واقعا ممنون که انقد نکات خوبی عنوان میکنید بسیار خوشحالم از آشنایی با موسسه و پرسنل محترم و حرفه تون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *