نقش فراموشی در یادگیری چیست و چه اجزایی دارد؟ – بخش اول

نقش فراموشی در یادگیری چیست و چه اجزایی دارد؟ – بخش اول
میانگین 5 (100%) از 1 رای

نقش فراموشی در یادگیری چیست ؟ از نظر بسیاری از افراد فراموشی رخدادی است که  چندان پدیده جالبی نیست و باید سعی کنیم جلوی آن را بگیریم. ولی تحقیقات جدید ثابت کرده است که فراموشی، آنقدر ها هم که همه فکر می کنند بد نیست بلکه اتفاقی لازم و مثبت است. فراموشی اطلاعات می‌تواند طوری مدیریت شود که در طولانی مدت کیفیت یادگیری را بهتر و عمیق بکند. برای اینکه این موضوع نقش فراموشی در یادگیری را بهتر درک کنید و روش برخورداری از فراموشی در یادگیری را بیاموزید، شما را به خواندن ادامه‌ی این مطلب دعوت می‌کنیم.

بررسی نقش فراموشی در یادگیری

تئوری جدید عدم استفاده (The New Theory of Disuse)

در سال های دور، دانشمندان بر این عقیده بودند که عدم استفاده داده‌ها در طول زمان سبب می‌شود که نشانه‌های آن در حافظه رو به ‌زوال برود. در همین سال ها، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که فقط گذشت زمان سبب رو به‌ زوال رفتن داده‌ها در حافظه نمی‌شود. به‌ جای آن، تداخل داده‌های جدید، این مشکل را ایجاد می کند. ولی جدیدترین تحقیقات علمی که با نام تئوری جدید عدم استفاده شناخته ‌شده است، نشان می‌دهد که اصلاً هیچ داده‌ای در ذهن، رو به ‌زوال نمی‌رود. بلکه دست ‌نیافتنی می‌شود. به ‌عبارت‌ دیگر، به اسفاده نکردن از داده‌ هایی که درون حافظه ثبت‌ شده‌اند، در گذر زمان، باعث می‌شود که به مرور دسترسی به آن داده‌ها سخت و سخت‌تر شود. نه اینکه نشانه‌ های آن، به‌ طور کامل از میان برود.

 

نقش فراموشی در یادگیری

ذخیره‌ سازی و بازیابی

حافظه‌ انسان بسیار بزرگ است. تحقیقاتی که در زمینهٔ میزان حافظه انسان انجام گرفته، ما را به این نتیجه می‌رساند که بگوییم فضای حافظه‌ انسان نا محدود است. ولی هرچقدر هم که این فضا نا محدود باشد، محدودیت ‌های شدیدی در بازیابی اطلاعات ذخیره‌ شده در حافظه وجود دارد. همه‌ ما این تجربه را داشته ‌ایم که در برخی مواقع، موضوعاتی را در حافظه داریم اما نمی توانیم آن ها را به یاد بیاوریم. ولی در زمان و مکانی دیگر و یا وقتی ‌که در شرایط ویژه‌ ای قرار می‌گیریم آن را دوباره به یاد بیاوریم.

بنابراین هر اطلاعاتی که در حافظه‌ی انسان ذخیره می‌شود در هر زمانی دارای دو ویژگی است. قدرت ذخیره‌سازی و قدرت بازیابی.

قدرت ذخیره‌سازی داده

قدرت ذخیره‌سازی، یک مقیاس کلی است که نشان می‌دهد اطلاعات با چه کیفیتی در حافظه ذخیره‌ شده‌ اند. این پارامتر فقط می‌تواند افزایش پیدا کند. یعنی هرچه بیشتر با یک داده درگیر باشید، قدرت ذخیره‌سازی آن بیشتر می‌شود ولی اگر بعد از مدتی درگیری خاصی با آن داده نداشته باشید، قدرت ذخیره‌ سازی آن در همان تراز باقی می‌ماند و کم نمی‌شود.

قدرت بازیابی داده

قدرت بازیابی داده به توانایی انسان در دستیابی به موضوعاتی که قبلا در حافظه‌ی ما ذخیره ‌شده ‌اند، گفته می‌شود. قدرت بازیابی یک داده برخلاف قدرت ذخیره‌ سازی در طول زمان و با توجه به وجود دیگر اطلاعات کمتر یا بیشتر می شود.

این مطلب ادامه دارد …

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *