فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی در چه مشاغلی می‌توانند مشغول به کار شوند؟

فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی در چه مشاغلی می‌توانند مشغول به کار شوند؟
میانگین 4.5 (90%) از 2 رای

فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی در سه گرایش مترجمی، آموزش و ادبیات زبان انگلیسی، می‌توانند در مشاغل تدریس ، ترجمه متون، آموزشگاه زبان، مشاغل اینترنتی و آموزش آنلاین، مترجم تورهای گردشگری فعالیت کنند. این افراد می‌توانند با افزایش مهارت‌های ایجاد کسب و کار، در جهت ایجاد شغل، اقدام کرده و درآمد بسیار بهتری از تحصیلات خود کسب کنند.

آینده‌ی شغلی فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی

فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی این روزها داشتن شغل و درآمد مناسب، به جنسیت وابسته نیست. تمام افراد جامعه، اعم از مرد و زن، در پی یافتن شغل مناسب، در تلاش و جستجو هستند. صرف‌نظر از رشته‌های تحصیلی مختلف، کارجویان ترجیحاً به دنبال مشاغل دولتی هستند. دلیل آن هم امنیت شغلی، بیمه و بازنشتگی است. این روزها سطح رفاه در زندگی، مبحث مهمی است و آن هم رابطه‌ی مستقیم با درآمد فرد دارد.

دانش‌آموزان برای داشتن شغل مناسب، وارد دانشگاه می‌شوند اما در طی دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد، مهارت‌های ایجاد شغل را کسب نمی‌کنند. لذا نمی‌توانند پس از فارغ التحصیلی، به درآمد مطلوب خود دست یابند. این را باید بدانیم مفهوم شغل، فقط در مشاغل دولتی خلاصه نمی‌شود. کارجویان باید بتوانند متناسب با رشته‌ی تحصیلی و مهارت خود، شغل ایجاد کنند. ایجاد شغل از مزایا و امکان پیشرفت بیشتری برخوردار است.

معرفی روش‌ها و اصول ایجاد شغل جدید، در چارچوب این مطلب نمی‌گنجد؛ لذا در ادامه به خلاصه‌ای از مشاغل مرتبط با رشته‌ی زبان انگلیسی می‌پردازیم تا چراغی برای راه پیشرفت فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی باشد.

رشته‌های زبان انگلیسی در دانشگاه، به سه گرایش مترجمی، آموزش و ادبیات زبان انگلیسی تقسیم می‌شوند. هرکدام از این گرایش‌ها، با توجه به دروس تخصصی مجزا، مهارت‌ها و توانایی‌های خاصی در دانشجو ایجاد می‌کنند.

دانشجویان گرایش آموزش زبان انگلیسی دروسی همچون روش‌های آموزش، زبانشناسی، روانشناسی و مسائل آموزش زبان را می‌گذرانند. دانشجویان رشته‌ی مترجمی، واحدهای ترجمه منابع مکتوب، صوتی و تصویری، و دانشجویان گرایش ادبیات زبان انگلیسی، دروس تخصصی بررسی اشعار و متون، اصول نامه‌نگاری و شناخت واژگان و اصطلاحات، را می‌گذرانند.

دانشجویان و فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی، همچون سایر هم رده‌های خود، نگران آینده‌ی شغلی خود هستند. لذا در این مطلب سعی داریم چند مورد از مشاغلی که مناسب فارغ التحصیلان زبان انگلیسی است، معرفی کنیم.

 

1- تدریس در آموزش و پرورش

یکی از دغدغه‌های فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی، تدریس به صورت معلم و دبیر رسمی در مدارس دولتی است. اکثراً بر این باور هستند که آموزش و پرورش با داشتن دانشگاه فرهنگیان، نیازی به جذب و استخدام فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی از دانشگاه‌های غیر، ندارد. اما اگر به سهمیه‌بندی آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش در سال‌های اخیر توجه کنید، مشاهده می‌کنید برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی و کارشناسی‌ارشد زبان انگلیسی، سهمیه‌هایی درنظر گرفته شده‌است.

فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی-1

آنچه در آزمون‌های استخدامی آموزش‌ و پرورش مهم است، دانش لازم برای قبولی در آزمون کتبی و سپس مصاحبه‌ی استخدامی می‌باشد. آنچه باعث قبولی در مصاحبه‌ی آزمون‌های استخدامی می‌شود، اطلاعات و دانش عمومی، دینی، سیاسی رزومه‌ی اجتماعی موجه، بیان رسا و شیوا و اعتماد به نفس داوطلب است.

 

اکثر فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی، از استخدام در آموزش و پرورش ناامید بوده و به دنبال سایر مشاغل در بازار کار خصوصی هستند. اما افرادی که استخدام در سازمان آموزش و پروش را برای خود هدف قرار داده‌اند، با سعی و تلاش در راستای کسب مهارت‌های لازم، می‌توانند در این شغل و سازمان، منصوب شوند.

 

 

2- تأسیس آموزشگاه زبان انگلیسی 

فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی، از لحاظ قانونی دارای صلاحیت تاسیس آموزشگاه زبان انگلیسی هستند. اما آنچه در این اقدام مورد تأمل است، نخست سرمایه‌ی لازم برای تاسیس آموزشگاه است. هزینه‌ی اولیه تاسیس آموزشگاه، شامل اخذ پروانه و اجاره یا خرید ساختمان آموزشگاه، در شهرهای مختلف، متفاوت است اما ممکن است در توان مالی یک فارغ‌التحصیل نباشد. چنانچه می‌توانید یک سرمایه گذار پیدا کنید، می‌توانید این ایده‌ی خود را اجرا کنید و از دانش خود در جهت پیشرفت هرچه بیشتر آموزشگاه استفاده کنید.

 

فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی-2

نکته‌ی دوم در مورد تأسیس آموزشگاه، اشباع بودن منطقه از آموزشگاه‌های زبان انگلیسی است. شما می‌توانید با تجزیه و تحلیل نیاز بازار، آموزشگاه زبان انگلیسی با قابلیت برگزاری دوره‌های ترمیک یا آموزشگاه زبان کنکور تأسیس کنید.

 

3- تدریس خصوصی 

تدریس خصوصی، شغل دیگری برای فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی است که با توجه به تلاش و ذکاوت شما، می‌تواند پردرآمد یا کم‌درآمد باشد. با توجه به ضعف عمومی دانش‌آموزان در درس زبان انگلیسی، اهمیت کنکور و دانشگاه، افزایش سفر به کشورهای انگلیسی زبان و دلایلی اینچنین، نیاز به کلاس‌های خصوصی زبان انگلیسی افزایش یافته‌است. این روش ایجاد شغل، اکثراً برای بانوان فارغ‌التحصیل زبان انگلیسی، موردپسند است.

فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی-3

آنچه در برگزاری کلاس‌های خصوصی اهمیت دارد، سختی‌های ابتدای مسیر است. اینکه بتوانید تبلیغات خوبی داشته‌باشید تا به تعداد مناسب زبان‌آموز جذب کنید از اهمیت بالایی برخوردار است. چون در ادامه ی مسیر، این نحوه‌ی تدریس شماست که سبب استمرار کلاس‌هایتان می‌شود. بنابراین همیشه سعی کنید به دنبال به روز کردن علم خود و یادگیری روش‌های جدید تدریس باشید تا جذابیت کلاس‌هایتان موجب افزایش دانش‌آموزانتان شود.

از دیگر روش‌های برگزاری کلاس‌های خصوصی، اجاره‌ی کلاس از آموزشگاه‌هاست که در سال‌های اخیر، رواج یافته‌است. فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی با اجاره‌ی کلاس از آموزشگاه‌ها، اقدام به برگزاری کلاس در محیط آموزشگاهی می‌کنند. این روش از وجهه‌ی بهتری برخوردار است ضمن اینکه محیط کلاس و آمورشگاه، برای یادگیری مناسب‌تر است.

4- مترجمی 

یکی دیگر از مشاغلی که فارغ‌التحصیلان رشته‌های زبان انگلیسی، علی الخصوص گرایش مترجمی، می‌توانند به صورت تخصصی انجام دهند، ترجمه است. یک مترجم می‌تواند به صورت شخصی یا کارمندی مشغول به کار شود. چنانچه مترجمان قصد داشته باشند به صورت شخصی کار کنند، می‌توانند به صورت غیررسمی با شرکت‌های ترجمه، دارالترجمه‌ها یا خدمات دانشجویی همکاری داشته‌باشند. در این صورت با ترجمه‌ی متون محوله، بابت هر صفحه، با توجه به موضوع و تخصص متن، مبلغی را دریافت می‌کنند. از مزایای این شغل این است که می‌توانند حجم کار را با توجه به تلاش خود افزایش داده یا در صورت لزوم، کاهش دهند.

 

فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی-4

مترجمی به صورت خوداشتغالی، معایبی به همراه دارد از جمله اینکه:

  • بیمه و مزایا و بازنشستگی ندارد؛
  • امنیت شغلی ندارد؛
  • درآمد ثابت و تضمین شده‌ای ایجاد نمی‌کند؛
  • رقیبان بسیاری دارد؛
  • هزینه‌ای که بابت ترجمه‌ی هر صفحه پرداخت می‌شود، قیمتی رقابتی بوده و بعضاً به صرف مترجم نیست؛
  • درآمد به شرط صرف ساعات کاری بیشتر، افزایش می‌یابد.

شغل مترجمی به صورت رسمی، می‌تواند درآمد بهتری برای مترجم فراهم آورد. فارغ‌التحصیلان رشته‌های مترجمی زبان، می‌توانند با کسب مدرک “مترجم رسمی قوه قضائیه” از طریق قبولی در آزمونی به همین نام، به عنوان مترجم رسمی قوه قضائیه مشغول به کار شوند.

 

5- واحد امور بین‌الملل در شرکت‌ها   

 

فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی-5

امروزه با افزایش مراودات بین‌المللی شرکتها و صنایع مختلف، یکی از ملزوم‌ترین مشاغل در شرکتها، کارشناس زبان انگلیسی به عنوان مترجم و رابط دو زبانه در امور بین‌الملل است. فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی، علی‌الخصوص گرایش‌های مترجمی و ادبیات زبان انگلیسی، به دلیل آشنایی بیشتر با فرهنک و اصطلاحات زبان انگلیسی، قادر به تصدی پست‌های بین‌المللی هستند. چه بسا افرادی که از انگیزه‌ی یادگیری بالایی برخوردار باشند، با کسب تخصص لازم  به صورت تجربی در حیطه‌ی صنعت و صنف شرکت، به عنوان نماینده‌ی شرکت، به سفرها و ماموریت‌های خارج از کشور فرستاده شوند؛ در این صورت از حقوق و مزایای خوبی برخوردار خواهند بود.

 

6- مترجم تور گردشگری 

 

فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی-6

یکی از مشاغل جذاب و مورد علاقه‌ی اکثر فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی، “مترجم تورهای گردشگری” است. این شغل علاوه بر اینکه بسیار مفرح و متنوع است، می‌تواند منبع درآمد بسیار خوبی باشد. با توجه به مهارت شما در مکالمه با افراد انگلیسی زبان، می‌توانید درآمد خوبی از این شغل کسب کنید.

 

 

فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی-77- کسب و کار غیرحضوری 

این روزها بازار کسب و کار غیرحضوری داغ است. سایت‌های اینترنتی، کانال‌های تلگرامی، صفحه‌های اینستاگرام، اپلیکیشن‌های موبایل، در حال افزایش و فراگیرتر شدن هستند. برای هر مبحثی، بسته‌های آموزشی آنلاین و غیرحضوری، تولید شده و در فضای اینترنت، کانال تلگرام و صفحه‌ی اینستاگرام و اپلیکیشن‌ها به فروش گذاشته می‌شوند.

 

راه‌اندازی و مدیریت کسب و کارهای اینترنتی نیازمند رعایت اصول اولیه‌ی تجارت الکترونیک است. این اصول را می‌توانید در اینترنت جستجو کنید یا از یک مشاور تجارت الکترونیک، کمک بگیرید. سقفی برای درآمد کسب و کار اینترنتی، وجود ندارد. از ویژگی‌های کسب و کار اینترنتی این است که با تولد کسب و کارهای جدید، از درآمد سایرین کاسته نمی‌شود، چه بسا موجب رشد و تبلیغ سایر کسب و کارها نیز می‌شود.

 

تولید بسته‌های آموزشی، ویدئوها و پادکست‌های آموزش زبان انگلیسی، وبینارهای آموزشی از روش‌های یک کسب و کار اینترنتی در حوزه‌ی آموزش است. برای افزایش بازدیدکنندگان سایت و کانال خود، می‌توانید زمانی برای پرسش و پاسخ رایگان در نظر بگیرید. استقبال زبان‌آموزان از منابع رایگان، موجب افزایش بازدید سایت و کانال شما می‌شود.

 

 

 

مهارت های لازم برای فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی 

همانطور که می‌دانید سیستم آموزش رسمی، گنجایش آموزش تمامی مطالب موجود در علم و رشته‌های دانشگاهی را ندارد. در رشته‌های زبان انگلیسی نیز همینطور است؛ مهارت‌هایی که در مقاطع مختلف به دانشجویان آموزش داده می‌شود، توانایی و مهارت قابل قبولی برای ورود به بازار کار برایشان ایجاد نمی‌کند. یک دانشجو برای آنکه بتواند در شغل آینده‌ی خود موفق باشد، باید دانشی بیشتر از آنچه در منابع دانشگاهی ارائه می‌شود یاد بگیرد.

یک دانشجوی زبان انگلیسی، باید با شرکت در کلاس‌های آموزشگاهی، توانایی‌ها و مهارت‌های بیشتری کسب کند. همچنین مطالعه‌ی منابع سطح بالاتر از جمله کتب زبان اصلی، در افزایش مهارت‌های دانشجویان، تاثیر به سزایی دارد.

همچنین اخذ مدارک مهم زبان انگلیسی همچون مدارک آیلتس و تافل در افزایش مهارت فارغ‌التحصیلان زبان انگلیسی می‌افزاید؛ همچنین مهر تایید بر دانشی است که در دانشگاه کسب کرده‌اند.

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *