گام های ابتدایی و اساسی شروع به یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی به دو صورت خودآموز و آموزشگاهی صورت می‌گیرد. در شروع به یادگیری زبان انگلیسی، بنا به نیاز و هدفی که از یادگیری زبان انگلیسی دارید، می‌توانید مسیر مناسب را انتخاب کنید. برنامه‌ریزی و انتخاب منابع صحیح، از نکات مهم یادگیری زبان انگلیسی است. ابزارهای کمک آموزشی بسیاری در دسترس هستند که با توجه به هدف شما از یادگیری زبان انگلیسی، می توانند به شما کمک کنند.

اگر قصد شروع به یادگیری زبان انگلیسی را دارید، بهتر است ابتدا یک دید کلی از مسیر پیش رو داشته باشید، سپس شروع کنید. تنوع منابع، تعدد آموزشگاه‌ ها، روش‌ها و ابزارهای مختلفی که در بازار موجود است، شما را در انتخاب بهترین‌ها، سردرگم می‌کند. در ابتدا باید هدف خود را از یادگیری زبان انگلیسی مشخص کنید؛ سپس به دنبال نقطهٔ شروع و انتخاب منابع، روش‌ها و ابزار باشید. واضح است که نیازی به مطالعهٔ تمام منابع موجود در کتابخانه‌ها نیست. شما باید متناسب باهدفی که دارید، از منابع و ابزارهای مناسب استفاده کنید.

متأسفانه در اطرافمان افراد زیادی هستند که یادگیری زبان را نیمه‌کاره رها کرده‌اند؛ هریک از آن‌ها دلایل خاص خود رادارند، برخی نیز بهانه‌هایی! اما آنچه میان آن‌ها مشترک است، عدم وجود اراده و هدف است. اگر هدفتان برایتان ارزشمند باشد و اراده‌تان در جهت هدفتان سوق داده شود، بدون شک می‌توانید با برنامه‌ریزی صحیح و انتخاب منابع مناسب، به سطح مطلوب خود برسید.

انتخاب مسیر

اگر می‌خواهید زبان انگلیسی را از طریق آموزشگاه زبان یاد بگیرید، مسیر راحت‌تر اما طولانی‌تری پیش رو دارید. اما اگر قصد شروع به یادگیری زبان انگلیسی به صورت خودآموز را دارید، مسیرتان می‌تواند کوتاه و فشرده شود.

به نمودارهای زنگوله‌ای زیر دقت کنید.

یادگیری زبان انگلیسی-2-5

نمودار A، نشان‌دهندهٔ مطالعهٔ زبان انگلیسی به‌صورت خودآموز، در مدت‌زمان کمتر و با سرعت بیشتر است. این نمودار، گویای این مطلب است که شما می‌توانید سرعت یادگیری‌تان را با توجه به استعداد و تلاش خود، تنظیم کنید. اگر اراده‌ای قوی داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید در طول دو ماه مطالعهٔ منسجم، از سطح basic به سطح intermediate ارتقا پیدا کنید.

توجه کنید، در صورتی سریع‌تر به قلهٔ زنگوله می‌رسید که تلاشتان را افزایش داده و زمان را کوتاه کنید.

نمودار B، نشان‌دهندهٔ سرعت پیشرفت در آموزشگاه‌ های زبان انگلیسی است. یادگیری در آموزشگاه‌ها، بنا به زمان‌بندی و برنامه‌ریزی ترمیک صورت می‌گیرد. به‌عبارت‌دیگر، چنانچه بخواهید این شیوهٔ یادگیری را انتخاب کنید، باید بدانید که پیشرفت از سطح basic به سطح intermediate، بین دو الی سه ترم زمان می‌خواهد.

نتیجه می‌گیریم برای اینکه بخواهید با سرعت بیشتر و در مدت‌زمان کوتاه‌تری به سطح مطلوبتان برسید، بهتر است از منابع خودآموز بهره ببرید و با تلاش بیشتر، زمان رسیدن به هدف را کوتاه کنید.

تعیین هدفیادگیری زبان انگلیسی-2-2

در ابتدای هر مسیر، باید مقصد را مشخص کنید. آیا می‌خواهید در آزمون آیلتس یا کنکور زبان شرکت کنید؟ آیا می‌خواهید به خارج از کشور مهاجرت کنید یا در شرکتی بین‌المللی استخدام شوید؟ آیا می‌خواهید در آزمون دکترا شرکت کنید یا برای افزایش دانش شخصی خودتان، زبان انگلیسی را یاد بگیرید؟

با توجه به هدفی که از یادگیری زبان انگلیسی دارید، منابع درست را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید در آزمون دکترا شرکت کنید، لازم نیست روی مهارت‌های مکالمه و شنیداری تمرکز کنید. اگر می‌خواهید مهاجرت کنید، باید مهارت شنیداری خود را تقویت کنید و اصطلاحات و مکالمات روزمره را یاد بگیرید.

سطح فعلی شما و انتخاب منابع

عامل دیگری که در شروع به یادگیری زبان انگلیسی مهم است، سطح فعلی دانش و مهارت شما از زبان انگلیسی است. برای تعیین سطح مهارتتان، با خود صادق باشید. چنانچه در تعیین سطح خود، واقع‌بین نباشید، مطمئن باشید که در ادامهٔ مسیر به مشکل برمی‌خورید و مجبور خواهید شد به عقب برگردید؛ در این صورت زمان و هزینهٔ زیادی را از دست می‌دهید.

همان‌طور که می‌دانید منابع آموزشی زبان انگلیسی، از سطح پایه به سطح متوسط و پیشرفته تدوین می‌شوند. بنابراین برای یادگیری دروس سطح متوسط، باید به دروس سطح پایه مسلط باشید.

اگر در ساختن یک جملهٔ خبری دچار مشکل هستید، بهتر است از منابع سطح پایه (basic) شروع کنید. اگر زبان انگلیسی را در حد مطلوبی از دروس دبیرستان و مقطع کارشناسی یاد گرفته‌اید، منابع سطح متوسط (intermediate یا pre-intermediate) را انتخاب کنید؛ و چنانچه در مهارت‌های مکالمه و شنیداری، حرفی برای گفتن دارید، منابع سطح پیشرفته (advanced) را مطالعه کنید.

برای اینکه بتوانید به‌صورت دقیق‌تر، سطح خود را تعیین کنید، می‌توانید از سایت‌های زیر که آزمون‌های آنلاین تعیین سطح را ارائه می‌دهند، استفاده کنید. در این سایت‌ها، تحلیل نمره‌ای که از آزمون اخذ می‌کنید، درج‌شده است:

برنامه‌ریزی

پس از تعیین هدف، برنامه‌ریزی را فراموش نکنید؛ برنامه‌ریزی، پیش‌نیاز رسیدن به هر هدفی است. اهمیت برنامه‌ریزی در مسیر رسیدن به اهداف، بر هیچ‌کس پوشیده نیست. بدون شک این را می‌دانید که وقتی هدف مشخص باشد، بدون برنامه‌ریزی نمی‌توانید به هدفتان برسید. بنابراین بعد از تعیین هدف از شروع به یادگیری زبان انگلیسی، تهیهٔ فهرست منابع موردنیاز و تعیین مدت‌زمانی که در اختیار دارید، حتماً برنامه‌ریزی کنید.

یادگیری زبان انگلیسی-2-3

هدف شما از شروع به یادگیری زبان انگلیسی، منابع و زمان متناسب با آن را می‌طلبد. اگر آزمون دکترا در پیش رو دارید، پس باید مطالعهٔ منابع پیشنهادی را حداکثر تا بهمن‌ماه به پایان برسانید. بنابراین برنامه‌ریزی شما متناسب با آزمون‌های میان‌دوره‌ای و مرور مطالب تغییر می‌کند. اگر می‌خواهید به خارج از کشور مهاجرت کنید، باید بیشتر منابع زبان‌اصلی را مطالعه کنید. اگر می‌خواهید در یک شرکت بین‌المللی استخدام شوید، باید مهارت درک مطلب و مکالمه‌تان را تقویت کنید. می‌بینید که بنا به هر هدفی، ابزار و منابع نیز تغییر می‌کند.

گام‌های برنامه‌ریزی:

 

 • برای برنامه‌ریزی، باید جدولی از منابع و زمان موجود را طراحی کنید؛
 • برای هرماه و هر هفته، اهداف کوچک‌تر در نظر بگیرید؛
 • مطالعهٔ تعداد دروس در هر هفته را مشخص کنید؛
 • برای هر مطلبی که مطالعه می‌کنید، دو یا سه زمان مرور در نظر بگیرید. زمان‌های مرور هر مطلب مطالعه شده را یک روز بعد، یک هفته بعد و یک ماه بعد تعیین کنید.
 • برای اتمام مطالعهٔ هر منبع (کتاب یا سی دی و …) بازهٔ زمانی خاصی در نظر بگیرید؛
 • بهتر است برنامه‌ریزی هفتگی و ماهانهٔ خود را در دو صفحهٔ جداگانه تدوین کنید. بدین ترتیب می‌توانید میزان پیشرفت خود را در طول زمان، بررسی کنید؛ درصورتی‌که از اهداف هر بازهٔ زمانی جامانده‌اید، عامل را پیداکرده و آن را رفع کنید.

برای نمونه، به جدول زیر توجه کنید و در طراحی جدول برنامه‌ریزی مناسب خود، از آن ایده بگیرید.

یادگیری زبان انگلیسی-2-5

آنچه همواره در برنامه‌ریزی مورد تأکید مشاوران آموزشی است:

 • عدم تعیین ساعت برای مطالعهٔ دروس است. بهتر است هدف‌گذاری به‌صورت روزانه یا هفتگی انجام شود. به‌عبارت‌دیگر، تعیین ساعت مطالعهٔ هر درس، اجباری به مغز فرد وارد می‌کند که در او حالت تدافعی ایجاد می‌شود. در این صورت فرد برای عمل به برنامهٔ خود، به‌نوعی از اجبار پیروی می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود در جداول برنامه‌ریزی، از تعیین ساعت مطالعه، پرهیز شود.

برنامه‌ریزی معقول با توجه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های هر فرد، طراحی می‌شود. چنانچه برنامه‌ریزی، دارای زمان‌بندی فشرده باشد، در روزهای اول اجرا، موجب دل‌ زدگی فرد می‌شود و انرژی و اشتیاق او را در ادامهٔ مسیر، به‌شدت کاهش می‌دهد.

آیا تهیه ابزارهای کمک‌آموزشی برای یادگیری زبان انگلیسی لازم است؟

از ابزارهای کمک‌آموزشی می‌توان به جعبه لایتنر، نرم‌افزارهای موبایل، کتابچهٔ همراه، سی‌دی‌های آموزشی و فیلم‌های دو زبانه اشاره کرد.

 • جعبه لایتنر و نرم‌افزارهای موبایل، به‌مرور منظّم و بخاطرسپاری مطالب در حافظهٔ بلندمدت، کمک می‌کنند.
 • کتابچه‌های همراه، به شما این امکان را می‌دهند تا از زمان‌های پرتی در ترافیک، صف و حتی داخل تاکسی استفادهٔ بهینه ببرید.
 • سی‌دی‌های آموزشی و فیلم‌های دوزبانه، برای ایجاد تنوع در روش‌های آموزشی و جلوگیری از یکنواختی، مؤثر است. ازآنجایی‌که منابع مکتوب خسته‌کننده به نظر می‌رسند، شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای صوتی و تصویری، به روش‌های یادگیری‌تان، تنوع ببخشید.

یادگیری زبان انگلیسی-2

اما نکتهٔ مهم این است که در ابتدای مسیر، نیازی به خریداری تمامی این ابزارهای کمک‌ آموزشی نیست. شما می‌توانید در شروع به یادگیری زبان انگلیسی از جعبه لایتنر استفاده کنید امّا سی‌دی‌های آموزشی را به مرحلهٔ بعد موکول کنید. بنابراین در گام‌های ابتدایی یادگیری زبان انگلیسی، خود را با حجم کثیری از منابع و ابزار مواجه نکنید. افرادی که در ابتدای مسیر، منابع و ابزارهای متعددی را خریداری می‌کنند، با دو مشکل ذهنی مواجه می‌شوند:

 • حجم کتاب‌ها و منابع پیش رو، باعث ایجاد نوعی ترس در فرد می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، فرد با یک نوع تلهٔ ذهنی مواجه می‌شود. او نگران به اتمام رساندن مطالعهٔ منابع می‌شود و تمرکز او بر کارایی و یادگیری کاهش می‌یابد.
 • هزینه‌ای که به‌یک‌باره، بابت خریداری منابع پرداخت می‌شود، نگرانی مضاعف در ذهن فرد ایجاد می‌کند. او با خود در جنگ و ستیز است که برای جلوگیری از هدر رفتن هزینه‌های مالی خود، باید به‌سرعت تمامی این منابع را مطالعه کند و هرچه سریع‌تر به مقصد برسد.

درصورتی‌که با تهیهٔ تدریجی منابع، می‌توان از این آسیب‌ها جلوگیری کرد. باوجود منابع آنلاین در فضای اینترنت و منابع مکتوب در کتابخانه‌ها، جای نگرانی برای نبود هیچ‌یک از منابع وجود ندارد.

یک همراه پیدا کنید

اگر در اطرافتان فردی هست که با شما هم مسیر شود، بدانید که می‌توانید برای هم انگیزه‌های خوبی باشید. درواقع داشتن یک هم‌گروهی خوب، می‌تواند شما را همیشه پرانرژی و فعّال نگه دارد. همچنین می‌توانید باهم گروهی‌تان تمرین کنید؛ با او مکالمه کنید؛ حتی در طول روز، با یکدیگر انگلیسی صحبت کنید.

حتی اگر فردی در اطرافتان مایل به یادگیری زبان انگلیسی نیست، شما این انگیزه را در افراد ایجاد کنید. مطمئن باشید پس از گذشت مدت کوتاهی، اشتیاق یادگیری زبان انگلیسی در او ایجادشده و از شما سپاسگزار خواهد بود.

 

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *