موفقیت در آزمون آیلتس

موفقیت در آزمون آیلتس: نکات، بایدها و نبایدها

این روزها، موفقیت در آزمون آیلتس تبدیل به یکی از اصلی‌ترین اهداف زبان آموزان شده است. دلیل این مسئله هم مشخص است: هدف شما از یادگیری زبان انگلیسی چه تحصیل باشد، چه کار و چه مهاجرت، به احتمال خیلی زیاد نیاز به نمره بالایی در آزمون آیلتس دارید.

واقعیت این است که موفقیت در آزمون آیلتس آنقدرها هم دور از دسترس نیست. بدون شک گرفتن نمره بالا در آیلتس درست مانند هر امتحان دیگری نیاز به تمرین و آمادگی دارد، اما این صحبت به این معنی نیست که خود را درگیر روش‌های عجیب و غریب کرده یا برای مدتی زندگی را به کام خود تلخ کنید!

ما در اینجا تلاش کرده‌ایم به نکاتی ساده و کاملا عملی اشاره کنیم که رعایت آنها به شما کمک خواهد کرد نمره بسیار بهتری در آزمون آیلتس بگیرید . امیدواریم این نکات برای شما هم سودمند بوده و بتوانند به شما در موفقیت در آزمون آیلتس کمک کنند. با ما همراه باشید!

IELTS یعنی چه؟

عبارت IELTS مخفف International English Language Testing System است. به عبارت دیگر، آیلتس سیستمی است که قدرت شما را در مهارت های صحبت کردن (Speaking)، نوشتن (Writing)، خواندن (Reading) و گوش کردن (Listening) می‌سنجد. این جمله یعنی اینکه برای موفقیت در آزمون آیلتس، باید بتوانید این چهار مهارت را به خوبی نمایش داده و آزمون گیرندگان را قانع کنید که شایستگی گرفتن نمره بالا را در آیلتس دارید.

برای موفقیت در آزمون آیلتس چه باید کرد؟

امتحان آیلتس شبیه آزمون‌های دیگر نیست که لازم باشد برایش خود را صرفا درگیر کلی کتاب و جزوه کنید. برای موفقیت در این آزمون، نیاز به تکنیک و خلاقیت داشته و البته باید بدانید که چگونه مطالعه کنید. هدف اصلی ما در این مطلب هم آشنا کردن شما با همین چگونگی ها است. پس می‌رویم به سراغ اصل مطلب!

دایره واژگان (Vocabulary) خود را گسترش دهید.

گفته شده که اگر کلمات زیادی بلد باشید، بعدها خواهید توانست گرامر و ساختارهای دستوری خود را اصلاح کنید؛ اما اگر بخواهید اول به سراغ گرامر رفته و بعد کلمه یاد بگیرید، کار کمی برای شما سخت می‌شود.

در آموزش زبان انگلیسی، به زبان آموزان یاد داده می‌‎شود چطور کلمات را در جای مناسب خود استفاده کنند. یکی از بهترین راه‌ها برای گسترش دایره واژگان انگلیسی، مطالعه کردن است. در اینجا منظور از مطالعه خواندن کتاب‌های درسی نیست، بلکه هر نوع متن به زبان انگلیسی و از هر جنس و محتوا، می‌تواند برای شما مفید باشد.

هر چه بیشتر در معرض کلمات جدید قرار بگیرید، Vocabulary شما هم بهتر خواهد شد. قرار نیست که متن ها را دیکشنری به دست بخوانید، بلکه باید به کلمات جدید توجه کرده، زیرشان خط بکشید، معنی آنها را در جمله حدس بزنید و جلو بروید. بعد از این کار، می‌توانید معنی واژگان جدید را در دیکشنری چک کرده و سپس تلاش کنید با استفاده از آنها جمله‌های خودتان را بسازید.

یاد گرفتن کلمات جدید، یکی از اصلی‌ترین راه‌های افزایش تسلط در صحبت و موفقیت در آزمون آیلتس است. 10 تا 20 بار تکرار یک کلمه، معمولا باعث خواهد شد که آن کلمه در میان واژگان مورد استفاده شما در مکالمه زبان انگلیسی قرار گیرد.

پس به این نکات توجه داشته باشید:

 • اصطلاحاتی را یاد بگیرید که در متون آکادمیک زیاد به کار می‎روند.
 • به جای کلمات تکی، عبارت‌ها را یاد بگیرید.
 • از یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی خوب استفاده کنید.
 • بیش از به کلمات بسیار تخصصی نپردازید.
 • اصطلاحات مفید حاوی این کلمات را یاد بگیرید.
 • سعی کنید در مکالمه و نوشتن از این واژگان استفاده کنید.
 • سعی کنید به صورت مرتب در روزنامه‌ها مجلات و وبسایت‌ها مطلب بخوانید.

موفقیت در آزمون IELTS

متن بخوانید!

در بخش قبلی روی خواندن (Reading) به اندازه کافی تاکید کردیم؛ پس فقط به این نکته اشاره می‌کنیم که برای موفقیت در باید رویکرد خود را در مطالعه تغییر دهید. از دیکشنری‌های استاندارد انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید و معنی‌ها و کاربرد واژگان را به انگلیسی یاد بگیرید، نه به فارسی. یادگیری زبان انگلیسی و ترجمه دو مقوله کاملا متفاوت هستند، پس آنها را با هم اشتباه نگیرید!

 • در حین خواندن، معنی کلمات را حدس بزنید و پیش بروید.
 • متن‌ها را به صورت هدفمند بخوانید. چه سوالی را قرار است جواب بدهید؟ در متن به دنبال چه اطلاعاتی می‌گردید؟
 • به سوالات بسیار توجه کنید.
 • در بسیاری از موارد مخصوصا در آزمون‌های آکادمیک، معنی کلمات تخصصی در کنار متن توضیح داده شده است.
 • در حین خواندن، دیکشنری را کنار بگذارید. متن را تمام کنید و سوالات را جواب دهید. وقتی کار تمام شد، هر قدر دلتان خواست می‌توانید معنی کلمات جدید را چک کنید!

نوشتن را تمرین کنید.

همانطور که احتمالا می‌دانید، بخش نوشتن (Writing) آزمون آیلتس از دو بخش تشکیل شده است. ما هم برای هر دو بخش، توصیه‌های جداگانه‌ای خواهیم داشت. فقط برای موفقیت در این بخش، همواره برای نوشتن زمان تعیین کنید تا در هنگام آزمون وقت کم نیاورید. هیچ وقت هم بیشتر از حداقل تعداد کلمات مورد نیاز چیزی ننویسید.

بخش 1:

 • درباره اطلاعات داده شده در دیاگرام صحبت کنید، نه خودِ دیاگرام (لازم نیست بگویید کدام جمله در ستون چندم دیاگرام نوشته شده).
 • به سراغ مسائل مهم رفته و با استفاده از جملاتی برای آنها دلیل بیاورید.
 • یکی از بهترین روش‌های تمرین برای بخش 1 Writing، تمرین روی جدول‌ها و نمودارهای داخل روزنامه‌ها یا مجله‌ها است.

بخش 2:

 • سوال را به دقت تحلیل کنید.
 • قبل از نوشتن متن اصلی، برای تک تک پاراگراف‌های خود برنامه ریزی کنید.
 • تمام قسمت‌های سوال را با دقت بخوانید.
 • کمی زمان برای خود در نظر بگیرید تا بتوانید در انتها متن خود را ویرایش کنید.
 • قبل از امتحان اشتباهات رایج خود را شناسایی کرده و سعی کنید آنها را رفع کنید.

روی تلفظ‌ها (Pronunciation) و روان صحبت کردن (Fluency) کار کنید.

برای موفقیت در آزمون آیلتس، مهارت صحبت کردن (Speaking) شاید یکی از تعیین کننده‌ترین بخش‌ها باشد. برخلاف دو بخش خواندن (Reading) و گوش کردن (Listening)، در این بخش جواب درست یا غلطی وجود ندارد و شما باید بتوانید نظر مثبت شخص امتحان گیرنده را جلب کنید. البته برای این کار، روش‌ها و ملاک‌هایی وجود دارند.

بخش Speaking، از سه قسمت تشکیل شده است. این سه بخش عبارت هستند از مصاحبه ساختاری (Structured Interview)، گپ کوتاه (Short Talk) و مصاحبه آزاد (Free Interview). کل این فرآیند شاید 5 دقیقه هم طول نکشد.

موفقیت در آزمون آیلتس

به همین خاطر، برای تقویت مکالمه انگلیسی، به تمرین مستمر نیاز دارید. در اینجا، مهم‌ترین نکاتی که باید به آنها توجه فراوانی داشته باشید را نام برده‌ایم:

برای روان صحبت کردن (Fluency):

 • طولانی مدت حرف زدن را با خود تمرین کنید.
 • با خودتان بلند بلند صحبت کنید طوری که صدای خود را بشنوید.
 • همیشه صدای خود را ضبط کرده و دوباره گوش کنید تا متوجه نقاط ضعف خود شوید.

برای بهبود تلفظ (Pronunciation):

 • تا می‌توانید در رادیو، تلویزیون و فیلم‌ها به صحبت‌های افراد انگلیسی زبان گوش دهید.
 • کلمات و جملات را بعد از شنیدن آنها تکرار کنید و سعی کنید تاکید روی بخش‌ها (Stress) و بالا و پایین رفتن‌‎ها (Intonation) را درست رعایت کنید.
 • همیشه صدای خود را ضبط کرده و دوباره گوش کنید تا متوجه نقاط ضعف خود شوید.

مهارت‌های شنیداری خود را تقویت کنید.

یکی از بهترین راه‌های بهبود این مهارت، گوش کردن به اخبار به زبان انگلیسی است.  برای موفقیت در آزمون IELTS، بخش Listening اهمیت فراوانی داشته و خوشبختانه گرفتن نمره خوب در این بخش کار سختی هم نیست. فقط توجه داشته باشید که:

 • در زمان آزمون، هر یک از فایل‌های صوتی تنها یک بار پخش خواهند شد. پس در هنگام تمرین در منزل، هیچ وقت دکمه Pause را نزنید! بعد از تمرین می‌توانید هر قدر که دوست دارید دوباره به فایل گوش کرده و متن آن را نیز چک کنید.
 • موقع تمرین بعد از چک کردن جواب‌ها، دویاره به فایل گوش دهید تا متوجه اشتباهات خود شوید.
 • در هنگام آزمون، حواستان جمع باشد که سوال چیست و قرار است دقیقا به چه چیزی پاسخ دهید.

البته اینها نکاتی کلی برای گرفتن نمره‌ای بهتر در بخش Listening بودند. اگر به دنبال این هستید که تخصصی روی مهارت‌های شنیداری خود کار کنید، مطلب قبلی ما را درباره تقویت مهارت Listening از دست ندهید.

در انتها…

امیدواریم این نکات بتوانند به شما در موفقیت در آزمون آیلتس کمک کنند. اما به این مورد هم توجه داشته باشید که میزان تلاش و پشتکار شما است که می‌تواند تضمین کند نمره خوبی در آزمون آیلتس بگیرید.

آیا شما هم در حال آماده شدن برای آزمون آیلتس هستید؟ آیا نکاتی می‌دانید که در اینجا مطرح نشد؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم!

4.3/5 - (12 امتیاز)
6 پاسخ
 1. مهسا
  مهسا گفته:

  سلام واقعا خیلی عالی بود ممنون
  فقط چرا نگفتید آزمون از چند نمره گرفته میشه؟

  پاسخ
  • علیرضا بلوری
   علیرضا بلوری گفته:

   ممنونیم از توجه شما و خوشحالیم که مطلب رو دوست داشتید. نمره آزمون آیلتس از 1 تا 9 هست که با مطالعه این مطلب می‌تونید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

   پاسخ
 2. فتانه سعادتی
  فتانه سعادتی گفته:

  درسته، من هم موافقم که تقویت مهارت شنیداری کمک خیلی خوبی میتونه باشه در یادگیری بهتر و سریعتر زبان

  پاسخ
 3. Ramez
  Ramez گفته:

  thank you alot, it was really really good تشکر از این معلومات مختصر و مفید شما!

  پاسخ
 4. قاسم
  قاسم گفته:

  منم همه آرزوم اینه که بتونم در این آزمون نمره نه رو بگیرم و موفق بشم یعنی واقعا میشه؟ به نظر شما چقدر باید زحمت بکشم و چه کلاس هابی رو شرکت کنم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *