مهارت هایی ناگفته برای سخنرانی به زبان انگلیسی

مهارت هایی ناگفته برای سخنرانی به زبان انگلیسی
میانگین 4.7 (93.33%) از 3 رای

سخنرانی به زبان انگلیسی مهارتی است که برای دانشجویان غیر انگلیسی‌زبان در کشورهای انگلیسی‌زبان موردنیاز است. این مهارت شامل جزئیات و فاکتورهای دیگری است که در این مقاله به خلاصه‌ای از مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌شده است. ازجمله مهارت‌های مهمی که لازم است برای یک سخنرانی خوب کسب کنید، تقویت لهجه و تلفظ، رعایت رسمیت عبارات، استفاده از فناوری و نمودارهای تلخیص اطلاعات هستند. در این مقاله، به تشریح این مهارت‌ها پرداخته‌شده است.

7 نکته و مهارت موردنیاز سخنرانی به زبان انگلیسی را در این مطلب بخوانید 

اگر در یک شرکت بین‌المللی فعالیت می‌کنید یا قصد ادامه تحصیل در یک کشور انگلیسی‌زبان رادارید، ممکن است یک اجلاس یا سخنرانی به زبان انگلیسی در پیش داشته باشید. بنابراین سعی کنید هرچه زودتر این مهارت را به دست آوردید. در این مقاله به چند نکتهٔ مهم در مورداجرای سخنرانی به زبان انگلیسی اشاره می‌کنیم.

 

چرا مهارت سخنرانی به زبان انگلیسی؟

اگر در یک کشور انگلیسی‌زبان مشغول ادامه تحصیل هستید یا نمایندهٔ یک شرکت بین‌المللی در یک کشور انگلیسی‌زبان هستید، ممکن است یک سخنرانی به زبان انگلیسی در پیش داشته باشید. آیا تابه‌حال به این مورد فکر کرده بودید؟

برای آنکه بتوانید یک سخنرانی خوب به زبان انگلیسی ارائه دهید، باید مهارت‌هایی را به دست آورید و تمرین داشته باشید. مهارت‌هایی در زبان انگلیسی به دست آورید که بتوانید خوب صحبت کنید، جملات مناسب انتخاب کنید و قواعد سخنرانی را رعایت کنید. ازجمله مهارت‌هایی که برای یک سخنرانی خوب به زبان انگلیسی به دست آورید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رعایت قواعد و قوانین نوشتاری از طریق مهارت‌های گرامری
 • انتخاب کلمات، عبارات، اصطلاحات مناسب از طریق مهارت‌های ادبی
 • تلفظ صحیح کلمات و آهنگ جملات
 • عبارات و اصطلاحات خاص سخنرانی

روش‌های انتقال پیام

در هر کنفرانس یا سخنرانی، صرف‌نظر از زبان جاری، علاوه بر روش معمول صحبت کردن، از روش‌های بصری و زبان بدن، برای انتقال پیام به مخاطب استفاده می‌شوند. چنانچه سخنران از مهارت خوبی در سخنرانی برخوردار باشد، باید از زبان بدن و روش‌های بصری کمک بگیرد تا بتواند به بهترین نحو ممکن، منظور خود را به حاضرین منتقل کند. در ادامه به توضیح مختصری از هر کدام این روش‌ها می‌پردازیم.

 

 • روش بصری

با پیشرفت فنّاوری به تنوع روش‌ها و ابزارهای انتقال اطلاعات افزوده‌شده است. نقش رایانه در انتقال اطلاعات، بسیار پررنگ و روزافزون است. پیرو پیشرفت در این زمینه، در سخنرانی‌ها و همایش‌ها از اسلایدهای پاورپوینت برای تنوع بخشیدن به روش‌های انتقال اطلاعات، استفاده می‌شود. اسلایدهایی که برای سخنرانی‌ها آماده می‌شوند، شامل نمودارها، اشکال و نقشه‌های ذهنی برای درک بهتر موضوع موردبحث است.

سعی کنید در اسلایدها، از نمودارهای واضحی استفاده کنید که بیان‌کنندهٔ خلاصهٔ آمار موضوع موردبحث احتمالی شما باشند. نقشه‌های ذهنی به مخاطب شما کمک می‌کند، توالی علت و معلول‌ها، طبقه‌بندی‌ها و زیرمجموعه‌ها را بهتر درک کنند. اطلاعاتی که به‌صورت اشکال و نمودارها تلخیص می‌شوند، به مخاطبین و حضاری که احتمالاً از مهارت کمتری در زبان انگلیسی برخوردارند، برای درک بهتر، کمک می‌کند.

استفاده از پاورپوینت و اسلایدها در سخنرانی‌ها، یکی از ابزارهای کمکی در درک مطالب گفتاری است. علی‌الخصوص در سخنرانی به زبان انگلیسی، استفاده از روش‌های کمکی و جانبی بیان مطالب، موجب تفهیم بهتر مطالب توسط مخاطبین غیر انگلیسی‌زبان می‌شود.

 

 • زبان بدن

زبان بدن، به حرکات خودآگاه یا ناخودآگاه دست، صورت و چشم‌ها گفته می‌شود که ممکن است گفته‌های گوینده را تأیید یا تکذیب کنند. آنچه در زبان بدن مهم است، استفادهٔ به‌جا و درست از حرکات دست و صورت در راستای تفهیم بهتر مطالب به مخاطب است. شناخت زبان بدن، از پیچیدگی‌های بسیاری برخوردار است؛ منابع رایگان بسیاری در بستر اینترنت وجود دارند که می‌توانند شناخت شمارا نسبت به زبان بدن افزایش دهند.

سخنرانی به زبان انگلیسی-2

استفادهٔ درست از زبان بدن، به جذابیت سخنرانی شما می‌افزاید. علی‌الخصوص در سخنرانی به زبان انگلیسی، زبان بدن می‌تواند برای درک بهتر مطالب توسط مخاطبین غیر انگلیسی‌زبان، بسیار مؤثر باشد. زبان بدن همچنین می‌تواند به‌عنوان روش کمکی برای ارائهٔ مطالب انگلیسی به مخاطبین غیر انگلیسی‌زبان باشد. شما باید در جلسهٔ سخنرانی، سطح مهارت تمامی حضار از زبان انگلیسی را موردتوجه قرار دهید. زبان بدن شما می‌تواند در جلب‌توجه یا درک بهتر مخاطبین، کمک شایانی بکند؛ ازاین‌رو، قبل از سخنرانی، با مهارت‌های زبان بدن آشنایی پیدا کنید.

 

 • مباحث گفتاری

مباحث گفتاری یا همان موضوع اصلی سخنرانی که از طریق کلامی به مخاطبین منتقل می‌شود، مهم‌ترین بخش سخنرانی است. رعایت دستور زبان و ادبیات زبان جاری در سخنرانی، موجب انتقال درست مفاهیم و مقاصد سخنران می‌شود. این موضوع در سخنرانی به زبان انگلیسی، اهمیت دوچندان پیدا می‌کند.

سخنرانی به زبان انگلیسی، علی‌الخصوص برای مخاطبین با ملیت‌های مختلف، نیازمند این است که سخنران در انتخاب جملات، کلمات، عبارات و اصطلاحات دقت دوچندان به خرج دهد. ازاین‌رو توصیه می‌شود چنانچه یک سخنرانی به زبان انگلیسی در پیش دارید، متن سخنرانی خود را ازنظر ادبی و دستور زبان انگلیسی، ویرایش کنید.

جنبهٔ علمیِ سخنرانی نیز، یکی دیگر از جنبه‌های بررسی متن سخنرانی است که مرتبط با موضوع این مطلب نیست.

 

7 نکته در سخنرانی به زبان انگلیسی

برای تقویت مهارت سخنرانی به زبان انگلیسی، باید مهارت خوبی در مکالمهٔ زبان انگلیسی به دست آورید. بسیاری از مهارت‌هایی که در مکالمهٔ انگلیسی، کسب می‌شوند، در کنفرانس و سخنرانی به زبان انگلیسی، کاربرد دارند.

 

1- تأثیر لهجه در سخنرانی به زبان انگلیسی

یکی دیگر از عواملی که در یک کنفرانس یا سخنرانی به زبان انگلیسی مؤثر است، لهجهٔ گوینده یا سخنران است. لهجهٔ مکالمات انگلیسی، بین دو لهجهٔ بریتانیایی و آمریکایی، بنا به کاربرد و فراوانی آن‌ها قابل‌استفاده است. همان‌طور که می‌دانید تلفظ برخی کلمات همچون tree و three با دو معنی کاملاً متفاوت، شبیه به هم است. بدیهی است چنانچه در تلفظ این دو کلمه (یا کلمات مشابه)، دقت نشود، معنی جمله تغییر می‌کند و بعضاً نامفهوم می‌شود.

 

 

سخنرانی به زبان انگلیسی-3

 

در متن و نوشته، املای کلمات حائز اهمیت است و در مکالمات و سخنرانی به زبان انگلیسی، اهمیت لهجه و تلفظ غیرقابل‌انکار است. ازاین‌رو، توصیه می‌شود قبل از سخنرانی، متن خود را چند بار مطالعه کرده و تلفظ صحیح کلمات را یاد بگیرید.

 

2- بخش‌های مختلف سخنرانی را رعایت کنید

همان‌طور که می‌دانید هر متن، از معرفی، مقدمه، موضوع اصلی و توضیح، شواهد و نتیجه‌گیری است. رعایت این توالی باعث می‌شود بتوانید مطالب را به‌گونه‌ای که موجب خستگی مخاطب نشود، ارائه دهید. مطالبی که در هر بخش از سخنرانی و طبق روال مذکور ارائه می‌شود، مطالب را به ترتیب از کم‌اهمیت تا بااهمیت‌ترین، ارائه می‌دهد. در ارائه، کنفرانس و سخنرانی به زبان انگلیسی برای مخاطبین انگلیسی‌زبان، باید به این نکته توجه خاص داشته باشید؛ گوش دادن به سخنرانی به زبان انگلیسی برای مخاطبین غیر انگلیسی‌زبان، ممکن است خسته‌کننده باشد. ازاین‌رو، رعایت کوچک‌ترین نکته‌ها می‌تواند از این امر جلوگیری کند.

 

3- شروع خوبی داشته باشید 

شروع یک سخنرانی، تأثیر مثبتی بر مخاطب شما می‌گذارد. اگر سخنرانی خود را خوب شروع کنید، اشتیاق مخاطبین خود را برای گوش دادن به ادامهٔ سخنرانی، تضمین می‌کنید. شروع خوب، یعنی اعتمادبه‌نفس، سلام، معرفی و مقدمه، از بخش‌های آغازین یک سخنرانی است.

 

4- ارتباط چشمی برقرار کنید

یکی از معیارهای یک سخنرانی خوب، ارتباط چشمی گوینده با مخاطبین و حضار است. در سخنرانی به زبان انگلیسی برای حضار غیر انگلیسی‌زبان، رعایت ارتباط چشمی، موجب جذب توجه و دقت هرچه بیشتر مخاطبین می‌شود. همان‌طور که می‌دانید در یک سخنرانی به زبان انگلیسی، توجه مخاطبین برای درک هرچه بهتر مقصود و منظور گوینده، از اهمیت ویژه برخوردار است.

سخنرانی به زبان انگلیسی-5

5- رسمیت را رعایت کنید

متناسب با مخاطبین خود، رسمیت جلسه را رعایت کنید. اگر برای اساتید خود کنفرانس می‌دهید، لازم است از نهایت رسمیت استفاده کنید؛ اما اگر داخل کلاس برای دانشجویان و همکلاسی‌هایتان کنفرانس می‌دهید، می‌توانید از جملات و عبارات غیررسمی در چارچوب موقعیت، استفاده کنید.

رسمیت در سخنرانی به زبان انگلیسی، با عبارات، جملات، اصطلاحات و زبان بدن اعمال می‌شود. ازاین‌رو لازم است طیف رسمیت را در اصطلاحات و عبارات، مطالعه کنید و یاد بگیرید. عدم رعایت رسمیت در حضور حضار ممکن است نشانه از بی‌احترامی به آن‌ها باشد.

6- در سخنرانی، وقفه‌هایی ایجاد کنید

اینکه بخواهید در طول سخنرانی به‌صورت متکلم وحده و بی‌وقفه صحبت کنید، مطمئناٌ به نیمهٔ سخنرانی نرسیده، نیمی از مخاطبین خود را از دست می‌دهید. سخنرانی به زبان انگلیسی برای حضار غیر انگلیسی‌زبان از حساسیت بیشتری برخوردار است. برای آنکه توجه حضار را به خود جلب کنید، سعی کنید چند بار در طول سخنرانی خود، از حضار تشکر کنید و با آن‌ها تعامل برقرار کنید؛ برای اطمینان از اینکه مطالب عنوان‌شده به درک آن‌ها رسیده است، سؤالاتی با پاسخ کوتاه از حضار بپرسید.

7- عبارت معمول در سخنرانی را یاد بگیرید

عبارات معمولی را که در زمان‌های مختلف یک سخنرانی به زبان انگلیسی استفاده می‌شود، یاد بگیرید. با توجه به اینکه تعداد این عبارات زیاد نیست، به‌راحتی می‌توانید در یک جستجوی ساده در اینترنت، آن‌ها را پیدا کنید. در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • شروع یک مطلب جدید:
  • To begin on
  • To start off with
  • To start off by
 • بیان دلایل یک پدیده یا یک تصمیم:
  • Base on
 • استفاده از مشارکت حضار:
  • Come up with
 • صحبت در مورد مبحث جدید:
  • Move on to
 • جمع‌بندی مطالب و نتیجه‌گیری:
  • To conclude

 

8- از فناوری استفاده کنید

استفاده از ویدئو پروژکتور یکی از روش‌های ارائهٔ مطالب در سخنرانی است. استفاده از روش‌های مختلف، که در قسمت “روش‌های انتقال پیام”، گفته شد، از یکنواختی در سخنرانی جلوگیری می‌کند. قبل از سخنرانی، اسلایدهای پاورپوینت شامل نکته‌ها، نمودارها و نقشهٔ ذهنی مرتبط با مطلب خود آماده کنید. گرافیک و رنگ اسلایدها برای مخاطبین خوشایند است.

 

0 پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *