۷ مورد از دلایل ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

 ضرورت یادگیری زبان انگلیسی چیست و اصلاً چرا باید زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟ این سؤال پاسخ‌های بسیاری دارد و از مهم‌ترین دلایل آن می‌توان به پیشرفت تحصیلی و شغلی افراد اشاره کرد. فردی که در یک شرکت بین‌المللی فعالیت دارد؛ یا دانشجوی مقطع تحصیلات تکمیلی که قصد انجام تحقیقات دانشجویی و پایان‌نامه دارد؛ والدینی که به دنبال پرورش آگاهانهٔ فرزندان خود هستند؛ همچنین افرادی که مشاغل اینترنتی دارند؛ لازم است از سطح مطلوبی از زبان انگلیسی برخوردار باشند تا بتوانند به موفقیت‌های هرچه بیشتر دست یابند. در این مقاله، ضرورت یادگیری زبان انگلیسی و اهمیت سیستم آموزش رسمی را در این راستا، مطالعه می‌کنید.

 

اصلاً چرا باید زبان انگلیسی یاد بگیریم؟ اهمیت و ضرورت یادگیری زبان انگلیسی در چیست؟

واضح است قبل از انجام هر کاری، باید دلیل و ضرورت آن را برای خودمان مشخص کنیم. یادگیری زبان انگلیسی نیز ازجمله اقدامات مهمی است که چنانچه ضرورت آن را بدانیم، با اشتیاق و تلاش مضاعف، برای آن اقدام می‌کنیم. ضرورت یادگیری زبان انگلیسی برمی‌گردد به جایگاه فرد در زمینه‌های تحصیلی، شغلی و اجتماعی که بنا به نیاز و هدف خود، آن را تعیین می‌کند.

در ادامه، به ۷ مورد از دلایل اهمیت و ضرورت یادگیری زبان انگلیسی، اشاره می‌کنیم.

 

1- زبان انگلیسی به‌عنوان زبان بین‌المللی

 

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی-1

زبان انگلیسی در کنار زبان‌های روسی، اسپانیایی، فرانسوی، چینی و عربی، به‌عنوان یکی از ۶ زبان رسمی سازمان ملل شناخته‌شده است. هم‌اکنون ۶۷ کشور در کل جهان، زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان رسمی کشور خود اعلام کرده‌اند. زبان انگلیسی در روابط سیاسی و تجاری در کل جهان و در اکثر کشورهای دنیا، به‌عنوان زبان رایج و زبان دوم استفاده می‌شود. این دلایل و بسیاری دیگر همچون جنگ‌های جهانی، موجب شدند تا زبان انگلیسی به‌عنوان زبان رسمی و بین‌المللی در سطح جهان مورداستفاده قرار گیرد.

 

ازاین‌رو، حضور در مجامع بین‌المللی، ازجمله ملزومات زندگی مدرن و از دلایل ضرورت یادگیری زبان انگلیسی محسوب می‌شود. حتی در سفرهای تفریحی، سطح متوسطی از مهارت زبان انگلیسی، می‌تواند مفید واقع شود و در موقعیت‌های مختلف، برقراری ارتباط را تسهیل کند.

 

 

2- ارتقای توانایی‌ها و مهارت‌های عمومی

 

مهارت‌های عمومی در زندگی انسان، همچون یک اهرم عمل می‌کنند و تسهیلگر بسیاری از امور زندگی فرد هستند. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی هر فرد، ارتقای توانایی‌های عمومی اوست. برخی مهارت‌ها ازجمله مهارت رانندگی، مهارت‌های اجتماعی، توانایی‌های خود مدیریتی و مهارت حل مسئله، ازجمله مهارت‌های عمومی در زندگی هر فرد است. ارتقای مهارت‌های عمومی، موجب بهبود کیفیت زندگی فرد می‌شود.

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی-2

 

یادگیری زبان انگلیسی، یکی دیگر از مهارت‌های عمومی و پرکاربرد در زندگی اشخاص است. کاربرد زبان انگلیسی در زندگی شخصی هر فرد می‌تواند به‌سادگی کار با منوی موبایل یا کامپیوتر، یا به پیچیدگیِ مطالعات متون انگلیسی باشد. ارتقای مهارت‌های عمومی زندگی، یکی دیگر از دلایل ضرورت یادگیری زبان انگلیسی برای یک فرد عادی است.

 

3- نقش زبان انگلیسی در فرزند پروری

 

 با توجه به پیشرفت‌های روزافزون علم، فنّاوری و ارتباطات، نمی‌توان حضور ابزارهای ارتباطی ازجمله گوشی‌های هوشمند، تبلت و رایانه را در زندگی نوین انکار کرد. لذا نمی‌توان کودکان نسل جدید را نیز از این ابزارهای ارتباطی دور کرد. نحوهٔ کاربری صحیح این ابزار، باید توسط والدین به فرزندان آموزش داده شود.

 

 

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی-3

 

بنابراین، نخست، والدین باید مهارت استفاده از ابزارهای فوق را به دست آورند تا بتوانند نحوهٔ صحیح استفاده از آن‌ها را به فرزندان خود بیاموزند. بدیهی است در به‌کارگیری فنّاوری، زبان انگلیسی نقش مهمی ایفا می‌کند؛ ازاین‌رو آشنایی نسبی با زبان انگلیسی برای والدین لازم است.

 

والدین فرزندانی که با ابزارهای ارتباطی همچون موبایل و کامپیوتر در ارتباط هستند، باهدف کنترل و توجه به فعالیت‌های مجازی کودکان، ضرورت یادگیری زبان انگلیسی را درک می‌کنند. ازاین‌رو برای زندگی در دنیای مدرن و مجازی، لازم است با زبان انگلیسی عمومی، آشنایی داشته باشیم.

 

4- پروژه‌ها و تحقیقات دانشجویی در مقاطع تحصیلات تکمیلی

 

یکی از دلایل ضرورت یادگیری زبان انگلیسی برای دانشجویان، خودکفایی در انجام برخی امور مربوط به مقالات و پروژه‌هاست. به‌عبارت‌دیگر، دانشجویی که از سطح مطلوب مهارت زبان انگلیسی برخوردار باشد، می‌تواند در انجام فعالیت‌های دانشجویی، از منابع لاتین و معتبر استفاده کند. در غیر این صورت، متحمل هزینه و زمان بیشتری خواهد شد تا بتواند به ترجمهٔ منابع موردنظر خود، دست یابد.

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی-4

5- استخدام، پیشرفت و ارتقای شغلی

 

یکی از شروط بقای شرکت‌ها در اقتصاد نوین، فعالیت در عرصهٔ بین‌المللی است. ازاین‌رو، بیشتر شرکت‌های خصوصی، سعی دارند فعالیت خود را به بیرون از مرزهای کشور، گسترش دهند. یکی از ملزومات فعالیت در حوزهٔ بین‌المللی این است که تمامی اعضای مجموعه (شرکت) از سطح مطلوبی از مهارت زبان انگلیسی برخوردار باشند؛ بنابراین، داشتن یک شغل خوب و بین‌المللی، یکی دیگر از ضرورت‌های یادگیری زبان انگلیسی برای افرادی است که مایل به پیشرفت‌های بین‌المللی در شغل و سمت خود هستند.

 

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی-5

 

افرادی که در شرکت‌های بین‌المللی مشغول به کار هستند، هرچه مهارت خود را در زبان انگلیسی و مکالمات تجاری ارتقا دهند، موجبات پیشرفت روزافزون خود را فراهم می‌کنند. به‌طور مثال، چنانچه هیئت‌مدیرهٔ یک شرکت بین‌المللی، قصد داشته باشد یک نمایندهٔ بین‌المللی انتخاب کند، مسلماً فردی اصلح و ارجح است که از مهارت مکالمات تجاری برخوردار باشد؛ بنابراین پیشرفت در مشاغل بین‌المللی و دوزبانه، یکی دیگر از دلایل مهم ضرورت یادگیری زبان انگلیسی برای فعالان در این حوزه است.

 

6- ضرورت یادگیری زبان انگلیسی برای سلامت جسمی و روحی

تحقیقات علم پزشکی، گویای تأثیر مثبت یادگیری زبان دوم بر سلامت مغز انسان است. با توجه به شیوع بیماری‌های مغزی و قلبی، تحقیقات پزشکی به سمت روش‌های پیشگیرانه سوق پیداکرده است. بنا به نتایج تحقیقات و پژوهش‌های بین‌المللی، یادگیری زبان دوم، به‌عنوان یکی از مؤثرترین روش‌های جلوگیری از بیماری‌های مغزی و تحلیل مغز شناخته‌شده است.

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی-6

 

فعالیت‌های مغزی در حین یادگیری زبان دوم، موجب به‌کارگیری تعداد بیشتری از سلول‌های خاکستری مغز می‌شود. به گفتهٔ پزشکان، یادگیری زبان دوم، به‌عنوان نوعی ورزش برای سلول‌های مغزی شناخته می‌شود. فعالیت سلول‌های مغزی علی‌الخصوص سلول‌های خاکستری در حین یادگیری، موجب افزایش سوخت‌وساز در این سلول‌ها و انرژی‌رسانی به آن‌ها می‌شود. ازاین‌رو با عمل غذا رسانی به سلول‌ها، روند تحلیل، پیری و آسیب سلول‌ها کند و حتی گاهی متوقف‌شده و فعالیت‌ها به سمت تولد سلول‌های جدید می‌رود.

 

بدیهی است زبان انگلیسی به جهت تنوع و دسترسی راحت‌تر به منابع یادگیری، از بهترین گزینه‌های موجود برای یادگیری زبان دوم است. ازاین‌رو به افرادی که:

  • در سنین بازنشستگی قرار دارند؛
  • در حال تحصیل و یادگیری مستمر نیستند؛
  • به علت وراثت، در معرض بیماری‌های مغزی قرار دارند؛
  • دارای نشانه‌های اولیهٔ بیماری‌های مغزی هستند؛
  • در مشاغل پراسترس فعالیت دارند؛

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی، به‌عنوان یک راه‌حل پیشگیرانه، توصیه می‌شود.

 

7- استفاده از تکنولوژی و اینترنت 

حدود 80 درصد از اطلاعات کامپیوتر، به زبان انگلیسی تحلیل و ارائه می‌شود؛ همین‌طور زبان رسمی مورداستفاده در پایگاه جستجوهای اینترنتی همچون گوگل، زبان انگلیسی است. ازآنجایی‌که قلمرو فعالیت‌های اینترنتی، بدون حدومرز هستند، ممکن است محتوایی که امروز در سایت شما منتشر می‌شود، مورداستفادهٔ یک کاربر انگلیسی‌زبان قرار گیرد.

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی-7

 

یکی از روش‌های موفقیت سایت‌های اینترنتی، دوزبانه بودن آن‌هاست. سایت‌هایی که محتوای خود را به دو زبان فارسی و انگلیسی عرضه می‌کنند، از شانس بیشتری برخوردارند که از بازدید و رتبهٔ بالاتری در گوگل برخوردار باشند. لذا ضرورت یادگیری زبان انگلیسی برای فعالان این حوزه، غیرقابل‌انکار است.

 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید دلایل بسیاری در راستای ضرورت یادگیری زبان انگلیسی برای اقشار مختلف افراد وجود دارد؛ بنابراین لازم است، آموزش زبان انگلیسی به‌صورت فراگیر و به‌صورت درست و بهینه اجرا شود. ازاین‌رو لازم دیده می‌شود آموزش زبان انگلیسی در مدارس، به‌صورت کارآمدتر اجرا شود؛ در این صورت حتی فردی که در کلاس‌های خصوصی و آموزشگاهی، اقدام به یادگیری زبان انگلیسی نکند، باید از توانایی مطلوب و مقبولی در زبان انگلیسی برخوردار باشد.

 

 

نقش سیستم آموزشی دولتی در القای ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

 

یکی از روش‌های فراگیر القای آموزش‌ها به عموم افراد جامعه، سیستم آموزش دولتی و رسمی است. سیستم آموزش رسمی و دولتی، این پتانسیل را دارد که توانایی‌ها و مهارت‌های لازم برای زندگی را در اختیار افراد قرار دهد؛ اما آنچه در اینجا موردبحث است، تغییر نگرش دانش‌آموزان به آموزش‌های ارائه‌شده در مدارس است. از ایرادات وارد به سیستم آموزشی رسمی کشور ما، این است که دانش‌آموزان، ضرورت یادگیری زبان انگلیسی را همچون سایر دروس، درک نکرده و به آموزش‌ها، به‌صورت جبری نگاه می‌کنند.

 

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی-8

 

لذا لازم است در نحوهٔ برخورد با برخی دروس ازجمله زبان انگلیسی، تجدیدنظر شده و یادگیری آن‌ها برای دانش‌آموزان جذاب شود. دانش‌آموزان نباید دروس را صرفاً برای اخذ نمره، بلکه باید باهدف افزایش مهارت‌های زندگی یاد بگیرند. نخست باید اهمیت یادگیری دروس مختلف و کاربرد آن‌ها در موقعیت‌های مختلف زندگی، برای دانش‌آموزان تشریح شود؛ و در مرحلهٔ بعد، تدریس به روش‌های خلاقانه و جذاب ارائه شود.

 

آگاهی از ضرورت یادگیری زبان انگلیسی ازجمله نکات مهمی است که به دانش‌آموزان کمک می‌کند در یادگیری زبان انگلیسی تلاش و علاقهٔ بیشتری از خود بروز دهند. ایجاد احساس نیاز به زبان انگلیسی در مدارس، یکی از روش‌هایی است که دانش‌آموزان ضرورت یادگیری زبان انگلیسی را درک کنند. به‌کارگیری روش‌ها و ابزارهای کمک‌آموزشی همچون رایانه، تلفن‌های هوشمند و تبلت، در دانش‌آموزان این حس را ایجاد می‌کند که به زبان انگلیسی نیاز دارند. چه‌بهتر است که فرد در سنین کمتر (سنین مدرسه) به این باور برسد و باعلاقه و با محرک درونی، به دنبال یادگیری زبان انگلیسی باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *