چرا در یادگیری زبان انگلیسی ناموفقیم ؟

چرا در یادگیری زبان انگلیسی ناموفقیم ؟
میانگین 5 (100%) از 1 رای

چرا در یادگیری زبان انگلیسی ناموفقیم ؟ سوالی که شاید به ذهن اکثر ما بعد از مدتی تلاش خطور میکند . در این مطلب به بررسی دلایل عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی میپردازیم؛

انسان در هیچ دوره‌ای این با این مقدار حجم انبوهی از داده‌ها و اطلاعات مواجه نبوده است. سرگردانی بشر امروز، انتخابی مناسب از بین همه امکاناتی است که عمر کوتاهش را بر نمی‌تابد و این سرگردانی، در انتخاب شیوه ای مناسب برای آموختن یک زبان بین المللی با گستره تولید جهانی، صد چندان شده است. کتاب ها، فیلم های صوتی – تصویری، کلاس های آموزشی رسمی و غیر رسمی، نرم افزارها و پهنه گسترده اینترنت همگی در کارند تا امر فراگیری یک زبان بین المللی تحقق یابد. آیا اشکال در بهره هوشی دانش آموزان و دانشجویان ایرانی است که با گذراندن بیش از ده سال از دوران میانه تحصیلی تا دانشگاه هنوز نتوانسته‌ایم در حد قابل قبولی زبان بیاموزیم؟

چرا دانش آموزان و دانشجویان ایرانی با گذراندن بیش از ده سال، از دوران دبیرستان تا دانشگاه، هنوز نتوانسته‌ایم در حد قابل قبولی زبان بیاموزیم.
بدون شک اشکال در بهره هوشی و توانائی‌های ما نیست بلکه مشکل در شیوه های آموزش و فناوری هایی است که ما با استفاده از آنها مقدار زیادی از وقت زندگی خود را از دست داده‌ایم.

مهمترین دلایل این که چرا در یادگیری زبان انگلیسی ناموفقیم در کشور ما به شرح زیر است:

مهمترین دلایل نا‌کامی در فراگیری زبان انگلیسی

اولین دلیلی که چرا در یادگیری زبان انگلیسی ناموفقیم؛ ترس

 

ما همیشه زبان را درس مشکلی تصور کرده ایم که باید آنرا امتحان دهیم و بدین دلیل هرگز فرصت استفاه از آن را طوری که از آن لذت ببریم نیافته ایم. این موضوع بیشتر به روشی که شما با آن زبان انگلیسی را در مدارس و یا آموزشگاه های زبان یاد گرفته‌اید بازمی‌گردد. مشکل آموزشگاه‌ها این است که آن‌ها به شما یاد داده‌اند که نگران اشتباهاتتان باشید. در آموزشگاه‌ها شما همچون یک دانش‌آموز یاد می‌گیرید که اشتباهات پیامدهای بدی در پی دارد.

اگر تمرین‌ها را درست حل نکنید، مدرس به شما خرده می‌گیرد. از تذکر شفاهی و کتبی معلم و مدیران آموزشی گرفته تا فراخواندن خانواده‌ی دانش‌آموز به آموزشگاه، این‌ها جزء کمترین برخوردهایی است که برای اشتباهات در آموزشگاه صورت میگیرد. این مشکلات تنها ویژه‌ی زبان انگلیسی نیست و مشکلی است که برای همه‌ی دروس وجود دارد و شاید برای همین است که کمتر کسانی را می‌یابیم که تنها از راه درس خواندن موفقیت‌های بزرگ را کسب کرده باشند. چون همه‌ی ما به آموزشگاه می‌رویم و در آموزشگاه یاد گرفته‌ایم که از اشتباهات بترسیم.

 

چرا در یادگیری زبان انگلیسی ناموفقیم-1

دوم؛ تکیه بر محیط مبتنی بر متن

دنیای واقعی زبان، یک دنیای صوتی است. در حالی که سیستم آموزشی ما، دنیایی متنی بوده است . این مسئله باعث می‌شد که مشکل تلفظ نیز بر مشکلات بیشمار ما افزوده شود. بدلیل عدم زیستن در یک محیط واقعی صوتی با آن احساس بیگانگی می‌کنیم. نتیجه این سیستم آموزشی در بهترین شرایط تربیت مترجم بود، نه کسی که با زبان بتواند ارتباط برقرار کند.

سوم؛ تکیه بر گرامر

کاش ما زبان را با روش کودکان یاد می‌گرفتیم که کمترین اهمیتی برای دستورات پیچیده زبان نمی‌دهند. راستی ما، خود چقدر با گرامر زبان مادری خود آشنا هستیم؟
چرا در یادگیری زبان انگلیسی ناموفقیم ؟ دستوات گرامری هم یکی از این عوامل است .

در تمامی زبانها یک موضوع کاملاً تخصصی و انتزاعی از زبان است و اگر نه، پس این همه رشته‌های دانشگاهی سطح بالا در رابطه با دستور زبان چرا به وجود آمده اند؟
حرف زدن با رعایت دستورات گرامری زبانی پر از استثناء، مانند انگلیسی، تقریباً غیر ممکن است.

چهارم ؛ تأکید بر یادگیری لغات

آموزش ما، حفظ کردن دیکشنری بود، هر معلمی برای خود دیکشنری کوچکی می‌ساخت که مجبور به حفظ کردن آن بودیم. و متأسفانه هنوز هم کار به همین صورت است. در یک فرهنگ انگلیسی نگاهی به لغت GET یا TAKE بیندازید. دو صفحه معنی مختلف و گاه متضاد برای یک لغت، سردرگمی آدمی را در آموزش صد چندان می‌کند. فرق عمده زبان انگلیسی با زبان فارسی در این است که لغات در زبان انگلیسی عمدتاً وقتی معنی واقعی دارند که در کنار سایر کلمات قرار می‌گیرند. مثلاً لغت Take معنی واضحی ندارد، در حالی که معنی عبارت Take off کاملا مشخص است.

پنجم؛ اهمیت دادن به عنصر خواندن

آخرین عاملی که چرا در یادگیری زبان انگلیسی ناموفقیم بررسی خواهیم کرد ، تکیه بیش از حد به عنصر خواندن است .در هر زبانی چهار عنصر مهم خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن وجود دارد. آنچه در سیستم آموزش رسمی ما بیش از همه به آن پرداخته شده است عنصر خواندن می‌باشد. در برخی از کلاس های غیر رسمی نیز صحبت از هم زمانی چهار عنصر رفته است. اما وقتی ما در محیط واقعی زبان قرار می‌گیریم متوجه می شویم که اگر هدف فراگیری زبان باشد، عنصر خواندن و نوشتن اهمیت پائینی دارند، به این دلیل ساده که در تمامی زبان ها افراد بی سواد آن جامعه نیز قادر با تکلم زبان مادری خود هستند.

2 پاسخ
  1. بهبود محمدی
    بهبود محمدی گفته:

    برایم جالب وآموزنده بود ما ابتدا گوش دادن را و بلافاصله حرف زدن را با کوهی از غلط تلفظ کردن یاد میگیریم و بعد از تسلط کامل و سالها ….به سراغ نوشتن و خواندن …..ولی در یادگیری زبانهای غیر مادری عکس عمل میشود ممنونم از راهنمایی هایتان

    پاسخ

نظر خود را ثبت کنید

نظر شما مهم است!
همین حالا به ما بگویید درباره این نوشته چه فکر می‌کنید!

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *