تقویت مهارت شنیداری خود را در زبان انگلیسی را دست کم نگیرید!

تقویت مهارت شنیداری خود را در زبان انگلیسی را دست کم نگیرید!
میانگین 5 (100%) از 1 رای

تقویت مهارت شنیداری به‌عنوان یکی از چهار مهارت زبان انگلیسی است که باید بر روی آن تمرکز کرد. تقویت مهارت شنیداری ، پیش‌نیاز سایر مهارت‌هاست و از اهمیت و تأثیر ویژه‌ای بر توازن مهارت در زبان انگلیسی برخوردار است. لذا لازم است زبان‌آموزان با بهره‌گیری از روش‌های مختلف و با استفاده از منابع معتبر، در جهت تقویت مهارت شنیداری خود بکوشند. تأثیری که مهارت شنیداری بر مهارت مکالمهٔ زبان‌آموز می‌گذارد، غیرقابل کتمان است. رعایت آهنگ جملات، تأثیر بر لهجه، تنوع جملات انتخابی، انتخاب کلمات صحیح از بین کلمات مشابه و هم‌معنی، ازجمله مهارت‌های ظریفی است که لازم است زبان‌آموزان در طول زمان و با پیشرفت، به دست آورند.

 

 اهمیت تقویت مهارت شنیداری و تأثیر آن بر مکالمه زبان انگلیسی

همان‌طور که می‌دانید مهارت‌های چهارگانهٔ زبان انگلیسی، غیرقابل‌تفکیک و جدایی‌ناپذیر هستند؛ بنابراین هر مهارت بر سه مهارت دیگر تأثیر دارد. یکی از مواردی که تأثیر بسیار زیادی بر مهارت صحبت کردن و مکالمه دارد، تقویت مهارت شنیداری است. تقویت مهارت شنیداری بر مهارت مکالمه، به‌صورت تئوری و عملی به اثرگذار است. ازاین‌رو به زبان‌آموزان توصیه می‌شود مهارت شنیداری را بسیار مهم بشمارند. در این مطلب به دلایل اهمیت و ضرورت، منابع معتبر و در دسترس جهت تقویت مهارت شنیداری و همچنین تأثیری که مهارت شنیداری بر مهارت مکالمه و صحبت کردن دارد، می‌پردازیم.

تقویت مهارت شنیداری-1 تقویت مهارت شنیداری چرا مهم است؟

هر یک از چهار مهارت زبان انگلیسی، یکی از چهارگوشهٔ لازم برای تراز کردن مهارت کلی در زبان انگلیسی است. یک زبان‌آموز برای آن‌که بتواند مکالمه‌ای موثر به زبان انگلیسی انجام دهد، باید هر چهار مهارت خود را به‌صورت هم‌زمان ارتقا دهد. مهارت شنیداری به‌عنوان مهارت ابتدایی و پیش‌نیاز سایر مهارت‌ها شناخته می‌شود. در این راستا اهمیت مهارت شنیداری را به یادگیری زبان اول در کودکان تمثیل می‌کنند. همان‌طور که کودکان در ماه‌ها و حتی سال‌های اول زندگی خود بیشتر به شنیدن می‌پردازند، ازاین‌رو مهارت شنیداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در ادامه به چند مورد از دلایل اهمیت مهارت شنیداری در یادگیری زبان انگلیسی می‌پردازیم.

 • یادگیری صداهای جدید

  همان‌طور که می‌دانید در زبان‌های مختلف دنیا، صداهایی وجود دارند که ممکن است در سایر زبان‌ها شنیده و بکار گرفته نشود. به‌عنوان‌مثال در زبان عربی، صدای “پ” و “ژ” وجود ندارد. در مثالی مشابه، ترکیب حروف “th” در زبان انگلیسی دارای تلفظ و صدایی خاص است که مشابه آن در زبان فارسی موجود نیست. ازآنجایی‌که صداها و تلفظ‌ها در زبان انگلیسی توسط نشانه‌های فونتیک نوشته می‌شود، لازم است زبان‌آموزان صدای هر نشانه از فونتیک را بشناسند. ازاین‌رو لازم است با استفاده از منابع صوتی، صداهای نشانه‌های فونتیک زبان انگلیسی را یاد بگیرند.

 • یادگیری تلفظ‌های صحیح

  بدیهی است از مهم‌ترین فاکتورهای یک مکالمهٔ موفقیت‌آمیز که پیام موردنظر به‌درستی از گوینده به شنونده منتقل شود، بیان و تلفظ درست کلمات است. واضح است شنونده در صورتی می‌تواند مفهوم درست را درک کند که گوینده، کلمات و جمله را به‌درستی بیان کند. ازاین‌رو یادگیری تلفظ‌ها از اهمیت بالایی در مکالمه برخوردار است.

 • یادگیری آهنگ جمله

  در زبان انگلیسی هر جمله از آهنگ خاص خود برخوردار است. جملات خبری، پرسشی و امری تلفظ‌های مختلفی دارند. حتی انواع مختلف جمله‌های پرسشی باهم متفاوت هستند. به‌طور مثال جمله‌های پرسشی آری یا نه، آهنگی متفاوت از جمله‌های پرسشی “Wh” دارند. چنانچه آهنگ جمله را رعایت نکنید، ممکن است در مفهوم ارسالی، اختلال ایجاد شود.

 • تأثیر مهارت شنیداری بر لهجه

  یکی از فاکتورهای تحت تأثیر مهارت شنیداری، لهجهٔ زبان‌آموزان است. با ارتقای مهارت شنیداری، لهجهٔ مکالمه به زبان انگلیسی بهبود می‌یابد.

تقویت مهارت شنیداری -6

استفاده از منابع مختلف برای تقویت مهارت شنیداری

منابع مختلف و معتبر بسیاری از تلفظ درست و دقیق کلمات زبان انگلیسی در دسترس زبان‌آموزان قرار دارد. ازجمله منابع موجود می‌توان به فهرست زیر اشاره کرد:

 • سی‌دی‌ها و فایل های صوتی آموزشی

سی‌دی‌هایی که مطابق با کتاب‌های آموزشی، در اختیار زبان‌آموزان قرار می‌گیرند، از مهم‌ترین منابع تقویت مهارت شنیداری هستند. همواره تأکید مدرسان بر این است که زبان‌آموزان به‌صورت مداوم به فایل‌های صوتی گوش‌داده و تلفظ‌ های درست را همگام با هر درس، یاد بگیرند.

 

تقویت مهارت شنیداری -3

 

 • فیلم‌ها و کارتون‌های انگلیسی

  از دیگر منابع معتبر تلفظ‌های زبان انگلیسی، می‌توان به فیلم‌ها و کارتون‌های انگلیسی اشاره کرد. این منبع دارای ویژگی خاصی است که تلفظ‌های روزمره در جمله‌های کاربردی و آهنگ جملات مختلف مکالمه‌های روزمره را داراست.

 • اخبار انگلیسی

  ازجمله منابع بسیار در دسترس، صرف‌نظر از زمان و مکان، اخبار انگلیسی شبکه‌های انگلیسی‌زبان است که به‌صورت 24 ساعته از تلویزیون و رادیو در حال پخش است. اخبار انگلیسی، منبع خوبی از جملات و تلفظ‌های مکالمات رسمی است.

قدم‌به‌قدم پیش بروید

به یاد بیاورید وقتی می‌خواهید به یک کودک یک‌ساله حرف زدن یاد بدهید، از کلمات ابتدایی و جملات ساده شروع می‌کنید. فردی که قصد یادگیری زبان دوم را دارد، همچون کودکی است که در حال یادگیری حرف زدن است. ازاین‌رو توصیه می‌شود در ابتدای مسیر یادگیری زبان انگلیسی، با سی‌دی‌های آموزشی سطح ابتدایی و کارتون‌ها به یادگیری تلفظ‌ها اقدام کنید.

واضح است گوش دادن به اخبار و فیلم‌های انگلیسی، در ابتدای مسیر یادگیری زبان انگلیسی، موجب کاهش انگیزش شما می‌شود. چنانچه به‌صورت خودآموز اقدام به یادگیری زبان انگلیسی کرده‌اید، بهتر است منابع سطح ابتدایی و کارتون‌های انگلیسی شروع کنید.

با دقت گوش کنید

شاید به نظر شما خنده‌دار باشد که با چشمان بسته گوش کنید، اما لازم است حس بینایی را ببندید تا بتوانید از نهایت پتانسیل حس شنوایی خود استفاده کنید. حتماً امتحان کرده‌اید که وقتی چشمان خود را می‌بندید، صداها را با جزئیات بیشتری می‌شنوید؛ بنابراین توصیه می‌شود برای گوش دادن به منابع صوتی آموزش انگلیسی، چشمان خود را ببندید.

 

تقویت مهارت شنیداری -4

 

 

تلفظ برخی کلمات آن‌طور که می‌شنوید راحت و آسان نیستند؛ ممکن است تلفظ خاص و سریع برخی کلمات در لابه‌لای سایر کلمات جمله به‌صورت مخفی بیان شود. ازاین‌رو لازم است در دفعات اول گوش دادن به سی‌دی‌های آموزشی، دقت خود را بیشتر کنید.

 

تکرار کنید

همان‌طور که می‌دانید این تمرین است که موجب تثبیت مطالب در ذهن می‌شود. تمرین مطالب آموزشی می‌تواند به‌صورت مکتوب یا شفاهی انجام شود. برخی دانش‌آموزان با نوشتن مطالب، موجب تثبیت آن در ذهن خود می‌شوند و برخی دیگر با گفتن و تکرار مطالب. اما تثبیت تلفظ‌ها و ارتقای مهارت شنیداری، فقط و فقط با تکرار هر کلمه و جمله و مکالمهٔ فراوان، امکان می‌پذیرد.

تمرینات شنیداری را به‌صورت مکرر و مداوم انجام دهید. سعی کنید برای تمرین‌های شنیداری خود برنامهٔ منظم طراحی و اجرا کنید. همچنین برای مرور و باز شنیدن فایل‌ها، در برنامه‌ریزی خود دفعات و فواصل مناسب تعیین کنید. از تلفن همراه خود استفاده کنید تا بتوانید در روزهایی که به دستگاه پخش یا رایانه دسترسی ندارید، تمرین‌های شنیداری را به تعویق نیندازید.

تأثیر تقویت مهارت شنیداری بر مهارت صحبت کردن

همان‌طور که گفته شد تقویت مهارت شنیداری بیشترین تأثیر را بر مهارت مکالمه و صحبت کردن می‌گذارد. این تأثیر ناشی از دلایل مختلفی است که در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

یکی از مهم‌ترین نکات قابل‌توجه در مکالمه به زبان انگلیسی، رعایت تلفظ درست کلمات است که این مهم فقط از طریق شنیدن‌های مکرر و تمرین‌های پیاپی به دست می‌آید.

تقویت مهارت شنیداری -5

 

 

رعایت آهنگ جمله‌های مختلف ازجمله نکات مهمی است که باید در مکالمه به زبان انگلیسی رعایت شود. همان‌طور که در همین ابتدای همین مطلب گفته شد لازم است زبان‌آموز با تمرین و تکرار، آهنگ انواع جملات را یاد بگیرد. نکتهٔ مهم دیگر در این راستا، به‌کارگیری آهنگ جمله در مکالمات است. ازآنجایی‌که حین مکالمه، اغلب به تلفظ توجه می‌شود، لازم است نسبت به رعایت آهنگ جمله، دقت لازم را به عمل‌آورید.

 

 

 

 

یادگیری کلمات مترادف

از آنجایی در زبان انگلیسی برخی کلمات دارای چندین هم‌معنی با کاربردهای مختلف هستند، لازم است زبان‌آموز کاربرد هر کلمه را یاد بگیرد. یکی از روش‌های یادگیری کاربرد کلمات مشابه، روش‌های شنیداری است. لازم است در حین گوش دادن به فایل‌های صوتی، به کاربرد هر کلمه با توجه به رسمیت، جنسیت، نوع، نسبت و شدت فاکتورهای مختلف جمله، دقت کنید. به‌طور مثال wife و husband هر دو به معنی همسر (زن و شوهر) است. بنابراین لازم است جنسیت را مدنظر قرار داده و در به‌کارگیری واژهٔ درست و مناسب دقت کنید. در مثالی دیگر دو واژهٔ “car” و “sedan” را در نظر بگیرید. این دو واژه به معنی ماشین بوده اما در نوع ماشین ازنظر قیمت و نوع تفاوت دارد. ازاین‌رو در مکالمات سطح بالاتر لازم است این قبیل نکات رعایت شود.

تمرین استفاده از جملات متنوع

یکی از اشتباهاتی که زبان‌آموزان در مکالمات خود مرتکب می‌شود، عدم استفاده از جملات متنوع است. به‌طور مثال در پاسخ به سؤال “حالت چطور است؟”، بیش از 20 نوع جواب با توجه به خوب یا بد بودن موجود است. اما آنچه زبان‌آموزان ما را محدود می‌کند، یادگرفتن دو یا سه جمله در جواب به این سؤال است. در مثال‌های مشابه بی‌شماری در مسیر یادگیری زبان انگلیسی، می‌توان نواقص این‌چنینی را مشاهده کرد. بهترین روش در یادگیری جملات متنوع و مشابه، تماشای فیلم و کارتون انگلیسی، گوش دادن به نمایش‌های رادیویی انگلیسی، اخبار و مکالمات مستند انگلیسی است. یادگرفتن جملات متنوع مشابه، به شما این امکان را می‌دهد مکالمه‌ای جذاب‌تر و تخصصی انجام دهید.

برخلاف تصور زبان‌آموزان تازه‌وارد، تلفظ بسیاری از کلمات به‌صورت واژه و داخل جمله، متفاوت است. این بدین معنی است برخی کلمات با قرار گرفتن در جمله، تلفظی مخفی یا اصطلاحاً غلیظ‌تر خواهند داشت. برخی کلمات با جمع بسته شدن یا تغییرات مشابه، تلفظ ظریف‌تری خواهند داشت. این ظرافت در مکالمه، فقط با شنیدن‌های مستمر منابع مختلف و گوناگون انگلیسی، میسر خواهد بود.

 

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *